PDA

View Full Version : Σπασμένη πινακίδα... Σώζεται το πράγμα ???



THEOD
05/05/2014, 19:48
Για πείτε ρε μάγκες κανένα tip...
Η πινακίδα ήταν ραγισμένη εδώ και καιρό αλλά πλέον αποφάσισε να γίνει 2 κομμάτια...
Καμιά ιδέα για να την σώσω και να γλυτώσω τα τρεχάματα και τα έξοδα της αλλαγής στο υπουργείο παίζει ?

MG-KTiNoS
05/05/2014, 19:50
Για πείτε ρε μάγκες κανένα tip...
Η πινακίδα ήταν ραγισμένη εδώ και καιρό αλλά πλέον αποφάσισε να γίνει 2 κομμάτια...
Καμιά ιδέα για να την σώσω και να γλυτώσω τα τρεχάματα και τα έξοδα της αλλαγής στο υπουργείο παίζει ?

ε ναι ρε βάλτη πάνω σε μια βάση...

McTalas
05/05/2014, 19:56
παίρνεις μια λαμαρίνα την πριτσινώνεις και εισαι κομπλέ...

THEOD
05/05/2014, 19:57
Δεν τ' όπιασα...
Τι εννοείς "βάση" ?
Και που βρίσκω κάτι τέτοιο (που δεν ξέρω τι είναι) ?
Και αιντε και το βρήκα - πως θα την στερεώσω πάνω στην "βάση" ? Μιλάμε έγει γίνει 2 ξεωριστά κομμάτια...Θα βάλω και φωτό να καταλάβεις τι εννοώ...

ggs
05/05/2014, 19:59
ε ναι ρε βάλτη πάνω σε μια βάση...


περνεισ μια λαμαρινα την πριτσινωνεισ και εισαι κομπλε...

Και οταν σπασουν και αυτα, δεσε τα κομματια με συρμα:lol: true story...

THEOD
05/05/2014, 20:07
έτσι έγινε γμτπ...
315757

George_Sp
05/05/2014, 20:15
βασικά αυτό δεν είναι πινακίδα.

περισσότερο σε ταμπέλα Κρητικού χωριού φέρνει :lol:

bruno
05/05/2014, 20:19
Yπαρχει πλαστικο πλαισιο σε μαγαζια μοτο και εκει που πουλανε πινακίδες.Ανοιξε καινουργειες τρυπες,μαζεψε την λιγο και θα εισαι ο.κ

SHOOTER045
05/05/2014, 20:23
Εσύ χρειάζεσαι ολόκληρη λαμαρίνα πίσω από την πινακίδα
Αφού την κόψεις μικρότερη να μην εξέχει στερεωνεις τα κομμάτια σου με πριτσινια
Αλλά έτσι που την κατάντησες θα γίνει κώλος
Οπότε σε βλέπω για αλλαγή

bulmont
05/05/2014, 20:28
Ρώτα τον ggs που έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με την δικιά του...............

PetranGR
05/05/2014, 20:31
έτσι έγινε γμτπ...
315757



πω απο τις παλιές έχεις ε; που ήταν για δίσκος σερβιτόρου ... πάνε για αλλαγή δε,το βλέπω να σώζεται,αλλά προσπάθησε...

devil's animal
05/05/2014, 20:33
ρε αστην ετσι...
ασε το κομματι με το GR πανω στο μηχανακι και μη φοβασαι ουτε καμερες, ουτε τιποτα...:D

αμα σε σταματησει κανενας τσεος, κανε τον ανηξερο του τυπου "ΩΩ! ρε π0υστη, που πηγε η πινακιδα??":eek::lol:


ρε κατι κωλοφαρδοι που υπαρχουν και δεν το ξερουν!!:a52:

extra tip: θα βαλεις και τις 2 βιδες πανω...για να ειναι πιο αληθοφανες...

roukos_x
05/05/2014, 20:36
για πειτε τι διαδικασια εχει να βγαλεις καινουριες γτ κ οι δικη μου ειναι σε μαυρο χαλι...
Αν δεν ειναι τπτ δυσκολο κ χρονοβορο να το ξεκινησουμε...

PetranGR
05/05/2014, 20:36
ρε αστην ετσι...
ασε το κομματι με το GR πανω στο μηχανακι και μη φοβασαι ουτε καμερες, ουτε τιποτα...:D

αμα σε σταματησει κανενας τσεος, κανε τον ανηξερο του τυπου "ΩΩ! ρε π0υστη, που πηγε η πινακιδα??":eek::lol:


ρε κατι κωλοφαρδοι που υπαρχουν και δεν το ξερουν!!:a52:

extra tip: θα βαλεις και τις 2 βιδες πανω...για να ειναι πιο αληθοφανες...

έγραψες , τα ρέστα μου.

PetranGR
05/05/2014, 20:37
για πειτε τι διαδικασια εχει να βγαλεις καινουριες γτ κ οι δικη μου ειναι σε μαυρο χαλι...
Αν δεν ειναι τπτ δυσκολο κ χρονοβορο να το ξεκινησουμε...


http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338

roukos_x
05/05/2014, 20:51
αστην...μια χαρα ειναι!!!
χαχαχαχαχααααααααααααααα!!!!!

Babis@
05/05/2014, 20:53
Παίρνεις μια λαμαρίνα λεπτή (1mm)

315761

εκεί που είναι γκρι στην εικόνα να έχεις υπολογίσει την πινακίδα σου..
Εκεί που φαίνεται μαύρο, θα είναι τα αυτάκια που μπορείς να τα λυγίσεις προς τα μέσα ώστε να κρατάει την πινακίδα..
Κάνεις και τις τρύπες στη λαμαρίνα εκεί που τις είχε η πινακίδα σου και είσαι έτοιμος..

lykourgi
05/05/2014, 21:13
Η λαμαρίνα να είναι γαλβανιζέ. Μην αρχίσουν να τρέχουν σκουριές από την πρώτη βροχή.

Είναι απλούστατη και φτηνή (εώς τσάμπα) επισκευή. Και αισθητικά άψογη. Αν το προσέξεις, τώρα που ξέρεις το κόλπο, θα διαπιστώσεις ότι πάρα πολλές πινακίδες είναι επισκευασμένες έτσι.

Δεν αξίζει να μπλέξεις με αντικατάσταση πινακίδας.

vaska
05/05/2014, 21:34
Μια χαρά στα είπαν οι από πάνω, μια ένσταση μόνο. Μην βάλεις λαμαρίνα, βάλε αλουμίνιο και περτσίνια και μια χαρά θα είσαι. Βέβαια παίζει και το σενάριο του ντέβιλς που πολύ με αρέσει να πω την αλήθεια.

:D

marioboni
06/05/2014, 00:11
ότι και να κάνεις όταν θα περάσεις κτέο θα κοπείς
οπότε την αλλάζεις τώρα

makaros33
06/05/2014, 08:00
ρε αστην ετσι...
ασε το κομματι με το GR πανω στο μηχανακι και μη φοβασαι ουτε καμερες, ουτε τιποτα...:D

αμα σε σταματησει κανενας τσεος, κανε τον ανηξερο του τυπου "ΩΩ! ρε π0υστη, που πηγε η πινακιδα??":eek::lol:


ρε κατι κωλοφαρδοι που υπαρχουν και δεν το ξερουν!!:a52:

extra tip: θα βαλεις και τις 2 βιδες πανω...για να ειναι πιο αληθοφανες...

καλήμερα

1,5 χρόνο το μισο κοματι επανω στην βαση και το αλλο μισο κατω απο την σελλα και σε ελέγχους το κλασικό > Η πινακίδα ?? > μου την έσπασαν εκει που το ειχα παρκαρι το πρωι και την εχω κατω απο την σελλα ,θα παω στην τροχαια να ρωτήσω τη μπορω να κανω σε αυτην την περίπτωση
μεχρει που το βιδωμένο κομματι πηρε την απόφαση να αυτοκτονησει και πήδηξε

THEOD
06/05/2014, 08:26
Ρε σεις έχει αλλάξει πολύ η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια... Ψάχνω να βρώ έναν σιδερά, αλουμινά, μεταλλά τέλος πάντων, για να μου κόψει μια βάση και να την πριτσινώσει πάνω και δεν υπάρχει τίποτα...
Ξεραίλα λέμε... 2-3 σιδερομάγαζα που θυμόμουν από παλιά στην περιοχή μου έχουν κλείσει... Το μόνο ανοικτό "σιδεράδικο" που βρήκα είναι ένα κλάμπ... :uplate:

Τέσπα... Αν κάποιος ξέρει κανένα παρόμοιο μαγαζί Ηλιούπολη και πέριξ ας ρίξει καμιά διεύθυνση...

George_Sp
06/05/2014, 09:49
Τέτοια μαγαζιά σίγουρα υπάρχουν στο τρίγωνο Καβάλας-Σπύρου Πάτση-Ιερά Οδός από το ύψος του Μεταξουργείου ως το Γκάζι.

S705
06/05/2014, 10:26
Ρε σεις έχει αλλάξει πολύ η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια... Ψάχνω να βρώ έναν σιδερά, αλουμινά, μεταλλά τέλος πάντων, για να μου κόψει μια βάση και να την πριτσινώσει πάνω και δεν υπάρχει τίποτα...
Ξεραίλα λέμε... 2-3 σιδερομάγαζα που θυμόμουν από παλιά στην περιοχή μου έχουν κλείσει... Το μόνο ανοικτό "σιδεράδικο" που βρήκα είναι ένα κλάμπ... :uplate:

Τέσπα... Αν κάποιος ξέρει κανένα παρόμοιο μαγαζί Ηλιούπολη και πέριξ ας ρίξει καμιά διεύθυνση...


http://www.xo.gr/profile/profile-907469435/el/
ME ENA ΕΥΡΩ 1,5mm ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ.

devil's animal
06/05/2014, 10:30
καλήμερα

1,5 χρόνο το μισο κοματι επανω στην βαση και το αλλο μισο κατω απο την σελλα και σε ελέγχους το κλασικό > Η πινακίδα ?? > μου την έσπασαν εκει που το ειχα παρκαρι το πρωι και την εχω κατω απο την σελλα ,θα παω στην τροχαια να ρωτήσω τη μπορω να κανω σε αυτην την περίπτωση
μεχρει που το βιδωμένο κομματι πηρε την απόφαση να αυτοκτονησει και πήδηξε


ενταξει, εσυ εισαι ατυχος...

παρ'ολα αυτα μπορεις να βιδωσεις το αλλο κομματι επανω και να λες το παραμυθι που εγραψα πριν...:p

THEOD
06/05/2014, 14:31
Έκανα μια γύρα ρωτώντας δε-αρ και τελικά βρέθηκε ένα παλικάρι που μου έκοψε ένα κομμάτι γαλβανιζέ λαμαρίνα λίγο μικρότερο σε μέγεθος από την πινακίδα...
Πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά ΑΝ καταφέρω να την βιδώσω σωστά πάνω. Τι λέτε ?
315803


Δυστυχώς το παληκάρι που την έκοψε και μου την έδωσε (χάρισε) πνιγόταν στην δουλειά και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο, κι εγώ δεν έχω πριτσιναδόρο που θα απλοποιούσε τα πράγματα και τώρα ψάχνομαι πως ακριβώς θα στερεώσω πάνω του την πινακίδα... :(

Dbnn
06/05/2014, 14:44
τρύπες και δεκαρούλα κοντή βίδα με παξιμάδι απο πίσω.
Στο παξιμάδι ρίξε και λίγη logo στιγμής στο τέλος πρίν καργάρεις στο σφίξιμο και άμα φύγει έλα να μου τρυπήσεις την μύτη!

o_gavros
06/05/2014, 15:10
Και οταν σπασουν και αυτα, δεσε τα κομματια με συρμα:lol: true story...

γιατι πλέον δεν ακούει κανείς τον καλό το γλάρο;

o_gavros
06/05/2014, 15:12
Έκανα μια γύρα ρωτώντας δε-αρ και τελικά βρέθηκε ένα παλικάρι που μου έκοψε ένα κομμάτι γαλβανιζέ λαμαρίνα λίγο μικρότερο σε μέγεθος από την πινακίδα...
Πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά ΑΝ καταφέρω να την βιδώσω σωστά πάνω. Τι λέτε ?
315803


Δυστυχώς το παληκάρι που την έκοψε και μου την έδωσε (χάρισε) πνιγόταν στην δουλειά και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο, κι εγώ δεν έχω πριτσιναδόρο που θα απλοποιούσε τα πράγματα και τώρα ψάχνομαι πως ακριβώς θα στερεώσω πάνω του την πινακίδα... :(

σε ποια περιοχη μένεις; μηπως και βολεύει να σε εξυπηρετησω

marioboni
06/05/2014, 15:20
άντε να το ξαναγράψω...τσάμπα την φτιάχνεις.Δώσε το 30άρι για αλλαγή να είσαι νόμιμος γιατί 101% θα χρειαστεί να την αλλάξεις στο μέλλον
Άν έχει κοπεί στην μέση ή λείπει κάποιο κομμάτι με αριθμό ή γράμμα στο Κτέο έχεις κοπεί

McTalas
06/05/2014, 15:22
ναι στο κτεο περνανε αλλα και αλλα στην κομμενη πινακιδα θα κολλησουν...

marioboni
06/05/2014, 15:27
ναι στο κτεο περνανε αλλα και αλλα στην κομμενη πινακιδα θα κολλησουν...

μάλλον δεν έχεις πληροφορηθεί σωστά.Με τις κάμερες όλα φαίνονται.Τα οχήματα βγαίνουν φωτογραφίες.Αν ο υπάλληλος και το Κτέο το ίδιο σε περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου την έχουν πατήσει
Η πινακίδα θεωρείται δημόσιο έγγραφο(όπως και η άδεια κυκλοφορίας) και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παρέμβεις

Τι πιο εύκολο να δηλώσεις καταστροφή και να πάρεις άλλη και να τελειώνεις να είσαι και 101% νόμιμος.Αυτά είναι ημίμετρα και τσάμπα χρόνος και κόπος.Αφού στο τέλος κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να την αλλάξει

THEOD
06/05/2014, 16:03
σε ποια περιοχη μένεις; μηπως και βολεύει να σε εξυπηρετησω

Ηλιούπολη μένω.. Έχω ρίξει ήδη "σύρμα" σε μερικούς φίλους και περιμένω (ελπίζω...) τις επόμενες ώρες να βρεθεί κανένας δανεικός πριτσιναδόρος
Ευχαριστώ πάντως για την καλή πρόθεση.... :wave2:

THEOD
06/05/2014, 16:08
Άν έχει κοπεί στην μέση ή λείπει κάποιο κομμάτι με αριθμό ή γράμμα στο Κτέο έχεις κοπεί
Ναι μεν έχει κοπεί στην μέση αλλά δεν λείπει κομμάτι. Όλα θα φαίνονται όπως και πριν και δεν θα παραποιηθεί κάτι... Αν φτιαχτεί σωστά έτσι όπως το φαντάζομαι, τα δύο κομάτια θα κουμπώσουν-ενωθούν όπως ήταν και ουσιαστικά μόνο από πολύ κοντά θα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει κόψιμο... Γιατί λοιπόν να με κόψουν στο ΚΤΕΟ ???
Έτσι όπως τα λες δηλαδή αν σκιστεί στα 2 η άδεια κυκλοφορίας και ενώσεις με σιλοτέιπ τα κομμάτα θα θεωρηθεί "παρέμβαση" ή "παραποίηση" ???

byron
06/05/2014, 16:35
Έτσι όπως τα λες δηλαδή αν σκιστεί στα 2 η άδεια κυκλοφορίας και ενώσεις με σιλοτέιπ τα κομμάτα θα θεωρηθεί "παρέμβαση" ή "παραποίηση" ???

Αλλο ένα αναπάντητο ερώτημα της ζωής... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=46874)

borbos
06/05/2014, 16:39
κτεο δεν περνας...ειμουν παρον σε παπι με πινακιδα σαν την δικη σου και τον εκοψαν....βεβαιν αν προεξεχει κανα 50ρικο απο το πατελονι σου....μπορει και να σε περασουν

bruno
06/05/2014, 18:46
Χαχα!Εδώ περνανε μονο οι πινακίδες...χωρις το οχημα!:bawl:

marioboni
06/05/2014, 23:13
Χαχα!Εδώ περνανε μονο οι πινακίδες...χωρις το οχημα!:bawl:
παλιά ναι.Τώρα μόνο χαρτιά με ΤΙΠΟΤΑ
Με κομμένη πινακίδα θα κοπείς.Δοκίμασε να περάσεις από ένα Κτέο να σου πούνε
Πραγματικά κάνεις ολόκληρη διαδικασία να την φτιάξεις για να είσαι παράνομος και πάλι και δεν πας να βγάλεις μια καινούρια να τελειώνεις
Ναι αν την άδεια την ενώσεις σε σημείο που μπορείς να κολλήσεις ότι θες από άλλη άδεια είναι παραποίηση.Είναι τόσο απλό.Δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει αφού κόπηκε ότι είναι η ίδια άδεια προφανώς και δεν μπορείς και να το αποδείξεις με ΤΙΠΟΤΑ
Το ίδιο ισχύει και για την πινακίδα

devil's animal
06/05/2014, 23:30
άντε να το ξαναγράψω...τσάμπα την φτιάχνεις.Δώσε το 30άρι για αλλαγή να είσαι νόμιμος γιατί 101% θα χρειαστεί να την αλλάξεις στο μέλλον
Άν έχει κοπεί στην μέση ή λείπει κάποιο κομμάτι με αριθμό ή γράμμα στο Κτέο έχεις κοπεί

:bawl::bawl::bawl:

bruno
06/05/2014, 23:49
Exω ένα θειο στο Ντισελντορφ,τα ιδια μου λεει:lol:Ετσι είναι σωστο όπως τα λες,ετσι πρεπει να είναι τα ΚΤΕΟ,οχι μονο να τα παιρνουν.Αλλα ΚΤΕΟ περασα με αδεια με σελοτειπ,κομμενη, δεν μου ειπαν κατι.

marioboni
07/05/2014, 00:30
ανάλογα που είναι κομμένη η άδεια.Αν φαίνονται τα στοιχεία κομπλέ είσαι οκ
εσύ devil αν έχεις απάντηση σε αυτό που είπα μπορείς να την πεις.Αλλιώς μην είσαι ειρωνικός
Αν δεν γνωρίζεις είναι καιρός να μάθεις κάτι.Αν είναι κομμένη επειδή βγαίνουν φωτό έχεις κοπεί 101%

devil's animal
07/05/2014, 01:33
εσύ devil αν έχεις απάντηση σε αυτό που είπα μπορείς να την πεις.Αλλιώς μην είσαι ειρωνικός
Αν δεν γνωρίζεις είναι καιρός να μάθεις κάτι.Αν είναι κομμένη επειδή βγαίνουν φωτό έχεις κοπεί 101%

το οτι εγω περασα ενα μηχανακι που δεν ειχε καθρεφτες, καθολου φλας (ουτε καν την καλωδιωση), μια εξατμιση που δεν περναει ρυπους ακομα και αν δουλευει το μοτερ με νερο, και ηχο ουτε που να μπει σε στουντιο και μια ψιλοστραπατσαρισμενη πινακιδα, μαλλον λεει πολλα...και φυσικα δεν προκειται να επεκταθω...

επισης, οντως βγαινουν φωτο που πανε υπουργειο, αλλα αν τα γραμματα και τα νουμερα φαινονται κανονικα, δεν εχεις θεμα...
αν δλδ ο φιλος την φτιαξει και ειναι ευκρινες, γιατι να μην τον περασουν εφ'οσον δεν παραποιει τον αριθμο κυκλοφοριας?
νομιζω ομως οτι ουτε οι τσεοι μπορουν να σε γραψουν για πινακιδα εφ'οσον ειναι ευκρινη τα στοιχεια...

παρε και το αρθρακι του ΚΟΚ (http://drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok090.htm) που το πιστοποιει...

Άρθρo 90
Πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας

1. Δεν επιτρέπεται σε κανένα μηχανoκίνητo όχημα, ρυμoυλκoύμενo, μoτoπoδήλατo ή ζωήλατo όχημα να κυκλoφoρεί oπoυδήπoτε στη Χώρα, αν δεν
φέρει τις πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας, oι oπoίες χoρηγήθηκαν νόμιμα. Oι χoρηγoύμενες πινακίδες πρέπει να είναι αντανακλαστικές.
2. Οι διαστάσεις, οι προδιαγραφές, ο τρόπος κατασκευής και η διαδικασία χορήγησης των πινακίδων της προηγούμενης παραγράφου, τα της αντικατάστασης αυτών σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, καταστροφής ή φθοράς, τα της χορήγησης πινακίδων για δοκιμαστική ή προσωρινή κυκλοφορία, ο τρόπος και η θέση ανάρτησης, τα των εγγραφών και ενδείξεων επ' αυτών, καθώς και οποιοδήποτε σχετικό θέμα, ρυθμίζονται, για τα αυτοκίνητα, καθώς και για τα τρίτροχα οχήματα και τις μοτοσικλέτες και τα υπ' αυτών ρυμουλκούμενα με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών, για τα αγροτικά μηχανήματα με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, για τα μηχανήματα έργων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, για τα μοτοποδήλατα με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης και για τα ζωήλατα οχήματα με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.
3. Aπαγoρεύεται για oπoιαδήπoτε αιτία αντικατάσταση των πινακίδων, πoυ καθoρίζoνται στην παράγραφο 1 τoυ άρθρoυ αυτoύ με άλλες πoυ δεν
έχoυν χoρηγηθεί νόμιμα ή παραπoίηση αυτών με oπoιαδήπoτε μoρφή (τεμαχισμό, αλλαγή σχήματoς ή γράμματoς, κάμψη της πινακίδας κ.λπ.) ή μετάθεση από τoυ ενός oχήματoς σε άλλo ή κατασκευή από άλλoν πλην τoυ κατά τις διατάξεις τoυ παρόντoς Kώδικα oριζoμένoυ και κατά τρόπo διάφoρo, ως και η πώληση, αγoρά και χρήση τέτoιων πινακίδων. Oι παραβάτες της διάταξης της παραγράφoυ αυτής, ως και αυτoί πoυ υπoβάλλoυν ψευδή στoιχεία, για τη λήψη ανταλλακτικών πινακίδων για τo σκoπό παράνoμης χρησιμoπoίησής τoυς, τιμωρoύνται με φυλάκιση μέχρις ενός (1) έτoυς.
4. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία αυτοκίνητο όχημα, το οποίο δεν έχει τοποθετημένες και τις δύο πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες έχουν
νόμιμα χορηγηθεί, καθώς και εκείνος, ο οποίος κυκλοφορεί άλλης κατηγορίας όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένο με κανονικές πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ. Με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ τιμωρείται και αυτός που οδηγεί οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιοδήποτε λόγο, ευκρινώς ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθετεί επ' αυτών μη αντανακλαστικό υλικό.
Για τη σχετική παράβαση που αφορά φορτηγά οχήματα έχουν εφαρμογή οι ειδικές διατάξεις του ν. 3446/2006.

marioboni
07/05/2014, 01:52
εσύ πέρασες πριν τις κάμερες προφανώς αλλιώς το Κτέο και αυτός που υπέγραψε σε έλεγχο θα βρει τον μπελά του
Το άρθρο αυτό ειναι του ΚΟΚ και αφορά τον έλεγχο της τροχαίας και όχι ελέγχου σε Κτέο(είναι 2 διαφορετικά πράγματα)
Αν θες το βρίσκω και στο στέλνω και ποιες ελλείψεις σημειώνονται ακριβώς για ιδιοκατασκευή ή κομμένη πινακίδα

devil's animal
07/05/2014, 01:56
εσύ πέρασες πριν τις κάμερες προφανώς αλλιώς το Κτέο και αυτός που υπέγραψε σε έλεγχο θα βρει τον μπελά του
Το άρθρο αυτό ειναι του ΚΟΚ και αφορά τον έλεγχο της τροχαίας και όχι ελέγχου σε Κτέο(είναι 2 διαφορετικά πράγματα)
Αν θες το βρίσκω και στο στέλνω και ποιες ελλείψεις σημειώνονται ακριβώς για ιδιοκατασκευή ή κομμένη πινακίδα


οχι περασα με καμερες...προσφατα...
προφανεστατα και δεν θα μπω σε λεπτομερειες...

αν θελει ομως ο THEOD μπορει με π.μ. να μαθει λεπτομερειες εφ'οσον διαβασα οτι μενει Αθηνα...


οποτε καλο θα ηταν να μαθεις πως λειτουργει το συστημα και μετα να αρχισεις τα "εχεις κοπεις 101%"...
:wave2:

marioboni
07/05/2014, 02:01
8 χρόνια δουλεύω σε κτέο και μόνο με χαρτιά και χωρίς καθρέφτες κλπ ναι γινόταν αλλά πριν τις κάμερες
Σε έλεγχο την έχουν πατήσει ήδη με διάφορα άλλα όπως σιδεριές σε τζιπ κλπ με κλείσιμο του κτέο από 10ημέρες για αρχή ως και ανάκληση της άδειας λειτουργίας
Τα ξέρω λίγο καλύτερα από εσένα.Το ότι έγινε οκ, δεκτόν.Εσύ μπορεί να μην έχεις συνέπειες αλλά το κτέο σίγουρα αν πέσει έλεγχος στο δικό
Ελεγκτής δικός μας έχει δικαστήριο για πλαστή πινακίδα(με τις κάμερες) και φυσικά απολύθηκε και αν τυχόν ζημιωθεί το κτέο θα του τα ζητήσει

devil's animal
07/05/2014, 02:11
8 χρόνια δουλεύω σε κτέο και μόνο με χαρτιά και χωρίς καθρέφτες κλπ ναι γινόταν αλλά πριν τις κάμερες
Σε έλεγχο την έχουν πατήσει ήδη με διάφορα άλλα όπως σιδεριές σε τζιπ κλπ με κλείσιμο του κτέο από 10ημέρες για αρχή ως και ανάκληση της άδειας λειτουργίας
Τα ξέρω λίγο καλύτερα από εσένα.Το ότι έγινε οκ, δεκτόν.Εσύ μπορεί να μην έχεις συνέπειες αλλά το κτέο σίγουρα αν πέσει έλεγχος στο δικό
Ελεγκτής δικός μας έχει δικαστήριο για πλαστή πινακίδα(με τις κάμερες) και φυσικά απολύθηκε και αν τυχόν ζημιωθεί το κτέο θα του τα ζητήσει


το θεμα μας δεν ειναι αν θα την πληρωσει το ΚΤΕΟ...
το θεμα μας ειναι κατα ποσο μπορει να περασει ο THEOD το ΚΤΕΟ αν φτιαξει την πινακιδα και ειναι ευκρινη τα στοιχεια...
τελος, αν θα εχει προβλημα με τροχαια στον δρομο...


και απ'οτι φαινεται μπορει να γλιτωσει το 30αρι που τον συμβουλευεις να δωσει για να βγαλει νεα πινακιδα (και κατ'επεκταση νεα αδεια)...


ότι και να κάνεις όταν θα περάσεις κτέο θα κοπείς
οπότε την αλλάζεις τώρα


άντε να το ξαναγράψω...τσάμπα την φτιάχνεις.Δώσε το 30άρι για αλλαγή να είσαι νόμιμος γιατί 101% θα χρειαστεί να την αλλάξεις στο μέλλον
Άν έχει κοπεί στην μέση ή λείπει κάποιο κομμάτι με αριθμό ή γράμμα στο Κτέο έχεις κοπεί

THEOD
07/05/2014, 10:57
Έτοιμη...
315836

Δεν ξέρω τι λέει ο νόμος ή το ΚΤΕΟ, αλλά πάντως και ευδιακριτη είναι και δεν φαίνεται παραποιημένη. Μόλις μπει πάνω και λερωθεί και λίγο δεν θα διαφέρει στην όψη από οποιαδήποτε άλλη - έτσι φαινότανε και πριν που ήταν απλά ραγισμένη...

Θα την βάλω πάνω και αν προκύψει κανένα θέμα με τροχαίους ή με ΚΤΕΟ το αντιμετωπίζω εφ' όσον και τότε...
Στο κάτω-κάτω της γραφής τσάμπα έγινε η δουλειά - δεν μου στοίχισε τπτ πέρα από το τρέξιμο δε-αρ για να βρώ τα απαραίτητα...

ΥΓ. TonyBandit thanks (ξέρεις εσύ...)

byron
07/05/2014, 12:09
Έτοιμη...
315836

Δεν ξέρω τι λέει ο νόμος ή το ΚΤΕΟ, αλλά πάντως και ευδιακριτη είναι και δεν φαίνεται παραποιημένη. Μόλις μπει πάνω και λερωθεί και λίγο δεν θα διαφέρει στην όψη από οποιαδήποτε άλλη - έτσι φαινότανε και πριν που ήταν απλά ραγισμένη...



Τράβα της ένα στοκάρισμα, πέρνα την και μια αλοιφή να γίνει τζάμι. :lol:

Dbnn
07/05/2014, 13:54
παλιά ναι.Τώρα μόνο χαρτιά με ΤΙΠΟΤΑ
Με κομμένη πινακίδα θα κοπείς.Δοκίμασε να περάσεις από ένα Κτέο να σου πούνε
Πραγματικά κάνεις ολόκληρη διαδικασία να την φτιάξεις για να είσαι παράνομος και πάλι και δεν πας να βγάλεις μια καινούρια να τελειώνεις
Ναι αν την άδεια την ενώσεις σε σημείο που μπορείς να κολλήσεις ότι θες από άλλη άδεια είναι παραποίηση.Είναι τόσο απλό.Δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει αφού κόπηκε ότι είναι η ίδια άδεια προφανώς και δεν μπορείς και να το αποδείξεις με ΤΙΠΟΤΑ
Το ίδιο ισχύει και για την πινακίδα

Tι πας στοίχημα? Να σου πω ονόματα απο το "άλλο" φόρουμ που περάσανε ΚΤΕΟ Αθήνα με φωτοτυπία της άδειας ενώ το αυτοκίνητο ήταν Αλεξανδρούπολη?
Το ΚΤΕΟ δεν τους νοιάζει αν είναι κομμένη ή κολλημένη ή πριτσινωμένη η πινακίδα. Τους νοιάζει να είναι νόμιμη με την σφραγίδα του υπουργείου και οι αριθμοί / γράμματα να αντιστοιχούν στην άδεια κυκλοφορίας.
Η πινακίδα ας είναι και κομμένη, απο την στιγμή που είναι τοποθετημένη σωστά έστω και πριτσινωμένη δεν είσαι πουθενά παράνομος. Παράνομος θεωρείσαι αν δεν έχεις πάνω την πινακίδα και ας κυκλοφορείς με 500 χαρτιά να αποδείξεις οτι ναι παιδιά περιμένω την καινούρια γιατί η παλιά κόπηκε / χάθηκε. Αλλιώς κάθε χιλιόμετρο και στάση για έλεγχο.

Αν στο ΚΤΕΟ που δουλεύεις εσύ την έχουν δει νταρθ βέιντερ και κόβουν με φωτόσπαθα δεν σημαίνει οτι παντού είναι έτσι.
Μην πω για πόσους χάρους περνάνε χωρίς λαδώματα κιόλας.

γιωτάς
07/05/2014, 14:11
πω απο τις παλιές έχεις ε; που ήταν για δίσκος σερβιτόρου ... πάνε για αλλαγή δε,το βλέπω να σώζεται,αλλά προσπάθησε...

έχει αλλάξει κάτι? :ninja:

cityfly
07/05/2014, 16:04
Άρθρo 90
Πινακίδες αριθμoύ κυκλoφoρίας


2. Οι διαστάσεις, οι προδιαγραφές, ο τρόπος κατασκευής και η διαδικασία χορήγησης των πινακίδων της προηγούμενης παραγράφου, τα της αντικατάστασης αυτών σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, καταστροφής ή φθοράς, τα της χορήγησης πινακίδων για δοκιμαστική ή προσωρινή κυκλοφορία, ο τρόπος και η θέση ανάρτησης, τα των εγγραφών και ενδείξεων επ' αυτών, καθώς και οποιοδήποτε σχετικό θέμα, ρυθμίζονται, για τα αυτοκίνητα, καθώς και για τα τρίτροχα οχήματα και τις μοτοσικλέτες και τα υπ' αυτών ρυμουλκούμενα με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών, για τα αγροτικά μηχανήματα με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, για τα μηχανήματα έργων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, για τα μοτοποδήλατα με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης και για τα ζωήλατα οχήματα με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.


εδώ πάντως λέει ξεκάθαρα ότι σε περίπτωση φθοράς πρέπει να αντικατασταθεί και ότι το αρμόδιο να ορίσει τον τρόπο είναι το υπουργείο μεταφορών.
εμένα μια πινακίδα κομμένη στα δύο για φθορά μου κάνει

devil's animal
07/05/2014, 17:06
εδώ πάντως λέει ξεκάθαρα ότι σε περίπτωση φθοράς πρέπει να αντικατασταθεί και ότι το αρμόδιο να ορίσει τον τρόπο είναι το υπουργείο μεταφορών.
εμένα μια πινακίδα κομμένη στα δύο για φθορά μου κάνει

Μανωλη, νομιζω οτι σαν "φθορα" θεωρειται να εχει κοπει καπως και να μην φαινονται τα γραμματα-αριθμοι ή και να εχουν ξεβαψει λογω τριψιματος/πλυσιματος/χρονου κλπ/...
μια πινακιδα κομμενη στα 2 που φαινονται ομως ολα τα στοιχεια, δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει φθορα απο καποιον υπαλληλο του ΥΜΕ ή τσεο ή υπαλληλο ΚΤΕΟ...

o_gavros
07/05/2014, 17:18
επειδή το φαινόμενο με τις μαγαρισμένες πινακίδες (κυρίως καινούριες,με το σήμα GR,στις νορμάλ διαστάσεις) έχει αρχίσει και εμφανίζεται με συχνότητα ίδια που βλέπεις παπάκια στο δρόμο, αναρωτιέμαι γιατί τόσες πολλές σπασμένες/ραγισμένες;
Υπαρχουν μηχανακια 20ετιας που οι πινακίδες είναι το μόνοπου στέκει άφθαρτο πάνω τους.
Οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι το υλικό που φτιάχνονται οι καινούριες δεν ειναι το ενδεδειγμένο.
κι αν το συμπερασμα μου στέκει, γιατι καλούμαι εγω ο πολίτης να πληρώσω και πάλι τη λέζα;

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΌ και μόνο το ερώτημα...

THEOD
07/05/2014, 17:43
Μανωλη, νομιζω οτι σαν "φθορα" θεωρειται να εχει κοπει καπως και να μην φαινονται τα γραμματα-αριθμοι ή και να εχουν ξεβαψει λογω τριψιματος/πλυσιματος/χρονου κλπ/...
μια πινακιδα κομμενη στα 2 που φαινονται ομως ολα τα στοιχεια, δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει φθορα απο καποιον υπαλληλο του ΥΜΕ ή τσεο ή υπαλληλο ΚΤΕΟ...

+1000

Εγώ πριν κάνω το ποστ ούτε καν πέρναγε από το μυαλό μου ότι με πινακίδα "κολλημένη" μεν που όμως παραμένει ευδιάκριτη και είναι η ορίντιναλ-νόμιμη υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα σε ΚΤΕΟ... Και δεν νομίζω ότι με βάση το πνεύμα του νόμου (γιατί το γράμμα είναι άλλη ιστορία) υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα υποστηρίξει στα σοβαρά ότι έτσι όπως είναι τώρα επισκευασμένη δημιουργεί πρόβλημα σε οποιοδήποτε τομέα και πρέπει να θεωρηθεί παράνομη... Μόνο ειδικά εκπαιδευμένος χαρτογιακάς-καρεκλοκένταυρος που σε έχει βάλει στο μάτι θα έκανε κάτι τέτοιο...
Με αυτά και με αυτά είμαι πια πολύ περίεργος και περιμένω πλέον με ανυπομονησία το ΚΤΕΟ μου για να σας ενημερώσω κατάλληλα... :smokin:

KAWAMANRIDER
07/05/2014, 18:55
εμενα ειναι κομμενη σε τρια κομματια , παω το λοιπον στην τροχαια - αθηνα - ρωταω τι & πως , την κοιτανε & μου λενε αν θες δηλωσε απωλεια να αλλαξεις & να παρεις καινουργια , με καινουργιο αριθμο & νεα αδεια , λογικο γιατι ο καθε αριθμος κυκλοφοριας βγαινει μονο μια φορα , οκ αυτο το ηξερα , αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν ρωτησα αν την αντικαθιστουν λογω φθορας , μου λενε οχι , ουτε στο υπουργειο μεταφορων θα μου την αλλαζαν μου το ξεκαθαρισαν , εφοσον φαινεται & δεν λειπει κανενα κομματι , μου ειπαν οτι βασει νομου μονο αν καταστραφει ή δεν φαινεται ή απωλεσθει μερος της πινακιδας την αντικαθιστουν με νεα - με νεο αριθμο κυκλοφοριας εννοειται & νεα αδεια - εν ολιγοις & κολλημενη , πριτσινωμενη κτλ ειναι νομιμη , εχω κανει καλη δουλεια με βαση κτλ οπως ο φιλος & σε ελεγχους απο τροχαια ουτε καν ενα σχολιο για την πινακιδα , για κτεο δεν ειμαι ακομα θα δω οταν θα ερθει η ωρα ειμαι & εγω περιεργος , παντως με τροχαια εισαι νομιμοτατος & μαλιστα αν την εχεις ολοκληρη , εστω & σε κομματια , την φορας θες δεν θες , αυτο καταλαβα

Bradipous
07/05/2014, 23:55
Αν βαψεις και τα μαυρα σημεια με ενα ανεξιτηλο μαρκαδορο θα ειναι σαν καινουρια ;)

notakos600
08/05/2014, 09:20
Πόσο στοιχίζει το ''κέρασμα'' στα ΚΤΕΟ;

devil's animal
08/05/2014, 09:30
Πόσο στοιχίζει το ''κέρασμα'' στα ΚΤΕΟ;

συνηθως φτηνοτερα απο οτι στο Baby O..

THEOD
16/10/2015, 11:44
Ενημέρωση για πάσα χρήση και ενδιαφερόμενο...

Πέρασα ΚΤΕΟ με την πινακίδα κομμένη μεν αλλά πριτσινωμένη σε αλουμινένιο πλαίσο όπως φαίνεται στις φωτό παραπάνω...
Δεν μου ανέφεραν απολύτως τίποτα. Μόνο φθάνοντας στο σπίτι και τακτοποιώντας τα χαρτιά είδα ότι κάτω δεξιά στο πεδίο παρατηρήσεις του Δελτίου Ελέγχου γράφει "φέρει ραγισμένη οπίσθια πινακίδα"
Τέλος καλό όλα καλά :wave2:

AristidisZ
16/10/2015, 12:55
Ενημέρωση για πάσα χρήση και ενδιαφερόμενο...

Πέρασα ΚΤΕΟ με την πινακίδα κομμένη μεν αλλά πριτσινωμένη σε αλουμινένιο πλαίσο όπως φαίνεται στις φωτό παραπάνω...
Δεν μου ανέφεραν απολύτως τίποτα. Μόνο φθάνοντας στο σπίτι και τακτοποιώντας τα χαρτιά είδα ότι κάτω δεξιά στο πεδίο παρατηρήσεις του Δελτίου Ελέγχου γράφει "φέρει ραγισμένη οπίσθια πινακίδα"
Τέλος καλό όλα καλά :wave2:
αφού δεν γράψανε "εμπρόσθια" πάλι καλά να λες...

PortisHead
16/10/2015, 14:11
αφού δεν γράψανε "εμπρόσθια" πάλι καλά να λες...

Απλα η εμπρόσθια ήταν ΟΚ , δεν ειχε ράγισμα.
:lol:

duke200
16/10/2015, 16:16
εμενα παντως που μου είχε κοπεί η μιση και την έχασα σε κατι οικοπεδα που χα αγοράσει στα κατσαβραχα, εφτιαξα μια απομιμα απέναντι απο την τροχαία στη Δεληγιάννη με 15 ευρω και ποτε δεν είχα πρόβλημα σε έλεγχο, εφόσον είχα και την άδεια μαζι μου.

Για να βγαλεις άλλη γνησια πρέπει να πας στην αστυνομία να δηλώσεις καταστροφή, να πάρεις μια βεβαίωση και να πας στη Διευθυνση μεταφορών της Περιφερειας και σου βγάζουν νεα με κόστος όλα μαζί κανα 50άρικο αν θυμαμαι καλα

devil's animal
16/10/2015, 17:01
Ενημέρωση για πάσα χρήση και ενδιαφερόμενο...

Πέρασα ΚΤΕΟ με την πινακίδα κομμένη μεν αλλά πριτσινωμένη σε αλουμινένιο πλαίσο όπως φαίνεται στις φωτό παραπάνω...
Δεν μου ανέφεραν απολύτως τίποτα. Μόνο φθάνοντας στο σπίτι και τακτοποιώντας τα χαρτιά είδα ότι κάτω δεξιά στο πεδίο παρατηρήσεις του Δελτίου Ελέγχου γράφει "φέρει ραγισμένη οπίσθια πινακίδα"
Τέλος καλό όλα καλά :wave2:



προσφατα ξαναπερασα ΚΤΕΟ το XR και αυτη την φορα η πινακιδα ηταν εντελως κατεστραμμενη-κομμενη αφου ειχε προηγηθει ενα καπακι...ηταν που ηταν απο πριν...απογινε...την ξανακολλησα και πηγα κυριος...
και δεν εγραψαν ουτε στις παρατηρησεις κατι...:lol:

Nostradamus
16/10/2015, 21:21
προσφατα ξαναπερασα ΚΤΕΟ το XR και αυτη την φορα η πινακιδα ηταν εντελως κατεστραμμενη-κομμενη αφου ειχε προηγηθει ενα καπακι...ηταν που ηταν απο πριν...απογινε...την ξανακολλησα και πηγα κυριος...
και δεν εγραψαν ουτε στις παρατηρησεις κατι...:lol:

Ρε Σταυρο αυτο το καπακι θα το ποσταρεις σε κανενα ποστ με τιποτε φωτογραφικο υλικο ??? :lol::lol::lol:Συχνα πυκνα αναφερεται και δεν εχουμε ενα χωρο να γραψουμε 5 αραδες...

devil's animal
16/10/2015, 22:35
Ρε Σταυρο αυτο το καπακι θα το ποσταρεις σε κανενα ποστ με τιποτε φωτογραφικο υλικο ??? :lol::lol::lol:Συχνα πυκνα αναφερεται και δεν εχουμε ενα χωρο να γραψουμε 5 αραδες...



δεν εχω να ποσταρω πολλα ρε μποϋ...οτι εγινε γραφτηκε εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145369&page=5&highlight=%CE%B6%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%B9)...

ουτε καθομουν μετα να το βγαζω φωτογραφιες...
μικρη (σχετικα) η ζημια...πιο πολυ το πολυοργανο ηταν...
τιμονι δεν πηρε...χουφτες δεν ισιωσα, αλλαχτηκαν...
εκανα και μια αλλαγη υγρο φρενων μπροστινου και σωληνακι υψηλης...
και εβαλα και ενα εξτρα φτερο πισω κατω απο το υπαρχον και πλεον εχω και πισω φως...:lol: γιατι την μαμα την λαμπα την εκαιγε συνεχεια και ειχα βαρεθει ν'αλλαζω στον χρονο πανω και ημουν απο το 2010 χωρις πισω φως (ουτε πορειας, ουτε στοπ)...