PDA

View Full Version : εφορευτικη επιτροπη



pipis
08/05/2014, 10:38
καλημέρα σας

Στο πατρικό μου ήρθε το χαρτι για εφορευτικη επιτροπη, αλλά εγω και στις δυο ημερομηνίες θα είμαι στο εξωτερικό. Γνωρίζει κάποιος τεκηριωμένα τι θα πρέπει να κανω? Να πάρω κα΄ποιο χαρτι απο αστυνομικό τμημα εδω που θα βρίσκομαι?

Σας θενξ ε λοτ!

THEOD
08/05/2014, 11:00
Πριν καμιά 10αριά χρόνια έτυχε ταξίδι μου στο εξωτερικό πάνω σε εκλογές στις οποίες ήμουνα εφορευτική επιτροπή... Μάλιστα η ημερομηνία επιστροφής μου στην Ελλάδα ήταν η ημέρα των εκλογών !

Δεν έκανα τίποτα από πριν. Προσγειώθηκα Ελλάδα κατά τις 12.00, ήρθα σπίτι και κατά τις 14.00 πήγα στο εκλογικό κέντρο, βρήκα τον δικαστικό αντιπρόσωπο, του εξήγησα και του έδειξα το εισιτήριο που έγραφε όνομα, πτήση, ώρα, αναχώρηση, άφιξη κλπ. Ψήφισα και επι τη ευκαιρία... :lol:

Κατάλαβε, μου είπε ΟΚ και έφυγα... Ένας "έξυπνος" πετάχτηκε εκείνη την ώρα και είπε ότι ναι μεν δικαιολογημένα δεν πήγα το πρωί αλλά αφού ήρθα θα μπορούσα να κάτσω μέχρι το τελείωμα... Τον κοίταξα λίγο στραβά, δεν απάντησα και έφυγα...

Μην σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά δεν νομίζω ότι "πρέπει" να κάνεις κάτι. Απλά φρόντισε να φυλάξεις εισιτήρια και ότι άλλο θα μπορούσε να αποδείξει την απουσία σου εκτός Ελλάδας την επίμαχη ημέρα στην (απίθανη) περίπτωση που κάποιος σου ζητήσει τον λόγο.

mreza
08/05/2014, 11:20
...ήρθε το χαρτι για εφορευτικη επιτροπη...
Να επικοινωνήσεις με την υπηρεσία που σου έστειλε το χαρτί για εφορευτική επιτροπή, για να σε αντικαταστήσουν.
Αυτό έκανα εγώ σε ίδια περίπτωση παλαιότερα.

makaros33
08/05/2014, 11:25
άμεσα επικοινωνια με την υπηρεσία απο όπου σου ήρθε το χαρτί μιας και έτσι όπως τα έχουν κάνει μπορεί και να μπλεξεις μελλοντικα μιας και στα γ@@@@ συστήματα τους πλέον θα φαίνεται οτι δεν παρουσιαστικες στην εφορευτική επιτροπή

Cpt. Haddock
08/05/2014, 11:26
Άντε πάλι, κάθε φορά που εχουμε εκλογές το ίδιο ερώτημα

MAIK72
08/05/2014, 11:43
...:wave2:

nathair
08/05/2014, 12:41
Την πρώτη φορά που μου ήρθε τέτοιο χαρτί, πήγα.
Μετά, μου ξανάλθε στις επόμενες εκλογές. Δεν πάτησα, δεν ενημέρωσα, δεν ψήφισα καθόλου, τι να ψηφίσω άλλωστε με τέτοιους καραγκιόζηδες πολιτικούς...
Δεν με ενόχλησε κανείς και για τίποτα. Απο τότε έχω ξαναψηφίσει.

SHOOTER045
08/05/2014, 13:26
Ενημερώνεις εισαγγελια
Αυτοί ενημερώνουν αστυνομία και στην θέση σου θα πάει αναπληρωματικος
Δεν αξίζει να πας

George_Sp
08/05/2014, 13:44
315871


:lol:

Ichigo
08/05/2014, 15:05
Παλιά δεν τα υπολόγιζα αυτά και παρά το ότι μου είχαν στείλει χαρτί μια φορά δεν πάτησα... Πλέον επειδή τα βλέπω όλα με άλλο μάτι θα πήγαινα μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο να μη γίνει καμιά μαμμουνιά... Ειδικά σε αυτούς τους καιρούς... Και στην τελική αν δε θέλουμε να συμμετέχουμε στα κοινά να μη γκρινιάζουμε όταν θα μας τον φορέσουν -πάλι- στο επόμενο μνημόνιο... :smokin:

taisteal
08/05/2014, 15:30
Παλιά δεν τα υπολόγιζα αυτά και παρά το ότι μου είχαν στείλει χαρτί μια φορά δεν πάτησα... Πλέον επειδή τα βλέπω όλα με άλλο μάτι θα πήγαινα μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο να μη γίνει καμιά μαμμουνιά... Ειδικά σε αυτούς τους καιρούς... Και στην τελική αν δε θέλουμε να συμμετέχουμε στα κοινά να μη γκρινιάζουμε όταν θα μας τον φορέσουν -πάλι- στο επόμενο μνημόνιο... :smokin:


Θα μας τον φορεσουν οπως και να'χει..
Κατι ακουσα οτι σε αυτες τις εκλογες πρεπει να ψηφισουμε υποχρεωτικα,αλλιως θα εχουμε κυρωσεις.
Εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο;;;

ggs
08/05/2014, 15:38
Θα μας τον φορεσουν οπως και να'χει..
Κατι ακουσα οτι σε αυτες τις εκλογες πρεπει να ψηφισουμε υποχρεωτικα,αλλιως θα εχουμε κυρωσεις.
Εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο;;;


Ψηφίσεις , δεν ψηφίσεις , κυρώσεις θα έχεις ….:p

zannisvel
08/05/2014, 16:09
Θα μας τον φορεσουν οπως και να'χει..
Κατι ακουσα οτι σε αυτες τις εκλογες πρεπει να ψηφισουμε υποχρεωτικα,αλλιως θα εχουμε κυρωσεις.
Εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο;;;

Αν δε ψηφισουμε θα εχουμε κυρωσεις, αν ψηφισουμε θα εχουμε κανα bonus?

notakos600
08/05/2014, 18:18
Αφού θα μας γ@μήσουνε που θα μας γ@μήσουνε τουλάχιστον μην αντιστεκόμαστε, έχω ακούσει πως πονάει περισσότερο (όταν αντιδράς...). :lol:

akis_trevor
08/05/2014, 19:05
μην πηγαινετε ρε παιδια,αν δεν γουσταρετε..μετα ομως μην παραπονεθειτε οτι παλι αυτοι βγηκαν η οτι μας πιανουνε τα κωλομαγουλα... ;)

mikes
08/05/2014, 19:29
ρε παιδες ο ανθρωπος δεν ειπε οτι δεν θελει να παει! οτι δεν μπορει ειπε γιατι θα βρισκεται εκτος χωρας! μην τα ισοπεδωνετε ολα πια!

αντι γιατι τωρα τελευταια ολο καυγαδες γεμισε το φορουμ...

zannisvel
08/05/2014, 19:45
ρε παιδες ο ανθρωπος δεν ειπε οτι δεν θελει να παει! οτι δεν μπορει ειπε γιατι θα βρισκεται εκτος χωρας! μην τα ισοπεδωνετε ολα πια!

αντι γιατι τωρα τελευταια ολο καυγαδες γεμισε το φορουμ...

Ενταξει αυτο λυθηκε, εμεις να μην πουμε τον πονο μας μερες που ειναι? :lol:

πυξιδας990
08/05/2014, 21:38
αφου δεν μπορει,ας ενημερωσει απλα να παει αλλος.
εγω 2 φορες που εχω παει,μια χαρα αν το δεις και απο την πλακα του.οι υποψηφιοι τις γριουλες να φερνουν απο το χερι,το διαλειμα με σουβλακια,τους κερασμενους καφεδες,αλλα και κανα γκομενακι δικαστικο σπεσιαλ....................ξαναπηγαινα ανετα

SHOOTER045
08/05/2014, 22:13
εγω ειπα δεν αξιζει γιατι
α)το κανεις κουτρα,ο δικαστικος πληρωνεται αδρα και αν θελει σου σκαει χαρτζιλικι
β)εισαι απο το πρωι μεχρι την ληξη της διαδικασιας
γ)τα φαγητα και οι καφεδες ειναι η απο υποψηφιους η απο την κοινοτητα η τον εκει δημο,και σπανια απο καποιον αλλο
δ)δεν υπαρχουν μονο σπεσιαλ γκομενακια,υπαρχουν και ανεραστες γεροντοκορες...........ακουσε με ξερω κατι παραπανω επ αυτου

anf125
16/05/2014, 00:22
Εγώ είχα πάει μια φορά πριν 10 χρόνια, όταν είχε πάλι ευρωεκλογές χωρίς σταυρούς. Είχαν πάει αν θυμάμαι καλά οι 6 από τους 8 (4 τακτικοί +4 αναπληρωματικοί) και μας χώρισαν σε 2 βάρδιες. Αν πάνε μόνο 1 ή 2 όμως είναι πρόβλημα γιατί πρέπει να μείνουν όλη τη μέρα και μέχρι αργά τη νύχτα ίσως. Αυτή τη φορά έχει και 2 κάλπες+σταυρούς την πρώτη Κυριακή και τη δεύτερη ίσως και 3 αν χρειαστούν επαναληπτικές μαζί με τις Ευρωεκλογές. Δύσκολη δουλειά δεν είναι, αλλά βαρετή και σίγουρα ο καθένας έχει κάτι καλύτερο να κάνει κυριακάτικά. Θα μπορούσαν τουλάχιστο να δίνουν μια συμβολική αμοιβή.

daha
16/05/2014, 09:30
και σίγουρα ο καθένας έχει κάτι καλύτερο να κάνει κυριακάτικά. Θα μπορούσαν τουλάχιστο να δίνουν μια συμβολική αμοιβή.

Αυτό ακριβώς. Εμένα μου πέταξαν το χαρτί στην είσοδο (ούτε καν χτύπησαν κουδούνι, επίσημο έγγραφο σου λέει μετά!) και το είδε η μάνα μου το απόγευμα. Επίσης έχω μετακομίσει εδώ και δύο χρόνια σε άλλο δήμο (δεν έχω μεταφέρει τα χαρτιά μου αλλά έχω δηλώσει αλλαγή κατοικίας στην εφορία). Παρ' όλα αυτά μου παράτησαν το χαρτί στο πατρικό μου. Περιμένω πως και πως να έρθουν και να μου ζητήσουν τα ρέστα γιατί δεν πήγα! :evil:

SHOOTER045
16/05/2014, 09:51
Κανονικά παραδίδεται
α) ιδιοχείρως
β)σε α'βαθμου συγγενή-γονεα η σύζυγος ή παιδί ενηλικο
γ)θυροκολειται παρουσία μάρτυρα ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΦ ΌΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ

Flying Mythos
16/05/2014, 10:46
Όσες φορές είχα κάνει δικαστικός αντιπρόσωπος μου είχαν έρθει όλοι της εφορευτικής με διάθεση να κάνουν μανούρα από το πρωί. Αφού τους εξήγησα ότι έχω γραμμένα από την προηγούμενη τα βιβλία μου και ουσιαστικά θα χρειαστώ έναν από αυτούς τους έδωσα την άδεια να πάνε όπου γουστάρουν υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι πάντα ένας εκεί. Απλώς όποιος δεν έρθει να ξέρει ότι θα χώσει τον επόμενο. Χαρτζηλίκι δεν έδωσα σε κανένα (εκτός από τη γραμματέα, την οποία αργότερα παντρεύτηκα) αλλά όποιος ήθελε καφέ ήταν κερασμένος, το ίδιο και τα σουβλάκια και οι πίτσες.

Ε, σας πληροφορώ ότι κάναμε τέτοιο ωραίο παρεάκι που μετά τις 6 το απόγευμα μου ήρθαν όλοι μαζί για χαβαλέ και στην καταμέτρηση τελειώσαμε πριν τις 12 και πήγαμε όλοι σπίτι μας. Σκίσαμε τα ψηφοδέλτια όλοι μαζί και κάτι ενστάσεις που κατατέθηκαν από κάτι αριστερές παρατάξεις, απορρίφθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες με την προτροπή να απευθυνθούν στο εκλογοδικείο. Σε 2 ώρες είχαμε τελειώσει και είχα φύγει για πρωτοδικείο.

Αν όμως δεν ερχόταν κανένας, πιστέψτε με θα έστελνα αστυνομικό να τους ψάξει ή θα τσίμπαγα στη χειρότερη κανένα από τους εκλογείς, γιατί η δουλειά θέλει μια μικρή βοήθεια. Όχι τίποτα τρομερό, έναν άνθρωπο να δίνει τα ψηφοδέλτια για να μην αποσπάται ο δικαστικός από την κάλπη-σφραγίδα και ο γραμματέας από τον κατάλογο. Στην περίπτωση βέβαια που θα τσίμπαγα κάποιον θα έδινα κανά χαρτζηλίκι.

Θέλω να πω ότι υπό προϋποθέσεις η φάση μπορεί να έχει και χαβαλέ, φτάνει να είσαι ξηγημένος με τον δικαστικό και αυτός μαζί σου. Απλώς αν δεν πας θα χώσεις κάποιον άλλο και μη μου πείτε ότι δεν μπορείτε να διαθέσετε 2-3 ώρες κάθε 5 χρόνια από μια Κυριακή.

ΥΓ. (το τι πιπίνι με μαγιό μου είχε έρθει μετά τη θάλασσα την προηγούμενη φορά στις ευρωεκλογές στο Περιστέρι δε λέγεται)

alexxxcbr
16/05/2014, 11:13
Moυ εχουν στειλει 3 φορες χαρτι και φυσικα ουτε καν πατησα.
Να πανε να ....... τα π@π@ρι@.:evil:
Οποιος θελει ας ερθει σπιτι μου:a015:

Viper4
16/05/2014, 11:15
Όσες φορές είχα κάνει δικαστικός αντιπρόσωπος μου είχαν έρθει όλοι της εφορευτικής με διάθεση να κάνουν μανούρα από το πρωί. Αφού τους εξήγησα ότι έχω γραμμένα από την προηγούμενη τα βιβλία μου και ουσιαστικά θα χρειαστώ έναν από αυτούς τους έδωσα την άδεια να πάνε όπου γουστάρουν υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι πάντα ένας εκεί. Απλώς όποιος δεν έρθει να ξέρει ότι θα χώσει τον επόμενο. Χαρτζηλίκι δεν έδωσα σε κανένα (εκτός από τη γραμματέα, την οποία αργότερα παντρεύτηκα) αλλά όποιος ήθελε καφέ ήταν κερασμένος, το ίδιο και τα σουβλάκια και οι πίτσες.

Ε, σας πληροφορώ ότι κάναμε τέτοιο ωραίο παρεάκι που μετά τις 6 το απόγευμα μου ήρθαν όλοι μαζί για χαβαλέ και στην καταμέτρηση τελειώσαμε πριν τις 12 και πήγαμε όλοι σπίτι μας. Σκίσαμε τα ψηφοδέλτια όλοι μαζί και κάτι ενστάσεις που κατατέθηκαν από κάτι αριστερές παρατάξεις, απορρίφθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες με την προτροπή να απευθυνθούν στο εκλογοδικείο. Σε 2 ώρες είχαμε τελειώσει και είχα φύγει για πρωτοδικείο.

Αν όμως δεν ερχόταν κανένας, πιστέψτε με θα έστελνα αστυνομικό να τους ψάξει ή θα τσίμπαγα στη χειρότερη κανένα από τους εκλογείς, γιατί η δουλειά θέλει μια μικρή βοήθεια. Όχι τίποτα τρομερό, έναν άνθρωπο να δίνει τα ψηφοδέλτια για να μην αποσπάται ο δικαστικός από την κάλπη-σφραγίδα και ο γραμματέας από τον κατάλογο. Στην περίπτωση βέβαια που θα τσίμπαγα κάποιον θα έδινα κανά χαρτζηλίκι.

Θέλω να πω ότι υπό προϋποθέσεις η φάση μπορεί να έχει και χαβαλέ, φτάνει να είσαι ξηγημένος με τον δικαστικό και αυτός μαζί σου. Απλώς αν δεν πας θα χώσεις κάποιον άλλο και μη μου πείτε ότι δεν μπορείτε να διαθέσετε 2-3 ώρες κάθε 5 χρόνια από μια Κυριακή.

ΥΓ. (το τι πιπίνι με μαγιό μου είχε έρθει μετά τη θάλασσα την προηγούμενη φορά στις ευρωεκλογές στο Περιστέρι δε λέγεται)


Συμφωνώ απόλυτα!

bros400pgm
16/05/2014, 11:43
Όσες φορές είχα κάνει δικαστικός αντιπρόσωπος μου είχαν έρθει όλοι της εφορευτικής με διάθεση να κάνουν μανούρα από το πρωί. Αφού τους εξήγησα ότι έχω γραμμένα από την προηγούμενη τα βιβλία μου και ουσιαστικά θα χρειαστώ έναν από αυτούς τους έδωσα την άδεια να πάνε όπου γουστάρουν υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι πάντα ένας εκεί. Απλώς όποιος δεν έρθει να ξέρει ότι θα χώσει τον επόμενο. Χαρτζηλίκι δεν έδωσα σε κανένα (εκτός από τη γραμματέα, την οποία αργότερα παντρεύτηκα) αλλά όποιος ήθελε καφέ ήταν κερασμένος, το ίδιο και τα σουβλάκια και οι πίτσες.

Ε, σας πληροφορώ ότι κάναμε τέτοιο ωραίο παρεάκι που μετά τις 6 το απόγευμα μου ήρθαν όλοι μαζί για χαβαλέ και στην καταμέτρηση τελειώσαμε πριν τις 12 και πήγαμε όλοι σπίτι μας. Σκίσαμε τα ψηφοδέλτια όλοι μαζί και κάτι ενστάσεις που κατατέθηκαν από κάτι αριστερές παρατάξεις, απορρίφθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες με την προτροπή να απευθυνθούν στο εκλογοδικείο. Σε 2 ώρες είχαμε τελειώσει και είχα φύγει για πρωτοδικείο.

Αν όμως δεν ερχόταν κανένας, πιστέψτε με θα έστελνα αστυνομικό να τους ψάξει ή θα τσίμπαγα στη χειρότερη κανένα από τους εκλογείς, γιατί η δουλειά θέλει μια μικρή βοήθεια. Όχι τίποτα τρομερό, έναν άνθρωπο να δίνει τα ψηφοδέλτια για να μην αποσπάται ο δικαστικός από την κάλπη-σφραγίδα και ο γραμματέας από τον κατάλογο. Στην περίπτωση βέβαια που θα τσίμπαγα κάποιον θα έδινα κανά χαρτζηλίκι.

Θέλω να πω ότι υπό προϋποθέσεις η φάση μπορεί να έχει και χαβαλέ, φτάνει να είσαι ξηγημένος με τον δικαστικό και αυτός μαζί σου. Απλώς αν δεν πας θα χώσεις κάποιον άλλο και μη μου πείτε ότι δεν μπορείτε να διαθέσετε 2-3 ώρες κάθε 5 χρόνια από μια Κυριακή.

ΥΓ. (το τι πιπίνι με μαγιό μου είχε έρθει μετά τη θάλασσα την προηγούμενη φορά στις ευρωεκλογές στο Περιστέρι δε λέγεται)





:nono:Δωστε 200€ για 2 ατομα. Μην μου πεις που να τα βρει το κρατος. Καθε 5 χρονια ειναι.

Flying Mythos
16/05/2014, 12:04
:nono:Δωστε 200€ για 2 ατομα. Μην μου πεις που να τα βρει το κρατος. Καθε 5 χρονια ειναι.

Απευθύνεσαι σε εμένα ως εκπρόσωπο του κράτους, στο φιλότιμο μου ως ιδιώτη δικηγόρου δικαστικού αντιπροσώπου ή απλώς απευθύνεσαι στο κράτος?

bros400pgm
16/05/2014, 12:25
Σε σενα να το πεις στο κρατος :lol:

Flying Mythos
16/05/2014, 13:19
Σε σενα να το πεις στο κρατος :lol:

Τωρα που θα 'ρθουν οι κουμουνιστες στα πραματα θα το εισηγηθω στον γ.γ. να το κανονισει. Ασε που με τους κουμουνιστες θα καταργηθουν μαλλον οι εκλογες αλα Β. Κορεα οποτε ουτε γατα ουτε ζημια.

akis_trevor
16/05/2014, 14:10
Τωρα που θα 'ρθουν οι κουμουνιστες στα πραματα θα το εισηγηθω στον γ.γ. να το κανονισει. Ασε που με τους κουμουνιστες θα καταργηθουν μαλλον οι εκλογες αλα Β. Κορεα οποτε ουτε γατα ουτε ζημια.

ν.δ;;;;;

Flying Mythos
16/05/2014, 15:59
ν.δ;;;;;

Συριζαίος ;

E όχι και νδ, αυτοί είναι πολύ αριστεροί για τα γουστα μου:tooth:

Δε μου αρέσουν ΝΔΣΟΚ γιατί είναι κόμματα σοβιετικού τύπου που υποστηρίζουν τον παρεμβατισμό στην ελεύθερη οικονομία.

Μου αρέσουν κόμματα που υποστηρίζουν ελεύθερο και ανόθευτο ανταγωνισμό σε όλα τα επίπεδα.

Με κάτι κόμματα που υποστηρίζουν ότι ο λευκός μπαμπουίνος έχει περισσότερα δικαιώματα από τον πιο σκούρο μπαμπουίνο, απλώς γελάω.

Εσύ για τι με κόβεις ;

Και εν πάσει περιπτώσει γιατί ενδιαφέρεσαι να με κατατάξεις κάπου ;

pipe_smoker
16/05/2014, 16:18
ν.δ;;;;;


Συριζαίος ;



Κιθαρίστας ή ντράμερ?

Απάντηση στην ερώτηση του op δόθηκε.

Την ψήφο μας και την τσουτσού μας τη ρίχνουμε πίσω από παραβάν:wave2: