PDA

View Full Version : Χαιρετε, απο την Λευκωσια.



DrEvil
10/04/2014, 13:40
-("Ζητας" με GSXR1000) Φιλε, κανε λιγο στην ακρη
>(εγω) Βεβαιως
-Αδεια, ασφαλεια;
>ουτε αδεια, ουτε αφαλεια.
-Γιατι;
>Γιατι δεν μου το ασφαλιζουν οι ασφαλιστικες, απαξ και δεν εχω αλλο οχημα ή ασφαλεια ζωης μαζι τους.
Και το Τμημα Οδικων Μεταφορων δεν κανει την εγγραφη χωρις ασφαλεια.
-Παμε στον αστυνομικο σταθμο. Ακολουθα με.
>Ευχαριστως.
Καταθεση στο συναρμοδιο στρουμφακι:
>δηλωνω...μπλα μπλα μπλα.
-Ναι ρε φιλε. Το ξερω, μοτορα μονο δυσκολα θα ασφαλισεις.
>Μαλιστα. Εγω ειμαι παρανομος, το δεχομαι. Πες μου τι να κανω να μην ειμαι.
-Τι να σου πω.... δεν ξερω. Να το αναφερεις στο δικαστηριο, μπας και βγαλεις ακρη.
>Ποτε θα εκδικαστει;
-Σε 2-3 χρονια.
>Και μεχρι τοτε;
-Αν σε ξαναπιασουμε, η ιδια διαδικασια απο την αρχη.
>Δεν πατε καλα, το ξερετε, ε;
-Ναι...
>Δεν θελω να περιμενω 2-3 χρονια. Πηγαιντε με αυτοφωρο.
-(στρουμφ)Μα τι λες; Δεν μπορω!
>Τι πρεπει να γινει για να παμε αυτοφωρο. θελω να εκδικαστει σημερα-αυριο. Θελω μια λυση.
-Δεν γινεται. Δεν μπορω.
>ΟΚ. Να παρουμε μαζι ενα απο τα δεκαεξι(!!!) τηλεφωνα ασφαλιστων που εχω και μου αρνηθηκαν την ασφαλιση, να τα ακουσεις, να τους μιλησεις.
-Καλα.

Μετα απο 3 ιδιες ιστοριες, οπως η παρακατω:
"Ποσα αλογα -εννοουν τον κυβισμο δια δεκα, με αυτον τον ορο- ειναι η μοτορα;"
""6,5""
"Δεν ασφαλιζουμε μοτορες μεγαλου κυβισμου, μονο. Policy της εταιρειας. Sorry."

>Για πες λοιπον. Πως εγω βγαινω απο τον κυκεωνα του παραλογισμου;
-Δεν ξερω. Φυγε, αλλα την μοτορα πρεπει να την φορτωσεις, Δεν μπορω να σε αφησω να φυγεις οδηγωντας.
>Κερατας και δαρμενος δηλαδη; Δεν παιζει παλληκαρι. Η την φυλα η αστυνομια και υπογραφετε οτι την εχετε υπο την εποπτεια σας, η την καβαλαω και φευγω.
-Δεν μπορουμε να την κρατησουμε εδω. Και δεν μπορω να σου επιτρεψω να φυγεις οδηγωντας.
>Μαγκα, δεν δινω λ7 να την φορτωσω. Μην με αφησεις. Κοιτα με.

Και ετσι τελειωσε η περιπετεια μου με την Κυπριακη Αστυνομια.
Για σημερα.


(αν καποιος μοντ διορθωσει και τον τιτλο, στο 2ο πληθυντικο του, θα ημουν ευγνωμων)

Dimos35
10/04/2014, 13:45
:eyepop: Εεεεεε; Παίζει αυτό στην πανέμορφη Κύπρον;

zannisvel
10/04/2014, 13:51
Αν την ασφαλιζες Ελλαδα?

Παντως και η αστυνομια τι να σου κανει? Να σε αφησει να κυκλοφορεις ανασφαλιστος? Προσωπικα νομιζω οτι επραξε καλως, και αυτο το λεω γιατι οντως υπαρχει τρυπα στο συστημα, δεν ειναι αρμοδιοι να τη λυσουν, και δεν βρηκες το μπελα σου. Αλλα νομιζω οτι πρεπει να βρεις μια λυση. Αν το ασφαλιζες στο ονομα καποιου αλλου εκει και σε προσθετε εσενα σαν αδηγο του οχηματος?

DrEvil
10/04/2014, 13:57
:eyepop: Εεεεεε; Παίζει αυτό στην πανέμορφη Κύπρον;
Ω, ναι!


Αν την ασφαλιζες Ελλαδα?

Παντως και η αστυνομια τι να σου κανει? Να σε αφησει να κυκλοφορεις ανασφαλιστος? Προσωπικα νομιζω οτι επραξε καλως, και αυτο το λεω γιατι οντως υπαρχει τρυπα στο συστημα, δεν ειναι αρμοδιοι να τη λυσουν, και δεν βρηκες το μπελα σου. Αλλα νομιζω οτι πρεπει να βρεις μια λυση. Αν το ασφαλιζες στο ονομα καποιου αλλου εκει και σε προσθετε εσενα σαν αδηγο του οχηματος?

Δεν διαφωνω με την αντιδραση της αστυνομιας.
Ειμαι παρανομος. Πρεπει να κανει αυτο που επιτασσει ο νομος.


Τον μπελα μου τον βρηκα. Εχω να απολογηθω σε ενα δικαστηριο και να πληρωσω το προστιμο που αυτο θα αποφασισει.

Το "αλλο ονομα" πορυποθετει οτι θα πρεπει να ειναι στην κατοχη "καποιου αλλου".
Οποτε για να ασφαλισω το μηχανακι, το χαριζω σε καποιο γνωστο? Μπα!

Απο την αλλη, εγω ειμαι υποχρεος να ασφαλισω το οχημα. Τιμιο.
Οι ασφαλιστικες δεν ειναι υποχρεωμενες να παρεχουν την υπηρεσια αυτη, σε οποιον ειναι διατεθιμενος να τις πληρωσει;

Παλι στο κερατας και δαρμενος καταληγουμε.

Α!
Ασφαλεια στην Ελλαδα προυποθετει οτι το οχημα ειναι εγεγγραμενο στην Ελλαδα. Που δεν ειναι πια.

dimzan
10/04/2014, 13:58
παιζει οντως τετοιο μπερδεμα με τις ασφαλιστικες εκει?

εδω αμαν κανουν να μας παρουν τα λεφτα, εκει γιατι δεν ασφαλιζουν ΜΟΝΟ μηχανη? ποιος ο λογος?

εδω και 18αρης χωρις φορολογικη δηλωση μπορει να ασφαλισει hayabusha χωρις να δικαιουται να το οδηγαει ή να εχει καν διπλωμα..

sv1000s
10/04/2014, 14:02
γιατι απλα εκει ειναι κρατος οχι μπουρδελο σαν εδω!πρην μια βδομαδα ειχα παει και ειναι πολλα ετη μπροστα απο εμασ σε ολα

dimzan
10/04/2014, 14:04
γιατι απλα εκει ειναι κρατος οχι μπουρδελο σαν εδω!πρην μια βδομαδα ειχα παει και ειναι πολλα ετη μπροστα απο εμασ σε ολα

συμφωνω αλλα απ οτι καταλαβα ο ανθρωπος προσπαθει νομιμα να ασφαλισει τη μοτοσυκλετα του και δε μπορει.

το γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα.

DrEvil
10/04/2014, 14:08
Ειναι πολυ περισσοτερο κρατος απ'οτι στην Ελλαδα.
Και ολα κυλουν και λειτουργουν καλυτερα εδω. (οχι καλα. Καλυτερα.)

Αλλα, με τις μοτο, ενα κατι το εχουν. Αν δεν κανω λαθος (πριν 20-25 χρονια) υπηρξε απαγορευση κυκλοφοριας των μοτοσυκλετων κατα τους θερινους μηνες, προς αποφυγη ατυχηματων!!!!
Ενα κατι το εχουν με τις μοτο, εδω.

sv1000s
10/04/2014, 14:09
δεν ξερω βρε φιλε περιεργο παντος!απ οτι ξερω ειναι ακριβες οι ασφαλιες μοτο εκει!εχουν δικο τους θεο εκει κατω!τι να το κανεις το 1000 εκει?στην εθνικη με 120
αυστηρα και καλα κανουν και στην πολη με 50!αστυνομια παντου που δεν χαριζει και καλα κανει!

DrEvil
10/04/2014, 14:11
Επισης λυση εχω. Αμεση.
Μα δεν θελω.

Παω στα κατεχομενα, στα γρηγορα κανω μια εγγραφη εκει, ασφαλεια στη μιση τιμη -απ'οτι στα ελευθερα- και ειμαι νομιμοτατος, ασε που δεν χρειαζεται να πληρωνω 20€ ασφαλεια καθε 2 μηνες, για να μπαινω κατεχομενα.

Αλλα δεν θελω.
Θελω εδω και νομιμος.

DrEvil
10/04/2014, 14:14
δεν ξερω βρε φιλε περιεργο παντος!απ οτι ξερω ειναι ακριβες οι ασφαλιες μοτο εκει!εχουν δικο τους θεο εκει κατω!τι να το κανεις το 1000 εκει?στην εθνικη με 120
αυστηρα και καλα κανουν και στην πολη με 50!αστυνομια παντου που δεν χαριζει και καλα κανει!
Κατι χανεις.

Εδω οτι δεν ειναι 1000+ το κοιτουν με μισο ματι.
Και το δικο μου ειναι 650.

Στην πολη δεν σταματανε μοτο, με οσα και να παει.
Μονο Ζητας, αν εχει ορεξη η εχουν εκστρατεια.

Στην "εθνικη" δεν σταματανε μοτο, με οσα και να παει.&-
;)

Και δεν δι;αφωνω στο να μην χαριζουν. Αλλα και αυτο συζηταται. Αναλογως του οχηματος.
Φεραρι δεν φραγουν ΠΟΤΕ!

sv1000s
10/04/2014, 14:15
Ειναι πολυ περισσοτερο κρατος απ'οτι στην Ελλαδα.
Και ολα κυλουν και λειτουργουν καλυτερα εδω. (οχι καλα. Καλυτερα.)

Αλλα, με τις μοτο, ενα κατι το εχουν. Αν δεν κανω λαθος (πριν 20-25 χρονια) υπηρξε απαγορευση κυκλοφοριας των μοτοσυκλετων κατα τους θερινους μηνες, προς αποφυγη ατυχηματων!!!!
Ενα κατι το εχουν με τις μοτο, εδω.



μονο στιν παφο ειδα 5-6 μοτορια με πολλα λ7 πανο τους και μαλλον και με πολυ γκαζι!λευκοσια λεμεσο τπτ!μονο κανα σκοθτερακι εδω και κει!

sv1000s
10/04/2014, 14:17
Κατι χανεις.

Εδω οτι δεν ειναι 1000+ το κοιτουν με μισο ματι.
Και το δικο μου ειναι 650.

Στην πολη δεν σταματανε μοτο, με οσα και να παει.
Μονο Ζητας, αν εχει ορεξη η εχουν εκστρατεια.

Στην "εθνικη" δεν σταματανε μοτο, με οσα και να παει.&-
;)


μονο αμαξια ξεσκιζουν?δεν το ηξερα αυτο!ε τοτε 1000 και τερμα γκαζι χαχαχαχαχα

DrEvil
10/04/2014, 14:20
μονο στιν παφο ειδα 5-6 μοτορια με πολλα λ7 πανο τους και μαλλον και με πολυ γκαζι!λευκοσια λεμεσο τπτ!μονο κανα σκοθτερακι εδω και κει!
Λεμεσο, παραλιακη μετα τις 21:00, μερες που δεν βρεχει.
(μακρυψαλιδα παντα)
Καραφλας με Χαγια, τουρμπο και νεον.
Gixxer κ8 με νεον.
Gixxer L0 χωρις νεον.

Ακρανωτοι και πανω - κατω απο Αγια Φυλα μεχρι καστρο, καθε μερα. Για 3-4 ωρες.

DrEvil
10/04/2014, 14:22
μονο αμαξια ξεσκιζουν?δεν το ηξερα αυτο!ε τοτε 1000 και τερμα γκαζι χαχαχαχαχα

χαχαχαχα

Βαρετο ειναι.
Αλλα το Τροοδος ειναι απολαυση.
Εκει αξιζει να "το πατησεις"

dimzan
10/04/2014, 14:29
η δικαιολογια που δεν στην ασφαλιζουν ποια ειναι?

sv1000s
10/04/2014, 14:30
εκει εμενα μονο ενα βραδυ ειδα κατι αλανια στο βενζιναδικο με το μεγαλο πλυντηριο να εχουν μαζευτει αλλα με αμαξια καλα και ακριβα!ακουγα σηνεχεια οπλα να ανοιγουν αλλα δεν εδοσα και πολυ βαση!ενα βραδυ παντος πλακοσε πολυ αστυνομια μαλλον τους μαζεψανε!

DrEvil
10/04/2014, 14:43
η δικαιολογια που δεν στην ασφαλιζουν ποια ειναι?

Οτι οι μοτο ειναι πιο ευκολο να εμπλακουν σε ατυχημα, οποτε δεν τους συμφερει.

Ο Ζας με πηρε νωριτερα τηλεφωνο(!!!), να μου δωσει το νουμερο ασφαλιστη που συνεργαζεται με ασφαλιστικη που ΜΠΟΡΕΙ να μου το ασφαλισει και αυτο γιατι δεν ειμαι πιτσιρικας.
Αν ημουν μικροτερος, δεν υπηρχε περιπτωση (κατα λεξη).

Θα παρω και θα μαθω τι γινεται.

Μιας και το ανεφερα,
Η συμπεριφορα των αστυνομικων, σε αναγκαζει να μην εισαι προκατειλλημενος και αρνητικος μαζι τους.
Ευγενικοτατοι και με διαθεση να βοηθησουν (συναδει και με παλαιοτερη εμπειρια μου με την ΚΑ, οπου θα επρεπε να με ειχαν χωσει μεσα -κατ'εμε-, μα ηταν αψογοι και με το μυαλο τους να γυρισω σπιτι, σωος και αβλαβης).

chester24
10/04/2014, 14:52
Ενα φιλαρακι μου μετακομισε ηταν κυπρο για κανενα χρονο...

Εχει ενα ντορσοντουρο 750 αγορασμενο απο εδω και το πηρε μαζι. Με ενα "παραθυρακι" μου ειπε κατεφερε να την εκτελωνισει και να βγαλει κ αι ασφαλεια..

Infos δεν ξερω ακριβως αλλα μπορω να μαθω.

DrEvil
10/04/2014, 14:55
Ενα φιλαρακι μου μετακομισε ηταν κυπρο για κανενα χρονο...

Εχει ενα ντορσοντουρο 750 αγορασμενο απο εδω και το πηρε μαζι. Με ενα "παραθυρακι" μου ειπε κατεφερε να την εκτελωνισει και να βγαλει κ αι ασφαλεια..

Infos δεν ξερω ακριβως αλλα μπορω να μαθω.

Το μηχανακι ειναι εκτελωνισμενο, διαδικασια χωρις παρατραγουδα.
Για την ασφαλεια θα με ενδιεφερε. Αν χρειαστει πες μου να σου στειλω το κινητο μου και να μιλησω με τον φιλο σου.

miltosv
10/04/2014, 14:59
+1000000 σε όλα όσα λέει ο φίλος για την Κύπρο...και πολλά "λάικ" σε ότι αφορά το Τρόοδος (που λένε και στο χωριό μου)

Επίσης αν θες να μεταβιβάσεις μηχανή πάλι έχεις το ίδιο πρόβλημα για για την μεταβίβαση θέλει ασφάλεια....

Κι εγώ με τον κουνιάδο μου έχουμε παρόμοιο πρόβλημα... Είμαστε στην διαδικασία απόκτησης διπλώματος κατηγορίας Α, εκείνος βρήκε ήδη μια μηχανή "ευκαιρία" την οποία και θέλει να αγοράσει για όταν πάρει το δίπλωμα κι εγώ ψάχνομαι..,Έλα όμως που αυτουνού δεν του την μεταβιβάζουν αν δεν έχει ασφάλεια η οποία με την σειρά της δεν βγαίνει αν δεν έχει δίπλωμα...Κι εγώ ερωτώ...πες ότι θέλω την μηχανή για διακοσμητικό...γιατί να μου το απαγορεύσουν;

Απλά δεν έχουν τον Θεό τους...

yes-u
10/04/2014, 18:33
Επισης λυση εχω. Αμεση.
Μα δεν θελω.

Παω στα κατεχομενα, στα γρηγορα κανω μια εγγραφη εκει, ασφαλεια στη μιση τιμη -απ'οτι στα ελευθερα- και ειμαι νομιμοτατος, ασε που δεν χρειαζεται να πληρωνω 20€ ασφαλεια καθε 2 μηνες, για να μπαινω κατεχομενα.

Αλλα δεν θελω.
Θελω εδω και νομιμος.

Ψηλέ, συγκεντρώσου!
Ο αλγόριθμος έχει λύση και μάλιστα χρησιμοποιώντας τους λιγότερους πόρους...
όσο για το πατριωτικό της υποθέσεως, ας υποθέσουμε ότι δεν πας για ασφάλεια απέναντι, αλλά για μια άπιστη αγαρηνή, (αλλά θεόμ....) που σε ηγάπησε απότομα και ανυπερθέτως! Θα έκανες τα ίδια νάζια??????

pektis
10/04/2014, 19:22
Κοιτα που θελει να ειναι νομιμος και δεν τον αφηνουν...:rolleyes:

SHOOTER045
10/04/2014, 19:29
κατα διαολου παμε :confused:

DrEvil
10/04/2014, 20:16
Ψηλέ, συγκεντρώσου!
Ο αλγόριθμος έχει λύση και μάλιστα χρησιμοποιώντας τους λιγότερους πόρους...
όσο για το πατριωτικό της υποθέσεως, ας υποθέσουμε ότι δεν πας για ασφάλεια απέναντι, αλλά για μια άπιστη αγαρηνή, (αλλά θεόμ....) που σε ηγάπησε απότομα και ανυπερθέτως! Θα έκανες τα ίδια νάζια??????

Ρε συ... την εχω και ειναι πιστη, "απο τις απο δω".
Μπλεξιμο σου λεω.

chester24
10/04/2014, 20:44
Το μηχανακι ειναι εκτελωνισμενο, διαδικασια χωρις παρατραγουδα.
Για την ασφαλεια θα με ενδιεφερε. Αν χρειαστει πες μου να σου στειλω το κινητο μου και να μιλησω με τον φιλο σου.

Θα του κανω αυριο ενα τηλ να μου πει, αλλιως μιλατε απευθειας μαζι φιλος...

Flying Mythos
12/04/2014, 07:47
Κάτσε ρε κουμπαρε γιατί ή κάτι πάει λάθος ή κάτι δεν καταλαβαίνω. Όταν έφερα εγώ το απριλια στη μεγαλόνησο είχα ελληνική ασφάλιση με πράσινη κάρτα. Στη συνέχεια εκτελώνισα και έγραψα το μηχανάκι με την ελληνική μου άδεια με τη διαδικασία της αλλαγής κατοικίας κοινοτικού. Έκανα στην κόσμος ασφαλιστική ενα cover note προσωρινό, την έγραψα και έκτοτε πρόβλημα ουδέν. Εσύ πού έχεις πρόβλημα.

Να υποθέσω ότι ούτε τέλη κυκλοφορίας πληρώνεις, έχεις ελληνικές πινακίδες, ελληνική άδεια κυκλοφορίας, είσαι ανασφάλιστος. Απορώ πως δε σου κρατήσανε το μηχανάκι μέσα μέχρι να το ασφαλίσεις. Πάντως να έχεις υπόψη σου για το δικαστήριο, ότι αν δε σε βρει ο επιδότης κάμποσες φορές η υπόθεση πάει περίπατο.

gixxerpap
12/04/2014, 11:52
σίγουρα θα υπάρχει κάποια ''ένωση ασφαλιστών'' ή αντίστοιχος οργανισμός - σωματείο.
Αν απευθυνθείς εκεί, έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωμένοι να σου βρουν λύση (στην ουσία να αναγκάσουν κάποια ασφαλιστική να σε δεχτεί).

cityfly
12/04/2014, 14:05
Να υποθέσω ότι ούτε τέλη κυκλοφορίας πληρώνεις, έχεις ελληνικές πινακίδες, ελληνική άδεια κυκλοφορίας, είσαι ανασφάλιστος. Απορώ πως δε σου κρατήσανε το μηχανάκι μέσα μέχρι να το ασφαλίσεις. Πάντως να έχεις υπόψη σου για το δικαστήριο, ότι αν δε σε βρει ο επιδότης κάμποσες φορές η υπόθεση πάει περίπατο.


αφού λέει έχει κάνει εκτελωνισμό πώς γίνεται να έχει ελληνικές πινακίδες;

TROOPER
12/04/2014, 15:16
:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl: κλαυσιγελως!

Pardalotzatziki
12/04/2014, 16:13
-("Ζητας" με GSXR1000) Φιλε, κανε λιγο στην ακρη

Τον ρωτησες αν η GSXR ειναι ασφαλισμενη;;;
Και τι θα γινει αν ας πουμε σε τρακαρει αυτος;;;

Προφανως δεν ασφαλιζουν γιατι οι μοτορες στην Κυπρο ειναι ελαχιστες...

Flying Mythos
12/04/2014, 16:19
αφού λέει έχει κάνει εκτελωνισμό πώς γίνεται να έχει ελληνικές πινακίδες;

Θες να σου δειξω τις δικές μου ελληνικές. Δεν παραδίδεις στην Κύπρο τις ελληνικές για να εκτελωνίσεις και πολύ περισσότερο για να την εγγράψεις στο τμήμα οδικών μεταφορών. Το μόνο που παραδίδεις είναι την ελληνική άδεια κυκλοφορίας. Πράγμα που σου δημιουργεί πρόβλημα όταν θες να διαγράψεις το όχημα από Ελλάδα, γιατί αυτοί για να το διαγράψουν θέλουν την πρωτότυπη άδεια την οποία την κρατάει το τμήμα οδικών μεταφορών. Κάνεις λοιπόν μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχασες και τα δύο και καθαρίζεις. Σιγά μην επικοινωνήσουν οι υπηρεσίες των δυο κρατών για να δουν τι έχεις δηλώσεις και που.

McTalas
12/04/2014, 18:34
η μοτορα τι ειναι...?
κατι σαν τον ροτορα?

Flying Mythos
12/04/2014, 18:56
η μοτορα τι ειναι...?
κατι σαν τον ροτορα?

πφφφ !!! καλαμαράδες .............

μοτόρα=μοτοσυκλέτα
ραδιατερ=ψυγείο
στόπερ=φρένα
λέβα=μανέτα
πατίδι=μαρσπιέ
τραφιγκέιτορ=φλας
ριμ=ζάντα
εξώστ=εξάτμιση
κοτσάνι=άδεια κυκλοφορίας
κάβερ νότε=προσωρινό σημείωμα ασφαλιστικής κάλυψης

και άλλα πολλά .....

McTalas
12/04/2014, 19:03
πφφφ !!! καλαμαράδες .............

μοτόρα=μοτοσυκλέτα
ραδιατερ=ψυγείο
στόπερ=φρένα
λέβα=μανέτα
πατίδι=μαρσπιέ
τραφιγκέιτορ=φλας
ριμ=ζάντα
εξώστ=εξάτμιση
κοτσάνι=άδεια κυκλοφορίας
κάβερ νότε=προσωρινό σημείωμα ασφαλιστικής κάλυψης

και άλλα πολλά .....
:bawl::lol:
tnx για τα ινφο...

vaska
12/04/2014, 22:22
πφφφ !!! καλαμαράδες .............

μοτόρα(ν)=μοτοσυκλέτα
ραδιατερ=ψυγείο
στόπερ=φρένα
λέβα(ν)=μανέτα
πατίδι(ν)=μαρσπιέ
τραφιγκέιτορ=φλας
ριμ=ζάντα
εξώστ=εξάτμιση
κοτσάνι(ν)=άδεια κυκλοφορίας
κάβερ νότε(ν)=προσωρινό σημείωμα ασφαλιστικής κάλυψης

και άλλα πολλά(ν) .....

fixed. Τώρα είναι σωστά κουμπάρε.

:D

DrEvil
12/04/2014, 22:54
Θες να σου δειξω τις δικές μου ελληνικές. Δεν παραδίδεις στην Κύπρο τις ελληνικές για να εκτελωνίσεις και πολύ περισσότερο για να την εγγράψεις στο τμήμα οδικών μεταφορών. Το μόνο που παραδίδεις είναι την ελληνική άδεια κυκλοφορίας. Πράγμα που σου δημιουργεί πρόβλημα όταν θες να διαγράψεις το όχημα από Ελλάδα, γιατί αυτοί για να το διαγράψουν θέλουν την πρωτότυπη άδεια την οποία την κρατάει το τμήμα οδικών μεταφορών. Κάνεις λοιπόν μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχασες και τα δύο και καθαρίζεις. Σιγά μην επικοινωνήσουν οι υπηρεσίες των δυο κρατών για να δουν τι έχεις δηλώσεις και που.
Εγω με το που εκτελωνισα το μηχανακι, κατεθεσα πινακιδες στην Ελλαδα.
Δεν εχει κανενα νοημα να κανω τανζανιες και να εχω πινακιδες εδω και εκει, να κανω ψευδεις δηλωσεις κτλ-κλπ.
Εχω και την βεβαιωση οτι εκανα διαγραφη και η διαπλανητικη λογικη λεει οτι δεν θα παραδωσω εγγραφο του Ελληνικου δημοσιου (αδεια κυκλοφοριας), σε οποιαδηποτε αρχη αλλης χωρας.

Γιωργο, εμαθα μολις την Παρασκευη οτι υπαρχει καποια συνεργατικη ασφαλιστικη, το σωματειο στο οποιο αναφερεσαι, η οποια θελει να παρω απο τρεις ασφαλιστικες επιστολη αρνησης ασφαλισης και θα με ασφαλισουν αυτοι. Με αυξημενο κοστος (περιπου 50% απ'οτι μου ειπαν).
Απο Δευτερα αρχιζω να μαζευω επιστολες και βλεπουμε.

Flying Mythos
13/04/2014, 07:04
Εγω με το που εκτελωνισα το μηχανακι, κατεθεσα πινακιδες στην Ελλαδα.
Δεν εχει κανενα νοημα να κανω τανζανιες και να εχω πινακιδες εδω και εκει, να κανω ψευδεις δηλωσεις κτλ-κλπ.
Εχω και την βεβαιωση οτι εκανα διαγραφη και η διαπλανητικη λογικη λεει οτι δεν θα παραδωσω εγγραφο του Ελληνικου δημοσιου (αδεια κυκλοφοριας), σε οποιαδηποτε αρχη αλλης χωρας.

Γιωργο, εμαθα μολις την Παρασκευη οτι υπαρχει καποια συνεργατικη ασφαλιστικη, το σωματειο στο οποιο αναφερεσαι, η οποια θελει να παρω απο τρεις ασφαλιστικες επιστολη αρνησης ασφαλισης και θα με ασφαλισουν αυτοι. Με αυξημενο κοστος (περιπου 50% απ'οτι μου ειπαν).
Απο Δευτερα αρχιζω να μαζευω επιστολες και βλεπουμε.

Αν στο γράψουν με τη διαγραφή πάω πάσο. Εμένα μου ζητούσαν την original άδεια κυκλοφορίας. Ορισμένες φορές η διαπλανητική λογική δεν ισχύει στις υπηρεσίες ανάμεσα σε δυο κράτη. Πολλές φορές και στις υπηρεσίες του ίδιου κράτους. (Δεν είναι ψευδής δήλωση αυτό που έκανα εγώ.... απλώς δεν λες πως απώλεσες την άδεια κυκλοφορίας :D)

Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι και την άδεια οδήγησης πρέπει να αλλάξεις εφόσον διαμένεις στην Κύπρο μόνιμα. Θα μου πεις είναι ευρωπαϊκή, έλα μου όμως που αν είσαι μόνιμος κάτοικος πρέπει να την αλλάξεις σε κυπριακή ευρωπαϊκή.

DrEvil
13/04/2014, 11:26
Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι και την άδεια οδήγησης πρέπει να αλλάξεις εφόσον διαμένεις στην Κύπρο μόνιμα. Θα μου πεις είναι ευρωπαϊκή, έλα μου όμως που αν είσαι μόνιμος κάτοικος πρέπει να την αλλάξεις σε κυπριακή ευρωπαϊκή.
Νεο φρουτο αυτο...:cry:
Σε ευχαριστω για την ενημερωση, τουλαχιστον τωρα θα ψαχτω πριν κουτουλησω σε ντουβαρι.

cityfly
13/04/2014, 11:37
Επίσης πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι και την άδεια οδήγησης πρέπει να αλλάξεις εφόσον διαμένεις στην Κύπρο μόνιμα. Θα μου πεις είναι ευρωπαϊκή, έλα μου όμως που αν είσαι μόνιμος κάτοικος πρέπει να την αλλάξεις σε κυπριακή ευρωπαϊκή.

αυτό τυπικά ισχύει σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα αλλά στην πράξη και να μην το κάνεις δεν σε ελέγχει κανένας πουθενά

cityfly
13/04/2014, 11:38
Γιωργο, εμαθα μολις την Παρασκευη οτι υπαρχει καποια συνεργατικη ασφαλιστικη, το σωματειο στο οποιο αναφερεσαι, η οποια θελει να παρω απο τρεις ασφαλιστικες επιστολη αρνησης ασφαλισης και θα με ασφαλισουν αυτοι. Με αυξημενο κοστος (περιπου 50% απ'οτι μου ειπαν).
Απο Δευτερα αρχιζω να μαζευω επιστολες και βλεπουμε.


ωραίο το κόλπο για να τα κονωμάνε ε;

Bradipous
13/04/2014, 12:19
Μιας και απο οτι φαινεται εχει αρχισει να βρισκεται λυση για την ασφαλιση της μοτο, δεν θα ηταν καλυτερα το νημα να το ειχες ανοιξει πριν συμβουν ολα αυτα για να μην εχεις τρεχαματα τωρα;

Bradipous
13/04/2014, 12:20
ωραίο το κόλπο για να τα κονωμάνε ε;


Απορω πως δεν το εχουν σκεφτει οι δικοι μας ακομα!

DrEvil
13/04/2014, 12:57
Μιας και απο οτι φαινεται εχει αρχισει να βρισκεται λυση για την ασφαλιση της μοτο, δεν θα ηταν καλυτερα το νημα να το ειχες ανοιξει πριν συμβουν ολα αυτα για να μην εχεις τρεχαματα τωρα;

Για το νημα, δεν το ειχα σκεφτει.
Και ολη η ιστορια με την συνεργατικη, βγηκε στον αφρο αφου αρχισα να παιρνω τηλεφωνα με τον αστυνομικο, ουσιαστικα το ειπαν σε αυτον μετα απο δικη του πιεση.
Μεχρι τοτε (και για 5 μηνες, στους οποιους εψαχνα να βρω ακρη) απλα ακουγα οτι δεν γινεται να την ασφαλισω, αν δεν εχω και καποια αλλη ασφαλεια κοντα τους (αυτοκινητου ή ακομα καλυτερα ζωης/υγειας).

Και καθως στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο, να τελειωσει πρωτα το θεμα και μετα να το πιστεψω.

Σε αναφορα του διπλωματος τωρα.
Αδεια οδηγησης αυτ/του εχω απο την Γερμανια. Ουδεποτε μου ζητηθηκε να την αλλαξω σε ελληνικη. Πριν τα ευρωπαϊκα διπλωματα, αρκουσε απλα μια μεταφραση απο το Υπ.Εξ. και ολα καλα (αν θυμαμαι καλα).
Οταν χρειαστηκα αδεια οδηγησης μοτοποδηλατου, εδωσα εξετασεις στην Ελλαδα και εκδοθηκε ελληνικη-ευρωπαϊκη αδεια οδηγησης που καλυπτε και αυτοκινητο χωρις να επανεξεταστω.
Η πλακα δε ειναι οτι το γερμανικο διπλωμα δεν εχει ημ/νια ληξης, ενω το Ελληνικο εχει στα 65 μου.

Flying Mythos
13/04/2014, 13:20
αυτό τυπικά ισχύει σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα αλλά στην πράξη και να μην το κάνεις δεν σε ελέγχει κανένας πουθενά

Σωστά, όσες φορες με έχουν σταματήσει και μου το έχουν πει τους απάντησα ότι πηγαινοέρχομαι Ελλάδα-Κύπρο για δουλειά και ότι δεν παραμένω στην Κύπρο πάνω από έξι μήνες. Οπότε με κοιτάζουν με ύφος "που να ψάχνεις τώρα" και με αφήνουν να φύγω. Μέχρι να πέσω σε κανά στραβόξυλο ...........

DrEvil
14/04/2014, 20:25
Update:
Μετα την κινητοποιηση ολων των γνωστων (και καποιων αγνωστων, οι οποιοι ενδιαφερθηκαν απο το "πουθενα" και τους ευχαριστω) βρηκα ασφαλεια, της οποιας η προσφορα με εκανε να δακρυσω (ακομα να καταλαβω αν ετσουξε τοσο ή ειναι απο αγαλλιαση που βρηκα ασφαλεια)
355€ ετησια, υπερ 3ων.

Μαγκες ειναι. 'Η η ζιβανια τους νεκρωσε ολα τα εγκεφαλικα κυτταρα.
Την Μ. Παρασκευη παω και μια ψαχτικη απο κατεχομενα, για τα διαδικαστικα.

Pardalotzatziki
14/04/2014, 20:27
355€ ετησια, υπερ 3ων.

Αρα 355 :cry: ειναi θετικη εξελιξη, ετσι; :cry::lol::lol:

vaska
14/04/2014, 20:36
Update:
Μετα την κινητοποιηση ολων των γνωστων (και καποιων αγνωστων, οι οποιοι ενδιαφερθηκαν απο το "πουθενα" και τους ευχαριστω) βρηκα ασφαλεια, της οποιας η προσφορα με εκανε να δακρυσω (ακομα να καταλαβω αν ετσουξε τοσο ή ειναι απο αγαλλιαση που βρηκα ασφαλεια)
355€ ετησια, υπερ 3ων.

Μαγκες ειναι. 'Η η ζιβανια τους νεκρωσε ολα τα εγκεφαλικα κυτταρα.
Την Μ. Παρασκευη παω και μια ψαχτικη απο κατεχομενα, για τα διαδικαστικα.

:eek::eek::uplate:

Flying Mythos
15/04/2014, 06:57
:eek::eek::uplate:

Άμα ρε φίλε έρχεσαι από χώρα που οδηγούν ανάποδα και οδηγείς και μοτόρα είνταμπουνασου κάμνω, εν να πκερώσεις ριάλια για νασαι μοτορτζής δαμέ, μούχτι εν να σε θαυμάζουσιν οι κορούες? :D

Anyway αφού λύθηκε το πρόβλημα σου καλούς δρόμους να έχει και καλά ξεμπερδέματα στο δικαστήριο.

dimik
15/04/2014, 08:35
Μόλις βγάλεις και την ασφάλεια με το καλό θα κανονίσουμε και κανέναν καλαμαροκαφέ στα βουνά?:beer:

355€ ε?:bawl: άρα τα 230€ που δίνω εγώ στην Κόσμος ειναι καλά και να σταματήσω να γκρινιάζω:evil:

edit: θα είναι κανένας δικός μας στο CSS 3-4/5 στην Άχνα?

Flying Mythos
15/04/2014, 13:30
Την Μ. Παρασκευη παω και μια ψαχτικη απο κατεχομενα, για τα διαδικαστικα.

Σε ποιά ασφαλιστική αν επιτρέπεται?

DrEvil
15/04/2014, 20:19
Μόλις βγάλεις και την ασφάλεια με το καλό θα κανονίσουμε και κανέναν καλαμαροκαφέ στα βουνά?:beer:

355€ ε?:bawl: άρα τα 230€ που δίνω εγώ στην Κόσμος ειναι καλά και να σταματήσω να γκρινιάζω:evil:

edit: θα είναι κανένας δικός μας στο CSS 3-4/5 στην Άχνα?
Το καφεδάκι ειναι ντηλ τρελλο.
Μολις τελειωσω και με το Τμημα Οδικων μεταφορων, καθως περιμενω να εχω ιστοριουλες κι εκει.
Μα τωρα επαθα και εμαθα, ολοι οι γνωστοι εχουν σηκωσει τηλεφωνο και το λαλλουν με κουμπαρους, κυβερνητικους, οποιον ο καθεις γνωριζει για να μην μου τα κανουν τσουρεκια (περιοδος που ειναι).

Για τις τιμουλες και το αν πρεπει να γκρινιαζεις, βλ. παρακατω στο update2.
(εχεις και κατι αλλο ασφαλισμενο εκτος μηχανης, για να πληρωνεις μονο τοσα, ε;)


Σε ποιά ασφαλιστική αν επιτρέπεται?
βλ. Update2 κι εσυ.
Και να τον πιουμε ολοι μαζι. Θα "σηκωσω" βολτα μολις παρω κοτσανι και πινακιδα, να δω και τον Shiatman που μου εχει λειψει ο καθαρμος.

Update2 λοιπον:
Με την προσφορα των 355€ (απο την Κοσμος παρακαλω!) πηρα σβαρνα οτι ασφαλιστικη και ασφαλιστικο γραφειο ειδα στο διαβα μου.
Οταν μου λεγανε οτι "μοτορα μονο δεν ασφαλιζουμε" τους εδειχνα την προσφορα, δια μαγειας και "κατ' εξαιρεση, λογω ηλικιας" δεχονταν να μου κανουν προσφορα και να με ασφαλισουν αρκετοι ακομα. Γκαντ. παγκυπριακη, Λαϊκη, κ.α.

Σε χρημα παντως, μονο 55€ καταφερα να "κοψω", εν μερει γιατι πιο κατω δεν επεφταν και εν μερει γιατι η κοπελα στο γραφειο ητο γλυκητατη και εξυπηρετικοτατη.
Α! και ειληκρινης.
Στο ερωτημα μου, αν υπαρχει φορμουλα για την κοστολογηση της ασφαλειας, μου απαντησε εντιμοτατα: "Οτι θελει ο καθενας, ζηταει."

Λονγκ στορυ σορτ, 300 του ευρωπΕου και το καβερ νοουτ στα χερια μου.

Το μονο κακο ειναι οτι με την παλιοΑΗΚ που εχω μπλεξει τωρα τελευταια, δεν βλεπω να βρισκω συντομα χρονο για το Τ.Ο.Μ. :(

Ετσι πραμα εν εshει, παντως.

ΥΓ, τελικα την εκανα στην Prime Insurance.

dimik
15/04/2014, 22:27
Ναι έχω και αυτοκίνητο στην ίδια ασφαλιστική.
Τα κατάφερες πάντως και ξέμπλεξες, έστω και με μικρό παραπάνω κόστος, φίλος δίνει 280€ για Fazer 07, δεν θυμάμαι σε πoια ασφαλιστική, άρα δεν έχεις και τεράστια διαφορά από την αγορά.

Για τον καφέ κανονίστε τον κάποια Κυριακή (εκτός από 4 Μαίου που πάω CSS) και στείλε και κανένα pm για την περίπτωση που δεν δω το θέμα γιατί πρέπει να συννενοηθώ και με τους άλλους 6 καλαμαράδες της μοτοπαρέας εδώ.

Shiatman
17/04/2014, 17:20
Αμ, δε ρωτάς από την αρχή μάγκα να σε φτιάξουμε στο μπάμ, μπάμ! Όταν γυρίσω Λευκωσία θα τα πούμε! :wave2: