PDA

View Full Version : Βοηθεια για gps με 100-120 ευρω.



Pan (dvs)
23/04/2014, 21:25
Απο gps εχω μαυρα μεσανυχτα.Δεν το πολυχρησιμοποιω αλλα καμμια φορα χρειαζεται.Το παλιο μου τα επαιξε.

Θα μπορουσα να βρω κατι με 100 εως 120 ευρω,στην ελληνικη αγορα?
Εχω δει καποια και με λιγοτερα απο αυτα τα λεφτα,αλλα δεν ξερω αν κανουνε δουλεια.
Ποια ειναι τα 2-3 πραγματακια που πρεπει να εχει,για να μην ειναι διακοσμητικο?

π.χ.Θα ηθελα χαρτες Ευρωπης,να δινει φωνητικες εντολες,να ειναι 3d,να ειναι λειτουργικο το μενου του.

Θα ηθελα να κανει και κανενα καφε,αλλα νομιζω οτι ηδη ζηταω πολλα και δινω λιγα.

Για βοηθηστε την κατασταση.

drspeed
23/04/2014, 22:02
Η πρότασή μου είναι Android smartphone με GPS( ή μτχ iphone 3GS) και καλά χαρακτηριστικά μπορείς να βρείς με 60-100€ και χάρτες από τσάμπα μέχρι 40-50€ και είσαι έτιμος για ταξίδια. Τα απλά GPS με χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης φεύγουν αρκετά πάπω από τα λεφτά που θές να δώσεις. Άσε που θα κάνει και ολλά παραπάνω από το να είναι απλά ένα GPS.Θα εχεις και mp3 και ραδιόφωνο και GPS και WiFi για να βλέπεις κανένα site στις στάσεις σου ή να βρείς κάτι στο google

Pan (dvs)
23/04/2014, 22:22
Θελει συνδρομη για την πλοηγηση η λειτουργει οπως το gps?Προτεινε μου αν θελεις ενα δυο μοντελα.

drspeed
23/04/2014, 22:31
Ούτε συνδρομές ούτε ιντερνετ στο κινητό ούτε τίποτα. Δουλεύει όπως ένα απλό GPS απλά μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα.
το ebay είναι γεμάτο από τέτοια.
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=android+phone+gps&_sacat=0&_from=R40
προτίμησε κάποιο 4πύρινο ή 2πύρινο για να μην έχεις θέματα ταχύτητας. Βρές και κανέναν που να σκαμπάζει 2-3 πράγματα από android και θα σου βρεί μέχρι και δωρεάν ή σπασμένους χάρτες και θα μπορείς να πάς όπου θές χωρίς να χαθείς

teogtp
23/04/2014, 22:52
Θελει συνδρομη για την πλοηγηση η λειτουργει οπως το gps?Προτεινε μου αν θελεις ενα δυο μοντελα.

Παναγιωτη δοκιμασμενο.
Lenovo A850 (http://www.minideal.net/lenovo-a850-smartphone-android-4-2-quad-core-1-3ghz-dual-sim-5-5-inch-qhd-3g-wcdma.html)
Δεχεται 2 καρτες SIM και ειναι και "γρηγορο".Απλα να ξερεις οτι οταν ενεργοποιεις το GPS η μπαταρια ΣΕ ΟΛΕΣ τις συσκευες αδειαζει γρηγορα.
Για χαρτες θα σε φτιαξω.;)
οπότε θελεις και ενα φορτιστη παρεα

amyroukai
23/04/2014, 22:59
Δν τραβάει τόσο ρεύμα το gps, η συνεχής χρήση οθόνης το λιώνει. Σαν συσκευή το οποιοδήποτε φτηνό 5ιντσο τηλέφωνο η μικρό ταμπλετ κάνει.

mesastou
24/04/2014, 09:17
Αν θες κάτι που να είναι μόνο GPS και να έχεις υποστήριξη δες και G1-1000 (http://www.ngi.gr/eshop_product.php?c=Navigation_devices_with_GiniusDriver&p=G1_1000_Greece&dyxw)
(σε αυτήν την τιμή έχεις μόνο ελλάδα)

Vstrommer71
24/04/2014, 11:17
Για GPS,μονο GARMIN λογω πληθωρας χαρτων.Παιζουν και οικονομικα μοντελακια σε αυτες τις τιμες(οχι αδιαβροχα)

Sapadak
24/04/2014, 11:36
Μόνο εγώ διαβασα 'Βοήθεια για ggs (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=20720)..."
Και αναρωτιέμαι τι εκανε παλι το παλιόπαιδο :lol:


υγ
Exei πληθώρα επιλογων σε αυτά τα λεφτά προσωπικά θα προτιμουσα garmin για τη πληθώρα χαρτων που μπορείς να 'βρεις'

Pan (dvs)
24/04/2014, 14:57
Θα το προτιμουσα ανεξαρτητο.Τα garmin φαινεται οτι ειναι αρκετα αξιοπιστα (βλεπω τα προτεινατε κανα-δυο).
Τα tom-tom και τα mls λενε τιποτε?


teogtp ευχαριστω ρε φιλε,αλλα θα προτιμησω παλυ κανονικο gps.

teogtp
24/04/2014, 18:05
Θα το προτιμουσα ανεξαρτητο.Τα garmin φαινεται οτι ειναι αρκετα αξιοπιστα (βλεπω τα προτεινατε κανα-δυο).
Τα tom-tom και τα mls λενε τιποτε?


teogtp ευχαριστω ρε φιλε,αλλα θα προτιμησω παλυ κανονικο gps.

Για τα TOM TOM εχω ακουσει καλα λογια απο ανθρωπους που τα δουλευαν στο εξωτερικο.
:wave2:

soter3gm
24/04/2014, 20:37
ΤΟΜ ΤΟΜ με κλειστά μάτια και αδιάβροχο και αξιόπιστο και δεν μπερδεύεται και με μικρή συνδρομή το χρόνο 10€

amyroukai
24/04/2014, 22:08
Mls έχω ενα, φορ δε μπλακ πέος. Δεν θα το συνιστούσα.

IRA57
24/04/2014, 23:09
Mls έχω ενα, φορ δε μπλακ πέος. Δεν θα το συνιστούσα.

#σχολιοτζακ#
talk&drive που λενε?για πες γτ το σκεφτομουνα...

soter3gm
25/04/2014, 05:26
#σχολιοτζακ#
talk&drive που λενε?για πες γτ το σκεφτομουνα...

Για την Ελλάδα είναι ψιλό καλό αλλά μέχρι εκεί δεν είναι αδιάβροχο αν θέλεις να το βάλεις στη μηχανή θα πρέπει να πάρεις και θήκη όπου στον ήλιο από πίσω σου δεν βλέπεις τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ!!!.
Έπειτα πάνω στη μηχανή με τη "καπότα" δεν μπορείς να βάλεις καμία εντολή θα πρέπει να το βγάλεις έξω.
Γενικός μηχανάκια που δεν είναι για μοτοσυκλέτα δεν είναι εύχρηστα και καλό είναι να αποφεύγονται

makis206
25/04/2014, 08:39
Εγώ πάλι λέω ότι στο κατοστάρικο μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με το mls, 6 μήνες στην Αθήνα χωρίς να ξέρω γρι από δρόμους, μια χαρά με πήγε παντού και χωρίς κανένα πρόβλημα. Οκ, στη λιακάδα κάνεις αμάν να δεις την οθόνη (μιλώντας πάντα για χρήση στην μοτό), δεν πιστεύω όμως ότι με κάποιο άλλο της κατηγορίας θα δεις περισσότερα. Μιλάμε για gps γενικής χρήσης και όχι κάποιο ειδικό για μοτό των 350+ ευρώ.. κάτι που επίσης με βόλεψε πάρα μα παρά πολύ, μονό ακουστικό που βάζω στο ένα αυτί και πηγαίνω ακούγοντας απλά τις οδηγίες, δεν χρειάζεται καν να κοιτάξω την οθόνη παρά μόνο όταν επιλέγω διεύθυνση, άντε και σε καμιά περίεργη πλατεία ίσως που θέλω να βρω από νωρίς τη σωστή έξοδο από αυτήν.
Μην σου φανεί περίεργο, στην αρχή θα σε ξενίσει ίσως αλλά μετά από δύο βόλτες θα δεις κι ο ίδιος πόσο απλό και εξυπηρετικό είναι αυτό. Είναι πολύ καλές οι ηχητικές πληροφορίες που δίνει το mls, υπογράφω.

Απ'τη στιγμή που μιλάμε για gps για χρήση "μια στο τόσο" δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κατ'εμέ, εδώ κινήθηκα εγώ στο χάος και σήμερα πίνω νερό στο όνομά του..:p


Κάτι που θα πρότεινα επίσης αν και αυτό το αποφασίζεις εσύ. Προτίμησε συσκευή με οθόνη 4.3 ιντσών αντί των 5, οι δεύτερες συσκευές είναι αρκετά βαρύτερες και απαιτούν πολύ καλή στήριξη στο τιμόνι για να αποφύγεις εντελώς τους κραδασμούς.
Εγώ φαντάσου κάνω τη δουλειά μου με το σκατό mls 3855 των 4ων ιντσών..:)

amyroukai
25/04/2014, 08:54
#σχολιοτζακ#
talk&drive που λενε?για πες γτ το σκεφτομουνα...
Σε σύγκριση με gps κινητού, πες έστω το google maps (Χάρτες). Σκρολάρει ΑΡΓΑ, κάνει ζουμ ΑΡΓΑ, τα μενού δεν τα βρήκα εύκολα δομημένα, η οθόνη πολύ γυαλιστερή και αντανακλά, η απόκριση στα πατήματα είναι ότι να 'ναι άλλες φορές πιάνει αμέσως και άλλες θέλεις να το τρυπήσεις με το δάχτυλο, όπως το πήρα η δρομολόγηση ήταν περισσότερο από τραγική, με αναβάθμιση (που ένας άνθρωπος σαν τον πατέρα μου πχ δεν θα μπορέσει να κάνει ποτέ γιατί είναι δύσχρηστο το σύστημα) έφτιαξε αρκετά. Δεν μπορείς να εισάγεις διαδρομή (κακό για χάρτες εκδρομών ας πούμε), δεν μπορείς να παρακολουθήσεις/καταγράψεις/εξάγεις την διαδρομή που μόλις έκανες (οπότε αν πχ χαθείς δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω όπως πήγες ή δεν μπορείς να την ξαναπάς ή να την μοιραστείς με φίλους). Και επειδή αργεί να σχεδιάσει, προσωπικά δεν κατάφερα να το δουλέψω μόνο ακούγοντας, έψαχνα και τα ονόματα των δρόμων (στο αυτοκίνητο).

Αν ξέρεις Αγγλικά, ρίξε μιά ματιά και εδώ, το ίδιο ερώτημα και κάμποσες λύσεις: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=863174
Με ένα κανονικό GPS και μιά θηκούλα με σκίαστρο (πχ Givi) μιά χαρά δουλειά θα κάνεις.

Υπάρχει και η λύση Chinavasion έχει ένα GPS με windows mobile 6.0 στα 108 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αδιάβροχο, με βάση για μηχανή. Θα πρέπει να βρεις/αγοράσεις λογισμικό και χάρτες μετά, φυσικά. Αλλά για την συσκευή δεν έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια.

Manalishi
25/04/2014, 08:55
Γιατί όχι ένα αδιάβροχο κινητό με android και μεγάλη οθόνη..?

amyroukai
25/04/2014, 09:33
Είπε δεν θέλει κινητό. Αλλιώς είναι μιά χαρά λύση. Αλλά μιλάμε για 150+ και μόνο ένα ξέρω τέτοιο, lenovo S750.

mesastou
25/04/2014, 09:49
...

Υπάρχει και η λύση Chinavasion έχει ένα GPS με windows mobile 6.0 στα 108 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αδιάβροχο, με βάση για μηχανή. Θα πρέπει να βρεις/αγοράσεις λογισμικό και χάρτες μετά, φυσικά. Αλλά για την συσκευή δεν έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια.

Αυτό λες λογικά
http://www.chinavasion.com/upz0/

Εγώ έχω την προηγούμενη έκδοση (www.chinavasion.com/ydoc/) από το 2011 που έχει καταργηθεί τώρα, όχι απόλυτα ικανοποιημένος μιας και με 5V που φορτίζει καμιά φορά δεν βγάζει την ημέρα , βλέπε π.χ. 36ώρο, σιδεροκωλους και τέτοια (έχει μετατροπέα από 12V σε 5V για φόρτιση πάνω στην βάση της μηχανής - φυσικά υπάρχει και η λύση της φόρτισης με τον φορτιστή αυτοκινήτου αν έχεις φτιάξει πρίζα τύπου αναπτήρα)

Δεν ξέρω αν το έχουν λύσει στο νέο μοντέλο...

amyroukai
25/04/2014, 09:57
Ναι αυτό έλεγα.
Διάβαζα σε ξένα fora ότι το Rage είναι βελτιωμένο παντού. Απλά επειδή δεν έχω ιδέα από Win Mobile και βαριέμαι φρικτά να μάθω ακόμα ένα (κατηργημένο) λειτουργικό, είπα ότι όοοοοταν κάποια στιγμή βγει το ίδιο πράγμα με android....

Το κακό με τη λύση αδιάβροχο τηλέφωνο είναι η αυτονομία του. Πόσο να βγάλει με οθόνη αναμμένη χωρίς φόρτιση; Αν ανοίξεις το πορτάκι για φορτιστή, τότε άντε γειά αδιαβροχοποίηση. Εκεί είναι το σοβαρό μειονέκτημα. Το δεύτερο, αν θα δουλεύει με γάντια. Και θέλεις τηλέφωνο με πλήκτρα, όχι μόνο κουμπιά αφής, έτσι ώστε αν πχ σβήνεις την οθόνη για οικονομία να μπορείς να πατήσεις κάτι "εύκολο" για να ανάψει, όχι να κυνηγάς που είναι το τοσοδούλι on-off στο πλάι/πάνω κλπ, που μπορεί και να καλύπτέται από την θήκη στήριξης.

Pan (dvs)
25/04/2014, 13:30
Tι σας λεει το παρακατω?

TomTom Via 130 M Europe Traffic Ευρω 126

http://www.electromaniacs.gr/tomtom-via-130-m-europe.html

mesastou
25/04/2014, 18:09
θα ήταν καλό αν μπορούσε με bt  να βγάζει τις φωνητικές οδηγίες σε ακουστικά.

κατά τα άλλα καλό δείχνει (δεν ξέρω αλλά μάλλον είναι καλύτερο το tom tom από το ginius που έχω εγώ - σαν πρόγραμμα, για τους χάρτες δεν ξέρω)

road spirit
25/04/2014, 18:20
Ποια ειναι τα 2-3 πραγματακια που πρεπει να εχει,για να μην ειναι διακοσμητικο?

είναι σχετικό αυτό που ρωτάς, αναλόγως τι χρήση θες να κάνεις...

Pan (dvs)
25/04/2014, 20:12
είναι σχετικό αυτό που ρωτάς, αναλόγως τι χρήση θες να κάνεις...

Οχι τιποτε σοβαρο.Το προηγουμενο (navigon) δεν ειχε βασικα σημεια.Το κυριοτερο για μενα ειναι να ειναι ευκολο στη χρηση,να ειναι ευαναγνωστο,να εχει ενημερωμενους χαρτες.

Pan (dvs)
01/05/2014, 17:41
Τελικα κατεληξα στο TomTom Via 130 M Europe.Οι τιμες που παιζανε ητανε στα 160 ευρω,εγω το βρηκα 126 (τελευταιο κομματι).
Στο ψαξιμο διαπιστωσα οτι,ενω παλαιοτερα πηγαινες σε καποιο μαγαζι και ειχες καμμια δεκαρια διαφορετικα να διαλεξεις, τωρα εβρισκα 2-3 το πολυ 4.Μαλλον ο κοσμος προτιμα να βολευεται με τα gps των κινητων.

315314

Στο ζουμι τωρα.
Δωρεαν χαρτες, τοσο απο την tomtom οσο και απο αλλους χρηστες για παντα.Οι χαρτες πολυ καλα ενημερωμενοι(9/10).
Εχει δρομακια ακομη και εκτος των πολεων που δεν περιμενα να τα εχει(9/10).
Εχει ολα τα ρανταρ και τις καμερες,σε ειδοποιει περιπου 300 μετρα πριν(10/10).
Ειναι αρκετα ευκολο στο χειρισμο του και το πρασαρμοζεις ευκολα στα γουστα σου(9/10).
Βρισκει αρκετα γρηγορα δορυφορο και με τη βοηθεια του QuickGPSfix(9/10).
Η οθονη δεν εχει τοσο καλη ευκρινεια σε φωτεινες συνθηκες (8+/10).
Η φωνητικη καθοδηγηση τελεια,αν την ακους δεν χρειαζεται να το βλεπεις(10/10).
Η βαση στηριξης του, θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο πρακτικη(8/10).
Οι χρονοι αφιξης και ταξιδιου με στειλανε αδιαβαστο(10/10).
Τελος αρκετα πρακτικος ο σχεδιασμος της διαδρομης.Βαζεις οσες ενδιαμεσες στασεις θελεις.Βρισκεις ευκολα μικρους προορισμους.Γενικα ο ευκολος σχεδιασμος, μου θυμισε το google maps.(9/10).
Δεν ειναι αδιαβροχο και λογικο σε αυτα τα λεφτα.

Τελος εχει και αρκετα αλλα καλουδια, με τα οποια βαρεθηκα να ασχοληθω.Ηδη,αυτα που εγραψα παραπανω,ειναι υπεραρκετα για μενα.
Θα ελεγα οτι ειναι μια καλη αγορα για καποιον που δεν εχει τρελες απαιτησεις, αλλα θελει κατι απλο και λειτουργικο.

teogtp
01/05/2014, 19:12
Μεγειες το μηχανάκι!
Καλοδούλευτο.
Οσο για την "ποικιλία"σε συσκευές, εχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα
των καταστημάτων. .......

Pan (dvs)
01/05/2014, 19:20
Μεγειες το μηχανάκι!
Καλοδούλευτο.
Οσο για την "ποικιλία"σε συσκευές, εχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα
των καταστημάτων. .......

Μπορει και αυτο αλλα πηγα και σε αρκετα μεγαλα μαγαζια.Τωρα θα μου πεις μεγαλο καραβι ,μεγαλες φουρτουνες.

teogtp
01/05/2014, 19:30
Παναγιωτη τωρα δεν στοκαρει κανεις εμπορευμα.
Η πολιτικη των καταστηματων πλεον ειναι αυτο που βλεπεις αυτο ειναι.

amyroukai
02/05/2014, 07:07
Φορτώνει διαδρομή απο google maps σε kml;

Καταγράφει/εξάγει διαδρομή που έκανες;

Pan (dvs)
02/05/2014, 13:45
Φορτώνει διαδρομή απο google maps σε kml;

Καταγράφει/εξάγει διαδρομή που έκανες;

Οχι ρε.Απλα εχει πολυ καλη και βολικη επεξεργασια.

amyroukai
02/05/2014, 14:38
κρίμα γμτ :(

ευχαριστώ για την απάντηση.

yianyian
02/05/2014, 15:56
Χάρτες Ευρώπης έχει?

Pan (dvs)
02/05/2014, 17:52
Χάρτες Ευρώπης έχει?

Ναι και αυτοι με δωρεαν ανανεωσεις.