PDA

View Full Version : αλλαγή δίσκων συμπλέκτη BMW F650GS (μονοκύλινδρο)



dmnds
14/04/2014, 11:08
Παιδιά έχει ασχοληθεί κανείς με αλλαγή δίσκων συμπλέκτη σε BMW F650GS (μονολύλινδρο 2005); Πατινάρω ασύστολα (ειδικά στην 5η) και πρέπει να τους αλλάξω. Έχω βρει κάποια άρθρα στο net ,για να το κάνω μόνος μου ,αλλά πολύ γενικα. Δεν έχουν αναλυτικά το τι πρέπει να κάνει κάποιος , κυρίως στην τοποθέτηση των καινούργιων δίσκων που όπως διαβάζω θέλει προσοχή ο τελευταίος γιατί μπαίνει διαφορετικά.
Υπάρχει καμία οδηγία-tip…σημεία άλλα που θέλουν προσοχή ;

Προτείνεται να αλλαχτούν μόνο οι δίσκοι τριβής και όχι οι σιδερένιοι καθώς και τα ελατήρια .Στην αγορά παίζουν μάρκες εκτός μαμάς (που θελει την Αρτα με τα Γιάννενα σε €)….Lucas και newfren….υπάρχει καμιά προτίμηση; Φοράει κανείς να μου πει εντυπώσεις

Σας ευχαριστώ

vaska
14/04/2014, 13:09
Γενικά θα μιλήσω μιας κι έχω πρόσφατη την αλλαγή των δικών μου στο DR. Αλλάζεις και τους μεταλλικούς αλλά και τους δίσκους τριβής για να είσαι κομπλέ, μιας και οι μεταλλικοί θα έχουν κάνει αρκετούς θερμικούς κύκλους (αφού πατινάρεις όπως λες) και θα έχουν γυαλίσει ή ακόμα χειρότερα θα έχουν αλλάξει χρώμα (αυτό είναι ενδεικτικό της ανάγκης για αλλαγή).

Στο δικό μου φόρεσα μπαρνέτ (δίσκοι τριβής, μεταλλικοί και ελατήρια) και τα πήρα κομμάτι κομμάτι αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι θα ήταν καλύτερα να τους πάρω σετ ( η συγκεκριμένη εταιρία δίνει σετάκι κομπλέ) μιας και στους μεμονωμένους δεν μπόρεσα να βρω τον πρώτο (που κατά πολλούς δεν χρειάζεται αλλαγή). Τα ελατήρια της μπαρνέτ είναι αρκετά σκληρότερα από τα μαμά πράγμα που ήθελα γιατί η χρήση που κάνω στο dr είναι χωμάτινη περισσότερο. Αν εσύ κυκλοφορείς πολύ μέσα στην πόλη, είναι πιθανόν να σε κουράσουν τα σκληρότερα ελατήρια.

Η διαδικασία αλλαγής είναι σχετικά απλή, βγάζεις ότι ενοχλεί την εξαγωγή του πλαϊνού καπακιού, έχεις αδειάσει και λάδια, βγάζεις καπάκι κι έχεις μπροστά σου την καμπάνα με τους δίσκους. Λύνεις 4-5 βίδες που από κάτω τους υπάρχουν τα ελατήρια του συμπλέκτη, απομακρύνεις βίδες κι ελατήρια, αφαιρείς καπάκι καμπάνας και αποκτάς πρόσβαση στους δίσκους. Αφαιρείς τους δίσκους και με την ίδια σειρά ου έβγαλες, ξαναβάζεις τους νέους. Ένας τριβής ένας μεταλλικός. Τέλος δένεις καμπάνα και καπάκι κινητήρα και τοποθετείς τον λεβιέ του συμπλέκτη στην θέση που ήταν πριν το λύσιμο (κάτω λεβιέ εννοώ και όχι μανέτα). Παίρνεις τα μπόσικα της μανέτας αν δεν είναι υδραυλική και είναι με ντίζα, βάζεις λάδια και είσαι οκ.

Σημαντικό: Πριν τοποθετήσεις τους δίσκους καλό είναι να τους κάνεις μπάνιο σε καινούριο μηχανόλαδο (αυτό που χρησιμοποιήσεις μετά, μόλις μοντάρεις) για 2-3 ώρες, να ποτίσουν καλά με λάδι.

Η διαδικασία καλό είναι να συνδυάζεται με αλλαγή λαδιών.

Ελπίζω να βοήθησα, ότι άλλο θες ρώτα.

:beer:

dmnds
14/04/2014, 13:18
Γενικά θα μιλήσω μιας κι έχω πρόσφατη την αλλαγή των δικών μου στο DR. Αλλάζεις και τους μεταλλικούς αλλά και τους δίσκους τριβής για να είσαι κομπλέ, μιας και οι μεταλλικοί θα έχουν κάνει αρκετούς θερμικούς κύκλους (αφού πατινάρεις όπως λες) και θα έχουν γυαλίσει ή ακόμα χειρότερα θα έχουν αλλάξει χρώμα (αυτό είναι ενδεικτικό της ανάγκης για αλλαγή).

Στο δικό μου φόρεσα μπαρνέτ (δίσκοι τριβής, μεταλλικοί και ελατήρια) και τα πήρα κομμάτι κομμάτι αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι θα ήταν καλύτερα να τους πάρω σετ ( η συγκεκριμένη εταιρία δίνει σετάκι κομπλέ) μιας και στους μεμονωμένους δεν μπόρεσα να βρω τον πρώτο (που κατά πολλούς δεν χρειάζεται αλλαγή). Τα ελατήρια της μπαρνέτ είναι αρκετά σκληρότερα από τα μαμά πράγμα που ήθελα γιατί η χρήση που κάνω στο dr είναι χωμάτινη περισσότερο. Αν εσύ κυκλοφορείς πολύ μέσα στην πόλη, είναι πιθανόν να σε κουράσουν τα σκληρότερα ελατήρια.

Η διαδικασία αλλαγής είναι σχετικά απλή, βγάζεις ότι ενοχλεί την εξαγωγή του πλαϊνού καπακιού, έχεις αδειάσει και λάδια, βγάζεις καπάκι κι έχεις μπροστά σου την καμπάνα με τους δίσκους. Λύνεις 4-5 βίδες που από κάτω τους υπάρχουν τα ελατήρια του συμπλέκτη, απομακρύνεις βίδες κι ελατήρια, αφαιρείς καπάκι καμπάνας και αποκτάς πρόσβαση στους δίσκους. Αφαιρείς τους δίσκους και με την ίδια σειρά ου έβγαλες, ξαναβάζεις τους νέους. Ένας τριβής ένας μεταλλικός. Τέλος δένεις καμπάνα και καπάκι κινητήρα και τοποθετείς τον λεβιέ του συμπλέκτη στην θέση που ήταν πριν το λύσιμο (κάτω λεβιέ εννοώ και όχι μανέτα). Παίρνεις τα μπόσικα της μανέτας αν δεν είναι υδραυλική και είναι με ντίζα, βάζεις λάδια και είσαι οκ.

Σημαντικό: Πριν τοποθετήσεις τους δίσκους καλό είναι να τους κάνεις μπάνιο σε καινούριο μηχανόλαδο (αυτό που χρησιμοποιήσεις μετά, μόλις μοντάρεις) για 2-3 ώρες, να ποτίσουν καλά με λάδι.

Η διαδικασία καλό είναι να συνδυάζεται με αλλαγή λαδιών.

Ελπίζω να βοήθησα, ότι άλλο θες ρώτα.

:beer:

Θεός...τι να πω....

Τους δισκους που αναφερεις (μπαρνετ) απο που τους αγορασες ;

vaska
14/04/2014, 17:03
Θεός...τι να πω....

Τους δισκους που αναφερεις (μπαρνετ) απο που τους αγορασες ;

Κάτσε μωρέ τεμπέλη να ψάξω που θα βρεις τους δικούς σου και να σου πω.

bros400pgm
14/04/2014, 17:29
Kαπου ειχε πεσει επισης στην αντιληψη μου, οτι η πλευρα των σιδερενιων με την στρογγυλεμενη ακρη κοιταει προς τα μεσα για να γινεται ομαλα η συμπλεξη.

foogr01
14/04/2014, 18:01
Εδώ είσαι:

1) http://www.youtube.com/watch?v=v3IxzIU4moE

2) http://www.youtube.com/watch?v=71kSTNgdXqU

3) http://www.youtube.com/watch?v=IMrXhAUtH-A

κι αν δεν προτιμάς τον Coletrain: http://www.youtube.com/watch?v=wpwG9nPqIBM

Νομίζω θα σε καλύψουν ;)

vaska
14/04/2014, 20:39
Άντε όλοι για σένα δουλεύουμε

http://www.barnettclutches.com/ πας βάζεις το μηχανάκι σου και σου λέει τι φοράς. Αν τα βρεις αυτά που θες κάνε μου ένα πμ να δω από τιμές εδώ Πάτρα πως είμαστε.

:beer:

drspeed
14/04/2014, 22:47
Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι οι βίδες των ελατηρίων θέλουν ροπόκλειδο μετά για να πατάνε ομοιόμορφα οι δίσκοι μεταξύ τους και να μη σου φαγωθούν γρήγορα.
Το μπανάκι στο φρέσκο λάδι καλό είναι να το αφήσεις για 1 μέρα να ρουφήξουν καλά για να μή σου καούν με την πρώτη βόλτα στην κίνηση!!!!
Καλή επιτυχία...

vaska
15/04/2014, 00:13
Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι οι βίδες των ελατηρίων θέλουν ροπόκλειδο μετά για να πατάνε ομοιόμορφα οι δίσκοι μεταξύ τους και να μη σου φαγωθούν γρήγορα.
Το μπανάκι στο φρέσκο λάδι καλό είναι να το αφήσεις για 1 μέρα να ρουφήξουν καλά για να μή σου καούν με την πρώτη βόλτα στην κίνηση!!!!
Καλή επιτυχία...

Οι βίδες των ελατηρίων τερματίζουν σφίγγοντας, οπότε τα ελατήρια θα πατηθούν ομοιόμορφα, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να φαγωθούν οι δίσκοι ανομοιόμορφα. Ροπόκλειδο θες παντού αν θες να είσαι by the book, περισσότερο για την ασφάλεια των σπειρωμάτων.

dmnds
15/04/2014, 09:12
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας