PDA

View Full Version : Σχεδιασμός πρώτου ταξιωτικού στο εξωτερικό..



ilai_7
12/04/2014, 08:34
Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα.. Στα μέσα του Ιουνίου θέλω να κάνω ένα 10ήμερο ταξίδι στην Βόρεια Ιταλία και να Βγω και λίγο προς Αυστρία και Αλπεις. Μιας και είναι η πρώτη μου φορά που θα βγω εξωτορικο και μόνος μου ( εγώ η κοπελιά μου και το 990 ) θα ήθελα να με βοηθέσετε σχετικά με το τι να προσέξω σε αυτό το ταξίδι. Για παραδειγμα να κλείσω απο τώρα ξενοδοχεία στα μέρη που θα περάσω?Εγω σκ'εφτομαι όπου μας αρέσει περισσότερο να κάθόμαστε και να μην κλείσουμε τίποτε από Ελλάδα. Είναι σωστό αυτό μπορεί να γίνει?? Επίσης τα χρήμστα να πληρώνω με την χρεωστική η να έχω μετρητα? Τέτοιες λεπτομέρειες χρειάζομαι από εσάς που έχετε ταξιδεύσει και έχετε την ανάλογη εμπειρία. Τέλος δίαβασα και ένα ταξιωτικό ενός φίλου εδώ για κάτι ανάλογο που σκέφτομαι και εγώ και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο πλάνο ταξιδιού είναι καλοδεχούμενο. Σκέφτομαι από Πάτρα Ανκόνα και από εκει να ξεκινήσω την πορεία μου προς Ρώμη Βενετία και μετά να βγω προς Αυστρία. όποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με την διαδρομή θα το ακούσω με προσοχή.. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Cpt. Haddock
12/04/2014, 08:48
[...] Ανκόνα και από εκει να ξεκινήσω την πορεία μου προς Ρώμη Βενετία [...]

Χαρτη εχεις κοιταξει; :lol:

soter3gm
12/04/2014, 08:53
Κατ αρχήν πόσα χιλιόμετρα ημερησίως μπορείς να κάνεις εσύ και η τσούπρα σου (ποιο πολύ αυτή)? Εκεί θα καταλήξεις που και πως θα πας , μην βγάλεις πρόγραμμα με μεγάλες διαδρομές που δεν μπορείς να κάνεις γιατί η κούραση θα σας χαλάσει την εκδρομή.
Μετά εφόσον έχεις κατασταλάξει στα χιλιόμετρα θα έχεις βρει που θα σταματάτε και πόσο δηλαδή αν αντέχεις να κάνεις 500 χλμ μάνι μανι έχεις φτάσει λίμνη κόμο εκεί θα κάνεις μια μέρα την άλλη φεύγεις, μετά αν πας ορεινά θα κάνεις λιγότερα χλμ λόγο δρόμων οπότε έχεις 300 χλμ και μένεις Passo Stelvio η κάπου τριγύρω.
Να ξέρεις πως ημερησίως θα έχεις κάποιο κόστος (διαμονή φαγητό καύσιμα διόδια ) που είναι στάνταρ και ανάλογα πόσο καλά ξενοδοχεία θα διαλέξεις.
Καλό είναι να έχεις ένα gps αλλά και χάρτη για να μην χαθείς αλλά και μερικά πράγματα για τη μηχανή (σαμπρέλες λάμπες κλπ )
Οι πόλης που θα πας να κοιτάξεις να έχεις πάρκινγκ στο ξενοδοχείο για να μπορείς να κάνεις τον περίπατο σου και για να πάρεις μια γεύση της πόλης , όχι να τη γνωρίσεις γιατί θα σου πάρει μέρες που είναι πολύτιμες.
Αυτά προς το παρόν

ilai_7
12/04/2014, 09:29
Σώστα για την Ρώμη έκανα λάθος φίλε μου το έγραψα γτ σκεφτόμουν κάτι άλλο. Οσο αναφορά τα χιλιόμετερα εγω κανω και 1000 τη μέρα :eek: Η Ελένη όμως δε παιζει :nono:.
Υπολογίζουμε περίπου στα 400 με 500 την ημέρα. Έχει παεί κανείς σας στο Μπέργκαμο? Είναι 45 χιλιόμετρα από το Μιλάνο και λένε οτί ειναι φανατστικα..απλά ακόμα δεν έχω καταλήξει πως θα κάνω τον κύκλο μου να ανέβω από Ανκόνα προς Μιλανο να παω ορεινά και μετα να κατέβω Βενετία και τέλος προσ ανκόνα πάλι?? η το ανάποδο?? Mε το google map στο i phone πας παντού αλλά έχω και το garmin gpsmap 60 το οποίο είναι πολύ ακριβές σε όλα...

ilai_7
12/04/2014, 09:39
Λαθος το Ρώμη φίλε μου κάτι διαφορετικό σκεφτόμουν. Σκεφτόμαι από ανκόνα να παω προς Μιλάνο και Μπέργκαμο που λένε ότι είναι ένα φανταστικό μέρος 45 χιομέτρα μόλις από την πόλη στους πρόποδες των Αλπεων. Στη συνέχεια να ανέβω ορεινά και από εκει να στραφώ προς Βενετία και πάλι ανκόνα.Στην διαδρομή αυτή εσέις που έχετε ταξιδεύσει σε ποιά μέρη μου προτείνετε να σταθμεύω για 1-2 μέρες?και με 400-500 χιλόμετρα ημερησίως βγαίνει ?? Γιατί θα φάμε ξύλο...:p

Cpt. Haddock
12/04/2014, 09:50
Το λΕπον να πουμε δηλαδηΣ

Ο συνδυασμος ταξιδι + κοριτσι μας βαζει στο τριπακι των μεγαλων διασημων πόλεων για θαυμασουμε, να βγαλουμε φωτο κλπ.

Κοιτα τωρα πώς εχουν τα πράγματα. Θα φτάσετε με το καλο στη Βενετια. Η Βενετια ως γνωστον ειναι πανω στο νερο. Το να μεινετε ξεχαστε το γιατι ειναι πανακριβη. Αρα θα παρκαρετε στο μεγαλο (και ακριβο) παρκινγκ στην εισοδο αμεσως μετα την ποντα ντε λα λιμπερτα. Μετα θα πρεπει να πακεταρετε κρανη - μπουφαν (για να μη τα κουβαλατε), να μπειτε στο βαπορετο που κανει τη συγκοινωνια καιθα σας αφησει στην πλατεια του Αγ. Μαρκου οπου αν ειναι ΣΚ και παιζει μουσικη στο Φλοριαν θα πληρωσετε τον καφε 15 ευρω :lol:

Η αλλη λυση ειναι να μεινετε σε κανενα χοστελ στο Μεστρε και να πατε Β. με τη συγκοινωνια.

Τι θελω να πω: Ταξιδι με μηχανη και επισκεψεις κλασσιου τουριστικου χαρακτηρα σε μεγαλες πολεις ειναι προβληματικος συνδυασμος.

Παρακατω: 1000 χλμ την ημερα ουτε εσυ θα τα κανεις. Θα τα κανεις την πρωτη, αντε και τη δευτερη, αλλα μετα θα ποναν οι αιμοροΐδες :p. 400 με 500 ειναι επισης πολλα, αναλογως των συνθηκων. Σε αουτοστραντα βγαινουν, σε επαρχιακο με στροφιλικι και ενδεχομενη βροχη, οχι.

Πληρωνε με καρτα, αλλα να εχετε μετρητα γιατι οι καρτες χανονται, κλεβονται, απομαγνητιζονται.

Μπες στο tripadvisor και στο hostelworld και δς τα προτεινομενα ξενοδοχεια στα μερη που θες να πας. Σε οποιο σου αρεσει, στειλε ενα μέιλ για το παρκινγκ. Στα πιο πολλα βρισκεις, παιζει να τυχεις σε διαφορα ιβεντς και να μην υπαρχει ουτε ραντσο (ροαντσπιριτ κι εγω στη Βερονα το 2010).

Η βορεια Ιταλια λεει για τα τοπια, τα χωρια, τις διαδρομες και ΤΑ ΠΑΣΑ. Μην τα αφησεις.

Αφιαρουμενων την ημερων στο πλοιο, σου μενουν περιπου 7 καθαρες μερες για να το προγραμματισεις. ΑΝαλογως ωρας αφιξης στην Ανκονα, μπορεις με ενα μπραφ να εισαι το βραδυ στη Φερραρα πχ. Γενικως, παρε χαρτη, σχεδιασε τη διαδρομη σαν ενα κυκλο και δες στο γκουγκλ πληροφοριες απο πολεις /χωρια που συναντας.

Δες τα καμπινγκ που υπάρχουν (εχουν και μικρες καλυβες για διαμονη, αλλα αν βρεχει θα ειναι πιασμενες).

Πρασινη καρτα και οδικη βοήθεια.

Αδιαβροχα.

Με το καλο :beer:

ilai_7
12/04/2014, 10:12
Σε ευχαριστω παρά πολύ για τις πληροφορίες πολύ σημαντικές για εμένα!!!θα ξεκινήσω με το χάρτη για να δω το πλάνο της διαδρομής ακριβώς..οπωσδήποτε τα πάσα δεν τα αφήνω με τιποτα !!!δωσε μου τοπία και πάρε μου την ψυχή!!εχεις δίκιο αυτο που λες με τις πόλεις ειναι πρόβλημα απλα έστω να μείνουμε σε μια για να τις κανω το χατήρι μιας και θα με ακολουθήσει..μετά θα παρουμε τα βουνά και τα πάσο!!!

Cpt. Haddock
12/04/2014, 10:27
Διαβασε εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66081&s=

soter3gm
12/04/2014, 10:31
Το λΕπον να πουμε δηλαδηΣ


Πρασινη καρτα και οδικη βοήθεια.

Αδιαβροχα.

Με το καλο :beer:

Πράσινη κάρτα ΝΑΙ οδική βοήθεια που ? εφόσον καμία δεν έχει ανταπόκριση στο εξωτερικό

Cpt. Haddock
12/04/2014, 10:41
Πράσινη κάρτα ΝΑΙ οδική βοήθεια που ? εφόσον καμία δεν έχει ανταπόκριση στο εξωτερικό

ADAC

ilai_7
12/04/2014, 10:44
ενδιαφέρον το λίνκ πολύ όμορφη εκδρομή...θα αρχίσω εντατική μελέτη με χάρτη χαρτί και μολύβι.. ευτυχώς τα πάω καλά με την μνήμη και προσανατολίζομαι ευκόλα στην Ελλάδα σίγουρα εκέι θα δείξει..:)

soter3gm
12/04/2014, 10:57
ADAC

Σιγά με τους λαλάκες την είχα τρεις φορές τους κάλεσα και με έκοψαν

Pan (dvs)
12/04/2014, 18:40
Τελευταια φορα που περασα με μηχανη απο Ιταλια ηταν πρωθυπουργος καποιος Κουσολινι-Μουσολινι....δεν θυμαμαι καλα,αρα δεν μπορω να βοηθησω.

Να σου πω ομως καλα να περασεις,μπορω.

ilai_7
12/04/2014, 19:07
Να σαι καλα σε ευχαριστω πολύ!!!λοιπον παιδιά έριξα μια ματιά στο χάρτη ..απο ανκονα θα ανεβώ στο Μπεργκαμο απευθείας την ίδια μερα και θα μείνω εκει .στην συνέχεια θα παω Προς Κομα και πασσο ντι σιλβιο..απο εκει προς που προτείνετε να ακολουθήσω για δυο διανυκτερεύσεις ;;και στην συνέχεια να κατεβω μια μέρα Βενετία και την επόμενη ανκονα και πάλι πισω..

zami
12/04/2014, 19:49
Επισης,αχρειαστη να ειναι, περαστε απο ενα ΙΚΑ(του τοπου διαμονης σας κατα προτιμηση) και καντε μια αιτηση για Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης. Με την προυποθεση βεβαια οτι ειστε ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ. Βοηθαει πολυ σε περιπτωση- μακρυα απο εμας- επισκεψης σε νοσοκομειο....

Cpt. Haddock
12/04/2014, 19:58
Προς Κομα και πασσο ντι σιλβιο..[...]

Κομο

Πασο ντι Στέλβιο

Σιλβιο ειναι ο Μπερλουσκονι :p

Ρε μανια με τη Βενετια. Αντε πηγαινε, να τραβας τα βυζια σου μετα...

soter3gm
12/04/2014, 20:20
Κομο

Πασο ντι Στέλβιο

Σιλβιο ειναι ο Μπερλουσκονι :p

Ρε μανια με τη Βενετια. Αντε πηγαινε, να τραβας τα βυζια σου μετα...

Να πάει να πάει Καπετάνιο και να βρωμάνε τα νερά με τον νοτιά εκεί να δεις ρομαντζάδα ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Cpt. Haddock
12/04/2014, 20:23
Να πάει να πάει Καπετάνιο και να βρωμάνε τα νερά με τον νοτιά εκεί να δεις ρομαντζάδα ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

:tooth::tooth::tooth:

ilai_7
12/04/2014, 21:04
Το iPhone κανει μαγκιές στην γρηγορη γραφή !!ρε παίδες κατάληξη στην Βενετία θελω να εχει και να μείνω μια μερα εκει με σκοπό την επόμενη να κατεβω ανκονα για την επιστροφή!!!

Cpt. Haddock
12/04/2014, 21:09
Ε, πηγαινε αφου το θες. Εμεις τι φταιμε; :lol:

taisteal
12/04/2014, 22:45
Ε και δεν παιρνεις και το καραβι για επιστροφη απο Βενετια;;
Γιατι να τρεχεις Ανγκονες και βλακειες...
Μια χαρα ειναι η Βενετια ρεμαλια,αρκει να βρεις που να αφησεις την μηχανη...πραγμα δυσκολο...

yianyian
14/04/2014, 01:23
Η Βενετία είναι αίσχος, κυρίως εάν την αφήσεις για το τέλος που θα έχει ανοίξει το μάτι σου από τα βορειότερα. Τουλάχιστον πάρε καράβι επιστροφής από εκεί αλλά μείνε στο Μέστρε (?) και πάρε από εκεί συγκοινωνία για Βενετία για μια γρήγορη βόλτα. Αλλά όπως είπαμε, η Βενετία δεν αξίζει παρά μόνο για το καράβι που θα σε φέρει πίσω!

Από Ιταλία ψάξε και τους Δολομίτες...αξίζουν με τα χίλια όλα τα χωριά αλλά κλείσε ξενοδοχείο από ελλάδα γιατί τσιμπάνε αρκετά το καλοκαίρι.
Από πόλεις μου είχε αφήσει καλή εντύπωση η Βερόνα.

Με χρεωστική κάρτα πληρώνεις παντού και πάντα αλλά έχε και λίγο μετρητό πάνω σου για κάθε ενδεχόμενο. Πράσινη κάρτα απαραίτητη καθώς και χάρτης (έστω google maps αποσπάσματα εκτυπωμένα) αλλά και τα αδιάβροχα (θα φας βροχή κατά 99% κάποια στιγμή κάπου κάπως).
Για εμένα κλείσε όλα τις διαμονές σου από Ελλάδα γιατί θα πετύχεις και καλύτερες τιμές και parking και θα έχεις και ένα υποτυπώδες πλάνο να ακολουθήσεις γιατί εκεί έξω υπάρχουν πολλοί πειρασμοί. Επίσης στην Ιταλία η τιμή της βενζίνης είναι ελαφρώς πάνω από εμάς πλέον (ή στα ίδια..)
Μην υπολογίζεις να βγάζεις πάνω 500 km την ημέρα σε εθνική και πάνω από 300 km σε επαρχιακό.
Και εάν κινηθείς Βόρεια, πάρε καράβι από Βενετία με κοντινή διανυκτέρευση γιατί η επιστροφή προς Ανκόνα (με σκοπό να προλάβεις καράβι) δεν είναι ότι καλύτερο εκτός αν ξεκινήσεις 2-3 ώρες πριν από το κανονικό. Βλέπε ουρές χιλιομέτρων λίγο πριν το λιμάνι, άγχος κτλ.

Κάνε έναν καλό οικονομικό και χρονικό προγραμματισμό, μάζεψε διάθεση και καλό ταξίδι :wave2:

blackbusa
14/04/2014, 01:29
την ποντα ντε λα λιμπερτα.

σιγα μην μην ειναι και ρωσοποντια...
το ποντε,του ποντος, το ποντε,ο ποντε :ninja:

Cpt. Haddock
14/04/2014, 01:51
σιγα μην μην ειναι και ρωσοποντια...
το ποντε,του ποντος, το ποντε,ο ποντε :ninja:

:moutza:

George_M.
14/04/2014, 01:58
μια μικρη ενημερωση τοσο προς το παληκαρι αλλα κ τους υπολοιπους ταξιδευτες...

στην Βενετια το καραβι ΔΕΝ δενει πια στον παλιο τερματικο αλλα ουτε περναει κ μεσα απο το γνωστο καναλι (Giudeca).πλεον δενουν στον εμπορικο σταθμο (Marghera) κ περνουν την λιμνοθαλασσα απο αλλο καναλι (Malamocco).

επισης απο τον Ιουνιο θα αλλαξει κ παλι το σημειο πηγαινοντας πια στην οριστικη νεα γεωγραφικη θεση (Fusina Terminal) η οποια ειναι υπο κατασκευη.

αυτα για οσους σχεδιαζουν να χαζεψουν απο τα καταστρωματα την υπεροχη θεα..παπαλα!
εμεις οι παλιοι ευτηχως τα ζησαμε αυτα τα υπεροχα πρωινα ρεμεντζα κρεμασμενοι στις κουπαστες με το ταξιδι να ειναι μπροστα...αχ..αχ..ακουει ο SF αραγε??

Kostas2B
14/04/2014, 08:56
Το να κλείσεις ξενοδοχεία απο εδω απο τη μια ειναι καλο γιατί θα ξερεις που θα κοιμηθείς κάθε βραδυ και θα μπορεις να βρεις ξενοδοχεία ανα 300-400 χλμ ώστε να περνάς τα πάσα όλη μερα και να γυρνας να ξεκουραζεσαι το απόγευμα. Απο την άλλη,αυτο ίσως σου δημιουργήσει κάποιο άγχος καθ´ολη τη διάρκεια της μέρας γιατί αναλόγως τη διαδρομή ίσως να κινείσαι με χαμηλή μέση ωριαία,πόσο μάλλον αν εχει και βροχή οπου θα πηγαίνεις με ρυθμούς χελώνας...

Πέρυσι τον Ιούνιο που πηγα εγω θυμάμαι οτι σε κάποιες πόλεις τα ξενοδοχεία δε λειτουργούσαν καν.
Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψάχνεις σχετικά νωρίς το απόγευμα για να εχεις χρόνο να κανεις και καμια βόλτα να ξεμουδιαζεις!

Φέτος εγω δε θα κλείσω,θα ειμαι και μονος μου,οποτε μπορώ να κοιμηθώ οπουδήποτε!

Βάλε οπωσδήποτε στο προγραμμα σου το Stelvio pass και το Gavia pass (SS300)

ilai_7
14/04/2014, 11:18
Kαλημέερα σε όλους σας. Ξενοδεοχεία δεν θα κλείσω πουθενά γιατί και ένας φίλος που έχει ταξιδεύσει πολλές φορές έξω σε όλη την Ευρώπη μου είπε γγιατί να έχεις το άνχος να φτάσεις στο κάθε ξενοδοχείο ??Μπορεί να σου αρέσει ένα μέρος πιο πριν η πιο μετά αντίστοιχα και να θες να μείνεις εκεί. Αυτός ποτέ σε 10 ταξίδια που έχει κάνει δεν έχει κλείσει δωμάτια απο Ελλάδα και μάλλον θα τον ακολουθήσω σε αυτό και εγώ. θα ακολουθήσει μάλλον και ένας φίλος με τη γυναίκα του πάλι με ένα 990 π΄ρωτη του φορά και αυτού αλλά γενικά μου έδωσε άλλο αέρα για το ταξίδι..
Το πλάνο είναι από Ανκόνα να πάω από εθνική απευθείας στο Μπέργκαμο καθώς τα τοπία εκεί ειναι αδιάφορα μου είπε το φιλαράκι. Στην συνέχεια λίμνη Κόμο , Σεν Μοριτζ, και συνδιασμό των Passo gavia ,passo resia, passo staulanza, passo falzarego kai Passo stelvio . Eπίσης θα περάσω από τους καταράκτες krimmler kai τον παγετωνα Grossglocner .
Στην συνέχεια προς Φίλλαχ και από εκει Βενετία. Θέλω κάποιος γνώστης να με βοηθήσει με την διαδρομή μετά το Κόμο στα Passo με ποια σειρά δηλαδη να τα πάρω καλύτερα? Μέχρι το Groosglocner?? Για να τελειώσω την διαδομή στο χάρτη και να την τσεκάρω σε χιλιόμετρα κτλ. και να ρίξω και μια ματιά σε δωμάτια βάση χιλιομέτρων χωρίς είπαμε να κλέισω απλά για να τα έχω στο μυαλό μου και γραμμένα κάπου φυσικά.

yianyian
14/04/2014, 15:55
Το πλάνο είναι από Ανκόνα να πάω από εθνική απευθείας στο Μπέργκαμο καθώς τα τοπία εκεί ειναι αδιάφορα μου είπε το φιλαράκι.
Αυτό το σκέλος είναι μεγαλούτσικο να ξέρεις με δεδομένο την κίνηση, την ταλαιπωρία του καραβιού (εκτός και εάν πας με καμπίνα) και το βγες από καράβι-λιμάνι μέχρι να βρεις την εθνική.
Και όντως η εθνική είναι βαρετή από τοπία αν και μετά το ύψος της verona θα αρχίσει να σε αποζημιώνει..

ilai_7
14/04/2014, 16:38
Με καμπίνα φιλε εννοείτε θα το παμε μέχρι πανω..σε περίπτωση που δεν βρούμε θα το σπασω με διανυκτέρευση στη Φερράρα !!!

power hornet
14/04/2014, 16:53
διαβασε και εδω φιλε και εγω πρωταρης σαν και εσενα ειχα παει απο μπεργκαμο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129819

ilai_7
14/04/2014, 17:30
Ευχαριστω πολύ φιλε μου είδα την περιγραφή σου παρά πολύ καλη!!!ευχαριστω πολύ κάθε βοήθεια ειναι δεκτή !!

Cpt. Haddock
14/04/2014, 18:06
Με καμπίνα φιλε εννοείτε θα το παμε μέχρι πανω.[...]

Δεν αμφιβαλλαμε :p

ilai_7
14/04/2014, 18:30
Μεγάλε οταν σου λείπει πόλυ ύπνος λόγω δουλειάς το ταξίδι θελω να παω και να το ευχαριστηθω!! Γι αυτο απαραίτητα καμπινουλα !!!

power hornet
14/04/2014, 20:23
παντος μην βασιστεις και πολυ σε χαρτες συν οτι πρεπει να παρεις πολλους και πρεπει να ξερεις να τους διαβαζεις.
η καλυτερη λυση ειναι το gps σε βγαζει απο πολλες δυσκολιες αμα κολησεις καπου,οχι να το βλεπεις πιστα γιατι κανουν και λαθη αυτα καμια φορα απλα να τσεκαρεις αμα πας καλα στην πορεια σου.

airmav
14/04/2014, 21:11
κατ αρχην συγχαρητηρια για το τολμημα σου...θα σε συναρπασει αυτη σου η επιλογη. χρησιμοποιεις κυριως πιστωτικη η χρεωστικη γτ το ρευστο ειναι ....ρευστο.... πληρωνεις τα παντα σχεδον με καρτα κ λιγα ψιλα μαζι για τις τυροπιτες που λενε... κ ρευστο βγαζεις απο ατμ χωρισ πολλες χρεωσεις, τουλαχιστο ιταλια που τιο εκανα κ εγω...οσο για τα μερη υπαρχουν πολλα οδοιπορικα εδω μεσα που θα σου λυσουν πολλες αποριες κ μην τρελαινεσαι απολαυσε το δν ειναι τοσο βουνο οσο φανταζεσαι.... δες κ το δικο μου αλλα κ των υπολοιπων που ειναι πιο ενημερωμενα... καλη βολτα φιλε μου

ilai_7
14/04/2014, 22:24
Σας ευχαριστω πολύ παιδιά !!!!να στε καλα θα ρίξω μια ματιά και στο δικό σου φιλε μου

vardis
15/04/2014, 07:20
Βρές χάρτη και βγάλε φωτοτυπία τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν, βάλτα στη ειδική θήκη του tankbag και σημείωσε, μουτζούρωσε, σβήσε κάνε ότι θέλεις πάνω. Οταν γυρίσεις θα έχουν και συλλεκτική αξία. Απ' την εμπειρία μου (σημ.: είμαι και της παλιάς σχολής), το gps είναι πολύ χρήσιμο μέσα στην πόλη για να βρεις το ξενοδοχείο ή την έξοδό σου. Στην πορεία γυαλίζει, σου αποσπά την προσοχή και γενικά δεν σε αφήνει να απολαύσεις τη διαδρομή. Καλό ταξίδι!

πυξιδας990
16/04/2014, 08:34
θα παρεις μαζι και το αλλο παρταλι με το 950?:p
διαβασε οτι ειπαν τα παιδια,και θα τα πουμε μετα το πασχα στον αυγουλα για σουβλακι.
ωραια ειναι η βενετια,θα γουσταρει και το κοριτσι.

ilai_7
16/04/2014, 09:03
Καλημερα αυτός δεν κάνει τέτοια βήματα ακόμα πρέπει να περάσει τα 45 και μετά :lol:.. Ενας άλλος φίλος με ένα 990 από αθήνα θα ακολουθήσει μάλλον μου είπε αλλά και να μην τα καταφέρει και αυτός το πλάνο είναι έτοιμο και θα πάμε μόνοι μας... :beer: όποτε θέλετε ρίξτε τηλεφωνο να τα πούμε στο Μήτσο .. Ο ανθρωπος θυμάται τις διασταυρώσεις στις Αλπεις θα πας εκει θα στριψεις εκει κτλ με έστειλε αδιάβαστο .. :lol:

πυξιδας990
16/04/2014, 17:51
Καλημερα αυτός δεν κάνει τέτοια βήματα ακόμα πρέπει να περάσει τα 45 και μετά :lol:.. Ενας άλλος φίλος με ένα 990 από αθήνα θα ακολουθήσει μάλλον μου είπε αλλά και να μην τα καταφέρει και αυτός το πλάνο είναι έτοιμο και θα πάμε μόνοι μας... :beer: όποτε θέλετε ρίξτε τηλεφωνο να τα πούμε στο Μήτσο .. Ο ανθρωπος θυμάται τις διασταυρώσεις στις Αλπεις θα πας εκει θα στριψεις εκει κτλ με έστειλε αδιάβαστο .. :lol:
καλα.................δεν στα ειπε ολα,ποιος ειχε κανει τη βρωμοδουλεια πριν ξεκινησει...............................

ilai_7
16/04/2014, 19:23
Για βγάλε μου ένα ωραίο πλάνο τοτε εσυ ρε φιλε που το εχεις πιο πολύ απο το γερο!!θα του πω ασε βρήκα καλύτερη βοήθεια!!!χαχαχαχαχ θα φριξει

AXL954
16/04/2014, 21:35
Καλησπέρα. Καταρχήν μπράβο για την απόφασή σου να κάνεις το πρώτο βήμα. Είναι μικρόβιο που σου τρώει τα σωθικά...και την τσέπη.

Τα παιδιά που μίλησαν πρίν είναι αρκετά έμπειροι και ότι σου γράφουν το έχουν βιώσει στο πετσί τους.

Σκόρπια όπως μου έρχονται στο μυαλό θα συμπληρώσω:

- Φαρμακείο. Πολύ σημαντικό και μην το αμελήσεις. Ένας πισινός με τάσεις...εξωτερίκευσης μπορεί να σου καταστρέψει το ταξίδι και να σου αλλάξει όλα τα πλάνα. Άρα, τα γνωστα αντιπυρετικά (depon/ponstan), immodium, μια αντιβίωση ευρέως φάσματος, betadin/γαζες, αντιβιωτική αλοιφή (fucidin) για κανενα περιεργο τσιμπημα, ένα αντισταμινικό (aerius 5mg) και ίσως χαπάκια κορτιζόνης (medrol 16mg) για περίπτωση. αλλεργικής αντιμετώπισης. Ακούγονται πολλά, αλλά χωρανε σε ενα μικρό τσαντακι της μιας παλαμης και καλύπτουν μια μεγαλη γκαμα συμβαντων.

-Εργαλεία. Τουλάχιστον το σετ της μηχανής και ότι άλλο κρίνεις απαραίτητο για το μηχανάκι σου. Επίσης κάποια βασικά αναλώσιμα όπως λαμπες και ειδικά ασφάλειες.

-Διαμονές: Οι φίλοι που λένε να μην κάνεις κράτηση από Ελλάδα για να μην εχεις το αγχος να φτασεις σε ενα μερος μια συγκεκριμενη ωρα, έχουν δίκιο. Όμως αυτό ισχύει όταν ταξιδεύεις μόνος ή με άλλους μοτοσυκλετιστές...solo. Οταν υπάρχει γυναίκα, ΟΣΟ καλά και αν την ξέρεις, όσο καιρό και αν είσαι μαζί της, δεν υπάρχει χειρότερο από το να είστε πτώματα και να πρέπει να ψάχνετε για δωμάτιο. Η κούραση φέρνει γκρίνια και η γκρίνια χαλάει την μαγεία. Επιπλέον με το ψαξε, χανεις χρόνο από την βόλτα σου. Οι προκρατήσεις μπορεί να σε δεσμέυουν χρονικά, αλλά σε βαζουν σε ρυθμό, κλειδώνεις το budget, κερδίζεις χρόνο από την βόλτα σου.

-Χάρτες: Απαραίτητο ... αξεσουαρ. Τα ηλεκτρονικά μπορεί να χαλάσουν, να κλαπούν, να να να. Ο χάρτης είναι η εφεδρεία. Εγω προσωπικά τους βγαζω εγχρωμη φωτοτυπία στις διαστασεις του tank bag (τα κομμάτια που με αφορούν) και τα πλαστικοποιώ ώστε να μην χαλάνε και επιπλέον για να μπορώ να κρατώ σημειώσει πάνω σε αυτό με μαρκαδοράκι.

- Σε ότι αφορά τη Βενετία. Θα σου πιάσουν τον πισινό αλλά οκ, όλα είναι στο πρόγραμμα. Εγώ όταν πέρασα από εκεί, είχα κλείσει από Ελλάδα δωματιο σε μια βιλλα στο Τρεβίζο (Villa Vicini). Είχε χώρο σταθμευσης εντώς. Παρκαρα την μηχανή, αγόρασα εισιτήριο από τη reception και πήρα το λεωφορείο για Βενετία. Σε 15 λεπτά ήμουν εκεί για την βόλτα μου. Ούτε άγχος, ούτε κράνη, ούτε τίποτα.

-Ανκόνα: Επειδή τα πλοία της επιστροφής από Ανκόνα συνήθως φέυγουν το βράδυ, και ανάλογα με τον χρόνο σου και το δρομολόγιο, θα μπορούσες να συνδυάσεις μια βόλτα στο San Marino (περίπου 100χμ από Ανκόνα). Εγώ το έκανα. Βεβαια υπάρχει σοβαρό θεμα με το πάρκινγκ και επιπλέον θα είσαι και φορτωμένος με πράγματα. Εγώ το άφησα σε ένα αστυνομικό τμήμα αφού συνεννοήθηκα με τον φύλακα και έφυγα με τα πόδια. Οταν γύρισα όλα ήσαν καλά. Απλά στο πετάω σαν ιδέα.

Αυτά. Καλή προετοιμασία. Και θυμίσου. Οταν με το καλό γυρίσεις, θέλουμε να μοιραστείς μαζί μας το οδοιπορικό σου. Κάποιος μπορεί να βοηθηθεί από αυτό

Αλεξης

πυξιδας990
16/04/2014, 21:44
Για βγάλε μου ένα ωραίο πλάνο τοτε εσυ ρε φιλε που το εχεις πιο πολύ απο το γερο!!θα του πω ασε βρήκα καλύτερη βοήθεια!!!χαχαχαχαχ θα φριξει
απο κοντα.
μεστρε παντως οπως λενε τα παιδια.

Kostas2B
16/04/2014, 22:37
Αν δεν κάτσεις μονος σου πάνω απο το χάρτη να δεις αποστάσεις,μέρη,πάσα κτλ,μην περιμένεις απο κανέναν αλλο να το κανει...
Αρκετη απο τη μαγεία του ταξιδιού κρύβεται στην προετοιμασία του!

ilai_7
17/04/2014, 08:46
Το ξέρω αυτο φιλε μου ειναι αλήθεια!!το ταξίδι ξεκινάει απο οταν ανοίξει ο χάρτης..τα εχω ψάξει ολα αναλυτικά και το πλάνο εχει βγει 100%..απλα έγραψα εδω διότι πολύ απο εσάς έχουν παει στα μέρη αυτα και μπορεί να μου δώσετε κάποια χρήσιμη πληροφορία ένα ωραίο μέρος που δ εχω στον δρόμο μου κτλ..πάντως σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες όλες ειναι πολύ χρησιμες

Pan (dvs)
17/04/2014, 20:09
Για ριξε και εδω μια ματια,μπορει να βοηθησει.

http://motoadv.gr/2014/03/28/europe26/