PDA

View Full Version : yz 250



thomas tuning
23/04/2014, 12:37
καλησπερα επεσε στα χερια μου ενα yz μοντελο του ...........καπου αναμεσα 87 με 89 του ξαδερφακου κ μου λεει ψιλομαζεψετο να πηγαινουμε καμια βολτουλα στο βουνο
πριν ξεκινησω το λυσιμο ειπα να δω πως δουλευει
1 λειπει η βιδα εντελως εφυγεεεεεεεεεεεε του ρελαντι οκ λεω ας παμε μια βολτα θα κραταμε γκαζι
απο χαμηλα σκοτωνει μολις στροφαρει ομως......................... αστο δεννννννννν οκ ανοιξα την power vlave κ κατι λειπει αχχαχα δεν δουλευε καθολου
οποτε ρωταω οσους γνωριζουν αξιζει να το φτιαξουμε ? δεν θα γινει ολικο ρεστορ απλα να ερθει σε μια κλη κατασταση κ να βολταρει στα βουνα
κ μερικες φωτο
πιστευω πως το αναρτησα στο σωστο μερος αν οχι οι διαχειριστες ας το αλλαξουν

SHOOTER045
23/04/2014, 14:27
Φυσικά αξίζει τον κόπο
Αλλά μένει το που θα βρεις τα βασικά
Βίδα ρελαντί θέλει ψάξιμο
Στην power valve έχει σπασμένο κομματι στην ουσία δεν δουλεύει καν
Κάτι θυμάμαι ότι την καταργουσαν σε tdr αλλά δεν είμαι σίγουρος

thomas tuning
23/04/2014, 17:47
σαν πρωτη κινηση θα δοκιμασω μηηηηπως κ δουλεψει πιο σωστα αν το αφαιρεσω εντελως ισως λεω αλλωστε σε αυτη τη μοτο ψηλα θες δυναμη κ εκει θεωρητικα αποδιδουν
τουλαχιστον ελπιζω να ανεβασει στροφες γιατι στα ψηλα σαν να σβηνει κανει λες κ δεν εχει βενζινες. ετσι οπως ηταν ,ειδωμεν

giorgos.bmw
23/04/2014, 17:58
Αυτό το μηχανάκι αξίζει να το αναστήσεις. Όταν δουλέψει σωστά δεν πρόκριτε να σου χαλάσει ποτέ χατίρι. Καλή αρχή. :beer:

thomas tuning
25/04/2014, 09:32
καθαρισα το καρμπ οκ σε πολυ καλη κατασταση αλλα το καθαρισα
κοιταω το ζιγκλερ (οχι εγω δεν εβλεπα ) κ μου λενε γραφει 150 ωχ!!!!!!!!!! ειχα δει στο ιντερνετ οτι πιο πισω απο το 94 φορανε 340!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! υμαρτον λεω τεσπα το κλεινω
σειρα ειχε η power valve εκανα κανα 2 ερωτησεις σε μηχανικους 2 αποψεις επειδη λειπουν κανα 2 -3 πραματακια ελλατηριο κοντρες κ αποστασες ειπαν απο τη φωτο που τους εδειξα ο ενας λεει να τα φερουμε
ο αλλος προτεινε την φτηνη λυση δες που ειναι τερμα ανοιχτο κ κομπλαρισε το εκει θα χασει λιγο χαμηλα αλλα δεν ζηταμε πολλα ειπαμε
σημερα το πρωι καθομαι το κοιταω το κοιταω κ να τι εκανα
2 ροδελες απο πισω εκοψα μια μικρη απο μπροστα να μην βρισκει στο μοχλικο 2 παξιμαδια να μην "κλειβωσει " κ ενοχλει την κινηση κ βουαλλα
βαζω μπροστα ααα αφου εκανα δικια μου βιδα ρελαντι κ γκαζωνω στο κενο εχω κινηση στην power valve μια χαρα δεν βρισκει δεν κολλαει
ΒΟΛΤΑ!!!!!!!!!!! βελτιωθηκε εως κ 70 % αλλα κ παλι στο τερμα .............δεν οχι τοσο πολυ αλλα δεν
εκανα κ μια φλατζα κ εκλεισα

thomas tuning
25/04/2014, 09:36
ψαχνωτας για το καρμ στοιχεια πιο πολλα βλεπω οτι δεν φοραει το μαμα
οπα λεω το δειχνω σε ενα φιλο μου λεει ρε σ μου θυμιζει απο ΙΤ ναι ναι ΙΤεσεις τι λετε ειναι? δεν ειναι ?
τι κανουμε τωρα? ποσο μεγαλωνουμε το ζινγλερ? 300 φευγα που βρηκα μου φαινεται τεραστιο ισως για το μαμα να ειναι οκ αλλα οπως το ειδα το μηχανακι θα το πνιξει
καμια προταση? ας μην ξεχναμε πως στη βεροια ζινγλερ δεν βρισκω μαλλον θα παραγγειλω 170 190 210 ας τα εχω κ η δοκιμη θα μας δειξει
εκτος κι αν ....................χεχε τρυπανακι? ε?

thomas tuning
25/04/2014, 17:37
ενω φοραει αυτο της φωτο που τραβηξα
επρεπε να φοραει αυτο οπως δινει στοιχεια αυτη η σελιδα κ αρκετες αλλες
http://www.oem-cycle.com/YamahaYZ250_1987_Specs.shtml
ψανωντας με τον κωδικο της mikouni βρηκα οτι ειναι αυτο κανονικα
http://www.siue.edu/~rsutton/SR/mikuni.htm
αντε βγαλε ακρη
μωρε καλα ειπα εγω πηγα πηρα κ τρυπανακια 1μμ 1.5 μμ κ 2 μμ ετσι να βρισκεται το τριτο πιστευω πως κ με το 1 μμ βαρια το 1.5 μμ θα γινει δουλλεια

SHOOTER045
25/04/2014, 19:27
ρε θωμα
στο πρωτο ποστ με τα specs του ΥΖ αναφερει mikuni vm38ss
ενω στο δευτερο ποσταρες vm34ss και ειναι για sr500
https://www.google.gr/#q=mikuni+vm38ss+carb+parts http://www.epinions.com/t-mikuni-vm38ss-carb?sb=1 κοιτα λιγο εδω και μην ξεκινας ακομα τα τρυπανια
οντως το καρμπ ειναι απο yz-it της εποχης και ειναι δυσευρετα
mikuni vm38ss carburetor

thomas tuning
25/04/2014, 22:27
εχω χασει τη μπαλα φιλε μου αλλα σαιτ δινουν το ενα αλλα το αλλο δεν ξερω τι γινεταιμε το καρμπ
ενας φιλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι απο το υζ αυτο
οκ τι μας πειραζει λεω ζιγκλερωμα
αλλα φοραει 150 κ φτωχενει πολυ μεν αλλα στα πολυ ψηλα οποτε για 300 φευγα που μιλανε δεν ............... δεν νομιζω τι να πω? αυριο θα περασω ενα τρυπανακι 1μμ το 1,5 που ειχα ηταν πολυ χοντρο αυτο κ τελος αλλωστε ηδη παει πολυυυυυ καλυτερα φτανει τοσο δεν θα παμε κ σε αγωνες
λιγο συμαζεμα τωρα τα χοντρα χοντρα κ απο σεπτεμβρη γενικη αν αν αντεξει μεχρι τοτε βεβαια χαχαχαχα παλια γιαγια
ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις - προτασεις
ααααααααακ αν ειμαστε τυχεροι ισως λεω ισως πεσει στα χερια μου το ΙΤ ενος φιλου για γενικη αναπαλαιωση τριβω χερια απο τωρα λεμε

Μακεδονας
26/04/2014, 06:11
καλησπερα επεσε στα χερια μου ενα yz μοντελο του ...........καπου αναμεσα 87 με 89 του ξαδερφακου κ μου λεει ψιλομαζεψετο να πηγαινουμε καμια βολτουλα στο βουνο
πριν ξεκινησω το λυσιμο ειπα να δω πως δουλευει
1 λειπει η βιδα εντελως εφυγεεεεεεεεεεεε του ρελαντι οκ λεω ας παμε μια βολτα θα κραταμε γκαζι
απο χαμηλα σκοτωνει μολις στροφαρει ομως......................... αστο δεννννννννν οκ ανοιξα την power vlave κ κατι λειπει αχχαχα δεν δουλευε καθολου
οποτε ρωταω οσους γνωριζουν αξιζει να το φτιαξουμε ? δεν θα γινει ολικο ρεστορ απλα να ερθει σε μια κλη κατασταση κ να βολταρει στα βουνα

Σε νιωθω αδερφε αλλα να ξερεις αυτο το ''καμια βολτιτσα στο βουνο'' σημαινει οτι πρεπει να φτιαξεις τα παντα εκτος απο πλαστικα!!
Εφτιαξα ενα 98αρι 250 σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το δικο σου και το χαιρομαι εδω και 2 χρονακια
αλλα οταν το ξεκινησα ειχα το δικο σου σκεπτικο μεχρι που στο τελος εγινε ολικο restore με μπολικη δουλεια δικη μου(ελαχιστη φιλου μηχανικου!!Παντως ειναι πολυ καψουρα το μηχανακι σου!

thomas tuning
26/04/2014, 06:32
λες να κολλησω ψωρα βουνου? γιατι οχι
κ το μηχανακι αν εξαιρεσεις αλυσογραναζα κ λαστιχα τα μοναδικα θεματα που ειχε ειναι αυτα ανεφερα
κ το κυριοτερο δεν ειναι δικο μου ειναι ξαδερφου πιτσιρικας οκ αλλα οχι δικο μου
στο χωριο μου λενε απο ξενο γουμαρι σε κατεβαζουν οτι ωρα θελουν χααχχααχαχααχαχαχαχ
σημερα θα κανω μερικες ρυθμισεις στο καρμπ θα ελενξω λαδια κτλ κτλ γενικοτερα να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη λειτουργικη κατασταση
κ αν ολα καλα αυριο θα βγω βολτα μιας κ εχουμε κ τον αγωνα εντουρο αυριο στη βεροια θα συναντησω μερικα φιλαρακια με πολυυυ γνωση στο ειδος κατι που εγω δεν εχω (στα μοτο βουνου)

Μακεδονας
26/04/2014, 09:35
λες να κολλησω ψωρα βουνου? γιατι οχι
κ το μηχανακι αν εξαιρεσεις αλυσογραναζα κ λαστιχα τα μοναδικα θεματα που ειχε ειναι αυτα ανεφερα
κ το κυριοτερο δεν ειναι δικο μου ειναι ξαδερφου πιτσιρικας οκ αλλα οχι δικο μου
στο χωριο μου λενε απο ξενο γουμαρι σε κατεβαζουν οτι ωρα θελουν χααχχααχαχααχαχαχαχ
σημερα θα κανω μερικες ρυθμισεις στο καρμπ θα ελενξω λαδια κτλ κτλ γενικοτερα να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη λειτουργικη κατασταση
κ αν ολα καλα αυριο θα βγω βολτα μιας κ εχουμε κ τον αγωνα εντουρο αυριο στη βεροια θα συναντησω μερικα φιλαρακια με πολυυυ γνωση στο ειδος κατι που εγω δεν εχω (στα μοτο βουνου)

Μια χαρα σε βλεπω ηδη να εχεις τα πρωτα σημαδια μιας νεας καψουρας:D ... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.!!
Αν δεν σε κολλησει αυτο το μηχανακι τοτε δεν μπορει κανενα αλλο!!
Και πες τον ξαδερφο......αντε γειααααααα!!!

thomas tuning
26/04/2014, 09:42
ελενχος λαδιου? αχχαχαχ ειχε οκ αλλα σε γκρι αποχρωση τεσπα μπηκαν φρεσκα
υγρα φρενων? χααχααχχααχαχχααχαχ ενα πυχτο υγρο αλλαχτηκαν
ενα μονοτικο στην εξατμιση στο τελικο να μην καιει αλλο το πλαστικο
κ το κυριοτερο εβγαλα εξατμιση με φακο ειδα μεσα στον κυλικδρο μηηηη τυχον κ χαιδευει η ypvs το πιστονι γιατι ειναι οριακα κ ολα οκ οπως δειχνει κ η φωτο ουτε καν τη καπνα δεν εχει ξυσει
τωρα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει η ολινς που φοραει πισω δεν εχει ντιπ αεριο τι αεριο κ σε τι πιεση πρεπει να βαλω?

SHOOTER045
26/04/2014, 09:46
εχω χασει τη μπαλα φιλε μου αλλα σαιτ δινουν το ενα αλλα το αλλο δεν ξερω τι γινεταιμε το καρμπ
ενας φιλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι απο το υζ αυτο
οκ τι μας πειραζει λεω ζιγκλερωμα
αλλα φοραει 150 κ φτωχενει πολυ μεν αλλα στα πολυ ψηλα οποτε για 300 φευγα που μιλανε δεν ............... δεν νομιζω τι να πω? αυριο θα περασω ενα τρυπανακι 1μμ το 1,5 που ειχα ηταν πολυ χοντρο αυτο κ τελος αλλωστε ηδη παει πολυυυυυ καλυτερα φτανει τοσο δεν θα παμε κ σε αγωνες
λιγο συμαζεμα τωρα τα χοντρα χοντρα κ απο σεπτεμβρη γενικη αν αν αντεξει μεχρι τοτε βεβαια χαχαχαχα παλια γιαγια
ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις - προτασεις
ααααααααακ αν ειμαστε τυχεροι ισως λεω ισως πεσει στα χερια μου το ΙΤ ενος φιλου για γενικη αναπαλαιωση τριβω χερια απο τωρα λεμε

Αν το ΙΤ είναι 250 call me
Το ξέρω για αύριο στην Βέροια για το εντουρο
Μου το είπαν όταν τρέξαμε τις προάλλες στην Έδεσσα αλλά με τόση βροχή και λάσπη πού θα έχει λέω να κάτσω σπίτι...
Ρε Θωμά άζωτο δεν φοράν αυτά? Τώρα πόσο τι να σου πω

thomas tuning
26/04/2014, 12:34
250 ειναι το ΙΤ οντως
λασπη αυριο??????????/ ουυυυυυυυυυυυ εδω σημερα κ εχει μισο μετρο κ δεν σταματαει να βρεχει οποτε μαλλον ακυρη η βολτα αλλωστε βολτα θελω να παω οχι να σκασω
ναι αζωτο αλλα σκεφτηκα να πρεσαρω λιγο αερα πιο πολυ να ελενξω αν εχει διαρροες αν εχει σκασει μεσα η φουσκα το blutter που λενε κ οι εγγλεζομαθεις :D
θα βαλω 8-10 psi να ελενξω αν δεν χανει θα παω να βαλω αζωτο αλλωστε πλεον βρισκουμε στους λαστιχαδες

SHOOTER045
26/04/2014, 12:50
Για να γίνει σωστή δουλειά ξήλωμα και Θεσσαλονίκη
Αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις
Θα ερχόμασταν αύριο αλλά δεν μου έχει λείψει τόσο η γεύση τής λάσπης οπότε άκυρο

thomas tuning
26/04/2014, 17:40
κατανοητο για σωστη δουλλεια ,αλλα ας κανω μια ροβα μπας κ......
οσο για λασπη?????????????????????? αστο
θα πιναμε κι ενα τσιπουρακι

motomaniac
26/04/2014, 23:12
εχω χασει τη μπαλα φιλε μου αλλα σαιτ δινουν το ενα αλλα το αλλο δεν ξερω τι γινεταιμε το καρμπ
ενας φιλος μηχανικος μου λεει δεν ειναι απο το υζ αυτο
οκ τι μας πειραζει λεω ζιγκλερωμα
αλλα φοραει 150 κ φτωχενει πολυ μεν αλλα στα πολυ ψηλα οποτε για 300 φευγα που μιλανε δεν ............... δεν νομιζω τι να πω? αυριο θα περασω ενα τρυπανακι 1μμ το 1,5 που ειχα ηταν πολυ χοντρο αυτο κ τελος αλλωστε ηδη παει πολυυυυυ καλυτερα φτανει τοσο δεν θα παμε κ σε αγωνες
λιγο συμαζεμα τωρα τα χοντρα χοντρα κ απο σεπτεμβρη γενικη αν αν αντεξει μεχρι τοτε βεβαια χαχαχαχα παλια γιαγια
ευχαριστω παντως για τις υποδειξεις - προτασεις
ααααααααακ αν ειμαστε τυχεροι ισως λεω ισως πεσει στα χερια μου το ΙΤ ενος φιλου για γενικη αναπαλαιωση τριβω χερια απο τωρα λεμε

τον εξερω τον παιχτη?


Για να γίνει σωστή δουλειά ξήλωμα και Θεσσαλονίκη
Αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις
Θα ερχόμασταν αύριο αλλά δεν μου έχει λείψει τόσο η γεύση τής λάσπης οπότε άκυρο

ο αγωνας πανελληνιος ειναι τελικα.

το καρμπ αν ειναι τελικα το δικο του η παρομοιας διατομης να βαλεις αμεσα ζιγκλερ πανω απο 200. αν μενει στεγνο τρυπαει πιστονι. αν φοραει και μικρο καρμπ εκτος απο ζιγκλερ εχει καλως. απλα δεν θα πηγαινει. με την παουερ βαλβ ευκολα την σταθεροποιησες. αλλα μην την βγαλεις τελειως. ξερω κι εγω ενα ΙΤ....
315032
315033
315034

thomas tuning
27/04/2014, 09:26
μετα τις οποιες αλλγες ρυθμισεις εκανα
βγηκα βολτα σημερα :) :D :)
το μηχανακι δεν κομπιαζει πουθενααααα στρωτα μεχρι το τερμα του γκαζιου :D :)
πολυυυυυ δυναμη για μενα τουλαχιστον αλλωστε πρωτη φορα σε ξερο
αλλα δυστηχως ελειψη ελαστικων χαχααχ σχεδον φαλακρα δεν παει στη λασπη κ μιλαμε για ΠΟΛΥΥΥΥΥ λασπη

SHOOTER045
27/04/2014, 11:07
τον εξερω τον παιχτη?



ο αγωνας πανελληνιος ειναι τελικα.

το καρμπ αν ειναι τελικα το δικο του η παρομοιας διατομης να βαλεις αμεσα ζιγκλερ πανω απο 200. αν μενει στεγνο τρυπαει πιστονι. αν φοραει και μικρο καρμπ εκτος απο ζιγκλερ εχει καλως. απλα δεν θα πηγαινει. με την παουερ βαλβ ευκολα την σταθεροποιησες. αλλα μην την βγαλεις τελειως. ξερω κι εγω ενα ΙΤ....
315032
315033
315034
Μήτσο
Είναι αυτό που μου είχες πει? Μάθαμε τιμουλα?
Όντως πανελλήνιο έχετε σήμερα αλλά έχω

thomas tuning
27/04/2014, 11:31
δεν νομιζω να το πουλαει σορρυ που σε στεναχωρω αλλα το θελει για ανακατασκευη οπως μου ειπε

SHOOTER045
27/04/2014, 11:34
Έχω ένα και το ήθελα για δότη

motomaniac
27/04/2014, 12:03
δεν νομιζω να το πουλαει σορρυ που σε στεναχωρω αλλα το θελει για ανακατασκευη οπως μου ειπε

κι εγω τα ιδια μαθαινω απο τον δικο μου γνωστο. Θωμα τον ιδιο λεμε?

thomas tuning
27/04/2014, 16:48
nai προχθες με το ειπε κ λεει θα το φτιαξει ,καλα θα κανεις να το αναστησεις του ειπα

motomaniac
27/04/2014, 18:43
nai προχθες με το ειπε κ λεει θα το φτιαξει ,καλα θα κανεις να το αναστησεις του ειπα

εγω του τα εβαλα τα φυτιλια.. λεω ξεκινα βαλτο μπρος. φτιαξτο λειτουργικο και μετα βλεπουμε αμα θα το πουλησουμε.. ε φαινεται οτι του καλοαρεσε.. κατσε να αρχισει να τα χωνει για ανταλακτικα βεβαια...

SHOOTER045
27/04/2014, 18:48
Δες τι τιμές παιζόταν μεταχείριση στο mobile. De