PDA

View Full Version : ΧΤ 250 '85 αναβαθμιση πισω αναρτησης και ψηλωμα!!



Μακεδονας
24/04/2014, 13:29
Για ριχτε καμια ιδεα ωρε παλικαρια τι μπορω να κανω καταρχην για να ψηλωσω τα οπισθια???
Σαν χαμηλοκωλα ποντια ειναι τωρα!!

gregogti
24/04/2014, 13:32
ναι και εγω το ιδιο θελω και το εχω και τερμα ψηλο και σφιχτο

doctoras
24/04/2014, 13:40
Κοντύτερα λαμακια στο μοχλικο

Μακεδονας
24/04/2014, 13:51
Κοντύτερα λαμακια στο μοχλικο
Μαλιστα!!
Θελω κοντυτερα για να το ψηλωσω??:rolleyes:
Γιατρος εισαι κατι θα ξερεις ρε γαμωτο!!
Παω να το δω μπας και καταλαβω(μυαλο μηδεν)τι εννοας και τα ξαναλεμε
Τουλαχιστον ξερω ποιο ειναι το μοχλικο!!

doctoras
24/04/2014, 14:08
314920
μάλλον δεν θα βρείς για το δικό σου, αλλά μπορείς να κατασκευάσεις σε μηχανουργείο δεν είναι δύσκολο, υπολόγιζε -10mm από τρύπα σε τρύπα (απο τα μαμα) είναι περίπου +35mm στο ύψος σέλας από το έδαφος συγκριτικά με το default

OldMan
24/04/2014, 14:19
Ο κώλος της Πόντιας έσβηνε παντα τα ίχνη ή αυτό εμφανιστηκε προϊόντος του χρόνου..??

Μακεδονας
24/04/2014, 14:36
314920
μάλλον δεν θα βρείς για το δικό σου, αλλά μπορείς να κατασκευάσεις σε μηχανουργείο δεν είναι δύσκολο, υπολόγιζε -10mm από τρύπα σε τρύπα (απο τα μαμα) είναι περίπου +35mm στο ύψος σέλας από το έδαφος συγκριτικά με το default

Ναι ε για να την ψαξω τοτε γιατι κατι σκαμπαζουμε και εμεις απο φρεζοτορνο καταστασεις(εχω και πτυχιο ντε)!!
Και δεν με λες βρε γιατρε πολλα τα +35mm ας πουμε ειναι πολλα η λιγα??
Και μετα γεωμετρια/αλγεβρα αλλα και η γεωγραφια της μηχανης δεν θα ειναι πολυ αντε γεια???
Ε γιατρεεεεεεεε μου??

Μακεδονας
24/04/2014, 14:41
Ο κώλος της Πόντιας έσβηνε παντα τα ίχνη ή αυτό εμφανιστηκε προϊόντος του χρόνου..??

Μοδα ηταν περασε!!
Σαν της γυναικες με μεγαλα μπομπολια(βυζους-Jesus)

OldMan
24/04/2014, 14:48
Μοδα ηταν περασε!!
Σαν της γυναικες με μεγαλα μπομπολια(βυζους-Jesus)
Φρεζοτορνομάστορα, εχεις καταλάβει ΓΙΑΤΙ έιναι χαμηλό το μηχανάκι...??

Μακεδονας
24/04/2014, 14:54
Φρεζοτορνομάστορα, εχεις καταλάβει ΓΙΑΤΙ έιναι χαμηλό το μηχανάκι...??

Καταρχην απο το στησιμο της μανας του δειχνει χαμηλο αλλα και λογο του μικροτερου πισω τροχου συγκριτικα με τον μπροστα!!
Αν εννοεις αν εχει κλασει μεντες το monoshock ναι ειναι και αυτο σαν βουτηρο!!

Φρεζοτορνομαστορα....:bawl::moutza:

Bowleno
24/04/2014, 14:56
Μοδα ηταν περασε!!
Σαν της γυναικες με μεγαλα μπομπολια(βυζους-Jesus)


O ανθρωπΑς προσπαθεί να σου πει ότι η ανάρτηση έχει κλάσει μέντες....:D

OldMan
24/04/2014, 15:04
Αν εννοεις αν εχει κλασει μεντες το monoshock ναι ειναι και αυτο σαν βουτηρο!!
Και ανακατευοντας το βούτυρο με ατσαλινα λαμακια θα το κανεις σιδηρόστοκο...???

Stergios69
24/04/2014, 15:07
Προκειται για το ΧΤ που εχει ενα θεματακ με το σκελετο κατω απο το ρεζερβουαρ;

OldMan
24/04/2014, 15:12
Προκειται για το ΧΤ που εχει ενα θεματακ με το σκελετο κατω απο το ρεζερβουαρ;
Κρύβε λόγια, φίλος...:D

(πανω που ετοιμαζομουν να πω να το κολλήσει σε γωνια τετοια που να ψηλώσει ο κώλος όσο γουσταρει..)

Μακεδονας
24/04/2014, 15:17
Προκειται για το ΧΤ που εχει ενα θεματακ με το σκελετο κατω απο το ρεζερβουαρ;


Ναι ναι με την γρατζουνια(απο βροντοσαυρο)!!

Μακεδονας
24/04/2014, 15:23
Κρύβε λόγια, φίλος...:D

(πανω που ετοιμαζομουν να πω να το κολλήσει σε γωνια τετοια που να ψηλώσει ο κώλος όσο γουσταρει..)

Οπα οπα!!
Τι λες τωωωωρα??Παιζει τετοιο εργο??
Αααα λιγα λιγα μου τα λετε ορε κλεφτοπουλα??
Και φανταζομαι για να επιτυχω κατι τετοιο πρεπει ο μαστορης να το εχει ξανακαμει ετσι??
Και δεν θα επιβαρυνθουν αλλα σημεια του σασι αν γινει κατι τετοιο??
Δεν θα εχω προβλημα με της βασεις του μοτερ??
Ε παπουλη ε???

sapila racing
24/04/2014, 15:40
Οπα οπα!!
Τι λες τωωωωρα??Παιζει τετοιο εργο??
Αααα λιγα λιγα μου τα λετε ορε κλεφτοπουλα??
Και φανταζομαι για να επιτυχω κατι τετοιο πρεπει ο μαστορης να το εχει ξανακαμει ετσι??
Και δεν θα επιβαρυνθουν αλλα σημεια του σασι αν γινει κατι τετοιο??
Δεν θα εχω προβλημα με της βασεις του μοτερ??
Ε παπουλη ε???

Τι πρόβλημα να έχει?
Το πολύ πολύ να ξανακοπεί. :bawl:

Βεβαια αμα είσαι κι εσυ πάνω μπορεί να έχεις εσυ πρόβλημα. :hmm:

Μακεδονας
24/04/2014, 15:51
Τι πρόβλημα να έχει?
Το πολύ πολύ να ξανακοπεί. :bawl:

Βεβαια αμα είσαι κι εσυ πάνω μπορεί να έχεις εσυ πρόβλημα. :hmm:

Δεν μασαω μικρος εβλεπα πολυ flash gordon(μιλαμε για εκπαιδευση)θα προλαβω να πηδηξω!!
Εβλεπα και star trek λες αυτο να επιρεασει το XT και να μοιαζει με το enterprize??:look:

gregogti
24/04/2014, 19:45
314920
μάλλον δεν θα βρείς για το δικό σου, αλλά μπορείς να κατασκευάσεις σε μηχανουργείο δεν είναι δύσκολο, υπολόγιζε -10mm από τρύπα σε τρύπα (απο τα μαμα) είναι περίπου +35mm στο ύψος σέλας από το έδαφος συγκριτικά με το default

ρε παιδια δεν εχει τετοιο συστημα το ΧΤ. αν ηταν τετοιο το ξερω το εργο το ειχα κανει στο κλε.εμενα η αναρτηση σκληρη ειναι εχει ζωη ακομα αλλα ειναι χαμηλοκολικο.μαλον θελει κατι σαν προσθηκη στο ελατηριο να σφιξει και να ψηλωσει

Μακεδονας
24/04/2014, 19:57
ρε παιδια δεν εχει τετοιο συστημα το ΧΤ. αν ηταν τετοιο το ξερω το εργο το ειχα κανει στο κλε.εμενα η αναρτηση σκληρη ειναι εχει ζωη ακομα αλλα ειναι χαμηλοκολικο.μαλον θελει κατι σαν προσθηκη στο ελατηριο να σφιξει και να ψηλωσει

Και εγω κοιταω τον οριζοντα και βλεπω............προσθηκες

gregogti
24/04/2014, 20:08
ναι αλλα απο που θα παντρεψουμε προσθηκες???σκεφτητε και πεταχτε ιδεες .ο τσαμπας ζει.....

Μακεδονας
25/04/2014, 05:57
ναι αλλα απο που θα παντρεψουμε προσθηκες???σκεφτητε και πεταχτε ιδεες .ο τσαμπας ζει.....

Ναι σημερα θα ασχοληθω με το θεμα ''χαμηλοκώλα'' αλλα επισης και με το θεμα ψαλιδι μπας και βρουμε κανενα δισκοφρενισιο που να μπαινει κουτι να μην εχουμε τρεχαματα,κοψηματα,μετρηματα και πινελικια!!
Αν καποιος εχει κανει καμια μετατροπη σε ψαλιδι απο XT250 και του εχει φορεσει καποιο αλλο ας σφυριξει κλεφτικα!!

doctoras
25/04/2014, 08:04
ρε παιδια δεν εχει τετοιο συστημα το ΧΤ. αν ηταν τετοιο το ξερω το εργο το ειχα κανει στο κλε.εμενα η αναρτηση σκληρη ειναι εχει ζωη ακομα αλλα ειναι χαμηλοκολικο.μαλον θελει κατι σαν προσθηκη στο ελατηριο να σφιξει και να ψηλωσει

έχεις δίκιο τώρα είδα του XTιού, έχουν όμως βγει διάφορα κιτ για τα link της ανάρτησης παραθέτω παράδειγμα
314960
εγώ θα έβγαζα το μοχλικό στα χέρια θα ψαχνόμουν/μελετούσα σε τι πρόσφατες μοτο με αυτό το μοχλικό περνούν τα κιτ και θα έφτιαχνα κόπια σε μηχανουργείο
η γεωμετρία θα γίνει λίγο πιο στριφτερή..όπως και λίγο πιο κατανομξμένο το βάρος, όμως για να έχει νόημα πρέπει να επισκευάσετε το αμορτισέρ και να βάλετε πιο ενισχυμένο ελατήριο, must first

το μηχανάκι απο την μαμα του καθόταν πίσω είχε 225mm διαδρομής μπροστά και 180mm πίσω, γι'αυτό και την άκουγε πάντα και εύκολα το πισω αμορτισέρ

sonic22
25/04/2014, 08:17
Ax re palianthrvpa...
Το μοχλικο (ή το πειραγμα του υποπλαισιου) θα σηκωσει τον κωλο μονο στατικα.
Αν το μηχανακι καθετε οταν ανεβαινεις πανω θες αποκληστικα και απαρετητα πιο σκληρο ελατηριο (ή εστω ρυθμιση της προφορτησης)...

υ.γ. ειδικοτερα η μεταβολη της σχεσης μοχλευσης θα εχει ισος αρνητικα αποτελεσματα (πιο "μαλακη" αναρτηση)

OldMan
25/04/2014, 11:35
Το μοχλικο (ή το πειραγμα του υποπλαισιου) θα σηκωσει τον κωλο μονο στατικα.
Γιατί εσύ το κοβεις το μηχανακι να κινείται...???

gregogti
25/04/2014, 11:41
λοιπον μολις το ελυσα και το εδεσα .στο κατω μερος αφου λυσετε τα πιατελα θα παρετε το ελατηριο στο χερι .απο την πανω μερια του πιατελου εχει 3 χαρακιες με ενα ελατηριο .εμενα ηταν στην μεση .το τοποθετητε στην κατω κατω και ξανασυναρμολογηται.ξαναβιδωνεται το πιατελο τερμα πανω οσο παει και λογικα εχεται πετυχει μεγαλυτερη συμπιεση ελατηριου .ελεγα να βαλω και καμια προσθηκη αλλα με το ζορι εμπαινε το ελατηριο και το πιατελο στην θεση του .το αμορτισερ μου ηταν σαν καινουργιο πολυ σκληρο.μου εκανε εντυπωση!!!!!
http://i59.tinypic.com/21ki99u.jpg
http://i59.tinypic.com/2wbxftx.jpg

OldMan
25/04/2014, 11:51
.ελεγα να βαλω και καμια προσθηκη αλλα με το ζορι εμπαινε το ελατηριο και το πιατελο στην θεση του
Ευτυχώς, γιατί με την προσθήκη θα καταφερνες 2 πραγματα:
Ή να ψηλώσεις το μηχανακι όταν είναι στο σταντ, ή να ψηλωσεις το μηχανάκι ΚΑΙ με εσένα επάνω...

Στην πρωτη περίπτωση, μόλις ανεβαινες στο μηχανακι θα ξαναγινόταν χαμηλοκώλα πόντια και στην δευτερη θα είες μεν μια ψηλοκάπουλη σκανδιναυή που μόλις έπεφτε σε καμια λακουβίτσα θα της επεφτε ο κώλος χαμηλότερα και από της πόντιας...


το αμορτισερ μου ηταν σαν καινουργιο πολυ σκληρο.μου εκανε εντυπωση!!!!!
Με το χερι το δοκίμασες..??

GFawkes
25/04/2014, 12:34
το δικο μου ηταν σαν καινουργιο πολυ σκληρο.μου εκανε εντυπωση!!!!!





Με το χερι το δοκίμασες..??


WTFK!!!
:a25::a07::a08:

gregogti
25/04/2014, 13:33
ε ναι με το χερι .χερις κενα στο δουλεμα και αρκετα σκληρο στο κατεβασμα και με επαναφορα απο μονο του.στην σκαλα 5 .δλδ τερμα

sonic22
25/04/2014, 13:46
Πριν κανετε τιποτα σιγουρευτητε οτι το ψαλιδι δεν θα βρισκει στα στοπ του πλαισιου...

Μακεδονας
25/04/2014, 22:59
Πριν κανετε τιποτα σιγουρευτητε οτι το ψαλιδι δεν θα βρισκει στα στοπ του πλαισιου...

Τα πειράματα επιβαλονται παντα και συνεχίζονται...:a26:
..