PDA

View Full Version : Ιραν και εκδοση βιζας



Pattaya boy
02/05/2014, 19:35
Μηπως καποιος συμφορουμιτης εχει προσωπικη εμπειρια για τις διαδικασιες που χρειαζοντε για εκδοση βιζας για το Ιραν? Σχεδιαζω ταξιδακι τον Ιουνιο (συν Καυκασο), με την μηχανη μου και θα ηθελα οποιος ξερει καποιες πληροφοριες οσο αφορα την εκδοση τις βιζας. Βεβαια θα επικοινωνησω και με την πρεσβεια αλλα θα ηθελα και προσωπικες εμπειριες πανω στο θεμα μηπως και αποφυγω τυχων παραληψεις η παγιδες και γινει ποιο ευκολη η διαδηκασια.
Ευχαριστω εκ" των προτερων :)

tsompanis
02/05/2014, 20:18
καλησπέρα! Μπορείς να στείλεις π.μ στο μέλος urian heep.O Bασίλης είναι μετρ του είδος και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.
Θεωρώ επίσης αυτονόητο πως ήδη ενημερώνεσαι απο τώρα για τα δρώμενα στην περιοχή.
Αν το πάρεις απόφαση για εκεί,καλή δύναμη!:beer:
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι "ταξιδάκι",αλλά .....ταξιδάρα!

Pattaya boy
02/05/2014, 23:10
Kαλησπερα φιλε μου! Φυσικα και θα ζητησω και την βοηθεια του "τρισμεγιστου" Urian Heep μιας και τον εχω και φιλο στο facebook :). Η διαδρομη θα ειναι διασχηση Τουρκιας απο Μαυρη θαλασσα, Γεωργια, Αρμενια, Ιραν και επιστροφη απο κεντρικη Τουρκια Καππαδοκια κτλ. Απο Τιφλιδα θα συνεχισω δικαβαλος με το "πουλεν" το οποιο θα εχει φτασει με πουλμαν μερικες μερες πριν (Γεωργιανη καταγωγη). Οποτε δεν νομιζω να επιρεαστω απο τα σημεια εντασης μιας και θα εχω μια σχετικη αποσταση ασφαλειας.

taisteal
02/05/2014, 23:19
Ωραιος...


:beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
03/05/2014, 00:06
Ο Μητσάκης είναι Ινδία τώρα και πρέπει να επιστρέψει σε λίγες μέρες.
Είχε πρόβλημα το Ιράν πάντως και δεν ξέρω τι έχει γίνει.

www.motoexplorer.gr/‎

Kostas2B
03/05/2014, 13:10
Επισης,αν δεν κανω λάθος,υπολόγισε και 3000 ευρω εγγύηση στην ΕΛΠΑ και το πολυπτυχο...

Uriah Heep
03/05/2014, 17:34
Φίλε Κώστα, το 2008 την βίζα την έβγαλα μέσω πρακτορείου. Δεν υπήρξε πρόβλημα στις διατυπώσεις κλπ. Απλά, κατά καιρούς όταν υπάρχει πολιτική ένταση, το Ιράν (όπως και η Λιβύη παλαιότερα) δεν σου δίνει την βίζα και δεν σου δίνει ποτέ και καμία αρνητική απάντηση... Απλά περιμένεις και δεν την παίρνεις! Έχει συμβεί αυτό σε μέλη αυτού του φόρουμ. Αυτή την περίοδο αφού την πήρε ο Μητσάκης μάλλον πέφτεις σε ομαλή περίοδο! Ό,τι θέλεις από Ιράν στη διάθεσή σου.

Pattaya boy
03/05/2014, 20:03
Επισης,αν δεν κανω λάθος,υπολόγισε και 3000 ευρω εγγύηση στην ΕΛΠΑ και το πολυπτυχο...

Δεν κανεις λαθος. Απλα στην επιστροφη τα περνεις πισω και ετσι δεν τα συμπεριλαμβανω στα εξοδα του ταξιδιου.;)

Pattaya boy
03/05/2014, 20:05
Φίλε Κώστα, το 2008 την βίζα την έβγαλα μέσω πρακτορείου. Δεν υπήρξε πρόβλημα στις διατυπώσεις κλπ. Απλά, κατά καιρούς όταν υπάρχει πολιτική ένταση, το Ιράν (όπως και η Λιβύη παλαιότερα) δεν σου δίνει την βίζα και δεν σου δίνει ποτέ και καμία αρνητική απάντηση... Απλά περιμένεις και δεν την παίρνεις! Έχει συμβεί αυτό σε μέλη αυτού του φόρουμ. Αυτή την περίοδο αφού την πήρε ο Μητσάκης μάλλον πέφτεις σε ομαλή περίοδο! Ό,τι θέλεις από Ιράν στη διάθεσή σου.

Βασιλη ευχαριστω πολλη για την απαντηση σου. Θα ερθω σε επαφη μαζι σου να τα πουμε απο κοντα αν δεν σε κανει κοπο, γιατι εχω πολλες αποριες για την διαδρομη :)