PDA

View Full Version : Daytona sprinter 125 injection VS Modenas kriss 125 EFI



Abigail
05/05/2014, 20:24
Καλησπερα παιδια, ειμαι σε τεραστιο διλλημα και ζητω βοηθεια απο γνωστες του αντικειμενου.. Μετα απο αρκετο καιρο κατεληξα σε αυτα τα δυο παπακια και προσπαθω να βρω ενα συν παραπανω για να επιλεξω ενα απο τα δυο.. αν υπαρχουν ατομα απο εδω που να ειναι κατοχοι αυτων των παπιων ή γενικα να γνωριζουν επι του θεματος ασ με κατευθυνουν.. ευχαριστω


Υ.Γ. Δεν εχω γνωσεις επι του θεματος και θα ειναι η πρωτη φορα που θα παρω δικο μ μηχανακι.. το χρειαζομαι για να πηγαινω καθημερινα στη δουλεια μ και γενικα να κανω τλχστν τη μερα 30χλμ..θελω να ειναι αξιοπιστο και οικονομικο στα καυσιμα.. δε θελω συχνα πυκνα να μ βγαζει προβληματα και θεματακια..και επιλεγω απο τ συγκεκριμενα γιατι ειναι προσιτα στην τιμη.. το πρωτο στα 1,495 και το δευτερο στα 1,795..Α και ειμαι κοπελα αν βοηθαει καπου αυτη η πληροφορια!

George_Sp
05/05/2014, 20:40
καλωσήρθες. :beer:

είχα το sprinter για περίπου 2μήνες όταν πούλησα την πρώτη μεγάλη μέχρι να μαζέψω για τη 2η μεγάλη (και καλύτερη)

πάμε στα επιμέρους:

οικονομία (περίπου 2λίτρα/100χλμ)
άνεση (ωραία σέλα, καλή μπροστινή ανάρτηση)
ασφάλεια (δυνατά φρένα αλλά θέλουν προσοχή με τα σωληνάκια υψηλής γιατί δαγκώνουν άμεσα και δυνατά και μπορεί να σου μπλοκάρει το μπροστινό αρκετά εύκολα)
βλάβες (καμία όσο το χρησιμοποίησα για περίπου 2000χλμ)
ποιότητα πλαστικών (μέτρια θα έλεγα με λίγους τριγμούς αλλά που διορθώνεται με λίγο αφρώδες υλικό στα σημεία ένωσης)


σχετικά με την αξιοπιστία δεν έχουν ακουστεί αρνητικά ή άλλα προβλήματα. σε ορισμένα sprinter παρουσιάστηκε ένα θέμα με το injection αλλά επειδή ήταν φρέσκο μοντέλο πέρυσι και ευτυχώς ο Γκοργκόλης έχει καλό δίκτυο και αντιμετωπίζει ότι παρουσιαστεί αρκετά αποτελεσματικά.

Λίγο προσοχή να αλλάξεις τα εργοστασιακά λάστιχα που είναι απαράδεκτα σε ποιότητα και να βάλεις κάποιο επώνυμο καλό όπως τα metzeler me22

Εγώ το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο στα 900ευρώ 1έτους με 1200χλμ και ακόμα 1έτος εγγύηση. Το πούλησα σα ζεστό ψωμί 2μήνες μετά μέσα σε 2 μέρες στα ίδια χρήματα με έξτρα λάστιχα και μια αλλαγή λαδιών.

Από μένα με κλειστά μάτια το sprinter. δε ξέρω τι γίνεται με το kriss από πρώτο χέρι αλλά γενικά επίσης ακούγονται καλά λόγια.

p_sapelas
06/05/2014, 21:20
Έχω το daytona sprinter 125 EFI από το 10/2012 (μόλις πρωτοκυκλοφόρησε). Αυτή την στιγμή το μηχανάκι έχει 17.000Km δεν έχει βγάλει το παραμικρό από βλάβες ή γενικά προβληματάκια πλήν των τριγμών που δυστηχώς είναι αναμενόμενα καθώς η ποιότητα κατασκευής των πλαστικών είναι ανάλογη της τιμής τους.. Δεν ξέρω αν έχεις ρίξει καμιά ματιά στο jettix.. Το είχε πάρει φίλος την ίδια περίοδο και έχει σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής στο σύνολο.. Τώρα αναφορικά με προβλήματα δεν έχει πάνω από 6.000km και δεν τον έχει απασχολήσει ποτέ τπτ...

Abigail
06/05/2014, 23:58
και το εχετε να πειτε και για το kawasaki kaze 125?

John_lar
07/05/2014, 00:07
Παντως εγω εκει που σκεφτομουν για μετεχειρο και ειχα στο μυαλο μου sprinter εκλεισα το Kriss 125 EFI λογικα εντος της βδομαδας θα το παραλαβω... οτι και να διαλεξεις καλο ειναι για τα λεφτα του!

Abigail
07/05/2014, 00:19
καλα χιλιομετρα.. καλοταξιδο..κι εγω σε κριςς γερνω...

fotiosvolo
28/03/2015, 20:02
καλα χιλιομετρα.. καλοταξιδο..κι εγω σε κριςς γερνω...

Eγω παιδια τι να κανω??? Ειδα δυο μηχανακια το ενα modenas 125 "07 και οτο αλλο daytona veeroad 125 "08. Ti lete??

yiannis172
28/03/2015, 20:56
333183

Αυτο να κανεις....
Ασπαστο μοτερ Kawa,απο τις καλυτερες οδικες συμπεριφορες και φρενα,ανετη σελα...
:wave2: