PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ 250



lefteris_25
10/04/2014, 01:36
Γεια χαρά σε όλους! Μετά από αρκετό καιρό απουσία είπα να περάσω να πω ένα γεια και με την ευκαιρία να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια…

Τελευταία ψάχνω να ανακατασκευάσω μια μηχανή. Μου αρέσει η ιδέα να δώσω ξανά ζωή σε κάτι που πάει για ανακύκλωση και μια και πιάνουν τα χεριά μου και έχω αρκετό χορό, χρόνο είπα να το τρέξω το project.Θέλω να μια μηχανή για χωμάτινες διαδρομές σε βουνά και λαγκάδια…
Βρήκα λιπών ένα ΧΤ 250 το όποιο τα τελευταία 3 χρόνια είναι σε ακινησία, έχει αρκετές φθορές αλά πιστεύω πως μπορώ άνετα να το κάνω καλά. Το μοτέρ γυρνά και αν τα δω σκούρα το πολύ να το πάω σε ένα μηχανικό μιας και δεν έχω πολλά ιδικά εργαλεία για το αίνιγμα του.
Συμφώνα με τον ιδιοκτήτη το μηχανάκι έχει κατάθεση πινακίδες και διαγράφτηκε όποτε θα μου δώσει το χαρτί τις διαγραφείς και θα κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση.

Είναι χτ του 1983 με την μάσκα μπροστά, όχι με το στρογγυλό φανάρι και μπορώ μου είπε να πάρω πινακίδες ΦΙΛΠΑ… θέλω να ρωτήσω εάν όντος γίνετε αυτό???

Το μηχανάκι βγάζει 2 σε 1 εξατμίσεις και μου είπε ότι είναι 4valve,το έψαξα λίγο και είδα ότι σε αυτή την χρονολογία βγαίνει με μια εξάτμιση και αυτό + ότι ο ιδιοκτήτης μου τα έλεγε λιγάκι περίεργα με έβαλε σε υποψίες…δεν είχε το χαρτί από την διαγραφή για να δω τους κωδικούς μηχανής, σκελετού είπε ότι θα ψάξει να το βρει…

Το μηχανάκι θέλει καρμπιρατέρ έχουν κλαπεί, θέλει τα πλαστικά, μπαταρία, λάστιχα .και άλλα ψιλοπράγματα και μου το δίνει 100ευρω.

Μπορώ με μια υπεύθυνη δήλωση μονό να αποδείξω ότι το αγόρασα σαν ανταλλακτικά γιατί αν δεν γίνετε να πάρω πινακίδες φιλπα θα το έχω μονό για εκτός δρόμου καταστάσεις ,και αν το κάνει το κεπ???

Θα είμαι καλυμμένος σε μια στραβή???

Ξέρει κάποιος ποτέ έβγαλε η Yamaha XT 250 4valve και πόση ιπποδύναμης βγάζει???

Τι καρμπιρατέρ παίρνει???

Όλες η γνώμες δέκτες και ευχαριστώ προκαταβολικά παΐδια!!!

SHOOTER045
10/04/2014, 07:14
Καλημερα
Με υπευθυνη δηλωση που θα σου κανει οτι το μηχανακι ειναι με αρ πλαισιου και κινητηρα εχεο διαγραφει οριστικα μπορεις να το αγορασεις ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΤ/ΚΑ
Αν το παρεις το φτιαξεις και κυκλοφορας σε βουνο καμπο η οπουδηποτε και γινει στραβη το μηχανακι παει κατασχεση

lykourgi
10/04/2014, 08:14
Μην μπλέξεις με μηχανή από διαγραφή. Ασε που, όπως γράφεις, ούτε χαρτί διαγραφής υπάρχει, οπότε...........
Αστο καλύτερα.

Επίσης, μην σε δελεάζουν τα 100€. Σκέψου ότι θα ρίξεις και άλλα χρήματα για να το φτιάξεις, αλλά στο τέλος θα έχεις μία μηχανή που δεν κυκλοφορεί.

Πάρε κάτι με άδεια (ασφάλεια κλπ), να είσαι καλυμένος κανονικά και να το βολτάρεις όπου θέλεις.
Εχεις πάρει χαμπάρι που έχουν πέσει οι τιμές μεταχειρισμένων και τι παίρνεις με 1000€, για παράδειγμα;

sapila racing
10/04/2014, 09:55
Eκτός των παραπάνω, ακόμα και να παρεις το χαρτί διαγραφή και υπεύθυνη δήλωση και κάνεις αναπαλαίωση και τελικά καταφέρεις και βγάλεις πινακίδες κλασσικού, δεν θα μπορείς να κυκλοφορείς κανονικά.
Υπάρχουν πλέον πολλοί περιορισμοί.

Το ΧΤ250Τ του 1983 ήταν το πρώτο 4βαλβιδο, έχει 27 ίππους.
http://motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt250t%2083.htm

lefteris_25
10/04/2014, 11:15
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις…
Έχετε δίκιο παρασύρθηκα από την χαμηλή τιμή…το να καθίσω να ασχοληθώ και να ρίξω χρήματα για να το φτιάξω και να έχω περιορισμούς μετά με προβληματίζει αρκετά…

http://motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt250t%2083.htm

Eυχαριστώ sapila είναι το συγκεκριμένο μηχανάκι με τα ιδία χρώματα ακριβός και θα έβγαινε ένα ωραίο και δυνατό αποτέλεσμα αλλά… θα το σκεφτώ και θα κάνω υπομονή για να βρω ένα με χαρτιά…

notakos600
10/04/2014, 21:02
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις…
Έχετε δίκιο παρασύρθηκα από την χαμηλή τιμή…το να καθίσω να ασχοληθώ και να ρίξω χρήματα για να το φτιάξω και να έχω περιορισμούς μετά με προβληματίζει αρκετά…

http://motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt250t%2083.htm

Eυχαριστώ sapila είναι το συγκεκριμένο μηχανάκι με τα ιδία χρώματα ακριβός και θα έβγαινε ένα ωραίο και δυνατό αποτέλεσμα αλλά… θα το σκεφτώ και θα κάνω υπομονή για να βρω ένα με χαρτιά…

Πάρτο για ανταλλακτικά και ψάξε ένα νόμιμο ΧΤ 250 σούργελο και κάνε δωρητή οργάνων το ένα στο άλλο. ;)

gregogti
11/04/2014, 09:57
εχω ενα ιδιο αλλα νομιζω ειναι 20 αλογα αυτα τα 250.

lefteris_25
22/04/2014, 23:36
Παιδιά τελικά το αγόρασα το xt σε τιμή ξεφτίλα και μαζί μερικά έχτρα ανταλλακτικά με χαρτί διαγράφεις και υπεύθυνη δήλωση. Δεν θα ασχοληθώ να βγάλω πινακίδες κλασσικού απλά θα το μαζέψω λιγάκι προς το παρόν και θα το πάω χωριό που είναι πολύ χαλαρή η κατάσταση και οδήγηση κύριος σε ιδιόκτητα χωράφια.

Όποτε ψάχνω για καρμπιρατέρ αν παίζει κανένα ριχτέ μια φωνή…και θέλω να ρωτήσω από ποια μηχανάκια ταιριάζουν τα πλαστικά???

lefteris_25
23/04/2014, 01:24
Επισκευή σέλας

Ξεκίνησα να κάνω μερικές εργασίες στην μηχανή και θέλοντας να κρατήσω το κόστος επισκευής χαμηλά σκεφτικά έναν τρόπο για να επιδιορθώσω μόνος μου την σελά με έναν οικονομικό και εύκολο τρόπο.

Η σελά είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση θα χιαστεί επιδιόρθωση του σφουγγαριού και αλλαγή της δερματι314814

lefteris_25
23/04/2014, 01:27
Στην συνέχεια με ένα ίσιο κατσαβίδι και ένα τσιμπιδάκι βγάζουμε τα παλιά διχάλα που συγκρατούν την δερμάτινη και καθαρίζουμε την επιφάνεια τις σελάς.314815

lefteris_25
23/04/2014, 01:30
314816

lefteris_25
23/04/2014, 01:32
Στην foto φαίνετε ότι έχει κοπεί ένα κομματάκι από το αφρολέξ και πρέπει να το καλύψουμε με ένα κομμάτι σφουγγαράκι η κάτι άλλο αφρώδες για να έχουμε στο τέλος λεία επιφάνια. Το συγκρατούμε με λίγη κόλα η ταινία και καλύπτουμε όλη την σελά με ένα κομμάτι νάιλον για να μην ποτίζει η σελά όταν θα βρέχετε. Το νάιλον θα εξέχει τουλάχιστον 5 πόντου και θα στερεωθεί στο κάτω μέρος μαζί με την δερμάτινη. 314817

lefteris_25
23/04/2014, 01:35
Περνούμε την δερμάτινη και καλύπτουμε την σελά έτσι ώστε να περισσεύει απ όλες της πλευρές και την γυρνάμε τούμπα στερεώνοντας την προσωρινά και ξεκινάμε και την καρφώνουμε μαζί με το νάιλον. Το μυστικό για να μην μας δυσκολέψει είναι να κάνουμε μερικά καρφώματα περιμετρικά ώστε να μένει τεντωμένη η δερμάτινη και μετά ξεκινάμε από το πίσω μέρος τραβώντας και καρφώνοντας. Έχει μεγάλη ελαστικότητα και θέλει αρκετό τράβηγμα για να στρώσει ωραία.
Τις γωνίες της διπλώνουμε και αυτές στο κάτω μέρος και βάζουμε αρκετά διχάλα κόβοντας τα κομματάκια δερμάτινης που περισσεύουν. Θα κάνει ρυτίδες στην αρχή αλά όταν τεντωθεί καλά απ όλες τις πλευρές θα στρώσει ωραία.

Σε αυτό το στάδιο δεν έχω foto όποτε περνάμε στο αποτέλεσμα.
314818

lefteris_25
23/04/2014, 01:36
314819

lefteris_25
23/04/2014, 01:38
314820

lefteris_25
23/04/2014, 01:39
314821

lefteris_25
23/04/2014, 01:40
Το μονό θέμα που είχα ήταν το καρφωτικό που ήταν λίγο μάπα και το πλαστικό της σελάς πολύ σκληρό και δεν κάρφωνε καλά αλά μετά από λίγη προπόνηση το κατάφερα…

H επισκευή κόστισε 14 ευρο και μου έμεινε και το καρφωτικό για άλλες επισκευές. Η δερματίνη είναι ελαφρά αντιολισθητική και είχε 8 ευρω το 100cm*140cm,ζήτησα μονό μισό μετρό και κόστισε 4 ευρώ.

Καρφωτικό με δίχαλα 10 ευρώ
Δερματίνη 50*140 4 ευρώ
Νάιλον διπλή σακούλα σκουπιδιών.

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό για απλές σέλες και για πρώτη επιδιόρθωση!

motomaniac
23/04/2014, 02:10
μπραβο! ωραια δουλεια! βρηκες φτηνη δερματίνη. αλλα οι τόνοι σου (απο σμαρτφον ναι?) χαλανε ολη την ιστορια. με πιστολι θερμου αερα ισως ηταν ακομα πιο ευκολα..

gregogti
23/04/2014, 07:27
ωραιος .!βαλε και φωτο να δουμε το μηχανακι.καρμπυλατερ γιατι θες??δεν ειχε απανω?

lefteris_25
23/04/2014, 22:19
Ναι γράφω από κινητό και έχω ένα θεματάκι… με πιστολι θερμού αέρα είναι μια καλή ιδέα γίνετε ακόμη ευκολότερο…

Η μηχανή δεν είχε καρμπιρατέρ και ψάχνω να βρω νέο. Επίσης θέλω και κλειδαριά τιμονιού γιατί το κλειδί δεν την ανοίγει έχει στραβώσει… θα πάω να ρωτήσω πρώτα σε έναν κλειδαρά μήπως βγάλω νέο.
Βγάζοντας το ψαλίδι μου έμεινε και η γλιστρά στα χεριά και είναι δύσκολο να βρω η Yamaha δεν έχει όποτε πρέπει να βρω πατέντα…καμία ιδέα???

Κατά τα αλά όλα πάνε καλά…με αρκετή υπομονή και επiμονή έλυσα και καθάρισα, έβαψα τα πάντα εκτός από μοτέρ…
314889

lefteris_25
23/04/2014, 22:22
314890

lefteris_25
23/04/2014, 22:25
314891

lefteris_25
23/04/2014, 22:30
Κάλυψα τα αυτοκόλλητα με ταινία και μετά από τρίψιμο και αστάρωμα βάφτηκε και το ντεπόζιτο…314893

Pardalotzatziki
24/04/2014, 02:37
:a014: Πηρα θεση...
Καλη συνεχεια... :wave2:

gregogti
24/04/2014, 09:53
kallh synexeia .με την γλυστρα εχω μια ιδεα θα σου πω γιατι θα την κανω και εγω στο δικο μου

gregogti
24/04/2014, 11:45
γεια να μην ανοιγουμε αλλο θεμα μιας και προκειται για ιδιο μηχανακι πως μπορω να το ψηλωσω πισω???με πατεντα παντα και τσαμπα:D για την γλυστρα θα βαλω εναν ιμαντα απο χρονισμο αυτοκινητου ειναι φαρδυς και σκληρος και βρισκεις τσαμπα σε οποιο συνεργειο και να πας:cool:

Μακεδονας
24/04/2014, 15:07
γεια να μην ανοιγουμε αλλο θεμα μιας και προκειται για ιδιο μηχανακι πως μπορω να το ψηλωσω πισω???με πατεντα παντα και τσαμπα:D για την γλυστρα θα βαλω εναν ιμαντα απο χρονισμο αυτοκινητου ειναι φαρδυς και σκληρος και βρισκεις τσαμπα σε οποιο συνεργειο και να πας:cool:

Ελα ρε μην ανχωνεσε ανοιξα εγω το θεμα!!
Ελα να μαζευομασται οι XT-250αδες

Μακεδονας
24/04/2014, 15:14
Παιδιά τελικά το αγόρασα το xt σε τιμή ξεφτίλα και μαζί μερικά έχτρα ανταλλακτικά με χαρτί διαγράφεις και υπεύθυνη δήλωση. Δεν θα ασχοληθώ να βγάλω πινακίδες κλασσικού απλά θα το μαζέψω λιγάκι προς το παρόν και θα το πάω χωριό που είναι πολύ χαλαρή η κατάσταση και οδήγηση κύριος σε ιδιόκτητα χωράφια.

Όποτε ψάχνω για καρμπιρατέρ αν παίζει κανένα ριχτέ μια φωνή…και θέλω να ρωτήσω από ποια μηχανάκια ταιριάζουν τα πλαστικά???

Ελπιζω να σε συναντησω(αν εισαι βορεια)σε καποιο βουνο(οταν τελειωσω το δικο μου)και να σε σβησω απο τον χαρτη!!:beer:
Πλαστικα(αν δεν βρεις)μην βαζεις κοβουν χιλιομετρα:bawl:

SHOOTER045
24/04/2014, 17:40
Καρμπ ίσως σε βολέψω αύριο θα ξέρω

lefteris_25
24/04/2014, 18:26
gregogti 314932πως λες να πιάσεις τον ιμάντα πανό στην θέση της γλίστρας ??? η καλύτερη λύση θα ήταν 2 βίδες πάνω κάτω στο ψαλίδι για να τον αλλάζεις εύκολα αλά που να κάνεις σπειρώματα …
Γιατί θες να το ψιλώσεις??? Σε εμένα η ανάρτηση έχει στο κάτω μέρος παξιμάδι με το όποιο ρυθμίζεις την σκληρότητα αλά είναι τέρμα και είναι χαλαρή όποτε λέω να βρω μερικές ροδέλες η ένα κομματάκι σωλήνα 3/4 και να τις βάλω μετά τα παξιμάδια για να κερδίσω 2-3 πόντους.

lefteris_25
24/04/2014, 18:50
Μακεδόνα βόρεια είμαι και εγώ ήπειρος μεριά… αν δεις κανέναν να κατεβαίνει το βουνό με κάνα αγριογούρουνο πανό στο χτ εγώ θα είμαι… προς το παρόν ομος έχουμε δουλίτσα… :smokin:

Έτυμο και το ντεπόζιτο είχε κάτι χτυπηματάκια αλά με το βάψιμο έστρωσε!
314935

lefteris_25
24/04/2014, 19:11
Κάθισα και έκανα αρκετή δουλεία σήμερα γιατί ο καιρός περνά και τα βουνά περιμένουν…
314936

Μακεδονας
24/04/2014, 19:15
Μακεδόνα βόρεια είμαι και εγώ ήπειρος μεριά… αν δεις κανέναν να κατεβαίνει το βουνό με κάνα αγριογούρουνο πανό στο χτ εγώ θα είμαι… προς το παρόν ομος έχουμε δουλίτσα… :smokin:

Έτυμο και το ντεπόζιτο είχε κάτι χτυπηματάκια αλά με το βάψιμο έστρωσε!
314935


Αυτα ειναι ΧΤ-BERETTA και ο χοιρος σε φιλετα!!
Ωραιο και το ντεποζιτάκιο!!Συνέχισε αδερφέ τα πας μια χαρα!!

lefteris_25
24/04/2014, 19:17
Η φούσκες μπροστά δεν γίνετε να καθαριστούν όποτε αν όλα πάνε καλά θα αλλαχτούν στο μέλλον.:)314938

Μακεδονας
24/04/2014, 19:23
Η φούσκες μπροστά δεν γίνετε να καθαριστούν όποτε αν όλα πάνε καλά θα αλλαχτούν στο μέλλον.:)314938

Για κανε μια ερωτηση σε καποια απο της παρακατω
Μανα-γυναικα-γκομενα(οποια εχεις προχειρη)
ολο και καποιο super chem θα ξερουν για να της καθαρισεις!!

lefteris_25
24/04/2014, 19:24
Κάτι παίζει με το σταν είναι λίγο κοντό η μηχανή πλαγιάζει πολύ… είναι νορμάλ αυτό να είναι τόσο κοντό???
314939

Μακεδονας
24/04/2014, 19:27
Κάτι παίζει με το σταν είναι λίγο κοντό η μηχανή πλαγιάζει πολύ… είναι νορμάλ αυτό να είναι τόσο κοντό???
314939

Το δικο μου παντως στον πλαγιο ειναι......ξααααπλααααα

gregogti
24/04/2014, 19:39
gregogti 314932πως λες να πιάσεις τον ιμάντα πανό στην θέση της γλίστρας ??? η καλύτερη λύση θα ήταν 2 βίδες πάνω κάτω στο ψαλίδι για να τον αλλάζεις εύκολα αλά που να κάνεις σπειρώματα …
Γιατί θες να το ψιλώσεις??? Σε εμένα η ανάρτηση έχει στο κάτω μέρος παξιμάδι με το όποιο ρυθμίζεις την σκληρότητα αλά είναι τέρμα και είναι χαλαρή όποτε λέω να βρω μερικές ροδέλες η ένα κομματάκι σωλήνα 3/4 και να τις βάλω μετά τα παξιμάδια για να κερδίσω 2-3 πόντους.

εγω το εχω τερμα σκληρο και τερμα πανς σε υψος αλλα ειμαι 2 μετρα και 110 κιλα οποτε μολις κατσω καθετε και ειναι σαν τσοπερ:D.εχω τατεβασει και τιμονοπλακες μπροστα αλλα θελει σηκωμα πισω τουλαχιστον 3 ποντους

Μακεδονας
24/04/2014, 19:53
εγω το εχω τερμα σκληρο και τερμα πανς σε υψος αλλα ειμαι 2 μετρα και 110 κιλα οποτε μολις κατσω καθετε και ειναι σαν τσοπερ:D.εχω τατεβασει και τιμονοπλακες μπροστα αλλα θελει σηκωμα πισω τουλαχιστον 3 ποντους

Μαγκες εχω ανοιξει το θεμα πισω αναρτηση σημερα(στης βελτιωσεις)και συμφορουμιτης προτεινε μια εξυπνη και πολυ φθηνη ιδεα!!
Ο Greg ξερει!!

Εδω και το θεματακι που ανοιξα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140859

lefteris_25
25/04/2014, 22:37
Φιλε SHOOTEPO45 αν βρεις κατι πες μου!

PetranGR
25/04/2014, 22:44
δώσε πόνο...

lefteris_25
25/04/2014, 23:01
Κάθισα και καθάρισα το μοτέρ και μετά το πέρασα με σπρέι για υψηλές θερμοκρασίες και τώρα είναι σαν καινούριο… εξωτερικά..
Εσωτερικά δεν ξέρω τι παίζει αλά μιας και το έχω κάτω λέω να ρίξω μια μάτια…
315004

lefteris_25
25/04/2014, 23:48
Άνοιξα το πλαστικό από την μεριά του γραναζιού και το καθάρισα… είχε πολύ μαυρίλα από τα λιπαντικά τις αλυσίδας. Το γρανάζι έχει λίγο τζόγο και δεν νομίζω ναι είναι νορμάλ αυτό, όποτε κάποια στιγμή πάω για αλυσογράναζα…
Όλα αυτά έγιναν πριν το βάψιμο.

Μετά άνοιξα το καπάκι τον βαλβίδων με προσοχή χωρίς να κάνω ζημία στην φλάντζα και έριξα μια μάτια… αλά και που την έριξα δεν κατάλαβα κάτι…όλα φαίνονται νορμάλ στο μάτι..

Έχω τα φίλερ και το manual αλά δεν γνωρίζω ακριβός την διαδικασία για να τσεκάρω τις βαλβίδες και το manual με μπερδεύει. Αν γνωρίζει κάνεις την διαδικασία και μπορεί να μας την περιγράψει με απλά λόγια θα του είμαι ευγνώμον!
Τι άλλο να τσεκάρω??
315005

nassosxlvbros
26/04/2014, 01:05
Με μια πρόχειρη ματιά οι εκκεντροφόροι φαίνονται σε καλή κατάσταση....τώρα βέβαια άλλο το μάτι και άλλο οι μετρήσεις...αλλά κατα τον σοφό λαό "η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί....Πάντως δε φαίνεται να έχει τρελές ελλείψεις εκτός των κλεμμένων καρμπυρατέρ....Και κακώς πήγε διαγραφή αυτό το μηχανάκι,πολύ κακώς....

gregogti
26/04/2014, 07:58
οι λαιμοι απο τα καρμπυλατερ σου ειναι οκ??κοιτα μην εχουν σκασιματα και ξεκολυματα απο το αλουμινιο που εχουν μαζι απανω τους ,γιατι μετα το μηχανακι δεν θα δουλευει.εμενα μου εχουν βγαλει την παναγια τα εχω χιλιο κολησει αλλα ακομα με παιδευουν ωσπου να βρω καινουργιους...........

PetranGR
26/04/2014, 10:38
Με μια πρόχειρη ματιά οι εκκεντροφόροι φαίνονται σε καλή κατάσταση....τώρα βέβαια άλλο το μάτι και άλλο οι μετρήσεις...αλλά κατα τον σοφό λαό "η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί....Πάντως δε φαίνεται να έχει τρελές ελλείψεις εκτός των κλεμμένων καρμπυρατέρ....Και κακώς πήγε διαγραφή αυτό το μηχανάκι,πολύ κακώς....

αυτό με τις διαγραφές κτλ. το έχω ακούσει πολλές φορές.

Ρε συ ερώτηση, αν ξέρεις φυσικά εφόσων ο άνθρωπος το έχει φέρει στην αρχική κατάσταση και είναι λουλούδι να το πώ και έτσι,αν περάσει και ΚΤΕΟ δεν μπορεί να ξανα βγάλει πινακίδες;

Μακεδονας
26/04/2014, 10:55
Κάθισα και καθάρισα το μοτέρ και μετά το πέρασα με σπρέι για υψηλές θερμοκρασίες και τώρα είναι σαν καινούριο… εξωτερικά..
Εσωτερικά δεν ξέρω τι παίζει αλά μιας και το έχω κάτω λέω να ρίξω μια μάτια…
315004

Για πες τι βαφη χρησιμοποιησες για τον κινητηρα
(μαρκα-τιμες)γιατι σε λιγες μερες θα χρειαστω και εγω?

SHOOTER045
26/04/2014, 11:41
Φιλε SHOOTEPO45 αν βρεις κατι πες μου!

Καρμπ βρέθηκε στην αποθήκη/πρωην συνεργείο που είχα ποσταρει και βρήκα το RMX μου
Πριν λίγο μίλησα στο τηλέφωνο μαζί του ένα 50αρικο το είπε αν ναι μιλάμε

lefteris_25
26/04/2014, 14:43
Οι λαιμοί δεν είναι σε καλή κατάσταση αλά θα κάνουν την δουλεία τους…θέλουν άλλαγμα παντός. Αρχικά θέλω καρμπιρατέρ να δω πως θα πάει.
Είναι πολλά τα μηχανάκια που πάνε διαγραφή γιατί τα εγκαταλείπουν για διαφόρους λόγους και μετά χρεωστάνε αρκετά τέλη κυκλοφορίας. Εγώ βλέπω πολλά στους δρόμους παρατημένα, που καταλήγουν στην καλύτερη για ανταλλακτικά…άνετα πολλά από αυτά μετά από διαγράφει με μια επισκευή και έλεγχο κτεο θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν…

Ο κινητήρας αρχικά καθαριστικέ και μετά τον έτριψα με γυαλόχαρτο και συρματόβουρτσα για τις ψυχρές και τα δύσκολα σημεία. Μετά καλό φύσημα και βάψιμο με σπρέι θερμοκρασίας MOTIP HEAT RESISTANT 650c.Δεν θυμάμαι τιμή αλά σε χρωματοπωλείο 6-7 ευρώ πρέπει να κοστίζει. Το συγκεκριμένο είναι γαμάτο στρώνει πολύ καλά. Στης οδηγίες λέει ότι μετά από μια ώρα χρίζετε να θερμανθεί το μέταλλο για 30-60 λεπτά στους 160c για να σκληρύνει το στρώμα του χρώματος αλά αυτό δεν ήταν δυνατόν να γίνει. Το μαύρο είναι απλό σπρέι μια και δεν πιάνει σε αυτά τα σημεία μεγάλες θερμοκρασίες. Ελπίζω να αντέξει :rolleyes:

gregogti
01/05/2014, 14:55
κανα νεωτερο??

lefteris_25
18/05/2014, 20:09
Για σας ρε μάγκες χάθηκα λιγάκι και έμεινε και το μοτόρι πiσο αλά η δουλεία προήγατε. Όλα καλά ώμος πριν κάτι μέρες παρέλαβα τα καρμπιρατέρ από japan 50 euro με τα μεταφορικά μέσα… νάνε καλά το ebay..τώρα θέλω μια από τις δυο εισαγωγές να βρω και είναι έτυμο για την κρίσιμη ώρα…έριξα και μια μάτια στης βαλβίδες και είναι μες τα όρια εκτός από μια τις εξαγωγής που είναι 2-3 mm εκτός ορίων αλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν παίρνει ρύθμιση…πρέπει να αλλάξεις κάτι σαν ροδέλες στο πανό μέρος απ ότι είδα στο YouTube…

Ερώτηση: Η μπαταρία είναι χώμα πάει για πέταμα αλά μέχρι να πάρω νέα μπορεί να πάρει μπρος με την παλιά???

Pardalotzatziki
18/05/2014, 21:19
Ερώτηση: Η μπαταρία είναι χώμα πάει για πέταμα αλά μέχρι να πάρω νέα μπορεί να πάρει μπρος με την παλιά???

Τη φορτισες και δεν παιρνει μπρος; Δοκιμασε με καλωδια απο μπουστερ ή αυτοκινητο και ισως παρει.

sapila racing
19/05/2014, 09:12
αυτό με τις διαγραφές κτλ. το έχω ακούσει πολλές φορές.

Ρε συ ερώτηση, αν ξέρεις φυσικά εφόσων ο άνθρωπος το έχει φέρει στην αρχική κατάσταση και είναι λουλούδι να το πώ και έτσι,αν περάσει και ΚΤΕΟ δεν μπορεί να ξανα βγάλει πινακίδες;

Aν έχει γίνει διαγραφή, δεν ξαναγβάζει πινακίδα. Είναι ανταλλακτικά πλέον.


Για σας ρε μάγκες χάθηκα λιγάκι και έμεινε και το μοτόρι πiσο αλά η δουλεία προήγατε. Όλα καλά ώμος πριν κάτι μέρες παρέλαβα τα καρμπιρατέρ από japan 50 euro με τα μεταφορικά μέσα… νάνε καλά το ebay..τώρα θέλω μια από τις δυο εισαγωγές να βρω και είναι έτυμο για την κρίσιμη ώρα…έριξα και μια μάτια στης βαλβίδες και είναι μες τα όρια εκτός από μια τις εξαγωγής που είναι 2-3 mm εκτός ορίων αλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν παίρνει ρύθμιση…πρέπει να αλλάξεις κάτι σαν ροδέλες στο πανό μέρος απ ότι είδα στο YouTube…

Ερώτηση: Η μπαταρία είναι χώμα πάει για πέταμα αλά μέχρι να πάρω νέα μπορεί να πάρει μπρος με την παλιά???

2-3mm εκτός ορίων? Mέτρησες σωστά?
Μαλλον όχι, γιατί 2-3 χιλιοστά είναι τεράστιο νούμερο. Αν θέλει καπελότα πήγαινέ το σε ενα συνεργείο.

lefteris_25
19/05/2014, 13:30
Tο θέμα με τις πινακίδες δεν με απασχολεί καθόλου δεν θα κυκλοφορεί σε δρόμους,

Για την μπαταρία η μηχανή ήταν 3-4 χρόνια σε ακινησία την μέτρησα και μου δείχνει 1.90 V από 12 και δεν νομίζω να φορτίσει…
Με τις βαλβίδες μπορεί να έχω κάνει κάποιο λάθος πρώτη φορά την κάνω την διαδικασία…
Το manual λέει valve clearance

Intake 0,08-0,12 mm
Exhausts 0,12-0,17 mm

Δοκίμασα το 0.10 mm filer και είδα ότι πέρνα στης εισαγωγής όποτε φαίνετε να είναι μες στα όρια.

Στης εξαγωγής έβαλα το 0,15 και είναι οκ στην μια, στην άλλη δεν πέρνα και φαίνετε και στο μάτι να έχει μια μικρή διάφορα, η επιφάνια του καπελοτου είναι λίγο σαγρέ… δοκίμασα το 0,10 filer αυτό περνά κανονικά όποτε αν το ελάχιστο είναι 0,12mm εγώ είμαι 0,2mm εκτός…

Και τορα διαπίστωσα την λάθος μου είναι 0,2 mm όχι 2mm σωστός ο sapila η διαφορά είναι τεράστια… :eek:

Το έκλισα το μοτέρ δεν θα κάνω κάτι θα δω πως θα πάει όταν πάρει μπρος,,, έξαλλου με το που βγάλεις το ντεπόζιτο έχει χορό να κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις δεν είναι ανάγκη να κατεβάσεις το μοτέρ…:wave2:

lefteris_25
28/05/2014, 00:24
Μετά από αρκετή δουλίτσα η μηχανή έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Μπήκε ο κινητήρας και τα περιφερικά και θέλω μονό μια μάσκα. Σήμερα πήρα βενζίνη και την μπαταρία από άλλη μηχανή και μετά από αρκετές προσπαθείς η μηχανή δεν πηρέ μπρος…:confused: πιστεύω πως έχω κάποιο θέμα με το καρμπιρατέρ η με τα ηλεκτρολογικά…

Το καρμπιρατέρ ήρθε καθαρό σε καλή κατάσταση και δεν το πείραξα καθόλου… έχει μια υποδοχή που παίρνει βενζίνη στα αριστερά και μια αλί υποδοχή στο κέντρο πανό από την γέφυρα. Ξέρει κάνεις σε τι χρησιμεύει αυτή η υποδοχή??? Είναι μήπως υπερχείλιση??? Μπορώ να του κάνω καμία ρύθμιση για να δω ότι είναι ένταξη..???

Help παιδία

Αύριο θα ελέγξω όλα τα ηλεκτρολογικά μπας και έχω εκεί κάνα θεματική…:beer:

lefteris_25
28/05/2014, 00:27
317076

lefteris_25
28/05/2014, 00:30
317077

lefteris_25
28/05/2014, 00:32
317078317079

Pardalotzatziki
28/05/2014, 00:38
Λάμπει το ΧΤακι...ωραιος!!! :beer:

notakos600
28/05/2014, 08:49
Μετά από αρκετή δουλίτσα η μηχανή έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Μπήκε ο κινητήρας και τα περιφερικά και θέλω μονό μια μάσκα. Σήμερα πήρα βενζίνη και την μπαταρία από άλλη μηχανή και μετά από αρκετές προσπαθείς η μηχανή δεν πηρέ μπρος…:confused: πιστεύω πως έχω κάποιο θέμα με το καρμπιρατέρ η με τα ηλεκτρολογικά…

Το καρμπιρατέρ ήρθε καθαρό σε καλή κατάσταση και δεν το πείραξα καθόλου… έχει μια υποδοχή που παίρνει βενζίνη στα αριστερά και μια αλί υποδοχή στο κέντρο πανό από την γέφυρα. Ξέρει κάνεις σε τι χρησιμεύει αυτή η υποδοχή??? Είναι μήπως υπερχείλιση??? Μπορώ να του κάνω καμία ρύθμιση για να δω ότι είναι ένταξη..???

Help παιδία

Αύριο θα ελέγξω όλα τα ηλεκτρολογικά μπας και έχω εκεί κάνα θεματική…:beer:

Πολύ όμορφο το έφτιαξες. :beer:
Ξεκίνα από τα βασικά, βγάλε το μπουζάκι και ακουμπώντας το σε κάποιο άβαφο μέταλλο της μοτό δες αν έχει σπινθήρα.
Αν ο σπινθήρας εμφανίζεται μια φορά και μετά χάνεται ψάξε τις συνδέσεις σου στην ηλεκτρονική και ειδικότερα τα διακοπτάκια σε πλάγιο σταντ και συμπλέκτη (αν υπάρχουν).
Ρύθμισε το καρμπυρατέρ λίγο πιο πλούσιο, κανονικά πρέπει να σκάει το μηχανάκι, άσχετα αν δεν παίρνει μπρος.
Το βασικότερο, κοίταξε αν κατεβάζει βενζίνη, άνοιξε το βιδάκι αδειάσματος στο καρμπυρατέρ να τρέξει βενζίνη.
Σπινθήρας και βενζίνη, μετά όλα τα άλλα.

lefteris_25
29/05/2014, 00:25
Σας ευχαριστώ παιδία θα μπορούσε να γίνει πολύ ωραίο αν άλλαζα κάποια πράγματα αλά δεν με ενδιαφέρει δεν είναι για κανονική κυκλοφορία, θέλω μονό να είναι αξιόπιστο.

Το μπούζι σπινθηρίζει κανονικά όταν κατεβαίνει η μανιβέλα…άνοιξα την βίδα στο κάτω μέρος του καρμπιρατέρ και έβγαλε αρκετή βενζίνη αλά τα ιδία δεν κάνει καν την προσπάθεια… κάποιο λάθος κάνω… πως ρυθμίζω το μίγμα??? Μήπως πρέπει να δώσω και λίγο γκάζι μαζί με την μανιβέλα??? Παιδία είναι το πρώτο μανιβελάτο μηχανάκι που περνά από τα χεριά μου και μπορεί να κάνω κάτι λάθος…
317131

gregogti
30/05/2014, 08:26
ανοιξε το τσοκ και δωστου δυνατες μανιβελιες απανωτες ..........προσπαθησε να μην παιρνει αερα απο τους λαιμους γιατι θα σου σβηνει αμεσως .λογικα θα παρει.πιστευω πριν το βαλεις πανω τα σλαιντ δεν ειναι κολημενα δουλευαν πανω κατω με το χερι ε??? δες τι εκανα εγω για λαιμους τσαμπα πραγμα αλλιως θες κανα 100ρικο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140965&page=2

lefteris_25
31/05/2014, 18:12
Ωραίος ρε gregogti αυτή είναι πολύ καλή λύση για τις εισαγωγές και εγώ κάτι παρόμοιο σκεπτόμουν να κάνω…

Η μηχανή αρνιέται πεισματικά να πάρει μπρος δεν δείχνει να κάνει καν ανάφλεξη και ας σβήσει μετά, τίποτα… τα σλάιντ φαίνονται ένταξη δεν είναι κολλημένα και κατεβαίνουν ομαλά…
Στο καρμπιρατέρ ξέρει κάνεις τι ρυθμίσεις μπορεί να έχει και πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι δουλεύει σωστά.
Είναι απλή μηχανή δεν έχει πολλά πράγματα από την στιγμή που κάνει σπινθηρισμό στο μπούζι παίζει να υπάρχει κάτι άλλο και να εμποδίζει την ανάφλεξη???

Πείτε καμία ιδέα ρε μαστοριά τι μπορεί να παίζει???

supraman
31/05/2014, 18:19
κοιτα εγω ειμαι μικρος και δεν ξερω πολλα αλλα αυτο το εκανε και σε ενα παιδι στο παπι του εδω στο χωρο και πηγαμε εκει και το κοιταξαα ητανμια χαρα χρονισμενο αλλα η βαλβιδες του ηταν πολυ βιδωμενες για ελεγξε μια τα κοκορακια μηπως το κενο τους δεν ειναι σωστο δεν ειμαι 100% σιγουρος μπορει να λεω και βλακειες αλλα μπορει και να πετυχει :wave2:

lefteris_25
31/05/2014, 18:44
Στην παρακάτω εικόνα ξεβίδωσα την τάπα στο 1 και φαίνετε να έχει μια βίδα για κάποια ρυθμίσει εσωτερικά, αυτή είναι βιδωμένη τέρμα.

Στο 2 πάλι κάποια ρυθμίσει κάνεις στο δικό μου είναι περίπου στην μέση.

Στο 3 πρέπει να είναι κάποια βίδα για εξαέρωση είναι κλιστεί αλά με το κούνημα τις μηχανής βγάζει λίγη βενζίνη… είναι λογικό αυτό???

Sorry που σας ζάλισα λίγο ρε μάγκες μερικές μπορεί να φαίνονται σαν χαζές απορίες απλά προσπαθώ να απόκλιση κάποια πράγματα!
317332

toyar
01/06/2014, 00:16
πριν απο ολα πρεπει να τσεκαρεις τη σταθμη της βενζινης στο λεκανακι
αν δεν εχεις manual να σε βοηθησει βαλε το καρμπ στη θεση του και σηκωσε τη μηχανη ωστε να μη γερνει
μετα βαλε ενα καταλληλο σωληνακι στον μαστο 3 γυρισε το να βλεπει προς τα πανω στο πλαι του καρμπ και ξεβιδωσε λιγο την αντιστοιχη βιδα
το σωληνακι θα γεμισει με βενζινη μεχρι το υψος που ειναι η σταθμη στο λεκανακι
κανονικα πρεπει να ειναι μερικα χιλιοστα πιο κατω απο το χειλος
αν ειναι πιο χαμηλα μπορεις να τη φερεις σωστα βγαζοντας το λεκανακι και ρυθμιζοντας τη βαλβιδα του φλοτερ να κλεινει πιο ψηλα

gregogti
01/06/2014, 09:14
λοιπον το 1 ειναι το ζιγκλερ του δευτερου καρμπ.το ξεβιδωνεις μεσα και το καθαριζεις. το 2 ειναι για να κανει αποστραγγισει το λεκανακι του καρμπ. το 3 ειναι η βιδα ρυθμισεις του μιγματος .σφιχτην τερμα και ξεμιδωσετην 2 στροφες .και ειναι οκ.

niklas
01/06/2014, 09:56
Πολυ ομορφο !!! Χιλια μπραβο

gregogti
03/06/2014, 09:14
τι εγινε πηρε μπρος??

lefteris_25
03/06/2014, 20:10
Oχι ρε φιλέ δεν παίρνει με τίποτα δοκίμασα όσα μου είπατε, έλεγξα την στάθμη στα καρμπιρατέρ, έκανα τις ρυθμίσεις, άλλαξα μπούζι, έλεγξα την καλωδίωση… :(

Άνοιξα το καρμπιρατέρ και η φούσκα του είναι ένταξη γενικά δεν φαίνετε να έχει κάτι. Τις δυο σωλήνες που περνούν αέρα από το φιλτροκούτι τις έχω βγάλει τώρα που κάνω τις δόκιμες και όταν ανεβοκατεβαίνει ο κύλινδρος ακούγετε σαν να ξεφυσήσει…μήπως δεν κάνει αρκετή υποπίεση για να τραβήξει το μίγμα??? Η μανιβέλα κατεβαίνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία…

Παρατήρησα επίσης ότι με μπαταρία και χωρίς αυτήν ο σπινθηρισμός είναι το ίδιος δεν έχει διάφορα…είναι νορμάλ αυτό η να έχει κάποιο θέμα η ηλεκτρονική???

HELP παιδία δεν ξέρω τι άλλο να κάνω… δεν έχω και συνεργείο κοντά να την πάω…

dimitrisTr
03/06/2014, 20:25
ξεβιδωσε το μπουζι και ριξε πολυ λιγη βενζινη,λογικα θα παρει μπρος για καποια δευτερολεπτα...

Takata Dome
03/06/2014, 21:52
Να σου πώ και τα πιο απλά γιατί εγώ τα δύσκολα έψαχνα,και τα βασικά δεν είχα κάνει:

1) Φιλτροκούτι κλειστό με το καπάκι του και φίλτρο
2)Εισαγωγές προς καρμπυρατέρ κανονικά τοποθετημένες,χωρίς σκισίματα
3)Εισαγωγές απο καρμπυρατέρ προς κύλινδρο επίσης χωρίς σκισίματα και κανονικά τοποθετημένες
4)Αρκετή βενζίνη στο ρεζερβουάρ,γιατί με λίγη στον πάτο δεν κατεβάζει αρκετό καύσιμο

gregogti
04/06/2014, 11:15
1 το καρμπυλατερ πιστευω το εχεις καθαρισει δλδ τα ζιγκλερ να ειναι καθαρααααα.
2 κλεισε με τα χερια σου τις εισαγωγες και δοκιμασε να το βαλεις .αν σου πεταξει καυσιμο παει να πει οτι οκ κατεβαινει βενζινα
3 κερασε το οπως λεει ο φιλος απο πανω .
δοκιμασε παλι και τα λεμε
αα τον αποσυμπιεστη που εχει στην μανιβελα πιστευω ειναι οκ ???
εμενα φαντασου η μανιβελα παιρνει και με το χερι μπρος..

lefteris_25
05/06/2014, 00:36
Σας ευχαριστώ πολύ ρε μάγκες τελικά μετά από πολλές μανιβέλες και εκεί που άρχιζε να με πονά το πόδι άκουσα το μαγικό τσαφ. :):)
Δοκίμασα και το κόλπο με λίγη βενζίνη στον κύλινδρο και κάνει ένα μπαμμ λες και έπεσε πυροβολισμός, η γάτες τις γειτονιάς ακόμη τρέχουν…:lol: αλά και πάλι δεν ξεκίνησε με αυτόν τον τρόπο…
Το πρόβλημα ήταν βασικά στης εισαγωγές, αφού τις στεγανοποίησα καλά και έπαιξα λίγο με την βίδα ρυθμίσεις του καρμπιρατέρ ξεκίνησε, αλλά δεν το έψαξα πολύ σήμερα γιατί δεν είχα χρόνο, θέλει λίγο ρύθμιση το ρελαντί …αύριο θα ανεβάσω και ένα video να μου πείτε γνώμες..:beer:

Πόσο λαδί παίρνει???
το manual λέει:

Oil change 1300cc
Engine rebuild 1600cc

gregogti
05/06/2014, 07:11
1.3 litre περιπου .στο πλαι που εχει τζαμακι να ειναι στην μεση με το μηχανακι ισιο.στο ειπα οι εισαγωγες να μην παιρνει αερα απο κει θα σου αλαξει την πιστη..........το ρελαντι ρυθμιζει απο την βιδα με το ελατηριο με το χερι.βιδωνοντας ανεβαινει.....

rgvlouk
08/07/2014, 15:02
Γεια σου μαστρογρηγορη

gregogti
08/07/2014, 16:13
kalws ton johny:beer: