PDA

View Full Version : όταν βραχούν τα τακάκια του KLE αχρηστεύονται !!!;;;



nikonian
25/04/2014, 18:25
Ε, αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί σε κανένα μηχανάκι

Το KLE όταν βραχούν τα φρένα του, είτε κατά το πλύσιμο, είτε από βροχή, είτε από μεγάλη λακκούβα με νερά, για λίγη ώρα μένει χωρίς φρένα. Σαν να είχε πέσει λάδι στις δισκόπλακες.

Για την ακρίβεια, τα τακάκια τσιρίζουν σαν να φρενάρει τραίνο, τρομάζει ο κόσμος γύρω και πρέπει να κάνει καμιά εκατοστή μέτρα φρεναριστό , για να ξαναδουλέψουν.

Δεν πρέπει να φταίνε τα τακάκια, γιατί τα μπροστινά είναι καινούρια , Χ μάρκας και τα πίσω παλιά, Ψ μάρκας.
Αν φταίνε οι δισκόπλακες, τότε το πρόβλημα θα είναι εγγενές του μοντέλου, οπότε θα το έχουν όλα.

Έχετε ξανακούσει κάτι γι'αυτό;

SHOOTER045
25/04/2014, 18:45
εγω πιστευω πως ειναι τα τακακια
ασχετα αν ειναι καινουργια
μαλλον φορας σκληρα μεταλλικα και οταν βραχουν χανουν την δυναμη τους
βασικα μετα απο πλυσιμο με δυο τρια δυνατα φρενα πρεπει να στεγνωνουν
δεν βλεπω λογο να μην πιανουν απο τις δισκοπλακες

roukos_x
25/04/2014, 19:05
δεν ξερω τι φταιει...αλλα αυτο το ειχα παρατηρησει κ εγω στο αμαξι!!!

sapila racing
25/04/2014, 19:22
Ε, αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί σε κανένα μηχανάκι

Το KLE όταν βραχούν τα φρένα του, είτε κατά το πλύσιμο, είτε από βροχή, είτε από μεγάλη λακκούβα με νερά, για λίγη ώρα μένει χωρίς φρένα. Σαν να είχε πέσει λάδι στις δισκόπλακες.

Για την ακρίβεια, τα τακάκια τσιρίζουν σαν να φρενάρει τραίνο, τρομάζει ο κόσμος γύρω και πρέπει να κάνει καμιά εκατοστή μέτρα φρεναριστό , για να ξαναδουλέψουν.

Δεν πρέπει να φταίνε τα τακάκια, γιατί τα μπροστινά είναι καινούρια , Χ μάρκας και τα πίσω παλιά, Ψ μάρκας.
Αν φταίνε οι δισκόπλακες, τότε το πρόβλημα θα είναι εγγενές του μοντέλου, οπότε θα το έχουν όλα.

Έχετε ξανακούσει κάτι γι'αυτό;

Πριν βγούν στην αγορά τα ημιμεταλλικά (sintered) τακάκια καπου στη μεση της δεκαετίας του 80, ετσι ήταν όλα τα φρένα.
Πιστεύω οτι έχεις οργανικά τακακια και γι αυτό κι έχεις το πρόβλημα.

gregogti
25/04/2014, 19:35
οχι εγω δεν ειχα κανενα θεμα .αλαξε τακακια...

jimmis5
25/04/2014, 23:23
Αν εχεις τιποτα ferodo ετσι κανουν εγω τα πεταξα μου ειχαν σπασει τα @@@ εκαναν και στεγνα θορυβο σαν παλιοαστικο λεωφορειο..

nikonian
26/04/2014, 17:24
Μακάρι να'ναι τα τακάκια. Εύκολη και φτηνή περίπτωση.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.;)

roukos_x
26/04/2014, 18:00
Αν εχεις τιποτα ferodo ετσι κανουν εγω τα πεταξα μου ειχαν σπασει τα @@@ εκαναν και στεγνα θορυβο σαν παλιοαστικο λεωφορειο..

χαχαχαχαχαααααααααα!!! ferodo ειχα στο αμαξι!!!

DrEvil
26/04/2014, 18:48
Εχουν φρενα τα KLE;;;;

Dbnn
26/04/2014, 19:51
Άλλαξε τακάκια φίλε μου, τα τακάκια όταν βρέχονται το κάνουν αυτό και θέλουν φρεναρίσματα για να πιάσουν. Οι δισκόπλακες δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

doctoras
26/04/2014, 20:01
στην θέση σου θα έβαζα τα μαμα τακάκια από την kawa

drspeed
27/04/2014, 10:47
στην θέση σου θα έβαζα τα μαμα τακάκια από την kawa

Εγώ στην θέση του θα άλλαζα μηχανή... φθηνότερα θα του βγεί...:lol:

nassosxlvbros
27/04/2014, 11:15
Δημήτρη καλό χρυσό και σκυλόι το KLE αλλά από φρένα ε,είναι κάπως....είχε ο κουνιάδος μου το 400 μιλάμε για ΣΚΥΛΙ ΜΑΥΡΟ! 150000 κμ και έπαιρνε με τη πρώτη.Με τα φρένα όμως ε να το πω ανύπαρκα; να τα πω ικανοποιητικά για απλή χρήση; όπως θέλετε....Πάντως προσωπικά σε 2 μηχανάκια έχω τρομάξει απίστευτα: σε Virago 250 και σε KLE...

bros400pgm
27/04/2014, 11:24
Δεν θα εχεις οδηγησει το πρωτο transalp 600 :lol::lol::lol::lol::lol:

nikonian
27/04/2014, 11:29
Μάλλον βρέθηκε η αιτία . Μάλλον τα τακάκια δεν έχουν χάραξη για την απορροή των υδάτων. Θα τα χαράξω με το σιδηροπρίονο να δούμε.

sniper
27/04/2014, 15:22
Μάλλον βρέθηκε η αιτία . Μάλλον τα τακάκια δεν έχουν χάραξη για την απορροή των υδάτων. Θα τα χαράξω με το σιδηροπρίονο να δούμε.

Mετά συνέχισε με το υπόλοιπο KLE.

taisteal
27/04/2014, 15:24
Mετά συνέχισε με το υπόλοιπο KLE.



:lol::lol::lol::lol::lol:

transalpblack
27/04/2014, 16:07
Αν εχεις τιποτα ferodo ετσι κανουν εγω τα πεταξα μου ειχαν σπασει τα @@@ εκαναν και στεγνα θορυβο σαν παλιοαστικο λεωφορειο..

Δεν φταίνε τα τακάκια. Φταίει η λάθος επιλογή πάστας και η μη συνεργασία με την δισκόπλακα.
4 μηχανές έχω αλλάξει και όλες Ferodo φορούσαν.
Σε CBF1000 Ferodo μεταλικά φοράω μπρος πίσω και δεν έχω κανένα θέμα. ΕΙΔΙΚΑ στα νερα.


Πριν βγούν στην αγορά τα ημιμεταλλικά (sintered) τακάκια καπου στη μεση της δεκαετίας του 80, ετσι ήταν όλα τα φρένα.
Πιστεύω οτι έχεις οργανικά τακακια και γι αυτό κι έχεις το πρόβλημα.

Τα Sintered σύντεκνε, δεν είναι ημιμεταλικά.
Μεταλικά είναι. Αυτό άλλωστε σημαίνει και στο sinter.
Διαφορετικά, θα λεγόταν semi-sintered.

nikonian
27/04/2014, 18:57
Mετά συνέχισε με το υπόλοιπο KLE.

Αυτή η παπαριά χρήζει απάντησης, αλλά θα πρέπει να ανοίξω ολόκληρο ποστ για το αν και κατά πόσο έχουν προοδεύσει τα on-off τα τελευταία 20-25 χρόνια, για το πόσο κοστίζει η όποια πρόοδος, για μηχανόβιους και πελατάκια.... Πού να τρέχεις...

Pan (dvs)
27/04/2014, 19:19
Μάλλον βρέθηκε η αιτία . Μάλλον τα τακάκια δεν έχουν χάραξη για την απορροή των υδάτων. Θα τα χαράξω με το σιδηροπρίονο να δούμε.

Θα τα χαραζεις με σιδεροπριονο???????

Πηγαινε ρε και παρε ενα ζευγαρι τακακια της προκοπης,δεν κοστιζουνε.

jj okocha
28/04/2014, 06:56
βαλε ενα ζευγαρι brembo.:beer:

nikonian
28/04/2014, 08:25
Θα τα χαραζεις με σιδεροπριονο???????

Πηγαινε ρε και παρε ενα ζευγαρι τακακια της προκοπης,δεν κοστιζουνε.

45 ευρά κοστίζουν μπρος-πίσω. Να τα δώσω, αλλά να μην ξέρω προηγουμένως αν θα λυθεί το πρόβλημα; Αν φταίει η χάραξη ή όχι;

Pan (dvs)
28/04/2014, 08:34
45 ευρά κοστίζουν μπρος-πίσω. Να τα δώσω, αλλά να μην ξέρω προηγουμένως αν θα λυθεί το πρόβλημα; Αν φταίει η χάραξη ή όχι;

Αλλαξε τα μπροστα και βλεπεις.

due
28/04/2014, 09:31
Ούτε εγώ έχω τέτοιο θέμα.

OldMan
28/04/2014, 11:38
45 ευρά κοστίζουν μπρος-πίσω. Να τα δώσω, αλλά να μην ξέρω προηγουμένως αν θα λυθεί το πρόβλημα; Αν φταίει η χάραξη ή όχι;
Προφανώς εχεις αναπτύξει σε μιλιμετρε την παραβολική καμπύλη "εκτόξευσης" των μορίων ύδατος...


Υ.Γ.
Θα πρότεινα να βαλεις ταμπούρα για να φχαριστιέσαι κοψίματα/τριψίματα/χαράγματα....

nikonian
28/04/2014, 12:10
Προφανώς εχεις αναπτύξει σε μιλιμετρε την παραβολική καμπύλη "εκτόξευσης" των μορίων ύδατος...


Υ.Γ.
Θα πρότεινα να βαλεις ταμπούρα για να φχαριστιέσαι κοψίματα/τριψίματα/χαράγματα....

Μιλάω απλά για έλλειψη ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ χάραξης στα τακάκια. Ούτε καν δείκτης φθοράς.

sniper
28/04/2014, 13:54
Μιλάω απλά για έλλειψη ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ χάραξης στα τακάκια. Ούτε καν δείκτης φθοράς.

Που έχεις δει χαραξη για τα νερά σε τακάκια; Μονο τον δείκτη φθοράς έχουν. Προφανώς αν χωράει να μπει νερό τόσο εύκολα ανάμεσα σε τακάκια και δίσκο, εχεις άλλου ειδους πρόβλημα.

nikonian
28/04/2014, 14:03
Το ένα έχει χάραξη, το άλλο όχι. Η χάραξη στο δεύτερο , δεν βοηθάει στην απορροή του νερού;
Αν η χάραξη λειτουργεί μόνο ως δείκτης φθοράς, δεν αρκεί μια χαρακιά; Τι τις θέλει τις τρείς; Δεν ξέρω . Αναρωτιέμαι

315138

315139

OldMan
28/04/2014, 14:06
Που να φορούσες και χωματινα τακακια δηλ...

theofilos888
28/04/2014, 14:13
Που να φορούσες και χωματινα τακακια δηλ...

Είναι αυτά που φτιάχνονται από χώμα και εξαφανίζονται στη βροχή;;; :ninja: :lol:

OldMan
28/04/2014, 14:24
Είναι αυτά που φτιάχνονται από χώμα και εξαφανίζονται στη βροχή;;; :ninja: :lol:
Και καλα κανουν γιατί ξερουν ότι τους περιμενει "χαρακωμα" με σιδερόλαμα μόλις βραχούν...;)

sapila racing
28/04/2014, 14:28
Δεν φταίνε τα τακάκια. Φταίει η λάθος επιλογή πάστας και η μη συνεργασία με την δισκόπλακα.
4 μηχανές έχω αλλάξει και όλες Ferodo φορούσαν.
Σε CBF1000 Ferodo μεταλικά φοράω μπρος πίσω και δεν έχω κανένα θέμα. ΕΙΔΙΚΑ στα νερα.



Τα Sintered σύντεκνε, δεν είναι ημιμεταλικά.
Μεταλικά είναι. Αυτό άλλωστε σημαίνει και στο sinter.
Διαφορετικά, θα λεγόταν semi-sintered.

Δεν βγαζεις νόημα.
Λες δεν φταίνε τα τακάκια αλλά η πάστα.
Ποιά πάστα? του ζαχαροπλαστείου?
Των τακακιών μαλλον.
Αρα λες οτι φταίνε τα τακάκια ενω ταυτόχρονα λες οτι δεν φταίνε τα τακάκια. :confused:

Για την ακρίβεια sintered δεν σημαίνει ούτε μεταλλικά ούτε ημιμεταλλικά.
Απλά στην Ελλάδα τα λέμε ημιμεταλλικά η μεταλλικά, το ίδιο είναι. Στην ουσία περιέχουν σημαντική ποσότητα διάφορων μετάλλων, αλλά και άλλων στοιχείων.

@nikonian οι χαρακιές δεν είναι για τα νερά. :wave2:

sniper
28/04/2014, 14:28
Το ένα έχει χάραξη, το άλλο όχι. Η χάραξη στο δεύτερο , δεν βοηθάει στην απορροή του νερού;
Αν η χάραξη λειτουργεί μόνο ως δείκτης φθοράς, δεν αρκεί μια χαρακιά; Τι τις θέλει τις τρείς; Δεν ξέρω . Αναρωτιέμαι

315138

315139

Aσε την χαραξη στα τακάκια και δες λίγο τα εμβολάκια σου και την τρόμπα σου...

Εκτός κι αν οταν λες "μεγάλη λακκούβα με νερά" αναφέρεσε στον Γρανικό...

nikonian
28/04/2014, 19:43
Ελήφθη. Ευχαριστώ

Antwnis
29/04/2014, 07:29
Φίλε μου καλέ, άλλαξε τακάκια και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Προτίμησε τα μαμά που δίνει η Καβασάκι για νάσαι σίγουρος.
Μου έχει συμβεί και μένα με τακάκια που είχα αλλάξει στο τενερέ και μόλις βρεχόταν η δισκόπλακα δεν είχα φρένο, επικίνδυνο όσο τιποτε άλλο.
Άλλαξα τακάκια και το πρόβλημα λύθηκε.
Μήν παίζεις με χαρακιές και πειραματισμούς, δεν θα κάνεις δουλειά.

:beer:

THEOD
29/04/2014, 10:25
Φίλε μου καλέ, άλλαξε τακάκια και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Προτίμησε τα μαμά που δίνει η Καβασάκι για νάσαι σίγουρος.
Μου έχει συμβεί και μένα με τακάκια που είχα αλλάξει στο τενερέ και μόλις βρεχόταν η δισκόπλακα δεν είχα φρένο, επικίνδυνο όσο τιποτε άλλο.
Άλλαξα τακάκια και το πρόβλημα λύθηκε.
Μήν παίζεις με χαρακιές και πειραματισμούς, δεν θα κάνεις δουλειά.

:beer:


+1000

Και αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο για το ΚΛΕ που έτσι κι αλλιώς είναι που είναι "άφρενο" ... Του βάζουν και κάτι ο θεός να τα κάνει τακάκια και μετά εύχεσαι να μην χρειαστεί να σταματήσεις... Το μαμά τακάκι είναι ότι καλύτερο δώρο μπορείς να κάνεις στον ευατό σου... Ναι μεν τα "τρώει" σχετικά γρήγορα αλλά μόνο με αυτά φρενάρει "σχεδόν ικανοποιητικά" σε όλες τις συνθήκες...