PDA

View Full Version : Μηχανή με γραμμάτια χωρίς τράπεζα



papajo
18/04/2014, 20:41
Είδα τις προάλλες μια αγγελία κάποιου με μαγαζί που σήκωνε αγγελίες στο car.gr με καινούργιες μηχανές αλλά και μεταχειρισμένες και ανέφερε ότι τις πωλούσε και με γραμμάτια χωρίς τράπεζα αλλά έιναι στην Λάρισα και αυτό το έκανε μόνο για κατοίκους λάρισας και βόλου... λογικό.

Αυτό που ρωτάω εγώ ειναι αν ξέρει κάποιος κάποιο μαγαζί που να πουλάει μηχανές με γραμμάτια (και μεταχειρισμένες) εκτός τράπεζας στην κρήτη ...

είμαι φοιτητής, έχω μια δουλίτσα, μου στέλνουν οι δικοί μου, έχω και ένα επιδοματάκι και μπορώ να δίνω δόσεις για γραμμάτια απο την άλλη να μαζέψω σιγά σιγά για να πάρω μετρητοίς θα έχω τελειώσει την σχολή.... και ίσα που θα τα μαζέψω :P επίσης ένας βασικός λόγος που θέλω την μηχανή ειναι για να πηγαίνω στην σχολή μου που βρίσκεται εκτός πόλης.

Pan (dvs)
19/04/2014, 08:11
Για μενα,βρες αλλο τροπο.
Απεφυγε τα γραμματια σε αυτη την ηλικια.Στην αναγκη μεινε χωρις μηχανη.

Dbnn
19/04/2014, 18:02
Για μενα,βρες αλλο τροπο.
Απεφυγε τα γραμματια σε αυτη την ηλικια.Στην αναγκη μεινε χωρις μηχανη.

Ή πάρε πιο μικρό μηχανάκι μεταχειρισμένο

papajo
22/04/2014, 01:56
Πιο πολύ θα με βοηθούσε αν στέλνατε το link απο το τοπικ αυτό σε κάποιον γνωστό σας απο την κρήτη... ειμαι σε μια ηλικία που μπορώ να έχω ευθήνη για τον εαυτό μου και έχω πάρει αυτη την απόφαση γνωρίζοντας και τα θετικά και τα αρνητικά ευχαριστώ για την καλή σας πρόθεση αλλά δεν άνοιξα το τοπικ με σκοπο να συζητήσω αν ειναι σωστό να πάρεις μηχανή με γραμμάτια το άνοιξα απλά για να μάθω αν υπάρχει στην κρήτη κάποιος έμπορας που να πουλάει μηχανές με γραμμάτια εκτός τράπεζας. ευχαριστώ.

Lioulios
22/04/2014, 02:17
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις , είναι να πας εσύ ο ίδιος από εκεί και να τους κουβεντιάσεις ... Τι και αν σου πούμε πως δίνει ο Καψοκέφαλος πχ ...Και πας εκεί και δεν δίνει ;

Πάρε σβάρνα τα μοτομάγαζα και ρώτα ....Μπορεί να σουπροτείνουν και άλλη λύση που ίσως να μην την έεις σκεφτεί 'εως τώρα . Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να το κάνει , αλλά δεν χάνεις κάτι .

KAWAMANRIDER
22/04/2014, 09:40
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις , είναι να πας εσύ ο ίδιος από εκεί και να τους κουβεντιάσεις ... Τι και αν σου πούμε πως δίνει ο Καψοκέφαλος πχ ...Και πας εκεί και δεν δίνει ;

Πάρε σβάρνα τα μοτομάγαζα και ρώτα ....Μπορεί να σουπροτείνουν και άλλη λύση που ίσως να μην την έεις σκεφτεί 'εως τώρα . Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να το κάνει , αλλά δεν χάνεις κάτι .


+ ...........


συμφωνω με τον φιλο , & εγω το εχει κανει με μοτομαγαζα , μπορει απο κοντα να σε "φτιαξουνε" , ειδικα αν μιλαμε & για μικρο ποσο , πχ καποιοι εμποροι συνεργαζονται & με εταιρειες αυτοκινητων & παιρνεις απευθειας χρηματοδοτηση απο την εταιρεια auto για το μηχανακι , σιγουρα μπορει να σου προτεινουν & κατι αλλο ;)

teogtp
22/04/2014, 11:18
Ελπιζω να μην εχεις χρυσα δοντια,γιατι σε "στραβη"δεν την γλυτωνεις την ταναλια........
Φιλικα παντα.:wave2:

notakos600
22/04/2014, 19:25
Ελπιζω να μην εχεις χρυσα δοντια,γιατι σε "στραβη"δεν την γλυτωνεις την ταναλια........
Φιλικα παντα.:wave2:

:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:

lostmember
22/04/2014, 19:58
αν κι δεν αναφερεις καν για τι μηχανη -χρηματα μιλας, αν δεν προκειται για κανα 1200αρι καινουργιο, θα σου προτεινα να τα βρεις με κανα συμφοιτητη σου ή γνωστο γενικοτερα.Αυτο εκανα εγω πριν πολλα χρονια κι απεκτησα το cbf 250f

gregogti
23/04/2014, 07:47
εγω μονο στον πειραια ξερω και οχι στον τ........η αλλα θελει και προκαταβολη εννοειται...

Abigail
07/05/2014, 10:43
ποιον ξερεις στον πειραια εκτος απο τον τ....η ???

nicksior
07/05/2014, 11:25
Τα γραμμάτια μια χαρά είναι , αλλά θα σου ζητήσουν να τα υπογράψει τριτεγγυητής με περιουσιακά στοιχεία που θα τους εξασφαλίζει ότι θα πληρώσει εκείνος σε περίπτωση που εσύ Δεν..

Επίσης πρόσεξε τις επιβαρύνσεις ,τόκους κλπ για να δεις πως διαμορφώνεται το τελικό ποσό.

gregogti
07/05/2014, 12:01
ποιον ξερεις στον πειραια εκτος απο τον τ....η ???

σου εστειλα pm

MG-KTiNoS
07/05/2014, 13:59
Για μενα,βρες αλλο τροπο.
Απεφυγε τα γραμματια σε αυτη την ηλικια.Στην αναγκη μεινε χωρις μηχανη.

Σοφά λόγια.

Αλλά αν δεν υπάρξει εγκήηση δεν το βλέπω να του το φτιάχνουν....

Pan (dvs)
07/05/2014, 21:03
Σοφά λόγια.

Αλλά αν δεν υπάρξει εγκήηση δεν το βλέπω να του το φτιάχνουν....

Μπορει να βρει καποιον θειο που του εχει αδυναμια.

Μετα μπορει να τρεχουνε και οι δυο,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

taisteal
07/05/2014, 21:09
Ου μπλεξεις.

kostas111
07/03/2016, 17:56
Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος και συγγνώμη που ξεσήκωσα αυτό το παλιό θέμα αλλά είμαι και εγώ απο Κρήτη και θα με ενδιέφερε να αγοράσω ενα καινούργιο ή μεταχειρισμένο μηχανάκι (supersport h supermotard ) απο 3000 ευρώ (όχι ότι θα με χάλαγε φθηνότερο αλλά απότι έψαξα δεν έχει τίποτα που να αξίζει τα λεφτά του σε πιο φθηνό... παίζει ρόλο και η εμφάνιση για εμένα βέβαια όχι πρωτεύοντα ρόλο... αλλά αν το μηχανάκι ειναι να μοιάζει σαν αυτά που οδηγούσανε στις κασέτες του 80 δεν με ενδιαφέρει :P )

To θέμα το βρήκα τυχαία στο google γιατι έψαχνα για μηχανάκι Κρήτη με γραμμάτια... ή τέσπα χωρίς να χρειαστώ εγγυητή/τράπεζα που να θέλει φορολογική δήλωση (ή να δέχονται χαμηλή φορολογική δήλωση χωρίς ακίνητα κτλ)





+ ...........


συμφωνω με τον φιλο , & εγω το εχει κανει με μοτομαγαζα , μπορει απο κοντα να σε "φτιαξουνε" , ειδικα αν μιλαμε & για μικρο ποσο , πχ καποιοι εμποροι συνεργαζονται & με εταιρειες αυτοκινητων & παιρνεις απευθειας χρηματοδοτηση απο την εταιρεια auto για το μηχανακι , σιγουρα μπορει να σου προτεινουν & κατι αλλο ;)

Τι εννοούσες με αυτό μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;


Τα γραμμάτια μια χαρά είναι , αλλά θα σου ζητήσουν να τα υπογράψει τριτεγγυητής με περιουσιακά στοιχεία που θα τους εξασφαλίζει ότι θα πληρώσει εκείνος σε περίπτωση που εσύ Δεν..

Επίσης πρόσεξε τις επιβαρύνσεις ,τόκους κλπ για να δεις πως διαμορφώνεται το τελικό ποσό.


Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δηλαδή γιατι να χρειάζεται τριτεγγυητής; θέλω να πω έστω ότι ο Χ πληρώνει δόσεις της μηχανής πχ η μηχανή κάνει 6000 και έδωσε 1000 ευρώ προκαταβολή μετά πλήρωσε 2 δόσεις από 250 στους 2 πρώτους μήνες.... άρα 500 και πες μετά ΔΕΝ πλήρωσε την 3ή ... δεν πλήρωσε την 4η δεν πλήρωσε την 5η... ε και το αφεντικό διαμαρτυρεί τα γραμμάτια...

έχει πάρει ήδη 1000 (προκαταβολή) + 500 (πληρωμένες δώσεις) και το μηχανάκι πίσω..

μέσα σε 5 μήνες πόσο έχει πέσει η αξία της μηχανής; (με κάτι τιμές που βλέπω για k8 k9 k7 κτλ δεν νομίζω να έχει πέσει και τόσο) άρα ουσιαστικά κερδισμένος παραπάνω βγαίνει αν δεν πληρωθούν οι δόσεις και διαμαρτυρείσει τα γραμμάτια..

Θα έπρεπε δηλαδή να κυνηγάνε κάτι τέτοια για να βγάλουν έξτρα τζίρο απο το να το παίζουν κουτοπόνηροι και δύσπιστοι θέλοντας δηλώσεις απο 10 εγγυητής χρυσόβουλο απο την εκκλησία και εκκαθαριστικό που να λέει ότι έχεις 20000 έσοδα τον χρόνο η οικόπεδα κτλ....

και όσο περισσότερες δόσεις πληρώσει ο αγοραστείς με γραμμάτια πριν σταματήσει να τα πληρώνει τόσο το καλύτερο για την επιχείρηση μακάρι όλοι στο τέλος να μην πληρώσουν τα τελευταία γραμάτια θα έπρεπε να παρακαλάνε...

Στο παραπάνω παράδειγμα θα (που ειναι το χειρότερο για την επιχείρηση μιας και πλήρωσε μόνο 2 δόσεις ) πήρε η επιχείρηση 1500 ευρώ ζεστά στο χέρι και ένα μηχανάκι χρήσης 5 μηνών (στην χειρότερη) που το κόστος του έπεσε πχ 500 ευρώ άντε 1000..... (ουσιαστικά σαν να το νοικιάζει ειναι με την διαφορά ότι επειδή ο άλλος το αγοράζει για δικό του το προσέχει σαν δικό του γιατι πιστεύει πως θα καταφέρει να το κρατήσει και δεν του μαμεί την μάνα σαν αυτά που νοικιάζονται... )

Αν μάλιστα πχ είχε πληρώσει (στο παραπάνω παράδειγμα ) πχ τους 6 πρώτους μήνες το μαγαζί θα είχε 1000 +3000 = 4000 ευρώ + ενα μηχανάκι σε άριστοι σχεδόν κατάσταση 6 μηνών χρήση μόνο που άνετα το πουλάει 4000.... (για να μην πω 5500)


Θέλω να πω ότι αυτές ειναι χαζές τακτικές γραφειολαγνείας που θυμίζουν το γραφιολαγνικό και πελατειακό κράτος μας που μας έφερε σε αυτά τα χάλια και αντι να μάθουμε απο τα λάθη μας συνεχίζουμε το ίδιο νταβαντούρι μονο ποινικό μητρώο και χρυσόβουλο απο τον παπά της ενορίας που δεν ζητάνε.... πως να κινηθεί μετά η αγορά;

Δηλαδή ζητώντας εγγυητή σε αγορά οχήματος με δόσεις (με όποια μέθοδο) ειναι σαν να λες 1) ότι ενας νέος άνθρωπος είναι 0% ικανός να βγάλει 100-300 ευρώ τον μήνα 2) ότι το όχημα που πουλάει είναι σκουπίδι χωρίς αξία και δεν τον ωφελεί να το πάρει πίσω αν δεν πληρώσει ο πελάτης τις δόσεις...

Σε αυτές τις συναλλαγές η ύπαρξη του ίδιου του οχήματος θα έπρεπε να είναι και η εγγύηση όχι το άσχετο περιουσιακό στοιχείο κάποιου τρίτου... (και αν χαλάσει το μηχανάκι; ε κάνε γραμμάτια μόνο αν κάνει και ασφάλεια μαζι και αν χαλάσει που σπάνια παίζει να συμβεί παίρνεις τα λεφτά σου απο την ασφάλεια ακόμη καλύτερα)

(που φυσικά δεν ισχύει - απο το να το έχει να το τρώει ο ήλιος στην βιτρίνα 10000 φορές να πάρει μια προκαταβολή και κάποιες δόσεις με την ελπίδα να εξοφληθεί όλο το ποσό με τόκο ή αν δεν εξοφληθεί να του μείνουν οι ήδη πληρωμένες δόσεις ΚΑΙ η μηχανή.... αλλά όχι καλύτερα να αλλάξουν χώμα τα πλαστικά απο τον πολύ χρονο στον ήλιο στην βιτρίνα παρά να το συμπράξω έτσι...) πως να πάμε μπροστά;...

devil's animal
07/03/2016, 19:32
Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος και συγγνώμη που ξεσήκωσα αυτό το παλιό θέμα αλλά είμαι και εγώ απο Κρήτη και θα με ενδιέφερε να αγοράσω ενα καινούργιο ή μεταχειρισμένο μηχανάκι (supersport h supermotard ) απο 3000 ευρώ (όχι ότι θα με χάλαγε φθηνότερο αλλά απότι έψαξα δεν έχει τίποτα που να αξίζει τα λεφτά του σε πιο φθηνό... παίζει ρόλο και η εμφάνιση για εμένα βέβαια όχι πρωτεύοντα ρόλο... αλλά αν το μηχανάκι ειναι να μοιάζει σαν αυτά που οδηγούσανε στις κασέτες του 80 δεν με ενδιαφέρει :P )




πες την αληθεια...εισαι κατω απο 23 ετσι?

ptc
07/03/2016, 19:42
Αν μάλιστα πχ είχε πληρώσει (στο παραπάνω παράδειγμα ) πχ τους 6 πρώτους μήνες το μαγαζί θα είχε 1000 +3000 = 4000 ευρώ + ενα μηχανάκι σε άριστοι σχεδόν κατάσταση 6 μηνών χρήση μόνο που άνετα το πουλάει 4000.... (για να μην πω 5500)

Και πώς το ξερεις οτι εν τω μεταξυ το μηχανακι δεν εχει γινει κομματια σε καποιο ατυχημα; Ή δεν προτιμησε ο αγοραστης να το σπασει και να το δηλωσει κλεμμενο αντι να του το παρουν;.. Τοτε τι κανει ο εμπορας; Θα ξεκινησει δικαστικο αγωνα για να παρει πισω τα λεφτα του; Η υποθεση δανειο ειναι περιπλοκη και για τα δυο μερη ακομα και αν υπαρχουν οι εγγυσεις, ποσο μαλλον χωρις αυτες.

kostas111
07/03/2016, 21:38
+ ...........


συμφωνω με τον φιλο , & εγω το εχει κανει με μοτομαγαζα , μπορει απο κοντα να σε "φτιαξουνε" , ειδικα αν μιλαμε & για μικρο ποσο , πχ καποιοι εμποροι συνεργαζονται & με εταιρειες αυτοκινητων & παίρνεις απευθείας χρηματοδότηση απο την εταιρεια auto για το μηχανακι , σιγουρα μπορει να σου προτεινουν & κατι αλλο ;)


Και πώς το ξερεις οτι εν τω μεταξυ το μηχανακι δεν εχει γινει κομματια σε καποιο ατυχημα; Ή δεν προτιμησε ο αγοραστης να το σπασει και να το δηλώσει κλεμμένο αντί να του το πάρουν;.. Τότε τι κανει ο εμπορας; Θα ξεκινησει δικαστικο αγωνα για να παρει πισω τα λεφτα του; Η υποθεση δανειο ειναι περιπλοκη και για τα δυο μερη ακομα και αν υπαρχουν οι εγγυσεις, ποσο μάλλον χωρις αυτες.


όπως έγραψα και πιο πάνω με ασφάλεια κανει μια συμφωνία ο έμπορας με μια ασφαλιστική εταιρία (γιατι έτσι και αλλιώς αυτές οι χασούρες θα ειναι η μειοψηφία... αν ήταν κάθε μηχανή που αγοραζόταν να γινόταν κομμάτια δεν θα είχαμε πηξει στα μεταχειρισμένα.. ) και μέσα στο γραμμάτιο θα είναι και η συνεισφορά του αγοραστή για αυτή την ασφάλεια (άσχετη με την ασφάλεια οδήγησης ή να δίνει δικαίωμα στον αγοραστή να μην πληρώσει την ασφάλεια που λέγαμε αν κάνει μια πιο ολοκληρωμένη δική του ασφάλεια οδήγησης -που να τον καλύπτει και απο άλλα πράματα δηλαδή εκτός απο τις ζημιές που θα προκαλέσει σε άλλο όχημα-)

Τέλος στην ασφάλεια οδήγησης αν τρακάρεις με άλλο όχιμα σε πληρώνει η ασφάλεια του άλλου οδηγού... 2016 έχουμε όχι 85 να κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα...


======================================================

αλλά αυτό ειναι δική μου άποψη το τοπικ το ξεσήκωσα κυρίως γιατι θέλω να μάθω αν τώρα το 16 κάνει κανείς πωλήσεις με γραμμάτια ή τεσπα χωρίς να πλέκει εγγυητές και μεγάλους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς...

mikes
07/03/2016, 21:48
2016 έχουμε όχι 85 να κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα...


αν κανεις ένα καλο ψαξιμο εδώ μεσα η και σε αλλα σχετικα φορουμ με λυπη θα διαπιστώσεις ότι στην ελλαδα του 2016 κυκλοφορουν πολλα περισσοτερα ανασφάλιστα (και απινακιδωτα) οχήματα απ'οτι το '85..

Acacius
07/03/2016, 23:21
Ζητάς από τον έμπορο και την ασφαλιστική να αναλάβουν το 100% του ρίσκου της συναλλαγής. Ακόμα κι αν έβρισκες κάποιον να δεχθεί κάτι τέτοιο, το καπέλο στην τιμή που θα ήταν αναγκασμένος να σου βάλει για να εξασφαλιστεί θα σε εξόργιζε και πάλι θα γκρίνιαζες, αρνούμενος τέτοια συμφωνία.

Πάρε κάτι που να μπορείς να το πληρώσεις σχετικά άνετα. Καλές οι καύλες, αλλά θέλουν λεφτά.

devil's animal
08/03/2016, 00:22
ζητας απο εμπορο να δωσει μηχανακι σε καποιον ο οποιος ειναι στον "αερα" οικονομικα...και οχι 20000 τον χρονο στο εκκαθαριστικο δεν ειναι τρελο ποσο...
και να περιμενει να τελειωσουν οι δοσεις των γραμματιων για να εξοφλιστει, ενω μπορει ο αγοραστης να εχει σκοτωθει απο την μηχανη που θα του εχει πουλησει...

οσο σκληρο και αν ακουγεται, ετσι ειναι τα πραγματα...

ακομα και αν δεν σκοτωθει, το να γινει σμπαραλια ενα μηχανακι ειναι το πιο ευκολο πραγμα...ειτε απο υπαιτιοτητα τριτου, ειτε απο μ@λακια του απειρου οδηγου...(και ειδικα τετοια μηχανακια supersport και supermotard που αναφερεις εσυ και μαζευουν χλμ για πλακα)...


και μετα να ψαχνει ο εμπορος να παρει τα λεφτα του απο τον αγοραστη, οταν ο αλλος θα ειναι τερμα απογοητευμενος με την καταστροφη της "καλης" του...


το να πιστολιασει επισης και να μην πληρωσει τιποτα δεν το εβαλα στο παιχνιδι, που επισης ειναι πανευκολο και πρεπει ο αλλος να ψαχνεται με δικηγορους και δικαστηρια...


ουτε οι τραπεζες (που ειναι οι χειροτεροι τοκογλυφοι) και το κρατος (που ειναι ο μεγαλυτερος μαφιοζος) δεν εχουν βγαλει ακρη με τους τζαμπατζηδες...και θα βγαλει ο απλος εμπορος?

πανε οι εποχες που με μια ταυτοτητα επαιρνες οτι ηθελες και σε οσες δοσεις ηθελες...
οσο και να σου φαινεται περιεργο εχουμε γυρισει στο 1985 που το μετρητο μιλαει...και ισως ειναι καλυτερα ετσι...
:wave2:

kostas111
08/03/2016, 00:38
Ζητάς από τον έμπορο και την ασφαλιστική να αναλάβουν το 100% του ρίσκου της συναλλαγής. Ακόμα κι αν έβρισκες κάποιον να δεχθεί κάτι τέτοιο, το καπέλο στην τιμή που θα ήταν αναγκασμένος να σου βάλει για να εξασφαλιστεί θα σε εξόργιζε και πάλι θα γκρίνιαζες, αρνούμενος τέτοια συμφωνία.

Πάρε κάτι που να μπορείς να το πληρώσεις σχετικά άνετα. Καλές οι καύλες, αλλά θέλουν λεφτά.

Το πρόβλημα στον συλλογισμό σου ειναι ότι δίνεις πολύ μεγάλη βαρύτητα στην λέξη "ρίσκο".... δηλαδή σταματάς εκεί επειδή φοβάσαι την λέξη σαν λέξη και δεν πας παραπέρα να δεις τι σημαίνει....

Η ασφαλιστική αναλαμβάνει πολύ μεγαλύτερα ρίσκα από το απλά να ασφαλίσει το μια μηχανή να γίνει φέτες.... ας τα βάλουμε κάτω από την σελίδα της τροχαίας βλέπω πως γίνανε 303 τροχαία ατυχήματα με δίκυκλο όλο το 2014... (σκούτερ-παπιά-μηχανές)

απο την σελίδα scooter.gr βλέπω πως το Α τετράμηνο του 2014 ταξινομήθηκαν (αγοράστηκαν περίπου 3300 σκούτερ) μόνο σκούτερ όχι παπιά όχι μηχανές...

Άρα μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις πως η πιθανότητα να πάθει ζημιά η ασφαλιστική ειναι πολύ λιγότερη απο 303/3300 αλλά ας δούμε έστω και με αυτή την μεγάλη πιθανότητα ποιο ειναι το "ρίσκο" που θα αναλάβει μια ασφαλιστική στην Ελλάδα... (θα τα αυξήσω σε 330 τα τροχαία και όχι 303 για πιο εύκολους υπολογισμούς) 330/3300 = 110/1100 = 10/100 άρα μιλάμε για 10% πιθανότητα μια μηχανή να γίνει φέτες (επαναλαμβάνω βάση των ΠΟΛΥ μεγάλων ποσοστών που βάλαμε πιο πάνω γιατι τα τροχαία για όλο τον χρόνο με κάθε είδος δίκυκλο ήταν 303 και ΜΟΝΟ τα σκούτερ ΜΟΝΟ το Α τετράμηνο φτάσανε τις 3300 πωλήσεις.. αρα σίγουρα πάνω απο 7000 για ΟΛΟ το 2014 και αυτό ΜΟΝΟ τα σκούτερ...)


10% λοιπόν σημαίνει όταν αν ένας έμπορας υπολογίσει πως θα πουλήσει 100 μηχανές τον χρόνο έτσι (που αν αρχίσει με γραμμάτια οι πωλήσεις πιστεύω θα μεγαλώσουν ραγδαία) έστω ότι αυτές οι μηχανές κάνουν 6000 ευρώ

σημαίνει ότι πρέπει να βγάλει η ασφαλιστική 6000 ευρώ από τις υπόλοιπες 99 άρα 6000/99 = 60 ευρώ... και πές ότι διπλασιάζουν το ποσό για να είναι καλυμμένοι για διπλάσια ατυχήματα δηλαδή 20%....άρα πάμε στα 120... και βάλε και κανένα κέρδος πάμε 150 (10% δεν σημαίνει πως αναγκαστικά 1 στις εκατό θα γίνει βίδες... οπότε αν δεν γίνει και τα 150 ευρώ που θα χρεώνουν κέρδος θα είναι)

άρα η ασφαλιστική έβγαλε απο αυτόν τον έμπορα 150 *99 = 14850 ευρώ και αυτό ΑΝ το 10% γίνει βίδες... ή στην χειρότερη (αν το 20% τελικά γίνει βίδες) 30*99= 2970€ κέρδος και ό,τι άλλο βγει απο τα ανταλλακτικά....



Τέλος μια μηχανή ακόμη και να γίνει βίδες δεν ειναι για τα σκουπίδια πάντα κάτι μπορείς να βγάλεις απο τα ανταλλακτικά και τα σίδερα.... (+ την ασφάλεια του οδηγού που συμμετέχει στην τράκα) κτλ άρα ακόμη μεγαλύτερο κέρδος...




και επαναλαμβάνω όλα αυτά τα κέρδη για την ασφαλιστική με το 10% που βγάλαμε πιο πάνω... αν υποθέσουμε ότι πουλήθηκαν 7000 σκούτερ το 2014 (μιας και 3300 πουλήθηκαν μόνο το Α τετράμηνο) και κάνα 4000 παπιά και 2000 μηχανές πάμε στα 13000 δίκυκλα σύνολο

άρα πάμε στα 303/13000 = 2,3% !!!

ptc
08/03/2016, 00:52
Φιλε, αφου την εχεις τη λυση ετοιμη, γιατι ασχολεισαι περισσοτερο με αυτο το φορουμ; Κανε μια εκτυπωση τα παραπανω σχολια σου και πηγαινε τα σε οποιον εμπορο θες. Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου πουλησουν οποια μηχανη διαλεξεις χωρις καμια εγγυηση και με μηδενικο εισοδημα μιας και ειναι ξεκαθαρο πως ειναι προς το συμφερον του εμπορου να σε εξυπηρετησει. Καλες αγορες! :wave2:

kostas111
08/03/2016, 00:58
Φιλε, αφου την εχεις τη λυση ετοιμη, γιατι ασχολεισαι περισσοτερο με αυτο το φορουμ; Κανε μια εκτυπωση τα παραπανω σχολια σου και πηγαινε τα σε οποιον εμπορο θες. Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου πουλησουν οποια μηχανη διαλεξεις χωρις καμια εγγυηση και με μηδενικο εισοδημα μιας και ειναι ξεκαθαρο πως ειναι προς το συμφερον του εμπορου να σε εξυπηρετησει. Καλες αγορες! :wave2:

φιλαράκι εσύ μπορεί να πουλάς ειρωνεία αλλά τα μαθηματικά ειναι μαθηματικά το καλό με αυτά ειναι ότι είτε τα πιστεύεις είτε όχι συνεχίζουν να ισχύουν...

και τέλος το ότι δεν θα συγκινηθεί κανένας έμπορας δεν μου λέει κάτι... δεν πεθαίνει τυχαία η αγορά ούτε και χρεοκοπήσαμε τυχαία όλοι της απλής λογικής του τεφτεριού είναι της άρπας και της βολής δεν θα με εκπλήξει η συμπεριφορά τους λοιπόν όπως δεν με εκπλήσσει η συμπεριφορά του κράτους που χρεώνει ΦΠΑ σε ευρωπαϊκά οχήματα και ας απαγορεύεται κάνοντας τα ακόμη ακριβότερα και αρα ακόμη πιο δύσκολο να πουληθούν....

SHOOTER045
08/03/2016, 01:14
Το πρόβλημα στον συλλογισμό σου ειναι ότι δίνεις πολύ μεγάλη βαρύτητα στην λέξη "ρίσκο".... δηλαδή σταματάς εκεί επειδή φοβάσαι την λέξη σαν λέξη και δεν πας παραπέρα να δεις τι σημαίνει....

Η ασφαλιστική αναλαμβάνει πολύ μεγαλύτερα ρίσκα από το απλά να ασφαλίσει το μια μηχανή να γίνει φέτες.... ας τα βάλουμε κάτω από την σελίδα της τροχαίας βλέπω πως γίνανε 303 τροχαία ατυχήματα με δίκυκλο όλο το 2014... (σκούτερ-παπιά-μηχανές)

απο την σελίδα scooter.gr βλέπω πως το Α τετράμηνο του 2014 ταξινομήθηκαν (αγοράστηκαν περίπου 3300 σκούτερ) μόνο σκούτερ όχι παπιά όχι μηχανές...

Άρα μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις πως η πιθανότητα να πάθει ζημιά η ασφαλιστική ειναι πολύ λιγότερη απο 303/3300 αλλά ας δούμε έστω και με αυτή την μεγάλη πιθανότητα ποιο ειναι το "ρίσκο" που θα αναλάβει μια ασφαλιστική στην Ελλάδα... (θα τα αυξήσω σε 330 τα τροχαία και όχι 303 για πιο εύκολους υπολογισμούς) 330/3300 = 110/1100 = 10/100 άρα μιλάμε για 10% πιθανότητα μια μηχανή να γίνει φέτες (επαναλαμβάνω βάση των ΠΟΛΥ μεγάλων ποσοστών που βάλαμε πιο πάνω γιατι τα τροχαία για όλο τον χρόνο με κάθε είδος δίκυκλο ήταν 303 και ΜΟΝΟ τα σκούτερ ΜΟΝΟ το Α τετράμηνο φτάσανε τις 3300 πωλήσεις.. αρα σίγουρα πάνω απο 7000 για ΟΛΟ το 2014 και αυτό ΜΟΝΟ τα σκούτερ...)


10% λοιπόν σημαίνει όταν αν ένας έμπορας υπολογίσει πως θα πουλήσει 100 μηχανές τον χρόνο έτσι (που αν αρχίσει με γραμμάτια οι πωλήσεις πιστεύω θα μεγαλώσουν ραγδαία) έστω ότι αυτές οι μηχανές κάνουν 6000 ευρώ

σημαίνει ότι πρέπει να βγάλει η ασφαλιστική 6000 ευρώ από τις υπόλοιπες 99 άρα 6000/99 = 60 ευρώ... και πές ότι διπλασιάζουν το ποσό για να είναι καλυμμένοι για διπλάσια ατυχήματα δηλαδή 20%....άρα πάμε στα 120... και βάλε και κανένα κέρδος πάμε 150 (10% δεν σημαίνει πως αναγκαστικά 1 στις εκατό θα γίνει βίδες... οπότε αν δεν γίνει και τα 150 ευρώ που θα χρεώνουν κέρδος θα είναι)

άρα η ασφαλιστική έβγαλε απο αυτόν τον έμπορα 150 *99 = 14850 ευρώ και αυτό ΑΝ το 10% γίνει βίδες... ή στην χειρότερη (αν το 20% τελικά γίνει βίδες) 30*99= 2970€ κέρδος και ό,τι άλλο βγει απο τα ανταλλακτικά....



Τέλος μια μηχανή ακόμη και να γίνει βίδες δεν ειναι για τα σκουπίδια πάντα κάτι μπορείς να βγάλεις απο τα ανταλλακτικά και τα σίδερα.... (+ την ασφάλεια του οδηγού που συμμετέχει στην τράκα) κτλ άρα ακόμη μεγαλύτερο κέρδος...




και επαναλαμβάνω όλα αυτά τα κέρδη για την ασφαλιστική με το 10% που βγάλαμε πιο πάνω... αν υποθέσουμε ότι πουλήθηκαν 7000 σκούτερ το 2014 (μιας και 3300 πουλήθηκαν μόνο το Α τετράμηνο) και κάνα 4000 παπιά και 2000 μηχανές πάμε στα 13000 δίκυκλα σύνολο

άρα πάμε στα 303/13000 = 2,3% !!!

ΟΗΜ
Βγες απ το προφίλ του kosta 111 ΤΩΡΑ

taisteal
08/03/2016, 01:20
φιλαράκι εσύ μπορεί να πουλάς ειρωνεία αλλά τα μαθηματικά ειναι μαθηματικά το καλό με αυτά ειναι ότι είτε τα πιστεύεις είτε όχι συνεχίζουν να ισχύουν...

και τέλος το ότι δεν θα συγκινηθεί κανένας έμπορας δεν μου λέει κάτι... δεν πεθαίνει τυχαία η αγορά ούτε και χρεοκοπήσαμε τυχαία όλοι της απλής λογικής του τεφτεριού είναι της άρπας και της βολής δεν θα με εκπλήξει η συμπεριφορά τους λοιπόν όπως δεν με εκπλήσσει η συμπεριφορά του κράτους που χρεώνει ΦΠΑ σε ευρωπαϊκά οχήματα και ας απαγορεύεται κάνοντας τα ακόμη ακριβότερα και αρα ακόμη πιο δύσκολο να πουληθούν....

Καλα ολα αυτα,αλλα η αγορα εχει αλλη αποψη.
Το οτι δεν θα συγκινηθει κανενας εμπορος θα επρεπε να σου λεει οτι δεν θα αποκτησεις μηχανακι ετσι

Acacius
08/03/2016, 02:19
Πρώτον, νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος στα νούμερα (διάβασα βιαστικά όμως). Δεύτερον, έχεις καλοπροαίρετη μεν, κάκιστη δε αντίληψη της πραγματικότητας. Έτσι όπως τα φαντάζεσαι ο πελάτης δε διατρέχει κανένα κίνδυνο αν "πιστολιάσει", ο δε πωλητής βασίζεται μόνο στην καλή πίστη. Ειδικά στην Ελλάδα του 2016 αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Τρίτον, αν νομίζεις ότι αυτά που λες ισχύουν, άνοιξε κατάστημα πώλησης μοτοσυκλετών με γραμμάτια "ο καλός Σαμαρείτης". Και θα χεστείς στο τάληρο μέσα στην κρίση (αφού θα είσαι και ο μόνος), αλλά και δε θα χρειάζεται να τρέχεις αλλού για να βρεις μηχανή. Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

skylaros
08/03/2016, 08:11
φιλαράκι εσύ μπορεί να πουλάς ειρωνεία αλλά τα μαθηματικά ειναι μαθηματικά το καλό με αυτά ειναι ότι είτε τα πιστεύεις είτε όχι συνεχίζουν να ισχύουν...

και τέλος το ότι δεν θα συγκινηθεί κανένας έμπορας δεν μου λέει κάτι... δεν πεθαίνει τυχαία η αγορά ούτε και χρεοκοπήσαμε τυχαία όλοι της απλής λογικής του τεφτεριού είναι της άρπας και της βολής δεν θα με εκπλήξει η συμπεριφορά τους λοιπόν όπως δεν με εκπλήσσει η συμπεριφορά του κράτους που χρεώνει ΦΠΑ σε ευρωπαϊκά οχήματα και ας απαγορεύεται κάνοντας τα ακόμη ακριβότερα και αρα ακόμη πιο δύσκολο να πουληθούν....

Ε ναι γιατί το γραμμάτιο δεν είναι λογική τεφτεριού και σε όλη την Ευρώπη με γραμμάτια αγοράζουν! Αν μπορείς να αποπληρώνεις με γραμμάτια φίλε μου, τότε μάζεψε τα χρήματα στο χέρι και πήγαινε να ψωνίσεις σε λίγο καιρό, θα χτυπήσεις τιμές πολύ πολύ καλύτερες από ότι θα ήταν να πληρώσεις με γραμμάτια ΑΝ σου έκανε κάποιος.

kostas111
08/03/2016, 14:27
Πρώτον, νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος στα νούμερα (διάβασα βιαστικά όμως). Δεύτερον, έχεις καλοπροαίρετη μεν, κάκιστη δε αντίληψη της πραγματικότητας. Έτσι όπως τα φαντάζεσαι ο πελάτης δε διατρέχει κανένα κίνδυνο αν "πιστολιάσει", ο δε πωλητής βασίζεται μόνο στην καλή πίστη. Ειδικά στην Ελλάδα του 2016 αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Τρίτον, αν νομίζεις ότι αυτά που λες ισχύουν, άνοιξε κατάστημα πώλησης μοτοσυκλετών με γραμμάτια "ο καλός Σαμαρείτης". Και θα χεστείς στο τάλιρο μέσα στην κρίση (αφού θα είσαι και ο μόνος), αλλά και δε θα χρειάζεται να τρέχεις αλλού για να βρεις μηχανή. Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.


Πως δεν διατρέχει κίνδυνο καλέ μου συμφορουμιστή; εκτός αν δεν διάβασες τι γράφω... εσυ το να σκάσεις πχ 1000 ευρώ προκαταβολή και μερικές δόσεις και στο τέλος να τα χάσεις αυτά και την μηχανή (γιατί θα την πάρει πίσω ο έμπορας) δεν σου μοιάζει επικίνδυνο; και κίνητρο να είσαι τακτικός με τις δόσεις σου και να φοβάσαι την πιστολιά γιατι έτσι τα χάνεις όλα;


όσο για τον έμπορα μακάρι όλοι οι αγοραστές να τον μπιστολιάζουν για να κρατάει τις δόσεις τους και τις προκαταβολές τους στην τσέπη του αλλα να παίρνει πίσω και τις μηχανές!!!

Το μόνο "ρισκο" που αναλαμβάνει ειναι για τις περιπτώσεις που με το καλημέρα (μετα την προκαταβολή και την πρώτη δόση) αρχίσει το μπιστολίδι -ποιος σοβαρός άνθρωπος θα το έκανε αυτό καλύτερα να πετάξει τα λεφτά του στο μπαλκόνι ας νοίκιαζε αντι να έπαιρνε με γραμμάτια- αλλά και παράλληλα γίνει βίδες η μηχανή... μια στο εκατομμύριο δηλαδή που λέει ο λόγος... ε και για κάτι τέτοια θα μπαίνει η ασφάλεια στην μέση...

και τελος αυτό εφαρμόζεται έτσι και αλλιώς σε άλλες αγορές μηχανών στον κόσμο εμεις είμαστε απλά πέρα βρέχει.... στην Ελλάδα το ξέρουμε όμως απο τα αυτοκίνητα το λεγόμενο "μπαλονάκι" αλλά και εκει ακόμη απο την κουτοπονηριά μας και τον φόβο μας για την λέξη "ρίσκο" (που ειναι ορισμός του επιχειρειν παρεμπιπτόντως αλλά ψιλά γράμματα για εμάς κοιτάμε το ρουσφέτι και το μόνιμο βόλεμα πως θα κατεβαίνει το μάνα κάθε μήνα βρέξει χιονίσει ) το σύστημα χρηματοδότησης "μπαλονάκι" για τα αυτοκίνητα το έχουμε καταντήσει απλά άλλη λέξη για κανονικό κλάσσικό δάνειο...

απλά χέζω παιζω δηλαδή το ίδιο ακριβώς πράματα ίδια διαδικασία με το κλασικό δάνειο (δηλαδή μεσολάβηση τραπέζης έλεγχος πόρων εκκαθαριστικού ακινήτων κτλ έλεγχος για άλλα δάνεια έγκριση δανείου κτλ... ) δεν είναι ή δάνειο ή μπαλόνι δηλαδή ειναι ή δάνειο που θα το λέμε μεταξύ μας δάνειο ή δάνειο που θα είναι το ίδιο απλά θα το λέμε μπαλόνι γιατι τα κεντρικά στο εξωτερικό μας λένε να έχουμε και αυτή την λύση αλλά εμεις δεν γουστάρουμε και παίζουμε με τις έννοιες...

ένω στο εξωτερικό απλά πας του λες γειά σας σκας μια προκαταβολή τους δίνεις και μια ταυτότητα κτλ για να ξέρουν ποιος είσαι που μένεις πληρώνεις τις δόσεις και μετά αν δεν έχεις δίνεις πίσω το αμάξι και άντε γεια... ή το ξεπληρώνεις και το κρατάς ή δίνεις πίσω το παλιό και με τις ίδιες δόσεις παίρνεις ίδιας αξίας καινούργιο και συνεχίζεις με την ίδια λογική...

devil's animal
08/03/2016, 14:41
ένω στο εξωτερικό απλά πας του λες γειά σας σκας μια προκαταβολή τους δίνεις και μια ταυτότητα κτλ για να ξέρουν ποιος είσαι που μένεις πληρώνεις τις δόσεις και μετά αν δεν έχεις δίνεις πίσω το αμάξι και άντε γεια... ή το ξεπληρώνεις και το κρατάς ή δίνεις πίσω το παλιό και με τις ίδιες δόσεις παίρνεις ίδιας αξίας καινούργιο και συνεχίζεις με την ίδια λογική...



ναι στο εξωτερικο εχουν και ενα γαματο μηχανογραφικο συστημα που σε βρισκουν οπου και να πας...
ενω εδω αλλαζεις νομο και κανουν να σε βρουν κανενα εξαμηνο...
δεν συζηταμε να φυγεις εξωτερικο...

η λογικη σου μπαζει απο παντου γιατι πολυ απλα εχεις να κανεις με ελληνες...και ο κλασσικος ο ελληνας θα κοιταξει να βρει τροπο να μπιστολιασει, να κοροϊδεψει, να επωφεληθει σε χρονο, σε χρημα, να κανει το κεφι του...κλπ..κλπ...
και γι'αυτο δεν προχωρησαν τα γραμματια...
υπηρχαν (την δεκαετια του '80) αλλα "ναυαγησαν" και πλεον ολοι οι εμποροι βαζουν ενδιαμεσα τις τραπεζες, που θα κυνηγησουν αυτες τα οποια λαμογια...

stefanos
08/03/2016, 14:58
η λογικη σου μπαζει απο παντου γιατι πολυ απλα εχεις να κανεις με ελληνες...και ο κλασσικος ο ελληνας θα κοιταξει να βρει τροπο να μπιστολιασει, να κοροϊδεψει, να επωφεληθει σε χρονο, σε χρημα, να κανει το κεφι του...κλπ..κλπ...
και γι'αυτο δεν προχωρησαν τα γραμματια...
υπηρχαν (την δεκαετια του '80) αλλα "ναυαγησαν" και πλεον ολοι οι εμποροι βαζουν ενδιαμεσα τις τραπεζες, που θα κυνηγησουν αυτες τα οποια λαμογια...

Εδώ υπάρχει και ένα νομικό σύστημα που δεν μπορεί να στο πάρει κιόλας ακόμα και αν το χρωστάς.:lol:

Cpt. Haddock
08/03/2016, 14:59
[....]

Ρε συ Κώστα, μια ερωτηση. Γράφτηκες για να δεις πώς μπορεις να αγοράσεις μηχανακι ή για να μας κανεις μαθηματα επιχειρηματικοτητας και οικονομικων; :confused:

(ή για να πεις τον πονο σου που κανενας δε σου δινει μηχανακι ενω δεν έχεις εισοδημα; )

Bladerunner
08/03/2016, 15:10
ένω στο εξωτερικό απλά πας του λες γειά σας σκας μια προκαταβολή τους δίνεις και μια ταυτότητα κτλ για να ξέρουν ποιος είσαι που μένεις πληρώνεις τις δόσεις και μετά αν δεν έχεις δίνεις πίσω το αμάξι και άντε γεια...

Δεν γνωρίζω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι, αλλά στην Ευρώπη και Αμερική δεν αρκεί η ταυτότητα για χρηματοδότηση. Κι εκεί ελέγχουν μόνιμη εργασία, εισόδημα, κλπ

Έπειτα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σχετικά με τις κατασχέσεις. Ακόμα κι αν υπάρχει (που είναι το σύνηθες) παρακράτηση κυριότητας.

Καταλαβαίνω την "βιασύνη" σου, αν όχι όλοι σίγουρα οι περισσότεροι ήμασταν κάποια στιγμή στη θέση σου. Εφόσον εργάζεσαι και μπορείς να διαθέτεις κάποιο ποσό για να πληρώνεις γραμμάτιο, αποταμίευσέ το όπως προτάθηκε παραπάνω. Όταν μαζέψεις το ποσό που θέλεις προχωράς στην αγορά.

McGyver
08/03/2016, 15:13
Ανταλλάζω πτυχίο οικονομικών με πτυχίο μαθηματικών.

Πληροφορίες εντός με π.μ.

dxeavy
08/03/2016, 15:24
ένω στο εξωτερικό απλά πας του λες γειά σας σκας μια προκαταβολή τους δίνεις και μια ταυτότητα κτλ για να ξέρουν ποιος είσαι που μένεις πληρώνεις τις δόσεις και μετά αν δεν έχεις δίνεις πίσω το αμάξι και άντε γεια... ή το ξεπληρώνεις και το κρατάς ή δίνεις πίσω το παλιό και με τις ίδιες δόσεις παίρνεις ίδιας αξίας καινούργιο και συνεχίζεις με την ίδια λογική...

Δεν ξέρω ποιος σου το είπε αυτό, αλλά τουλάχιστον για Αμερική μπορώ να σου πω εγώ ότι δεν ισχύει. Έζησα Νέα Υόρκη 7 χρόνια και αγόρασα 2 μηχανές εκεί ( εκ τον οποίον την μία την έφερα Ελλάδα ) με δάνειο από την τράπεζα. Να είσαι σίγουρος ότι δεν ζήτησαν μόνο ταυτότητα και προκαταβολή.

kostas111
08/03/2016, 15:27
Ρε συ Κώστα, μια ερωτηση. Γράφτηκες για να δεις πώς μπορεις να αγοράσεις μηχανακι ή για να μας κανεις μαθηματα επιχειρηματικοτητας και οικονομικων; :confused:

(ή για να πεις τον πονο σου που κανενας δε σου δινει μηχανακι ενω δεν έχεις εισοδημα; )

Για να βρω αν πουλάει κανένας με γραμμάτια -κανονικά όχι δώσεις μεσω τράπεζας που τις λέμε γραμμάτια όπως λέμε το δάνειο μπαλονάκι...- (ενώ παράλληλα ειμαι απηυδισμένος που δεν βρήκα μόνος μου έως τώρα μόνο κάνα 2 αλλά αυτοί ειναι σε άλλα μέρη της Ελλάδας και όχι στην Κρήτη ή στην Αθήνα έστω...)

Όλα τα απο πάνω ποστ ξεκίνησαν επειδή κάπιοι μου λέγανε πως ειναι βλακεία τα γραμμάτια ή δεν συμφέρουν κανέναν και εγώ απλά προσπάθησα με επιχειρήματα να δείξω πως είναι λάθος...]

εξάλλου και η αγορά απο το word of mouth διαμορφώνεται σε ενα ποσοστό οπότε αν όλοι ακούνε γραμμάτια και το σκατό φτάνει στην κάλτσα απο τον φόβο χωρίς να ξέρουν ακριβώς γιατι (πέρα απο μια αυθαίρετη έννοια ότι κάπως κάπου κάποτε με μαγικό τρόπο θα τους την φέρουν) τότε φυσικό ειναι να μην βλέπεις και να χρησιμοποιούνται γραμμάτια στις συναλλαγές.



Με λίγα λόγια 1)έχω πάρει απόφαση πως δεν παίζει να βρω μηχανή με γραμμάτια

2) ρίχνω καμιά ματιά στο τοπικ μπας και γίνει θαύμα που δεν πιστεύω αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

3) μέχρι να γίνει το θαύμα προσπαθώ να παραθέσω επιχειρήματα για την χρήση γραμματίων για να προσφέρω και εγώ το λιθαράκι μου στο να αλλάξει η νοοτροπία που δημιουργήθηκε γύρο απο αυτά (κανε το καλό και ρίχτο στο γιαλό που λέμε :P )

kostas111
08/03/2016, 15:30
Δεν γνωρίζω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι, αλλά στην Ευρώπη και Αμερική δεν αρκεί η ταυτότητα για χρηματοδότηση. Κι εκεί ελέγχουν μόνιμη εργασία, εισόδημα, κλπ

Έπειτα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σχετικά με τις κατασχέσεις. Ακόμα κι αν υπάρχει (που είναι το σύνηθες) παρακράτηση κυριότητας.

Καταλαβαίνω την "βιασύνη" σου, αν όχι όλοι σίγουρα οι περισσότεροι ήμασταν κάποια στιγμή στη θέση σου. Εφόσον εργάζεσαι και μπορείς να διαθέτεις κάποιο ποσό για να πληρώνεις γραμμάτιο, αποταμίευσε το όπως προτάθηκε παραπάνω. Όταν μαζέψεις το ποσό που θέλεις προχωράς στην αγορά.

όχι αυτά τα κάνουν για χρηματοδότηση δανείου !! (για κλασικό δάνειο) όχι για μπαλονάκι που ειναι κάτι σαν να το νοικιάζεις ένα πράμα απλά σου δίνετε η επιλογή να γίνει δικό σου ή να νοικιάσεις ένα καινούργιο μετά απο λίγους μήνες ή να δώσεις κλειδί και να μην χρωστάς τίποτα ούτε να σου χρωστάνε.. (κάθε εταιρία έχει δικό της όνομα για αυτό η VW Βαlloon η ΜΙΝΙ 3miniS ή κάπως έτσι κτλ)

kostas111
08/03/2016, 15:31
Δεν ξέρω ποιος σου το είπε αυτό, αλλά τουλάχιστον για Αμερική μπορώ να σου πω εγώ ότι δεν ισχύει. Έζησα Νέα Υόρκη 7 χρόνια και αγόρασα 2 μηχανές εκεί ( εκ τον οποίον την μία την έφερα Ελλάδα ) με δάνειο από την τράπεζα. Να είσαι σίγουρος ότι δεν ζήτησαν μόνο ταυτότητα και προκαταβολή.

Επειδή εσύ πήρες κανονικά δάνειο για να τις αγοράσεις δηλαδή σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία άλλη λύση όλος ο κόσμος απλά κινείται γύρο απο εσένα... ωραία λογική :P ας ρωτούσες και ας μάθαινες...

dxeavy
08/03/2016, 15:35
Επειδή εσύ πήρες κανονικά δάνειο για να τις αγοράσεις δηλαδή σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία άλλη λύση όλος ο κόσμος απλά κινείται γύρο απο εσένα... ωραία λογική :P ας ρωτούσες και ας μάθαινες...

Οκ. Εσύ προφανώς πίσω από τον υπολογιστή σου ξέρεις καλύτερα από εμένα που το έζησα και το έκανα.. εις διπλούν.

Καλή τύχη και δύναμη.

Cpt. Haddock
08/03/2016, 15:38
όχι αυτά τα κάνουν για χρηματοδότηση δανείου !! (για κλασικό δάνειο) όχι για μπαλονάκι που ειναι κάτι σαν να το νοικιάζεις ένα πράμα απλά σου δίνετε η επιλογή να γίνει δικό σου ή να νοικιάσεις ένα καινούργιο μετά απο λίγους μήνες ή να δώσεις κλειδί και να μην χρωστάς τίποτα ούτε να σου χρωστάνε.. (κάθε εταιρία έχει δικό της όνομα για αυτό η VW Βαlloon η ΜΙΝΙ 3miniS ή κάπως έτσι κτλ)

Τα έχεις μπλεξει λιγο (έως πολυ) και το baloon payment ειναι αλλο πραγμα και με άλλο σκοπο.


Επειδή εσύ πήρες κανονικά δάνειο για να τις αγοράσεις δηλαδή σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία άλλη λύση όλος ο κόσμος απλά κινείται γύρο απο εσένα... ωραία λογική :P ας ρωτούσες και ας μάθαινες...

Ξαναρωταω λοιπον. Μπηκες για να δεις πώς θα βρεις μηχανακι ή να μας ανοιξεις τα μάτια γιατι εμεις ειμαστε αφελεις και άσχετοι;

Bladerunner
08/03/2016, 15:42
όχι αυτά τα κάνουν για χρηματοδότηση δανείου !! (για κλασικό δάνειο) όχι για μπαλονάκι που ειναι κάτι σαν να το νοικιάζεις ένα πράμα απλά σου δίνετε η επιλογή να γίνει δικό σου ή να νοικιάσεις ένα καινούργιο μετά απο λίγους μήνες ή να δώσεις κλειδί και να μην χρωστάς τίποτα ούτε να σου χρωστάνε.. (κάθε εταιρία έχει δικό της όνομα για αυτό η VW Βαlloon η ΜΙΝΙ 3miniS ή κάπως έτσι κτλ)

Ακόμα και για τη μακροχρόνια μίσθωση απαιτούνται εχέγγυα ότι μπορούν να πληρώνονται οι μηνιαίες δόσεις-μισθώματα. Είτε πρόκειται με δικαίωμα εξαγοράς στο τέλος είτε όχι.

Γίνεσαι εριστικός χωρίς λόγο.

ggs
08/03/2016, 15:46
Γμτ τις τράπεζες…:lol:

Εδώ είναι μια παλιά κουβέντα για τα γραμμάτια και έχει κάποιες καλές πληροφορίες από τον sergiosm .
(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97811)

Τώρα , επειδή καίγεσαι (κι αυτό δεν είναι ποτε καλό) , δες μάντρες που πουλάνε κυρίως αυτοκίνητα και δέχονται γραμμάτια μήπως μπορείς να κάνεις την αγορά μέσα απ αυτές.

kostas111
08/03/2016, 16:42
Οκ. Εσύ προφανώς πίσω από τον υπολογιστή σου ξέρεις καλύτερα από εμένα που το έζησα και το έκανα.. εις διπλούν.

Καλή τύχη και δύναμη.

Πάλι όλα γυρνάνε γύρο απο τον εαυτό σου... δηλαδή μόνο εσύ είσαι ο έμπειρος και εσύ μόνο πήγες Αμερική σε όλους του υπόλοιπους μας το έχουν απαγορεύσει ... λολ...

Pan (dvs)
08/03/2016, 16:46
Επειδή εσύ πήρες κανονικά δάνειο για να τις αγοράσεις δηλαδή σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία άλλη λύση όλος ο κόσμος απλά κινείται γύρο απο εσένα... ωραία λογική :P ας ρωτούσες και ας μάθαινες...

Φιλαρακι θα σου πω κατι και μακαρι να βγω ψευτης.Ετσι εγωισικα που το βλεπεις το θεμα,θα σε ξεσκισουνε και θα πεις και ευχαριστω στο τελος.

Για να σου δωσουνε δανειο μεσω τραπεζης,η εγγυηση για να κανεις την αγορα, θα ψαξουνε μεχρι και τι μαρκα σωβρακο φορας.
Αν το παρεις με γραμματια,αυτος που θα στην δωσει πιθανοτατα και θα σε γδαρει,αλλα και θα σου την σηκωσει νυχτα (την μηχανη του) αν καθυστερησεις εστω και ενα.

kostas111
08/03/2016, 16:50
Τα έχεις μπλεξει λιγο (έως πολυ) και το baloon payment ειναι αλλο πραγμα και με άλλο σκοπο.



Δεν είναι κανένα άλλο πράμα... δίνει μια προκαταβολή πληρώνεις ΜΙΚΡΕΣ δόσεις (πχ 130 ευρώ για αυτοκίνητο αξίας 25000+ ευρώ) τον μήνα για 12,24,48,60,72 μήνες (ανάλογα πόσους θα συμφωνήσεις ) κτλ.. και στον τελευταίο μήνα καλείσαι να πληρώσεις το υπόλοιπο ποσό (που θα είναι μεγάλο γιατι πλήρωνες με χαμηλές δώσεις για λίγους μήνες)

Οταν φτάσει εκείνη η μέρα έχεις τις εξής επιλογές..

1) να πάρεις δάνειο για να πληρώσεις το μεγάλο τελευταίο ποσό και να κάνεις δικό σου το αυτοκίνητο.

2) να πληρώσεις ντουκου και να κάνεις δικό σου το αυτοκίνητο

3) να δώσεις πίσω το αυτοκίνητο και να μην έχεις καμία άλλη υποχρέωση

4) να δώσεις πίσω το αυτόκίνητο και να πάρεις ενα καινούργιο με την ίδια λογική (που στο τέλος δηλαδή θα πρέπει να πληρώσεις την τελευταία μεγάλη δόση και θα πρέπει να κάνεις ενα απο τα 1),2),3),4) )



Ξαναρωταω λοιπον. Μπηκες για να δεις πώς θα βρεις μηχανακι ή να μας ανοιξεις τα μάτια γιατι εμεις ειμαστε αφελεις και άσχετοι;


Εσύ τα λές αυτά όχι εγώ και προφανώς όποιος εχει την μύγα μυγιάζεται... εγώ ήδη σου απάντησα σε αυτή την ερώτηση αν δεν καταλαβαίνεις πρόβλημα σου (ακολουθεί η απάντηση μου πιο πάνω)




Με λίγα λόγια 1)έχω πάρει απόφαση πως δεν παίζει να βρω μηχανή με γραμμάτια

2) ρίχνω καμιά ματιά στο τοπικ μπας και γίνει θαύμα που δεν πιστεύω αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

3) μέχρι να γίνει το θαύμα προσπαθώ να παραθέσω επιχειρήματα για την χρήση γραμματίων για να προσφέρω και εγώ το λιθαράκι μου στο να αλλάξει η νοοτροπία που δημιουργήθηκε γύρο απο αυτά (κανε το καλό και ρίχτο στο γιαλό που λέμε :P )

Cpt. Haddock
08/03/2016, 17:07
Κοιτα, δε χρειάζομαι να μου πεις τι ειναι το baloon financing, 16 χρονια τραπεζικος (πρωην ευτυχως), κατι θα εμαθα, τι στο διάολο.

Απλα, προσπάθησε να δεις πού και γιατί εφαρμοζεται αυτου του ειδους η χρηματοδοτηση και μετα τα ξαναλέμε.

Τεσπα, δεν ειχα δει την απαντησή σου. Καλή τύχη. Κι ο Τσιπρας πηρε το νταούλι να αλλαξει την ευρωπη και ειδαμε προκοπή

kostas111
08/03/2016, 17:12
Φιλαρακι θα σου πω κατι και μακαρι να βγω ψευτης.Ετσι εγωισικα που το βλεπεις το θεμα,θα σε ξεσκισουνε και θα πεις και ευχαριστω στο τελος.

Για να σου δωσουνε δανειο μεσω τραπεζης,η εγγυηση για να κανεις την αγορα, θα ψαξουνε μεχρι και τι μαρκα σωβρακο φορας.
Αν το παρεις με γραμματια,αυτος που θα στην δωσει πιθανοτατα και θα σε γδαρει,αλλα και θα σου την σηκωσει νυχτα (την μηχανη του) αν καθυστερησεις εστω και ενα.

Νομίζω ότι μιλάω με ενήλικες...

Εννοείται ότι θα σε ψάξουν για τα έσοδα σου αν χρωστάς κτλ αυτό έλειπε να δίνουν ενα αυτοκίνητο στον κάθένα που θα τους πείς "είμαι καλό παιδί μπάρμπα δώσε μου" ...


όταν έγραψα πιο πάνω
"στο εξωτερικό απλά πας του λες γειά σας σκας μια προκαταβολή τους δίνεις και μια ταυτότητα κτλ " εννοούσα ότι τους δίνεις τα στοιχεία σου όπως πχ τον αντίστοιχο αμκα βρίσκουν ποιος είσαι και εννοείται ότι θα κοιτάξουν αν χρωστάς και αν έχεις εισόδημα..

Απλά η διαφορά ειναι στο ότι ειναι μια τυπική διαδικασία ρουτίνας που τηνα αναλαμβάνει κατώτερος υπάλληλος που μπορεί να γινει και αυθημερόν

και εκτός απο αυτό η λογική και οι απαιτήσεις ειναι εντελώς διαφορετικές...

Εδω στην Ελλάδα ας πουμε για να πάρω μια μηχανή 10.000 ευρώ με δόσεις θα πρέπει να έχω και γαμω τις φορολογικές δηλώσεις τόσο μεγάλη που αν ήθελα θα μπορούσα να την αγοράσω και μετρητοίς!!!! άρα ποιο το νόημα;

Ενω αλλού επικεντρώνονται στο ποσό της δόσης πχ αν ειναι 200 ευρώ και κοιτάνε αν μπορείς να πληρώσεις τα 200 αυτά ευρώ οπότε ακόμη και ένας με έσοδα πχ 8000 ευρώ τον χρόνο μπορεί να πάρει μια τέτοια μηχανή... στην Ελλάδα με 8000-12000 ευρώ εισόδημα τον χρόνο δεν σου δίνουν ούτε πιστωτική κάρτα (με 1000 ευρώ όριο) όχι μηχανή...


όσο για το άλλο που λες καλά θα κάνει που θα σου την πάρει αν δεν του πληρώσεις το γραμμάτιο μονο που το να διαμαρτυρήσεις γραμμάτιο κρατάει λίγο καιρό και δεν νομίζω να έχει δικαίωμα απο το πρώτο να παρακρατήσει την μηχανή αλλά καλά θα κάνει να την παρακρατήσει αν δεν πληρώνεις αυτό έλειπε...

kostas111
08/03/2016, 17:13
Κοιτα, δε χρειάζομαι να μου πεις τι ειναι το baloon financing, 16 χρονια τραπεζικος (πρωην ευτυχως), κατι θα εμαθα, τι στο διάολο.

Απλα, προσπάθησε να δεις πού και γιατί εφαρμοζεται αυτου του ειδους η χρηματοδοτηση και μετα τα ξαναλέμε.

Τεσπα, δεν ειχα δει την απαντησή σου. Καλή τύχη. Κι ο Τσιπρας πηρε το νταούλι να αλλαξει την ευρωπη και ειδαμε προκοπή



Ωραία που και πως εφαρμόζεται πες μας...

Cpt. Haddock
08/03/2016, 17:18
Ωραία που και πως εφαρμόζεται πες μας...

Αστο αυτο (που να ξερω εγω τωρα...)

Για πες για το εξωτερικο, με ενδιαφερει. Απο ποιες χωρες εχεις εμπειρια και απο ποιες τραπεζες;

kostas111
08/03/2016, 17:25
Αστο αυτο (που να ξερω εγω τωρα...)

Για πες για το εξωτερικο, με ενδιαφερει. Απο ποιες χωρες εχεις εμπειρια και απο ποιες τραπεζες;

ρε φιλαράκι ο μόνος που μιλάει με ειρωνεία είσαι εσύ να το ξέρεις εγώ ποτέ δεν ειρωνεύτηκα και επειδή σου μιλάω σοβαρά δεν το κάνω επειδή νομίζω πως βρέχει... αν θες τώρα να δείξεις ότι εισαι τενεκές μπράβο κάντο...


Τέλος αυτα τα προγράμματα τα αναλαμβάνουν οι ίδιες εταιρίες και όχι τρίτες τράπεζες

bulmont
08/03/2016, 17:26
...... αλλά τα μαθηματικά ειναι μαθηματικά ....

Nαι αλλά και τα λεφτά είναι λεφτά...........

Τι να τα κάνεις τα μαθηματικά άμα δεν έχεις φράγκο.........:rolleyes:

Cpt. Haddock
08/03/2016, 17:28
ρε φιλαράκι ο μόνος που μιλάει με ειρωνεία είσαι εσύ να το ξέρεις εγώ ποτέ δεν ειρωνεύτηκα και επειδή σου μιλάω σοβαρά δεν το κάνω επειδή νομίζω πως βρέχει... αν θες τώρα να δείξεις ότι εισαι τενεκές μπράβο κάντο...
Τέλος αυτα τα προγράμματα τα αναλαμβάνουν οι ίδιες εταιρίες και όχι τρίτες τράπεζες

Καμια ειρωνια. Μιλας συνεχως για το πώς γινονται τα πράγματα στο εξωτερικο, σε δανεια, credit scoring και λοιπα. ΞΑΝΑρωτάω λοιπον, απο ποιες χωρες/τράπεζες εχεις εμπειρια.

(προσπαθω να σου πω ευγενικα οτι λες μερικες ανακριβειες και απλουστευσεις :wave2: )

Pan (dvs)
08/03/2016, 18:00
Νομίζω ότι μιλάω με ενήλικες...


Kαι εγω αυτο νομισα γι αυτο απαντησα.


Οπως και να χει σιδεροκεφαλος.:beer:

byron
08/03/2016, 19:35
Μου αρέσει που γράφετε σεντόνια σε κάποιον που νομίζει πως ξέρει πως ΘΑ έπρεπε να δουλεύει το credit σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο.

Καλά κρασιά :lol:

mikes
08/03/2016, 20:26
εγω πιστευω ότι κανονικα τα μαγαζια για να ξεστοκαρουν πρεπει να δινουν τις μηχανες τσαμπα, και να μας πλερωνουν και τις βενζίνες...
επειδή θελω να αλλαξω μηχανη, ξερει κανενας καποιο μαγαζι να μου ΑΓΟΡΑΣΕΙ τη δικη μου, και να μου δοσει καποια άλλη τσαμπα?

μπορω αμα θετε να γραψω και 7-8 σεντονια που να αναλυω πως το σακι με πιτουρα που εχω για μυαλο σκέφτεται πως αμα τα μαγαζια δινουν τσαμπα εμπορευμα θα ορθοποδησουν και θα χεστουν στο ταληρο, αλλα τελιωνουν οι μπαταριες του πληκτρολογιου και βαριέμαι να κατεβω στο περιπτερο για να παρω (τσαμπα) καινουριες..

kostas111
09/03/2016, 17:48
εγω πιστευω ότι κανονικα τα μαγαζια για να ξεστοκαρουν πρεπει να δινουν τις μηχανες τσαμπα, και να μας πλερωνουν και τις βενζίνες...
επειδή θελω να αλλαξω μηχανη, ξερει κανενας καποιο μαγαζι να μου ΑΓΟΡΑΣΕΙ τη δικη μου, και να μου δοσει καποια άλλη τσαμπα?

μπορω αμα θετε να γραψω και 7-8 σεντονια που να αναλυω πως το σακι με πιτουρα που εχω για μυαλο σκέφτεται πως αμα τα μαγαζια δινουν τσαμπα εμπορευμα θα ορθοποδησουν και θα χεστουν στο ταληρο, αλλα τελιωνουν οι μπαταριες του πληκτρολογιου και βαριέμαι να κατεβω στο περιπτερο για να παρω (τσαμπα) καινουριες..

Τα σεντόνια τα γράφω για να εξηγούμαι αντί να παρεξηγούμαι έτσι ώστε αν τα διαβάσει κάποιος να καταλαβαίνει τι λέω...


Αν τώρα εσύ βαριέσαι να τα διαβάσεις ωραίος δικαίωμα σου Edit by ggs


πες μου σε ΠΟΙΟ ΠΟΣΤ και ΠΟΥ έγραψα για ΤΖΑΜΠΑ μηχανή; απλά αυτό.

η πες μου σε ΠΟΙΟ ΠΟΣΤ και ΠΟΥ φαίνεται να λέω πράματα που ζημιώνουν τον πωλητή και με ποιον τρόπο μια και υπαινίσσεσαι το τζάμπα...

κάτι μου λέει ότι όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις κάτι τέτοιο....


Να μην καταλαβαίνεις κάτι ειναι δεκτόν ... να βαριέσαι να διαβάσεις κάτι πάλι δεκτόν... δεν σε υποχρεώνει κανένας αν δεν θες...

kostas111
09/03/2016, 17:58
Καμια ειρωνια. Μιλας συνεχως για το πώς γινονται τα πράγματα στο εξωτερικο, σε δανεια, credit scoring και λοιπα. ΞΑΝΑρωτάω λοιπον, απο ποιες χωρες/τράπεζες εχεις εμπειρια.

(προσπαθω να σου πω ευγενικα οτι λες μερικες ανακριβειες και απλουστευσεις :wave2: )

Εσύ μόνο ρωτάς απαντήσεις δεν διαβάζεις και ξαναρωτάς στις δικές μου ερωτήσεις πάλι δεν απαντάς αλλά ρωτάς... και αυτό μια μορφή ειρωνείας είναι (αν και δεν σε κατηγόρησα με αφορμή αυτό αλλά με αφορμή το ότι αυτοαποκαλείσαι άσχετος υπαινίσσοντας ότι σε αποκάλεσα έτσι και καλά επειδή εγώ είμαι ο άσχετος που νομίζει εσένα άσχετο πράγμα που δεν έχει συμβεί πουθενά και σε προκαλώ να βρεις ποστ μου που να φαίνεται ότι σε αποκαλώ άσχετο ή κάτι τέτοιο.)

Αρνείσαι δηλαδή την διαδικασία του μπαλονιού ή του "hire purchase" όπως το λένε οι Αμερικάνοι;

Ποιό σημείο ακριβώς σε παραξενεύει απο αυτά που έχω γράψει γιατι πέρα απο υπονοούμενα και ερωτήσεις για την αυθεντία μου (ποιο απλά για το ποιός είμαι και που τα ξέρω αυτά) δεν βλέπω να μιλάς με κάποιο στέρεο αντεπιχείρημα για όσα ειπώθηκαν.

ggs
09/03/2016, 18:04
Χαλαράααα...

skylaros
09/03/2016, 21:12
Φίλε μου Τζι...κης στον Πειραιά, είναι και από τα μέρη σου από ότι κατάλαβα. Δίνεις προκαταβολή και παίρνεις με γραμμάτια. Έχει τεράστια ποικιλία από μηχανάκια. Καλή τύχη.


Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση να πω ότι εγώ δε θα αγόραζα από αυτόν. Εσύ που έχεις πρεμούρα δοκίμασε την τύχη σου!

mikes
09/03/2016, 21:30
Τα σεντόνια τα γράφω για να εξηγούμαι αντί να παρεξηγούμαι έτσι ώστε αν τα διαβάσει κάποιος να καταλαβαίνει τι λέω...


Αν τώρα εσύ βαριέσαι να τα διαβάσεις ωραίος δικαίωμα σου Edit by ggs


πες μου σε ΠΟΙΟ ΠΟΣΤ και ΠΟΥ έγραψα για ΤΖΑΜΠΑ μηχανή; απλά αυτό.

η πες μου σε ΠΟΙΟ ΠΟΣΤ και ΠΟΥ φαίνεται να λέω πράματα που ζημιώνουν τον πωλητή και με ποιον τρόπο μια και υπαινίσσεσαι το τζάμπα...

κάτι μου λέει ότι όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις κάτι τέτοιο....


Να μην καταλαβαίνεις κάτι ειναι δεκτόν ... να βαριέσαι να διαβάσεις κάτι πάλι δεκτόν... δεν σε υποχρεώνει κανένας αν δεν θες...


πες μου εσυ πρωτα που με ειδες να αναφερωμαι σε σενα?

εγω απλα μπηκα σε ένα σχετικο θεμα όπως εκανες και εσυ, και ρωτησα αν ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να παρω μηχανη από μαγαζι τσαμπα,
καθως με αυτό το τροπο γουστάρω εγω να αποκτησω μοτοσυκλετα...

ουτε αναφερθηκα σε σενα ουτε εγραψα καπου ότι βαριέμαι να διαβασω αυτά που γραφεις, ουτε ότι δεν τα καταλαβα... γιατι αρπαζεσαι? κουλαρε!
ουτε δικοσου είναι το θρεντ, ουτε περιστρέφονται όλα γυρω από εσενα...

mikes
09/03/2016, 21:31
Φίλε μου Τζι...κης στον Πειραιά, είναι και από τα μέρη σου από ότι κατάλαβα. Δίνεις προκαταβολή και παίρνεις με γραμμάτια. Έχει τεράστια ποικιλία από μηχανάκια. Καλή τύχη.


Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση να πω ότι εγώ δε θα αγόραζα από αυτόν. Εσύ που έχεις πρεμούρα δοκίμασε την τύχη σου!
για τον συγκεκριμενο παντως δεν εχουν ακουστει και τα καλυτερα....

Stigas
15/07/2016, 14:03
Εγώ πήγα για δάνειο 2000€ και με απέρριψαν χωρίς λόγο δύο φορές, ισχυριζόμενοι ότι εχω παρελθόν κακής πιστοληπτικής συμπεριφοράς, να πω βέβαια ότι δεν εχω πάρει ποτέ ξανά δάνειο, και δεν ξερω τι παει να πει πιστωτική κάρτα... Μέχρι και ο Τειρεσίας δεν βρήκε κατι στο όνομά μου, η μοτο που θελω να αγοράσω κοστιζει γυρω στα 8000 και δεν την παιρνω ντουκου λόγω τεκμηριου, βλεπετε, το μπουρδελο θα μου βαλει καπέλο 850€ στην περιπτωση που ψωνισω ντουκου...
Αρα για μενα το γραμματιο ειναι μονοδρομος και τα μαγαζια που κανουν γραμματια ειναι λιγοστα.
Οποιος θελει να με βοηθησει ας μου στειλει μνμ αν εχει υπ'όψιν καποιο αξιοπιστο μαγαζι, εκτος Τζ......Η...

anavatis19
15/07/2016, 15:29
εγω φιλε μου...ακριβως ιδια περιπτωση με σενα! καμια τραπεζα δεν μο εδινε δανειο μεχρι που βρηκα την VW bank. χωρις πολλα πολλα το πηρα..αν θες στειλε μου πμ κ ρωτα μου οτι θες..απο εμπορο στην πειραιως ψωνισα εγω και ειμαι καταευχαριστημενος με τη βερσαλλια μου.

THEOD
15/07/2016, 18:17
η μοτο που θελω να αγοράσω κοστιζει γυρω στα 8000 και δεν την παιρνω ντουκου λόγω τεκμηριου, βλεπετε, το μπουρδελο θα μου βαλει καπέλο 850€ στην περιπτωση που ψωνισω ντουκου...



Κάντο λίγο λιανά αυτό... Τι σχέση έχει το τεκμήριο (και πέρα από το γεγονός ότι οι μηχανές μέχρι στιγμής δεν έχουν τεκμήρια...) με το πως θα εξοφλήσεις την αγορά ???

WiSe
15/07/2016, 18:38
Κάντο λίγο λιανά αυτό... Τι σχέση έχει το τεκμήριο (και πέρα από το γεγονός ότι οι μηχανές μέχρι στιγμής δεν έχουν τεκμήρια...) με το πως θα εξοφλήσεις την αγορά ???

Κιομως εχει. Αν π.χ. εχεις Χ εισοδημα και κανεις αγορα περαν της υποτιθεμενης αγοραστικης δυναμης του τρως ενα φορο στο κεφαλι.

THEOD
15/07/2016, 18:52
Κιομως εχει. Αν π.χ. εχεις Χ εισοδημα και κανεις αγορα περαν της υποτιθεμενης αγοραστικης δυναμης του τρως ενα φορο στο κεφαλι.


Κάπου τα έχετε μπερδέψει...Μάλλον εννοείς "πόθεν έσχες" που σε απλά Ελληνικά σημαίνει "που βρήκες τα λεφτά για την αγορά"... Η λύση εδώ είναι "αναλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών" (άσε που μεταξύ μας δεν πιστεύω ότι ασχολείται κανείς με αυτά τουλάχιστον όσο μιλάμε για τέτοιου είδους ποσά και ύψος δηλώσεων...)
Το τεκμήριο είναι διαφορετικό πράγμα... (σε απλά ελληνικά είναι ότι "για να το έχεις και να το συντηρείς σημαίνει ότι έχεις και ένα εισόδημα που αν δεν το δηλώνεις σημαίνει ότι το φοροδιαφεύγεις") και επιπλέον... α) απ' όσο ξέρω και τουλάχιστον προς το παρόν οι μοτό ΔΕΝ αποτελούν τεκμήριο β) και να αποτελούσαν δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση πως την εξόφλησες αλλά το γεγονός ότι την κατέχεις (και άρα την συντηρείς...) - άρα δεν έχει να κάνει με την αγορά ή τα γραμμάτια ή οτιδήποτε άλλο...

teo_g7
15/07/2016, 18:58
Κάπου τα έχετε μπερδέψει...Μάλλον εννοείς "πόθεν έσχες" που σε απλά Ελληνικά σημαίνει "που βρήκες τα λεφτά για την αγορά"... Η λύση εδώ είναι "αναλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών" (άσε που μεταξύ μας δεν πιστεύω ότι ασχολείται κανείς με αυτά τουλάχιστον όσο μιλάμε για τέτοιου είδους ποσά και ύψος δηλώσεων...)
Το τεκμήριο είναι διαφορετικό πράγμα... (σε απλά ελληνικά είναι ότι "για να το έχεις και να το συντηρείς σημαίνει ότι έχεις και ένα εισόδημα που αν δεν το δηλώνεις σημαίνει ότι το φοροδιαφεύγεις") και επιπλέον... α) απ' όσο ξέρω και τουλάχιστον προς το παρόν οι μοτό ΔΕΝ αποτελούν τεκμήριο β) και να αποτελούσαν δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση πως την εξόφλησες αλλά το γεγονός ότι την κατέχεις (και άρα την συντηρείς...) - άρα δεν έχει να κάνει με την αγορά ή τα γραμμάτια ή οτιδήποτε άλλο...

Και οι δυο το ίδιο πραγμα λέτε!
Αναλωση κεφαλαίου βέβαια γινεται αν σου εχει μενει κεφαλαιο (δεν ειχες αλλα τεκμηρια) απο τα προηγουμενα χρόνια