PDA

View Full Version : 26/4/1986 Τσέρνομπιλ



stam2
28/04/2014, 09:24
προχθές ήταν η επέτειος...

η μάχη του Τσέρνομπιλ...
http://www.youtube.com/watch?v=3Iq2cQgBryM

είναι φοβερό πως, σε τέτοιες καταστάσεις, το ένστικτο της επιβίωσης υποχωρεί έναντι του ενστίκτου της συντήρησης του κοινωνικού συνόλου...

Άνθρωποι εν ζωή που εκτέθηκαν, για να βοηθήσουν στον περιορισμό της ραδιενέργειας, με σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία τους μέχρι σήμερα, πιστεύουν ακράδαντα ότι έπρεπε να γίνει η δουλειά και ότι έλαχε σε αυτούς να την κάνουν...

SHOOTER045
28/04/2014, 09:34
Που το θυμήθηκες?
Πιτσιρίκι τότε σταματήσαμε να παίρνουμε γάλα απ τον γείτονα με τις αγελάδες και περνάμε κονσερβα/ονοματα δεν λεμε
Φράουλες και κεράσια που έχουμε στην περιοχή βγήκαν απ το μενού
Τα ροδάκινα επίσης
Αλλά τόσα καπνά που έγιναν τσιγάρα ποιος τα καπνισε,? Άλλοι δεν πήγαν θάλασσα άλλοι έφτιαξαν καταφύγια -που λέει ο λογος η ενημέρωση τότε ήταν για τον πεο
Νταξ το ζήσαμε και αυτό

LogOutGoRide
28/04/2014, 10:34
Θυμάμαι πως μας είχαν πει να πάμε όλα τα παιδιά στο πανεπιστήμιο της περιοχής μας και κάτι έκαναν με ιώδιο.
Δεν εδώ ιδέα τι ήθελαν να δουν και με ποιον τρόπο. Ξέρω όμως πως η περιοχή εδώ έχει πολύ ψηλά ποσοστά καρκίνου. Ίσως και να είναι τυχαίο.

catmaster
28/04/2014, 11:28
Θυμάμαι πως μας είχαν πει να πάμε όλα τα παιδιά στο πανεπιστήμιο της περιοχής μας και κάτι έκαναν με ιώδιο.
Δεν εδώ ιδέα τι ήθελαν να δουν και με ποιον τρόπο. Ξέρω όμως πως η περιοχή εδώ έχει πολύ ψηλά ποσοστά καρκίνου. Ίσως και να είναι τυχαίο.

βάμμα ιωδίου με επάλειψη ... για να απορροφηθεί από τον οργανισμό αυτό ώστε να κορεστεί ο θυρεοειδής αδένας και να μην απορροφήσει (τυχόν) ραδιενεργό ισότοπο ιωδίου


αλλά θυμάμαι πόσο χάος και φόβος επικράτησε .... πανικός ... μόλις ανακοίνωσαν το θέμα
έγινε χαμός .... και τιγκάρανε τα σουπερ μάρκετ και ξεπουλήσανε ....:a31:

α ναι τιγκάρανε και οι εκκλησίες και αυτές ξεπουλήσανε ...:p


ακόμα και το χοντρό χιόνι του 87 στο τσέρνομπιλ το ρίξανε

OldMan
28/04/2014, 11:30
Μια χαρα μας έκατσε γιατί γλυτώσαμε τις "καμψεις" (push-ups) στην πρωϊνή γυμναστική στο Μ. Πεύκο..;)

catmaster
28/04/2014, 11:39
Μια χαρα μας έκατσε γιατί γλυτώσαμε τις "καμψεις" (push-ups) στην πρωϊνή γυμναστική στο Μ. Πεύκο..;)


και σε πυρηνικό ατύχημα λουφάρατε ρε παλιολούγκρες ;; :smokin:

OldMan
28/04/2014, 11:43
και σε πυρηνικό ατύχημα λουφάρατε ρε παλιολούγκρες ;; :smokin:
Κρατούσαμε δυναμεις για να σπάσουμε το μανικιούρ μας στο σεισμό της Καλαματας...:D

catmaster
28/04/2014, 11:52
Κρατούσαμε δυναμεις για να σπάσουμε το μανικιούρ μας στο σεισμό της Καλαματας...:D

α για αυτό εξαφανίστηκαν οι γουρνοπούλες για εκείνη τη σεζόν :smokin:

LogOutGoRide
28/04/2014, 11:56
Μα καλά, εγώ ήμουν παιδί τότε και θυμάμαι λίγα πράγματα. Μερικοί που ήταν φαντάροι, ποσό χρονών είναι σήμερα ρπστμ;;;;;; έχουν βγει σύνταξη ή έχουν καταθέσει απλά τα ένσημα και περιμένουν;
Cat μου έλυσες μια απορία.
Βέβαια, σήμερα που ξέρουμε τι σημαίνει χρόνος ημισείας ζωής, προτιμούμε προϊόντα από την Μακεδονία χαχαχαχαχα

bulmont
28/04/2014, 11:58
Μια χαρα μας έκατσε γιατί γλυτώσαμε τις "καμψεις" (push-ups) στην πρωϊνή γυμναστική στο Μ. Πεύκο..;)




Ποντίκια ρε πστη μου........................

SHOOTER045
28/04/2014, 12:57
Μια χαρα μας έκατσε γιατί γλυτώσαμε τις "καμψεις" (push-ups) στην πρωϊνή γυμναστική στο Μ. Πεύκο..;)
Ντακοτεεεεεςς

Dbnn
28/04/2014, 14:32
Αύγουστο του 1986 γεννήθηκα.... :a01: :a01:

stam2
28/04/2014, 16:16
Αύγουστο του 1986 γεννήθηκα.... :a01: :a01:

και τη γλύτωσες...?

Dbnn
28/04/2014, 16:24
και τη γλύτωσες...?

Ναι γιατί η μάνα μου δεν έχει θυροειδή και η ραδιενέργεια δεν μπόρεσε να απορροφηθεί απο τον οργανισμό.

Pan (dvs)
28/04/2014, 16:27
.....
Άνθρωποι εν ζωή που εκτέθηκαν, για να βοηθήσουν στον περιορισμό της ραδιενέργειας, με σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία τους μέχρι σήμερα, πιστεύουν ακράδαντα ότι έπρεπε να γίνει η δουλειά και ότι έλαχε σε αυτούς να την κάνουν...

Μπα ,μη νομιζεις οτι τους ειχανε ενημερωσει για τις συνεπειες.
Συμφωνα με τα λεγομενα,ενος ντοκυμαντερ που ετυχε να δω,ελαχιστοι γνωριζαν και προς τιμην τους εκαναν αυτο που θεωρησαν σωστο.

stam2
28/04/2014, 17:10
Μπα ,μη νομιζεις οτι τους ειχανε ενημερωσει για τις συνεπειες.
Συμφωνα με τα λεγομενα,ενος ντοκυμαντερ που ετυχε να δω,ελαχιστοι γνωριζαν και προς τιμην τους εκαναν αυτο που θεωρησαν σωστο.
Και στον σύνδεσμο που παρέθεσα επάνω, το ίδιο λέει. Στην αρχή δεν ενημέρωσαν κανέναν...
αλλά αργότερα όταν άρχισαν να πέφτουν σαν τις μύγες όλοι κατάλαβαν τι είχε συμβεί, και τι έπρεπε να γίνει...


Ναι γιατί η μάνα μου δεν έχει θυροειδή και η ραδιενέργεια δεν μπόρεσε να απορροφηθεί απο τον οργανισμό.
χάρην αστείου το είπα, ποτέ δεν θα έκανα πικρόχολο σχόλιο επί τέτοιου θέματος. Προφανώς είναι ευτυχές ότι δεν είχατε δυσάρεστες συνέπειες από το ατύχημα...

ggs
28/04/2014, 17:16
Προβοκατσια των ιμπεριαλιστων...

Ειχαν φαει φραουλες οι συντροφοι...

Dbnn
28/04/2014, 18:00
Και στον σύνδεσμο που παρέθεσα επάνω, το ίδιο λέει. Στην αρχή δεν ενημέρωσαν κανέναν...
αλλά αργότερα όταν άρχισαν να πέφτουν σαν τις μύγες όλοι κατάλαβαν τι είχε συμβεί, και τι έπρεπε να γίνει...


χάρην αστείου το είπα, ποτέ δεν θα έκανα πικρόχολο σχόλιο επί τέτοιου θέματος. Προφανώς είναι ευτυχές ότι δεν είχατε δυσάρεστες συνέπειες από το ατύχημα...

Όλα οκ! Το κατάλαβα, δεν παρεξηγήθηκα ;) Θυμάμαι κάποτε μου έλεγε η μάνα μου για χιλιάδες εκτρώσεις που γίνονταν, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και εξωτερικό απο την υποψία μόνο της ραδιενέργειας!
Αλλά το περίεργο είναι πως τα τελευταία χρόνια ο καρκίνος θερίζει...... Και κάπου άκουσα σε μια εκπομπή (που ξενυχτάω καμια φορά) πως οφείλεται απο το τσέρνομπιλ όλο αυτό.

SHOOTER045
28/04/2014, 18:49
Γι αυτό βγήκες έτσι είναι?

Dbnn
28/04/2014, 22:47
Γι αυτό βγήκες έτσι είναι?

Μην είσαι ζηλιάρης............. :lol:

nikos_abel
29/04/2014, 06:55
Μια χαρά ήταν το Τσερνόμπιλ. Που φυσικά δεν τελείωσε, ούτε θα τελειώσει όσο ζούμε εμείς και τα παιδιά μας.
Τα βλήματα απεμπλουτισμένου ουρανίου που έχουν πέσει κατά χιλιάδες εδώ πιο πάνω δε τα θυμάστε;

notakos600
29/04/2014, 12:44
Αυξημένα κρούσματα θυρεοειδισμού στις γυναίκες και υποθυρεοειδισμού στα παιδιά είναι τα αποτελέσματα του Τσερνόμπιλ στην Ελλάδα.
Περάσαμε τα είκοσι χρόνια από τότε και αρχίζουν οι παρενέργειες.

IRA57
04/05/2014, 09:05
Πολυ ενδιαφερον...
http://www.youtube.com/watch?v=dK99dvJO5PY

H.A.Balafoutre
04/05/2014, 12:04
Τη γλυτώσαμε στο παρατσάκ....

Radiation fallout plot over Europe during Chernobyl incident (1986)

http://www.youtube.com/watch?v=MU4_bJT8W3Y

Κι ένα της Φουκοσίμα για σύγκριση, με κάποιες εξηγήσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=6PrhG5gmVb8