PDA

View Full Version : restoring και βελτιωση Honda C50



captaincarnaval
01/05/2014, 22:57
Καλησπερα στη παρεα.

Εχω να γραψω πολυ καιρο στο φορουμ αλλα με αφορμη ενα c50 που επεσε στα χερια μου σκεφτηκα να ξεκινησω ενα νεο νημα σχετικα με αυτο. Διαβασα διαφορα αλλα threads σχετικα με C50, GLX κλπ αλλα δεν βρηκα κατι που να με καλυψε. Εχω να ασχοληθω χρονια με τετοιο μηχανακι εχω αρκετη ορεξη αλλα το βλεπω βουνο.
Κοιταξα προχειρα για καποια ανταλακτικα... Μα ειναι δυνατον να ειναι τοσο ακριβα??? Μιλαω παντα για τα γνησια μιας κ τα ιμιτασιον ειναι γνωστο οτι ειναι παμφθηνα.

Και για να ερθουμε σιγα σιγα στον ασθενη.
Προκειται για ενα C50 με ημερομηνια πρωτης αδειας 1998 κ 18000 μιλια στο κοντερ. Το μηχανακι κυριολεκτικα δεν εχει λυθει ποτε κ τα εργοστασιακα του μπαταρια-αλυσιδογραναζα, ακομα κ οι λαμπες, ειναι made in japan.
Ο ανθρωπος που το ειχε το κυκλοφορησε για 3 χρονια ωσπου μετα απο πτωση που ειχε (τουλαχιστον ετσι μου ειπε) το παρατησε στην αυλη του μεχρι σημερα. Ο χρονος αφησε τα σημαδια του... Ολα ηταν κολλημενα. Ροδες δεν γυρνουσαν, φρενα-ντιζες κολλημενα απο την σκουρια, κλειδια δεν υπαρχουν για κανενα λογο, το τεποζητο ειχε μεσα δρακους νυχτεριδες κ αραχνες κ το καρμπυρατερ εννοειτε σε αποσυνθεση.
Ακολουθουν φωτο.

ΝΤΙΚ
02/05/2014, 23:16
ωπα
χωρις να ειμαι ειδικος
ειδικα στις ανακατασκευες και στις μετατροπες τα μισα θεματα ειναι για το μηχανακι σου και το 1/2 αυτων ειναι στην κυριολεξια σε-μι-να-ρι-α
δεν νομιζω να βρεις κατι κατατοπιστηκοτερο απο αυτα
το λεω γιατι φτυσαν αιμα τα παιδια για να μας ξεστραβωσουν και ειναι αδικο να να το λες αυτο
παντα με καλη προθεση γραφω

captaincarnaval
03/05/2014, 00:31
Ειδα 2-3 θέματα κ δεν καλυφθηκα. Δε λεω οτι εχουν κανει κακή δουλειά η οτι εγω θα κανω καλύτερη, προς Θεού, δε θελω να προσβάλω κανέναν.

009hnoor
04/05/2015, 05:55
Προκειται για ενα C50 με ημερομηνια πρωτης αδειας 1998 κ 18000 μιλια στο κοντερ. Το μηχανακι κυριολεκτικα δεν εχει λυθει ποτε κ τα εργοστασιακα του μπαταρια-αλυσιδογραναζα, ακομα κ οι λαμπες, ειναι made in japan.