PDA

View Full Version : Κωδικός: Σβησίματα



dino809
30/04/2014, 14:50
Χαιρετώ το αγαπητό forum, δεν γράφω συχνά αλλά σας παρακολουθώ πολύ τακτικά.
Έχω πάρει πολλές γνώσεις διαβάζοντάς σας και σας ευχαριστώ ιδιαίτερα γι αυτό.

Στο προκείμενο: Έχω ένα Modenas Kristar (κινητήρας Kaze-R) με 72000 χλμ. Το προσέχω (και με προσέχει) και δεν μπορώ να πω ότι είχα μέχρι σήμερα κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Με πάει και με φέρνει στη δουλειά καθημερινά (45 χλμ) οικονομικά και χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα.

Το πρωί παίρνει μπροστά πανεύκολα, με τη μία, με ελάχιστες στροφές της μίζας (δεν έχει χρειαστεί ποτέ τσοκ) και πολύ σύντομα διατηρεί σταθερές στροφές ρελαντί. Μετά από 2-3 λεπτά ζέσταμα ξεκινώ και κινούμαι με χαμηλές στροφές μέχρι να ζεσταθεί για τα καλά.

Τελευταία όμως συμβαίνει το εξής:

Αφού διανύσω 500 – 3000 μέτρα περίπου και σταθώ σε κάποιο φανάρι (ενώ δηλαδή δεν έχει ζεσταθεί ακόμα καλά), τότε και μόνο τότε υπάρχει περίπτωση να μου σβήσει (μόνο στο ρελαντί).
Αν συμβεί αυτό είναι αδύνατο να πάρει με τη μίζα. Αδύνατο. Μέχρι σήμερα το πρωί το έβαζα μπροστά με τη μανιβέλα – μια δύο το πολύ δυνατές μανιβελιές αρκούσαν.
Σήμερα που μου συνέβη πάλι, δεν πήρε ούτε με τη μανιβέλα και χρειάστηκε να το ρίξω σε μια κατηφόρα εκεί κοντά όπου και πήρε αμέσως... :hmm:

Αν ζεσταθεί καλά, δεν σβήνει ποτέ. Αν σβήσει μια φορά και το βάλω μπροστά (με μανιβέλα ή κατηφόρα γιατί με τη μίζα είπαμε δεν παίρνει όσο κι αν προσπαθήσει κανείς) τότε το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα ξανασβήσει.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Μπορείτε μήπως να με κατευθύνετε προς τα που να αρχίσω να ψάχνω;

Οι δικές μου υποψίες κινούνται προς την τροφοδοσία καυσίμου – ρύθμιση/βλάβη στο καρμπυρατέρ.

Ευχαριστώ πολύ όσους βρουν το χρόνο να ασχοληθούν.

sapila racing
30/04/2014, 15:18
Eχει αλλαχτεί πρόσφατα το φίλτρο αέρα και το μπουζί?
Είναι οι πρωτοι υποπτοι, μετα ισως να κοίταγες το καρμπ σου μηπως εχει ψιλοβουλώσει κανενα ζιγκλέρ ρελαντι.

toyar
30/04/2014, 15:23
καμμια πιπα, κανα μπουζοκαλωδιο.........
εχουν αποκτησει μεγαλη αντισταση κι οταν μιζαρεις πεθαινει ο σπινθηρας.....

dino809
30/04/2014, 15:27
Φίλτρο αέρα καθαρίστηκε και μπουζί αλλάχτηκε σε πρόσφατο service (πριν 1000 χλμ)

Στο ζίγκλέρ ρελαντί πήγε κι εμένα το μυαλό μου.

Το μπουζοκαλώδιο και την πίπα του μπουζί ομολογώ δεν τα είχα σκεφτεί μέχρι τώρα.

Με έχει παραξενέψει το γεγονός ότι το πρωί παίρνει με μίζα άνετα ενώ αν σβήσει στη διαδρομή δεν παίρνει με τη μίζα με τίποτα ενώ με τη μανιβέλα με τη μία.

Σήμερα δε ούτε με μανιβέλα. Χρειάστηκε κατηφόρα.

devil's animal
30/04/2014, 15:56
μουργα στο καρμπ...
ή κανενα σκουπιδακι...

οπωσδηποτε βεβαια τσεκαρεις και το μπουζι για να δεις τι σοϊ καυση εχεις...παρ'ολο που το αλλαξες προσφατα...

μετα πας στα ηλεκτρικα και εκει δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα...

dino809
30/04/2014, 15:59
μουργα στο καρμπ...
ή κανενα σκουπιδακι...

οπωσδηποτε βεβαια τσεκαρεις και το μπουζι για να δεις τι σοϊ καυση εχεις...παρ'ολο που το αλλαξες προσφατα...

μετα πας στα ηλεκτρικα και εκει δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα...



Μη μου μιλάς για ηλεκτρικά, το ξέρω ότι είναι μπλέξιμο...

OldMan
30/04/2014, 16:33
Με έχει παραξενέψει το γεγονός ότι το πρωί παίρνει με μίζα άνετα ενώ αν σβήσει στη διαδρομή δεν παίρνει με τη μίζα με τίποτα ενώ με τη μανιβέλα με τη μία.
Αφου ξεμπερδεψεις με τα υπόλοιπα ρίξε μια ματια στην συμπίεση...

dino809
30/04/2014, 16:39
Παίζει και τέτοια περίπτωση;

Τι συνεπάγεται αυτό;

sapila racing
30/04/2014, 16:40
Παίζει και τέτοια περίπτωση;

Τι συνεπάγεται αυτό;

Αν είναι καμμια βαλβίδα ξερυθμιστη δεν ειναι τιποτα, αλλιώς θα στεναχωρηθείς.
Οταν δουλέυει παει όπως παλιά? Πόσα λαδια καίει?

dino809
30/04/2014, 16:46
Ναι, μια χαρά πάει, δεν έχω παρατηρήσει πτώση στην απόδοση (σε σχέση και με τα χιλιόμετρα που έχει βέβαια).

Στο τελευταίο service αλλάχτηκαν και τα δισκάκια γιατί πατινάριζε και είδα βελτίωση στη ροπή του.


Λάδια δεν καίει τόσα ώστε να χρειάζεται συμπλήρωμα γιατί κάνω πολύ συχνές αλλαγές.

dino809
02/05/2014, 14:46
Ευχαριστώ όλους όσους είχαν τη διάθεση να γράψουν στο θέμα.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

notakos600
05/05/2014, 08:44
Τα 72.000 χλμ υποδηλώνουν πως ήρθε η ώρα για αλλαγή εμβόλου και ελατηρίων.
Το γεγονός ότι όταν είναι ζεστό παίρνει αμέσως σημαίνει απλά πως οι μεγάλες ανοχές (λόγω φθοράς) του κρύου αντισταθμίζονται με τις (εικονικές) εντός ορίων κατασκευαστή ανοχές όταν διαστέλλεται το σύνολο πιστόνι-ελατήρια.
Καθάρισε το καρμπυρατέρ, έλεγξε σπινθήρα κλπ όπως σου ανέφεραν παραπάνω αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις το ενδεχόμενο της επισκευής του κινητήρα σου, σύντομα μάλιστα.

dino809
20/05/2014, 10:39
Αλλάχτηκε το "ματάκι" της ηλεκτρονικής.

Μια εβδομάδα τώρα (και παραπάνω) δεν αντιμετώπισα κανένα σβήσιμο, εκεί που το πρόβλημα ήταν σχεδόν καθημερινό.

Φαίνεται να βρέθηκε η αιτία.

Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στο θέμα και προσπάθησαν να βοηθήσουν.

OldMan
20/05/2014, 12:35
Αλλάχτηκε το "ματάκι" της ηλεκτρονικής.
Καποια πραγματα δεν κανει να τα αναφέρουμε...:nono:


Υ.Γ.
Μαλλον δεν "αλλάχτηκε" τίποτε (ίσως να καθαρίστηκε/ρυθμίστηκε) αλλα πολύ γρήγορα θα εχεις πάλι μια από τα ίδια.:wave2:

dino809
20/05/2014, 16:25
Για να δούμε, είμαι και εγώ περίεργος.