PDA

View Full Version : προβλημα με εκκινηση οταν ειναι ζεστο cb400 sf



χαρης17
13/04/2014, 18:01
παιδια ..καλησπερα σας και παλι :) λπν το cb400 που εχει περασει στα χερια μου εχει ενα προβληματακι και αν θα μπορουσατε να με διαφωτισε λιγο.. οταν η μηχανη εχει δουλεψει μιση.. μια ωρα πχ μετα απο βολτα και την αφησεις για κανα μισαωρο σαραντα λεπτα σβηστη μετα πρεπει να κανεις προσευχη για να παρει μπροστα με αποτελεσμα καμια φορα να την βαζω μπρος με σπρψξιμο ταχυτητα μιζια μαζι :/ αυτο εχει καιρο εμφανιστει οταν ακομα ηταν στον πατερα μου .... συμβαινει επισης απο οτι εχω παρατηρησει και οταν παω να την βαλω μπρος την επομενη μερα αφου οταν την εσβησα ηταν ζεστη αρκετα !! γενικα απο οτι εχω καταλαβει εχει καποιο θεματακι με την ζεστη... τι μπορει να ειναι αυτο ?? :confused::confused: σας ευχαριστω :)

AristidisZ
13/04/2014, 18:02
ελπίζω το 17 να μην είναι η ηλικία σου :bawl:

notakos600
13/04/2014, 18:20
Από πότε έχεις να ρυθμίσεις τις βαλβίδες στο μηχανάκι;

χαρης17
13/04/2014, 20:34
χαχαχχα ..οχι δεν ειναι το 17 η ηλικια μου μην ανησυχεις φιλε aristidi z :p ..εεμμμμ για την ακριβεια πρεπει να εχει τουλ 6-7 χρονια :sick: ειναι μεσα στα σχεδια για τον επομενο καιρο γιατι κανει και ενα τικ τικ τικ απο βαλβιδες το πιο πιθανο...δλδ παιζει ρολο αυτο εε ?? :confused:

notakos600
14/04/2014, 08:11
χαχαχχα ..οχι δεν ειναι το 17 η ηλικια μου μην ανησυχεις φιλε aristidi z :p ..εεμμμμ για την ακριβεια πρεπει να εχει τουλ 6-7 χρονια :sick: ειναι μεσα στα σχεδια για τον επομενο καιρο γιατι κανει και ενα τικ τικ τικ απο βαλβιδες το πιο πιθανο...δλδ παιζει ρολο αυτο εε ?? :confused:

Ξεκίνα από τα βασικά και βλέπουμε.

makis206
14/04/2014, 09:00
Εγώ θα την πω τη μαλακία μου και ποτέ δεν ξέρεις, το ίδιο πρόβλημα είχα με το Transalp 700 (άλλη ιστορία, ξέρω) και εντέλει απεδείχθει ότι το πρόβλημα το προκαλούσαν οι μπουζόπιπες που έβαζε η Honda στις πρώτες παρτίδες αυτών, ενώ όταν το ανακάλυψαν έβγαλαν τεχνική οδηγία προς αντικατάστασής τους φυσικά. Στην Ελλάδα δεν ακούστηκε και πολύ (αντιπροσωπεία γαρ..) όμως στο Transalp forum αναφέρθηκε το πρόβλημα όπως και η επίλυσή του.

Μου έκανε λοιπόν ακριβώς το ίδιο, σε φάση "κρυώματος" του μοτέρ δηλαδή δυσκολευόταν να ξαναπάρει μπροστά. Οκ άλλο το ψεκαστό και άλλο το καρμπυρατεράτο αλλά έχε το υπόψιν, ίσως και να έχει να κάνει καμιά φορά..
Εννοείται πως είμαι υπέρ στο να γίνουν και όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται το μηχανάκι, η σωστή συντήρηση είναι must για την μακροζωία του εξάλλου.

Εύχομαι να λυθεί τάχιστα το πρόβλημα και όσο πιο ανέξοδα γίνεται..:beer:

GFawkes
14/04/2014, 09:35
Καθαρισε καρμπ, φιλτρα αερα, μπουζι και μετα ρυθμισε βαλβιδες...

Δουλευει "πλουσιο" ....ευκολη και σχετικα ανεξοδη λυση...

Υ.Γ.
Μια ρυθμιση βαλβιδων καθε 7 χρονια ζηταει το κακομοιρο και εσυ δεν του την κανεις...αμε σε αφησει στην ακρη του δρομου θα το πεις και μπ@υρδελο....αδικια δεν ειναι...;

toyar
14/04/2014, 09:44
για να μπορεις να κανεις διαγνωση σε βλαβη πρεπει να εχει προηγηθει πληρες σερβις
αφου γινουν καθαρισμα καρμπ, φιλτρα αερα βενζινης, μπουζι, βαλβιδες αν επιμενει το οποιο προβλημα ψαχνεις βαθυτερα
σε ενα παρατημενο μοτερ μπορει να φταινε 10 πραγματα ταυτοχρονα απο λιγο το καθενα

χαρης17
14/04/2014, 11:42
χμμμμ οκ παιδια ;) ξερω οτι επρεπε να γινουν πολυ νωριτερα αυτα αλλα δεν ηταν στην κατοχη μου ..οποτε τωρα αρχιζουν να προγραμματιζονται και να υλοποιηθουν μολις πεσει το καταλληλο χρημα :look: θα κοιταξω οσα περισσοτερα μπορω μεχρι να παει σε μαστορα ..αν επιμενει εδω ειμαστε παλι :) :) σας ευχαριστω :) :)

χαρης17
14/04/2014, 11:43
Εγώ θα την πω τη μαλακία μου και ποτέ δεν ξέρεις, το ίδιο πρόβλημα είχα με το Transalp 700 (άλλη ιστορία, ξέρω) και εντέλει απεδείχθει ότι το πρόβλημα το προκαλούσαν οι μπουζόπιπες που έβαζε η Honda στις πρώτες παρτίδες αυτών, ενώ όταν το ανακάλυψαν έβγαλαν τεχνική οδηγία προς αντικατάστασής τους φυσικά. Στην Ελλάδα δεν ακούστηκε και πολύ (αντιπροσωπεία γαρ..) όμως στο Transalp forum αναφέρθηκε το πρόβλημα όπως και η επίλυσή του.

Μου έκανε λοιπόν ακριβώς το ίδιο, σε φάση "κρυώματος" του μοτέρ δηλαδή δυσκολευόταν να ξαναπάρει μπροστά. Οκ άλλο το ψεκαστό και άλλο το καρμπυρατεράτο αλλά έχε το υπόψιν, ίσως και να έχει να κάνει καμιά φορά..
Εννοείται πως είμαι υπέρ στο να γίνουν και όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται το μηχανάκι, η σωστή συντήρηση είναι must για την μακροζωία του εξάλλου.

Εύχομαι να λυθεί τάχιστα το πρόβλημα και όσο πιο ανέξοδα γίνεται..:beer:


και αν ειναι οντως αυτο τι κανουμε ?? :/

Bowleno
14/04/2014, 12:30
και αν ειναι οντως αυτο τι κανουμε ?? :/


βάψιμο μπλε και......:p

Τσεκάρεις αν έχει εισαχθεί κανονικά από τον Σαρακάκη αν ναι, πας και ζητάς σε εξουσιοδοτημένο να στις αλλάξει στα πλαίσια της οδηγίας μαμάς Χόντα (εδώ είναι που γελάμε....) αν δεν, (εδώ είναι που κλαίμε.....) μαθαίνεις τι θα πει ανταλλακτικά Χόντα και δη, Σαρακάκης....(μπρρρρρρρ....)

GFawkes
14/04/2014, 12:40
Παρε ρε φιλε 4 μπουζι απο ενα ταληρο το ενα και 4 πιπες αλλα 3€/εκαστη και σε 10 λεπτα εισαι ετοιμος....

πω...πω γκρινια η νεολαια....

μην ειστε ρε μπουληδες.....εμας μας δανειζανε μηχανακι για βολτα και μονο πιπ@# δεν καναμε!!!

εσεις το εχετε στο πιατο και δεν κανετε και τιποτα....
(διαβαζα και αυτο πριν και "φορτωσα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140719&p=2458502#post2458502 )

χαρης17
14/04/2014, 18:18
βάψιμο μπλε και......:p

Τσεκάρεις αν έχει εισαχθεί κανονικά από τον Σαρακάκη αν ναι, πας και ζητάς σε εξουσιοδοτημένο να στις αλλάξει στα πλαίσια της οδηγίας μαμάς Χόντα (εδώ είναι που γελάμε....) αν δεν, (εδώ είναι που κλαίμε.....) μαθαίνεις τι θα πει ανταλλακτικά Χόντα και δη, Σαρακάκης....(μπρρρρρρρ....)


πωπωπω... και ειναι παραεισαγωγης το συγκεκριμενο οποτε ουτε να το σκεφτομαστε με λιγα λογια :Ρ ...

χαρης17
14/04/2014, 18:20
Παρε ρε φιλε 4 μπουζι απο ενα ταληρο το ενα και 4 πιπες αλλα 3€/εκαστη και σε 10 λεπτα εισαι ετοιμος....

πω...πω γκρινια η νεολαια....

μην ειστε ρε μπουληδες.....εμας μας δανειζανε μηχανακι για βολτα και μονο πιπ@# δεν καναμε!!!

εσεις το εχετε στο πιατο και δεν κανετε και τιποτα....
(διαβαζα και αυτο πριν και "φορτωσα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140719&p=2458502#post2458502 )



φιλε μου αν ειχα την δυνατοτητα να το συντηρησω μονος μου θα ηταν στην πενα με ολη την εννοια !!! ευχαριστω για τον μαστορα γτ η εμπειρια σε μαστορες ειναι λιγο τραυματικη σε αυτο το μηχανακι... και πληροφοριακα μπουζι εχουν αλλαχτει πριν λιγα χιλιομετρα οποτε απλα θα τα καθαρισω και κανουν 8 ευρω το ενα μακαρι να ηταν 5 ;)

KostasV2
14/04/2014, 18:37
βάψιμο μπλε και......:p

Τσεκάρεις αν έχει εισαχθεί κανονικά από τον Σαρακάκη αν ναι, πας και ζητάς σε εξουσιοδοτημένο να στις αλλάξει στα πλαίσια της οδηγίας μαμάς Χόντα (εδώ είναι που γελάμε....) αν δεν, (εδώ είναι που κλαίμε.....) μαθαίνεις τι θα πει ανταλλακτικά Χόντα και δη, Σαρακάκης....(μπρρρρρρρ....)

Μιλάμε για μηχανάκι 20αετίας...

Shizuo
15/05/2014, 01:20
παιδιά λετε εδω καμποσοι να κανει καθαρισμα καρμπυλατερ...

τα καρμπυλατερ δεν τα ανοιγεις αν δεν ξερεις οτι εχουν προβλημα! ειναι πιθανον να δημιουργησεις προβλημα αντι να φτιαξεις... ασε που εχει 4, επι 50 ευρω το καθενα (σε μαστορα)

alexxxcbr
15/05/2014, 14:48
παιδιά λετε εδω καμποσοι να κανει καθαρισμα καρμπυλατερ...

τα καρμπυλατερ δεν τα ανοιγεις αν δεν ξερεις οτι εχουν προβλημα! ειναι πιθανον να δημιουργησεις προβλημα αντι να φτιαξεις... ασε που εχει 4, επι 50 ευρω το καθενα (σε μαστορα)


Δεν τα ανοιγεις ποτε δηλαδη?Μη τυχον και τα χαλασεις και πληρωσεις και λεφτα?:hmm:

Shizuo
15/05/2014, 20:07
Δεν τα ανοιγεις ποτε δηλαδη?Μη τυχον και τα χαλασεις και πληρωσεις και λεφτα?:hmm:

οταν παιζεις με το γκαζι και σου κανει μπερδεματα, μια τραβαει παραπανω μια λιγοτερο, αυτο σημαινει καρμπυρατερ. οταν δεν παιρνει το μηχανακι οταν ειναι ζεστο σιγουρα δεν ειναι καρμπ.