PDA

View Full Version : Οξειδωση βιδων και σκελετου.



edmarios
28/04/2014, 14:03
Καλησπερα σε ολα τα παιδια.
Θα ηθελα αν γνωριζεται λιγο τα φωτα σας σε κατι που δεν ξερω πως να αντιμετωπισω.
Ειχα την μηχανη σε κλειστο γκαραζ στην Ραφηνα για αρκετο καιρο και παρατηρησα οτι την εχει φαει η θαλασσα και το αλατι με αποτελεσμα να εχουν σκουριασει αρκετα σημεια κ βιδες. Μηπως γνωριζει καποιος , καποιο οικονομικο τροπο για να το διορθώσω αυτο?? Βιδες ειναι ακριβες για να τις αλλαξω? Αν ναι με τι τροπο μπορω να τις επαναφερω?? Επισης εχει αρπαξει και ο σκελετος με μπιμπίκια ο μονος τροπος ειναι να τον βαψω?!?!

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Φιλικα Μαριος.

OldMan
28/04/2014, 14:11
Ειχα την μηχανη σε κλειστο γκαραζ στην Ραφηνα
Το ότι την βρήκες, ειναι ψιλοθαύμα...;)

Επί του προκειμενου:

Για τις βίδες κ.λ.π. υπάρχει γιατριά αλλα καλό θα ήταν να έβαζες καμια φωτό (όπως και του σκελετού, γιατί πιθανόν το βασικό πρόβλημα να μην ειναι αισθητικό..)

edmarios
28/04/2014, 22:41
Γεια σου φιλε μου κ ευχαριστω για την απάντηση σου.
Δυστυχως δεν μπορω να στειλω φωτο γιατι ειναι πολυ μεγαλη κ δεν μου την ανεβάζει! Αν θες πες μου ενα mail να σπυ τις στειλω να δεις για τι πραγμα λεω! Παντως μετά το τελευταίο σέρβις που της εκανα ο μηχανικός δεν μου ειπε κατι ανησυχητικό μονο απλα να αλλάξω τις βίδες!!

Dbnn
28/04/2014, 22:58
Θα ρίξεις WD40 πάνω στις σκουριές του σκελετού και θα τρίψεις με αυτό το πράσινο το scotch bright που τρίβουμε τις κατσαρόλες.
Για βίδες δεν ξέρω πως θα τις επαναφέρεις αλλά άλλαξέ τες δεν είναι ακριβές.

edmarios
28/04/2014, 23:02
Ο σκελετός δεν εχει σκουρια!! Εχει μπιμπικια απο οξείδωση.. Κατι ασπρακια ειναι δεν ειναι σκουριά!!

notakos600
29/04/2014, 12:47
Μέσα στη θάλασσα είναι το κλειστό parking;

Dbnn
29/04/2014, 14:46
Μέσα στη θάλασσα είναι το κλειστό parking;

Δεν έχει να κάνει, σε περιοχές με θάλασσα γύρω γύρω τα τρώει όλα η υγρασία και το αλάτι στην ατμόσφαιρα.

MAIK72
29/04/2014, 14:49
Aν είναι νίκελ καθαρίζονται με ψιλό συρματάκι και λίγο νέφτι ή πετρέλαιο
Αν είναι γαλβανιζέ με σκουριοφάγο και ψυχρό γαλβάνισμα ή επινικέλωση
Αλλιώς πάρτες όλες μαζί στον βιδά να στις αλλάξει με παρόμοιες να μην πληρώνεις 2 ευρώ το γνήσιο παξιμάδι:D
Πλάκωσε και όλη την μηχανή με αντισκουριακό βάλ'της και ένα κάλυμμα για την αρμυρα και είσαι έτοιμος. Και μπόλικες σιλικόνες στα ηλεκτρικά:p
Για τον σκελετό λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις στις τρύπες από τις βίδες αν έχουν σκουριάσει τόσο πολύ.'Οτι και να βάλεις μετά την αφαίρεση στα μπιμπίκια δεν θα κρατήσει ή θα φαίνεται μπάλωμα
315170