PDA

View Full Version : σερβις μηχανης



geo134
13/04/2014, 18:58
καλησπέρα σε όλη την παρέα ειμαι καινούργιο μέλος όπως μπορείτε να δείτε...εχω μια honda rebel 250 1997 την οποια την ειχε παρατημενη γνωστος μου και την πηρα εφοσον ηθελε να την πεταξει....επιτοπου αλλαχτηκαν μπουζι φιλτρο αερα μπουζοπιπες καθαρισμος καρπυρατερ καθαρισμος εσωτερικος ντεποζιτου και αλλαγη στα λαδια....σε πρωτη φαση δεν χρειαστηκε κατι αλλο....στουκαρα λοιπον με ενα σκυλι πριν απο 1 μηνα (το αφησε ο ιδιοκτητης του ελευθερο και πεταχτηκε στην μεση του δρομου ουτε φρενο δεν προλαβα να πατησω) πηγε σε ενα συνεργειο που εχω εδω κοντα οπου λενε τα καλυτερα....τελος παντων για καλυμπρα στις μπουκαλες ισιωμα στο τιμωνι τακακια και αλλαγη λαδιων στις μπουκαλες πηρε 85 ευρω......μετα λοιπον απο 100 χιλιομετρα παταω μπροστινο και να μην λεει να πιασει...του το παω μου λεει εφυγε το 1 τακακι...και εριχνε τις ευθυνες σε μενα οτι και καλα επεφτα σε λακουβες :eek::eek::eek:
οπως ημουνα λοιπον εφυγα για αλλο συνεργειο αφου ηθελε και αλλα χρηματα αλλαζω τακακια και το συμπερασμα...κολλημενη δαγκανα.....20 ευρω εδωσα...εντελει παλι μετα απο μια βδομαδα παταω μπροστινο και τιποτα.....παιζω με την μανετα να τερματιζει πιανοντας ελαχιστα φρενο και ακουω οτι καθε φορα που την παταω ακουγεται απο εκει που δενει η μανετα εναν ηχο σαν τρομπα λαστιχου που φουσκωνει....προσωπικα δεν πιστευω σε τυχαια γεγονοτα και πιστευω οτι το πειραξε.....οποτε ψαχνω ενα αξιοπιστο συνεργειο που εχετε δοκιμασει γυρω απο νεο ψυχικο....επισης επειδη δεν εχω καμια ιδεα πηρα τον τελευταιο τηλ και μου ειπε οτι με 200 αλλαζει τακακια στα ταμπουρα πισω αλυσιδα ρουλεμαν τιμονιου γιατι μου ειπε οτι ειναι κατεστραμμενο (ειναι πραγματικα το τιμονι ειναι πολυ βαρυ και γενικοτερα το νιωθω οτι κατι δεν παει καλα κλωτσαει στις λακουβες κλπ)και αλλαγη στους δισκους γιατι πατιναρει σαν τρελο(λογικο μετα απο 88,000 χιλιομετρα.....μου ζηταει πολλα?και κατι τελευταιο τα αμορτισερ πισω δεν εχουν αλλαχτει ποτε απο οτι καταλαβα...γενικοτερα οταν ειμαι δικαβαλος η μηχανη σε λακουβες βρισκει....ποσο κανουν τα αμορτισερ να αγορασω καινουργια?

Pan (dvs)
13/04/2014, 19:37
Μπαινεις σε περιπετειες.Μην βιαζεσε μεχρι να σου προτεινουνε καποιο καλο συνεργειο.

ego_o_idios
13/04/2014, 19:59
o xristos ke i panagia...:lol::lol:

astin agori mou ine katarameni:lol:


ke sta sinergia den pame leme psaxnoune enan pelati gia na vgaloune ta eksoda tou mina:lol:
8a sou vgali ena karo provlimata ke as min iparxoun gia na sou pari lefta makria

geo134
13/04/2014, 20:04
εφοσον ειναι το μοναδικο μεσο μετακινησης μου και την εχω διαμορφωσει εμφανισιακα οπως μου αρεσει δεν βρισκω τον λογο να μην την φτιαξω......οσο για τα εξοδα του μηνα το ξερω αλλα δεν εχω κανενα γνωστο που να μπορει να τα αναλαβει...οποτε αναγκαστικα μεσω του φορουμ απο καποιο συνεργειο που πηγατε και μεινατε ευχαριστημενοι εκτος αν υπαρχει κανενας εδω μεσα που ειναι διατεθειμενος να παρουμε τα ανταλλακτικα και να κατσουμε να την φτιαξουμε μαζι με το αζημιωτο φυσικα ετσι ωστε και τα λεφτα να μην πηγαινουν οπου να ναι και να εχω και εγω ενα ατομο εμπιστοσυνης να την φτιαξω......

MAIK72
13/04/2014, 21:28
Μόνο 100-150 έχουν τα ανταλλακτικά.Χωρίς να υπολογίσουμε την δαγκάνα που κολλάει .Πήγαινέ το αν θες τόσο πολύ να το μαζέψεις. :confused: Να κοιτάξεις οπωσδήποτε την δαγκάνα..κάτι έγινε με την πτώση που είχες.Κάτι μου λέει ότι θα χρειαστείς και ρουλεμάν στους τροχούς.
Σίγουρα στα ίσιωσε μπροστά;;

geo134
14/04/2014, 01:14
πως θα καταλαβω εαν τα ισιωσε σωστα???παντως γενικοτερα τον τελευταιο καιρο ειναι πολυ αποτομη σκαω σε λακουβα και περναει στα χερια μου το τιμονι το νιωθω βαρυ....την δαγκανα μπροστα την εφτιαξε το παλικαρι το δευτερο που πηγα μαζι με τακακια πηρε 20 ευρω ημουν μπροστα παιδευοτανε 1 ωρα να την ανοιξει απο την μακα που ειχε πιασει στο σιδερακι που ενωνονται η δεξια και η αριστερη πλευρα της δαγκανας
+ σημερα επιασα τριξιματα στην σελα στο φορτωμα της μηχανης
ναι πειτε την μου ελευθερα μεχρι να βρω συνεργειο κυκλοφορω χωρις μπροστινα μονο με τα πισω αν και πανω απο 50-60 δεν πηγαινω

zannisvel
14/04/2014, 10:29
Φιλε geo134 ουτε να την ξεπαρκαρεις χωρις μπροστινα φρενα. Ειναι πολυ επικυνδινο και για σενα αλλα και τους γυρω σου.
Σε παρακαλω ακουσε τη συμβουλη μου και ασε την ακινητη μεχρι να φτιαχτει.
:beer:

MAIK72
14/04/2014, 11:34
Κάνε μία εξαέρωση στο φρένο και κοίτα αν κολλάει πάλι κανα έμβολο.
Λύσε την δαγκάνα από τα καλάμια ,πάτα την μανέτα και δες αν το έμβολο κινείται προς τα εμπρός.
Κοίτα αν έχει υγρά το φρένο ή αν έχεις κάποια διαρροή υγρών εξίσου επικύνδυνο.Εστω και μισή σταγόνα !!
Είναι πολύ πιθανό ο θόρυβος να σημαίνει ότι δεν έχεις σταγόνα μέσα

Οτι είπε ο φίλος zannisvel ,μην κυκλοφορείς έτσι και πηγαινέ στον μάστορα αν σου φαίνονται βουνό όλα αυτά:beer: Σε έναν σωστό μάστορα.

geo134
14/04/2014, 12:20
ακριβως επειδη πανω στα φρενα στηριζω την ζωη μου δεν τα πειραζω και ψαχνω ενα σοβαρο συνεργειο να την δωσω αλλα παντου οπου και αν ρωτησα γνωστους μου ειπαν οτι παντα κατι πειραζαν η τσεπωναν πολλα περισσοτερα..στο τελος μου φαινεται θα παω να τα παρω μονος μου και θα διαβασω το σερβις μανουαλ που τα εχει ολα μεσα

GFawkes
14/04/2014, 12:38
Το οτι μαγκωνει το φρενο οφειλεται στο σωληνακι του φρενου.

Αλλαξε το και υγρα φρενων και εισαι οκ...

για τα λοιπα, δεν ειναι τιποτε το σπουδαιο, ουτε το ρουλεμαν ουτε οι δισκοι συμπλεκτη....

Στο κατω-κατω τζαμπα την πηρες...δωσε και 200€ να την σουλουπωσεις....μην τα θες ολα δικα σου...

geo134
14/04/2014, 12:53
εννοειται οτι θα τα δωσω αλλωστε αυτη ηταν η πρωτη μου φραση
μαλλον καταλαβατε λαθος
δεν θελω να γλυτωσω χρηματα απο το συνεργειο θελω ενα συνεργειο που κανει καλη δουλεια

GFawkes
14/04/2014, 13:28
Παπαδακης Χρηστος, honda επι της Λεωφόρος Μεσογείων 329, Χαλάνδρι, 15231,& Z.Πηγης -Νομισματοκοπειο.
τηλ 6743426

Δεω εχω σχεση μαζι του αλλα ειναι τιμιος και σχετικα φτηνος

ego_o_idios
14/04/2014, 14:15
to 8ema tou timouniou mpori na ofilete se ipervoliko sfiksimo tou atermona mpori na 8eli ligo lasta i vida

tora gia na figi to takaki efige ke i vida piros pou to sigkratouse
gia na min doulevi sosta to freno to pistoni exi magkosi exi stravokatsi
ta pistonia stin dagkanes 8eloun ka8e
50.000 xiliometra vgalsimo apo tis dagkanes ke sintirisi me lipansi

ama pas se masteres pou 8eloun na exis kati pou 8a to alaksoun 8a paroun ta lefta tous ke 8a figis den 8a kanis doulia 8a sou vgali oloi tin dagkana axristi 8a se vali na agorasis ali 8a stin vidosi ke 8a figis siga min kati na fai ena 5 oro mono gia tin dagkana sou as poume

den 8a kanis doulia

geo134
14/04/2014, 15:03
το μπροστινο ξαναλεω δουλευε δεν ειχε φυγει τακακι ειχε κολλησει η δαγκανα και το εφαγε σε 100 χιλιομετρα η μηχανη πανω εχει καινουργια τακακια και δεν πιανει η μανετα τερματιζει χωρις να πιανουν παστα εχουν πανω θα τσεκαρω να δω αν εχει υγρα η οχι γιατι απο οτι εχω καταλαβει εκει που την πηγαινε ο προηγουμενος κατοχος δεν ειναι και το πλεον εμπιστο συνεργειο

geo134
14/04/2014, 15:33
ανοιξα το καπακι τον υγρων δεν εχει τιποτα απολυτος μεσα ειναι αδειο αρα παω για αλλαγη υγρων και εξαερωση?

MAIK72
14/04/2014, 17:54
Και για τα δύο.Μάζι πάνε.
Καταρχήν τι υγρά παίρνει δεν ξέρω.Θα το βρεις στο μάνουαλ.
Mετα το 3:10 για εξαέρωση
https://www.youtube.com/watch?v=zFOa1yY6WGI
ΟΠως και να το κάνεις μην πατήσεις τελείως τα έμβολα μέσα και πρόσεχε τα υγρά γιατί καταστρέφουν τα πάντα.Μπογιές λάστιχα.:)

ego_o_idios
14/04/2014, 22:05
ανοιξα το καπακι τον υγρων δεν εχει τιποτα απολυτος μεσα ειναι αδειο αρα παω για αλλαγη υγρων και εξαερωση?

pos 8a kanis alagi afou ine adio? 8a alaksis to adio me adio?
elenxo ke episkevi 8a kanis sto kikloma na dis apo pou xani ke simpliroma igron ke eksaerosi

ama den kseroune apo eksaerosi na tous pis na kanoune prota stin trompa ke meta stin dagkana

MAIK72
14/04/2014, 22:30
pos 8a kanis alagi afou ine adio? 8a alaksis to adio me adio?
elenxo ke episkevi 8a kanis sto kikloma na dis apo pou xani ke simpliroma igron ke eksaerosi

ama den kseroune apo eksaerosi na tous pis na kanoune prota stin trompa ke meta stin dagkana

Κάτι μου λέει ότι είχε ελάχιστα υγρά μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.Δεν νομίζω να έχει διαρροή.
Ευκαιρία να το καθαρίσεις το όλο σύστημα .Το δοχείο υγρών και την τρόμπα. Με υγρά φρένων. Γέμισμα τρομπάρισμα πέταμα .Σίγουρα θα βγάλει λίγη μάκα.
Δεν λέω και για την δαγκάνα γιατί την καθάρισες :)

geo134
14/04/2014, 23:33
καμια ιδεα απο το που να αγορασω εγω τα ανταλλακτικα και να του τα παω?

MAIK72
14/04/2014, 23:47
καμια ιδεα απο το που να αγορασω εγω τα ανταλλακτικα και να του τα παω?

http://www.honda-motorcycles.gr/ Πάτα πάνω στο δίκτυο για ανταλλακτικά

GFawkes
15/04/2014, 08:14
Μικρε,

πηγαινε σε ενα συνεργειο μηπως και εχεις διαρροη και ασε τα κολπα μονος σου...δεν σε βλεπω γνωστη.
Υγρα φρενων εχει και στο βενζιναδικο dot4 θα ζητησεις.

geo134
15/04/2014, 12:53
διαρροη δεν εχω σιγουρα επιβεβαιωθηκε αλλωστε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη που κρατουσε βιβλιαρακι δικο του με οτι εχει κανει τα υγρα ειχαν αλλαχτει πριν 43,000 χιλιομετρα....βαλε οτι ειχα και κολλημενη δαγκανα και φρεναρε μονιμος....λογικα το υγρο εβρασε....διαρροη δεν εχω σιγουρα ολο το πρωι ημουν με ενα παλικαρι και το κοιταζαμε δεν βρηκαμε σταγονα πουθενα....προς το παρον παω να παρω υγρα και σας ενημερωνω για οποια αλλαγη

GFawkes
15/04/2014, 14:02
Που να βρεις διαρροη αν λειπουν ολα.....

αντε συρε, βαλε κι ελα...

MAIK72
15/04/2014, 14:29
Που να βρεις διαρροη αν λειπουν ολα.....

αντε συρε, βαλε κι ελα...



Σωστό κι αυτό.Μπορεί να ξεράθηκαν τα πάντα όλα από την ακινησία .Στην θέση σου θα τα έλυνα όλα.Μην οδηγήσεις πριν σιγουρευτείς για το φρένο.

314427
Το ορινγκ και το dust seal μπορεί να θέλουν άλλαγμα και το έμβολο στην καλύτερη περίπτωση λίγο γυαλοχαρτάρισμα με κάνα 1000 άρι ντουκόχαρτο:)

ego_o_idios
15/04/2014, 16:35
Σωστό κι αυτό.Μπορεί να ξεράθηκαν τα πάντα όλα από την ακινησία .Στην θέση σου θα τα έλυνα όλα.Μην οδηγήσεις πριν σιγουρευτείς για το φρένο.

314427
Το ορινγκ και το dust seal μπορεί να θέλουν άλλαγμα και το έμβολο στην καλύτερη περίπτωση λίγο γυαλοχαρτάρισμα με κάνα 1000 άρι ντουκόχαρτο:)
emvolo enois to pistoni?
pros 8eou oxi gialoxarto eki pano an exi opio dipote iliko epano tou ksisimo tipou opos kanoume me to nixi ke meta pania i mia panini vourtsa oxi grames apo gialoxarta kamia diava8misis

ego_o_idios
15/04/2014, 16:36
episis an alaxti to o-ring kalo ine na to paris apo tin mama na ine prodiagrafon gia igra frenon

MAIK72
15/04/2014, 21:26
Ναι ίσως με ακόμα πιο ψιλό μπορεί να το καθαρίσει .Και πάλι θέλει λίγο τρόπο.
Δεν νομίζω ότι θα βρει aftermarket orings. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν.Aν υπάρχουν θα ήθελα πολύ να μάθω!:) Τετράγωνα για υγρά φρένων.Μόνο original υπάρχουν.
http://goldwingdocs.com/forum/viewtopic.php?t=56
http://www.924board.org/viewtopic.php?t=21186

ego_o_idios
15/04/2014, 21:28
Ναι ίσως με ακόμα πιο ψιλό μπορεί να το καθαρίσει .Και πάλι θέλει λίγο τρόπο.
Δεν νομίζω ότι θα βρει aftermarket orings. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν.Aν υπάρχουν θα ήθελα πολύ να μάθω!:) Τετράγωνα για υγρά φρένων.Μόνο original υπάρχουν.
http://goldwingdocs.com/forum/viewtopic.php?t=56
http://www.924board.org/viewtopic.php?t=21186


file iparxi o-ringadiko stin spirou patsi pou exi o-oring gia kolotripida gatas ala den ksero gia ti ilika endiknite apla den ksero mpori na kanoun prepi na pas eki ke na endiafer8is na rotisis

MAIK72
15/04/2014, 21:43
Ονομα ξέρουμε ή διεύθυνση ακριβώς γιατί άμα έχει σίγουρα θα πάω!Τα kawasaki είναι πανάκριβα .Πήρα παντού τηλ για να βρω και δεν είχαν !

ego_o_idios
15/04/2014, 21:52
Ονομα ξέρουμε ή διεύθυνση ακριβώς γιατί άμα έχει σίγουρα θα πάω!Τα kawasaki είναι πανάκριβα .Πήρα παντού τηλ για να βρω και δεν είχαν !


file ime pano se metakomisi ine ola se koutes ime anasta o kirios prepi na vro tin karta

an 8imame kala prepi na ine aftos
Μιχ. Θαναηλάκης, Αγ. Όρους 42 (από Σπύρου Πάτση 39), Βοτανικός, Τηλ. 210-3461203

ala eki ine gemato se opio dipote magazi na mpis ke na rotisis gia o-ring 8a sou poun

MAIK72
15/04/2014, 22:03
Δεν έχουν σίγουρα οι υπόλοιποι.Σε 15 μαγαζιά που ρώτησα με ορινγκ, φρενα τσιμούχες φλάντζες κλπ κλπ
Θα ρωτήσω και αυτόν σίγουρα.
Ευχαριστώ:)
Καλή μετακόμιση:)

MAIK72
15/04/2014, 22:25
Αυτός είναι για βίδες όχι για ορινγκ! :lol:

ego_o_idios
15/04/2014, 22:51
Αυτός είναι για βίδες όχι για ορινγκ! :lol:

exi ke o-ring:lol:
ke sta roulemanadika exoun

geo134
16/04/2014, 14:44
αλλαχθηκαν τα υγρα σημερα με ενα παλικαρι που ξερει κατι παραπανω απο μενα καναμε και εξαερωση τα ιδια σκατα.....πιανει ελαχιστα το φρενο ενω τωρα οταν πατας την μανετα ακουγεται ενα φσττ φσττ σαν να τρομπαρουμε αερα μηπως εχει τρυπησει οχι το σωληνακι αλλα εκει που παταει η μανετα?

MAIK72
16/04/2014, 15:26
ΜΠορεί να πάτησες το πιστόνι λίγο πιο μέσα και να κόλλησε.Για να το ξεκολλήσεις θέλει λίγη κόντρα.Λίγη ίσα-ίσα να το πιάσει η μανέτα.Αμα είναι αυτό δεν έκανες σωστά εξαέρωση
314480
Μετά για την τρόμπα στην μανέτα..
Ξεβίδωσε το σωληνάκι από κάτω και πάτα την μανέτα κανα δυο φορές αν κατεβάζει υγρά.

geo134
16/04/2014, 18:41
τελικα τρομπα ειναι παιδια αυριο θα κατεβω κεντρο να βρω ημιτασιον η γνησια ποσο κοστιζει στο περιπου?την εκανε κομματακια το παλικαρι που ηρθε για την εξαερωση και εχει χαλασει μου εδειξε ενα σπασμενο ελατηριο και κατι κομμενα ο ρινγκ

MAIK72
16/04/2014, 19:43
Την έκατσες!:cry: Πάρε στα στοκατζίδικα να βρεις μεταχειρισμένο
Αμα βγάλεις τον καθρέπτη θα κατέβει νομίζω
http://www.car.gr/parts/photos/2286752/
Αλλιώς πάρε το κιτ.Δεν ξέρω που θα βρεις ιμτασιον.Λογικά εκεί θα παίζει η τιμή.Γνήσιο πάει διπλάσια!Εγώ θα έψαχνα για κανά καλό μεταχειρισμένο όχι ιμιτασιον
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=honda+rebel+250+brake+cylinder&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0&_nkw=45530-471-831+&_sacat=0
Καλού κακού πάρε κα την τσιμπίδα μαζί σου για επιτόπιο έλεγχο του μεταχειρισμένου :)

MAIK72
17/04/2014, 00:09
και αυτα επίσης.. :)
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=cr+front+master+cylinder&_osacat=0&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XHONDA+REBEL+front+master+cylinder&_nkw=HONDA+REBEL+front+master+cylinder&_sacat=0&_from=R40

geo134
26/04/2014, 13:07
ακομα τρομπα δεν εχει βρεθει καθως κατεβηκα κεντρο δεν βρηκα κατι ολοι μου λεγανε να βαλω απο supra και απο αλλα παπακια και ξενερωσα την εχω παει σε εναν εδω μαστορα και καλα και εδω και μια βδομαδα μου το παει απο μερα σε μερα

MAIK72
28/04/2014, 13:59
ακομα τρομπα δεν εχει βρεθει καθως κατεβηκα κεντρο δεν βρηκα κατι ολοι μου λεγανε να βαλω απο supra και απο αλλα παπακια και ξενερωσα την εχω παει σε εναν εδω μαστορα και καλα και εδω και μια βδομαδα μου το παει απο μερα σε μερα

Πάρε το μεταχειρισμένο που σου έδειξα.Θα κρατήσει πιο πολύ από οποιοδήποτε ιμιτασιόν .Μην παιδεύεσαι με πατέντες ;) Και τα κιτ που σου έδειξα δεν είναι γνήσια.Πες να σου βγάλει τον καθρέφτη για το πάρεις πιο φθηνά.ΜΠορεί και 20 αντί για 30.Να ξεμπερδεύεις.
Απλά έλεγξέ το εξονυχιστικά πριν το πάρεις

geo134
28/04/2014, 20:09
καλος θα καλεσω αυριο το πρωι κατι αλλο τωρα η μηχανη πατιναρει σαν τρελη πλεον με ειχε ειδοποιησει εδω και 1500 χιλιομετρα με πατιναρισμα στην δευτερα και πλεον πατιναρουν ολες και σε ανηφορες τα βρισκουμε σκουρα συν οτι εχει ανεβει σαν τρελη η καταναλωση εκει που με φουλ τεποζιτο εκανα 190-220 αναλογος πως οδηγουσα πλεον ειναι θεμα αν κανω 120
δισκακια δεν θελει? η υπαρχει και κατι αλλο που μπορει να το προκαλει?ανταλλακτικο τετοιο που μπορω να βρω να το παω να το περασουν γιατι ακουω κατι τρελα ποσα στυλ 100 οι δισκοι και 50 εργασια η στην τελικη μηπως τα αλλαξει φιλαρακι που εχει λυσει απο παπακι μεχρι μηχανη

MAIK72
29/04/2014, 13:13
καλος θα καλεσω αυριο το πρωι κατι αλλο τωρα η μηχανη πατιναρει σαν τρελη πλεον με ειχε ειδοποιησει εδω και 1500 χιλιομετρα με πατιναρισμα στην δευτερα και πλεον πατιναρουν ολες και σε ανηφορες τα βρισκουμε σκουρα συν οτι εχει ανεβει σαν τρελη η καταναλωση εκει που με φουλ τεποζιτο εκανα 190-220 αναλογος πως οδηγουσα πλεον ειναι θεμα αν κανω 120
δισκακια δεν θελει? η υπαρχει και κατι αλλο που μπορει να το προκαλει?ανταλλακτικο τετοιο που μπορω να βρω να το παω να το περασουν γιατι ακουω κατι τρελα ποσα στυλ 100 οι δισκοι και 50 εργασια η στην τελικη μηπως τα αλλαξει φιλαρακι που εχει λυσει απο παπακι μεχρι μηχανη

Θα βρεις μέχρι και όλη την καμπάνα μαζί με τους δίσκους αλλά αυτό θέλει 5 διαφορετικούς ελέγχους.
Από το πάχος των δίσκων που μετράς έναν έναν με παχύμετρο, τα δόντια της καμπάνας ,τα μήκος των ελατήριων,τις βίδες κλπ κλπ. Αν έχεις υπομονή εσύ και ο φίλος σου γίνεται.ΓΙ αυτό τους παίρνουν πακέτο και τους αλλάζουν όλους μαζί γιατί είναι λίγο πακέτο η διαδικασία.
Ανοιξέ το κοίτα τα δόντια της καμπάνας, το καπάκι και βάλε καινούριους δίσκους και ελατήρια
Και βρες το μάνουαλ να δεις τι διαδικασία είναι

MAIK72
29/04/2014, 13:39
Η τρελή κατανάλωση οφείλεται κυρίως στην κακή κατάσταση των καρμπρυρατέρ
Μετά στις βαβλβίδες ,μπουζί ,δίσκους(πατινάρισμα),φίλτρα, αλυσίδες .Αυτά τα λίγα :D
Εχεις πραγματάκια να ελέγξεις αλλά έχεις και βιβλιαράκι με τα σέρβις που γίνανε νομίζω;)

geo134
29/04/2014, 22:14
μπηκε τρομπα απο rebel 450 40 ευρω πηγε νταξει ηταν σε αριστη κατασταση το παλικαρι εκει δεν με αφησε να πληρωσω πριν την βαλουμε πανω και να την δοκιμασουμε.....ελενχθηκε και ολο το μπροστινο συστημα φρενων ουτε διαρροες ουτε τιποτα...απλα η τρομπα μετα απο 90000 χλμ παρεδωσε πνευμα κατεβαζε υγρα αλλα χωρις πιεση...εγινε εξαερωση μπηκαν καινουργια υγρα και τακακια καλου καλου αλλαχθηκαν τα o ring καθαριστηκε και μπηκε στην θεση της...σειρα εχει οποσδηποτε το πατιναρισμα καθως μεχρι 40-50 παει χωρις να σηκωσω τον κοσμο απο τις στροφες του κινητηρα....αν και παρατηρησα οτι αν τσιτωσω αποτομα το γκαζι τρεμει ολη η μηχανη ανεβαζει αλλα δεν κραταει σταθερες στροφες ανεβοκατεβαινουν δηλαδη συνεχεια για να κρατησει σταθερη ταχυτητα...σημερα ειδικα που ανεβαινα την πρωτοπαπαδακη ειδα τον χαρο με τα ματια μου με δευτερα δεν ανεβαινα καν με πρωτη μονο και 20-25....το καρμπ αποκλειεται να φταιει για την καταλανωση καθως εχει καινουργιες μεμβρανες ειναι καθαρισμενο πληρως και αλλαχθηκε πυραυβλακι γιατι ψιλοκολλαγε...οποτε παμε για δισκους? και μετα για αλυσιδα....σιγουρα θα ξαναελενχθουν βαλβιδες γιατι κατι δεν μου αρεσει στον ηχο και η βανα του ντεποζιτου γιατι το καρμπ δουλευει με υποπιεση και επιασα παραξενη μυρωδια στα λαδια σαν βενζινολαδο

PetranGR
29/04/2014, 23:02
μπηκε τρομπα απο rebel 450 40 ευρω πηγε νταξει ηταν σε αριστη κατασταση το παλικαρι εκει δεν με αφησε να πληρωσω πριν την βαλουμε πανω και να την δοκιμασουμε.....ελενχθηκε και ολο το μπροστινο συστημα φρενων ουτε διαρροες ουτε τιποτα...απλα η τρομπα μετα απο 90000 χλμ παρεδωσε πνευμα κατεβαζε υγρα αλλα χωρις πιεση...εγινε εξαερωση μπηκαν καινουργια υγρα και τακακια καλου καλου αλλαχθηκαν τα o ring καθαριστηκε και μπηκε στην θεση της...σειρα εχει οποσδηποτε το πατιναρισμα καθως μεχρι 40-50 παει χωρις να σηκωσω τον κοσμο απο τις στροφες του κινητηρα....αν και παρατηρησα οτι αν τσιτωσω αποτομα το γκαζι τρεμει ολη η μηχανη ανεβαζει αλλα δεν κραταει σταθερες στροφες ανεβοκατεβαινουν δηλαδη συνεχεια για να κρατησει σταθερη ταχυτητα...σημερα ειδικα που ανεβαινα την πρωτοπαπαδακη ειδα τον χαρο με τα ματια μου με δευτερα δεν ανεβαινα καν με πρωτη μονο και 20-25....το καρμπ αποκλειεται να φταιει για την καταλανωση καθως εχει καινουργιες μεμβρανες ειναι καθαρισμενο πληρως και αλλαχθηκε πυραυβλακι γιατι ψιλοκολλαγε...οποτε παμε για δισκους? και μετα για αλυσιδα....σιγουρα θα ξαναελενχθουν βαλβιδες γιατι κατι δεν μου αρεσει στον ηχο και η βανα του ντεποζιτου γιατι το καρμπ δουλευει με υποπιεση και επιασα παραξενη μυρωδια στα λαδια σαν βενζινολαδο

εν σειρά βαλβδίες - αλυσιδρογράναζα - δισκάκια πιστεύω.

geo134
29/04/2014, 23:43
εγω ελεγα για την ωρα να μπουν πρωτα οι δισκοι γιατι εχω και καταναλωση τεραστια και πηγαινω αργα και οι μισες διαδρομες πλεον κανω ολοκληρο κυκλο για να τις βγαλω μαζι αλυσιδα σκετη οχι γραναζη εκτος αν ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση και βαλβιδες για το τελος.....εκτος αν μου διαφευγει κατι στην σημασια του καθε ενος ξεχωριστα

MAIK72
29/04/2014, 23:53
αι μετα για αλυσιδα....σιγουρα θα ξαναελενχθουν βαλβιδες γιατι κατι δεν μου αρεσει στον ηχο και η βανα του ντεποζιτου γιατι το καρμπ δουλευει με υποπιεση και επιασα παραξενη μυρωδια στα λαδια σαν βενζινολαδο


Καλησπέρα:)Να έχεις διαρροή στα καρμπυρατέρ; Λίγο δύσκολο αφού το έλυσες όλο και τα έλεγξες όλα(;;;): φλοτέρ, πυραυλάκια, μεμβράνες κλπ., διαρροές αέρα βενζίνης, καθάρισμα κλπ 'Η θα το έβλεπες. Το ίδιο ισχύει και για διαρροές στο ρουμπινέτο(βάνα ) .Θα είχε υγρασία πάνω στο ρουμπινέτο.

Για να ελέγξεις το ίδιο το ρουμπινέτο αν δουλεύει σωστά:
1)βρες ενα μπουκάλι
2)Τράβα τα δύο σωληνάκια βενζίνης και υποπίεσης από τα καρμπς.
3)Βάλε το σωληνάκι της βενζίνης μέσα στο μπουκάλι.
4) Ρουφάς από το σωληνάκι υποπίεσης ελαφρά
και στις 2 θέσεις ON και RES.
Aν τρέξει βενζίνη και στις 2 θέσεις (ON και RES)μέσα στο μπουκάλι όταν ρουφάς είσαι ΟΚ Αν όχι ,έχεις πρόβλημα στην βάνα.
Αν τρέχει βενζίνη όταν δεν ρουφάς σε μία από τις 3 θέσεις (ON RES και OFF) πάλι έχεις πρόβλημα.

:):)Χαίρομαι για την τρόμπα που την έφτιαξες.

MAIK72
30/04/2014, 00:16
εγω ελεγα για την ωρα να μπουν πρωτα οι δισκοι γιατι εχω και καταναλωση τεραστια και πηγαινω αργα και οι μισες διαδρομες πλεον κανω ολοκληρο κυκλο για να τις βγαλω μαζι αλυσιδα σκετη οχι γραναζη εκτος αν ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση και βαλβιδες για το τελος.....εκτος αν μου διαφευγει κατι στην σημασια του καθε ενος ξεχωριστα

Αυτή έιναι και η σωστή σειρά !:beer::beer:

geo134
30/04/2014, 00:47
καλως οποτε το πρωι θα κανω το τεστακι με το ρουμπινετο η αληθεια ειναι οτι μια υγρασια την ειχε χθες αλλα δεν εδωσα πολυ σημασια.......εδω μεσα φανταζομαι υπαρχουν πολλοι μηχανικοι φανταζομαι....αν θεωρηθει αγγελια η το οτιδηποτε παραξενο ας αφαιρεθει.....λεω επειδη ναι μεν το παλικαρι που ξερω γνωριζει αλλα δεν του εχω τοση εμπιστοσυνη...εκει πανω βασιζω την ζωη μου οτι ολα θα λειτουργουν σωστα...αν υπαρχει κανεις στα βορεια προαστεια με διαθεση να βοηθησει με το αζημιωτο φυσικα γιατι και εκει που μου αλλαξανε την τρομπα αλλαγη σε δισκους δεν κανουν και σε αλλους 2 που εχω παει εχουν προσπαθησει να μου φανε λεφτα...ο ενας μαλιστα ισχυριστηκε οτι πρεπει να κατεβει κινητηρας για αλλαγη με 300 ευρω...αλλα συνεργεια παλι δεν την πλησιαζουν καν οποτε αν υπαρχει κανεις με διαθεση και ορεξη να βρουμε τα ανταλλακτικα και να μαθω και τιποτα εγω :)

MAIK72
30/04/2014, 03:38
Κατέβασέ το http://www.mediafire.com/download/iijug9mzboxvabx/Honda+CMX250+Rebel+250+Service+Repair+Manual.pdf
Πήγαινε στο κεφάλαιο 9 και ξεκίνα την μελέτη!:D :D :D
Σε 1 μήνα θα έχεις γίνει πρωτομάστορας ! Μόνο έτσι μαθαίνεις ,εμπειρικά και ρωτώντας.Γι αυτό το πήρες άλλωστε και ήδη έχεις μάθει πολλά
Ο φίλος σου σου βρηκε την ζημιά .:beer: Φιλικά :)

geo134
30/04/2014, 09:56
ευχαριστω πολυ για το μανουαλ...μου φαινεται αρχιζει διαβασμα και θα τα κανω ολα μονος μου δεν γινεται να χρειαζομαι υπερογκα ποσα ενω τα δισκακια κανουν 40-50 ευρω
για οτι προκυψει στελνω ευχαριστω
αν και με μια πρωτη ματια χρειαζομαι ειδικα εργαλεια τα οποια σιγουρα δεν εχω

geo134
01/05/2014, 00:27
η κατασταση πλεον δεν μπορει να επιδεινωθει πλεον περισσοτερο και μου φαινεται περιεργο
εδω και αρκετες μερες λοιπον η μηχανη ετρεμε ασχημα ειτε απο σταση ειτε σε ανεβασμα ταχυτητας και γενικοτερα ειχα θεμα καθως θεωρουσα οτι φταινε οι δισκοι που δεν φορτωνε και επαιζα με το γκαζι μεχρι να πιασει κατα καποιο τροπο η ταχυτητα ....σημερα λοιπον ξεκιναω κανονικα απο ψυχικο για γαλατσι για να μην την ζορισω κανω τον κυκλο και βγαινω γαλατσιου απο καποδιστριου και βεικου ολα καλα μεχρι εκει τα κλασσικα μεχρι 40-50 χλμ με το ζορι..παρκαρα κανονικα και εφτασε η ωρα να φυγω....βαζω μπροστα βαζω πρωτη τιποτα...οταν λεω τιποτα ομως...τραβαω και αλλο γκαζι τιποτα....αρχιζω παιζω με το γκαζι ξεκιναει 10-15-20 φτανουμε σε φαναρι....σταματαω νεκρα βαζω ταχυτητα μολις αναβει πρασινο και με πληρως αφημενο συμπλεκτη και πρωτη μεσα και γκαζι η μηχανη τσουλισε πισω αναγκαστηκα πατησα φρενο.... με σπρωξιμο φτανω βεικου και αρχιζω παλι παιξιμο γκαζιου ανοιγει φτανω 35 νταξει λεω παλευεται...αμ δε...στο φαναρι τρις χειροτερα....σε καποια φαση ανοιξα τοσο το γκαζι να ξεκινησει που φοβηθηκα οτι θα καρφωσω βαλβιδες..να ναι καλα ενα παλικαρι που περναγε με ειδε με ενα ktm duke και με πηγε μεχρι χαλανδρι με πατακι.οχι οτι δεν ειχα οδικη αλλα σε καθε περιπτωση δεν εχω στην ασφαλεια για γερανο η οπως λεγεται αυτο το πραγμα...σβηστος εγω με νεκρα με εφερε το παλικαρι να ειναι καλα και την γυρισα σπρωχτη μεχρι το σπιτι....την αφησα να παγωσει δοκιμασα παλι τιποτα...ολες οι ταχυτητες ειναι σαν να μην μπαινουν..ακουγεται ο κλασσικος ηχος του κιβωτιου αλλα τιποτα.... φανταστειτε αφησα συμπλεκτη με πρωτη μεσα και ο κινητηρας συνεχισε να δουλευει κανονικα χωρις να πεσουν οι στροφες του....δοκιμασα ολες τις ταχυτητες το ιδιο ακριβως...και σαν να μην εφτανε αυτο σβηνω κινητηρα τσουλαω καταλαθος πισω και αφηνω συμπλεκτη να με φρεναρει...αμ δε παλι....ακουγεται σε ολες τις ταχυτητες ενα χρου χρου μεσα απο τον κινητηρα και τσουλαει σαν να εχει νεκρα ουτε αντισταση ρε αδερφε....κοιταξα το συμπλεκτη και στο χερι και πανω στο κινητηρα μηπως εχει χαλαρωσει και δεν συμπλεκταρουν σωστα.. τιποτα.....περιττο να πω οτι για πρωτη φορα μυρισε μεταλλο και σε καποια φαση στο γυρνα στο ακυρο η δεξια εξατμιση πεταξε καπνο σε ανοιγματα γκαζιου σαν να ηταν μπουκωμενη μαυρο καπνο εβγαλε με 2 γκαζιες εστρωσε και για 3-4 λεπτα ενιωθα ολο την μηχανη να τρεμει.....ακουω γνωμες.....ποσο πιθανο ειναι να υπαρχει ενδοτερη ζημια στον κινητηρα και να αλλαξω δισκους τζαμπα?υπαρχει κατι αλλο που θεωρειται αναλωσιμο στο κιβωτιο το οποιο θα χαλαγε?υποψην οτι ακομα και με τριτη μεσα πισω πας κανονικα με ελευθερο συμπλεκτη χωρις να σε φρεναρει... επισης το οτι αν παιξω με το γκαζι ανοιξε κλεισε λιγο και το ανοιγω προοδευτικα εχω ανεβασμα ταχυτητας οχι σταθερο αλλα υπαρχει μας λεει κατι που εγω δεν μπορω να καταλαβω?

Bradipous
01/05/2014, 00:58
η κατασταση πλεον δεν μπορει να επιδεινωθει πλεον περισσοτερο και μου φαινεται περιεργο
εδω και αρκετες μερες λοιπον η μηχανη ετρεμε ασχημα ειτε απο σταση ειτε σε ανεβασμα ταχυτητας και γενικοτερα ειχα θεμα καθως θεωρουσα οτι φταινε οι δισκοι που δεν φορτωνε και επαιζα με το γκαζι μεχρι να πιασει κατα καποιο τροπο η ταχυτητα ....σημερα λοιπον ξεκιναω κανονικα απο ψυχικο για γαλατσι για να μην την ζορισω κανω τον κυκλο και βγαινω γαλατσιου απο καποδιστριου και βεικου ολα καλα μεχρι εκει τα κλασσικα μεχρι 40-50 χλμ με το ζορι..παρκαρα κανονικα και εφτασε η ωρα να φυγω....βαζω μπροστα βαζω πρωτη τιποτα...οταν λεω τιποτα ομως...τραβαω και αλλο γκαζι τιποτα....αρχιζω παιζω με το γκαζι ξεκιναει 10-15-20 φτανουμε σε φαναρι....σταματαω νεκρα βαζω ταχυτητα μολις αναβει πρασινο και με πληρως αφημενο συμπλεκτη και πρωτη μεσα και γκαζι η μηχανη τσουλισε πισω αναγκαστηκα πατησα φρενο.... με σπρωξιμο φτανω βεικου και αρχιζω παλι παιξιμο γκαζιου ανοιγει φτανω 35 νταξει λεω παλευεται...αμ δε...στο φαναρι τρις χειροτερα....σε καποια φαση ανοιξα τοσο το γκαζι να ξεκινησει που φοβηθηκα οτι θα καρφωσω βαλβιδες..να ναι καλα ενα παλικαρι που περναγε με ειδε με ενα ktm duke και με πηγε μεχρι χαλανδρι με πατακι.οχι οτι δεν ειχα οδικη αλλα σε καθε περιπτωση δεν εχω στην ασφαλεια για γερανο η οπως λεγεται αυτο το πραγμα...σβηστος εγω με νεκρα με εφερε το παλικαρι να ειναι καλα και την γυρισα σπρωχτη μεχρι το σπιτι....την αφησα να παγωσει δοκιμασα παλι τιποτα...ολες οι ταχυτητες ειναι σαν να μην μπαινουν..ακουγεται ο κλασσικος ηχος του κιβωτιου αλλα τιποτα.... φανταστειτε αφησα συμπλεκτη με πρωτη μεσα και ο κινητηρας συνεχισε να δουλευει κανονικα χωρις να πεσουν οι στροφες του....δοκιμασα ολες τις ταχυτητες το ιδιο ακριβως...και σαν να μην εφτανε αυτο σβηνω κινητηρα τσουλαω καταλαθος πισω και αφηνω συμπλεκτη να με φρεναρει...αμ δε παλι....ακουγεται σε ολες τις ταχυτητες ενα χρου χρου μεσα απο τον κινητηρα και τσουλαει σαν να εχει νεκρα ουτε αντισταση ρε αδερφε....κοιταξα το συμπλεκτη και στο χερι και πανω στο κινητηρα μηπως εχει χαλαρωσει και δεν συμπλεκταρουν σωστα.. τιποτα.....περιττο να πω οτι για πρωτη φορα μυρισε μεταλλο και σε καποια φαση στο γυρνα στο ακυρο η δεξια εξατμιση πεταξε καπνο σε ανοιγματα γκαζιου σαν να ηταν μπουκωμενη μαυρο καπνο εβγαλε με 2 γκαζιες εστρωσε και για 3-4 λεπτα ενιωθα ολο την μηχανη να τρεμει.....ακουω γνωμες.....ποσο πιθανο ειναι να υπαρχει ενδοτερη ζημια στον κινητηρα και να αλλαξω δισκους τζαμπα?υπαρχει κατι αλλο που θεωρειται αναλωσιμο στο κιβωτιο το οποιο θα χαλαγε?υποψην οτι ακομα και με τριτη μεσα πισω πας κανονικα με ελευθερο συμπλεκτη χωρις να σε φρεναρει... επισης το οτι αν παιξω με το γκαζι ανοιξε κλεισε λιγο και το ανοιγω προοδευτικα εχω ανεβασμα ταχυτητας οχι σταθερο αλλα υπαρχει μας λεει κατι που εγω δεν μπορω να καταλαβω?

Σφιχτηκε η καρδια μου μεχρι να τελειωσω το διαβασμα. Δεν ειμαι ειδικος για να σου πω τι φταιει παντως χλωμο να θελει μονο δισκακια, βασικα μετα απο οσα περιεγραψες αν θελει μονο δισκακια εισαι κατι παραπανω απο τυχερος.

Υ.γ. Ο νομος του Μερφυ ειναι κατηγορηματικος σχετικα με την παρακατω προταση σου, οποτε καλυτερα να αναθεωρησεις...

η κατασταση πλεον δεν μπορει να επιδεινωθει πλεον περισσοτερο

geo134
01/05/2014, 01:01
δηλαδη τι αλλο αναλωσιμο υπαρχει εκει περα να ξερω στο περιπου ποσο θα μου ερθει η κατραπακια..δισκακια κανουν 50 ευρω τις ebc που τα βρηκα απο εκει και περα?

MAIK72
01/05/2014, 02:06
Ρύθμισε τέρμα την ντίζα συμπλέκτη και πηγαινέ το στο πιο κοντινό συνεργέιο να στο φτιάξουν αυτοί! Δεν είναι μόνο οι δίσκοι που θα αλλάχτουν.Μαζί πάνε λάδια φλαντζες ελατήρια .Τα 100 ευρ'ω τα πιάνεις άνετα .
Αλλιώς μην το ξαναοδηγήσες !!Εχω ενα μηχανάκι που τα μαζέυω μόνος μου πάνω από 6 μήνες τώρα και κάθεται ακίνητο και το κοιτάω.Θέλει υπομονή.

MAIK72
01/05/2014, 02:15
Στο Χαλάνδρι δεν ξέρω για καλό συνεργείο! Στην Πρωτοπαπαδάκη έιναι ο Μολακίδης.Επιστήμονας αλλά λίγο τσιμπημένος
Για Χαλάνδρι δοκίμασε αυτούς MOTOR BRAIN Μάρκου Στυλιανός Διονύσου 58 & Ήβης 6
και ΚΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δουκίσσης Πλακεντίας 18, Χαλάνδρι

geo134
01/05/2014, 02:16
τελικος επειδη με επιασε το μικροβιο που με πιανει συνηθως του διαβαζω ανοιγω και φτιαχνω θα το φτιαξω μονος μου....εχω και το σερβις μανουαλ βρηκα και βιντεο απο το συγκεκριμενο μοντελο και φαινεται αρκετα απλο...εχω ομως αλλη μια ερωτηση δισκους βρηκα της ebc αν δεν επιτρεπονται λινκ απο ebay ας τα αφαιρεσει ενας μοντ
http://www.ebay.com/itm/96-11-Honda-CMX250-Rebel-250-EBC-Motorcycle-Stock-Style-Clutch-Plate-Set-CK1191-/400425096522?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&fits=Model%3ARebel+250&hash=item5d3b32154a&vxp=mtr δισκοι
ελατηρια φανταζομαι πρεπει να αλλαχτουν επισης καθως απο οτι εμαθα απο το ιστορικο της δισκοι δεν εχουν αλλαχτει ποτε
http://www.ebay.com/itm/EBC-CSK-CLUTCH-SPRING-SET-HONDA-CMX-250-C-C-2-REBEL-1996-97-/230935781031?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item35c4d85ea7&vxp=mtr ελατηρια
απο εκει και περα 2 ερωτησεις εχω
1) οι δισκοι οι μεταλλικοι που μπαινουν ενδιαμεσα πρεπει να αλλαχτουν?εαν ναι πως θα τους ψαξω? 2)τα ελατηρια και οι δισκοι απο οτι εψαξα ειναι συμβατα σωστα?
τελος μπορει καποιοι να ειναι αντιθετοι με την ολη φιλοσοφια ανοιγω φτιαχνω αλλα πιστεψτε με καλυτερα να μαθω καλυτερα να κανω μια δυο βλακειες και να τα πληρωσω διπλα αλλα να το φτιαξω μονος μου παρα να τρεχω γυρω γυρω και να τα τσεπωνουν οι μαστορες....φλαντζες ευτυχως εχω για ολο το μηχανακι ειχε ο θειος ενα ολοκληρο σετ για τον κινητηρα σε περιπτωση που το χρειαστει και λαδια θα ψαξω να βαλω καποια αλλα γιατι castror που εβαζα δεν με εντυπωσιασανε

MAIK72
01/05/2014, 02:33
Ναι αλλά δεν κυκλοφορείς με χρέπι στα φανάρια πριν το φτιάξεις και να κάνεις το ρυμουλκο με τα κτμ. Ηδη στον μάστορα θα το είχες φτιάξει.Εσυ θα κάνεις μια βδομάδα μόνο για την επιλογή δίσκων.
Ναι όταν λέμε δίσκους όλους !!
Τα ανταλλακτικά είναι όλα εδω με κωδικούς
http://www.cmsnl.com/honda-cmx250_model570/partslist/

geo134
01/05/2014, 02:40
μακαρι να το ξερα οτι θα με αφηνε ετσι οι δισκοι θα εμπαιναν απο εβδομαδα φιλε μου για αυτο παραξενευτηκα γιατι παρολο που πηγαινανε μεσα σε μια μερα χεραιτησανε...οκ ολοι λαθοι κανουμε για να μαθαινουμε εμπειριες ειναι ολα προφανος ξεπερασα τα ορια των ανοχων τους
φιλικα παντα :)
εννοειται οτι μπηκε στο γκαραζ για δισκους ηταν κατι το οποιο επρεπε να φτιαχτει απλα περιμενα οτι θα εχω καμια βδομαδα

MAIK72
01/05/2014, 02:51
εγω το λεω και για να μην χαλιέσαι που έχει προβλημα ,για να οδηγείς με ασφάλεια και για να μην το κάνεις χειρ'οτερα απ΄ότι είναι. Και λέω ότι άμα βιάζεσαι να το φτιάξεις πηγαινέ το στο συνεργείο να ξεμπερδεύεις γιατί μπορεί να έχει και άλλα πράγματα που έσυ δεν θα τα δεις.
Δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να βάλεςι πέρα από γνήσιους δίσκους.Εγω εκεί θα έμενα .Στο γνήσιο

geo134
01/05/2014, 02:58
καλος θα μιλησω αυριο και με το παλικαρι που ξερει και λογικα αυριο θα φυγουν οι παραγγελιες..χειροτερα δεν γινεται μιλαμε με πατινι περνας :P καλο να διακομοδουμε λιγο την κατασταση....η ασφαλεια πανω απο ολα οπως λες...μετα ολα τα αλλα...και επειδη η καταναλωση εχει φτασει στο θεο και δεν μας περισσευουν ουτε για τζαμπα βενζινες ουτε για ανταλλακτικα που μπορουμε να αποφυγουμε για την ωρα θα μεινει μεσα...ευχαριστω για την βοηθεια για οτι νεοτερο και οπου κολλησω θα ζητησω απο εδω βοηθεια :)

MAIK72
01/05/2014, 03:11
που να δεις οι δίσκοι kawasaki πόσο εχουν .Μην μιλάς καθόλου:D...: Kαλό ξημέρωμα:)

Γράψε λάθος φίλε μου.Το έσβησα.:beer:

geo134
01/05/2014, 23:21
επειδη λοιπον εδω μεσα γινεται ο κακος χαμος και μου κολλησατε το μικροβιο παραγγελθηκαν τα ανταλλακτικα παραγγειλαμε επισης διαφορα ανταλλακτικα τα οποια τα πηραμε απο το σιτε που ο μιχαλης μου εδειξε και τα αναμενουμε....αρκετα πραγματα πανω της ειναι αρκετα φθαρμενα και η μηχανη απο δευτερα πρωτα ο θεος αρχιζει να λυνεται ολοκληρωτικα για να ελενχθει να αλλαχθει το παραμικρο που μου προκαλει την ιδεα οτι ειναι φθαρμενο..στοχος?επιδοσεις και εμφανιση μαμας honda με σπεσιαλ χρωματα......
αναμεινατε γιατι θα χρειαστω τρελη βοηθεια συντομα θα ανοιχθει θεμα στο restoring section
παραμασχαλα λοιπον το σερβις μανουαλ και μονος βοηθος το φορουμ :)

Bradipous
02/05/2014, 09:34
Μην ξεχασεις την φωτογραφικη...
καλη συνεχεια :wave2:

MAIK72
02/05/2014, 13:19
:priest::priest: Θεία φώτιση!! Welcome to the club !
Λεφτά υπάρχουν!!:a25: :a25:

:a18::a18:

MAIK72
02/05/2014, 13:39
Τράβα φωτογραφίες για να θυμάσαι που πάει το καθετί και ότι λύνεις κάνε διαχωρισμό σε κούτες. Πχ ηλεκτρικά ,σύστημα ψύξης φρένα ,κουστούμι κλπ Το λύσιμο είναι εύκολο.
Eπίσης κάποια εργαλεία που θα χρειαστείς οπωσδήποτε είναι παχύμετρο,φίλερ,ροπόκλειδο ,πολύμετρο άντε και εξολκέα βολάν.
Αμα σου φαίνεται ακριβό το ροποκλειδο ή δεν βρίσκεις πάρε μπλάνκο και μέτρα τις στροφές στην βίδα όταν λύνεις κάτι :cry:
Τα άλλα είναι πάμφθηνα εκτός από τον εξολκέα