PDA

View Full Version : DIY Καθαρισμός εμβόλων



Dbnn
15/04/2014, 22:10
Με αφορμή την ανακατασκευή της μπέμπας μου σας φτιάχνω μερικά how to μιας και ενας κινητήρας αυτοκινήτου δεν έχει διαφορές απο έναν κινητήρα μοτοσυκλέτας (αν εξαιρέσεις το σασμάν που στο αμάξι είναι εξωτερικό).
Εδώ έχουμε τον καθαρισμό εμβόλων απο κάπνες κλπ.
Ο καθαρισμός περιλαμβάνει το άνω μέρος που συχνάζουν οι συνήθεις ύποπτοι (λαδίλες, κάρβουνο κλπ), η μπιέλα κλπ καθαρίζονται απλά απο το παλιό λάδι με πετρέλαιο. Χρησιμοποιώ πετρέλαιο μιας και αφήνει πάνω στο μέταλλο μια "γλίτσα" και μπορώ να το βουρτσίζω πιο άφοβα.
Μετά απο αυτό το πλένω με βενζίνη και το τοποθετώ στον κινητήρα (αφού στεγνώσει).

Στο βίντεο ξέχασα να αναφέρω πως στο πάνω μέρος τοποθετούμε ψιλή σμυριδαλοιφή και μετά τρίβουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=kjMhoksaZ2I


Πάντα προσοχή και να λαμβάνετε τα μέτρα προστασίας (γυαλιά κλπ). Άσχετα που εγώ είμαι κάφρος John Romba :lol:
:beer:

sonic22
16/04/2014, 11:10
Sorry μαστορα αλλα αυτο που εκανες με την βουρτσα ειναι εντελος λαθος...
Εκτος και αν μιλαμε για πατεντες ισα για να δουλεψει το μηχανακι...

Σε συχρονα μοτερ που παιζουν ανοχες πιστονιου κυλινδρου ή ανοχες πιστονιου ελατηριου στο 0,04~0,06mm εχεις δημιουργησει φθορα...
Εδω 1000 ντουκοχαρτο με βενζινη και δεν το βαζεις πανω...

Τωρα για την αεροψυχτη μπεπμα του 50α ισος και να μην εχεις προβλημα...

GFawkes
16/04/2014, 11:37
Τα πιστονια ειναι αυτοκινητου σονικ...

δεν βλεπεις φουστα και μεγεθος...

επισης εαν τα καθαρισεις μαλακά και χαλαρα, διχως σκληρα υλικα κλπ και δεν αφαιρεσεις υλικο , δεν υπαρχει προβλημα...

Corki
16/04/2014, 11:55
Σωστος............ο μαστορας!!!!

Περνα και μια τον κυλινδρο μια με την βουρτσα ........

......και το εκανες διχρονο ........με 0 συμπιεση!!!

sonic22
16/04/2014, 13:25
επισης εαν τα καθαρισεις μαλακά και χαλαρα, διχως σκληρα υλικα

Δλδ η μπρουτζινη συρματοβουρτσα ειναι τετοιο υλικο?
Στην αρχη του βιντεο ελεγα οτι εχει βαλει κετσε (υφασματινη βουρτσα γυαλισματος) και οταν ειδα συρμα μου γυρισαν τα ματια αναποδα...

Dbnn
16/04/2014, 13:49
Sorry μαστορα αλλα αυτο που εκανες με την βουρτσα ειναι εντελος λαθος...
Εκτος και αν μιλαμε για πατεντες ισα για να δουλεψει το μηχανακι...

Σε συχρονα μοτερ που παιζουν ανοχες πιστονιου κυλινδρου ή ανοχες πιστονιου ελατηριου στο 0,04~0,06mm εχεις δημιουργησει φθορα...
Εδω 1000 ντουκοχαρτο με βενζινη και δεν το βαζεις πανω...

Τωρα για την αεροψυχτη μπεπμα του 50α ισος και να μην εχεις προβλημα...

Τι να σου πω. Η βούρτσα που χρησιμοποίησα είναι τόσο μαλακή που και στο δέρμα να την βάλεις δεν σε γδέρνει.
Επίσης και το μέτρημα πρίν και μετά με ψηφιακό μικρόμετρο που δάνεισε φίλος δεν είδα διαφορά.
83.98mm πρίν, 83.98mm μετά.
Αν πρόσεξες το βίντεο δεν πιέζω το πιστόνι στην βούρτσα, η βούρτσα απλά το χαιδεύει για να γυαλίσει, δεν αφαιρεί υλικό.

btw, το πιστόνι είναι αυτοκινήτου.
Υ.γ. όποιος έχει αμφιβολίες ας μην το κάνει στο όχημά του βρε παιδιά. Κάνω κάτι που το κάνω καιρό τώρα σε δικά μου μοτέρ και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Πάντως κερνάω καφέ με το συμπιεσόμετρο μόλις το δέσω ;)

Dbnn
16/04/2014, 13:51
Δλδ η μπρουτζινη συρματοβουρτσα ειναι τετοιο υλικο?
Στην αρχη του βιντεο ελεγα οτι εχει βαλει κετσε (υφασματινη βουρτσα γυαλισματος) και οταν ειδα συρμα μου γυρισαν τα ματια αναποδα...


Η συγκεκριμένη όχι, έχει τρίψει στρέμματα σιδήρου για να μαλακώσει και να μην γδέρνει το μέταλο.

toyar
16/04/2014, 14:05
η ιδια δουλεια γινεται τελειως ακινδυνα και αβιαστα με πρασινο συρμα κατσαρολας και σπρει καρμπυρατερ ή WD40

kostaspetrou
16/04/2014, 15:53
Δεν έχει κανένα νόημα να καθαρίσεις το έμβολο διότι μέσα σε δευτερόλεπτα απ'τη στιγμή που θα λειτουργήσει ο κινητήρας η μάκα θα ξανακολλήσει.
Αν πάλι θες για το γαμώτο να το καθαρίσεις ,δεν ακουμπάς ποτέ το πλαϊνό μέρος του(φούστα),μόνο την κεφαλή.
Επίσης αν δεν έχεις μικρόμετρο με ακρίβεια χιλιοστότου χιλιοστού δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα.
Το ότι είδες 83.98mm πρίν και 83.98mm μετά δε λέει τίποτα.
Το μέτρησες όταν το μέταλλο είχε την ίδια θερμοκρασία;

Τέλως πάντων,αφού είναι αυτοκινήτου πιθανό -και μακάρι-να μην έχεις θέμα.

sonic22
16/04/2014, 17:23
Τι να σου πω.
Κοιτα, δεν μου πεφτει και λογος για το τι κανει ο καθενας στο μοτερ του (ή γενικα στο σπιτι του) και μακαρι να περνας ωραια επισκευαζοντας τα οχηματα σου. Ειναι μια απο τις καλυτερες φασεις στην ζωη να καταφερεις να αναστησεις, απο βιδες, εναν κινητηρα που πριν δεν δουλεβε καλα, κανοντας μια τσαμπα μικροπατεντα.
Αρα στην τελικα καλη προσπαθεια και μπραβο σου.

Αυτο που λεω ειναι οτι ο συγκεκρημενος τροπος ειναι λαθος και θα ηταν λαθος να παραπληροφορηθει καποιος οτι ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΕ φτηνα και σωστα.
Το αν εσενα μπορει και να εχει τυχει ο τελειος συνδιασμος οπου η συρματοβουρτσα ειναι οσο μαλακια και σκληρη χρειαζετε ωστε σε δευτερολεπτα να εχεις καθαρισει την φουστα και κυριος τις θηκες των ελατηριων χωρις φθορα του πιστονιου, δεν σημενει οτι η "τελειοτητα" ειναι αναπαραξημη και απο αλλους.
Τελος, το ποσο καλα καταφερνεις να καθαρισεις μετα, τα δυσκολα σημεια απο τα τρυψηδια της βουρτσας και της βρομιας ειναι ενα θεμα, οπως και η αξιοπιστια ενος ψυφιακου μικρομετρου για τετοιες διαστασεις *.

Παντος σε καμια περιπτωση το θεμα μου δεν ειναι να στην πω ή να σου χαλασω στην διαθεση. Απλα προσπαθω να προειδοποιησω αλλους οτι αυτο ο τροπος δεν ειναι ο πιο σωστος και ενδεχομενος να κανει ζημια...



* Οποιδηποτε μικρομετρο εχει αξια μονο οταν ειναι συχνα καλυμπραρισμενο. Ενα καλο (και ειδικα ηλεκτρονικα για τετοιες διαστασεις) κοστιζει μερικες εκατονταδες ευρω και δεν δανιζετε ετσι χαλαρα, αν και ολα ειναι πιθανα...
Παντος σε γενικες γραμμες ειναι προτημοτερο καποιος να παρει ενα φτηνο αναλογικο μικρομετρο και να πεδευτει να μαθει να μετρα και να καλυμπραρει παρα ενα ηλεκτρονικο "παιχνιδακι".
Αν παλι εχω πεσει εξω σε ολα οσα λεω ζητω σηγνωμη.
:beer:

Corki
16/04/2014, 18:25
Και εγω μια απο τα ιδια .....δεν ηθελα πω κατι ασχημο ...αλλα μου φαινεται πολυ λαθος διαδικασια σε κομματια που "παιζουν" ανοχες μικρομετρων

theolc-8
16/04/2014, 20:18
Soda blast?

kostaspetrou
17/04/2014, 09:48
Μιας και μιλάμε για μικρόμετρα,να διευκρινήσουμε τα εξής:
α)Η λέξη μικρόμετρο αναφέρεται σε όργανο μέτρησης με ακρίβεια μικρού(μ),δηλαδή χιλιοστό του χιλιοστού(mm/1000).
Κακώς χρησιμοποιείται γενικά για εργαλεία μέτρησης με ακρίβεια δεκάτου ή εκατοστού του χιλιοστού.
β)το καλύτερο για τέτοιες δουλειές ΔΕΝ είναι ψηφιακό μικρόμετρο,αλλά ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ.
Αρκεί να'ναι καλής ποιότητας(Starret,Mitutoyo κλπ),να το καλιμπράρουμε και να παίρνουμε τη μέτρηση στη θερμοκρασία που λέει το εγχειρίδιο χρήσης!

motomaniac
17/04/2014, 10:06
ki εγω διαφωνω με αυτην την μεθοδο. κι εγω ομως εχω καθαρισει εμβολα ετσι. αλλα η δικη μου η βουρτσα εχει μακρεις μπρουτζινες τριχες σε στατικο διδυμο τροχο, αλλα με τιποτε δεν θα το υποδυκνυα ως diy. εξαλλου ειναι αχρηστο αυτου δεν καθαριζει τα αυλακια των ελατηριων. αυτα μονο ελατηριο καθαριζουν. (αυτο ειναι συμφωνα με το manual)

Dbnn
17/04/2014, 11:47
Για να διευκρινιστεί το θέμα.
Τα πιστόνια αυτά βγήκαν απο έναν κινητήρα που έκαιγε λάδι με το τσουβάλι, είχε κάψει ελατήρια πιστονιών και είχε μηδενική συμπίεση.
Ήταν μεσα στην μούργα όπως είδατε και στις κάπνες και στις λαδίλες. Αυτό προσπάθησα να βγάλω και το κατάφερα.
Τα αυλάκια των ελατηρίων τα καθάρισα με οδοντόβουρτσα όπως γράφω πιο πάνω και τις τρύπες μεσα με οδοντογλυφίδα.
Προσπάθησα να κάνω το μικρότερο κακό μιας και όπου πήγα να τα καθαρίσω μου λέγανε την ατάκα: "πέτα τα ρε φίλε και πάρε καινούρια δεν τα αναλαμβάνω".
Όταν λοιπόν έχω απογοητευτεί απο το γκέτο των μηχανικών είπα να ξεκινήσω κάτι που το έβλεπα απο μωρό παιδί επειδή μεγάλωσα μέσα σε συνεργεία και έβλεπα τους παλιούς μηχανικούς πως δουλεύουν με τα χέρια και την μουτζούρα και όχι με τα λάπτοπ και με την ποδιά που σημαίνει, χάλασε, βρωμισε, πέτα το πάρε άλλο καινούριο και τελειώσαμε.

Ακόμα βλέπετε γύρω γύρω οτι δεν είναι συνεργείο αλλά σπίτι, δεν είμαι επαγγελματίας και δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου ούτε είπα σε κανέναν να κάνει αυτό που κάνω εγώ, απλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις γνώσεις μου και τις εμπειρίες μου.
Το οτι έχω κάποια πρόσβαση σε συγκεκριμένα εργαλεία και μπορώ να κάνω την δουλειά μου, να πάρω τις μετρήσεις μου και να είμαι σίγουρος πως προχωράω δεν είναι κακό πιστεύω αλλά καλύτερο απο το να μην ξέρω τι κάνω.
Αν λοιπόν είναι τόσο κακή η μέθοδός μου και μεταδίδω λάθος πληροφορίες, ζητώ συγνώμη και κρατώ τις εμπειρίες μου αποκλειστικά για μένα. :beer:

OldMan
17/04/2014, 16:12
Αν λοιπόν είναι τόσο κακή η μέθοδός μου και μεταδίδω λάθος πληροφορίες, ζητώ συγνώμη και κρατώ τις εμπειρίες μου αποκλειστικά για μένα. :beer:
Μουτράκια...???:moutza:

Dbnn
17/04/2014, 18:24
Μουτράκια...???:moutza:

Έλα τώρα..... Σου / σας έχω κρατήσει ποτέ μουτράκια? :lol: