PDA

View Full Version : Τα ταξιδάκια με μηχανή είναι …



jimbar
27/02/2004, 21:57
Είναι … Ποίηση. «Αληθινή» Ποίηση, όπως την καταλαβαίνω εγώ. Όπως την νιώθω, όπως την αισθάνομαι. Κάθε δέντρο, κάθε βουνό, κάθε χωριό, τα αμέτρητα στοιχεία που αντικρίζω σε κάθε στροφή και σε κάθε ευθεία. Είναι οι λέξεις και οι στίχοι ενός τραγουδιού, σε μουσική από το γλυκύτατο δικύλινδρό μου.

Είναι ... Απόδραση. Μπορεί να σε κυνηγάνε χίλιοι διάβολοι, υποχρεώσεις, εκκρεμότητες, απλήρωτοι λογαριασμοί, ανεκπλήρωτα όνειρα, καραβοτσακίσματα και φουρτούνες, αλλά σαν καβαλάω το εξακοσοπενηντάρι μου, και σαν χάρτη έχω το μυαλό, μπορείς τότε να τα αφήσεις όλα αυτά χιλιόμετρα πίσω σου και να αποδράσεις.

Είναι ... Αποκάλυψη. Εκεί έξω είναι η αλήθεια, στις εικόνες, τα χρώματα και τα αρώματα. Αφήνεις μισάνοιχτη την ζελατίνα του κράνους για να μπαίνει μέσα η ζωή.

Είναι ... Βιβλίο. Βιβλίο γεμάτο συναρπαστικές αφηγήσεις και εντυπωσιακές εικόνες.

Είναι ... Εκτόνωση. Μια βολτίτσα την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα.

Είναι … Συμμετοχή. Διότι στην θέση του συνοδηγού κάθεται το έτερον ήμισύ σου, σε αγκαλιάζει, μοιράζεται την εμπειρία του ταξιδιού, την χαρά και την κούραση.

Είναι … Μέθη. Μεθάς με το «γουργουρητό» της μηχανής.

Είναι … να είσαι και να αισθάνεσαι ΜΟΤΑΙΟΣ και ΟΧΙ Μηχανόβιος ή «Γκαζόβιος».

Δεν είναι γκάζια, δεν είναι να βγαίνεις στην Εθνική και να τα «χώνεις», δεν είναι να βλέπεις τις λευκές λωρίδες να «φυτεύονται» στο φερινγκ σαν σφαίρες πολυβόλου.

Είναι απλά όλα αυτά …

Υ.Γ: Βολτούλα κανείς για Σ. ή Κ. ???
αν ναί ... 6976 / 41 19 13

periklisk
28/02/2004, 18:14
Με έχει πιάσει ένα κωλοσυνάχι...... Αλλιώς με τα τσαρούχια μεγάλε!!!!!

Είναι:

Είναι ... Αποκάλυψη. Εκεί έξω είναι η αλήθεια, στις εικόνες, τα χρώματα και τα αρώματα. Αφήνεις μισάνοιχτη την ζελατίνα του κράνους για να μπαίνει μέσα η ζωή. Όπως είπες!!!

almalibera
01/03/2004, 08:59
..Είναι η ομορφιά της φύσης ολης.. Καθ'οτι εισαι πιο κοντα σε αυτη....:)

illuminatios
01/03/2004, 09:23
Καλημερα :)
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:
παλιανθρωποι!

Wizard13
01/03/2004, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
Βολτούλα κανείς για Σ. ή Κ. ???
αν ναί ... 6976 / 41 19 13

Κυριακή είναι οι εκλογές... :rolleyes:

Και επειδή είχα ορκιστεί το 2000 ότι δεν θα ξαπανάω, είμαι μέσα για βολτούλα την Κυριακή. Να κάνουμε ξεχωριστό post για να οργανωθούμε.

Jimbar, ανέλαβε δράση :beer: