PDA

View Full Version : Το παπάκι καίει λάπμπες Help!



atzimpourdakas
09/04/2014, 13:40
Λοιπόν, πως έχει η ιστορία...
C50 με lifan κινητήρα!
Όμως έχει πάνω την πλεξούδα του C50, όπως επίσης και ανορθωτές, ηλεκτρονικές κλπ!
Τώρα τελευταία άρχισε να καίει λάπμπες.
Όπως διάβασα και από μερικές άλλες δημοσιέυσεις!Ανορθωτής ή μπαταρία μάλλον είναι το πρόβλημα!

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1. Μπορώ να βάλω έναν καινούριο ανορθωτή C50 ή θα μου τον κάψει επειδή είναι μικρός?
(3 καλώδια στη φύσα και 1 που βιδώνει πάνω του, εύκολη λύση λόγω της παλιάς πλεξούδας)

2. Μπορώ να βάλω τον ανορθωτή του lifan με κάποια πατέντα λόγο του ότι έχει φύσα με 4 επαφές

3. Ή πάω για καινούρια πλεξούδα(glx ή astrea που έχουν 4 καλώδια στη φύσα του ανορθωτή)?

OldMan
09/04/2014, 13:49
Οι ανορθωτες που ανεφερες δεν εχουν διαφορά μεταξύ τους..
(η 4η επαφή είναι αυτή που βιδωνει στο C50..)

Τωρα, για το "μικρός" δεν έιμαι σίγουρος τι εννοείς...
(αν αναφερεσαι στην ικανότητα διαχείρισης ισχύος - μικρότερη ενταση ρεύματος, μαλλον δεν εχουν και μεγαλη διαφορά..)

atzimpourdakas
09/04/2014, 13:58
Οι ανορθωτες που ανεφερες δεν εχουν διαφορά μεταξύ τους..
(η 4η επαφή είναι αυτή που βιδωνει στο C50..)

Τωρα, για το "μικρός" δεν έιμαι σίγουρος τι εννοείς...
(αν αναφερεσαι στην ικανότητα διαχείρισης ισχύος - μικρότερη ενταση ρεύματος, μαλλον δεν εχουν και μεγαλη διαφορά..)


Ωραία,οπότε αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι και στην 1η μου ερώτηση και στην 2η, η απάντηση είναι "ναι"?

ΥΓ:Ξέχασα να πω ότι το lifan είναι 110cc

OldMan
09/04/2014, 14:05
Ωραία,οπότε αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι και στην 1η μου ερώτηση και στην 2η, η απάντηση είναι "ναι"?
Καλα κατάλαβες, με την προϋπόθεση ότι στην 3η ερώτηση η απαντηση είναι "οχι"...



Υ.Γ.
Σχετικα με την μπαταρία βλέπω να κάνεις το κουνέλι και μυρίζομαι στιφάδο...;)

atzimpourdakas
09/04/2014, 14:09
Ναι απλά ξεκινάω από τα κρεμύδια πρώτα!χαχα

ego_o_idios
09/04/2014, 14:52
Λοιπόν, πως έχει η ιστορία...
C50 με lifan κινητήρα!
Όμως έχει πάνω την πλεξούδα του C50, όπως επίσης και ανορθωτές, ηλεκτρονικές κλπ!
Τώρα τελευταία άρχισε να καίει λάπμπες.
Όπως διάβασα και από μερικές άλλες δημοσιέυσεις!Ανορθωτής ή μπαταρία μάλλον είναι το πρόβλημα!

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
1. Μπορώ να βάλω έναν καινούριο ανορθωτή C50 ή θα μου τον κάψει επειδή είναι μικρός?
(3 καλώδια στη φύσα και 1 που βιδώνει πάνω του, εύκολη λύση λόγω της παλιάς πλεξούδας)

2. Μπορώ να βάλω τον ανορθωτή του lifan με κάποια πατέντα λόγο του ότι έχει φύσα με 4 επαφές

3. Ή πάω για καινούρια πλεξούδα(glx ή astrea που έχουν 4 καλώδια στη φύσα του ανορθωτή)?

alakse tou mia mpataria re na telionoume ka8onte oloi ke grafoun edo 8eories
ta papaia ama kseftilisti i mpantaria perni akatasxeto revma apo to pinio katef8ian ke tin kani tin lampa sto gril

OldMan
09/04/2014, 17:27
ka8onte oloi ke grafoun edo 8eories
αφού δεν σε πετυχαίνουν να σου ξηγήσουν το όνειρο, τι να κάνουν...??? :D

LKOSTAS
10/04/2014, 08:55
Μια μπαταρία θα αλλάξεις και είσαι κομπλέ!!!
Το ίδιο πράγμα έπαθα και εγώ με ένα c-50 που είχα.
Όταν ανέβαιναν οι στροφές του κινητήρα άναβε όλο και πιο πολύ η λάμπα μέχρι που την έκαιγε.
Άλλαξα μπαταρία και όλα ok.
Ισχύει αυτό που είπε ο ego_o_idios για τα παπιά.

SHOOTER045
10/04/2014, 13:30
Εγω γιατι νομιζω οτι ο πυκνωτης-σταθεροποιητης τα χει παιξει και δινει ολο το ρευμα?

Pan (dvs)
10/04/2014, 20:24
Τα καλωδια υποθετω τα κοιταξες,μην κανουνε κανενα βραχυκυκλωμα.

notakos600
10/04/2014, 20:50
Το γεγονός πως το λίφαν βγάζει 12 βόλτ και το παπί είναι εξάβολτο σου πέρασε καθόλου από το μυαλό;

Pan (dvs)
10/04/2014, 21:02
Το γεγονός πως το λίφαν βγάζει 12 βόλτ και το παπί είναι εξάβολτο σου πέρασε καθόλου από το μυαλό;

Το ειδα περισσοτερο πρακτικα.Οι λεπτομερεις με αφησανε αδιαφορο.:D

ego_o_idios
10/04/2014, 21:41
Το γεγονός πως το λίφαν βγάζει 12 βόλτ και το παπί είναι εξάβολτο σου πέρασε καθόλου από το μυαλό;

diladi esi kseris oti to papi ine 6 volto ke to les?
ine gia tose klotses aftos o an8ropos aftos ke mas pedevi me tin vlakia tou xoris na mas exi enimerosi?
giati den ksero an to kseris ke esi iparxoun ke 12volta papia 50cc

atzimpourdakas
11/04/2014, 01:14
Χαλαρώστε παιδιά, το παπάκι 12V και ήταν και είναι!
Καλώδια δεν είναι!
Έχω αλλάξει ανορθωτή προς το παρόν και δεν έχει κάψει καμία!
Το τσεκάρω λίγο καιρό και λέω!

atzimpourdakas
20/04/2014, 19:54
Παιδιά τελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε!
Ανορθωτής (εκτός αν χρειάζεται το δικό του(τον lifan εννοώ)) , αντισταση(σταθεροποιητής) , μπαταρία δεν είναι!

Οπότε το μόνο που έμεινε είναι να έχει δίκιο ο συμφορουμίτης μας ο Pan!
Δηλαδή να είναι κάποιο καλώδιο!

Πάντως με μετρήσεις που έκανα, βγάζει πολλά volt, γύρω στα 17, ενώ ξέρω ότι κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 15-15,5!
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει!

Pan (dvs)
20/04/2014, 21:07
Παιδιά τελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε!
Ανορθωτής (εκτός αν χρειάζεται το δικό του(τον lifan εννοώ)) , αντισταση(σταθεροποιητής) , μπαταρία δεν είναι!

Οπότε το μόνο που έμεινε είναι να έχει δίκιο ο συμφορουμίτης μας ο Pan!
Δηλαδή να είναι κάποιο καλώδιο!

Πάντως με μετρήσεις που έκανα, βγάζει πολλά volt, γύρω στα 17, ενώ ξέρω ότι κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 15-15,5!
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει!

Αφου βγαζει τοσο αλλου ειναι το προβλημα και οχι στα καλωδια.Περιμενε να χωνεψει ο Βορειος μαστορας το κοπαδι που εφαγε,μηπως και μας λυσει την απορια.

Dbnn
20/04/2014, 21:12
Παιδιά τελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε!
Ανορθωτής (εκτός αν χρειάζεται το δικό του(τον lifan εννοώ)) , αντισταση(σταθεροποιητής) , μπαταρία δεν είναι!

Οπότε το μόνο που έμεινε είναι να έχει δίκιο ο συμφορουμίτης μας ο Pan!
Δηλαδή να είναι κάποιο καλώδιο!

Πάντως με μετρήσεις που έκανα, βγάζει πολλά volt, γύρω στα 17, ενώ ξέρω ότι κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 15-15,5!
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει!

Που μέτρησες και είδες τέτοια τάση?
Ή πηνίο ή ανορθωτής ή μπαταρία φταίει. Ή όλα αυτά μαζί.

SHOOTER045
20/04/2014, 22:36
Όταν έβαλα το λιφαν μοτέρ μου έκαιγε λάμπες γιατί κάτι γινόταν με ένα καλώδιο δεν θυμάμαι όμως ποιο κάτι που πήγαινε στον σταθεροποιητη αν θυμάμαι καλά το οποίο τραβήξαμε καινούργιο καλώδιο κάπου μετά την ηλεκτρονική και το συνδέσαμε απευθειας
Αν και για να δουλέψει το λαμπάκι νεκρας πρέπει το κίτρινο καλώδιο(απ αυτά που πάνε στο βολάν) να συνδεθεί στο σασι

atzimpourdakas
20/04/2014, 23:03
Που μέτρησες και είδες τέτοια τάση?
Ή πηνίο ή ανορθωτής ή μπαταρία φταίει. Ή όλα αυτά μαζί.

Μέτρησα στα καλώδια της μπαταρίας ενώ ανέβαζα στροφές!

Αν δεν κάνω λάθος, αν ήταν τα πηνία θα έβγαζε λιγότερο ρεύμα όχι περισσότερο!Διορθώστε αν κάνω λάθος!

Gi_4ce
20/04/2014, 23:06
4πινο ανορθωτη εχεις?

atzimpourdakas
20/04/2014, 23:11
Όταν έβαλα το λιφαν μοτέρ μου έκαιγε λάμπες γιατί κάτι γινόταν με ένα καλώδιο δεν θυμάμαι όμως ποιο κάτι που πήγαινε στον σταθεροποιητη αν θυμάμαι καλά το οποίο τραβήξαμε καινούργιο καλώδιο κάπου μετά την ηλεκτρονική και το συνδέσαμε απευθειας
Αν και για να δουλέψει το λαμπάκι νεκρας πρέπει το κίτρινο καλώδιο(απ αυτά που πάνε στο βολάν) να συνδεθεί στο σασι

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς, νομίζω ότι βοήθησες αρκετά!
Το λέω γιατί δοκίμασα να βγάλω και να βάλω το σταθεροποιητή ενώ είναι στο ρελαντί, και δεν αλλάζει κάτι, οπότε μπορεί να φταίει αυτό!
Επίσης το λαμπάκι της νεκράς κάνει ψιλονούμερα!

Αν θυμηθείς κάτι πιο συγκεκριμένο πες!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια!

atzimpourdakas
20/04/2014, 23:13
4πινο ανορθωτη εχεις?

Το lifan κανονικά έχει 4πινο!Εγώ όμως έχω αφήσει τον 3πινο του c50!
Απλά μου κάνει εντύπωση που παρουσιάστηκε τώρα το πρόβλημα ενώ το μοτέρ το χω βάλει εδώ και 8-9 μήνες!

atzimpourdakas
20/04/2014, 23:21
Όταν έβαλα το λιφαν μοτέρ μου έκαιγε λάμπες γιατί κάτι γινόταν με ένα καλώδιο δεν θυμάμαι όμως ποιο κάτι που πήγαινε στον σταθεροποιητη αν θυμάμαι καλά το οποίο τραβήξαμε καινούργιο καλώδιο κάπου μετά την ηλεκτρονική και το συνδέσαμε απευθειας
Αν και για να δουλέψει το λαμπάκι νεκρας πρέπει το κίτρινο καλώδιο(απ αυτά που πάνε στο βολάν) να συνδεθεί στο σασι

Φίλε SHOOTER045 ποια ηλεκτρονική και ανορθωτή είχατε βάλει;

SHOOTER045
21/04/2014, 00:36
Στην αρχή είχα κρατήσει του glx αλλά μετά αφού μου έκανε νούμερα και έμενα έβαλα τα λιφαν πράγματα
Και όσο για το ότι σου καίει τώρα λάμπες μετά από τόσο διαστημα
Έχω εξήγηση
Ήταν καινούργιο το μοτέρ και στρωνοντας το δεν άνοιγες το Γκάζι άρα δεν έβγαζε πολύ ρεύμα
Τώρα που το έστρωσες σου τινάζει τα μπουρια
Αν δεν σου δώσει λύση κανένας άλλος θα δω εγώ στο δικό μου από μεθαύριο όμως

Dbnn
21/04/2014, 14:32
Το lifan κανονικά έχει 4πινο!Εγώ όμως έχω αφήσει τον 3πινο του c50!
Απλά μου κάνει εντύπωση που παρουσιάστηκε τώρα το πρόβλημα ενώ το μοτέρ το χω βάλει εδώ και 8-9 μήνες!

Βρέθηκε το πρόβλημά σου.
Οι λάμπες έχουν μια ανοχή, μπορούν να αντέξουν και 17 και 18 βολτ μια στιγμή (peak to peak), όπως λέει και ο Δημήτρης πιο πάνω όσο το έστρωνες δεν έδινες γκάζι και δεν ανέβαζε τάση το πηνίο.
Όσο όμως μετά έδινες γκάζι ανέβαιναν τα βολτ και οι λάμπες δεν άντεξαν.
Άλλαξε ανορθωτή και βάλε του λιφάν, και ανορθωτή και ηλεκτρονική. Επίσης και την αντίσταση του C50 την ξηλώνεις, δεν χρειάζεται.
Οι συνδεσμολογίες που θα κάνεις θα είναι ίδιες με αυτές που σου λέει ο κατασκευαστής του κινητήρα σε ότι αφορά τον κινητήρα και τα ηλεκτρικά του.
Όχι τίποτα άλλο γιατί με τις λάμπες την γλυτώνεις αλλά αμα σκάσει η μπαταρία θα γίνεις ήχος και θέαμα!

atzimpourdakas
21/04/2014, 21:13
Βρέθηκε το πρόβλημά σου.
Οι λάμπες έχουν μια ανοχή, μπορούν να αντέξουν και 17 και 18 βολτ μια στιγμή (peak to peak), όπως λέει και ο Δημήτρης πιο πάνω όσο το έστρωνες δεν έδινες γκάζι και δεν ανέβαζε τάση το πηνίο.
Όσο όμως μετά έδινες γκάζι ανέβαιναν τα βολτ και οι λάμπες δεν άντεξαν.
Άλλαξε ανορθωτή και βάλε του λιφάν, και ανορθωτή και ηλεκτρονική. Επίσης και την αντίσταση του C50 την ξηλώνεις, δεν χρειάζεται.
Οι συνδεσμολογίες που θα κάνεις θα είναι ίδιες με αυτές που σου λέει ο κατασκευαστής του κινητήρα σε ότι αφορά τον κινητήρα και τα ηλεκτρικά του.
Όχι τίποτα άλλο γιατί με τις λάμπες την γλυτώνεις αλλά αμα σκάσει η μπαταρία θα γίνεις ήχος και θέαμα!

Καλά δε μπορώ να πω ότι αυτό με το στρώσιμο παίζει 100%, γιατί το στρώσιμο δεν κράτησε 8 μήνες που το έχω!
Ας πούμε ότι κράτησε 4 μήνες, τους άλλους 4 που το πήγαινα όπως τώρα γιατί δεν τις έκαιγε;
Τώρα με το που βάλεις τη λάμπα την καίει, οπότε δε θα μπορούσε να κρατήσει μία λάμπα 4 μήνες!

Απλά για να βάλω τον καινούριο ανορθωτή θα πρέπει να αλλάξω πλεξούδα(ή να τον βάλω με πατέντα)
όσο για την ηλεκτρονική δεν ξέρω αν έχει την ίδια φύσα!
Οπότε αν υπήρχε καμία πιο ανώδυνη λύση θα την προτιμούσα!

Dbnn
21/04/2014, 21:30
Καλά δε μπορώ να πω ότι αυτό με το στρώσιμο παίζει 100%, γιατί το στρώσιμο δεν κράτησε 8 μήνες που το έχω!
Ας πούμε ότι κράτησε 4 μήνες, τους άλλους 4 που το πήγαινα όπως τώρα γιατί δεν τις έκαιγε;
Τώρα με το που βάλεις τη λάμπα την καίει, οπότε δε θα μπορούσε να κρατήσει μία λάμπα 4 μήνες!

Απλά για να βάλω τον καινούριο ανορθωτή θα πρέπει να αλλάξω πλεξούδα(ή να τον βάλω με πατέντα)
όσο για την ηλεκτρονική δεν ξέρω αν έχει την ίδια φύσα!
Οπότε αν υπήρχε καμία πιο ανώδυνη λύση θα την προτιμούσα!

Και αν κάηκε η αντίσταση που έχουν τα 50άρια και ότι ρεύμα βγαίνει πηγαίνει ατόφιο στις λάμπες?
Γιατί πρέπει να αλλάξεις πλεξούδα?
Οι ανορθωτές έχουν 4 καλώδια.
Οι ηλεκτρονικές (οι συνηθισμένες) έχουν 4 καλώδια. Και να θέλει λίγο κόψε-ράψε είναι πολύ απλή δουλειά.

Πάρε και ένα θέμα που είχα ανεβάσει και ότι απορία έχεις αν δεν καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140482

atzimpourdakas
21/04/2014, 21:41
Και αν κάηκε η αντίσταση που έχουν τα 50άρια?
Οι ανορθωτές έχουν 4 καλώδια.


Καταρχήν ωραίο το θέμα!
Δεύτερον, ο ανορθωτής του c50 έχει 3 καλώδια(στη φύσα) και 1 που πάει σασί, όπως είπαμε και πιο πάνω ενώ του lifan έχει 4(στη φύσα)
Τρίτον, η αντίσταση δεν έχει πρόβλημα μιας και δοκίμασα και μία καινούρια!
Τώρα αν θέλει κανένα έξτρα καλώδιο για να δουλέψει σωστά όπως λέει και ο φίλος μας πιο πάνω δεν ξέρω!

Dbnn
21/04/2014, 22:14
Ο ανορθωτής του λιφάν είναι ίδιος με του c50 απλά το καλώδιο που περισσεύει (στο c50) το έχει πάνω στην φίσα.
Γνώμη μου, έχεις ένα παλιό μηχανάκι με παλιά καλωδίωση και καινούριο κινητήρα. Ότι και να κάνεις θα "μπαλώσεις" το πρόβλημά σου μέχρι να στο ξαναβγάλει μέχρι να κάνεις χοντρή ζημιά στον πηνιοφόρο.
Εντάξει δεν είναι ακριβός αλλά γιατί να πετάς λεφτά τσάμπα.
Τα λιφαν ειδικά έρχονται με όλη την προίκα τους σε ότι αφορά ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά.
Βγάλε ότι έχει απομείνει απο το c50 πάνω και βάλε τα λιφάν.
Είναι δουλειά μιας ωρίτσας και θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Δεν θες τα λιφάν? Πάρε honda γνήσια αλλά 12volt.

Το να έχεις ένα 12volt μοτέρ και η πλεξούδα του να είναι 6volt (με τα εξαρτήματά της), ότι μα ότι κάνεις μπάλωμα θα είναι.
Αυτό στο λεω γιατί:

Χαλαρώστε παιδιά, το παπάκι 12V και ήταν και είναι!
Καλώδια δεν είναι!
Έχω αλλάξει ανορθωτή προς το παρόν και δεν έχει κάψει καμία!
Το τσεκάρω λίγο καιρό και λέω!

Τα C50 έβγαιναν και 12βολτα, αλλά αντίσταση στα φώτα είχαν τα 6βολτα απο όσο θυμάμαι δηλαδή.... Είσαι 1001% σίγουρος πως ήταν 12βολτο?

atzimpourdakas
21/04/2014, 22:45
Τα C50 έβγαιναν και 12βολτα, αλλά αντίσταση στα φώτα είχαν τα 6βολτα απο όσο θυμάμαι δηλαδή.... Είσαι 1001% σίγουρος πως ήταν 12βολτο?

Φίλε μου ευχαριστώ για τη βοηθεια γενικώς!
Μπορεί να μην ξέρω πολλά πράγματα από αυτά αλλά μπορώ να σου πω με 10000005555% ότι το μηχανάκι ήταν 12βολτο!
Αν ησχύει το γεγονός ότι παίζει να έχω μελλοντικό πρόβλημα και να φταίει αυτό τότε να αλλάξω και την πλεξούδα να ησυχάσω!
Αλλά αν μπορώ να το "σώσω" τότε να το κάνω!
Ξέρεις μήπως που μπορώ να βρω τη συνδεσμολογία του ανορθωτή?Τι εννοώ:
Ποια καλώδια της παλιάς φύσας πάνε σε ποιες επαφές του ανορθωτή?

Dbnn
21/04/2014, 22:52
Δεν κάνει τίποτα φίλε μου, για αυτό είναι το φόρουμ.
το καλώδιο που λείπει απο τον ανορθωτή του C50 είναι στο σασί του ;)

314756

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία πλεξούδα.
Είναι λίγα και απλά τα καλώδια και σου δίνει περιθώριο να δουλέψεις και να επισκευάσεις κάτι εκει πάνω.
Ερώτηση. απο πολύμετρο ξέρεις? Να κάνεις μετρήσεις για να βρείς που πάει το τάδε καλώδιο κλπ ξέρεις?

atzimpourdakas
21/04/2014, 23:11
Ερώτηση. απο πολύμετρο ξέρεις? Να κάνεις μετρήσεις για να βρείς που πάει το τάδε καλώδιο κλπ ξέρεις?

Δεν είμαι και αστέρι αλλά μία ιδέα την έχω!Νομίζω ότι με την εικόνα που μου δωσες θα βγάλω άκρη!θενκς!

atzimpourdakas
22/04/2014, 16:27
Παιδιά έβαλα την καινούρια ηλεκτρονική(η οποία τελικά είχε την ίδια φύσσα) και τον ανορθωτή (με πατέντα σύμφωνα με το παραπάνω σχήμα)
Νομίζω πως το ρεύμα που πάει στη μπαταρία έστρωσε αρκετά και μου φαίνεται φυσιολογικό πλέον!
Τώρα βγάζει γκαζάτο 15,5V(σβηστή λάμπα) που μοου φαίνεται φυσιολογικό ( διορθώστε αν κάνω λάθος)! Με τον παλιό ανορθωτή έβγαζε 17

Μόνο που το ουσιαστικό πρόβλημα πάλι δε λύθηκε!
Μόλις λοιπόν κατάφερα να τα βάλω πάνω, μετράω την μπαταρία και λέω όκ!
Έλα όμως που ανάβω τα φώτα και μου την καίει πάλι!λέω δε στέκει κάτσε να μετρήσω το ντουί,, το μετράω και μου έβγαζε κάτι κουφά(0,2V)
Αυτό γιατί στο ντουί βγάζει εναλλασόμενο για κάποιο λόγο!
Αν έχετε καμία ιδέα, πείτε!

SHOOTER045
22/04/2014, 16:48
Κάτι γίνεται λάθος αλλά δεν καταλαβαίνω τι
Με την πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω το δικό μου και θα σε πω

Dbnn
22/04/2014, 22:23
Παιδιά έβαλα την καινούρια ηλεκτρονική(η οποία τελικά είχε την ίδια φύσσα) και τον ανορθωτή (με πατέντα σύμφωνα με το παραπάνω σχήμα)
Νομίζω πως το ρεύμα που πάει στη μπαταρία έστρωσε αρκετά και μου φαίνεται φυσιολογικό πλέον!
Τώρα βγάζει γκαζάτο 15,5V(σβηστή λάμπα) που μοου φαίνεται φυσιολογικό ( διορθώστε αν κάνω λάθος)! Με τον παλιό ανορθωτή έβγαζε 17

Μόνο που το ουσιαστικό πρόβλημα πάλι δε λύθηκε!
Μόλις λοιπόν κατάφερα να τα βάλω πάνω, μετράω την μπαταρία και λέω όκ!
Έλα όμως που ανάβω τα φώτα και μου την καίει πάλι!λέω δε στέκει κάτσε να μετρήσω το ντουί,, το μετράω και μου έβγαζε κάτι κουφά(0,2V)
Αυτό γιατί στο ντουί βγάζει εναλλασόμενο για κάποιο λόγο!
Αν έχετε καμία ιδέα, πείτε!

Η φόρτισή σου (DC) είναι εντάξει. Λίγο τσιμπημένη μεν αλλά εντάξει. Αν η μπαταρία είναι ξελιγωμένη και όσο τραβάνε και όργανα κλπ θα πέσει η τάση.
Στο ντουί εναλασσόμενο πάει απο τα πηνία.
τα 0.2v πως τα πήρες? σβηστά φώτα? αναμένα? Μέτρα το ντουί με ωμόμετρο για βραχυκύκλωμα (αποσύνδεσέ το πρώτα απο την πλεξούδα γιατί θα μετρήσεις πηνίο και θα βλέπει βραχυκύκλωμα)

atzimpourdakas
22/04/2014, 23:16
τα 0.2v πως τα πήρες? σβηστά φώτα? αναμένα?

Αυτό το 0,2 το πήρα επειδή δεν ήξερα ότι πάει εναλλασόμενο και μετρούσα DC!
Μετά που την ψιλιάστηκα και έβαλα AC στο πολύμετρο έπερνα κάτι 7V ρελαντί έως 30V++ ίσως και παραπάνω αν το άνοιγα περισσότερο (AC πάντα)

Μήπως παίζει ρόλο που βάζω λάμπες 12V 25W/25W ??
Μήπως δε γειώνει κάτι σωστά, αλλά τι;
Αφού τα φώτα πέρνουν ρεύμα αμέσως απ τα πηνία δεν είναι λογικό;
Η αντίσταστη(σταθεροποιητής) παίζει ρόλο πλέον?

Dbnn
22/04/2014, 23:31
Αυτό το 0,2 το πήρα επειδή δεν ήξερα ότι πάει εναλλασόμενο και μετρούσα DC!
Μετά που την ψιλιάστηκα και έβαλα AC στο πολύμετρο έπερνα κάτι 7V ρελαντί έως 30V++ ίσως και παραπάνω αν το άνοιγα περισσότερο (AC πάντα)

Μήπως παίζει ρόλο που βάζω λάμπες 12V 25W/25W ??
Μήπως δε γειώνει κάτι σωστά, αλλά τι;
Αφού τα φώτα πέρνουν ρεύμα αμέσως απ τα πηνία δεν είναι λογικό;
Η αντίσταστη(σταθεροποιητής) παίζει ρόλο πλέον?

1. χαλασμένο πηνίο φώτων
2. φθαρμένες, κακές επαφές πηνίου φώτων

η αντίσταση δεν είναι σταθεροποιητής. Απλά "πνίγει" την παραπάνω τάση που μπορεί να βγάλει το πηνίο. Εφόσον η αντίσταση δεν είναι καμμένη και βλέπεις πάνω απο 13-14 βολτ μόλις δίνεις πολύ γκάζι, κάτι συμβαίνει με το πηνίο.

Gi_4ce
23/04/2014, 01:13
Αν είσαι αθήνα και έχεις αυτά τα πηνία
http://motosmart.car.gr/parts/view/2234398/

εχω να σου δώσω να δοκιμάσεις.

atzimpourdakas
23/04/2014, 12:46
Εφόσον η αντίσταση δεν είναι καμμένη και βλέπεις πάνω απο 13-14 βολτ μόλις δίνεις πολύ γκάζι, κάτι συμβαίνει με το πηνίο.

Η αντίσταση δεν είναι καμένη, αλλά δεν πρέπει να λειτουργεί τώρα!Εννοώ ότι μάλλον πρέπει να τη συνδέσω αλλού!
Γιατί εκεί που την έχω βάλει, είτε την έχω πάνω είτε όχι δεν κάνει τπτ!

atzimpourdakas
23/04/2014, 12:48
Αν είσαι αθήνα και έχεις αυτά τα πηνία
http://motosmart.car.gr/parts/view/2234398/
εχω να σου δώσω να δοκιμάσεις.

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν είμαι αθήνα είμαι καμιά 350αρια χλμ νοτιότερα!Θενκς πάντως!

Dbnn
23/04/2014, 14:13
Η αντίσταση δεν είναι καμένη, αλλά δεν πρέπει να λειτουργεί τώρα!Εννοώ ότι μάλλον πρέπει να τη συνδέσω αλλού!
Γιατί εκεί που την έχω βάλει, είτε την έχω πάνω είτε όχι δεν κάνει τπτ!

H αντίσταση συνδέεται παράλληλα με τα φώτα.
Αλλά δεν εχεις καταλάβει οτι η αντίσταση είτε είναι πάνω είτε δεν είναι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Στο έγραψα και παραπάνω, πνίγει την παραπανίσια στιγμιαία τάση κοινώς peak to peak voltage για να μην σου κάψει την λάμπα σε στιγμιαία υπέρταση.
Εσύ έχεις συνεχή υπέρταση και αυτό οφείλεται στην γεννήτρια (πηνίο).

Υ.γ. κάτι υπέρταση κάτι υπόταση, μην αρχίσεις να μετράς με πιεσόμετρα και να δίνεις σκόρδα στο παπί :lol:

SHOOTER045
23/04/2014, 14:19
H αντίσταση συνδέεται παράλληλα με τα φώτα.
Αλλά δεν εχεις καταλάβει οτι η αντίσταση είτε είναι πάνω είτε δεν είναι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Στο έγραψα και παραπάνω, πνίγει την παραπανίσια στιγμιαία τάση κοινώς peak to peak voltage για να μην σου κάψει την λάμπα σε στιγμιαία υπέρταση.
Εσύ έχεις συνεχή υπέρταση και αυτό οφείλεται στην γεννήτρια (πηνίο).

Υ.γ. κάτι υπέρταση κάτι υπόταση, μην αρχίσεις να μετράς με πιεσόμετρα και να δίνεις σκόρδα στο παπί :lol:

Να του βάλει κανένα όρο και να σηκώσει την μπροστινή ρόδα ψηλά λέω εγώ...

OldMan
23/04/2014, 14:19
Βάλε μια ασφάλεια 2Α βραδείας τήξης (slow blow Ελληνιστί..) σε σειρα με μια 25αρα λαμπα να δεις αν στην καίει λόγω κατανάλωσης...

(αν δεν την κάψει, ψάχνεσαι για υπέρταση...)

SHOOTER045
23/04/2014, 14:40
Βάλε μια ασφάλεια 2Α βραδείας τήξης (slow blow Ελληνιστί..) σε σειρα με μια 25αρα λαμπα να δεις αν στην καίει λόγω κατανάλωσης...

(αν δεν την κάψει, ψάχνεσαι για υπέρταση...)

Έμφραγμα? Εγκεφαλικό? Η απλή πιτυρίδα γιατρέ μου?

OldMan
23/04/2014, 16:23
Έμφραγμα? Εγκεφαλικό? Η απλή πιτυρίδα γιατρέ μου?
Τι δεν καταλαβες γιαβρουμ..???

Dbnn
23/04/2014, 21:07
Βάλε μια ασφάλεια 2Α βραδείας τήξης (slow blow Ελληνιστί..) σε σειρα με μια 25αρα λαμπα να δεις αν στην καίει λόγω κατανάλωσης...

(αν δεν την κάψει, ψάχνεσαι για υπέρταση...)

Μα δεν είναι παρασκευή.... :uplate:
314873

OldMan
24/04/2014, 14:57
Μα δεν είναι παρασκευή.... :uplate:
314873
Σύμφωνοι αλλα ποιος ζει ποιος πεθαίνει μεχρι την Παρασκευή...

Υ.Γ.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλα είχα την εντύπωση ότι μια λάμπα μπορεί να καεί από υπερβολική ΙΣΧΥ και όχι μόνο από υπερβολικό ρεύμα..

Της εντυπώσεως τούτης δοθείσης, αν σε μια λάμπα π.χ. 25W/12V δώσουμε 36V και 1 Ampere, η λάμπα θα καεί χωρίς να περασει το nominal ρευμα των 2 Amperes..
(πράγμα που ΔΕΝ θα πάθει η ασφάλεια..)

Dbnn
24/04/2014, 22:06
Κοίτα, απο ισχύ μπορεί να καεί μια λάμπα.

Πχ έχεις μια παροχή ηλ. ρεύματος που δίνει 12v / 400Α (θεωρητικά).
Μια λάμπα 25watt στα 12 βολτ θα "τραβήξει" 2.06Α βάση του νόμου του ΩΜ (http://www.ohmslawcalculator.com/ohms_law_calculator.php), χωρίς να καεί.
Αν της δώσεις 36volt τότε θα πρέπει να περάσουν απο μέσα της 6Α και για να την "παλέψει" πρέπει να είναι 225watt, του τέστιν +200watt απο τα 25 που είναι η λάμπα, οπότε είσαι σωστός στην διατύπωσή σου

Σε γενικές γραμμές οι ασφάλειες δεν προστατεύουν την συσκευή απο την καταστροφή, αλλά το καλώδιο. Ακόμα και σε πλακέτα (τυπωμένο κύκλωμα) τις ασφάλειες τις βάζουμε για να προστατέψουμε τις "πίστες" (γραμμές) του τυπωμένου απο φωτιά, καταστροφή και όχι τα εξαρτήματα.

vaska
24/04/2014, 23:29
Κοίτα, απο ισχύ μπορεί να καεί μια λάμπα.

Πχ έχεις μια παροχή ηλ. ρεύματος που δίνει 12v / 400Α (θεωρητικά).
Μια λάμπα 25watt στα 12 βολτ θα "τραβήξει" 2.06Α βάση του νόμου του ΩΜ (http://www.ohmslawcalculator.com/ohms_law_calculator.php), χωρίς να καεί.
Αν της δώσεις 36volt τότε θα πρέπει να περάσουν απο μέσα της 6Α και για να την "παλέψει" πρέπει να είναι 225watt, του τέστιν +200watt απο τα 25 που είναι η λάμπα, οπότε είσαι σωστός στην διατύπωσή σου

Σε γενικές γραμμές οι ασφάλειες δεν προστατεύουν την συσκευή απο την καταστροφή, αλλά το καλώδιο. Ακόμα και σε πλακέτα (τυπωμένο κύκλωμα) τις ασφάλειες τις βάζουμε για να προστατέψουμε τις "πίστες" (γραμμές) του τυπωμένου απο φωτιά, καταστροφή και όχι τα εξαρτήματα.

Αυτό που περιγράφει ο γέροντας είναι κλασική δοκιμή. Ασφάλεια "αργή" σε σειρά με την λάμπα για να διαπιστώσεις από που είναι το πρόβλημα, τάση ή ισχύ.

Παλιό και δοκιμασμένο!

Dbnn
25/04/2014, 00:24
Αυτό που περιγράφει ο γέροντας είναι κλασική δοκιμή. Ασφάλεια "αργή" σε σειρά με την λάμπα για να διαπιστώσεις από που είναι το πρόβλημα, τάση ή ισχύ.

Παλιό και δοκιμασμένο!

Παλιό αλλά τώρα προστέθηκε στις γνώσεις μου αυτό το κόλπο! Όσο ζείς μαθαίνεις! ;)

OldMan
25/04/2014, 12:12
Αν της δώσεις 36volt τότε θα πρέπει να περάσουν απο μέσα της 6Α και για να την "παλέψει" πρέπει να είναι 225watt, του τέστιν +200watt απο τα 25 που είναι η λάμπα, οπότε είσαι σωστός στην διατύπωσή σου
Με βρίσκεις σωστό γιατί δεν καταλαβες τι ακριβώς είπα...:p

Αν τροφοδοτήσουμε μια λάμπα 25W/12V από μια πηγή τάσης εξόδου 36V και ισχύος 36W (για να μην μπλέκουμε με VA) η λάμπα θα καει από υπερταση και όχι από μεγάλο ρευμα...


Όσο ζείς μαθαίνεις! ;)
Οπότε με θεωρείς πεθαμενο για να μου βαζεις link με τον Νόμο του Ohm..:D

SHOOTER045
25/04/2014, 12:50
Magic people Voodoo people

Dbnn
25/04/2014, 12:55
Με βρίσκεις σωστό γιατί δεν καταλαβες τι ακριβώς είπα...:p

Αν τροφοδοτήσουμε μια λάμπα 25W/12V από μια πηγή τάσης εξόδου 36V και ισχύος 36W (για να μην μπλέκουμε με VA) η λάμπα θα καει από υπερταση και όχι από μεγάλο ρευμα...


Οπότε με θεωρείς πεθαμενο για να μου βαζεις link με τον Νόμο του Ohm..:D

Μα σε κατάλαβα... Τον νόμο του ωμ δεν τον έβαλα για σένα αλλα για το κοινό :lol:
Μην είσαι προκατειλημένος!!!!! :lol:

vaska
25/04/2014, 14:15
Με βρίσκεις σωστό γιατί δεν καταλαβες τι ακριβώς είπα...:p

Αν τροφοδοτήσουμε μια λάμπα 25W/12V από μια πηγή τάσης εξόδου 36V και ισχύος 36W (για να μην μπλέκουμε με VA) η λάμπα θα καει από υπερταση και όχι από μεγάλο ρευμα...


Οπότε με θεωρείς πεθαμενο για να μου βαζεις link με τον Νόμο του Ohm..:D

Και που να δεις τι θα γίνει με 1ο και 2ο νόμο Κιρκωφ. Χαμός λέμε!!!

atzimpourdakas
03/07/2014, 10:46
Λοιπόν παίδιά θα πω πως "έλυσα" το πρόβλημα μου μήπως και βοηθήσει κανένα στο μέλλον.(Το "ελυσα" το βάζω σε "" γιατί κάποιος μπορεί να μην το θεωρεί λύση(βλέπε μειονέκτημα στο τέλος), για εμένα πάντως είναι κομπλέ)

Ξεκινάω.
Lifan 110 σε C50.
Στην αρχή για κάποιο λόγο για μερικούς μήνες δούλευε κανονικά, μέχρι που άρχησε να μου καίει λάμπες.Όσο πήγαινε γινόταν και χειρότερα, στην αρχή μου καιγε μία λάμπα τη βδομάδα μετά μία λάμπα τη γκαζιά!
Σκέφτηκα, ότι μάλλον είναι μπαταρία γιατί είχα ακούσει ότι το κάνουν αυτό τα παπάκια.Την άλλαξα και δεν έγινε δουλεειά.
Μετά ξεκίνησα τις μετρήσεις με το πολύμετρο και βλέπω ότι στη μπαταρία πάνε 17-18V.
Λέω ανωρθωτής...Βάζω με "πατέντα" του lifan, ξαναμετράω την μπαταρία και ήταν ψιλοφυσιολογικά τα πράγματα 15-15,5V.Όμως λάμπες πάλι έκαιγε.
Μετά σκέφτηκα ότι εφόσον στην μπαταρία μου πάει σχεδόν φυσιολογικό ρεύμα, τότε το πρόβλημα είναι μόνο οι λάμπες, άρα αν πάρω ρεύμα από την μπαταρία (γιατί αυτά τα μηχανάκια πέρνουν εναλασσόμενο από τα πηνία κανονικά) τότε θα είμαι ενταξει.

Αυτό έγινε πάρα πολύ απλά, το μόνο δύσκολο είναι να βρω ποια καλόδια είναι, η μετατροπή είναι απλούστατη!
Στην ουσία θέλουμε το καλώδιο που παίρνει ρεύμα ο διακόπτης των φώτων(στον οποίο συνδέονται όλα τα φώτα που παίρνουν εναλασσόμενο,δηλαδή το μποστά φανάρι και το πίσω πορείας), και ένα καλώδιο που παίρνει από τη μπαταρία. πχ εγώ βρήκα το λαμπάκι του νεκρού!(για αυτούς που δεν ξέρουν αυτά βρίσκονται μέσα στο μποστά φανάρι)
Άρα η μετατροπή είναι, να ξεσυνδέσεις τη φύσα που παίρνει ο διακόπτης των φώτων(εναλλασσόμενο, κίτρινο καλώδιο αν δεν κάνω λάθος) και να εννώσεις(με ένα καλώδιο 10cm) με τη φύσα που παίρνει το λαμπάκι του νεκρού(συνεχές),χωρίς να αποσυνδέσεις το λαμπάκι του νεκρού εννοείται.
____________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________
Λοιπόν συνοπτικά για όποιον βαριέται να διαβάσει....
Λύσεις για εμένα:
Πολύ ρεύμα στην μπαταρία---> Ανωρθωτής Lifan

Καμένες Λάμπες---> Αποσύνδεση φύσας διακόπτη φώτων και σύνδεση με ένα μικρό καλώδιο με τη φύσα του λαμπακίου του νεκρού(χωρίς να την αποσυνδέσουμε)

Πλεονεκτήματα μετατροπής ----> 1) Προφανώς δεν καίγονται οι λάμπες 2)δεν έχουμε σκαμπανεβάσματα στα φώτα ανάλογά με το γκάζι 3) έχουμε φώτα και με σβηστή τη μηχανή αν θέλουμε

Μειονεκτήματα-----> 1)Αν κοινούμαστε μόνο νύχτα άρα έχουμε ανοικτά τα φώτα συνέχεια για καμιά 15αριά μέρες τότε δεν θα προλαβαίνει να φωρτίσει τη μπαταρία.
Βέβαια αν κινηθείς έστω και λίγο μέρα με σβηστά τα φώτα τη φωρτίζει στο μπάμ.

Αυτά....Έγραψα όλο αυτό μήπως και βοηθήσει κάποιον άλλο.Για εμένα αυτή η λύση δουλέυει απροβλημάτιστα κάνα 2μηνο τώρα ενώ είχα σοβαρό πρόβλημα!

OldMan
03/07/2014, 12:59
Καμένες Λάμπες---> Αποσύνδεση φύσας διακόπτη φώτων και σύνδεση με ένα μικρό καλώδιο με τη φύσα του λαμπακίου του νεκρού(χωρίς να την αποσυνδέσουμε)
Πλεονεκτήματα μετατροπής ----> έχουμε φώτα και με σβηστή τη μηχανή αν θέλουμε
Δηλ. το λαμπακι της νεκρας αναβει και με σβηστό το μηχανακι..??



Μειονεκτήματα-----> 1)Αν κοινούμαστε μόνο νύχτα άρα έχουμε ανοικτά τα φώτα συνέχεια για καμιά 15αριά μέρες τότε δεν θα προλαβαίνει να φωρτίσει τη μπαταρία.
Αφου το ψιλοκατεχεις το γαργαλεμα γιατί δεν ξηγήθηκες μια ανορθωση/σταθεροποίηση στο κιτρινο καλώδιο (πριν τις λαμπες) για να μην σκέφτεσαι τι θα γίνει με την μπαταρία..??

atzimpourdakas
03/07/2014, 13:15
1. Δηλ. το λαμπακι της νεκρας αναβει και με σβηστό το μηχανακι..?

2. Αφου το ψιλοκατεχεις το γαργαλεμα γιατί δεν ξηγήθηκες μια ανορθωση/σταθεροποίηση στο κιτρινο καλώδιο (πριν τις λαμπες) για να μην σκέφτεσαι τι θα γίνει με την μπαταρία..??

1. Ναι ανάβει με σβηστό το μηχανάκι. Προφανώς εννοώ με το διακόπτη(που μπαίνει το κλειδί) στο on!
Αν το καλοσκεφτείς είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανάβει γιατί η δουλειά του είναι να δεις ότι είναι στο νεκρό πριν πατήσεις τη μανιβέλα!
Αρα φώτα έχει με σβηστό όταν είναι στο ον ο διακόπτης που μπαίνει το κλειδί και συγχρώνως ο διακόπτης των φώτων!

Και γενικά με σβηστό το μηχανάκι (και το διακόπτη στο on) ανάβει (και άναβε από παλιά, δεν άλλαξα κάτι) ότι παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία!
Δηλαδή τα φλάς, το λαμπάκι του νεκρού(άρα και τα φώτα πλέον, αν θέλουμε), και το φως στο πίσω φανάρι όταν πατήσεις το φρένο.

2. Μακάρι να το κατείχα φίλε OldMan να του βάλω και ανεμογεννήτριες πάνω!Αλλά δεν ξέρω καν πως θα γινόταν αυτό που μου είπες!

OldMan
03/07/2014, 13:27
Αλλά δεν ξέρω καν πως θα γινόταν αυτό που μου είπες!
Βαζοντας ενα extra ανορθωτή (τον φθηνότερο που θα βρεις στα 5A..)

atzimpourdakas
03/07/2014, 13:36
Σωστός ναι!Αν το είχα σκεφτεί πριν "λύσω" το πρόβλημα θα το είχα κάνει!
Απλά τώρα δεν έχω κάποιο θέμα, και το προτιμώ έτσι γιατί δεν έχω και τα σκαμπανεβάσματα με το γκάζι και έχω βρει την υγειά μου!
Επίσης να πω ότι το "Μειονέκτημα " που αναφέρω το κατάλαβα γιατί στην αρχή δε μπορούσα να βρω τη φύσα του διακόπτη και είχα συνδέσει αμέσως στα φώτα!
Άρα τα φώτα άναβαν μέρα νύχτα με το που άνοιγες το διακόπτη που μπαίνει το κλειδί!Οπότε μετά από καμιά 20αρια μέρες μου ξεφώρτισε η μπαταρία!Μετά αναγκαστηκά βρήκα τη φύσα του διακόπτη και το πόβλημα λύθηκε!

Dbnn
05/07/2014, 02:50
Βαζοντας ενα extra ανορθωτή (τον φθηνότερο που θα βρεις στα 5A..)

319654
30A / 2 Euro.

:smokin:

bruno
05/07/2014, 20:33
Αν βαλουμε μια διοδο;Θα μπορουσε να κανει κατι;

OldMan
07/07/2014, 11:04
319654
30A / 2 Euro.
:smokin:
Αυτό ειναι γεφυρα ανόρθωσης ρε πυροβολημενε.. Εγω μιλάω για ανορθωτή ΚΑΙ σταθεροποιητή...

OldMan
07/07/2014, 11:06
Αν βαλουμε μια διοδο;Θα μπορουσε να κανει κατι;
Νοτάκοςςςςςςςςςςςςς...!!!

Που σαι γμτ το φελέκι μου..??

ΠΕΛΑΤΗΣ..!!!!

bruno
07/07/2014, 16:30
Nαι ρε γεροντα,ειπα και εγω την μπουρδα μου:D,δοκιμασα από ένα 6ν παπι ανορθωτή,αυτον με της δυο επαφες ένα σωμα και το άλλο στο + που παει στα φωτα.Ισα που εφεγγε,δοκιμασα την αντισταση που εχουν τα 12ν μια από τα ιδια.Να σου πω ότι τα φωτα τα εχει στον κεντρικο διακοπτη FB Suzuki.

OldMan
08/07/2014, 13:32
δοκιμασα την αντισταση που εχουν τα 12ν μια από τα ιδια.
Ποιαν αντίσταση μπρε τζανουμ..???:confused:

Υ.Γ.
Βάζοντας μια δίοδο σε ένα κυκλωμα εναλλασόμενου, κανεις ΗΜΙανόρθωση που πρακτικα σημαίνει ότι ρίχνεις την τάση στο μισό...
(βασικα, την ισχύ ρίχνεις αλλα άστο να παει στην ευχή του Τέσλα..)

bruno
08/07/2014, 14:45
Ποιαν αντίσταση μπρε τζανουμ..???:confused:

Υ.Γ.
Βάζοντας μια δίοδο σε ένα κυκλωμα εναλλασόμενου, κανεις ΗΜΙανόρθωση που πρακτικα σημαίνει ότι ρίχνεις την τάση στο μισό...
(βασικα, την ισχύ ρίχνεις αλλα άστο να παει στην ευχή του Τέσλα..)
Δεν φταιω εγώ,εσύ αρχισες με τους δεύτερους ανορθωτες που τους άφησες μισους:wave2:.Ο ηλεκτρολόγος είχε δουλεια,ετσι είπα να το καψω (ψαξω)λίγο εγώ.Τέλος του έβαλα εναν ανορθωτη απο max100 φορτίζει την μπαταρία μονο με ανοιχτα φώτα,αλλά δεν παει πανω απο 13,4ν με γκάζι,δηλαδή 12,80-13,50ν με το πολυμετρο.Να το αφήσω ετσι να παει στον αγυριστο;η' πρεπει να παει 14,5-15ν.

OldMan
09/07/2014, 13:25
του έβαλα εναν ανορθωτη απο max100 φορτίζει την μπαταρία μονο με ανοιχτα φώτα,αλλά δεν παει πανω απο 13,4ν με γκάζι,δηλαδή 12,80-13,50ν με το πολυμετρο.Να το αφήσω ετσι να παει στον αγυριστο;η' πρεπει να παει 14,5-15ν.
Έχεις 2 επιλογες:
(και όχι 3 ουτε 1., νταξ..??)
1. Αποφασιζεις ΓΙΑΤΙ φορτίζει μονο με ανοιχτα φώτα (και πράττεις αναλόγως..)
2. Γραφεις στα φρύδια σου το παραπάνω γεγονός και συμβιβαζεσαι με την ιδέα ότι ή ταση φόρτισης είναι Ο.Κ. (εφόσον εχεις ανοιχτα φώτα..!!)

bruno
09/07/2014, 14:18
O.K χτες εβαλα μια λαμπα μπροστα 12ν 35/35w τυπου καγκουροξενον και πισω led κοκκινη και εχω ένα καλο αποτέλεσμα από φωτα.Η μιζα κανει τα δικα της μετα από 3-4 μιζιες,παιζει να είναι μικρη η μπαταρια;Είναι 3Αm κλειστου τυπου(εχει όμως περισσοτερα αμπερ εκκινησης) ,κανονικα θελει 4Αm,οριακα να χωραει,γι αυτό επελεξα αυτην με 3Αm.Eυχαριστω για τον χρονο σου!

OldMan
09/07/2014, 19:28
O.K χτες εβαλα μια λαμπα μπροστα 12ν 35/35w τυπου καγκουροξενον και πισω led κοκκινη και εχω ένα καλο αποτέλεσμα από φωτα.Η μιζα κανει τα δικα της μετα από 3-4 μιζιες,παιζει να είναι μικρη η μπαταρια;Είναι 3Αm κλειστου τυπου(εχει όμως περισσοτερα αμπερ εκκινησης) ,κανονικα θελει 4Αm,οριακα να χωραει,γι αυτό επελεξα αυτην με 3Αm.Eυχαριστω για τον χρονο σου!
Αν μη τι αλλο, μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...
(αν είχα διανοηθεί ότι θα έπιανα ποτε κουβεντα για τα CCA σε πάπια, θα ειχα παντρευτεί σαρακατσάνα..)

bruno
09/07/2014, 20:12
Αν μη τι αλλο, μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...
(αν είχα διανοηθεί ότι θα έπιανα ποτε κουβεντα για τα CCA σε πάπια, θα ειχα παντρευτεί σαρακατσάνα..)

Εεε!Μιλάμε για συμπιεση ..όχι αστεία!Αυτές τις παπαριες είναι του μπαταρια,σε αυτον να τα πεις.