PDA

View Full Version : allo modem/router gia forthnet?



tzimidis
04/05/2014, 12:16
Kserei kaneis ean moro na balo ayto http://www.eshopspecials.gr/offer.phtml?id=140504 anti gia to mamisio huawei pou exo apo ti forthnet? O logos allagis einai oti to palio exei arxisei kai ta paizei, kai i forthnet to pakzei dyskoli stin antikatastasi para to oti eimai xronia pelatis kai den exo zitisei pote allo modem.
mporo na to allakso monos mou i tha exo asymbatotites kai alla perierga??

PetranGR
04/05/2014, 12:20
Kserei kaneis ean moro na balo ayto http://www.eshopspecials.gr/offer.phtml?id=140504 anti gia to mamisio huawei pou exo apo ti forthnet? O logos allagis einai oti to palio exei arxisei kai ta paizei, kai i forthnet to pakzei dyskoli stin antikatastasi para to oti eimai xronia pelatis kai den exo zitisei pote allo modem.
mporo na to allakso monos mou i tha exo asymbatotites kai alla perierga??

πρέπει να στο αλλάξει ,χρόνια πελάτης και έχω αλλάξει πάνω απο 4 router,γιατί το ένα έκανε νούμερα το άλλο δεν είχε wifi γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μου και ήμουν με το παλιό κτλ. ΠΡΕΠΕΙ και μπορούν απλά πάρε τηλ. στα κεντρικά :)

MikeG
04/05/2014, 12:29
Όλα τα ADSL modem παίζουν με όλες τις εταιρείες, αρχεί να είναι το σωστό anex ανάλογα τη γραμμή. Σετάρεις τις ρυθμίσεις και όλα είναι οκ.

tzimidis
04/05/2014, 13:14
πρέπει να στο αλλάξει ,χρόνια πελάτης και έχω αλλάξει πάνω απο 4 router,γιατί το ένα έκανε νούμερα το άλλο δεν είχε wifi γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μου και ήμουν με το παλιό κτλ. ΠΡΕΠΕΙ και μπορούν απλά πάρε τηλ. στα κεντρικά :)

tous exo parei alla kanoun tous dyskolous. 2 ebdomades metrane kai kala, meta na perasei texnikos apo to spiti, na meino poses meres xoris modem kai meta na bgei porisma an dikaioumai antikatastasi. Klasiki forthnet.
@mikeG , to modem sto link to blepeis sobaro ? Tha mou to proteines?

SHOOTER045
04/05/2014, 15:14
Δυο μόντεμ άλλαξα στην cyta χωρίς κουβέντα

Η μου το αλλάζετε η φύγω πες τους γιατί να πληρώνεις?

tzimidis
04/05/2014, 15:21
επειδη έχω ακόμα 6-7 μήνες συμβόλαιο και υπάρχουν ρήτρες, ποινές, κλπ.......
Τους το έχω δηλώσει ότι με τη λήξη γειά σας, αλλά στα @@ια τους.
και στα δικά μου , επίσης.
το θέμα είναι μέχρι τότε τι κάνουμε.

SHOOTER045
04/05/2014, 15:25
Ρε φίλος τι να σου πω
Πάνε σε μια άλλη εταιρεία και ρώτα/επαθα αυτό,εχω ρήτρα,θελω να έρθω σε εσάς τι γίνεται?

theofilos888
04/05/2014, 15:50
Αν έχεις κανένα φίλο με οτε τα modem τους είναι συμβατα.

MikeG
04/05/2014, 16:24
@mikeG , to modem sto link to blepeis sobaro ? Tha mou to proteines?

Μια χαρά είναι. Δες μήπως κανάς φίλος σου έχει κανά δεύτερο μοντεμ παρατημένο επειδή άλλαξε πάροχο να το πάρεις. Ξαναγράφω, όλα τα adsl modem παίζουν σε όλους τους παρόχους. Επίσης δίνε σημασία σε ότι σου λένε μόνο όσοι γνωρίζουν.

SHOOTER045
04/05/2014, 17:51
ο τζακ Σπαροου απο πανω εχει δικιο
εξαλου εγω δεν προτεινα μοντεμ η πως να το διορθωσεις
σου ειπα να αλλαξεις παροχο και τι να τους πεις(το εχω κανει και σπασανε συμβολαια και ρητρες)

PetranGR
04/05/2014, 19:04
εγώ σου λέω απλά το οτι δικαιούσε κανονικά,τώρα αν θες να το κυνηγήσεις σε είπα,πάρε τηλ. στα κεντρικά , πες δεν έχω πάρει ποτέ μου άλλο modem εν αλλαγή , και πες οτι αυτό σου κάνει νούμερα,ας στείλουν τεχνικό (δεν πληρώνετε) ,του εξηγείς τι παίζει κτλ. σε αφήνει έτσι και την επόμενη μέρα μετά την εντολή πάς και παίρνεις το καινούργιο.

teogtp
04/05/2014, 22:01
Αν δεν εχει κλείσει χρόνο δικαιούσαι αλλαγή με καινούργιο.

notakos600
05/05/2014, 07:52
Τρία modems έχω αλλάξει στην cosmote μέσω Γερμανού και κανένα πρόβλημα.
Από τη στιγμή που είναι ο πάροχός σου και είσαι πελάτης τους να τσακιστούν να σου δώσουν καινούριο στο κουτί του.

teogtp
05/05/2014, 08:19
επειδη έχω ακόμα 6-7 μήνες συμβόλαιο και υπάρχουν ρήτρες, ποινές, κλπ.......
Τους το έχω δηλώσει ότι με τη λήξη γειά σας, αλλά στα @@ια τους.
και στα δικά μου , επίσης.
το θέμα είναι μέχρι τότε τι κάνουμε.
Εφ'οσον σου λενε μλκες.Ξεκινα και εσυ να λες μλκες!
Παρε τηλ. την υποστηριξη πελατων δηλωσε βλαβη στο internet.(Πρωτα σβησε και αναψε το ρουτερ κανα 2~3φορες)
Τα "τζιμανια"απο εκει θα σου πουν κανε αυτο δες εκεινο και λοιπες μλκς.
Θα τους πεις οτι το ρουτερ κανει καθε "τρεις και λιγο" ρεσταρτ απο μονο του και οτι ζηταει καθε φορα τα στοιχεια συνδρομητη και
οτι ετσι δουλεια δεν γινεται.
Θα σου πουν να πας να παρεις καινουργιο απο ενα καταστημα......:wave2:

nickald
05/05/2014, 08:42
Εφ'οσον σου λενε μλκες.Ξεκινα και εσυ να λες μλκες!
Παρε τηλ. την υποστηριξη πελατων δηλωσε βλαβη στο internet.(Πρωτα σβησε και αναψε το ρουτερ κανα 2~3φορες)
Τα "τζιμανια"απο εκει θα σου πουν κανε αυτο δες εκεινο και λοιπες μλκς.
Θα τους πεις οτι το ρουτερ κανει καθε "τρεις και λιγο" ρεσταρτ απο μονο του και οτι ζηταει καθε φορα τα στοιχεια συνδρομητη και
οτι ετσι δουλεια δεν γινεται.
Θα σου πουν να πας να παρεις καινουργιο απο ενα καταστημα......:wave2:


+1

Επειδή ακομα και τα αθλια ρουτερ που δινουν, τα δινουν με το σταγονομετρο για να γλυτωσουν τα 5ε το κιλο που κοστιζουν, ο μονος τροπος για να παρεις νέο είναι να τους βγαλεις τρελους με την παραπανω διαδικασια....

Δεν αναβουν λαμπάκια, μου ζηταει στοιχεια, ακουω κατι χρουτσου χρουτσου από μεσα σαν να πριονιζουν κατι νανοι το δεντρο της ζωης και βλεπω εφιάλτες τα βραδια κλπ κλπ.... Πουλα τρελιτσα....

zannisvel
05/05/2014, 11:04
Εφ'οσον σου λενε μλκες.Ξεκινα και εσυ να λες μλκες!
Παρε τηλ. την υποστηριξη πελατων δηλωσε βλαβη στο internet.(Πρωτα σβησε και αναψε το ρουτερ κανα 2~3φορες)
Τα "τζιμανια"απο εκει θα σου πουν κανε αυτο δες εκεινο και λοιπες μλκς.
Θα τους πεις οτι το ρουτερ κανει καθε "τρεις και λιγο" ρεσταρτ απο μονο του και οτι ζηταει καθε φορα τα στοιχεια συνδρομητη και
οτι ετσι δουλεια δεν γινεται.
Θα σου πουν να πας να παρεις καινουργιο απο ενα καταστημα......:wave2:


+1

Επειδή ακομα και τα αθλια ρουτερ που δινουν, τα δινουν με το σταγονομετρο για να γλυτωσουν τα 5ε το κιλο που κοστιζουν, ο μονος τροπος για να παρεις νέο είναι να τους βγαλεις τρελους με την παραπανω διαδικασια....

Δεν αναβουν λαμπάκια, μου ζηταει στοιχεια, ακουω κατι χρουτσου χρουτσου από μεσα σαν να πριονιζουν κατι νανοι το δεντρο της ζωης και βλεπω εφιάλτες τα βραδια κλπ κλπ.... Πουλα τρελιτσα....


Κοιτα να δεις που δε το ειχα σκεφτει ποτε αυτο με τους νανους και το δενδρο της ζωης, νομιζα οτι ειναι ιερο και δεν πρεπει να το πειραζουν...:lol:

Οσο αναφορα το θεμα του router νομιζω και γω πως πρεπει να στο αντικαταστησουν. Οσο για τη ρητρα αν εισαι αποφασισμενος να φυγεις και να μην ξαναγυρισεις, ασ'την απληρωτη, δεν παει εφορια.

o_gavros
05/05/2014, 13:07
Φίλος κι εγω φορθνετ πολλά πολλά χρόνια και δνε είχα ποτέ τετοιο θέμα.εχω αλλάξει ρουτερ καναδυο φορές χωρίς μα και μου,δωρεάν και έγκαιρα.

Την τελευταία φορά μάλιστα μείναμε ολοι μαλάκες (εγω κι ο τεχνικός που ήρθε μετά απο κλήση μου για βλάβη).το ρουτερ αποσυνδεδεμένο απο κάθε είδους καλώδιο, στον αέρα δηλαδή και τα λαμπάκια του όλα αναμένα πράσινα!!!
Ε μου λεει,μας ψεκάζουνε, ο τεχνικός :lol:, δεν έχω ξαναδει τετοιο πράμα.τους πήρε τηλ. τους ειπε οτι το ρουτερ θέλει εξορκισμό και πήγα απο καταστημα την επόμενη καιμου δωσαν άλλο.

theofilos888
05/05/2014, 13:11
Ο ένας κόβει με νάνους το δέντρο της ζωής, ο άλλος κάνει εξορκισμό στο ρούτερ. Το ρούτερ χρησημεύει για να μπαίνουμε στο ίντερνετ, όχι για να κάνουμε σατανιστικές τελετές!
Πάντως αν δεν βγάλεις άκρη πρέπει να έχω ένα ρούτερ thomson v8 από οτε να σου δώσω. (Αν δεν το πέταξε η γυναίκα μου!!! :D)

o_gavros
05/05/2014, 13:42
Εντελώς ακαδημαϊκά, αν βάλεις άλλο ρούτερ απο αυτό που σου δίνει ο πάροχος, τότε πως μπορείς να ξέρεις τι ρυθμίσεις πρέπεινα γίνουν;

theofilos888
05/05/2014, 13:47
Εντελώς ακαδημαϊκά, αν βάλεις άλλο ρούτερ απο αυτό που σου δίνει ο πάροχος, τότε πως μπορείς να ξέρεις τι ρυθμίσεις πρέπεινα γίνουν;

Εμένα η φόρθνετ μου είχε πεί, βάζεις επάνω το ρούτερ στη γραμμή και μετά μόνο τους κωδικούς σου. Τα υπόλοιπα τα βρίσκει μόνο του.

o_gavros
05/05/2014, 13:48
τσακάλι δηλαδή το ρούτερ!:bawl:
κοίτα τι μαθαίνει κανείς

PetranGR
05/05/2014, 16:47
Φίλος κι εγω φορθνετ πολλά πολλά χρόνια και δνε είχα ποτέ τετοιο θέμα.εχω αλλάξει ρουτερ καναδυο φορές χωρίς μα και μου,δωρεάν και έγκαιρα.

Την τελευταία φορά μάλιστα μείναμε ολοι μαλάκες (εγω κι ο τεχνικός που ήρθε μετά απο κλήση μου για βλάβη).το ρουτερ αποσυνδεδεμένο απο κάθε είδους καλώδιο, στον αέρα δηλαδή και τα λαμπάκια του όλα αναμένα πράσινα!!!
Ε μου λεει,μας ψεκάζουνε, ο τεχνικός :lol:, δεν έχω ξαναδει τετοιο πράμα.τους πήρε τηλ. τους ειπε οτι το ρουτερ θέλει εξορκισμό και πήγα απο καταστημα την επόμενη καιμου δωσαν άλλο.

μπορεί να έχει 5' λεπτά που γελάω...

MikeG
05/05/2014, 18:28
Εντελώς ακαδημαϊκά, αν βάλεις άλλο ρούτερ απο αυτό που σου δίνει ο πάροχος, τότε πως μπορείς να ξέρεις τι ρυθμίσεις πρέπεινα γίνουν;

Μπαίνεις στο παλιό router και τις βλέπεις.

MikeG
05/05/2014, 18:29
Πάντως το γράφω και εδώ.

Έχει πλάκα στην Ελλάδα που όλοι ξέρουν για όλα... Προπονητής της εξέδρας ένα πράμα..