PDA

View Full Version : Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.



SuperKots
15/04/2014, 16:45
Καλησπερα σε ολους και καλως ηρθα στην κοινοτητα σας. Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη, αλλα χρειαζομαι βοηθεια στο να επιλεξω τι θελω/χρειαζομαι. Εχουμε και λεμε λοιπον:


Το max ποσο που μπορω να διαθεσω για μεταχειρισμενη μηχανη ειναι 3000 ευρω (χωρις εξοπλισμο, διπλωμα κτλ).
Μου αρεσουν μονο οι Street/Naked του τυπου CBF 250/500, GSF 650 Bandit ('06) και γενικα το στρογγυλο φαναρι μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ.
Η χρηση που την θελω ειναι γενικη. Αυτο σημαινει εντος πολης κυριως, σε κεντρικους και περιφερειακους δρομους (μενω Αθηνα). Οσο για ταξιδια ή μικρες αποδρασεις δεν γνωριζω αν θα κανω οταν θα εχω μηχανη.
Θα ηθελα η μηχανη που να παρω να την κρατησω οσο γινεται περισσοτερο και οχι να την πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω αλλη.


Με βαση τα παραπανω και οτι αλλο χρειαστει να συμπληρωσω, τι θα μου προτεινατε? Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η καταναλωση. Δλδ η διαφορα μεταξυ μιας 250αρας με μια 500αρα/600αρα στην καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη? Με νοιαζει αρκετα ο οικονομικος παραγοντας γτ δεν θελω να παρω μια μηχανη που να μην μπορω να συντηρω.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα. Οτι παραπανω πληροφορια θελετε ρωτηστε με ελευθερα.

est
15/04/2014, 17:03
Έχεις δίπλωμα;

dimzan
15/04/2014, 17:33
αν τα 1500€ το χρονο που απαιτει η πληρης συντηρηση και χρηση της μηχανης σου φαινονται πολλα, τοτε παρε παπακι που θα σου κοστιζει μεχρι 1000€ το χρονο.

Μιαλω για τελη ασφαλειες σερβις λαστιχα βενζινες με χρηση πριπου 10.000χλμ το χρονο.

Αν εισαι οκ με αυτα τα εξοδα τοτε συνεχιζουμε.

Λατρης των στρογγυλοφαναρων κι εγω (εψαχνα κι εγω το γυμνο bandit) , θα σε ενημερωσω ομως οτι συγχρονα στρογγυλοφαναρα δυσκολα θα βρεις. Συγχρονα εννοω με abs και injection.

SuperKots
15/04/2014, 17:48
Διπλωμα δεν εχω ακομα. Θα ξεκινησω μαθηματα μετα το Πασχα.

Με τα τωρινα δεδομενα (ανεργος) τα 1500 το χρονο θα βγουν αλλα με αρκετες θυσιες. Γι'αυτο ρωταω για την καταναλωση, μιας θεωρω οτι ειναι το κυριο εξοδο της μηχανης. Τα εξοδα μιας CBF 250 ειναι κοντα σε αυτα ενος παπιου?

doctoras
15/04/2014, 17:59
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα cb400sf με αρκετα λιγότερα λεφτά δηλαδή 1500
Ειναι πανέμορφη, ψιλορετρο θα έλεγα, τετρακυλινδρη, με ένα απο τα γνησιότητα διαχρονικά street naked στυλ, επίσης η συγκεκριμένη δε σε περιορίζει μπορείς να κανείς τα πάντα μπορείς να πας παντού αρκεί να το βρεις σε προσεγμένη κατάσταση και όχι κανά χορδα
To cbf250 πολυ καλό θα το πάρεις για να μάθεις και μελλοντικά να το αντικαταστάσεις για κάτι πιο αντιπροσωπευτικο.
Επίσης παίζουν τα δικυλινδρα cb500, er500, gs500 τσεκαρε τα,

SuperKots
15/04/2014, 18:46
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα cb400sf με αρκετα λιγότερα λεφτά δηλαδή 1500
Ειναι πανέμορφη, ψιλορετρο θα έλεγα, τετρακυλινδρη, με ένα απο τα γνησιότητα διαχρονικά street naked στυλ, επίσης η συγκεκριμένη δε σε περιορίζει μπορείς να κανείς τα πάντα μπορείς να πας παντού αρκεί να το βρεις σε προσεγμένη κατάσταση και όχι κανά χορδα
To cbf250 πολυ καλό θα το πάρεις για να μάθεις και μελλοντικά να το αντικαταστάσεις για κάτι πιο αντιπροσωπευτικο.
Επίσης παίζουν τα δικυλινδρα cb500, er500, gs500 τσεκαρε τα,

Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου. Οντως πανεμορφο το cb400sf και με ενδιαφερει. Μηπως ομως ειναι καπως παλιο? Δεν θα εχω προβλημα με ανταλακτικα? Επισης εαν εχει κανει πολλα χιλιομετρα φοβαμαι μηπως το παρω και αρχιζει και μου βγαζει προβληματα και τελικα πληρωσω παραπανω λεφτα. Απο καταναλωση τι λεει?

Μερικες αγγελιες που βρηκα για το cb400sf να μου πεις γνωμη:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4872211/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4668058/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4901759/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4928673/

panavour
15/04/2014, 20:02
Το cb400sf ειναι παλιο πια και οτι βρεις θα ειναι λιωμενο.Προσανατολισου καλυτερα σε er-5 καβασακι , gs 500 σουζουκι , cb500 χοντα που ειναι πιο συγχρονα ,τα βρισκεις με 1500 ευρω σε πολυ καλη κατασταση και σαν δικυλινδρα καινε λιγωτερο.Επισης ειναι πιο φιλικα για εναν αρχαριο,και στοιχιζουν λιγωτερο στα σερβις.:)

ego_o_idios
15/04/2014, 21:56
Καλησπερα σε ολους και καλως ηρθα στην κοινοτητα σας. Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη, αλλα χρειαζομαι βοηθεια στο να επιλεξω τι θελω/χρειαζομαι. Εχουμε και λεμε λοιπον:


Το max ποσο που μπορω να διαθεσω για μεταχειρισμενη μηχανη ειναι 3000 ευρω (χωρις εξοπλισμο, διπλωμα κτλ).
Μου αρεσουν μονο οι Street/Naked του τυπου CBF 250/500, GSF 650 Bandit ('06) και γενικα το στρογγυλο φαναρι μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ.
Η χρηση που την θελω ειναι γενικη. Αυτο σημαινει εντος πολης κυριως, σε κεντρικους και περιφερειακους δρομους (μενω Αθηνα). Οσο για ταξιδια ή μικρες αποδρασεις δεν γνωριζω αν θα κανω οταν θα εχω μηχανη.
Θα ηθελα η μηχανη που να παρω να την κρατησω οσο γινεται περισσοτερο και οχι να την πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω αλλη.


Με βαση τα παραπανω και οτι αλλο χρειαστει να συμπληρωσω, τι θα μου προτεινατε? Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η καταναλωση. Δλδ η διαφορα μεταξυ μιας 250αρας με μια 500αρα/600αρα στην καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη? Με νοιαζει αρκετα ο οικονομικος παραγοντας γτ δεν θελω να παρω μια μηχανη που να μην μπορω να συντηρω.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα. Οτι παραπανω πληροφορια θελετε ρωτηστε με ελευθερα.


pare ena fiat punto tou 2002 me kana 1500 euro afto me 20 euro kani 180 xiliometra xalara den xriazete na mpleksis me mixanakia

ke meta an 8es kati pio ikonomiko pare mia karta aperioriston diadromon ke ise etimos

SoulGR
15/04/2014, 22:12
εαν οντως παιρνεις μηχανη λογω συντηρησης κοιτα για κανα daewoo matiz 800 που θα σου βγει στα ιδια με μια μηχανη

αλλιως cb 400 sf

teo_g7
15/04/2014, 23:16
Οτι σου ειπαν και οι απο πανω!Αν θες οικονομία ΜΗΝ πάρεις μηχανή. Πάρε κάνα παπακι η καλυτερα κάνα μικρο αυτοκίνητο!

devil's animal
15/04/2014, 23:27
Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη,


αφου λες ξεκαθαρα οτι παιρνεις μηχανακι λογω οικονομικων δυσκολιων και οχι επειδη σου αρεσει...
θα προτεινα και εγω ενα μικρο αυτοκινητο...
με 3000€ που διαθετεις, βρισκεις πλεον σχεδον τα παντα σε μεταχειρισμενο...
δεν χρειαζεσαι εξοπλισμο ασφαλειας (κρανη, μπουφαν, γαντια, παντελονι)...
δεν χρειαζεται να βγαλεις διπλωμα, αν εχεις ηδη για αμαξι..
η συντηρηση σε ενα μικρο αμαξι (1000-1200cc) σε σχεση με μια μηχανη μεσαιου κυβισμου (500-600cc) ειναι σχεδον η ιδια...

ασε που σαν νεος, αν και εφ'όσον οδηγησεις μηχανη πρεπει να υπολογιζεις και την τουμπα, που αν δεν εχεις σωματικες φθορες (που το απευχομαι), σιγουρα θα εχει παθει κατι η μηχανη που θα πρεπει να φτιαχτει...
ενω το αμαξι μπορεις να το οδηγησεις και με ενα στραπατσαρισμενο φτερο...

Lioulios
16/04/2014, 00:51
Εγώ θα έλεγα πως τα έξοδα στη μηχανή είναι περισσότερα από 1000άρι αμάξι ...Και θα συμφωνήσω με τους από πάνω .

Μηχανή παίρνεις επειδή σου αρέσει και το μόνο θετικό στην περίπτωσή σου , είναι πως θα έχεις ευκολότερο πάρκινγκ .

Με τα χρήματα που θα διαθέσεις για να πάρεις το οποιοδήποτε μηχανάκι + εξοπλισμούς + διπλώματα και δεν υπολογίζω στραβές του τύπου ...Το μηχανάκι να θέλει μαέματα , να θέλει ρυθμίσματα , λάστιχα , αλυσίδες , γρανάζια και της παναγιάς τα μάτια .... Παίρνεις ένα αμαξάκι και βενζύνες για δυο χρόνια...που λέει ο λόγος .

Πάρτο μόνο αν το γουστάρεις ...Όχι για να κάνεις οικονομια

Black Diamond
16/04/2014, 07:36
το cbf250 που έχει αναφερθεί ήδη είναι μια καλή λύση για σένα. Θα σε πάει παντού ως τίμιο μηχανάκι, θα σου δώσει τη εμπειρία που χρειάζεσαι αν δεις οτι σαρεσει το άθλημα και πας σε περισσότερα κυβικά μετά, έχει χαμηλή κατανάλωση, είναι άνετο ,η συντήρηση του λογική και πιστεύω θα το αγαπήσεις. Χωρίς εξοπλισμό δεν πάμε πουθενά, έχουν ειπωθεί αυτά πολλάκις. Άρα υπολογίζεις κάποια έξοδα εκεί.
Το κουτί είναι μια λύση αλλά η μηχανή (σου) ακόμα και αν την απορίψεις θα είναι πάντα μια απο τις περήφανες εμπειρίες σου. Αν ήσουν 50 θα έλεγα κουτί αλλά είσαι 24 (για πρώτη δίτροχη επαφή). βγές δοκίμασε, και αμα δε γουστάρεις τί είχαμε τι χάσαμε...( σπάνια πάντως, συνήθως αρέσει τόσο πολύ που νιώθεις σαν να ανακάλυψες ξανά το πουλί σου :lol:)

toyar
16/04/2014, 07:37
γενικα μιλωντας οταν περασεις τα 500 κυβικα τα εξοδα της μοτοσυκλετας φθανουν και ξεπερνουν αυτα του αυτοκινητου
ενα καλο 600αρι πχ εχει ιδια καταναλωση με ενα μικρο αυτοκινητο
αν η πρωτη σου προτεραιοτητα ειναι η οικονομικη και ασφαλης μετακινηση κοιτα για καποιο μονοκυλινδρο-δικυλινδρο απο 250 μεχρι 600 κυβικα
το cbf250 που σκεφτεσαι ειναι ενα μηχανακι απλο ησυχο οικονομικο ευκολο με ολα τα πλεονεκτηματα του παπιου χωρις τα μειονεκτηματα του αλλα φυσικα μην περιμενεις να κανει ταξιδι δικαβαλο

doctoras
16/04/2014, 09:04
ότι λένε οι απο πάνω αν αποφασίσεις οτι ήρθε η στιγμή να πας για μηχανή χωρις το κριτήριο κόστος συγκριτικά με αυτοκίνητο go ahead,
διαφορετικά λύσεις σε μικρά naked streetακια να σου βγεί το άχτι όπως τα παρακάτω
ybr125
cbf125
wolf125
και εναλλακτικά λίγο λιγότερο οικονομικά αλλά στην ίδια σπαρτιάτικη φιλοσοφία συντήρησης και κατανάλωσης
cbf250
ybr250
wolf250
Αυστηρώς μονοκύλινδρα

dimitrisag
16/04/2014, 11:22
Νέος στο άθλημα; Εγώ θα σου έλεγα μπες και βλέπεις. Εγώ είμαι κάτοχος cbf 250 την οποία θα τη δώσω τώρα για να ανέβω κυβισμό. Κι εγώ λοιπόν μπήκα στο παιχνίδι με τη λογική της οικονομίας και της εύκολης μετακίνησης. Μετά ανακάλυψα ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσω τις 2 ρόδες!!! Οπότε τόλμα το και βλέπεις...
Προσωπικά διαφωνώ πως τα έξοδα συντήρησης είναι τα ίδια με ένα αυτοκίνητο. Στη μηχανή μπορείς να βάλεις κι εσύ χέρι (αν το τολμάς βέβαια...). Και στις βενζίνες πάλι είναι χαμηλότερη η κατανάλωση. Παραμένει όμως κατανάλωση, μην παίρνουν τα μυαλά σου αέρα...
Τώρα σαν κάτοχος του cbf θα σου έλεγα πως είναι σαφέστατα μεγάλο σχολείο. Οικονομική μηχανή (εντάξει δεν είναι και παπί...), τίμιο μοτέρ, και σήγουρα θα σε μάθει πάνω κάτω πως είναι να καβαλάς μοτοσυκλέτα. Είναι και μουράτη θα έλεγα :cool:. Επίσης για μικρά ταξιδάκια είναι οκ, αρκεί να αντέχει ο ποπός σου...

SuperKots
16/04/2014, 18:55
Παιδια δεν ειπα πουθενα οτι δεν μου αρεσουν οι μηχανες. Απλα δεν ημουν ποτε κολλημενος, ουτε με τα αυτοκινητα. Τωρα θελω να παρω ομως μια για να εχω ενα δικο μου μεσο μεταφορας το οποιο να μπορω να κουμανταρω με δικα μου λεφτα.
Σκεφτομαι να ψαξω μηπως βρω καμια cb400sf σε καλη κατασταση που να αξιζει. Αν δεν βρω, τοτε λογικα θα κοιταξω για cbf 250, αν και τα θεωρω λιγο ακριβουτσικα. Κοιταξα και για cb500, er-5 και gs 500 και δεν βρηκα κατι της προκοπης. Παντως απο οτι εχω διαβασει, η cb400sf εχει αρκετα καλη καταναλωση αν οδηγας σωστα και επισης ολοι λενε οτι ειναι σκυλια.

teogtp
16/04/2014, 18:58
Παιδια δεν ειπα πουθενα οτι δεν μου αρεσουν οι μηχανες. Απλα δεν ημουν ποτε κολλημενος, ουτε με τα αυτοκινητα. Τωρα θελω να παρω ομως μια για να εχω ενα δικο μου μεσο μεταφορας το οποιο να μπορω να κουμανταρω με δικα μου λεφτα.
Σκεφτομαι να ψαξω μηπως βρω καμια cb400sf σε καλη κατασταση που να αξιζει. Αν δεν βρω, τοτε λογικα θα κοιταξω για cbf 250, αν και τα θεωρω λιγο ακριβουτσικα. Κοιταξα και για cb500, er-5 και gs 500 και δεν βρηκα κατι της προκοπης. Παντως απο οτι εχω διαβασει, η cb400sf εχει αρκετα καλη καταναλωση αν οδηγας σωστα και επισης ολοι λενε οτι ειναι σκυλια.
Δεν σου εγραψε κανεις οτι δεν σου αρεσουν τα μηχανακια............
Σου εγραψαν οτι τα μηχανακια ειναι ακριβοτερα σε συντηριση απο ενα μικρο αυτοκινητο πολης!:wave2:

Dnspower
16/04/2014, 22:17
Και αν δεν θες να μπεις σε extra αναπάντεχα έξοδα μην κοιτάξεις (γνώμη μου) για cb400sf.

dimzan
17/04/2014, 01:49
Παιδια δεν ειπα πουθενα οτι δεν μου αρεσουν οι μηχανες. Απλα δεν ημουν ποτε κολλημενος, ουτε με τα αυτοκινητα. Τωρα θελω να παρω ομως μια για να εχω ενα δικο μου μεσο μεταφορας το οποιο να μπορω να κουμανταρω με δικα μου λεφτα.
Σκεφτομαι να ψαξω μηπως βρω καμια cb400sf σε καλη κατασταση που να αξιζει. Αν δεν βρω, τοτε λογικα θα κοιταξω για cbf 250, αν και τα θεωρω λιγο ακριβουτσικα. Κοιταξα και για cb500, er-5 και gs 500 και δεν βρηκα κατι της προκοπης. Παντως απο οτι εχω διαβασει, η cb400sf εχει αρκετα καλη καταναλωση αν οδηγας σωστα και επισης ολοι λενε οτι ειναι σκυλια.

ειναι σχεδον απιθανο να βρεις σωστο cb400sf σε λογικη τιμη. μιλαμε για μηχανη 16-22 χρονων οποτε σκεψου καλα ποσο αληθινα ειναι τα χλμ που σου "πουλανε", ποσο χερια εχουν αλλαξει, τι μπορει να χει γινει τοσα χρονια κλπ κλπ