PDA

View Full Version : DIY ντίζα συνπλεκτη



MadMar
17/04/2014, 11:55
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

Εχω ένα xt600 και μου κόπηκε η ντιζα του συμπλεκτη. Πήγα αγόρασα μια την έβαλα την ρυθμισα, όλα οκ... Οπως εβγαζα την παλιά δίπλα απ την μανετα είχε ένα λαστιχενιο κάλυμμα για να μην φαίνεται η ροδελα ρύθμισης. Αυτό απ την πολυκαιρια κόπηκε όπως το εβγαζα, ήταν ξεραμενο... Η ερώτηση είναι, υπάρχει κάποιο πρόβλημα τώρα που λείπει αυτό η όχι? Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα αν βάλω λίγη μονωτικη από πάνω θα είναι εντάξει?

gregogti
17/04/2014, 12:12
no problem!

zannisvel
17/04/2014, 13:39
Πρεπει να ειναι καποια γριπη, γιατι και μενα μου κοπηκε η ντιζα στο XT. Δεν θα εχεις καποιο προβλημα για να προστατευει απο σκονες και νερα ειναι εκει. Παντως καλου κακου πηρα και μια δευτερη να εχω μαζι μου για να μην ξανα περιμενω την οδικη. Την κολλησα στον πανω θολο της μπαγκαζιερας με velcro για να μην πιανει και χωρο. Αν δεν πηρες την Yamaha και σου φαινεται λιγο σκληρος ο συμπλεκτης, λαδωσε τη και θα ειναι μια χαρα. (παθων)
:beer:

MadMar
17/04/2014, 14:20
Την yamaha πήρα και είναι μια χαρά, καλύτερα κι από πριν. Απλά με ανησύχησε αυτό το λαστιχενιο γιατί δεν μου δώσανε μαζί με την ντιζα... Κατα τα αλλα είναι οκ

sapila racing
17/04/2014, 16:21
Την yamaha πήρα και είναι μια χαρά, καλύτερα κι από πριν. Απλά με ανησύχησε αυτό το λαστιχενιο γιατί δεν μου δώσανε μαζί με την ντιζα... Κατα τα αλλα είναι οκ

Το λάστιχο είναι χωριστό ανταλλακτικό. Το αλλάζεις όποτε θες, αλλα καλό είναι να μην είναι ανοιχτή η ντίζα σε λασπες και νερά.
Βεβαια πολλές μοτο δεν έχουν καν.

MadMar
17/04/2014, 16:53
Λέω να πάω από βδομάδα να αγοράσω ένα, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...