PDA

View Full Version : HELP Ανανηψη XT250 μετα απο 13 χρονια νεκρας!!



Μακεδονας
20/04/2014, 21:22
Hi μάγκες οπώς γράφει και ο τιτλος μετα απο 13 χρονιά σε ενα γκαράζ έδωσα την ευκαιρια σε ενα Xtακι 250 να ελπίζει για ανάσταση!
Θέλω γνώμες στο τι πρεπει να προσεξω πριν ρίξω την πρωτη μανιβελια
Τι να καθαρίσω?
Με τι τροπο και υλικά (καθαριστικά)?
Καθαρισμος ντεποζιτου(δεν εχει σκουριες)απο παλια καυσιμα!
Για πείτε!!

Pan (dvs)
20/04/2014, 21:27
Αν δεν βαλεις φωτογραφια η διευθυνση θα σου κλειδωσει το θεμα.Πρωτα φωτο και μετα κουβεντες.

SHOOTER045
20/04/2014, 22:44
Πέταμα λάδια βάλε φρέσκα και άστα να τρέξουν άλλαξε και φίλτρο λαδιου
Βγάλσιμο τεποζιτου γύρισμα ανάποδα άδειασμα πλύσιμο σε πίεση στέγνωμα φρέσκια βενζινη
Καινούριο μπουζί
Βγάλσιμο λύσιμο καρμπ καθάρισμα τοποθέτηση αφού επισκευαστεί
Καθαρό σωληνάκι βενζίνης
Και πατάμε μανιβέλα
Αν δεν πάρει ξαναρώτα τα γνωστά/ξερεις...
Ρεύματα διακόπτες καρμπ κλπ
Καλο βολι

Μακεδονας
20/04/2014, 23:21
Αν δεν βαλεις φωτογραφια η διευθυνση θα σου κλειδωσει το θεμα.Πρωτα φωτο και μετα κουβεντες.

Δεν σε πιανω τι έννοεις φίλε μου??

Μακεδονας
20/04/2014, 23:24
Πέταμα λάδια βάλε φρέσκα και άστα να τρέξουν άλλαξε και φίλτρο λαδιου
Βγάλσιμο τεποζιτου γύρισμα ανάποδα άδειασμα πλύσιμο σε πίεση στέγνωμα φρέσκια βενζινη
Καινούριο μπουζί
Βγάλσιμο λύσιμο καρμπ καθάρισμα τοποθέτηση αφού επισκευαστεί
Καθαρό σωληνάκι βενζίνης
Και πατάμε μανιβέλα
Αν δεν πάρει ξαναρώτα τα γνωστά/ξερεις...
Ρεύματα διακόπτες καρμπ κλπ
Καλο βολι Αυτά είναι στο πρόγραμμα οντως να γινουν φιλέ μου εχεις δίκιο!!

SHOOTER045
21/04/2014, 00:26
Ο pan από παν εννοεί ότι θέλουμε φωτο
Που σαι επειδή το μοτορι καθόταν πολύ καιρό συντηρητικά ξεκινά με wd40 σε κεντρικό διακόπτη kill switch και σε ότι φυσά έχεις προσβαση

Pan (dvs)
21/04/2014, 09:03
Δεν σε πιανω τι έννοεις φίλε μου??

Eιναι ευκολο να με πιασεις γιατι δεν ειμαι ιδιαιτερα γρηγορος.

Αν δε δει ο γιατρος τον ασθενη,ουτε διαγνωση μπορει να κανει,ουτε μπορει να του δωσει τα σωστα φαρμακα.


Αν θελεις φυσικα το κανεις,εσυ θα κρινεις.

Μακεδονας
22/04/2014, 00:38
Και ξαφνικα ολα τα ονειρα τελειωσαν την στιγμη που αφαιρουσα το ντεποζιτο για να το καθαρισω
Να σημειωθει οτι την ζημια δεν την γνωριζε ουτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ο οποιος μου το χαρισε και
οταν τον ενημερωσα εσπευσε να το δει απο κοντα(με ανοιχτο το στομα)γιατι αν προσεξετε στην φωτο
χρειαζετε περιπου 1 εως 2 εκατοστα ωστε το σπασμενο σημειο να διαχωριστει εντελως και να
Τωρα πλεον μας εμειναν τα παντα εκτος απο σασι!!
Σκεψεις διαφορες!!

314760

SHOOTER045
22/04/2014, 00:50
Όταν κολλάει,κολλαει
Το βασίζεσαι όμως? Ίσως και αν ενισχυθεί εξωτερικά....

Μακεδονας
22/04/2014, 01:38
Όταν κολλάει,κολλαει
Το βασίζεσαι όμως? Ίσως και αν ενισχυθεί εξωτερικά....

Περασε και αυτο απο το μυαλο αλλα με την διαφορα της εσωτερικης ενισχυσης για αρχη!!
Βεβαια οσο γρηγορα ηρθε τοσο γρηγορα εφυγε(απ το μυαλο)!!
Πολυ δουλεια για το τιποτα πιστευω το θελω για εντουροβολτες
και δεν θελω το μυαλο μου να ειναι παντα εκει σε καθε λακουβα!!
οποτε δεν υπαρχει γυρισμος στο θεμα εμπιστοσυνη!!

314762

Dbnn
22/04/2014, 01:58
Φτιάχνεται αλλά σε σωστό μάστορα.

Αν μετρηθεί και κολληθεί σωστά δεν μασάει, μην το φοβάσαι. Άλλαξε και την σωλήνα απο την μια άκρη ως την άλλη για να μην έχεις φόβο.

Μακεδονας
22/04/2014, 02:13
Φτιάχνεται αλλά σε σωστό μάστορα.

Αν μετρηθεί και κολληθεί σωστά δεν μασάει, μην το φοβάσαι. Άλλαξε και την σωλήνα απο την μια άκρη ως την άλλη για να μην έχεις φόβο.

Και για να εχουμε καλο ερωτημα αυτο λογικα δεν πρεπει να παει σε καλιμπρα για να ερθει στα κεντρα του και να κολληθει??

Pan (dvs)
22/04/2014, 07:18
Κολλαει.Θα μπει εσωτερικα σωληνα και θα γινει μια χαρα.Σε καλο ομως μαστορα.Ισως να μην χρειαστει καλιμπρα.

gregogti
22/04/2014, 08:12
σωπα ρε κολαει μια χαρα......μην το φοβασαι .βολτες θα κανεις δεν παθαινει τιποτα .κολα το με argon βαλε και 2 ενισχυσεις στο πλαι και μια χαρα ...........προχωρα.οταν βγαλεις τα καρμπ προσεχε τους λαιμους ....α και φιλτρο λαδιου δεν εχει μονο σιτα την καθαριζεις και την ξαναβαζεις

soter3gm
22/04/2014, 08:40
Ρε μαστόρια γιατί να το κολλήσει ? και να μη βρεί ένα σκελετό από κάπου και να τον αλλάξει ? να έχει το κεφάλι του σίγουρο ? άλλωστε αυτό το μηχανάκι το βρίσκεις τσάμπα ολόκληρο ΕΔΩ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=270&variant=+Xt+250&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=t&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale)

GIXXERAKIAS
22/04/2014, 08:53
Ρε μαστόρια γιατί να το κολλήσει ? και να μη βρεί ένα σκελετό από κάπου και να τον αλλάξει ? να έχει το κεφάλι του σίγουρο ? άλλωστε αυτό το μηχανάκι το βρίσκεις τσάμπα ολόκληρο ΕΔΩ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=270&variant=+Xt+250&price-from=&price-to=®istration-from=®istration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=t&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale)

Το πρώτο ειδικά είναι χάρμα.....γιατί είναι το ίδιο με αυτό του πόστ.:bawl:

notakos600
22/04/2014, 08:54
Αν ήταν σπάνιο μοντέλο και δεν έβρισκες πλαίσιο με την καμμία, ε τότε να το κόλλαγες.
Αφού βρίσκεις ολόκληρο μηχανάκι σχεδόν τσάμπα μην το σκέφτεσαι καθόλου.

soter3gm
22/04/2014, 11:12
Το πρώτο ειδικά είναι χάρμα.....γιατί είναι το ίδιο με αυτό του πόστ.:bawl:

ΡΕ Ο ΣΤΡΑΒΑΚΑΣ δεν το πρόσεξα αλλά αν ψάξει κανένας βρίσκει :D

sapila racing
22/04/2014, 11:26
Φίλε Μακεδόνα, στην αγγελία σου στο car.gr λες πως δίνεις και την άδεια σκέτη 100 Ευρω.
Αυτό εμένα δεν μου κάθεται καθόλου καλά... :nono:

PetranGR
22/04/2014, 11:42
στο σφυρί ;
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4995573/

Stergios69
22/04/2014, 11:55
Στην αγγελία λέει ότι επισκευάζεται εύκολα και φθηνά...
Το σημείο που έσπασε το πλαίσιο είναι τέτοιο, που όποιος το επισκευάσει, θα πρέπει να διωχθεί για εγκληματική αμέλεια.
Το μηχανάκι είναι χάρος.

Dbnn
22/04/2014, 12:15
Έχε χάρη που δεν μπορώ να μείνω χωρίς μηχανάκι αλλιώς θα σου έδινα τωρα το παπί, θα το έφτιαχνα και θα έβλεπες πως θα φτιαχνόταν το ΧΤ.... :beer:

gregogti
22/04/2014, 15:03
κολησε το μην το πουλας ...για χαλαρη εντουροβολτα δεν παθαινει τιποτα .κολα το

giorgos.bmw
22/04/2014, 15:46
Στην αγγελία λέει ότι επισκευάζεται εύκολα και φθηνά...
Το σημείο που έσπασε το πλαίσιο είναι τέτοιο, που όποιος το επισκευάσει, θα πρέπει να διωχθεί για εγκληματική αμέλεια.
Το μηχανάκι είναι χάρος.

Χωρίς ίχνος ειρωνείας απλός από περιέργεια ρωτάω τη γνώσεις έχεις και το λες αυτό.

Stergios69
22/04/2014, 17:35
Μηχανολογικες, αντοχης υλικων και στατικης επαρκειας...
Οποιος θελει, το κολλαει και αρχιζει τις βολτες...

gregogti
22/04/2014, 18:43
εγω πιστευω πως αν το κολησει και το ενυσχιση και γυρω γυρω με εχτρα λαμακια δεν θα παθει τιποτα για βολτα χαλαρα που το θελει .δεν θα παει να κανει αλματα

notakos600
22/04/2014, 19:13
Μηχανολογικες, αντοχης υλικων και στατικης επαρκειας...
Οποιος θελει, το κολλαει και αρχιζει τις βολτες...

Με άλλο ένα πτυχίο πεθαίνεις...:lol:

Stergios69
22/04/2014, 19:19
Με άλλο ένα πτυχίο πεθαίνεις...:lol:

Εχω και μεταπτυχιακο, παμε μια βολτα; :D

notakos600
22/04/2014, 19:20
Εχω και μεταπτυχιακο, παμε μια βολτα; :D

Θα μου το δώσεις στο δρόμο να το οδηγήσω κι εγώ λίγο; :lol:

Μακεδονας
22/04/2014, 21:38
Φίλε Μακεδόνα, στην αγγελία σου στο car.gr λες πως δίνεις και την άδεια σκέτη 100 Ευρω.
Αυτό εμένα δεν μου κάθεται καθόλου καλά... :nono:

Αν σου ερχετε κατι παρανομο στο μυαλο τοτε καλο ειναι να το ξεχασεις γιατι δεν υπαρχει κατι τετοιο!!
Η σκεψη για την αδεια ηρθε οταν ενας φιλος ζητησε τα περισσοτερα πραγματα της μηχανης για να τα εχει καβα για το δικο του 250
αλλα δεν τον ενδιαφερει καθολου το θεμα με την αδεια
οποτε και θα μου εμενε!!

Μακεδονας
22/04/2014, 21:44
Στην αγγελία λέει ότι επισκευάζεται εύκολα και φθηνά...
Το σημείο που έσπασε το πλαίσιο είναι τέτοιο, που όποιος το επισκευάσει, θα πρέπει να διωχθεί για εγκληματική αμέλεια.
Το μηχανάκι είναι χάρος.


Φιλε μου αυτα που γραφω στην αγγελια δεν βγηκαν απο το κεφαλι μου
γραφτηκαν μετα απο αναλυση του θεματος με ειδικους!!
Ναι ειναι αρκετα επιφοβο ενα τετοιο μηχανακι και ειδικα για την χρηση που το θελω εγω(εντουρασιον χαλαρουσιον)
το αν ειναι Χαρος ας το κρινει ο καθεις μοναχος του!!

Μακεδονας
22/04/2014, 21:48
Μηχανολογικες, αντοχης υλικων και στατικης επαρκειας...
Οποιος θελει, το κολλαει και αρχιζει τις βολτες...


Στεργιο εισαι βορεια??
Αν ναι ξεκινα να διαβαζεις τα βιβλια που λες γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σου το φερω
να το αναλαβεις!!:smokin: ... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.

Μακεδονας
22/04/2014, 21:53
Παντως μπορει να εβαλα την μηχανη σε αγγελια αλλα η καρδια ακομα το σκεφτεται!!
Το τρελο ειναι οτι ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειναι το σασι δεχτηκα 5 τηλ.
απο πολυ καψουριδες ανθρωπους με το μηχανακι οι οποιοι το θελουν σαν τρελοι.
Ελπιζω να ξεκαθαρισω συντομα μεσα μου τι σκατα θα κανω!!
Για την ωρα το μυαλο ειναι μερεντα!!

Dbnn
22/04/2014, 22:36
Παντως μπορει να εβαλα την μηχανη σε αγγελια αλλα η καρδια ακομα το σκεφτεται!!
Το τρελο ειναι οτι ακομα και σε αυτην την κατασταση που ειναι το σασι δεχτηκα 5 τηλ.
απο πολυ καψουριδες ανθρωπους με το μηχανακι οι οποιοι το θελουν σαν τρελοι.
Ελπιζω να ξεκαθαρισω συντομα μεσα μου τι σκατα θα κανω!!
Για την ωρα το μυαλο ειναι μερεντα!!

Φίλε μου λογικό είναι. Με 350 ευρώπουλα που το δίνεις για αυτή τη ζημιά.
Μόνο που σε 2 μέρες σε πήρανε 5 τηλέφωνα αυτό φτάνει να καταλάβεις οτι φτιάχνεται.
Απο κει και πέρα οτι θέλεις κάνεις.

soter3gm
23/04/2014, 08:26
ΑΥΤΟ !!! (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4891627/)

doctoras
23/04/2014, 08:46
το μηχανακι(χτ250) κατα τά αλλα και απο τις φωτό δείχνει σε καλή κατάσταση, εάν το γουστάρεις ψάξου μη το στέλνεις διότι το σημαντικότερο είναι να βρίσκεις κάτι σε καλή κατάσταση (όταν ήταν εν ενεργεία)

Μακεδονας
23/04/2014, 22:12
Και η απόφαση εληφθει!!
Δεν πωλειτε θα φτιαχτεί!!:evil:

Θα σας κραταω ενημερους με φωτο και σας ευχαριστώ ολους!!

Dbnn
23/04/2014, 22:56
Και η απόφαση εληφθει!!
Δεν πωλειτε θα φτιαχτεί!!:evil:

Θα σας κραταω ενημερους με φωτο και σας ευχαριστώ ολους!!

Ωστε και εσύ ενας σαν τους άλλους εεεεε? Βάζουμε ψεύτικες αγγελίες και μας πέφτουν οι μονάδες εμάς εεεε?

Ξεκίνα και εδώ είμαστε όλοι!!!! :beer:

Pardalotzatziki
24/04/2014, 02:36
Καλη αρχη τοτε....και καλη τυχη... :wave2:

Μακεδονας
24/04/2014, 13:19
Ωστε και εσύ ενας σαν τους άλλους εεεεε? Βάζουμε ψεύτικες αγγελίες και μας πέφτουν οι μονάδες εμάς εεεε?

Ξεκίνα και εδώ είμαστε όλοι!!!! :beer:

Επανω σε στιγμη ψυχικης οδινης καποια ακραια πραγματα μπορει καμια φορα να συμβουν!!
Αnyway λαθη ειμασται ανθρωπους φτιαχνουμε!!:D

OldMan
24/04/2014, 14:26
Αnyway λαθη ειμασται ανθρωπους φτιαχνουμε!!:D
Μηχάνακι δεν βλέπω να φτιάχνουμε και αρχίζει η αντίστροφη μετρηση...:smokin:

Μακεδονας
24/04/2014, 14:49
Μηχάνακι δεν βλέπω να φτιάχνουμε και αρχίζει η αντίστροφη μετρηση...:smokin:

Αχαχααα τρεχω παπουλη τρεχω!!

Μακεδονας
26/04/2014, 11:01
Μαγκες χωστε καμια ιδεα!!
Θελω να βαψω (με σπρει) τον κινητηρα!!
Τι υπαρχει καλο απο θεμα αντοχης και σε τι τιμες???

SHOOTER045
26/04/2014, 11:22
Αν ψάξεις εδώ θα βρεις ανάλογα θεματα
Αρχικά αμμοβολή και μετά με ηψηλης θερμοκρασίας χρώμα η καλό είναι τρίψιμο με το χέρι καί μετά Βαφη

gregogti
26/04/2014, 13:34
Μαγκες χωστε καμια ιδεα!!
Θελω να βαψω (με σπρει) τον κινητηρα!!
Τι υπαρχει καλο απο θεμα αντοχης και σε τι τιμες???

εγω αφου τον επλεινα καλα μετα τον εβαψα με σπρει θερμοκρασιας και ακομα καλα κραταει.

Dbnn
26/04/2014, 13:36
Πλύσιμο με βενζίνη και πινέλο να καθαρίσει καλά, μασκάρισμα με χαρτοταινία να μην περάσει η μπογιά σε ανεπιθύμητα μέρη, βάψιμο με σπρέι θερμοκρασίας και βερνίκι απο πάνω (αν θες να γυαλίσει, επειδή το σπρέι θερμοκρασίας είναι ματ).

Μακεδονας
26/05/2014, 11:05
Μαγκες τελικα το XTακι το εβγαλα για πουλημα μιας και ξεκιναω αλλο prοject σε λιγο καιρο!!
Εδω η αγγελια http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5121697/

dimzan
26/05/2014, 11:36
ο σκελετος δεν ειναι ραγισμενος, αλλα ΚΟΜΜΕΝΟΣ.

μου θυμισε τη φωτογραφια με το τροπετο, που του γραφει ο αλλος μια αλοιφη να σου δωσω θα γινει τζαμι...

lykourgi
26/05/2014, 11:48
ο σκελετος δεν ειναι ραγισμενος, αλλα ΚΟΜΜΕΝΟΣ.

μου θυμισε τη φωτογραφια με το τροπετο, που του γραφει ο αλλος μια αλοιφη να σου δωσω θα γινει τζαμι...

Τι κομμένος.............. μια γρατζουνιά έχει.

Μη σου πω ότι είναι βρωμιά. Αν το πλύνει θα είναι σαν καινούργιο.

:lol:

Μακεδονας
26/05/2014, 11:49
ο σκελετος δεν ειναι ραγισμενος, αλλα ΚΟΜΜΕΝΟΣ.

μου θυμισε τη φωτογραφια με το τροπετο, που του γραφει ο αλλος μια αλοιφη να σου δωσω θα γινει τζαμι...

Βρε σαν να εχεις δικιο(το αλλαξα)

notakos600
26/05/2014, 17:53
Επικίνδυνα πράματα...

PetranGR
23/06/2014, 21:45
αν σας πω οτι σκέφτομαι να το τσιμπήσω εγώ και να πάρω κανέναν μεταχειρισμένο σκελετό απο μηχανάκι που το δίνουν σε κομμάτια ,τι θα με πείτε;

Dbnn
23/06/2014, 22:11
Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά δεν πρόκειται να φύγει όταν φαίνεται τέτοιο κόψιμο.
Στην Ελλάδα ζείς.....

PetranGR
23/06/2014, 22:28
παίζει να μην σε ποιάνω ρε μαν! Εγώ σκεφτόμουν να τσιμπήσω αυτό , και να πάρω απο άλλο εξτρά σκελετό μεταχειρισμένο και να το φτιάξω σιγά σιγά..

Dbnn
23/06/2014, 22:48
Μα δεν λεω για σένα και εμένα φιλαράκο.... Γενικά στο car μιλάω....
Εσυ λες να το τσιμπησεις να βάλεις την προίκα σε άλλο σκελετό γιατί ξέρεις.
Εγώ αν το έπαιρνα θα το έφτιαχνα γιατί ξέρω το κατάλληλο άτομο να με βοηθήσει να το φτιάξω και πάει λέγοντας...

Αυτός όμως που θα το δει στο car (και ας το θέλει για ανταλλακτικά) θα πεί: πωπω κομμένο μακριά.... Άντε βγάλε άκρη μιας και το χουμε δει ολοι το έργο!

kppantelis
29/06/2014, 23:00
Ρε μαστόρια γιατί να το κολλήσει ? και να μη βρεί ένα σκελετό από κάπου και να τον αλλάξει ? να έχει το κεφάλι του σίγουρο ? άλλωστε αυτό το μηχανάκι το βρίσκεις τσάμπα ολόκληρο ΕΔΩ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=270&variant=+Xt+250&price-from=&price-to=®istration-from=®istration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=t&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale)


Όταν λες τσάμπα τι εννοείς;Γιατί δεν φημίζεται για το τσάμπα του το συγκεκριμένο κατάστημα!

gregogti
18/07/2014, 15:30
που χαθηκες ρε μακεδονα??