PDA

View Full Version : Moto trailor



giovani64
17/04/2014, 14:50
Μια κατασκευη για μοτο με πολυ καλη συμπεριφορα στο δρομο. δεν καταλαβαινεις οτι το ρυμουλκεις.314557314558

Babis@
17/04/2014, 14:57
Δικό σου;
Ιδιοκατασκευή;

Καλή ιδέα αν και δε βλέπω να χωράει και πολλά:)

giovani64
17/04/2014, 15:04
Δικό σου;
Ιδιοκατασκευή;

Καλή ιδέα αν και δε βλέπω να χωράει και πολλά:)

οχι δεν ειναι δικο μου. το κατασκευασε ενας ξαδερφος. εχει κανει πολλες κατακευες απλα αυτη μου αρεσε πιο πολυ. προσπαθησε να βγαλει χαρτια για το συγκεκριμενο αλλα φυσικα κολλησε στην γραφειοκρατια. εχεις δικιο οτι δεν παιρνει πολλα αλλα υπηρχε σχεδιο και για μεγαλυτερους χωρους

AristidisZ
17/04/2014, 15:15
και δισκάκι πίσω βλέπω...
πολύ προσεγμένη δουλειά, η σέλα τι ρόλο παίζει όμως ;

giovani64
17/04/2014, 15:21
ποια σελα? δεν υπαρχει σελα στο τρειλορ!!!

AristidisZ
17/04/2014, 15:29
Μου φάνηκε ότι στο εσωτερικό είχε βάλει σέλα...
γράψε λάθος !

Sapadak
17/04/2014, 16:04
Μου φάνηκε ότι στο εσωτερικό είχε βάλει σέλα...
γράψε λάθος !

Να το γράψω εγώ?


Λάθος

dimzan
18/04/2014, 13:32
εμενα μου αρσει που εχει και μοχλικο

giovani64
18/04/2014, 16:11
εμενα μου αρσει που εχει και μοχλικο
το μοχλικο ειναι φυσικα ιδιοκατασκευη. και δουλευει αψογα. :)

tai
18/04/2014, 16:30
αυτό που δεν βλέπω, είναι το πως θα απεμπλεκόταν το τρέιλερ και δεν θα παρέσερνε την μηχανή σε μια "στραβή" .

giovani64
18/04/2014, 17:20
αυτό που δεν βλέπω, είναι το πως θα απεμπλεκόταν το τρέιλερ και δεν θα παρέσερνε την μηχανή σε μια "στραβή" .

δεν ξερω να υπαρχει συστημα απεμπλοκης ουτε στα τρειλερ των αυτοκινητων. δλδ σε μια δυσκολη στιγμη για να μην παρασυρει την μοτο ειναι καλυτερα να ξεκουμπωσει και να πεσει σε κανεναν απο εκει που δεν το περιμενει? αν εχεις καποια ιδεα πες να την μεταφερω στο παληκαρι να την δοκιμασει.

McTalas
20/04/2014, 18:07
Τραγικο...
Ωραιο σαν κατασκευή αλλα η ιδεα και μονο για τρειλερ σε μηχανη ειναι το λιγοτερο τραγικη.

yianyian
20/04/2014, 18:36
Δε νομίζω πως είναι τραγικό το trailer στις μηχανές, ούτε είναι κάτι που δεν συνηθίζεται (τουλάχιστον στο εξωτερικό είναι αρκετά συνηθισμένο).
Ωραία κατασκευή ! :beer:

giovani64
20/04/2014, 20:22
Τραγικο...
Ωραιο σαν κατασκευή αλλα η ιδεα και μονο για τρειλερ σε μηχανη ειναι το λιγοτερο τραγικη.

ε οχι και τραγικο. ειναι μια ιδεα που υπαρχει στο εξωτερικο εδω και πολλα χρονια.δεν ειπα οτι ειναι και η λυση της μετακινησης με 2 τροχους αλλα σαν κατασκευη ειναι απλα μια πολυ εξυπνη λυση.

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=4&t=24576

sapila racing
20/04/2014, 21:14
Φυσικά δεν μου αρέσουν καθόλου στο μάτι, αλλά απο την άλλη λύνουν ενα πρόβλημα μεταφοράς λογκου αποσκευών που διαφορετικά θα υπαγόρευαν αυτοκίνητο, ή έστω άλλη μοτο.
Ειδα τις φωτίο στο Kawasakibikers, πλάκα έχουν μερικά, αλλά είναι καλοφτιαγμένα, και άλλα όχι τόσο.
Το τούμπανο όμως είναι αυτό, με Ohlins στο trailer και φυσικά χωροδικτύωμα. :cry:
Παίζει να είναι μαγνησίου η ζάντα. :p

doctoras
21/04/2014, 10:23
οι Άγγλοι είναι φαν του τρείλερ πολλές μοτοσυκλέτες είχα συναντήσει με μπαγαζιέρα και υπάρχει άδεια και φυσικά το προβλέπει ο νόμος εκεί όπως συμβαίνει με τα αυτοκίνητα και τις ρυμουλκήσεις, εδώ δεν φαντάζομαι να το έχει καν φανταστεί κάποιος όλα αυτά τα χρόνια στο υποργείο μεταφορών, δηλαδή εάν συνέβαινε ένα τροχαίο εδώ δεν θα ξέραν τι πρέπει να κάνουν βάση θεσμών

tai
21/04/2014, 12:32
δεν ξερω να υπαρχει συστημα απεμπλοκης ουτε στα τρειλερ των αυτοκινητων. δλδ σε μια δυσκολη στιγμη για να μην παρασυρει την μοτο ειναι καλυτερα να ξεκουμπωσει και να πεσει σε κανεναν απο εκει που δεν το περιμενει? αν εχεις καποια ιδεα πες να την μεταφερω στο παληκαρι να την δοκιμασει.

η απεμπλοκή στο αυτοκίνητο γίνεται απο την μπίλια του κοτσαδορου.
Εχω δει τρέιλερ ποδηλατικό με μπίλια, αρα μια εύκολη πρόταση είναι αυτή. http://www.imageshack.com/scaled/large/850/lo7x.jpg

Το που και πως ας το δει ο κατασκευαστής ή εαν το δω απο κοντα ισως να μου "κατέβει" καμιά ιδεα-πρόταση

giovani64
21/04/2014, 14:31
η απεμπλοκή στο αυτοκίνητο γίνεται απο την μπίλια του κοτσαδορου.
Εχω δει τρέιλερ ποδηλατικό με μπίλια, αρα μια εύκολη πρόταση είναι αυτή. http://www.imageshack.com/scaled/large/850/lo7x.jpg

Το που και πως ας το δει ο κατασκευαστής ή εαν το δω απο κοντα ισως να μου "κατέβει" καμιά ιδεα-πρόταση

οταν προκειται για τρειλερ ενος τροχου δεν μπορεις να βαλεις μπιλια. με μπιλια δεν ακολουθαει το τρειλερ τις κλισεις της μηχανης. αλλωστε και στα αμαξια που ειμαι με μπιλια κανονικα υπαρχει και αλυσιδα ασφαλειας σε περιπτωση που αποσυνδεθει η μπιλια για να ακολουθει το τρειλερ την πορεια του αυτοκινητου.

soter3gm
21/04/2014, 15:30
Μέχρι και τροχόσπιτα σέρνουν παράδειγμα αυτός που συνάντησα στη Ανκόνα
Ο τύπος έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα μαγειρεύει στη πόρτα κοιμάται μόνο μπάνιο δεν κάνει
314730