Σύνδεση

View Full Version : honda supra προβληματα



theopap
05/05/2014, 14:02
είμαι καινούριο μέλος οπότε και γω με τη σειρά μου χαιρετώ την κοινότητα!!!!Πιστεύω ότι έχω μπει στη σωστή θεματική κοινότητα.Ας αρχίσουμε λοιπόν.Το μηχανάκι όταν είναι παγωμένο δεν περνει ευκολα μπρος.και όταν παρει με το ζορι ξεκιναει και μεχρι να ζεσταθεί μου σβηνει καμια φορα....καρμπυρατέρ του αλαξα και του εβαλα παλι μαματο..παλι τα ιδια όμως...να σημειωσω ότι το μηχανακι εχει μολις 22000 χιλιόμετρα και είναι 'απειραχτο'....παρακαλω πολύ αν καποιος φιλος μπορει να μου δωσει λυση γτ δεν θελω να απευθυνθώ σε καποιον επιτηδειο....όταν ζεσταθεί βεβαια όλα καλα....

borbos
05/05/2014, 22:24
τσεκαρε βαλβιδες αν ειναι οκ με ρευματα και βενζινες-αερα καρμπ...

theopap
05/05/2014, 22:32
τσεκαρε βαλβιδες αν ειναι οκ με ρευματα και βενζινες-αερα καρμπ...βαλβιδες εννοεις ρυθμισμα η μηπως είναι καμμενες?ξερεις πιο φιλερ είναι το καταλληλο??για ρευματα τι εννοεις?ευχαριστω που απαντησες!!!

Dbnn
05/05/2014, 22:34
είμαι καινούριο μέλος οπότε και γω με τη σειρά μου χαιρετώ την κοινότητα!!!!Πιστεύω ότι έχω μπει στη σωστή θεματική κοινότητα.Ας αρχίσουμε λοιπόν.Το μηχανάκι όταν είναι παγωμένο δεν περνει ευκολα μπρος.και όταν παρει με το ζορι ξεκιναει και μεχρι να ζεσταθεί μου σβηνει καμια φορα....καρμπυρατέρ του αλαξα και του εβαλα παλι μαματο..παλι τα ιδια όμως...να σημειωσω ότι το μηχανακι εχει μολις 22000 χιλιόμετρα και είναι 'απειραχτο'....παρακαλω πολύ αν καποιος φιλος μπορει να μου δωσει λυση γτ δεν θελω να απευθυνθώ σε καποιον επιτηδειο....όταν ζεσταθεί βεβαια όλα καλα....

Στα 22000χλμ της ζωής του έχει κάνει συντήρηση? Εννοώ, μπουζί, καθαρισμό καρμπυρατέρ κλπ?

theopap
05/05/2014, 22:42
Στα 22000χλμ της ζωής του έχει κάνει συντήρηση? Εννοώ, μπουζί, καθαρισμό καρμπυρατέρ κλπ?εννοείτε όλα λαδακια μπουζι αλλαγη καρμπ...

Dbnn
05/05/2014, 22:46
θα έλεγα έναν καθαρισμό καρμπυρατέρ αρχικά και να ρυθμίσεις βαλβίδες. Το φίλερ είναι 0,05
Ρευματα που λέει ο φίλος παραπάνω συμφωνώ, αν οι φισες ειναι καθαρές και όχι μέσα στην λάσπη / σκόνη / λίγδα / οξειδώσεις κλπ.

teogtp
05/05/2014, 22:46
Το καρμπυρατερ γιατι το αλλαξες;
Δεν καθαριζοταν-ρυθμιζοταν;

theopap
05/05/2014, 22:56
Το καρμπυρατερ γιατι το αλλαξες;
Δεν καθαριζοταν-ρυθμιζοταν;καποτε ειχα αλλαξει τα ζιγκλερ πιστεύοντας ότι είναι βουλομενα τα μαματα και από τοτε αρχισαν τα προβλήματα.Με την αλλαγη πιστευα ότι θα ελυνα και το πρόβλημα αλλα παλι τα ιδια

theopap
05/05/2014, 22:58
θα έλεγα έναν καθαρισμό καρμπυρατέρ αρχικά και να ρυθμίσεις βαλβίδες. Το φίλερ είναι 0,05
Ρευματα που λέει ο φίλος παραπάνω συμφωνώ, αν οι φισες ειναι καθαρές και όχι μέσα στην λάσπη / σκόνη / λίγδα / οξειδώσεις κλπ.όταν ζεστενετε κανενα πρόβλημα...δεν νομιζω να εχει να κανει με το ρευμα...γνωμη μου ετσι....

Dbnn
05/05/2014, 23:08
όταν ζεστενετε κανενα πρόβλημα...δεν νομιζω να εχει να κανει με το ρευμα...γνωμη μου ετσι....

Κοίτα ούτε εγώ παίρνω όρκο οτι φταίνε τα ρεύματά του. Αλλά τα μοτέρ γενικά μετά απο τόσα χλμ "πέφτουν" και θέλουν λίγο μαζεματάκι, φλατζούλες κλπ.
Αυτό το πρόβλημα λύνεται μόνο με injection που ρυθμίζει αυτόματα καύσιμο και ρελαντί.
Το καρμπυρατέρ αμα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ ρυθμισμένο έχει αυτά τα "προβλήματα".

theopap
05/05/2014, 23:11
Κοίτα ούτε εγώ παίρνω όρκο οτι φταίνε τα ρεύματά του. Αλλά τα μοτέρ γενικά μετά απο τόσα χλμ "πέφτουν" και θέλουν λίγο μαζεματάκι, φλατζούλες κλπ.
Αυτό το πρόβλημα λύνεται μόνο με injection που ρυθμίζει αυτόματα καύσιμο και ρελαντί.
Το καρμπυρατέρ αμα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ ρυθμισμένο έχει αυτά τα "προβλήματα".εσυ πιστευεις ότι οι περισοτερες πιθανότητες εχουν να κανουν με την τροφοδοσια?

teogtp
05/05/2014, 23:14
καποτε ειχα αλλαξει τα ζιγκλερ πιστεύοντας ότι είναι βουλομενα τα μαματα και από τοτε αρχισαν τα προβλήματα.Με την αλλαγη πιστευα ότι θα ελυνα και το πρόβλημα αλλα παλι τα ιδια


εσυ πιστευεις ότι οι περισοτερες πιθανότητες εχουν να κανουν με την τροφοδοσια?

:winka:

kapnias
08/05/2014, 14:37
Και εγω εχω ενα supra εντελώς μαμά που για να πάρει μπροστά ήθελε πάντα choke εκτός απο τους θερινούς μήνες. Αν του ρυθμίσω το βιδάκι του αέρα στη 1-1/12 στροφή βελτιώνεται,στις περισσότερες στροφες θέλει choke μέχρι να δουλέψει τουλάχιστον 2 λεπτά, αλλιως οταν ανοίγεις το γκάζι σβήνει.
Τι εννοείς δεν παίρνει εύκολα μπροστά;

OldMan
08/05/2014, 16:23
Τι εννοείς δεν παίρνει εύκολα μπροστά;
Πιθανότατα ότι πέρνει δύσκολα μπροστα...

kapnias
09/05/2014, 14:52
Πιθανότατα ότι πέρνει δύσκολα μπροστα...
Καλα το κατάλαβα !!!
Τοτε και εγώ θα πρότεινα αντι να το βάζει μπροστά, να το βάζει πίσω (οχι απο πίσω μήν παρεξηγηθούμε) :)

Απλά ρωτάω για διευκρίνηση τί εννοεί, γιατί αν απλά θέλει τσόκ, δεν είναι πρόβλημα, αν τώρα θελει να κάνει τρικέφαλους απο τις μανιβελιές αλλάζει το πράμα!Αν πάλι η προσπαθει με μίζα και η μπαταρία είναι πεσμένη παλι αλλάζει

Μια φορά κάποιος απο εδω μέσα ειχε πρόβλημα να το βάλει μπροστά γιατι ήθελε δισκάκια και η μανιβέλα πατινάριζε :wave2:

OldMan
10/05/2014, 18:46
αν τώρα θελει να κάνει τρικέφαλους απο τις μανιβελιές αλλάζει το πράμα!
Τρικεφαλους αποκλειεται να κανει...!!!
(τετρακέφαλους ή/και μηριαιους δικέφαλους, μπορεί...)

Dbnn
10/05/2014, 20:04
Ζω για την στιγμή που θα εφευρεθεί το πρώτο παπί με όπισθεν!

kapnias
10/05/2014, 21:46
Τρικεφαλους αποκλειεται να κανει...!!!
(τετρακέφαλους ή/και μηριαιους δικέφαλους, μπορεί...)

Φαίνεται ο γυμνασμένος άνθρωπος !!!
:cool: