PDA

View Full Version : Καταργήθηκαν οι άδειες ερασιτεχνικής αλιείας



nicksior
16/04/2014, 06:37
Από χτες, 14/04/2014, ισχύει ο νόμος περί ελεύθερου ψαρέματος χωρίς άδεια ερασιτεχνικής αλιείας. Σύμφωνα με το άρθρο 14, παράγραφος 2, του ΦΕΚ A 92/2014, καταργείται η ατομική ερασιτεχνική άδεια αλιείας, καθώς και η υποχρέωση εφοδιασμού του σκάφους ή των επιβαινόντων σε αυτό με την αντίστοιχη ερασιτεχνική άδεια για τη διενέργεια θαλάσσιας ερασιτεχνικής αλιείας , με την επιφύλαξη των απαγορεύσεων και περιορισμών της ισχύουσας εθνικής και ενωσιακής νομοθεσίας ως προς την πώληση, την εμπορία, τα είδη, τις ποσότητες των αλιευμάτων, τα μέσα, τα αλιευτικά εργαλεία, καθώς και των εποχικών και χρονικών περιορισμών και απαγορεύσεων.

Για να δείτε ολόκληρο το ΦΕΚ, πατήστε εδώ.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8JqcMq8_XPEXtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGC F0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijJmZjrrXayOKBVFBr9mol5DJ6xunv8AGVyRO6MsEObmA

nikos_abel
16/04/2014, 07:46
Ωραία, εμείς οι παντρεμένοι που δεν .,,.,... τώρα πια δε θα χρειαζόμαστε άδεια να πάνε για ψάρεμα :lol:

Bowleno
16/04/2014, 08:36
χαχαχαχαχαχαχα 40 χρόνια ψαρεύω χωρίς άδεια τώρα θα είμαι νόμιμος;;; χαχαχαχαχαχαχα:bawl:

zannisvel
16/04/2014, 08:38
Εμεις που δεν ειμαστε παντρεμενοι, μπορουμε να παμε για ψαροντουφεκο?

Arxagelos
16/04/2014, 09:16
δεν ανοίγει το pdf.
Ρε συ πουθενά σε κανένα επίσημο σιτε ούτε του λιμενικού ούτε του Υπουργείου Ναυτιλιας και Αιγαίου υπάρχει κάτι τέτοιο.
Δώσε κανένα link που το διάβασες.

nicksior
16/04/2014, 10:12
δεν ανοίγει το pdf.
Ρε συ πουθενά σε κανένα επίσημο σιτε ούτε του λιμενικού ούτε του Υπουργείου Ναυτιλιας και Αιγαίου υπάρχει κάτι τέτοιο.
Δώσε κανένα link που το διάβασες.

http://www.ortsa.gr/

nicksior
16/04/2014, 10:15
Ωραία, εμείς οι παντρεμένοι που δεν .,,.,... τώρα πια δε θα χρειαζόμαστε άδεια να πάνε για ψάρεμα :lol:

Να μας δίνεις όμως , ημέρα , ώρα , διάρκεια της απουσίας σου ....

:smokin:

Arxagelos
16/04/2014, 10:28
Δεν υπάρχει σε κανένα site blog του λιμενικου η του Υπουργειου κάτι αντίστοιχο, το link τους δεν ανοίγει, και σε τηλέφωνο τα λιμεναρχεια δεν ξέρουν τίποτα. :a014:
Άμα ψηφίστηκε εχθές μπορει να παρει κάποιο καιρο να ενημερωθουν.:ZZZ:

spyro
16/04/2014, 12:12
Δεν υπάρχει σε κανένα site blog του λιμενικου η του Υπουργειου κάτι αντίστοιχο, το link τους δεν ανοίγει, και σε τηλέφωνο τα λιμεναρχεια δεν ξέρουν τίποτα. :a014:
Άμα ψηφίστηκε εχθές μπορει να παρει κάποιο καιρο να ενημερωθουν.:ZZZ:


καλά εντάξει
Λιμενικο Σώμα τι να λέμε. τα πάντα όλα

η Ελληνική έκδοση της Ιταλικής μαφίας. κυριολεκτικά όχι μεταφορικά. Τσιγάρα, καύσιμα κτλ κτλ

Κουβέντα επιχειρηματία προς Λιμενικούς:

"μα κύριε τάδε, ο νόμος λέει έτσι..., ορίστε και το ΦΕΚ"

Λιμεν: "δε ξέρουμε τι λεει ο νόμος και ουτε μας ενδιαφέρει, εμένα δε μου έχου πει τίποτα για αυτό ... "

nikos_abel
16/04/2014, 12:17
Να μας δίνεις όμως , ημέρα , ώρα , διάρκεια της απουσίας σου ....

:smokin:

Άμα θέλεις, να σου δίνω. Να προσέχεις όμως το παρκέ
γιατί λεκιάζει και μετά :pantofla: :lol:

nicksior
16/04/2014, 12:20
:bawl:

Allst@rf
16/04/2014, 13:41
Άμα θέλεις, να σου δίνω. Να προσέχεις όμως το παρκέ
γιατί λεκιάζει και μετά :pantofla: :lol:


:bawl:


Θα φας εσυ το ξυλο ε;

Arxagelos
16/04/2014, 14:19
επιτέλους μου άνοιξε το pdf!!!! αυτά είναι τέλος οι άδειες! :beer:

sniper
16/04/2014, 14:28
Σε όλο τον κόσμο είναι πανάκριβες οι άδειες αλιείας και θήρας.. γι αυτό κι έρχονται εδώ απο Ιταλία εδώ και χρόνια και για ψάρεμα και για κυνήγι...

Πολύ παράξενο που εδώ είναι τζαμπα.... (της θηρας δεν ειναι αλλά θα έπρεπε να καταργηθεί για τα επομενα 200 χρονια μπας και δούμε κανένα ζώο στα βουνά)

bros400pgm
16/04/2014, 14:30
Πολύ παράξενο που εδώ είναι τζαμπα.... (της θηρας δεν ειναι αλλά θα έπρεπε να καταργηθεί για τα επομενα 200 χρονια μπας και δούμε κανένα ζώο στα βουνά)



Και τωρα βλεπεις ζωα................ Με τουφεκι :lol:

MG-KTiNoS
16/04/2014, 14:32
Πολύ παράξενο που εδώ είναι τζαμπα.... (της θηρας δεν ειναι αλλά θα έπρεπε να καταργηθεί για τα επομενα 200 χρονια μπας και δούμε κανένα ζώο στα βουνά)


Δεν θα δεις γιατί ο Έλληνας είναι ψυχανώμαλος και σκοτώνει για γούστο...

bruno
16/04/2014, 15:05
Δεν θα μεινει τιποτα ζωντανο,καλα εδώ βαραγαν τις πινακίδες.Το καλυτερο που ειχα δει είναι να ψαρευουν στον Κηφισσο...το αμαξι τους παντος ηταν lada:D

taisteal
16/04/2014, 15:13
Τωρα για να καταλαβω επειδη ειμαι και ολιγον ασχετος με το θεμα ψαρεμα και βαρκες κτλ,αν εγω αγορασω μια βαρκα μπορω να την ριξω στη θαλασσα
και να παω για ψαρεμα ετσι απλα;;;

Arxagelos
16/04/2014, 15:22
Όχι δεν μπορείς.
Για ερασιτεχνικό μιλώντας πάντα θα πρέπει να βγάλεις άδεια εκτέλεσης πλόων, άδεια κυκλοφορίας δηλαδή και να πάρεις αριθμό. Για το ψάρεμα καταργήθηκε η άδεια αλιείας ερασιτεχνικού σκάφους, και η ερασιτεχνική ατομική.

taisteal
16/04/2014, 15:24
Όχι δεν μπορείς.
Για ερασιτεχνικό μιλώντας πάντα θα πρέπει να βγάλεις άδεια εκτέλεσης πλόων, άδεια κυκλοφορίας δηλαδή και να πάρεις αριθμό. Για το ψάρεμα καταργήθηκε η άδεια αλιείας ερασιτεχνικού σκάφους, και η ερασιτεχνική ατομική.



:a013:

nicksior
16/04/2014, 15:25
Σε όλο τον κόσμο είναι πανάκριβες οι άδειες αλιείας και θήρας.. γι αυτό κι έρχονται εδώ απο Ιταλία εδώ και χρόνια και για ψάρεμα και για κυνήγι...

Πολύ παράξενο που εδώ είναι τζαμπα.... (της θηρας δεν ειναι αλλά θα έπρεπε να καταργηθεί για τα επομενα 200 χρονια μπας και δούμε κανένα ζώο στα βουνά)

Είναι σύνηθες οι άσχετοι να έχουν την πλέον απόλυτη άποψη..

:lol:

Arxagelos
16/04/2014, 15:31
Για να το κάνω λίγο πιο κατανοητό, άμα ήθελες μια βάρκα για να κάνεις μόνο τις βόλτες σου και να πετάξεις 2 πιπίνια μέσα, το μόνο που χρειάζονταν ήταν η άδεια κυκλοφορίας,(αναλογα και τα άλογα της μηχανής θέλει και δίπλωμα ταχυπλόου) απο κει και ύστερα άμα ήθελες επιπλέον να ψαρεύεις με την βάρκα θα έπρεπε να βγάλεις άδεια ψαρέματος για την βάρκα και για εσένα και για όποιον επέβαινε σε αυτή και ήθελε να ψαρεύει, αυτά τα δυο καταργήθηκαν στην ουσία.

sniper
16/04/2014, 15:31
Είναι σύνηθες οι άσχετοι να έχουν την πλέον απόλυτη άποψη..

:lol:

Και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι.. Όχι σύνηθες αλλά νόμος.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
16/04/2014, 18:07
Για να το κάνω λίγο πιο κατανοητό, άμα ήθελες μια βάρκα για να κάνεις μόνο τις βόλτες σου και να πετάξεις 2 πιπίνια μέσα, το μόνο που χρειάζονταν ήταν η άδεια κυκλοφορίας,(αναλογα και τα άλογα της μηχανής θέλει και δίπλωμα ταχυπλόου) απο κει και ύστερα άμα ήθελες επιπλέον να ψαρεύεις με την βάρκα θα έπρεπε να βγάλεις άδεια ψαρέματος για την βάρκα και για εσένα και για όποιον επέβαινε σε αυτή και ήθελε να ψαρεύει, αυτά τα δυο καταργήθηκαν στην ουσία.

Τίποτα δεν καταργήθηκε ακόμα.

Ανάλογα με του ίππους τις μηχανής πληρώνεις και την άδεια, (τις βάρκας)

Όλα τα άτομα που βρίσκονται στην βάρκα ανεξάρτητου ηλικίας πρέπει να έχουν άδεια (αν υπάρχει έστω και ένα ψαρευτικο εργαλείο στην βάρκα).

Arxagelos
16/04/2014, 18:17
Τίποτα δεν καταργήθηκε ακόμα.

Ανάλογα με του ίππους τις μηχανής πληρώνεις και την άδεια, (τις βάρκας)

Όλα τα άτομα που βρίσκονται στην βάρκα ανεξάρτητου ηλικίας πρέπει να έχουν άδεια (αν υπάρχει έστω και ένα ψαρευτικο εργαλείο στην βάρκα).

άρθρο 14, παράγραφος 2, του ΦΕΚ A 92/2014, καταργείται η ατομική ερασιτεχνική άδεια αλιείας, καθώς και η υποχρέωση εφοδιασμού του σκάφους ή των επιβαινόντων σε αυτό με την αντίστοιχη ερασιτεχνική άδεια.

Το γράψαμε και πιο πάνω διάβασε όλο το θέμα, ψηφίσθηκε προχθές.
Για την άδεια εκτέλεσης πλοων δεν ειπα πουθενά οτι καταργήθηκε.

TROOPER
16/04/2014, 18:19
τι εγινε ρε? τοσο πολυ σας χαλαει μερικους που η κυβερνηση παιρνει καθε πιθανο και απιθανο μετρο μπας και γαμησετε καποτε?

:lol::lol:

MG-KTiNoS
16/04/2014, 18:26
Σε όλο τον κόσμο είναι πανάκριβες οι άδειες αλιείας και θήρας.. γι αυτό κι έρχονται εδώ απο Ιταλία εδώ και χρόνια και για ψάρεμα και για κυνήγι...

Πολύ παράξενο που εδώ είναι τζαμπα.... (της θηρας δεν ειναι αλλά θα έπρεπε να καταργηθεί για τα επομενα 200 χρονια μπας και δούμε κανένα ζώο στα βουνά)



Είναι σύνηθες οι άσχετοι να έχουν την πλέον απόλυτη άποψη..

:lol:


Και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι.. Όχι σύνηθες αλλά νόμος.


Στην Ιταλία ούτε εύκολο είναι να πάρεις κυνηγητική άδεια ούτε φτηνό.
Πρέπει να περάσεις και εξετάσεις θεωρητικές και πρακτικές που έχουν σχέση με
τη χρίση των όπλων
τη ζωή των άγριων ζώων
το περιβάλλον
τη νομοθεσία για το περιβάλλον και το κυνήγι
Να σημειωθεί ότι ο κυνηγός εκτός από άδειες και μλκιες διάφορες πρέπει να είναι ασφαλισμένος.
Οι Ιταλοί εξ απ ανέκαθεν έτρεχαν στις εξωτερικό για κυνήγι
(Σλοβενία, Πολωνία, Κροατία και αλλού...)

(Εδώ όμως έχουμε δημοκρατία οπότε ότι γουστάρουμε κάνουμε στα χωριά μας :a31: )

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
16/04/2014, 18:34
άρθρο 14, παράγραφος 2, του ΦΕΚ A 92/2014, καταργείται η ατομική ερασιτεχνική άδεια αλιείας, καθώς και η υποχρέωση εφοδιασμού του σκάφους ή των επιβαινόντων σε αυτό με την αντίστοιχη ερασιτεχνική άδεια.

Το γράψαμε και πιο πάνω διάβασε όλο το θέμα, ψηφίσθηκε προχθές.
Για την άδεια εκτέλεσης πλοων δεν ειπα πουθενά οτι καταργήθηκε.


εχεις δικιο Φιλε μου. καλες θαλασσες να εχεις.

vaska
16/04/2014, 18:40
Άμα βγάζει η τούρατεκ ψαρευτικό αξεσουάρ για το παρτάλι μου, θα το πάρω και μετά θα πάω νόμιμος για ψάρεμα.

μάιστα, αυτά είναι.

teogtp
16/04/2014, 18:44
Άμα βγάζει η τούρατεκ ψαρευτικό αξεσουάρ για το παρτάλι μου, θα το πάρω και μετά θα πάω νόμιμος για ψάρεμα.

μάιστα, αυτά είναι.

314491

:lol:

fz600
16/04/2014, 19:07
Αυτα θα ισχυουν για σκαφοι πανω απο 7 μετρα για τους κατω απο 7 δεν εχει αλλαξει τιποτα

Arxagelos
16/04/2014, 19:17
Αυτα θα ισχυουν για σκαφοι πανω απο 7 μετρα για τους κατω απο 7 δεν εχει αλλαξει τιποτα

σε ποιο άρθρο της διάταξης το λέει αυτό?

Cpt. Haddock
16/04/2014, 19:59
ρε στ @@ μας οι αδειες αλιείας λεμε.

Μηχανες καβαλάμε, οχι καλαμια :owned:

vaska
16/04/2014, 20:50
314491

:lol:

Και δε μου λε ρε φιλαράκι, είναι ακριβό αυτό??? γιατί αν δεν έχει 500 και πάνω δεν το βάζω στη μοτό.

:bawl:

taisteal
16/04/2014, 20:57
Και δε μου λε ρε φιλαράκι, είναι ακριβό αυτό??? γιατί αν δεν έχει 500 και πάνω δεν το βάζω στη μοτό.

:bawl:



Εσυ δεν θες αδειες κτλ,εχεις ηδη βαρκα..


:lol::lol::lol::p

vaska
16/04/2014, 21:03
Εσυ δεν θες αδειες κτλ,εχεις ηδη βαρκα..


:lol::lol::lol::p

ναι ρε γι' αυτό ψάχνω εξοπλισμό, έχω το αξιόπιστο ανστόπαμπλ να του βάλω και ποιοτικό τούρατεχ αξεσουάρ, τι καλύτερο??

el_hymador
16/04/2014, 21:32
Άμα βγάζει η τούρατεκ ψαρευτικό αξεσουάρ για το παρτάλι μου, θα το πάρω και μετά θα πάω νόμιμος για ψάρεμα.

μάιστα, αυτά είναι.

Φαντάζομαι ψαροντούφκεο boxer να ρίχνει βέργες δεξιά και αριστερά, αλοίμονο σε όποιον κολυμπαεί δίπλα σου...

mikes
16/04/2014, 21:46
ρε στ @@ μας οι αδειες αλιείας λεμε.

Μηχανες καβαλάμε, οχι καλαμια :owned:

γιατι στα παπακια σου ρε φιλαρακι? σε χαλαει δλδ εκει που θα αρμενιζεις με το ιστιοφορο το καλοκαιρι να αμολησεις και μια συρτη και να εισαι και νομιμος αμα λαχει??

Cpt. Haddock
16/04/2014, 21:55
γιατι στα παπακια σου ρε φιλαρακι? σε χαλαει δλδ εκει που θα αρμενιζεις με το ιστιοφορο το καλοκαιρι να αμολησεις και μια συρτη και να εισαι και νομιμος αμα λαχει??

Η αληθεια ειναι οτι μετα απο 40 χρονια παρανομιας, ηρεμησα καπως...

nicksior
17/04/2014, 06:42
Στην Ιταλία ούτε εύκολο είναι να πάρεις κυνηγητική άδεια ούτε φτηνό.
Πρέπει να περάσεις και εξετάσεις θεωρητικές και πρακτικές που έχουν σχέση με
τη χρίση των όπλων
τη ζωή των άγριων ζώων
το περιβάλλον
τη νομοθεσία για το περιβάλλον και το κυνήγι
Να σημειωθεί ότι ο κυνηγός εκτός από άδειες και μλκιες διάφορες πρέπει να είναι ασφαλισμένος.
Οι Ιταλοί εξ απ ανέκαθεν έτρεχαν στις εξωτερικό για κυνήγι
(Σλοβενία, Πολωνία, Κροατία και αλλού...)

(Εδώ όμως έχουμε δημοκρατία οπότε ότι γουστάρουμε κάνουμε στα χωριά μας :a31: )

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και στην Ελλάδα όπως και όλες τις χώρες σε Αμερική και Ευρώπη.
Με μικρές διαφορές που οφείλονται στις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής.
Επαναλαμβάνω λοιπόν και για σένα , πως είσαι άσχετος ..(Το «άσχετος» δεν είναι μομφή!).
Σειρά σου τώρα να με αποκαλέσεις ηλίθιο , (το «ηλίθιος» είναι μομφή!) όπως και ο τρισμέγιστος οπλολάγνος mod .
Καλό Πάσχα σε όλους και … Καλοσούβλιστα τα αρνάκια σας και τα αντεράκια τους..

Bowleno
17/04/2014, 06:43
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο 40 χρονια παρανομιας, ηρεμησα καπως...


:a013::a013::a013::a013: βλέπε 3ο ποστ :bawl:

nicksior
17/04/2014, 07:08
Η κατάργηση των ερασιτεχνικών αδειών αλιείας (ατομικής και σκάφους) δεν έγινε προς διευκόλυνση ημών των ιθαγενών αλλά επειδή διευκολύνει την ανάπτυξη – προσέλκυση του λεγόμενου «αλιευτικού τουρισμού».
Θα μπορεί δηλ ο τουρίστας να νοικιάζει ένα βαρκάκι και να ασχολείται με το χόμπι του πράγμα που δεν μπορούσε να κάνει μέχρι σήμερα .
Οι υποβρύχιοι ψαροκυνηγοί γνωρίζουν πολύ καλά τι μέλλει γενέσθαι όταν καταφθάσουν οι συνάδελφοι , εξ Ιταλίας κυρίως , με τα «εργαλεία» τους…

el_hymador
17/04/2014, 07:11
Μιας που το θέμα έχει σχέση με ψάρια, ντροπή και αίσχος ΠΑΟΚ, λίγα τους έκανες... :lol:

nicksior
17/04/2014, 07:38
Αν οι ερασιτέχνες ψαράδες είχαν οργανωθεί σε συλλόγους , όπως οι κυνηγοί , ποτέ δεν θα επέτρεπαν να περάσει ένας τέτοιος νόμος ..
Αλλά .. Επαναπαύονταν , στο απυρόβλητο … λόγω του ότι , το κυνήγι του σπάρου είναι «κοινωνικά» ηθικό εν αντιθέσει με το κυνήγι της τσίχλας..
Επίσης οι πολυπράγμονες οικολογικές οργανώσεις που σκίζονται για τη σωτηρία της νανόχηνας (είδος ανύπαρκτο στην Ελλάδα όχι λόγω κυνηγιού αλλά λόγω διαφορετικού βιοχώρου) εδώ εποίησαν την νησαν .
Τις επιπτώσεις του νέου νόμου στο θαλάσσιο περιβάλλον , θα τις πληροφορηθείτε πολύ σύντομα , κυρίως από τους επαγγελματίες ψαράδες , ειδικά τους παραγαδιάρηδες …

TROOPER
17/04/2014, 07:42
Μιας που το θέμα έχει σχέση με ψάρια, ντροπή και αίσχος ΠΑΟΚ, λίγα τους έκανες... :lol:

:lol::lol::moutza:

bros400pgm
17/04/2014, 08:48
Μιας που το θέμα έχει σχέση με ψάρια, ντροπή και αίσχος ΠΑΟΚ, λίγα τους έκανες... :lol:



:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

devil's animal
17/04/2014, 09:01
γιατι ρε μαγκες, ειχαν καμια αξια οι ερασιτεχνικες αδειες αλιειας?:confused:
με ενα παραβολο και μια φωτογραφια πηγαινες στο λιμεναρχειο και σου εδιναν μια τετοια χαζοπαπαριτσα που την εδειχνες σε γενομενο ελεγχο απο τους λιμενικους...και καλα...

τουλαχιστον εγω ετσι ξερω οτι συνεβαινε...
ουτε υπηρχαν κριτηρια για το ποιος, το ποτε και το που...ουτε τιποτα...
ψαρευα και εγω μ'ενα φιλαρακι καθετη, σ'ενα βαρκακι με 2 ιππους μηχανη...αυτος ειχε αδεια και εγω δεν ειχα...και μου ειχε πει να παω να βγαλω και καλα για να ειμαστε νομιμοι...16-18 χρονων..:p

εντελως τυπικη αδεια που εβγαινε για πλακα και απλα την κατηργησαν...
και χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι..:lol:

nicksior
17/04/2014, 09:14
γιατι ρε μαγκες, ειχαν καμια αξια οι ερασιτεχνικες αδειες αλιειας?:confused:
με ενα παραβολο και μια φωτογραφια πηγαινες στο λιμεναρχειο και σου εδιναν μια τετοια χαζοπαπαριτσα που την εδειχνες σε γενομενο ελεγχο απο τους λιμενικους...και καλα...

τουλαχιστον εγω ετσι ξερω οτι συνεβαινε...
ουτε υπηρχαν κριτηρια για το ποιος, το ποτε και το που...ουτε τιποτα...
ψαρευα και εγω μ'ενα φιλαρακι καθετη, σ'ενα βαρκακι με 2 ιππους μηχανη...αυτος ειχε αδεια και εγω δεν ειχα...και μου ειχε πει να παω να βγαλω και καλα για να ειμαστε νομιμοι...16-18 χρονων..:p

εντελως τυπικη αδεια που εβγαινε για πλακα και απλα την κατηργησαν...
και χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι..:lol:

Δεν αφορά εσένα ..
Αλλά τους αλλοδαπούς επισκέπτες - ψαράδες που πλέον θα μπορούν να ψαρεύουν ανεμπόδιστοι στα Ελληνικά νερά .
Και πίστεψέ με τα πράγματα δεν είναι τόσο αθώα όσο τα πιστεύεις .

vaska
17/04/2014, 09:37
Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και στην Ελλάδα όπως και όλες τις χώρες σε Αμερική και Ευρώπη.
Με μικρές διαφορές που οφείλονται στις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής.
Επαναλαμβάνω λοιπόν και για σένα , πως είσαι άσχετος ..(Το «άσχετος» δεν είναι μομφή!).
Σειρά σου τώρα να με αποκαλέσεις ηλίθιο , (το «ηλίθιος» είναι μομφή!) όπως και ο τρισμέγιστος οπλολάγνος mod .
Καλό Πάσχα σε όλους και … Καλοσούβλιστα τα αρνάκια σας και τα αντεράκια τους..

Πραγματικά αυτό που εσύ είσαι κυνηγός - ψαράς αλλά αγαπάς τα ζώα (και τα σκυλιά - που αν δεν σας βγούν καλά για το κυνήγι, τα ντουφεκάτε) και τι καλά που κάνουν οι κυνηγοί και κυνηγάνε κλπ κλπ κλπ και όοολοι εμείς που δεν είμαστε κυνηγοί - ψαράδες, είμαστε άσχετοι και όοοολοι εσείς είσαστε σχετικοί, με ξεπερνάει ρε φίλε.

Οκ κάνε το χόμπι σου όπου και όπως πρέπει, απόλαυσέ το όσο μπορείς (αυτό είναι και το νόημα του χόμπι), μείνε όσο σχετικός γίνεται κι έχε άποψη, αλλά άσε μας κι εμάς στην ασχετοσύνη μας και μην προσπαθείς να μας περάσεις τα δικά σου "πιστεύω". Τώρα όσο αφορά τ' αρνάκια τις σούβλες και τ΄αντεράκια τους, άσε εμάς τους "ηλίθιους" αν μας αρέσουν να τ' απολαύσουμε και κράτα την κριτική για πάρτη σου.

Ένας ηλίθιος μη κυνηγοψαράς!

McTalas
17/04/2014, 09:50
ρε στ @@ μας οι αδειες αλιείας λεμε.

Μηχανες καβαλάμε, οχι καλαμια :owned:
Α' γεια σου!!!!!!!

γιατι πρεπει οτι μαλακια γινεται στον κοσμο να το μαθαινουμε απο δω μεσα??? αλλα φορουμ δεν εχει??? πχ κανενας δεν εχει σκεφτει να φτιαξει φορουμ πχ "ελληνες γ@μιστεροι ψαραδες.gr" να κανει την καταθεση ψυχης του???

αν ειναι να σας φτιαξω ενα ρε παιδι μου να εχετε, ενα για τα ψαρια, ενα για τα ψυχολογικα σας, ενα ξερω γω οτι θελετε...

nicksior
17/04/2014, 09:52
Πραγματικά αυτό που εσύ είσαι κυνηγός - ψαράς αλλά αγαπάς τα ζώα (και τα σκυλιά - που αν δεν σας βγούν καλά για το κυνήγι, τα ντουφεκάτε) και τι καλά που κάνουν οι κυνηγοί και κυνηγάνε κλπ κλπ κλπ και όοολοι εμείς που δεν είμαστε κυνηγοί - ψαράδες, είμαστε άσχετοι και όοοολοι εσείς είσαστε σχετικοί, με ξεπερνάει ρε φίλε.

Οκ κάνε το χόμπι σου όπου και όπως πρέπει, απόλαυσέ το όσο μπορείς (αυτό είναι και το νόημα του χόμπι), μείνε όσο σχετικός γίνεται κι έχε άποψη, αλλά άσε μας κι εμάς στην ασχετοσύνη μας και μην προσπαθείς να μας περάσεις τα δικά σου "πιστεύω". Τώρα όσο αφορά τ' αρνάκια τις σούβλες και τ΄αντεράκια τους, άσε εμάς τους "ηλίθιους" αν μας αρέσουν να τ' απολαύσουμε και κράτα την κριτική για πάρτη σου.

Ένας ηλίθιος μη κυγοψαράς!

Ηρέμησε ρε φίλε.
Εγώ κανέναν δεν έκρινα ούτε απεκάλεσα ηλιθιο (άσχετο=μη σχετικό Ναι!).
Εχεις άποψη.. Σεβαστή!
Αυτά τα έχουμε ξαναγράψει.
Το θέμα τώρα είναι άλλο.

Κανείς απο νησί με φίλους ψαράδες δεν υπάρχει ?
Κάποιος παλιότερος να σας πει ιστορίες για Ιταλούς ψαροντουφεκάδες που έρχονταν για διακοπές "ξεβράκωτοι" και έφευγαν με "πακέτο" στη τσέπη?
Τι διάβολο, μόνο απο μπιέλες κατέχετε?

vaska
17/04/2014, 10:01
Ηρέμησε ρε φίλε.
Εγώ κανέναν δεν έκρινα ούτε απεκάλεσα ηλιθιο (άσχετο=μη σχετικό Ναι!).
Εχεις άποψη.. Σεβαστή!
Αυτά τα έχουμε ξαναγράψει.
Το θέμα τώρα είναι άλλο.

Κανείς απο νησί με φίλους ψαράδες δεν υπάρχει ?
Κάποιος παλιότερος να σας πει ιστορίες για Ιταλούς ψαροντουφεκάδες που έρχονταν για διακοπές "ξεβράκωτοι" και έφευγαν με "πακέτο" στη τσέπη?
Τι διάβολο, μόνο απο μπιέλες κατέχετε?

Επειδή κάνω αυτόνομη κατάδυση πολλάααα χρόνια, έχω να σου πω ιστορίες με Ιταλούς που αν αφορούσαν μόνο το ψάρι θα ήταν πταίσματα. Έχουν σηκώσει τον βυθό λέμε, αλλά τα κατά τόπους λιμεναρχεία παραδόξως δεν έβλεπαν τπτ μεμπτό στα σκάφη τους αλλά μόνο στις 4μετρες γαΐτες των παράκτιων. Τες πα, όπως σε όλα έτσι κι εδώ αν έχεις χρήμα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου κι ας μην είσαι Ιταλός.

stam2
17/04/2014, 10:04
Η αληθεια ειναι οτι μετα απο 40 χρονια παρανομιας, ηρεμησα καπως...

ΌΛΑ στο λιμενικό...! 314538

Arxagelos
17/04/2014, 10:07
γιατι ρε μαγκες, ειχαν καμια αξια οι ερασιτεχνικες αδειες αλιειας?:confused:
με ενα παραβολο και μια φωτογραφια πηγαινες στο λιμεναρχειο και σου εδιναν μια τετοια χαζοπαπαριτσα που την εδειχνες σε γενομενο ελεγχο απο τους λιμενικους...και καλα...

τουλαχιστον εγω ετσι ξερω οτι συνεβαινε...
ουτε υπηρχαν κριτηρια για το ποιος, το ποτε και το που...ουτε τιποτα...
ψαρευα και εγω μ'ενα φιλαρακι καθετη, σ'ενα βαρκακι με 2 ιππους μηχανη...αυτος ειχε αδεια και εγω δεν ειχα...και μου ειχε πει να παω να βγαλω και καλα για να ειμαστε νομιμοι...16-18 χρονων..:p

εντελως τυπικη αδεια που εβγαινε για πλακα και απλα την κατηργησαν...
και χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι..:lol:

Βασικά οι ατομικές άδειες ναι βγαίνουν με 2 φωτογραφίες και 30€, τα πολλά λεφτά ήταν στις άδειες αλιείας σκάφους, πχ ενα σκάφος με 15 ιππους μηχανή ήθελε 36€ διπλότυπο απο την εφορία +46€ στο λιμεναρχείο=82€, ενώ ένα άλλο με 60 ήθελε 102€ παράβολο +46€=148€ και πάει λέγοντας συν τα 30 της ατομικής έβγαινε ο κούκος αηδόνι που λένε για να κάνεις το χόμπι σου.

McTalas
17/04/2014, 10:14
Κανείς απο νησί με φίλους ψαράδες δεν υπάρχει ?
ρε φιλε και απο νησι ειμαστε και ψαρευουμε 20 χρονια και ιστοριες εχω να σου πω για δυναμιτες και χλωρινες και δυχτια μενομενα και ιταλους να κρυβουν μπουκαλες στην παραλια κατω απο πετσετες και αλλα πολλα, αλλα ρε φιλε εδω μεσα λεμε μονο για μπιελες. αντε και στην καλυτερη για κανα εκκεντροφορο...

Julius
17/04/2014, 10:19
Μην καταπίνεις αμάσητο ότι ακούς, τα ίδια κάνουν όλοι. Οι Ιταλοί βγάζουν κανένα φράγκο για διακοπές, οι Έλληνες κανένα εξτραδάκι κλπ κλπ. Εφόσον δεν υπάρχει σύστημα ελέγχου στα εστιατόρια σχεδόν όλοι όσοι έχουν ένα παραπάνω καλό ψάρι το σπρώχνουν.

Κάνω πάνω απο 20 χρόνια ψαροτούφεκο, κανένας έλεγχος και πουθενά. Ειδικά στο κολυμπιτό δέν έχει έρθει ποτέ κανένας να με ελέγξει. Το τραγελαφικό πέρυσι λόγο έλλειψης καυσίμων το λιμενικό έκανε έλεγχους από την αποβάθρα..... τι να λέμε.

Πάμε παρακάτω..... έχω δοκιμάσει δύο φορές να βγάλω άδεια έτσι για πλάκα (το κόστος 30 euro, δυο φωτό, λιμεναρχείο και καθάρισες). Στο λιμεναρχείο με κοιτάγανε σαν εξωγήινο που τους είπα ότι δεν έχω βάρκα δικιά μου αλλά θέλω να βγάλω άδεια.


Τέλος για να γίνω και λίγο γραφικός αρχίστε με κάτι πολύ απλό, όταν πάτε στο εστιατόριο και σάς πουν οτι έχουν γόνο ψαράκι ή καλαμάρι για να συνοδεύσετε το ουζάκι σας, να σηκωθείτε να φύγετε και να του πείτε του εστιάτορα να το βάλει στον κώλο του.

Julius
17/04/2014, 10:21
Α' γεια σου!!!!!!!

γιατι πρεπει οτι μαλακια γινεται στον κοσμο να το μαθαινουμε απο δω μεσα??? αλλα φορουμ δεν εχει??? πχ κανενας δεν εχει σκεφτει να φτιαξει φορουμ πχ "ελληνες γ@μιστεροι ψαραδες.gr" να κανει την καταθεση ψυχης του???

αν ειναι να σας φτιαξω ενα ρε παιδι μου να εχετε, ενα για τα ψαρια, ενα για τα ψυχολογικα σας, ενα ξερω γω οτι θελετε...

:nono:

Για αυτό φτιάξαμε το off topic για να μπορούμε να πούμε και κάτι πέρα από μπιέλες.

nicksior
17/04/2014, 10:25
Επειδή κάνω αυτόνομη κατάδυση πολλάααα χρόνια, ....

Τότε ξέρεις πόσο ανυπεράσπιστος είναι ο ροφός όταν έχεις την άνεση χρόνου που σου προσφέρουν οι μπουκάλες..
Βέβαια αυτό απαγορεύεται , βγάλε άκρη όμως με τους ξενόγλωσους (θα υπάρξει και σύσταση off the record... μη βλαφτεί ο τουρισμός ...) .
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά όσοι έχουν βάρκες , φουσκωτά κλπ σύντομα , το καλοκαίρι , θα διαπιστώσουν αλλαγές ....
Οσο για τους Ιταλούς , στη συγκεκριμένη περίπτωση , επίτρεψέ μου να σου πω πως... Δεν έχεις ιδέα...

McTalas
17/04/2014, 10:26
:nono:

Για αυτό φτιάξαμε το off topic για να μπορούμε να πούμε και κάτι πέρα από μπιέλες.
εγινε μαστορα, λαθος μου...

δεν ειχα εξαιρεσει την κατηγορια αυτη.

nicksior συγνωμη ρε φιλε .

fz600
17/04/2014, 10:32
:nono:

Για αυτό φτιάξαμε το off topic για να μπορούμε να πούμε και κάτι πέρα από μπιέλες.

Σωστος.

fz600
17/04/2014, 10:35
...αλλοστε εχουμε πολλους μηχανοβιους ψαροτουφεκαδες

sniper
17/04/2014, 10:47
Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και στην Ελλάδα όπως και όλες τις χώρες σε Αμερική και Ευρώπη.
Με μικρές διαφορές που οφείλονται στις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής.
Επαναλαμβάνω λοιπόν και για σένα , πως είσαι άσχετος ..(Το «άσχετος» δεν είναι μομφή!).
Σειρά σου τώρα να με αποκαλέσεις ηλίθιο , (το «ηλίθιος» είναι μομφή!) όπως και ο τρισμέγιστος οπλολάγνος mod .
Καλό Πάσχα σε όλους και … Καλοσούβλιστα τα αρνάκια σας και τα αντεράκια τους..

Πάμε στην ασχετοσύνη...

Εχεις πάει ποτέ στην Αμερική και στην Ευρώπη να κυνηγήσεις; Προφανώς όχι... Ακούς τι λένε στα διάφορα πηγαδάκια στη κυνηγια που πας με τους υπόλοιπους rambo like κυνηγούς... ή απο τα "περιοδικά" του χώρου (που τα παιρνουν απο την πολύ ανθηρη βιομηχανία του κυνηγιού). Κι αυτό φαίνεται με τις απαντήσεις σου ποιο πάνω...

Τράβα να κυνηγήσεις στην Αμερική και βγάλε permit... Kαι πες μου πόσο κάνει...
Εχεις κυνηγήσει στην Ευρώπη; Κι αν ναι που; Στη Βουλγαρία ή στη Βρεττανία; Στη Βουλγαρία γινονται χειρότερα απ' οτι εδώ, μιλάμε για αφανισμό της πανίδας... Στην Βρεττανία ισχύει ακόμα το φεουδαρχικό καθεστός. Ο καθένας στη ΓΗ του κυνηγάει ότι θέλει, όποτε θέλει και σε ποσότητες που θέλει... (Εξαίρεση το κυνήγι αλεπούς με άλογα και δεκάδες, ίσως εκατοντάδες, σκυλιά) Οι υπόλοιποι που δεν έχουν γη και θέλουν να κυνηγήσουν πανε στον ιδιοκτήτη της γης κι αναλογα τις ορέξεις του καθένα πληρώνουν... Αλλά κυρίως πάνε στο εξωτερικό, φτηνότερα τους ερχεται.

Εδώ φωτό απο το τελευταίο μου κυνήγι στη Σκωτία το 1993 (οι πέρδικες εκεί είναι σαν συνεφα όταν σηκώνονται, εσύ από πότε έχεις να δεις πέρδικα; ) Ο δεξιά είμαι προφανώς, αριστερά ο μακαρίτης πατέρας μου... Τα δίκανα είναι δανεικα H&H του "αγρότη"... Κάνουν κάτι δεκάδες χιλιάδες λιρες Αγγλίας.

314549

Εχει ψαρέψει έξω; Ειδικά σε ποτάμι; Αντε να ρωτήσεις πόσο έχει μια άδεια αλιείας για τον ποταμό Dee...

Eδώ ναι, βρήκαν ότι θα αυξηθεί ο γαμοΤουρισμός αν δεν πληρώσουν αδειες αλιείας... Στο ξεπούλημα ότι απ'εμεινε...

Οπότε σταμάτα την σταυροφορία για το κυνήγι στην Ελλάδα με τις σημερινές ελλεινές συνθήκες. Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά για το κυνηγι και πως θα έπρεπε να γίνεται άνοιξε άλλο θρεντ.

υ.γ. Για να μην ξεχάσω, το ηλιθιος δεν ειναι μομφή. Μομφή είναι ένας που δεν σε ξέρει να λέει ότι είσαι ασχετος ειδικά όταν κυνηγούσες χρόνια πριν αυτός πιασει καν οπλο τη ζωή του.

nicksior
17/04/2014, 10:50
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ 2009 - 2014
Επιτροπή Αναφορών
16.12.2011
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ

Θέμα: Αναφορά 0668/2011 του H.-J. R. (γερμανικής ιθαγένειας), σχετικά με την αλιεία
με ψαροντούφεκο στην Κορσική
1. Περίληψη της αναφοράς
Ο αναφέρων επισκέπτεται συχνά την Κορσική, όπου επιδίδεται στο χόμπι του, τις
καταδύσεις. Τα τελευταία έτη έχει παρατηρήσει ότι ορισμένα είδη ιχθύων που είχαν σχεδόν
εξαφανιστεί επανεμφανίζονται σταδιακά και αυξάνονται σε αριθμό. Ωστόσο, ο αναφέρων
ανησυχεί για την αυξανόμενη τάση ερασιτεχνών δυτών να αλιεύουν με ψαροντούφεκο.
Αναφέρεται σε ιταλούς τουρίστες που αλιεύουν σχεδόν επαγγελματικά χρησιμοποιώντας
αρκετά ψαροντούφεκα, τζετ σκι και αυτοκίνητα εξοπλισμένα με ψυγεία. Σύμφωνα με τον
αναφέροντα, οι συγκεκριμένοι τουρίστες επισκέπτονται την Κορσική κυρίως το φθινόπωρο
όταν δεν διενεργούνται πλέον έλεγχοι. Ο αναφέρων εκφράζει τον φόβο ότι τα
ιχθυοαποθέματα που αποκαθίστανται απειλούνται από το συγκεκριμένο είδος αλιείας, κάτι
που είναι επιζήμιο για τους επαγγελματίες αλιείς στην Κορσική. Ο αναφέρων ζητεί από το
Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο να αναλάβει δράση και να θέσει τέλος στην επιζήμια αλιεία με
ψαροντούφεκο.
2. Παραδεκτό
Χαρακτηρίσθηκε παραδεκτή στις 21 Οκτωβρίου 2011. Η Επιτροπή κλήθηκε να παράσχει
πληροφορίες (άρθρο 202, παράγραφος 6, του Κανονισμού).
3. Απάντηση της Επιτροπής, που ελήφθη στις 16 Δεκεμβρίου 2011
Ο αναφέρων ισχυρίζεται ότι η αλιεία με ψαροντούφεκο που πραγματοποιείται στην Κορσική
περιλαμβάνει απηγορευμένες δραστηριότητες αλιείας με ψαροντούφεκα που
χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με υποβρύχιες συσκευές κατάδυσης (μπουκάλες οξυγόνου

Η Επιτροπή θα επιθυμούσε να επιβεβαιώσει ότι παρόμοιες αλιευτικές πρακτικές είναι ήδη
απηγορευμένες από το άρθρο 8, παράγραφος 4 του κανονισμού του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ.
1967/2006 της 21ης Δεκεμβρίου 2006 σχετικά με τα τεχνικά μέτρα διαχείρισης για τη
βιώσιμη εκμετάλλευση των αλιευτικών πόρων στη Μεσόγειο Θάλασσα («Κανονισμός
Μεσογείου»).
Επιπροσθέτως, σύμφωνα με το άρθρο 17, παράγραφος 5, του «Κανονισμού Μεσογείου»,
όσον αφορά την ερασιτεχνική αλιεία, τα κράτη μέλη λαμβάνουν μέτρα για τη ρύθμιση της
υποβρύχιας αλιείας με ψαροντούφεκο, ιδίως προκειμένου να αντεπεξέλθουν στις
υποχρεώσεις που ορίζονται στο άρθρο 8, παράγραφος 4 (δηλαδή μπορούν να θεσπίζουν
ακόμα αυστηρότερους κανόνες). Οι διατάξεις του «Κανονισμού Μεσογείου» ισχύουν για όλα
τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και για τους υπηκόους και τα πλοία τους που
δραστηριοποιούνται στη Μεσόγειο Θάλασσα. Ως εκ τούτου, οι δύο ενεχόμενες από την
αναφορά χώρες, δηλαδή η Γαλλία και η Ιταλία, είναι υποχρεωμένες να εφαρμόζουν τις
προαναφερθείσες διατάξεις.
Ο αναφέρων καλείται, ως εκ τούτου, να παράσχει οιαδήποτε άλλα πρόσθετα στοιχεία (π.χ.,
φωτογραφίες τις οποίες έχει στη διάθεσή του) για να τεκμηριώσει τους ισχυρισμούς του και
να διευκρινίσει κατά πόσον η εν λόγω πρακτική την οποία έχει παρατηρήσει είναι αυτή η
οποία, επί του παρόντος, απαγορεύεται από τον «Κανονισμό Μεσογείου». Σε περίπτωση που
οι εν λόγω περιστάσεις επιβεβαιωθούν, η Επιτροπή θα λάβει τα κατάλληλα μέτρα για να
ερευνήσει την υπόθεση με τις αρμόδιες αρχές στα εν λόγω κράτη μέλη.
Όσον αφορά τη διεξαγωγή ελέγχων, παρά το γεγονός ότι σύμφωνα με την Κοινή Αλιευτική
Πολιτική η κύρια ευθύνη για διεξαγωγή ελέγχων και επιβολή των διατάξεων εναπόκειται στις
αρχές των κρατών μελών, η Επιτροπή θα επιθυμούσε να υπογραμμίσει ότι η εξασφάλιση της
συμμόρφωσης, από όλα τα κράτη μέλη, προς τους ισχύοντες κανόνες στην περιοχή της
Μεσογείου είναι ιδιαίτερα σημαντική.
Για τον λόγο αυτό, η Επιτροπή προβαίνει σε τακτικές επιθεωρήσεις στα κράτη μέλη για να
αξιολογήσει την πολιτική ελέγχου εκ μέρους τους και να αναλύσει τον τρόπο με τον οποίο
αυτά εφαρμόζουν τους σχετικούς κανόνες. Η πληροφορία που παρέχει ο αναφέρων είναι
ιδιαίτερα χρήσιμη σχετικά και η Επιτροπή θα την χρησιμοποιήσει όσον το δυνατόν καλύτερα
στο πλαίσιο της στρατηγικής της για τις επιθεωρήσεις.
Σε κάθε περίπτωση, εφόσον επιβεβαιωθεί παράβαση της νομοθεσίας της ΕΕ, η Επιτροπή δεν
θα διστάσει να λάβει τα απαραίτητα μέτρα, συμπεριλαμβανομένης της διαδικασίας επί
παραβάσει, για να εξασφαλίσει αποκατάσταση και πλήρη συμμόρφωση.
Η Επιτροπή συμμερίζεται τις ανησυχίες του αναφέροντος σχετικά με την ανάγκη να
εξασφαλισθεί πλήρης αποκατάσταση των ιχθυακών αποθεμάτων στη Μεσόγειο και λαμβάνει
τα κατάλληλα μέτρα για τον σκοπό αυτό.
Σχετικά, η Επιτροπή θα επιθυμούσε να επιστήσει την προσοχή του αναφέροντος στις
διατάξεις του «Κανονισμού Μεσογείου», ο οποίος εισήγαγε, μεταξύ άλλων, μέτρα και
απαγορεύσεις που ρυθμίζουν την αλιεία συμπεριλαμβανομένης της ερασιτεχνικής αλιείας
στον χώρο της Μεσογείου.

nicksior
17/04/2014, 11:08
Πάμε στην ασχετοσύνη...

Εχεις πάει ποτέ στην Αμερική και στην Ευρώπη να κυνηγήσεις; Προφανώς όχι... .

Το μόνο προφανές είναι ... πως δεν με γνωρίζεις.. και ούτε πρόκειται !
Στα π@π@ρια σου βέβαια , αλλά και στα δικά μου .

Ούτε σταυροφορία υπερ του κυνηγίου έκανα ούτε προσπάθεια Προσηλυτισμού (χα!).
Ειδικά σ αυτή τη κουβέντα προσπαθώ να μην εκτραπεί απο το θέμα της γιατι είναι νομίζω σοβαρό.
Σε άλλα θρεντ είπα την γνώμη μου χωρίς θυμούς και προσβολές..


Και πάντα με την άδειά σου βεβαίως βεβαίως.

vaska
17/04/2014, 11:10
Τότε ξέρεις πόσο ανυπεράσπιστος είναι ο ροφός όταν έχεις την άνεση χρόνου που σου προσφέρουν οι μπουκάλες..
Βέβαια αυτό απαγορεύεται , βγάλε άκρη όμως με τους ξενόγλωσους (θα υπάρξει και σύσταση off the record... μη βλαφτεί ο τουρισμός ...) .
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά όσοι έχουν βάρκες , φουσκωτά κλπ σύντομα , το καλοκαίρι , θα διαπιστώσουν αλλαγές ....
Οσο για τους Ιταλούς , στη συγκεκριμένη περίπτωση , επίτρεψέ μου να σου πω πως... Δεν έχεις ιδέα...

Πάλι?? :bawl:, ρε που θα πάει θα γίνω σχετικός σου λέω. Όσο για τους ροφούς και λίγα λες, έτσι κι αλλιώς εμείς με την "μπουκάλα" επιτρέπετε μέχρι μαχαίρι να έχουμε μαζί μας. Μπουκάλα και ψαροντούφεκο απαγορεύεται δια ροπάλου. Εγώ πάλι είχα και φωτογραφική μαζί μου για να συλλάβω την στιγμή (capture the moment που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι) :bawl:.

Επίσης ανυπεράσπιστος είναι ο ροφός και το χταπόδι και στην"Γαλαζόπετρα" ή στην χλωρίνη που κατά καιρούς έχω δει να ρίχνουν σε ροφότρυπες όπου έχει πιαστεί σε αγκίστρι ο ροφός κι έχει φουσκώσει. Και γι' αυτό δεν χρειάζονται μπουκάλες, επίσης σε ενδεχόμενο έλεγχο χύνεις απλά τη χλωρίνη στη θάλασσα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.


Για καμιά μπιέλα ή στρόφαλο θα πούμε?? Για τον απατεώνα τον μπεντζινά που αραιώνει τα οκτάνια??

vaska
17/04/2014, 11:12
Πάμε στην ασχετοσύνη...

Εχεις πάει ποτέ στην Αμερική και στην Ευρώπη να κυνηγήσεις; Προφανώς όχι... Ακούς τι λένε στα διάφορα πηγαδάκια στη κυνηγια που πας με τους υπόλοιπους rambo like κυνηγούς... ή απο τα "περιοδικά" του χώρου (που τα παιρνουν απο την πολύ ανθηρη βιομηχανία του κυνηγιού). Κι αυτό φαίνεται με τις απαντήσεις σου ποιο πάνω...

Τράβα να κυνηγήσεις στην Αμερική και βγάλε permit... Kαι πες μου πόσο κάνει...
Εχεις κυνηγήσει στην Ευρώπη; Κι αν ναι που; Στη Βουλγαρία ή στη Βρεττανία; Στη Βουλγαρία γινονται χειρότερα απ' οτι εδώ, μιλάμε για αφανισμό της πανίδας... Στην Βρεττανία ισχύει ακόμα το φεουδαρχικό καθεστός. Ο καθένας στη ΓΗ του κυνηγάει ότι θέλει, όποτε θέλει και σε ποσότητες που θέλει... (Εξαίρεση το κυνήγι αλεπούς με άλογα και δεκάδες, ίσως εκατοντάδες, σκυλιά) Οι υπόλοιποι που δεν έχουν γη και θέλουν να κυνηγήσουν πανε στον ιδιοκτήτη της γης κι αναλογα τις ορέξεις του καθένα πληρώνουν... Αλλά κυρίως πάνε στο εξωτερικό, φτηνότερα τους ερχεται.

Εδώ φωτό απο το τελευταίο μου κυνήγι στη Σκωτία το 1993 (οι πέρδικες εκεί είναι σαν συνεφα όταν σηκώνονται, εσύ από πότε έχεις να δεις πέρδικα; ) Ο δεξιά είμαι προφανώς, αριστερά ο μακαρίτης πατέρας μου... Τα δίκανα είναι δανεικα H&H του "αγρότη"... Κάνουν κάτι δεκάδες χιλιάδες λιρες Αγγλίας.

314549

Εχει ψαρέψει έξω; Ειδικά σε ποτάμι; Αντε να ρωτήσεις πόσο έχει μια άδεια αλιείας για τον ποταμό Dee...

Eδώ ναι, βρήκαν ότι θα αυξηθεί ο γαμοΤουρισμός αν δεν πληρώσουν αδειες αλιείας... Στο ξεπούλημα ότι απ'εμεινε...

Οπότε σταμάτα την σταυροφορία για το κυνήγι στην Ελλάδα με τις σημερινές ελλεινές συνθήκες. Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά για το κυνηγι και πως θα έπρεπε να γίνεται άνοιξε άλλο θρεντ.

υ.γ. Για να μην ξεχάσω, το ηλιθιος δεν ειναι μομφή. Μομφή είναι ένας που δεν σε ξέρει να λέει ότι είσαι ασχετος ειδικά όταν κυνηγούσες χρόνια πριν αυτός πιασει καν οπλο τη ζωή του.

Καλά ρε με δίκαννο???
Βαλλίστρα και φαρέτρα περίμενα από σένα. Κρίμας και σε είχα σε εκτίμηση.

sniper
17/04/2014, 11:13
Τ...
Ειδικά σ αυτή τη κουβέντα προσπαθώ να μην εκτραπεί απο το θέμα της γιατι είναι νομίζω σοβαρό.
....

Δεν καταλάβαμε τι λες... Οτι καλώς δεν υπάρχουν άδειες αλιείας πλέον;

sniper
17/04/2014, 11:15
Καλά ρε με δίκαννο???
Βαλλίστρα και φαρέτρα περίμενα από σένα. Κρίμας και σε είχα σε εκτίμηση.

Δυστυχώς απαγορεύονται πλέον, όπως και το κυνήγι με τόξο... Επιτρέπονται τα κανόνια (τα λειόκαννα 12ga) όμως... Τυχαίο; Δεν νομίζω.

nicksior
17/04/2014, 11:19
Δεν καταλάβαμε τι λες... Οτι καλώς δεν υπάρχουν άδειες αλιείας πλέον;

Αυτό κατάλαβες?

Η δεν ήπιες καφέ ακόμα ?

Γιατί μπορεί να μη σε χωνεύω αλλά μ@λ@κα Δεν σε θεωρώ!

vaska
17/04/2014, 11:22
Αυτό κατάλαβες?

Η δεν ήπιες καφέ ακόμα ?

Γιατί μπορεί να μη σε χωνεύω αλλά μ@λ@κα Δεν σε θεωρώ!

εεε είσαι άσχετος!!

:bawl::bawl:

sniper
17/04/2014, 11:28
Αυτό κατάλαβες?

Η δεν ήπιες καφέ ακόμα ?

Γιατί μπορεί να μη σε χωνεύω αλλά μ@λ@κα Δεν σε θεωρώ!

Εγώ δεν μπορω να πω οτι σε χωνεύω ή όχι. Αλλά δεν ειναι ξεκάθαρο ή τουλάχιστον δεν φαίνεται το τι λες.


εεε είσαι άσχετος!!

:bawl::bawl:

Κι εσύ αγεωγράφητος μ@λ@κας! :bawl::moutza:

karellen
17/04/2014, 11:40
Δεν είναι το μείζον πρόβλημα η χλωρίνη στο βραχωμένο ροφό ή το θαλαμωμένο χταπόδι .
Το πρόβλημα είναι να βαράς αβέρτα τον 6μηνο επινέφελο ή τη στειρήτσα των 300 γραμμαρίων νομίζοντας ότι έκανες την ψαριά της εβδομάδας.

Α και οι δυναμίτες.
Κατεβείτε νότια Πελλοπόνησο να δείτε τι γίνεται.:mad:

Julius
17/04/2014, 11:41
Εγώ δεν μπορω να πω οτι σε χωνεύω ή όχι. Αλλά δεν ειναι ξεκάθαρο ή τουλάχιστον δεν φαίνεται το τι λες.



Κι εσύ αγεωγράφητος μ@λ@κας! :bawl::moutza:



Ενα ρεμάρκ έκανε ρε αχώνευτε ότι ακυρώθηκαν οι άδειες αλιείας για να έρθουν οι τουρίστες να μας γαμήσουν την πανίδα, λες και τόσα χρόνια δεν τα έχουμε καταφέρει μια χαρά από μόνοι μας.




:cry:

Julius
17/04/2014, 11:45
Δεν είναι το μείζον πρόβλημα η χλωρίνη στο βραχωμένο ροφό ή το θαλαμωμένο χταπόδι .
Το πρόβλημα είναι να βαράς αβέρτα τον 6μηνο επινέφελο ή τη στειρήτσα των 300 γραμμαρίων νομίζοντας ότι έκανες την ψαριά της εβδομάδας.

Α και οι δυναμίτες.
Κατεβείτε νότια Πελλοπόνησο να δείτε τι γίνεται.:mad:


Τα ίδια λέμε, μηχανότρατες, δυναμίτες, μπουκαλάκιδες, βραδινοί... Τα εγγόνια μας θα βλέπουν τα ψάρια μόνο σε φωτογραφίες.

nicksior
17/04/2014, 11:54
Ενα ρεμάρκ έκανε ρε αχώνευτε ότι ακυρώθηκαν οι άδειες αλιείας για να έρθουν οι τουρίστες να μας γαμήσουν την πανίδα, λες και τόσα χρόνια δεν τα έχουμε καταφέρει μια χαρά από μόνοι μας.




:cry:

Ετσι...
Όμως..
Τώρα που μάθανε πως γ@...μαστε θα πλακώσουν και οι ... Ιταλοί....

Και αντε βρες μετά τίνος είναι το παιδί

sniper
17/04/2014, 12:07
Ενα ρεμάρκ έκανε ρε αχώνευτε ότι ακυρώθηκαν οι άδειες αλιείας για να έρθουν οι τουρίστες να μας γαμήσουν την πανίδα, λες και τόσα χρόνια δεν τα έχουμε καταφέρει μια χαρά από μόνοι μας.




:cry:
Δεν χωράει κι άλλο γραμμα στο ΜΑΕΘΡΑΤ ρε... εκτός αν το κάνουν μακρόσυρτο το τελευταιο Α... :bawl:

Ετσι...
Όμως..
Τώρα που μάθανε πως γ@...μαστε θα πλακώσουν και οι ... Ιταλοί....

Και αντε βρες μετά τίνος είναι το παιδί

Οι Ιταλοί έρχονται για ψάρεμα στη Ελλάδα εδώ κι αιώνες... Στην Ηγουμενίτσα πχ γίνεται πανηγύρι... Στο δε Δέλτα του Εβρου το 1973 (παλιότερα επιτρεπόταν το κυνήγι) Ιταλός σε βάρκα ντόπιου ψαρά, μας πήρε πάπια που χτύπησε ο πατέρας μου κι επεσε μέσα στο νερό, πριν προλάβει να παει ο σκύλος μας να την πάρει...

stefanos
17/04/2014, 12:09
Στην Ελλάδα μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν να έρθει εξωκοινοτικός να ψαρέψει ερασιτεχνικά,
Δεν υπήρχε αυτή η μορφή τουρισμού που σε όλο τον κόσμο δίνει δουλίτσα και στα σκαφάκια
και στα παρατρεχάμενα μαγαζάκια.
Καλό είναι που έγινε,
Από εκεί και πέρα τα χάλια του κρατικού ελέγχου σε όλα τα επίπεδα είναι γνωστά γιατί να συμβαίνει κάτι άλλο στη θάλασσα!

7gibernau
17/04/2014, 21:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139113

Στο καρ έχει διαγραφεί άλλα ψάχνω ακόμα!!
Δεκτές όλες οι μάρκες..
Σκόπος της αγοράς είναι η γενοκτονια του σπαρου

Όσο για τους Ιταλούς...έσκαγαν μύτη με εξοπλισμό πολλών χιλιάδων δραχμών κάποτε εκατομμυρίων δηλαδή και νόμιζαν ότι το χταπόδι των 200 γραμμαρίων ήταν ο γκοτζιλας.
Έχω ρίξει ξύλο και μεγάλες μαχες στα κάμπινγκ της πλάκας δρεπανου με πολλούς Απ αυτούς. Και ναι έχω δει και κατασχέσεις εξοπλισμού και τέτοια.
Αλλα χρόνια τότε..
Η καταστροφή δεν είναι ο ερασιτέχνης ψαράς Καταστροφή είναι τα δυχτια 8 χιλιοστων που δεν περνάει ούτε το πλαγκτον απο μέσα.

nicksior
18/04/2014, 07:21
Οι Ιταλοί έρχονται για ψάρεμα στη Ελλάδα εδώ κι αιώνες... Στην Ηγουμενίτσα πχ γίνεται πανηγύρι... Στο δε Δέλτα του Εβρου το 1973 (παλιότερα επιτρεπόταν το κυνήγι) Ιταλός σε βάρκα ντόπιου ψαρά, μας πήρε πάπια που χτύπησε ο πατέρας μου κι επεσε μέσα στο νερό, πριν προλάβει να παει ο σκύλος μας να την πάρει...

Οι αφηγήσεις του πατέρα σου για την καταστροφική δράση των Ιταλών κυνηγών την περίοδο του /70 (έχω κι εγώ τις ίδιες από τον δικό μου) δεν ισχύουν σήμερα γιατί απλά η νομοθεσία έχει αλλάξει.
Οι αλλοδαποί κυνηγοί χωρίζονται σε δυο κατηγορίες .
1) Σ αυτούς που έχουν 15ετή παραμονή στην Ελλάδα ή είναι κάτοικοι κράτους μέλους της ΕΕ .
2) Τους υπηκόους άλλων κρατών (εκτός ΕΕ ) με μικρότερη των 15 ετών παραμονή στην Ελλάδα.

Όσοι ανήκουν στην κατηγορία 2 , υπό προϋποθέσεις για έκδοση άδειας κυνηγίου (όχι τόσο απλές , σχεδόν αποτρεπτικές) επιτρέπεται να κυνηγήσουν μόνο σε ελεγχόμενες κυνηγετικές περιοχές (ρεζέρβες).

Για την κατηγορία 1 (εκεί ανήκουν και οι Ιταλοί) εκδίδεται κανονική κυνηγετική άδεια αλλά πάλι ισχύουν αυστηρές χρονοβόρες προϋποθέσεις (όλα όσα απαιτούνται και για τους Έλληνες κυνηγούς) όπως..

Ασφαλιστήριο συμβόλαιο (ομαδικό ή ατομικό) για την κάλυψη ζημιών από τυχόν ατύχημα που θα προκληθεί κατά την άσκηση κυνηγιού.

Τριπλότυπο ή γραμμάτιο είσπραξης των τελών κυνηγιού υπέρ Κ.Τ.Γ.Κ. και Δασών (κεφάλαιο Θήρας).

Υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/86 στην οποία θα δηλώνεται ότι δεν έχει καταδικαστεί για παραβάσεις των "περί Θήρας" διατάξεων και δεν εκκρεμεί σε βάρος του σχετική ποινική δίωξη.

Η άδεια κυνηγίου, η άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου και το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που καταθέτουν οι υπήκοοι κράτους μέλους της Ε. Ε., με επίσημη μετάφραση στην ελληνική γλώσσα.
α) δύο πρόσφατες φωτογραφίες
β) βεβαίωση της Επιτροπής Κρίσης Ικανότητας Νέων Κυνηγών στην οποία θα βεβαιώνεται ότι πέτυχαν στις εξετάσεις.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό δεν είναι και τόσο απλό για τον Ιταλό , Άγγλο , Γάλο , Πορτογάλο κλπ να πάρει το τουφέκι του και να έρθει για κυνήγι στην Ελλάδα (εν αντιθέσει με αυτό που πρόκειται να ισχύσει στο ψάρεμα).

Ένα άλλο βασικό σημείο είναι πως η τήρηση του νόμου ελέγχεται από τους δασικούς υπαλλήλους αλλά κυρίως από το σώμα θηροφυλακής που ιδρύθηκε εδώ και 10 περίπου χρόνια και συντηρείται αποκλειστικά και μόνο από χρήματα των κυνηγών .
http://www.ksellas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=168&lang=el

Τα ονόματα και τα κινητά τηλέφωνα των ομοσπονδιακών θηροφυλάκων αν την επικράτεια (και δεν είναι λίγοι) θα τα βρείτε εδώ http://www.fisi.tv/%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%98%CE%B7%CF%81% CE%BF%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82.html

Οποιοσδήποτε μπορεί να τους καλέσει και να καταγγείλει παραβάσεις σε σχέση με τον δασικό κώδικα , όχι μόνο κυνηγετικές παραβάσεις αλλά πχ περιπτώσεις λαθροϋλοτομίας κλπ.

Cpt. Haddock
18/04/2014, 07:29
:a12::a12::a12:

nicksior
18/04/2014, 08:36
Πάμε στην ασχετοσύνη...

Εχεις πάει ποτέ στην Αμερική και στην Ευρώπη να κυνηγήσεις; Προφανώς όχι... Ακούς τι λένε στα διάφορα πηγαδάκια στη κυνηγια που πας με τους υπόλοιπους rambo like κυνηγούς... ή απο τα "περιοδικά" του χώρου (που τα παιρνουν απο την πολύ ανθηρη βιομηχανία του κυνηγιού). Κι αυτό φαίνεται με τις απαντήσεις σου ποιο πάνω...

Τράβα να κυνηγήσεις στην Αμερική και βγάλε permit... Kαι πες μου πόσο κάνει...
Εχεις κυνηγήσει στην Ευρώπη; Κι αν ναι που; Στη Βουλγαρία ή στη Βρεττανία; Στη Βουλγαρία γινονται χειρότερα απ' οτι εδώ, μιλάμε για αφανισμό της πανίδας... Στην Βρεττανία ισχύει ακόμα το φεουδαρχικό καθεστός. Ο καθένας στη ΓΗ του κυνηγάει ότι θέλει, όποτε θέλει και σε ποσότητες που θέλει... (Εξαίρεση το κυνήγι αλεπούς με άλογα και δεκάδες, ίσως εκατοντάδες, σκυλιά) Οι υπόλοιποι που δεν έχουν γη και θέλουν να κυνηγήσουν πανε στον ιδιοκτήτη της γης κι αναλογα τις ορέξεις του καθένα πληρώνουν... Αλλά κυρίως πάνε στο εξωτερικό, φτηνότερα τους ερχεται.

Εδώ φωτό απο το τελευταίο μου κυνήγι στη Σκωτία το 1993 (οι πέρδικες εκεί είναι σαν συνεφα όταν σηκώνονται, εσύ από πότε έχεις να δεις πέρδικα; ) Ο δεξιά είμαι προφανώς, αριστερά ο μακαρίτης πατέρας μου... Τα δίκανα είναι δανεικα H&H του "αγρότη"... Κάνουν κάτι δεκάδες χιλιάδες λιρες Αγγλίας.

314549

Εχει ψαρέψει έξω; Ειδικά σε ποτάμι; Αντε να ρωτήσεις πόσο έχει μια άδεια αλιείας για τον ποταμό Dee...

Eδώ ναι, βρήκαν ότι θα αυξηθεί ο γαμοΤουρισμός αν δεν πληρώσουν αδειες αλιείας... Στο ξεπούλημα ότι απ'εμεινε...

Οπότε σταμάτα την σταυροφορία για το κυνήγι στην Ελλάδα με τις σημερινές ελλεινές συνθήκες. Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά για το κυνηγι και πως θα έπρεπε να γίνεται άνοιξε άλλο θρεντ.

υ.γ. Για να μην ξεχάσω, το ηλιθιος δεν ειναι μομφή. Μομφή είναι ένας που δεν σε ξέρει να λέει ότι είσαι ασχετος ειδικά όταν κυνηγούσες χρόνια πριν αυτός πιασει καν οπλο τη ζωή του.


Στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης , Αγγλία , Γερμανία , Γαλλία κλπ το καθεστώς χρήσης γης , συνταγματικά κατοχυρωμένο , είναι διαφορετικό από αυτό της Ελλάδας.
Στα κράτη αυτά λόγω φεουδαρχικού παρελθόντος υπάρχουν τεράστιες ιδιωτικές περιοχές γης που διέπονται από διαφορετικό νομικό καθεστώς απ ότι στην χώρα μας.
Στην Ελλάδα πχ , στον γαιοκτήμονα ανήκει μόνο η χρήση της γης και αυτό που παράγει όχι τα πουλιά και τα ζώα που διαβιούν σ αυτήν τα οποία ανήκουν , εφόσον φυσικά είναι θηρεύσιμα και πληρούνται οι όροι , κατάλληλη εποχή κλπ , σε όποιον έχει το νόμιμο δικαίωμα να τα κυνηγήσει και τα βρει πρώτος.
Αντίθετα στην περισσότερη Ευρώπη και στη Σκωτία που αναφέρεις , τα θηράματα ανήκουν στον κάτοχο της γης στην οποία βρίσκονται , άρα και το αποκλειστικό δικαίωμα θήρευσης , το οποίο μπορεί να εκχωρήσει έναντι αμοιβής κατά το δοκούν . Έχει λοιπόν ισχυρό οικονομικό κίνητρο να φροντίζει με κατάλληλες καλλιέργειες και εμπλουτισμούς θηραμάτων την προσέλκυση κυνηγών στα χωράφια του.
Τις φωτογραφίες , ειδικά τις παλιές , δεν τις συμπαθώ γιατί αποτυπώνουν χρονικές στιγμές , συνήθως ευχάριστες , που όμως δεν πρόκειται να γυρίσουν πίσω..
Συγκινητική λοιπόν ,για μένα, η φωτογραφία με τον πατέρα σου , λυπάμαι που τον έχασες.
Ο δικός μου , μια ανάσα πριν τα 90 , μου αφηγείται σε κάθε ευκαιρία κυνηγητικές ιστορίες , δυστυχώς τις ίδιες πάντα και εκδίδει κανονικά κάθε χρόνο κυνηγητική άδεια , όχι πως την χρησιμοποιεί αλλά για ψυχολογικούς λόγους.
Μερικές φορές τον παίρνω μαζί , όταν οι συνθήκες υγείας του το επιτρέπουν και απολαμβάνω τον εφηβικό ενθουσιασμό του σαν αντικρίζει το ξημέρωμα την πρώτη τσίχλα να κατεβαίνει σφαίρα από την κούρνια της.
Είμαι σίγουρος πως το ίδιο θα έκανες κι εσύ αν δεν είχες την ατυχία να τον χάσεις..
ΥΓ
H&H super pose δεν έχω συναντήσει ακόμη αν και δεν δηλώνω ειδικός στα όπλα. Για μένα το λειόκανο κινηγετικό όπλο είναι απλά ένα εργαλείο στην όλη διαδικασία και τίποτα περισσότερο , θα κυνηγούσα με τόξο , σφεντόνα , αεροβόλο (απαγορεύονται) χωρις να θεωρώ πως κάτι θα άλλαζε γιατί κυνήγι δεν είναι το μπαμ αλλά πολλά περισσότερα.

nicksior
18/04/2014, 08:43
:a12::a12::a12:

ΟΚ .. ΟΚ !!
Αφου έγινα τόσο κουραστικός..
Τέλος απο μένα!

Νομίζεις ότι εμένα με ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις εσύ για το κωλοποδηλατό σου :lol: