PDA

View Full Version : Γρήγορη εναλλαγή φλας ;



PetranGR
02/05/2014, 11:26
Καλημέρες,

Καλό μήνα κιόλας.

Προς απανταχού παρόντες γέρους ,και ΜΗ ! (Ακούς Shooter;)

όπως ξέρετε έχω κάνει αλλαγή στο κουστούμι μου κτλ,και γενικότερα έκανα αλλαγές σε όλη την μηχανή.

Πλεόν ,έχω βάλει ενσοματωμένο φαναρι+φλας στην ουρα,και κανονικα μικρα φλασακια μπροστα.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω resistors γιατί δεν ήθελα να κόψω και να ράψω την μανήσια πλεξούδα,οπότε τα άφησα έτσι,όλα λειτουργούν ΤΕΛΕΙΑ,το τονίζω.

Το θέμα μου είναι όμως ,οτι αναβο σβήνουν πολύ γρήγορα,όχι οτι είναι κακό αντιθέτως φαίνετε και πιο καθαρά όταν θέλω να στρίψω,αλλά γνωστός μου είπε,οτι έτσι μπορεί να κάψω τα LED πιο εύκολα, με το να αναβο σβήνουν τόσο γρήγορα.

Μπορώ να κάνω κάτι ,ή δεν υπάρχει πρόβλημα;γιατί τώρα να μπλέξω να βάλω resistors η κανένα relay ή οτιδήποτε δεν θέλω απλά να πετσοκόψω την μανίσια πλεξούδα,γιατί πίσω στην ούρα 3 καλωδιάκια μπήκαν μπαμ μπαμ κουμπωτά και τέλος και τα μπροστά το ίδιο ,χωρίς οτιδήποτε ενδιάμεσα και δουλεύουν μια χαρά απλά πιο γρήγορα.


Για δώσ'τε φώτα.

OldMan
02/05/2014, 12:15
γνωστός μου είπε,οτι έτσι μπορεί να κάψω τα LED πιο εύκολα, με το να αναβο σβήνουν τόσο γρήγορα.
Τα LED δεν θα τα κάψεις αλλα την κλήση της εχεις σίγουρη...

(Ο ΚΟΚ ειναι σαφής για την συχνότητα αναβοσβησήματος των φλας...)

PetranGR
02/05/2014, 12:19
Τα LED δεν θα τα κάψεις αλλα την κλήση της εχεις σίγουρη...

(Ο ΚΟΚ ειναι σαφής για την συχνότητα αναβοσβησήματος των φλας...)

Κάτι που δεν ήξερα 100 %.

Για ενημέρωσε με, αν μπορείς σε παρακαλώ.Τα μπρος και τα πίσω, πλεόν αναβο σβήνουν αρκετά γρήγορα, δεν θα καούν πιο εύκολα είτε τα μπρός είτε τα πίσω;

Αν όχι,τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Παλιά η μηχανή είχε:
Μπρος πίσω φούλ σετ - ριζόμα φλας μαζί με ρεζίστορες μπρος πίσω.

Πλεόν πίσω έχει ενσωματομένο στην ουρά φανάρι με φλας
και μπροστά έχει "τα λεγόμενα δάκρυα" που μπαίνουν μέσα στο πλαστικό δεν είναι κάτι το ακριβό ή το τρομερά σπάνιο.

Πως θα μπορούσα να το αλλάξω αυτό,χωρίς να πετσο κόψω την μανήσια καλωδίωση;

PetranGR
02/05/2014, 12:22
έψαξα και βρήκα αυτό :

Άρθρo 71
Φώτα δεικτών κατεύθυνσης (φλας) και φώτα έκτακτης ανάγκης
1. Tα αυτoκίνητα oχήματα, τα τρίτροχα οχήματα, οι μοτοσικλέτες, τα μο-
τοποδήλατα και τα ρυμoυλκoύμενα, επιβάλλεται να έχουν ζυγό αριθμό στα-
θερών δεικτών κατεύθυνσης με κίτρινα φώτα που αναβοσβήνουν, ορατά κατά
την ημέρα και νύκτα από τους χρησιμοποιούντες την οδό. Η συχνότητα με
την οποία αναβοσβήνει το φως πρέπει να είναι 90 παλμοί το λεπτό, με ανοχή
συν πλην 30 παλμούς.
Με τα πιο πάνω φώτα μπορούν να αναβοσβήνουν συγχρόνως και τα πλευ-
ρικά φώτα θέσης.
2. Τα αυτοκίνητα οχήματα και τα ρυμουλκούμενα, επιβάλλεται να είναι
εφοδιασμένα με συσκευή που να επιτρέπει τη σύγχρονη λειτουργία των φώ-
των δεικτών κατεύθυνσης (φώτα έκτακτης ανάγκης).
3. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί όχημα,
που αναφέρεται στην πιο πάνω παράγραφο και το οποίο δεν είναι εφοδιασμέ-
νο με τους πιο πάνω προβλεπόμενους φωτεινούς δείκτες κατεύθυνσης που
να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο εκατόν πενήντα (150,00) ευρώ.


παίζει να είμαι οριακά στο 90 +30 ανά λεπτό :P

vaska
02/05/2014, 12:26
Και μιας και άνοιξε ο φίλος το θέμα και μας έκανες κι εσύ την τιμή ν' απαντήσεις, να σε πω και μια δικιά μου απορία??

Σε τη λέω λοιπόν: Στο DR που είναι όλο μαμίσιο και τα ρεύματα απείραχτα παρατηρώ ότι αν ανάψω το αριστερό φλας αναβοσβάει γρήγορα (σα να είναι καμμένη λάμπα - τονίζω οι λάμπες είναι κανονικές πυρακτώσεως ) ειδικά στο ρελαντί. Αν ανοίξω λίγο το γκάζι ο ρυθμός ανάβει - χάλασε, επανέρχεται στο κανονικό. Όταν ανάβω τα δεξιά φλας όλα δουλεύουν κανονικότατα.
Παίζει να έχει 2 φλάσερ ένα για κάθε κύκλωμα?? Μπα ε!! τι διάολο να ψάξω??

Ααα και τα w είναι τα ίδια σε όλες τις λάμπες.

dimzan
02/05/2014, 12:29
ειτε βαζεις αντιστασεις, ειτε παιρνεις led flasher απο το ebay και αντικαθιστας τη φλασιερα σου.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+flasher+bike&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+flasher+motorcycle&_nkw=led+flasher+motorcycle&_sacat=0

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+f%CE%B1%CF%83%CF%84+%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%81&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+fast+blinker&_nkw=led+fast+blinker&_sacat=0



Και μιας και άνοιξε ο φίλος το θέμα και μας έκανες κι εσύ την τιμή ν' απαντήσεις, να σε πω και μια δικιά μου απορία??

Σε τη λέω λοιπόν: Στο DR που είναι όλο μαμίσιο και τα ρεύματα απείραχτα παρατηρώ ότι αν ανάψω το αριστερό φλας αναβοσβάει γρήγορα (σα να είναι καμμένη λάμπα - τονίζω οι λάμπες είναι κανονικές πυρακτώσεως ) ειδικά στο ρελαντί. Αν ανοίξω λίγο το γκάζι ο ρυθμός ανάβει - χάλασε, επανέρχεται στο κανονικό. ¨οτανα ανάβω τα δεξιά φλας όλα δουλεύουν κανονικότατα.
Παίζει να έχει 2 φλάσερ ένα για κάθε κύκλωμα?? Μπα ε!! τι διάολο να ψάξω??

Ααα και τα w είναι τα ίδια σε όλες τις λάμπες.

μετρα την ταση εισοδου στην (στις) φλασιερα (-ες)

OldMan
02/05/2014, 12:32
Στο DR που είναι όλο μαμίσιο και τα ρεύματα απείραχτα παρατηρώ ότι αν ανάψω το αριστερό φλας αναβοσβάει γρήγορα (σα να είναι καμμένη λάμπα - τονίζω οι λάμπες είναι κανονικές πυρακτώσεως ) ειδικά στο ρελαντί. Αν ανοίξω λίγο το γκάζι ο ρυθμός ανάβει - χάλασε, επανέρχεται στο κανονικό. Όταν ανάβω τα δεξιά φλας όλα δουλεύουν κανονικότατα.
Παίζει να έχει 2 φλάσερ ένα για κάθε κύκλωμα?? Μπα ε!! τι διάολο να ψάξω??
Ααα και τα w είναι τα ίδια σε όλες τις λάμπες.
Αμα καταλαβα τι λες ρε σουρωμενε...

PetranGR
02/05/2014, 12:33
ειτε βαζεις αντιστασεις, ειτε παιρνεις led flasher απο το ebay και αντικαθιστας τη φλασιερα σου.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+flasher+bike&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+flasher+motorcycle&_nkw=led+flasher+motorcycle&_sacat=0

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+f%CE%B1%CF%83%CF%84+%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%81&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+fast+blinker&_nkw=led+fast+blinker&_sacat=0

μετρα την ταση εισοδου στην (στις) φλασιερα (-ες)

αυτό το οτι κάθε φορά μου δίνεις λύσεις στο λεπτό μπορεί να με στείλει αδιάβαστο.

Κάτω απο την θέση του οδηγού είναι το Relay .Να το αντικαταστήσω εννοείς με ένα άφτερ μάρκετ.Κομπλε!

Τι εννοείς να μετρίσω όμως;

vaska
02/05/2014, 12:58
Αμα καταλαβα τι λες ρε σουρωμενε...

πάμε πάλι

dr 650 απείραχτο σε πλεξούδες και συναφή, με λάμπες πυρακτώσεως ίδιων βάτ σε όλα τα φλας.
Ανάβω αριστερό φλας και οι λάμπες αναβοσβήνουν γρήγορα όπως όταν υπάρχει κάποια καμένη (ενώ είπαμε ότι είναι όλες οκ). Όλα αυτά στο ρελαντί,αν ανοίξω γκάζι οι ρυθμοί του άναψε σβήσε, γίνονται κανονικοί. Όταν ανάβω δεξί φλας, όλα καλά και με γκάζι και στο ρελαντί.
Η μπαταρία είναι καινούρια και μετρημένη οκ και η τάση φόρτισης σωστή.
Υπάρχει (λέω εγώ τώρα περίπτωση να έχει η μηχανή από μαμά 2 φλάσερ (βαρελάκια τα λέγατε στην εποχή σας μάστορα), ένα για κάθε πλευρά??
Χθες το είδα και δεν πρόλαβα να ψάξω σε ηλεκτρικά διαγράμματα κλπ, είπα να προσπαθήσω μία με τον εύκολο δρόμο της ερώτησης και μετά να πιάσω πολύμετρα.

Αυτά.

dimzan
02/05/2014, 13:19
αυτό το οτι κάθε φορά μου δίνεις λύσεις στο λεπτό μπορεί να με στείλει αδιάβαστο.

Κάτω απο την θέση του οδηγού είναι το Relay .Να το αντικαταστήσω εννοείς με ένα άφτερ μάρκετ.Κομπλε!

Τι εννοείς να μετρίσω όμως;

το "να μετρησεις" πηγαινε στον vaska. λογικα αλλαζει η ταση οσο αλλαζυον οι στροφες/φορτιο και μαλλον τα χει παιξει η φλασιερα. και παλι με φλασιερα για led λυνεται το θεμα, μονο που σε τετοια φλασιερα αν καει μια λαμπα δεν αναβοσβηνει γρηγορα το φλας αλλα συνεχιζει με τον ιδιο ρυθμο

Gi_4ce
02/05/2014, 13:34
Ότι είπε ο φανελάτος απο πάνω...

Πρόσεχε αν εχεις φλασερ με 2 η με 3 ποδια...

SHOOTER045
02/05/2014, 14:22
Ότι είπε ο φανελάτος απο πάνω...

Πρόσεχε αν εχεις φλασερ με 2 η με 3 ποδια...ακριβώς
+1000στον φανελάκια

PetranGR
02/05/2014, 14:31
Ότι είπε ο φανελάτος απο πάνω...

Πρόσεχε αν εχεις φλασερ με 2 η με 3 ποδια...


το "να μετρησεις" πηγαινε στον vaska. λογικα αλλαζει η ταση οσο αλλαζυον οι στροφες/φορτιο και μαλλον τα χει παιξει η φλασιερα. και παλι με φλασιερα για led λυνεται το θεμα, μονο που σε τετοια φλασιερα αν καει μια λαμπα δεν αναβοσβηνει γρηγορα το φλας αλλα συνεχιζει με τον ιδιο ρυθμο


ακριβώς
+1000στον φανελάκια


ααα νόμιζα σε εμένα πήγαινε .Οπότε κομπλέ εγώ δεν μετράω τίποτα εφόσων δουλεύει κανονικά.
Με 3 pin είναι το είχα και φώτο. Πρέπει να πάρω κάποιο συγκεκριμένο,και καλής ποιότητας?

Gi_4ce
02/05/2014, 14:39
Εγώ εχω βάλει γιόνγκ τσόνγκ απο τα παράλια της κίνας (ο γέροντας λέει οτι είναι καλύτερα...) Και δεν εχω πρόβλημα εδω κ 2 χρόνια. Πάρε κανα δυο να εχεις και ενα εφεδρικο...

dimzan
02/05/2014, 14:45
ααα νόμιζα σε εμένα πήγαινε .Οπότε κομπλέ εγώ δεν μετράω τίποτα εφόσων δουλεύει κανονικά.
Με 3 pin είναι το είχα και φώτο. Πρέπει να πάρω κάποιο συγκεκριμένο,και καλής ποιότητας?

η εμπειρια μου για τα ηλεκτρονικα απο το ebay λεει το εξης:

βλεπεις τι ηλεκτρονικα χρειαζεσαι, και ελεγχεις τις προδιαγραφες στην περιγραφη καθε αντικειμενου.

εφοσον οι προδιαγραφες ειναι οι ιδιες τοτε διαλεγεις το αντικειμενο με τη χαμηλοτερη τιμη πωλησης και μεταφορικων μαζι (price & shipping lowest first). Βαζεις και την επιλογη στην αριστερη στηλη format->buy it now .

Στο 99.9% των περιπτωσεων αν το αντικειμενο ειναι ιδιο στις φωτο τοτε δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να το παρεις απο πιο ακριβο πωλητη. Μιλαμε παντα για τα ιδια προϊοντα. Πολλες φορες η ψυχολογια μας οδηγει να αγορασουμε κατι ελαφρως ακριβοτερο με τη λογικη οτι θα ειναι πιο προσεγμενο, πιθανως καλυτερο επειδη μπορει να χει περασει καλυτερους ποιοτικους ελεγχους κλπ κλπ. Το επιχειρημα δε στεκει αφου μιλαμε για κινεζους.. Ψωνιζω παντα λοιπον το φθηνοτερο με δεδομενες τις προδιαγραφες. Ψαξιμο θελει καποιες φορες για να βεβαιωθεις οτι οι προδιαγραφες ειναι σε 100% συμφωνια με το προιον, οπως πχ στις χωρητικοτητες των μπαταριων που γινεται πανηγυρι. Εκει θες ψαξιμο σε φορουμς. Για μια απλη φλασιερα ομως δες τι φοραει το μηχανακι σου και παρε μια ιδια, ετσι απλα.

Ο μονος λογος καποιες φορες να πληρωσεις κατι πιο ακριβα ειναι για τα μεταφορικα. Πχ καποιες φορες που βιαζομαι καποιο ανταλλακτικο βλεπω αν υπαρχει στο ebay.uk και ψαχνω συγκεκριμενα για πωλητες που στελνουν απο αγγλια. Συνηθως ειναι 30-50% πανω το κοστος, ομως σε 2-5 μερες (royal mail) το εχω στα χερια μου σε αντιθεση με τις αγορες απο κινα που κανουν 2-5 βδομαδες. πχ δες αυτο το λινκ http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_sop=15&_nkw=3pin+led+flasher&rt=nc&LH_PrefLoc=1 http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&LH_BIN=1&_nkw=led+flasher+3+pin&_sop=15 για να ρου ρθει γρηγορα τελικα ειναι πολυ πιο ακριβα, τωρα το προσεξα

zannisvel
02/05/2014, 15:23
πάμε πάλι

dr 650 απείραχτο σε πλεξούδες και συναφή, με λάμπες πυρακτώσεως ίδιων βάτ σε όλα τα φλας.
Ανάβω αριστερό φλας και οι λάμπες αναβοσβήνουν γρήγορα όπως όταν υπάρχει κάποια καμένη (ενώ είπαμε ότι είναι όλες οκ). Όλα αυτά στο ρελαντί,αν ανοίξω γκάζι οι ρυθμοί του άναψε σβήσε, γίνονται κανονικοί. Όταν ανάβω δεξί φλας, όλα καλά και με γκάζι και στο ρελαντί.
Η μπαταρία είναι καινούρια και μετρημένη οκ και η τάση φόρτισης σωστή.
Υπάρχει (λέω εγώ τώρα περίπτωση να έχει η μηχανή από μαμά 2 φλάσερ (βαρελάκια τα λέγατε στην εποχή σας μάστορα), ένα για κάθε πλευρά??
Χθες το είδα και δεν πρόλαβα να ψάξω σε ηλεκτρικά διαγράμματα κλπ, είπα να προσπαθήσω μία με τον εύκολο δρόμο της ερώτησης και μετά να πιάσω πολύμετρα.

Αυτά.

Vaska, εχουμε το ιδιο προβλημα, αλλα αφου τουλαχιστον δουλευει το εχω αφησει ετσι, Αν βρεις λυση μου λες και μενα μπας και ειναι κατι παρομοιο. Το ιδιο θα κανω και γω αν τελικα κατσω και παιδευτώ.

Sorry για το hijack Πετραν..:beer:

toyar
02/05/2014, 15:28
ελεγχος καθαρισμα και σφιξιμο επαφων σε φισακια και ντουι της αριστερης πλευρας
για καποιο λογο αλλαζει η αντισταση του κυκλωματος και αλλαζουν τα αναγοκλεισιματα του φλασερ

PetranGR
02/05/2014, 15:56
η εμπειρια μου για τα ηλεκτρονικα απο το ebay λεει το εξης:

βλεπεις τι ηλεκτρονικα χρειαζεσαι, και ελεγχεις τις προδιαγραφες στην περιγραφη καθε αντικειμενου.

εφοσον οι προδιαγραφες ειναι οι ιδιες τοτε διαλεγεις το αντικειμενο με τη χαμηλοτερη τιμη πωλησης και μεταφορικων μαζι (price & shipping lowest first). Βαζεις και την επιλογη στην αριστερη στηλη format->buy it now .

Στο 99.9% των περιπτωσεων αν το αντικειμενο ειναι ιδιο στις φωτο τοτε δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να το παρεις απο πιο ακριβο πωλητη. Μιλαμε παντα για τα ιδια προϊοντα. Πολλες φορες η ψυχολογια μας οδηγει να αγορασουμε κατι ελαφρως ακριβοτερο με τη λογικη οτι θα ειναι πιο προσεγμενο, πιθανως καλυτερο επειδη μπορει να χει περασει καλυτερους ποιοτικους ελεγχους κλπ κλπ. Το επιχειρημα δε στεκει αφου μιλαμε για κινεζους.. Ψωνιζω παντα λοιπον το φθηνοτερο με δεδομενες τις προδιαγραφες. Ψαξιμο θελει καποιες φορες για να βεβαιωθεις οτι οι προδιαγραφες ειναι σε 100% συμφωνια με το προιον, οπως πχ στις χωρητικοτητες των μπαταριων που γινεται πανηγυρι. Εκει θες ψαξιμο σε φορουμς. Για μια απλη φλασιερα ομως δες τι φοραει το μηχανακι σου και παρε μια ιδια, ετσι απλα.

Ο μονος λογος καποιες φορες να πληρωσεις κατι πιο ακριβα ειναι για τα μεταφορικα. Πχ καποιες φορες που βιαζομαι καποιο ανταλλακτικο βλεπω αν υπαρχει στο ebay.uk και ψαχνω συγκεκριμενα για πωλητες που στελνουν απο αγγλια. Συνηθως ειναι 30-50% πανω το κοστος, ομως σε 2-5 μερες (royal mail) το εχω στα χερια μου σε αντιθεση με τις αγορες απο κινα που κανουν 2-5 βδομαδες. πχ δες αυτο το λινκ http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_sop=15&_nkw=3pin+led+flasher&rt=nc&LH_PrefLoc=1 http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&LH_BIN=1&_nkw=led+flasher+3+pin&_sop=15 για να ρου ρθει γρηγορα τελικα ειναι πολυ πιο ακριβα, τωρα το προσεξα

Ναι ,τα ξέρω αυτά περί e-bay ,σε ευχαριστώ πολύ όμως που έκατσες να τα γράψεις.

Πήγα να ελέγξω για 100 % τι έχω μην κάνω κανένα λάθος και τελικά έχω 4-PIN .

Μοντέλο :

MITSUBA
FR33 - 025
12.8 V 85C/M
21(23)W x 2+3.4 (LED)
23W MAX. 4 BULBS
JAPAN DOT
>PBT-GF30<

Ποιο μου κάνει γιατί τόσα χαρκατηριστικά με μπέρδεψαν.

bruno
02/05/2014, 16:14
Vaska, εχουμε το ιδιο προβλημα, αλλα αφου τουλαχιστον δουλευει το εχω αφησει ετσι, Αν βρεις λυση μου λες και μενα μπας και ειναι κατι παρομοιο. Το ιδιο θα κανω και γω αν τελικα κατσω και παιδευτώ.

Sorry για το hijack Πετραν..:beer:

Αν δοκιμασεις να βαλεις λαμπα 15w από την μια μερια που αναβει πιο γρηγορα και 10w από την άλλη.Υπαρχουν και 8w νομιζω.

vaska
02/05/2014, 16:40
sorry Πέτρο, αλλά βρήκαμε παπά ας θάψουμε 5-6 που λένε.

Για φλασιέρα το κόβω κι εγώ αλλά μου κάνει εντύπωση ότι στην δεξιά παίζει κανονικά. Μπορεί όμως και να υπάρχει χαλαρό ντουί, θα κοιτάξω σαββατοκύριακο και θα επανέλθω.

dimzan
02/05/2014, 16:49
Ναι ,τα ξέρω αυτά περί e-bay ,σε ευχαριστώ πολύ όμως που έκατσες να τα γράψεις.

Πήγα να ελέγξω για 100 % τι έχω μην κάνω κανένα λάθος και τελικά έχω 4-PIN .

Μοντέλο :

MITSUBA
FR33 - 025
12.8 V 85C/M
21(23)W x 2+3.4 (LED)
23W MAX. 4 BULBS
JAPAN DOT
>PBT-GF30<

Ποιο μου κάνει γιατί τόσα χαρκατηριστικά με μπέρδεψαν.


http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+flasher+3+pin&LH_BIN=1&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+flasher+4+pin&_nkw=led+flasher+4+pin&_sacat=0

για δες μηπως μοιαζει κανενα απο αυτα με τη φλασιερα απ το μηχανακι σου. απ οτι βλεπω οι 4pin φλασιερες για led ειναι ακριβες, τι μηχανακι εχεις? το cbr που γραφεις στο προφιλ σου? εψαξες αντιστοιχο θεμα σε forum του εξωτερικου?

zami
02/05/2014, 17:02
Μην ψαχνεσαι με το ebay...Παρε τηλεφωνο εδω :
http://www.moto-discovery.com/eshop/catalogsearch/result/?q=Φλασερ
και σιγουρα θα κανεις την δουλεια σου..Εγω ετσι εκανα...Μαλιστα ειχα 2pino φλασερ και πηρα απο εκει 3 pinο, μου εδωσε ακριβεις οδηγιες , το εβαλα μονος μου και εκτοτε κανενα προβλημα...

PetranGR
02/05/2014, 17:47
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=led+flasher+3+pin&LH_BIN=1&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+flasher+4+pin&_nkw=led+flasher+4+pin&_sacat=0

για δες μηπως μοιαζει κανενα απο αυτα με τη φλασιερα απ το μηχανακι σου. απ οτι βλεπω οι 4pin φλασιερες για led ειναι ακριβες, τι μηχανακι εχεις? το cbr που γραφεις στο προφιλ σου? εψαξες αντιστοιχο θεμα σε forum του εξωτερικου?

Μόνο σε αυτό μοιάζει και έχει το ίδιο κούμπωμα :
http://www.ebay.com/itm/HONDA-LED-FLASHER-RELAY-CBR-600-CBR1000-LED-FLASH-RATE-FIX-4-Pin-Honda-Relay-/400417805001?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item5d3ac2d2c9

Ναι,CBR 600RR 2007.


Μην ψαχνεσαι με το ebay...Παρε τηλεφωνο εδω :
http://www.moto-discovery.com/eshop/catalogsearch/result/?q=Φλασερ
και σιγουρα θα κανεις την δουλεια σου..Εγω ετσι εκανα...Μαλιστα ειχα 2pino φλασερ και πηρα απο εκει 3 pinο, μου εδωσε ακριβεις οδηγιες , το εβαλα μονος μου και εκτοτε κανενα προβλημα...

Είσαι σίγουρος γιατί 4-PIN δεν βλέπω να έχουν...

PetranGR
02/05/2014, 17:56
έστελια μύνημα στον πωλητή με το πιο φθηνό που είδα να έχει ίδιο κούμπωμα με το δικό μου :

http://www.ebay.com/itm/161204315474?item=161204315474&viewitem=&sspagename=ADME:X:RTQ:MOTORS:1123&vxp=mtr

και με 21€ με αποστολή,μου απάντησε οτι ταιριάζει 100 % με το δικό μου ,γιατί του έστειλα και το Part Number.

Οπότε να πάρω αυτό η να κοιτάξω και το discovery μπας και έχουν;

dimzan
02/05/2014, 18:01
έστελια μύνημα στον πωλητή με το πιο φθηνό που είδα να έχει ίδιο κούμπωμα με το δικό μου :

http://www.ebay.com/itm/161204315474?item=161204315474&viewitem=&sspagename=ADME:X:RTQ:MOTORS:1123&vxp=mtr

και με 21€ με αποστολή,μου απάντησε οτι ταιριάζει 100 % με το δικό μου ,γιατί του έστειλα και το Part Number.

Οπότε να πάρω αυτό η να κοιτάξω και το discovery μπας και έχουν;

κανε ενα ψαξιμο ακομα μπας και βρεις τιποτα φθηνοτερο.

21€ για plug n play μου φαινεται δικαια τιμη, σιγουρα πολυ μεγαλυτερη απο τα 2-3-5 των αλλων κινεζικοων flasher, αλλα αμα κανιες τη δουλεια σου ειναι οκ

PetranGR
02/05/2014, 18:05
κανε ενα ψαξιμο ακομα μπας και βρεις τιποτα φθηνοτερο.

21€ για plug n play μου φαινεται δικαια τιμη, σιγουρα πολυ μεγαλυτερη απο τα 2-3-5 των αλλων κινεζικοων flasher, αλλα αμα κανιες τη δουλεια σου ειναι οκ

προσπαθώ να βρώ ακόμα και σε google κτλ. αλλά τίποτα.

Απορώ γιατί έχει τόσα πολλά 3-pin & 2-pin σε ξεφτύλα τιμή και πρέπει να είμαι ο γκαντέμης που για ένα Flasher Relay 4-PIN θα δώσω 20€!

PetranGR
02/05/2014, 21:28
Μην ψαχνεσαι με το ebay...Παρε τηλεφωνο εδω :
http://www.moto-discovery.com/eshop/catalogsearch/result/?q=Φλασερ
και σιγουρα θα κανεις την δουλεια σου..Εγω ετσι εκανα...Μαλιστα ειχα 2pino φλασερ και πηρα απο εκει 3 pinο, μου εδωσε ακριβεις οδηγιες , το εβαλα μονος μου και εκτοτε κανενα προβλημα...

Μόλις μου απάντησαν :

"
Καλησπέρα σας,

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.
Από τη στιγμή που ο ΟΕΜ φλασέρ έχει 4 pin, δύσκολα θα ταιριάξει κάποιος after market καθώς οι περισσότεροι είναι με 3 ή 7 pin.
Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε σε αυτήν την περίπτωση είναι να χρησιμοποιήσετε αντιστάσεις 10W (http://www.moto-discovery.com/eshop/light/led-indicators/10w-led-resistors.html)

Με εκτίμηση"


άρα άκυρο απο εδώ.


κανε ενα ψαξιμο ακομα μπας και βρεις τιποτα φθηνοτερο.

21€ για plug n play μου φαινεται δικαια τιμη, σιγουρα πολυ μεγαλυτερη απο τα 2-3-5 των αλλων κινεζικοων flasher, αλλα αμα κανιες τη δουλεια σου ειναι οκ

έψαχνα έως και τώρα μόνο έναν είχα βρεί ακόμα αλλά είχε λήξει το listing από M&P Direct αγγλίας.

Κάτι με λέει 21€... θα μας φύγουν! Αξίζει μάλλον όμως...