PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής εως 750cc



NicoX
06/05/2014, 12:38
Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή για εντός Αθήνας κυρίως, αλλά να μπορεί να με πάει και εκτός Αθήνας.
Θέλω να είναι έως 750cc ιδανικά δικύλινδρη, το πολύ 10ετιάς και να μην ξεπεράσω σε καμία περίπτωση τα 3000€

Χρήση:
Κυρίως Αθήνα, να μπορεί να με πάει άνετα όμως σε μια Χαλκίδα ή ένα Ναύπλιο.
Ο συνεπιβάτης να κάθεται με σχετική άνεση.

Οικονομικά:
Μάξιμουμ 3000€ για αγορά και ψηλοβελτιώσεις που πιθανώς να θέλει.
Να μην είναι μοντέλο που το λατρεύουν τα κλεφτρόνια.
Εύκολη εύρεση μαμά ή after market ανταλλακτικών καθώς και μεταχειρισμένων.
Οικονομική συντήρηση.

Μέχρι τώρα έχω δει:
Suzuki SV650s του 2003 και του 2005
Kawasaki ER-6f
Kawasaki ER-6n
Honda CBF 600

Καμιά άλλη ιδέα ;

Pan (dvs)
06/05/2014, 12:52
Aπο αυτα που ειδες ποιο σου καθησε?





Το cbf αν δεν κανω λαθος δεν ειναι δικυλινδρο.

NicoX
06/05/2014, 13:12
Και το sv μου άρεσε και το ERf , το cbf οχι τόσο είναι τετρακύλινδρο.

Αν πάρω ένα 650 δικύλινδρο όπως το sv σε σχέση με ένα τετρακύλινδρο πχ fazer ή cbf σε κατανάλωση και κόστος συντήρησης τι διαφορές να περιμένω;

pipe_smoker
06/05/2014, 13:19
Από αυτά που έβαλες και βάσει των κριτηρίων που θέτεις, μόνο το cbf νομίζω σου κάνει. (τετρακύλινδρο είναι)

Δες και για κανά vstrom.

ΥΓ. Τα γούστα των κλεφτρονιών άσ'τα στην άκρη. Από τη μία θες εμπορικό μοντέλο (εύκολη έυρεση μτχ ανταλλακτικών κλπ) κι από την άλλη να μην το θέλουν τα κλεφτρόνια (αν δεν κλέψουν εμπορικά μηχανάκια τί θα κλέψουν? Κλασσικά να τα πουλήσουν σε συλλέκτες?)
Πάρε εσύ αυτό που σου αρέσει, πρόσεχέ το όσο μπορείς, και μή σου τύχει.

Pan (dvs)
06/05/2014, 13:26
Και το sv μου άρεσε και το ERf , το cbf οχι τόσο είναι τετρακύλινδρο.

Αν πάρω ένα 650 δικύλινδρο όπως το sv σε σχέση με ένα τετρακύλινδρο πχ fazer ή cbf σε κατανάλωση και κόστος συντήρησης τι διαφορές να περιμένω;

Το v-strom οπως σου λεει ο pipe_smoker φαινεται σαν η καλυτερη λυση.Εχει αποδειξει την αξια του,ευκολο στην συντηρηση και εχει πιο ξεκουραστη θεση οδηγησης.


Οσο για το cbf ξερω οτι ειναι τετρακυλινδρο,απλα προσπαθησα να το θεσω κομψα.:D

SHOOTER045
06/05/2014, 13:33
Vstrom ειδικά αν βρεις μοντέλο με αυτό αβς

kokkiklhs
06/05/2014, 14:34
Καλά αυτά που είδες, καλά κι αυτά που σου προτείνουν οι φίλοι εδώ, όλα είναι δοκιμασμένα και αξιόπιστα μηχανάκια! Μη ξεχάσεις να κοιτάξεις και για Versys, αλλά και για KLE 500, είναι dogs of war και δε μασάνε μία, ειδικά KLE 10ετίας μπορεί να βρεις άψογο και με extras στα 1500 ευρά, αν έχεις υπομονή...
Από εκεί και πέρα θα εξαρτηθεί από το στυλ μηχανής και τη χρήση που γουστάρεις να κάνεις (π.χ. τα SV και ΕR είναι ωραιότατα, αλλά στο χώμα δεν πατάνε) και φυσικά από τη σχέση τιμής/κατάστασης σε αυτά που θα βρεις, προτείνω να προτιμήσεις ιδιώτες (με τσεκάρισμα από έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου) και όχι μαντράδες για την αγορά...

TONYBANDIT
06/05/2014, 14:58
υπαρχει και cbf 500 δικυλινδρο μονο που βγαινει εντελως γυμνο.αποψη μου το er6f ειναι αυτο που σου χρειαζεται μανιτζεβελο ροπατο οικονομικο σφηνα στην πολη,αξιοπρεπες στην εθνικη,εχω συνταξιδεψει με ενα τετοιο μεχρι βουδαπεστη.και τερας αξιοπιστιας φοραει ιδιο μοτερ με το versys

GregVog
06/05/2014, 15:08
Aprilia Shiver 750, ισως το βρεις με 3000 πιο κατω με τπτ, και εχει πολυ καλυτερα περιφερειακα και φυσικα δυσκολα να το κοιταξουνε κλεφτρόνια.

dimzan
06/05/2014, 19:34
Aprilia Shiver 750, ισως το βρεις με 3000 πιο κατω με τπτ, και εχει πολυ καλυτερα περιφερειακα και φυσικα δυσκολα να το κοιταξουνε κλεφτρόνια.

αυτο δεν το κλεβουνε γιατι μπορει να τους μεινει στην καταδιωξη. σηκωτο ισως

MISKIN
06/05/2014, 20:48
Vstrom ειδικά αν βρεις μοντέλο με αυτό αβς

vstrom ειδικά αν βρεις ΟΧΙ αυτό με το abs.

SHOOTER045
06/05/2014, 21:54
Έχω μια πρόταση
Ζ 750 2007 μοντέλο με 20.000 και κάτι ψιλα χλμ με έξτρα σωληνακια υψηλης μανιτάρια έξτρα φτερακι πίσω
3.000 η Μοτο είναι φίλου

stam2
06/05/2014, 22:11
Μου αρεσουν οι προτασεις με παραδειγματα....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4716623/

redfantomas
06/05/2014, 22:38
αν ημουν στην θεση σου θα ξεκιναγα με αυτη την σειρα

vstrom
Bmw F 650 GS το διμπουζο
τρανσαλπ
Suzuki XF 650 Freewind


cbf 600 ( πολλα ανταλακτικα-καλη εμπορικη κινηση -αδιαφορο στους κακους αυτοι οι λογοι που το βαζω πανω απο τον ληστη ..και μονο)
bandit 650

DAYMAN
06/05/2014, 22:52
βαλε και το Versys μεσα 2 κ 650 κυβικα

GregVog
07/05/2014, 02:47
αυτο δεν το κλεβουνε γιατι μπορει να τους μεινει στην καταδιωξη. σηκωτο ισως

φίλε μ αστείε μαλλον με την φώτο με το ασπρο φανελάκι να φανταστώ ότι έχεις Z750 εεεε???? χαχαχαχαχαχα

Το Shiver ΔΕΝ εχει βγάλει κανένα σοβαρό πρόβλημα, ειναι δικύλινδρο, εχει δλδ ροπή, 3 προγράμματα, δυνατα φρένα με σωληνάκια υψηλης απο την μάνα του κ άλλα πολλά...

taisteal
07/05/2014, 02:55
Τσου...δεν εχει Ζ...

:D

Pan (dvs)
07/05/2014, 08:00
Τσου...δεν εχει Ζ...

:D

Αλλα εχει ασπρο φανελακι,οποτε στο μελλον μπορει να αποκτησει και Ζ.





Kαι το Bmw F 650 GS καλη λυση και ελαφρια.Το bandit κορυφη ,αλλα οχι για μεσα σε μεγαλες πολεις.

NicoX
07/05/2014, 13:07
Shiver είχε ένα φιλαράκι και το έδωσε πριν 4 μηνάκια ήταν ικανοποιημένος.
Κοίτα το Vstrom από λίγο που το βόλταρα κατάλαβα πως δεν έχει φρενάκια αλλά και από γεωμετρία μένει μετεξεταστέο. Οκ δεν λέω πως είναι χάλι μαύρο, αλλά... αν είναι να δώσω 3 χιλιάρικα και να πάρω μια μηχανή με 60.000 χλμ και βάλε που ναι μεν σαν σύνολο κάτι λέει, αλλά πουθενά δεν είναι καλή και με τόσες παραεισαγωγές νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.
Το cbf πάλι είναι 4κύλιδρο (αυτό σημαίνει νομίζω και ολίγον παραπάνω κατανάλωση, και πιο πολλά εξαρτήματα άρα πιο πολλές πιθανές ζημιές), και εκεί για να βρεις κανένα προσεγμένο πιάνεις τα 3 χιλιάρικα, με κοντά στα 50-60 χιλιάδες χλμ. Συν το ότι σαν στυλ, ομορφιά είναι ολίγον χωρίς ταυτότητα, βέβαια ο συνεπιβάτης κάθεται πασάς.
Τα ER6 πάλι είναι καλή περίπτωση νομίζω αλλά έχοντας δει αυτό που γράφω παρακάτω, νομίζω πιο πολύ αξίζει αν πάρω αυτό παρά ένα ER. τι λέτε;
Πως σας φαίνεται αυτό;
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4907781/

GregVog
07/05/2014, 14:29
Shiver είχε ένα φιλαράκι και το έδωσε πριν 4 μηνάκια ήταν ικανοποιημένος.
Κοίτα το Vstrom από λίγο που το βόλταρα κατάλαβα πως δεν έχει φρενάκια αλλά και από γεωμετρία μένει μετεξεταστέο. Οκ δεν λέω πως είναι χάλι μαύρο, αλλά... αν είναι να δώσω 3 χιλιάρικα και να πάρω μια μηχανή με 60.000 χλμ και βάλε που ναι μεν σαν σύνολο κάτι λέει, αλλά πουθενά δεν είναι καλή και με τόσες παραεισαγωγές νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.
Το cbf πάλι είναι 4κύλιδρο (αυτό σημαίνει νομίζω και ολίγον παραπάνω κατανάλωση, και πιο πολλά εξαρτήματα άρα πιο πολλές πιθανές ζημιές), και εκεί για να βρεις κανένα προσεγμένο πιάνεις τα 3 χιλιάρικα, με κοντά στα 50-60 χιλιάδες χλμ. Συν το ότι σαν στυλ, ομορφιά είναι ολίγον χωρίς ταυτότητα, βέβαια ο συνεπιβάτης κάθεται πασάς.
Τα ER6 πάλι είναι καλή περίπτωση νομίζω αλλά έχοντας δει αυτό που γράφω παρακάτω, νομίζω πιο πολύ αξίζει αν πάρω αυτό παρά ένα ER. τι λέτε;
Πως σας φαίνεται αυτό;
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4907781/

ωραιο φαίνεται το συγκεκριμενο και οι αναρτήσεις του κοστίζουν, αρκει βέβαια να έχουν κ το αναλογο αποτελεσμα, να εχει γίνει δλδ σωστή δουλεια με τοσα έξτρα... επίσης αρκετα χλμ, σίγουρα να πας με καλη μηχανικο κ αν ειναι καθαρό μαλλον αξίζει, κοίτα όμως και για shiver όπως σου είπα αλλα και το ER καλό είναι. V Strom σούπα μηχανή κ πολύ αδιάφορο!

est
07/05/2014, 15:49
Αν θες (λέω αν) βάλε και τον παράγοντα "discontinued" στην αναζήτησή σου.
Το SV έχει τελειώσει..

KAWAMANRIDER
07/05/2014, 16:01
λοιπον :

α ) το sv πολυ ροπατο & τραβαει απο χαμηλα , θεωρω απο τα καλυτερα δικυλινδρα ever , οταν δουλευει βεβαια :lol:
εξ ' ου & το ρητο "οταν τα sv δουλευουν γ@μανε , οταν δεν δουλευουν γ@μιεστε" , δεν ειναι δικο μου το ρητο
αυτο :a13: , για να μην παρεξηγηθω , δεν λεω κατι συγκεκριμενο , απλα λεω .......... ( οπως & να ' χει ψαξτο ,
αν το επιλεξεις ψαξτο τρελα για το οτιδηποτε)

β ) το V-strom , εχουν γραφτει απειρα , εχουμε δει απειρα , δεν ειναι το σουπερ ου α ου μηχανακι , αλλα
αξιοπιστο κανει για πολλα πραγματα & τα κανει αρκετα καλα

γ ) το versys , κανει οτι & το v-strom , σε συγκριση υστερει σε ταξιδι , υπερτερει στην πολη ,
προσωπικα θα το προτιμουσα , η γυναικα θα διαλεγε v-strom ;)

δ ) το , shiver , προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ , αρκετα ροπατο & καλοστημενο , αλλα φιλε
απριλια :rolleyes:, ευρωπαικο κτλ , (απο ευρωπαικο στα ιδια cc θα προτιμουσα steet triple ;)) ,
αλλο κοστος συντηρησης , αλλο ποσοστο αξιοπιστιας , μην κραζετε ολα σχετικα ειναι , δεν
το θαβω το εργαλειο , το γουσταρω πολυ


ε ) το cbf , απο τα πιο μανιτζεβελα & ανετα εξακοσαρια που εχουν κατασκευαστει ever λεμε , επαθα
πλακα οταν το καβαλησα απο την ευκολια & την ανεση , μπραβο στην χοντα :a013:, αλλα τα
παλιοτερα μοντελα , νομιζω μεχρι το 05' ή 06' , με πολυ λιγα αλογα για τετρακυλινδρα , λιγοτερα &
απο τα δικυλινδρα , δεν αξιζει η εστω μικρη διαφορα στο κοστος συντηρησης για να πεις
" εχω τετρακυλινδρο " ;)

στ ) το er , προσωπικα το αγαπησα :D , αξιοπιστο ροπατο δικυλινδρο δρομου , αρκετα διασκεδαστικο το n
υπερτερει σε πολη , το f σε ταξιδι , πιστευω οτι απευθυνεται σε δυο κατηγοριες αναβατων , νεους
& απειρους αναβατες για να μαθουν , εμπειρους που βολευονται με μια λυση πιο οικονομικη & λιγο
απ ' ολα ;) , αν βρεις στα λεφτα που δινεις ή εκει κοντα , παρε μοντελο απο '09 & μετα ,
πιο ομορφα , πιο βελτιωμενα , α ναι ........ σηκωσε & κουπα στην κατηγορια του το 2013 :a08:



αυτα φιλε μου τα ολιγα :) , οτιδηποτε απο τα παραπανω που σου γραφω μπορει & να το επαιρνα , οτι & να παρεις καλοταξιδος & πολλα ασφαλη χιλιομετρα :wave2: & παντα κρανος ;)















υ.γ. : kawa παρε λεμε να γουσταρεις , οχι τα αλλα τα χρεπια :lol::lol:

KAWAMANRIDER
07/05/2014, 16:13
α ναι & επιπλεον ,

αν δεν παρεις δικυλινδρο τελικα & θες & κατι παραπανω ,

αν βρεις σε αυτα τα λεφτα , street triple - απαιχτο , cbr600f - φοβερο μηχανακι κατ ' εμε , fazer - απο τα καλυτερα γυμνα ολιγον ντυμενα , bandit 650 "ληστης" πολυ καλος ολιγον βαρυς βεβαια , Z 750 wannabe streetfighter , αλλα βαρυ , ξεκιναει παντως απο χαμηλα η ροπη του , ωραιο "τραβηγμα"

dimzan
07/05/2014, 19:19
φίλε μ αστείε μαλλον με την φώτο με το ασπρο φανελάκι να φανταστώ ότι έχεις Z750 εεεε???? χαχαχαχαχαχα

Το Shiver ΔΕΝ εχει βγάλει κανένα σοβαρό πρόβλημα, ειναι δικύλινδρο, εχει δλδ ροπή, 3 προγράμματα, δυνατα φρένα με σωληνάκια υψηλης απο την μάνα του κ άλλα πολλά...

για οσους δε με ξερουν λεω οτι οδηγαω χαγιαμπουσα με το φανελακι εννοειται, απο κατω μαγιω, και διχαλο για να αλλαζω ταχυτητες με το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου, χωρις κρανος εννοειται, και παντα κανω κοντρες οταν ειναι κρυο γιατι εχει πλουσια μιγματα και τραβαει καλυτερα




[troll mode=off]


ο ανθρωπος που ζητησε συμβουλη στο πρωτο ποστ μιλησε για οικονομια. ε, δεν υπαρχει περιπτωση να συστησω ευρωπαικο μηχανακι σε ανθρωπο που θελει να κανει οικονομια. Η αναξιοπιστια κοστιζει οταν το μηχανακι χαλαει, ενω και η συντηρηση απαιτει παραπανω € και ειδικη μεταχεριηση καποιες φορες. Οχι κατα κανονα, αλλα για aprillia μιλαμε

ps. το dream bike μου ειναι το tuono 1000r

GregVog
07/05/2014, 23:18
για οσους δε με ξερουν λεω οτι οδηγαω χαγιαμπουσα με το φανελακι εννοειται, απο κατω μαγιω, και διχαλο για να αλλαζω ταχυτητες με το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου, χωρις κρανος εννοειται, και παντα κανω κοντρες οταν ειναι κρυο γιατι εχει πλουσια μιγματα και τραβαει καλυτερα




[troll mode=off]


ο ανθρωπος που ζητησε συμβουλη στο πρωτο ποστ μιλησε για οικονομια. ε, δεν υπαρχει περιπτωση να συστησω ευρωπαικο μηχανακι σε ανθρωπο που θελει να κανει οικονομια. Η αναξιοπιστια κοστιζει οταν το μηχανακι χαλαει, ενω και η συντηρηση απαιτει παραπανω € και ειδικη μεταχεριηση καποιες φορες. Οχι κατα κανονα, αλλα για aprillia μιλαμε

ps. το dream bike μου ειναι το tuono 1000r

δεχομαι οτι τα ευρωπαικά χαλάνε περισσότερο απο τα ιαπωνικα, αλλα πρέπει να δεις το κάθε μοντέλο ξεχωριστά, αν εχει προβλήματα κ τι προβλήματα βγάζει, πχ για το shiver δεν εχει ακουστει σοβαρό πρόβλημα, ο κολλητος μου με v-strom στα 5.000χλμ και πηγαινοντας παρα πολυ χαλαρα, με συντηρηση με τα όλα του, εμεινε απο κιβώτιο και εκανε η αντυπροσωπία 6 μηνες να το αλλαξει γιατι ηταν στην εγγύηση, το πούλησε και πήρε hayabusa! Δν μπορεις να λες χήμα για τα ευρωπαικα, πρεπει να βλεπεις το καθε μοντέλο και παλι ειναι να μην σου κάτσει!

p.s. εμένα το super duke 1290.. (που το οδηγησα πριν 3 μέρες...)

dimzan
07/05/2014, 23:55
δεχομαι οτι τα ευρωπαικά χαλάνε περισσότερο απο τα ιαπωνικα, αλλα πρέπει να δεις το κάθε μοντέλο ξεχωριστά, αν εχει προβλήματα κ τι προβλήματα βγάζει, πχ για το shiver δεν εχει ακουστει σοβαρό πρόβλημα, ο κολλητος μου με v-strom στα 5.000χλμ και πηγαινοντας παρα πολυ χαλαρα, με συντηρηση με τα όλα του, εμεινε απο κιβώτιο και εκανε η αντυπροσωπία 6 μηνες να το αλλαξει γιατι ηταν στην εγγύηση, το πούλησε και πήρε hayabusa! Δν μπορεις να λες χήμα για τα ευρωπαικα, πρεπει να βλεπεις το καθε μοντέλο και παλι ειναι να μην σου κάτσει!

p.s. εμένα το super duke 1290.. (που το οδηγησα πριν 3 μέρες...)

κακο μπορει να μην ειναι το shiver αλλα καλυτερο απο vstrom σε αξιοπιστια δεν νομιζω να ειναι http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?board=139.0

στα ιαπωνεζικα αν καποιο μοντελο ειναι αναξιοπιστο κανει κρα και το ξερουμε (μαθαινουμε) ολοι, στα ευρωπαικα ειναι λιγο πιο ευκολη η καραμελιτσα οτι εχουν ακριβα σερβις, κι ας αλλαζουν στα σερβις μη αναλωσιμα.


Για το vstrom μαλλον αστοχια θα ηταν, διοτι στατιστικα να το δεις εχουν ελαχιστα προβληματα. Οτι ειναι μετριο σε ολα συμφωνω, ουτε εμενα με καλυπτει, αλλα ειναι καιτ ι αναγκες εχει ο καθενας. Δε θα παρεις vstrom για να κανεις ss στις στις σερρες, θα το παρεις γιατι κανει ανετα ταξιδια και εχει 72 αλογα που ειναι υπεραρκετα για σβελτες μετακινησεις.

NicoX
08/05/2014, 07:00
Ψηλοέχω φάει σκάλωμα με το SV650, επειδή ποτέ δεν είχα μηχανή με 60.000χλμ μπορείτε να μου πείτε τι παίζει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
Ξέρω 'γω μπορεί στα 100.000 χλμ να θέλει πιστόνια τι συντήρηση/ζημιά μπορεί να σου βγάλει στα τόσα χιλιόμετρα;

theofilos888
08/05/2014, 07:22
Ψηλοέχω φάει σκάλωμα με το SV650, επειδή ποτέ δεν είχα μηχανή με 60.000χλμ μπορείτε να μου πείτε τι παίζει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
Ξέρω 'γω μπορεί στα 100.000 χλμ να θέλει πιστόνια τι συντήρηση/ζημιά μπορεί να σου βγάλει στα τόσα χιλιόμετρα;

Ποσα χλμ κανεις το χρονο; αν κανεις λιγα δεν θα σε απασχολησει. Υπο κανονικες συνθηκες το μοτερ του sv ξεπερναει ανετα τις 150000 χλμ. Το δικο μου μπιελαρισε στις 106000 αλλα με πολυ κανιβαλισμο. Δεν φταιει το μηχανακι.

NicoX
08/05/2014, 12:40
Να κάνω καμιά 10.000 το χρόνο. Άμα χρειαστώ μπιέλες, πιστόνια βαλβίδες πόσα λες να πάει το εργάκι; Κανά 600ρι;

spiraleon
09/05/2014, 17:27
Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή για εντός Αθήνας κυρίως, αλλά να μπορεί να με πάει και εκτός Αθήνας.
Θέλω να είναι έως 750cc ιδανικά δικύλινδρη, το πολύ 10ετιάς και να μην ξεπεράσω σε καμία περίπτωση τα 3000€

Χρήση:
Κυρίως Αθήνα, να μπορεί να με πάει άνετα όμως σε μια Χαλκίδα ή ένα Ναύπλιο.
Ο συνεπιβάτης να κάθεται με σχετική άνεση.

Οικονομικά:
Μάξιμουμ 3000€ για αγορά και ψηλοβελτιώσεις που πιθανώς να θέλει.
Να μην είναι μοντέλο που το λατρεύουν τα κλεφτρόνια.
Εύκολη εύρεση μαμά ή after market ανταλλακτικών καθώς και μεταχειρισμένων.
Οικονομική συντήρηση.

Μέχρι τώρα έχω δει:
Suzuki SV650s του 2003 και του 2005
Kawasaki ER-6f
Kawasaki ER-6n
Honda CBF 600

Καμιά άλλη ιδέα ;
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5038196/

theofilos888
09/05/2014, 17:28
Να κάνω καμιά 10.000 το χρόνο. Άμα χρειαστώ μπιέλες, πιστόνια βαλβίδες πόσα λες να πάει το εργάκι; Κανά 600ρι;

Με 600 αλλαζεις μοτερ. Αλλα δε θα σου χρειαστει...

Bradipous
09/05/2014, 17:31
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5038196/

africa sta 3k euro :eek:

τρελη ευκαιρια...

NicoX
09/05/2014, 21:33
Αν το αγοράσω παίζει να το παντρευτώ;
Με κανά 2500€ θα μπορεί να φύγει εύκολα;

spyrval
09/05/2014, 21:47
Αν το αγοράσω παίζει να το παντρευτώ;
Με κανά 2500€ θα μπορεί να φύγει εύκολα;

Άμα πριν το πάρεις σκέφτεσαι πόσο θα το δώσεις μάλλον αγγαρεία κάνεις...

NicoX
09/05/2014, 22:35
Δεν κάνω αγγαρεία αλλά τα οικονομικά στις εποχές μας είναι θέμα, σκέψεις κάνω.

theofilos888
10/05/2014, 00:54
Η αληθεια ειναι πως το sv δεν ειναι εμπορικο μοντελο.

spyrval
10/05/2014, 09:09
Δεν κάνω αγγαρεία αλλά τα οικονομικά στις εποχές μας είναι θέμα, σκέψεις κάνω.

Μωρέ δίκιο έχεις, όλοι τα κοιτάμε τα οικονομικά, αλλά πάρε κάτι που σου αρέσει και θα φτιάχνεσαι να το οδηγείς κάθε μέρα. Έτσι κι αλλιώς όλα χάνουν την αξία τους. Και V-Strom π.χ. να πάρεις με 3.500 ευρώ σε 2 χρόνια θα κάνει πάνω από 2.500; Αν μιλάς για το SV δεν είναι πολύ εμπορικό αλλά για κάθε μοντέλο υπάρχει αυτός που έχει φάει την πετριά (κοίτα εσένα για παράδειγμα :lol:). Αλλά αν το πάρεις και το λιώσεις και το καταχαρείς και το φτάσεις 150.000 χλμ θα'χει βγάλει τα λεφτά του.

NicoX
10/05/2014, 13:13
Με το συγκεκριμένο sv φτιάχνομαι απίστευτα. Απλά σκέφτομαι πως οικονομικό είναι (σε σχέση με 4κύλινδρα ή τα gsxr) όμορφο είναι, σύγχρονο είναι, φοράει και πολύ καλά περιφερειακά,φτηνή ασφάλεια/τέλη έχει, οπότε λογικά σε 1χρόνο κανά 2500ρι θα μπορώ να το δώσω αν μου πάει κάτι στραβά και δεν βγαίνω.
Ενώ αν πάρω ένα πιο εμπορικό πχ Versys ή ER ή cbf600 πάλι κοντά στα 3000 θα το πάρω και χωρίς όλα αυτά τα έξτρα, άρα σκέφτομαι πως αν πάρω ένα από αυτά τα τρία και στον 1 χρόνο θα πέσει στα 2000-2500€, οπότε μία η άλλη. Σωστός;

dimzan
10/05/2014, 13:36
Με το συγκεκριμένο sv φτιάχνομαι απίστευτα. Απλά σκέφτομαι πως οικονομικό είναι (σε σχέση με 4κύλινδρα ή τα gsxr) όμορφο είναι, σύγχρονο είναι, φοράει και πολύ καλά περιφερειακά,φτηνή ασφάλεια/τέλη έχει, οπότε λογικά σε 1χρόνο κανά 2500ρι θα μπορώ να το δώσω αν μου πάει κάτι στραβά και δεν βγαίνω.
Ενώ αν πάρω ένα πιο εμπορικό πχ Versys ή ER ή cbf600 πάλι κοντά στα 3000 θα το πάρω και χωρίς όλα αυτά τα έξτρα, άρα σκέφτομαι πως αν πάρω ένα από αυτά τα τρία και στον 1 χρόνο θα πέσει στα 2000-2500€, οπότε μία η άλλη. Σωστός;

για το sv παντως, ολοι οι ψαγμενοι γκρινιαζουν για το μπροστινο του (φρενο αναρτηση).

και αν του χρονου προσπαθησεις να το δωσεις, μην εισαι τοσο σιγουρος οτι θα φυγει. Η κριση εχει επηρεασει τους παντες. Μονο τα παπακια και τα μικρα σκουτερ κινουνται. Τα υπολοιπα ειναι πεθαμενα. Ακομα και δικυκλα που θα θεωρουσες εμπορικα δεν φευγουν, ποσο μαλλον ενα αντιεμπορικο (suzuki sv) μηχανακι , που εχει και αρκετα χρονια στην πλατη του (το ψεξκαστο κυκλοφορει απο το 2003)

catmaster
10/05/2014, 14:37
για το sv παντως, ολοι οι ψαγμενοι γκρινιαζουν για το μπροστινο του (φρενο αναρτηση).

και αν του χρονου προσπαθησεις να το δωσεις, μην εισαι τοσο σιγουρος οτι θα φυγει. Η κριση εχει επηρεασει τους παντες. Μονο τα παπακια και τα μικρα σκουτερ κινουνται. Τα υπολοιπα ειναι πεθαμενα. Ακομα και δικυκλα που θα θεωρουσες εμπορικα δεν φευγουν, ποσο μαλλον ενα αντιεμπορικο (suzuki sv) μηχανακι , που εχει και αρκετα χρονια στην πλατη του (το ψεξκαστο κυκλοφορει απο το 2003)

+1 για την εμπορικότητα των μοντέλων είναι μπάχαλο η αγορά


για το Sv τα 60 χιλιάδες χλμ δεν είναι πολλά αρκεί να είναι σωστά συντηρημένο και γενικά καλοστημένο είναι σαν σύνολο - στις αναρτήσεις σίγουρα δέχεται βελτίωση αλλά αυτό το φτιάχνεις ... και το πλαίσιο του είναι πολύ καλό

NicoX
10/05/2014, 14:42
Είναι ήδη βελτιωμένο. Δες εδώ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4907781/

Θέλει κι άλλη βελτίωση; Αξίζει το τριχίλιαρο;

theofilos888
10/05/2014, 14:47
Είναι ήδη βελτιωμένο. Δες εδώ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4907781/

Θέλει κι άλλη βελτίωση; Αξίζει το τριχίλιαρο;

Οχι δε θελει τπτ αλλο. Ειναι μια χαρα. Πηγαινε το σε ενα μηχανικο να το δει. Συζητα λιγο την τιμη και καλοριζικο.

George_Sp
10/05/2014, 14:49
Αν είναι καθαρό με γειες. Ωραίο φαίνεται :beer:

catmaster
10/05/2014, 14:54
Είναι ήδη βελτιωμένο. Δες εδώ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4907781/

Θέλει κι άλλη βελτίωση; Αξίζει το τριχίλιαρο;

πολύ όμορφο του πάει κάργα το μαύρο .. λείπουν τα αντίβαρα , έχει κάτι πολύ μικρές γρατζουνιές (ασήμαντο αλλά απλα το επισημαίνω )

με arata full και ανοιχτό φίλτρο ... έχει yoshimura box το μηχανάκι η με το μαμά χάρτη δουλεύει ;;

NicoX
10/05/2014, 15:08
Με το μαμά, το yoshimura box πόσο πάει και τι κατανάλωση σε λίτρα να περιμένω;
Επίσης αν δεν βάλω yoshimura box, και βάλω κανονικό φίλτρο και το τελικό της μαμάς εξάτμισης τι λίτρα να περιμένω;

catmaster
10/05/2014, 15:16
Με το μαμά, το yoshimura box πόσο πάει και τι κατανάλωση σε λίτρα να περιμένω;
Επίσης αν δεν βάλω yoshimura box, και βάλω κανονικό φίλτρο και το τελικό της μαμάς εξάτμισης τι λίτρα να περιμένω;

με μαμά εγκέφαλο και μαμά εξάτμιση και φίλτρο παίζεις στα 6-7,5 λίτρα μ.ο. αναλόγως τις συνθήκες και πόσο βαρύ χέρι έχεις

(όταν γράφω για yoshimura box εννοώ οποιοδήποτε χάρτη , ότι τέλος πάντων χρειάζεται για σωστή λειτουργία ... εκεί η κατανάλωση αυξάνεται .... αλλά αλλάζει και το μηχανάκι και ο ήχος είναι πολύ ωραίος )