PDA

View Full Version : Απαράδεκτος ''Επαγγελματίας''



tsolias
29/04/2014, 09:04
Αγαπητοι φιλοι σας ενημερωνω για την ταλαιπωρια που υπεστει προσφατα λογω κακου επαγγελματια εμπορου που ειχα αγορασει τη μηχανη. Πριν 2 χρονια ειχα αγορασει ενα V-STROM 650 απο ***** **** στον Πειραια. Καλο το μηχανακι καθαρο κλπ. Αλλα ο αρχοντας εμπορος μου εδωσε τη μηχανη με πλαστες πινακιδες(που φτιαχνουν οι εμποροι πριν τις πουλησουν) και πηγαινοντας να περασω ΚΤΕΟ ανακαλυφθηκε απο τον ελεγχο. Εγω κυκλοφορουσα τοσο καιρο αλλα δεν ειχα παρει χαμπαρι για τις πινακιδες.Θα μου πειτε τετοιος κοπανος ειμαι ε?? Αλλα και γιατι δεν το ελεγξα οταν το αγορασα?? Και ερωτω με το μικρο μυαλο μου. Οταν αγοραζεις κατι πρεπει να το ελεγχεις εσυ αναλυτικα? Πρεπει να ξερεις τα παντα για οτι αγορα κανεις? Οτι αντικειμενο ή ειδος ειναι αυτο? ΝΑΙ......γιατι ειμαστε στην Ελλαδα και επαγγελματιες σπανιζουν, εμποροι μοτοσυκλετων ελαχιστοι καλοι, οποτε...πρεπει να γινεσαι παντογνωστης για να κανεις μια αγορα.Και αντε παραβλεπω οτι το πηρα το μηχανακι με πλαστες πινακιδες.Οταν πηγα απο τον συγκεκριμενο εμπορο να του πω δωσε τις κανονικες πινακιδες ή τουλαχιστον πηγαινε να μου φτιαξεις καινουργιες και να σου πληρωσω οτι ειναι, η απαντηση.......ααα δεν μπορουμε δεν ασχολουμαστε εμεις!!!!!!!!!!! Και ο ξυπνιος εμπορος ειχε παρει τη μηχανη απο αστυνομικο κιολας που ειχε χασει τις πινακιδες.ΚΑΛΟ??????? Και πουλαει τη μηχανη με πλαστες πινακιδες χωρις να ενημερωσει και δεν ασχολειται με το θεμα για να γλυτωσω τα τρεχαματα με τις δημοσιες υπηρεσιες που τοσο σιχαινομαι.
ΚΑΛΟ????? Απαιχτοι Ελληναραδες!!!!!!!!!!!Αντε να τα κανουνε αυτα στη Γερμανια και το Βελγιο και θα δεις φουμο που θα φανε....
Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον για τους φιλους Πειραιωτες που ξερουν για ποιον μιλαω και να προσεχουν οι υπολοιποι.
Και αν το διαβασει ο υπευθυνος εμπορος ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ......................:mad:

GFawkes
29/04/2014, 09:15
Κακος επαγγελματιας, απροσεκτος αγοραστης
κακος συνδιασμος...

Πας υπουργειο για αλλαγη πινακιδας (απωλεια) και νεα νουμερα, και παρε και χαρτι για το κτεο-μην φας και ποινη απο εκει.

notakos600
29/04/2014, 12:36
Τουλάχιστον τα νούμερα πλαισίου και κινητήρα αντιστοιχούν στα νούμερα της άδειας κυκλοφορίας;

lykourgi
29/04/2014, 13:29
Πολύ σοβαρή ερώτηση.

Tsolia, έλεγξέ τα. Μην έχεις και άλλη έκπληξη.

Pan (dvs)
29/04/2014, 14:20
Αν καταλαβα καλα δεν μιλαμε για πλαστες πινακιδες αλλα για μη κανονικες.

notakos600
29/04/2014, 14:22
Αν καταλαβα καλα δεν μιλαμε για πλαστες πινακιδες αλλα για μη κανονικες.

Μέχρι να μας επιβεβαιώσει ο τσολιάς τα νούμερα σε πλάισιο/κινητήρα και άδεια κυκλοφορίας το ερώτημά σου παραμένει ρητορικό...

Pan (dvs)
29/04/2014, 14:27
Μέχρι να μας επιβεβαιώσει ο τσολιάς τα νούμερα σε πλάισιο/κινητήρα και άδεια κυκλοφορίας το ερώτημά σου παραμένει ρητορικό...

Υπεθεσα οτι ,τουλαχιστον αυτο ,το ξεκαθαρισε αμεσα.

notakos600
29/04/2014, 14:28
Υπεθεσα οτι ,τουλαχιστον αυτο ,το ξεκαθαρισε αμεσα.
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε.

Lioulios
29/04/2014, 16:18
Αν το νουμερο της φτιαχτης πινακιδας ειναι αυτο που πρεπει να ειναι , τοτε μιλαμε για πταισμα .

Εγω μεχρι και πριν 2 χρονια τις κανονικες τις ειχα αποθηκη ...Μετα τα Κτεο και τις καταθεσεις πινακιδων εσφιξαν τα πραγματα.

Υποθετω ομως πως για να εχει γινει θεμα , παιζει κατι αλλο .Η μηπως οχι ;

heiko27
30/04/2014, 10:38
Αν το νουμερο της φτιαχτης πινακιδας ειναι αυτο που πρεπει να ειναι , τοτε μιλαμε για πταισμα .

Εγω μεχρι και πριν 2 χρονια τις κανονικες τις ειχα αποθηκη ...Μετα τα Κτεο και τις καταθεσεις πινακιδων εσφιξαν τα πραγματα.

Υποθετω ομως πως για να εχει γινει θεμα , παιζει κατι αλλο .Η μηπως οχι ;

Δυστυχώς δεν ειναι πταισμα , οταν εχασα την πινακιδα για λογους κοστους αντι να βγαλω καινουργια εφτιαξα μια πλαστικη . Σε ελεγχο της τροχαιας το οργανο μου ανεφερε τον νομο . Πλαστογραφεια δημοσιου εγγραφου .

" Γενική ποινή πλαστογραφίας

335. Όποιος πλαστογραφεί έγγραφο είναι ένοχος ποινικού αδικήματος το οποίο, εκτός αν προνοείται διαφορετικά, είναι κακούργημα, αυτός δε υπόκειται σε φυλάκιση τριών χρόνων, εκτός αν λόγω των περιστατικών της πλαστογραφίας ή της φύσης του πλαστογραφημένου, προβλέπεται κάποια άλλη ποινή. "

BLACKGAS
30/04/2014, 10:51
αν δεν απαντηθει το ερωτημα που εθεσε ο notakos δεν υφισταται περαιτερω συζήτηση. αν η απαντηση ειναι αρνητικη, ο φιλος ψαχνει για μηχανακι, οχι για πινακιδα.

SHOOTER045
30/04/2014, 10:56
Αν είναι μεγάλη Μοτο η καρο ναι έτσι είναι
Μπορούσες να δηλώσεις απώλεια η καταστροφή και να σου έβγαζαν άλλη
Στα 50αρια που έδινε μέχρι πρότινος η τροχαία άδεια/πινακιδα υπάρχει λίγο κενο
Μιας και η αναπλήρωση φθαρμενης η κατεστραμμένης είναι αδύνατη
Αλλά εκεί
Μπορείς να φτιάξεις πλαστική στις ίδιες διαστάσεις/μεγεθος πλαστικού,γραμματων κλπ και στο ίδιο χρώμα, λευκό πλαίσιο μαύρα γράμματα

Dbnn
30/04/2014, 12:30
Αν είναι μεγάλη Μοτο η καρο ναι έτσι είναι
Μπορούσες να δηλώσεις απώλεια η καταστροφή και να σου έβγαζαν άλλη
Στα 50αρια που έδινε μέχρι πρότινος η τροχαία άδεια/πινακιδα υπάρχει λίγο κενο
Μιας και η αναπλήρωση φθαρμενης η κατεστραμμένης είναι αδύνατη
Αλλά εκεί
Μπορείς να φτιάξεις πλαστική στις ίδιες διαστάσεις/μεγεθος πλαστικού,γραμματων κλπ και στο ίδιο χρώμα, λευκό πλαίσιο μαύρα γράμματα

Ναι αλλά θα είναι νόμιμη? Εννοώ με την στάμπα του υπουργείου.

sapila racing
30/04/2014, 12:52
Ναι αλλά θα είναι νόμιμη? Εννοώ με την στάμπα του υπουργείου.

Οι πινακίδες για 50ρια δεν είχαν ποτε σφραγίδα.

tsolias
30/04/2014, 13:35
Ευτυχως η πινακιδα ηταν η μη κανονικη και τα νουμερα αντιστοιχουν πλαισιου/κινητηρα...κανενα προβλημα εκει.Και σε μια εβδομαδα ξεμπερδεψα με αλλαγη πινακιδας. Δηλωση απωλειας στο αστυνομικο μου τμημα-παραβολο 30ευρω-υπουργειο καταθεση, την επομενη ημερα παραλαβη πινακιδας, συνολο διεργασιων 1 εβδομαδα.Ολα καλα...αλλα γιατι να υποστω αυτη την ταλαιπωρια?????Και νταβατζιλικι 30 ευρω και 2η φορα να τρεχω ΚΤΕΟ για ελεγχο(ευτυχως χωρις κοστος). Φιλοι μου να προσεχετε να γινετε παντογνωστες.....γιατι οι συμπατριωτες μας ειναι απαιχτα λαμογια.........Εγω λεω και ξαναλεω ο Ελληναρας σε διαστημοπλοια θα κατοικει θα ζει στον 26ο αιωνα αλλα λαμογιο θα παραμεινει!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχααχ...........
Σορρυ admin που εβαλα ονομασια επιχειρησης....Να πω τουλαχιστον ετσι αοριστα οτι βρισκεται στην *??οσοι ξερουν ξερουν....

teo_g7
30/04/2014, 15:04
Ευτυχως η πινακιδα ηταν η μη κανονικη και τα νουμερα αντιστοιχουν πλαισιου/κινητηρα...κανενα προβλημα εκει.Και σε μια εβδομαδα ξεμπερδεψα με αλλαγη πινακιδας. Δηλωση απωλειας στο αστυνομικο μου τμημα-παραβολο 30ευρω-υπουργειο καταθεση, την επομενη ημερα παραλαβη πινακιδας, συνολο διεργασιων 1 εβδομαδα.Ολα καλα...αλλα γιατι να υποστω αυτη την ταλαιπωρια?????Και νταβατζιλικι 30 ευρω και 2η φορα να τρεχω ΚΤΕΟ για ελεγχο(ευτυχως χωρις κοστος). Φιλοι μου να προσεχετε να γινετε παντογνωστες.....γιατι οι συμπατριωτες μας ειναι απαιχτα λαμογια.........Εγω λεω και ξαναλεω ο Ελληναρας σε διαστημοπλοια θα κατοικει θα ζει στον 26ο αιωνα αλλα λαμογιο θα παραμεινει!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχααχ...........
Σορρυ admin που εβαλα ονομασια επιχειρησης....Να πω τουλαχιστον ετσι αοριστα οτι βρισκεται στην *??οσοι ξερουν ξερουν....

Εντάξει ρε φιλε τώρα εδώ που τα λέμε δε χρειάζεται να είσαι και ο γκουρού των μηχανών για να καταλάβεις οτι δεν είναι γνήσια η πινακίδα...

Pan (dvs)
30/04/2014, 18:00
Εντάξει ρε φιλε τώρα εδώ που τα λέμε δε χρειάζεται να είσαι και ο γκουρού των μηχανών για να καταλάβεις οτι δεν είναι γνήσια η πινακίδα...

Μην το λες.Ειναι πολυ που δεν ξερουνε,οτι πρεπει να ειναι η πρωτοτυπη.

sapila racing
30/04/2014, 18:16
Μην το λες.Ειναι πολυ που δεν ξερουνε,οτι πρεπει να ειναι η πρωτοτυπη.

Λογικό είναι αφού το κράτος το ίδιο εκδίδει κατα καιρούς κατι κολόχαρτα με στρογγυλή σφραγίδα της Ελληνική ςΔημικρατίας που αναφέρουν οτι μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα.
Εχω ενα τετοιο πάντα στο πορτοφόλι μου.

Pan (dvs)
30/04/2014, 18:30
Λογικό είναι αφού το κράτος το ίδιο εκδίδει κατα καιρούς κατι κολόχαρτα με στρογγυλή σφραγίδα της Ελληνική ςΔημικρατίας που αναφέρουν οτι μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα.
Εχω ενα τετοιο πάντα στο πορτοφόλι μου.

Εννοεις τις πινακιδες μεταφορας?:confused:

teo_g7
30/04/2014, 19:02
Λογικό είναι αφού το κράτος το ίδιο εκδίδει κατα καιρούς κατι κολόχαρτα με στρογγυλή σφραγίδα της Ελληνική ςΔημικρατίας που αναφέρουν οτι μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα.
Εχω ενα τετοιο πάντα στο πορτοφόλι μου.
????
Με σταματάνε οι τσεοι απινακιδοβιτς και βγάζω το χαρτι και τσααακ τη γλυτωνω;;;;

AristidisZ
30/04/2014, 19:13
για μίλα Άρη...

virus
30/04/2014, 19:23
????
Με σταματάνε οι τσεοι απινακιδοβιτς και βγάζω το χαρτι και τσααακ τη γλυτωνω;;;;

ο αρης μαλον ενοει για την περιπτωση που χασεις σου κλεψουν την πινακιδα πας το δηλωνεις και σου βγαζουν χαρτι απωλειας πινακιδας. κι επειδη δια νομου απαγορευεται η πλαστογραφια πινακιδας και με την εδεχομενη ελειψη υλικου για εκδοση νεας πινακιδας γνησιας.

κυκλοφορας χωρις πινακιδα

:D

nikos_abel
30/04/2014, 21:14
Παθών, 6 μήνες απινακίδωτος, μια χαρούλα (ούτε κάμερες, ούτε μπλε φοβόμουν)

teo_g7
30/04/2014, 21:16
ο αρης μαλον ενοει για την περιπτωση που χασεις σου κλεψουν την πινακιδα πας το δηλωνεις και σου βγαζουν χαρτι απωλειας πινακιδας. κι επειδη δια νομου απαγορευεται η πλαστογραφια πινακιδας και με την εδεχομενη ελειψη υλικου για εκδοση νεας πινακιδας γνησιας.

κυκλοφορας χωρις πινακιδα

:D

Ναι ρε φιλε αλλά λογικά θα έχει κάποια ημερομηνία πάνω. Δε μπορεί να το χεις 10χρονια

teogtp
30/04/2014, 21:51
Ναι ρε φιλε αλλά λογικά θα έχει κάποια ημερομηνία πάνω. Δε μπορεί να το χεις 10χρονια

Λογικη δεν θα βρεις σε τουτο εδω τον τοπο.
Μου εχουν δωσει χαρτι απο Α/Τ (με την βουλα....)οτι εκτελω υπηρεσιακο χρεος και δεν με αγγιξε κανεις.
Ειχα μεταφερει αστυνομικο (οτοστοπ!)απο την εθνικη στο τμημα γιατι τον αφησε το περιπολικο του.
Για ημερομηνια ληξης ουτε λογος!

virus
30/04/2014, 23:11
Ναι ρε φιλε αλλά λογικά θα έχει κάποια ημερομηνία πάνω. Δε μπορεί να το χεις 10χρονια

ε θα δηλωνεις συνεχεια κλοπη :D