PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ - ανασφάλιστα



SHOOTER045
08/05/2014, 15:46
Σύμφωνα με νέα κανονιστική που ήρθε σήμερα, οι ανασφάλιστοι οδηγοί θα τιμωρούνται με 6 μήνες αφαίρεση των στοιχείων τους και του οχήματος
Ενώ για τους ανασφάλιστους που εμπλέκονται σε ατύχημα η αφαίρεση είναι 2 έτη

George_Sp
08/05/2014, 15:53
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μακάρι να εφαρμοστεί στο έπακρο και να μην υπάρχει δυνατότητα ένστασης από τους παραβάτες ή να σβήνεται από τον ''φίλο'' στο τμήμα.

zannisvel
08/05/2014, 16:02
Το σωστο ειναι να μην υπαρχουν ανασφαλιστα οχηματα στο δρομο. Ευχαριστουμε για την ενημερωση και ελπιζω αυτα τα μετρα να βοηθησουν λιγο την κατασταση.

Mits-fz6
08/05/2014, 16:52
Και επίσης το σωστό είναι να πέσουν τα ασφάλιστρα. Δεν μου φαίνεται πως συμβαδίζουν με την εποχή ούτε τα ασφάλιστρα ούτε αυτά που προσφέρουν.

tzimidis
08/05/2014, 16:54
Proxthes stin agia barbara, yaris ekleise papaki yamaha kai to erikse sta kagkela. Ksapla o papobios, kommatia to papi, podies fanaria marspiedes rimadio ola. Katebainei o odigos tou yaris kai leei: ftaio, se ekleisa , exeis asfaleia?
Elikse, tou leei o papobios.

ANTE GEIAAAAA tou leei o allos kai anaxorise.

aksizei gia 30-40 euro na kykloforeis etsi ???

infidel
08/05/2014, 17:02
Δεν παίζει ρόλο αν έχεις ασφάλεια ή όχι σε ατύχημα όσον αφορά ποιος φταίει/πληρώνει. Το παπί έπρεπε να πάρει τηλ τροχαία και να δηλώσει ατύχημα με εγκατάληψη. Ο ίδιος βέβαια θα έτρωγε το πρόστημο κανονικά όταν ερχόταν η τροχαία αλλά όσον αφορά το ατύχημα δεν θα έπαιζε ρόλο. Τώρα, αν η ζημιά είναι μικρότερη από την κλήση + αφαίρεση διπλώματος, συνήθως δεν την καλούν.

zannisvel
08/05/2014, 17:04
Και επίσης το σωστό είναι να πέσουν τα ασφάλιστρα. Δεν μου φαίνεται πως συμβαδίζουν με την εποχή ούτε τα ασφάλιστρα ούτε αυτά που προσφέρουν.

Ξερεις ομως κατι? Αν δεν εχεις 15€ το μηνα για ασφαλεια τοτε σιγουρα δεν εχεις αρκετα για να συντηρεις μοτοσυκλετα και αυτο ειναι ακομα πιο επικυνδινο. Δε νομιζω οτι η ασφαλεια της μηχανης ειναι τοσο μεγαλο κοστος. Τα παπακια εχουν 80€ το χρονο- 6.5 το μηνα.

skylaros
08/05/2014, 18:12
Δεν έχω κυκλοφορήσει ποτέ με ανασφάλιστο όχημα. ΑΛΛΑ ρε παιδιά εγώ το μόνο που βλέπω είναι να ζητάνε λεφτά την ίδια στιγμή που οι λίγοι που δουλεύουν έχουν βαρέσει μπιέλα σε υπερωρία και τα έσοδα τους μειώνονται, οι άνεργοι δε το συζητάμε καν... ναι να τα δίνεις τα λεφτά σου, τα όποια χρήματα τα οποία βγάζεις όπου χρειάζεται αλλά να σου προσφέρει και αυτό το πράγμα κάτι σαν αντάλλαγμα. Οι ασφαλιστικές έχουν ληστρικές απαιτήσεις και οι κομπίνες που γίνονται είναι τέτοιου μεγέθους που θα έπρεπε να έπεφταν κυβερνήσεις για δεκαετίες ... άσε δε που για να πάρει κάποιος τα λεφτά του ΑΚΟΜΑ και με φιλική δήλωση πρέπει να του φύγει ο κ@λος να περάσουν ίσως και μήνες και αν μιλάμε και για σημαντικό ποσό να του κάνουν και εκπτώσεις. Να πληρώνουμε τα διόδια αν και αν κάποιος κάνει τον πολλαπλασιασμό οχήματα ανά μέρα Χ αντίτιμο θα χάσει τον ύπνο του με το ποσό που βγαίνει και αν αναλογιστεί κανείς και τους υπέροχους δρόμους (ακόμα και τις νέες εθνικές οδούς) με τις λακκούβες, τα σαμάρια τα κέρατα τους τα τράγια μπορεί να συμπεράνει και το περιθώριο κέρδους στην τελική τσέπη. Να πληρώνω εισιτήριο στα ΜΜΜ αλλά να μη κάνει 45 λεπτά για να περάσει, ούτε και να πηγαίνω σαν τη χελώνα (ξέρω λόγο κίνησης, αλλά δε με νοιάζει) σαν παστή σαρδέλα σε ένα όχημα που είμαι σίγουρος πως δεν είναι ασφαλές, ο οδηγός του δεν έχει την κατάλληλη εκπαίδευση (φυσικά και δε μου φταίει αυτός) και αν μου συμβεί και κάτι θα πάρω κάτι καλαυρέζικα... Ας μη μακρηγορώ νομίζω πως το πιάσατε αυτό που ήθελα να πω. Δε προτείνω να κυκλοφορεί ο κόσμος ανασφάλιστος, όχι για κάνα μπορντέλο κράτος αλλά γιατί αν προκαλέσω ζημιά σε κάποιον θα ήθελα να τον αποζημιώσω.

notakos600
08/05/2014, 18:14
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους.
Ακόμα θυμάμαι το '90 κάποιοι με NSR, KR1S, RGV, TZR και λοιπά εξωτικά δίχρονα, που αγόραζαν μπουκαλάκια λάδι μίξης από το βενζινάδικο γιατί δεν είχαν να γκαφρά να αγοράσουν λάδι της προκοπής. Άσχετο το παράδειγμα αλλά σχετικό με την μοτοσυκλετιστική αντίληψη κάποιων από εμάς...
Συμφωνώ με τη μείωση των ασφαλίστρων, είναι πανάκριβα.
Διαφωνώ κάθετα με την κυκλοφορία ανασφάλιστου οχήματος.

infidel
08/05/2014, 18:22
Να πω και εγώ κάτι σχετικά με το τι θεωρώ ότι πληρώνω στην ασφάλεια. Αυτό που πληρώνεις είναι η αστική ευθύνη. Δηλαδή, εκεί που πας, πατάς λάδια σου φεύγει το μηχανάκι/αυτοκίνητο και πασ και σκας πάνω σε μια στάση σε 2-3 άτομα. Ποιος θα πηρώσει τα νοσήλια και ότι άλλο χρειαστεί; Αυτό πληρώνεις, τη ζημιά σου σε ανθρώπους, και όχι τις λαμαρίνες. Αλλά πολλοί δεντο έχουν συνειδητοποιήσει και νομίζουν ότι πληρώνουν για τη ζημιά του οχήματος μόνο.

SHOOTER045
08/05/2014, 19:22
Να πω και εγώ κάτι σχετικά με το τι θεωρώ ότι πληρώνω στην ασφάλεια. Αυτό που πληρώνεις είναι η αστική ευθύνη. Δηλαδή, εκεί που πας, πατάς λάδια σου φεύγει το μηχανάκι/αυτοκίνητο και πασ και σκας πάνω σε μια στάση σε 2-3 άτομα. Ποιος θα πηρώσει τα νοσήλια και ότι άλλο χρειαστεί; Αυτό πληρώνεις, τη ζημιά σου σε ανθρώπους, και όχι τις λαμαρίνες. Αλλά πολλοί δεντο έχουν συνειδητοποιήσει και νομίζουν ότι πληρώνουν για τη ζημιά του οχήματος μόνο.

Σε αυτή την περίπτωση καλείς τροχαία
Γίνεται καταγραφη
Και μετά εφ όσον βρεθεί ο υπαίτιος του ασκείτε δίωξη κλπ κλπ
Ο παθών θα αποζημιωθει απ τον υπαίτιο(αν βρεθεί )σε δικαστήριο η αν τα βρούνε

skylaros
08/05/2014, 19:31
Να πω και εγώ κάτι σχετικά με το τι θεωρώ ότι πληρώνω στην ασφάλεια. Αυτό που πληρώνεις είναι η αστική ευθύνη. Δηλαδή, εκεί που πας, πατάς λάδια σου φεύγει το μηχανάκι/αυτοκίνητο και πασ και σκας πάνω σε μια στάση σε 2-3 άτομα. Ποιος θα πηρώσει τα νοσήλια και ότι άλλο χρειαστεί; Αυτό πληρώνεις, τη ζημιά σου σε ανθρώπους, και όχι τις λαμαρίνες. Αλλά πολλοί δεντο έχουν συνειδητοποιήσει και νομίζουν ότι πληρώνουν για τη ζημιά του οχήματος μόνο.

Αστική ευθύνη είναι και η ζημιά σε λαμαρίνα αλλά πάμε παρακάτω. 1) Στο παράδειγμά σου την ευθύνη εφόσον υπάρχει κακοτεχνία ή λάδια την έχει η υπηρεσία η φορέας που υπάγεται ο δρόμος (δηλαδή, υπουργείο, νομαρχία, δήμος) 2) Αυτοί που βρίσκονται στη στάση έχουν ΔΩΡΕΑΝ δημόσια περίθαλψη (πληρώνουμε και μάλιστα ΠΟΛΛΑ για τη φουκαριάρα) Οι λοιπές αποζημιώσεις βαραίνουν το φορέα. Αν δεν υπήρχαν λάδια ή κακοτεχνία αλλά λάθος χειρισμός εκεί πληρώνει ο υπαίτιος και αστικά αλλά και ποινικά. Το θέμα όμως είναι πως στην Ελλάδα μόνο ζητάνε να δώσουμε ΑΛΛΑ δε μας δίνουν τίποτα, ΤΙΠΟΤΑ όμως!

mikes
08/05/2014, 19:39
αυτοφορο και μεσα πρεπει να τους χωνουν για κανα μηνα...

να τους γινει το ομικρον Ωμεγα να δουν τι εστι βερυκοκο!

γιατι εχετε την εντυπωση οτι οι ανευθυνοι που κυκλοφορουν ανασφαλιστοι,
θα σταματησουν να το κανουν με μια απλη αφαιρεση στοιχειων?? ας γελασω!!

KAWAMANRIDER
08/05/2014, 21:19
συμφωνω & εγω οτι θα επρεπε να ειναι τα ασφαλιστρα φθηνοτερα , αλλα αν δεν εχω να πληρωσω δεν κυκλοφορω , τελος , παω με ποδια , με μετρο κτλ , αλογο , γαιδαρο αν ειμαι επαρχια , ποδηλατο , αλλα οχι με μηχανοκινητο που θελει ασφαλεια ,

ασε μην ανοιξω τον βοθρο , γιατι αν πιασεις τους μ@λακες νεοελληνες που τοσα χρονια μυαλο δεν βαλανε & γυρνανε με το γ@μοαυτοκινητο μες στο κεντρο σαν ηλιθιοι , οι περισσοτεροι δεν εχουν καν καποιο σοβαρο λογο για να κυκλοφορουν με τ'αμαξι & για θεμα οικονομιας , ρυπανση , μποτιλιαρισματος κτλ , χιλιοι λογοι για να μην το παρεις το μπ@υρδελο τ'αμαξι & ειδικα στην πολη , ποσο μαλλον οταν δεν εχεις & ασφαλεια βρε ηλιθιε , ελεος με την βλακεια ,

ουτε βεβαια & τα μηχανακια βγαζω απέξω απο την ασφαλεια , οτι κυκλοφορει πρπει να ειναι ασφαλισμενο , αφαιρεση διπλωματος για πενταετια & κοινωνικη εργασια , μονο ετσι θα βαλουν μυαλο , η εγκαταληψη εχει γινει μοδα γ@μω το κερατο μου , ασε που αντι να προσεχουν που δεν εχουν ασφαλεια , κανουν & οτι παραβαση & μ@λακια τους ερθει στο μυαλο ,

στην ασφαλεια εκπτωση στην τιμη ναι , στις ποινες για ανασφαλιστο καμμια , αυξηση στην τιμωρια μεχρι τελικης πτωσης , μπας & στεροποιηθει το ζελε που κουβαλανε στο κεφαλι τους οι ανευθυνοι ελληναραδες

infidel
08/05/2014, 21:25
Αστική ευθύνη είναι και η ζημιά σε λαμαρίνα αλλά πάμε παρακάτω. 1) Στο παράδειγμά σου την ευθύνη εφόσον υπάρχει κακοτεχνία ή λάδια την έχει η υπηρεσία η φορέας που υπάγεται ο δρόμος (δηλαδή, υπουργείο, νομαρχία, δήμος) 2) Αυτοί που βρίσκονται στη στάση έχουν ΔΩΡΕΑΝ δημόσια περίθαλψη (πληρώνουμε και μάλιστα ΠΟΛΛΑ για τη φουκαριάρα) Οι λοιπές αποζημιώσεις βαραίνουν το φορέα. Αν δεν υπήρχαν λάδια ή κακοτεχνία αλλά λάθος χειρισμός εκεί πληρώνει ο υπαίτιος και αστικά αλλά και ποινικά. Το θέμα όμως είναι πως στην Ελλάδα μόνο ζητάνε να δώσουμε ΑΛΛΑ δε μας δίνουν τίποτα, ΤΙΠΟΤΑ όμως!

ρε παιδια εκει κολήσατε? πείτε ότ δεν υπήρχαν λάδια, ήταν νερά, σκατά, κάτι άλλο. λες και άμα υπάρχει μια κυλίδα λάδι θα βρεθεί ο υπέυθυνος. Και ποιοι ακριβώς έχουν δωρεαν περίθαλψή; αμα μείνει κανένας ανάπηρος και σε τρέχει στα δικαστήρια ποιος θα τον πληρώσει; τέλος πάντων, τα πολλά λεφτά τα πληρώνεις για τις σωματικές βλάβες γιατί έτσι και σε βγει κατά η δικαστική απόφαση δεν ξεχρεώνεις ούτε πουλώντας τα νεφρά σου.

KAWAMANRIDER
08/05/2014, 21:49
ρε παιδια εκει κολήσατε? πείτε ότ δεν υπήρχαν λάδια, ήταν νερά, σκατά, κάτι άλλο. λες και άμα υπάρχει μια κυλίδα λάδι θα βρεθεί ο υπέυθυνος. Και ποιοι ακριβώς έχουν δωρεαν περίθαλψή; αμα μείνει κανένας ανάπηρος και σε τρέχει στα δικαστήρια ποιος θα τον πληρώσει; τέλος πάντων, τα πολλά λεφτά τα πληρώνεις για τις σωματικές βλάβες γιατί έτσι και σε βγει κατά η δικαστική απόφαση δεν ξεχρεώνεις ούτε πουλώντας τα νεφρά σου.



φιλε μου μια χαρα τα λες , μαζι σου , αλλα αυτο που λες προυποθετει πρωτα απ'ολα να νοιαζεσαι για τον συναθρωπο σου , δευτερο να ζεις στην πραγματικοτητα & να την αντιλαμβανεσαι , δηλαδη οδηγω κατι που μπορει να σκοτωσει ή να ακρωτηριασει , ε ........... υπαρχει η γ@μημενη πιθανοτητα να προκαλεσω ατυχημα ρε π@υστη μου , πως να το κανουμε δηλαδη , αλλα εδω ζουμε στον πλανητη των πιθηκων ,

λεει η κ@ριολα " μεχρι την λαικη το πηρα , που να φανταστω ............ " , ναι μωρη ηλιθια η ζωη δεν ειναι τουρκικο σιριαλ , ολα μπορει να συμβουν , στην τελικη τραβα με τα ποδια με ενα καροτσι ηλιθια για ενα κιλο πατατες , ποσο μαλλον οταν εισαι εντελως ανεγκεφαλη ή εντελως κ@ριολα & γραφεις στο μ@υνι σου το στοπ , μπαινεις αναποδα σε μονοδρομο & γ@μας την υγεια & την ζωη του αλλουνου & δεν εισαι & σε θεση να τον αποζημιωσεις τουλαχιστον χρηματικα ,

ολα μπορει να συμβουν , φταιμε δεν φταιμε , τουλάχιστον αν ειμαστε υπαιτιοι να φροντισουμε - μεσω της ασφαλειας - για αυτους που βλαψαμε , ελεος να συζηταμε μετα απο τοσο αιμα στους ελληνικους δρομους ακομα για την γ@μημενη ασφαλεια

KAWAMANRIDER
08/05/2014, 21:56
σορυ για να μην παρεξηγηθω , δεν την λεω σε καποιον , την αγανακτηση μου εκφραζω


& να επισημανω οτι τσακωθηκα με γειτονα γιατι του τρακαρε παρκαρισμενο τ' αμαξι μια αρχικ@ριολα & του κλαφτηκε επειδη δεν ειχε ασφαλεια & την αφησε να φυγει , κανεναν χωρις ασφαλεια μην λυπαστε σε ατυχημα , οτι & να γινει μην τους αφηνετε να φυγουν , ειναι πολυ πιθανον να παρατησουν & ανθρωπο να πεθανει

nikos_abel
09/05/2014, 07:00
σορυ για να μην παρεξηγηθω , δεν την λεω σε καποιον , την αγανακτηση μου εκφραζω


Το καταλάβαμε αλλα ρε φιλαράκι ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ όχι άλλο & επιτέλους :lol:

Zid
09/05/2014, 07:35
Ολο το ζεφύρι και το μενίδι έχει συγκλονιστεί... !!!δεν οδηγάει κανείς το datsun ,lada του πάνε ολοι με τα πόδια... :bawl:

KAWAMANRIDER
09/05/2014, 11:02
Το καταλάβαμε αλλα ρε φιλαράκι ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ όχι άλλο & επιτέλους :lol:



:) οκ , σορυ το κουρασα το θεμα , αλλα προσωπικα δεν ξερω αν την παλευω αλλο με τους μ@λακες εκει εξω & με αυτα που εχουν συμβει , οκ ολοι λιγο πολυ μια απ'τα ιδια , προσωπικα το θεωρω παρα πολυ σοβαρο θεμα & καποια στιγμη θα ανοιξω θεματακι μπας & μπορεσουμε να κανουμε & κατι για να αλλαξει εστω & στο ελαχιστο η κατασταση , ενημερωση κτλ

George_Sp
09/05/2014, 11:07
&&&&&&&&&& :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=6rsLWCyeA64

amyroukai
09/05/2014, 12:16
Πέρα απο τους ανασφαλιστους, που το κράτος αν ήθελε πιάνει τώρα αυτή τη στιγμή με δύο κλικ σ' ενα excelοφυλλο, είναι και δαυτοι που παρέδωσαν πινακίδες αλλά κυκλοφορούν κανονικά, περνάνε ΚΑΙ μπροστά απο τα "οργανα" και όλα μια χαρά...

teogtp
09/05/2014, 12:20
Πέρα απο τους ανασφαλιστους, που το κράτος αν ήθελε πιάνει τώρα αυτή τη στιγμή με δύο κλικ σ' ενα excelοφυλλο, είναι και δαυτοι που παρέδωσαν πινακίδες αλλά κυκλοφορούν κανονικά, περνάνε ΚΑΙ μπροστά απο τα "οργανα" και όλα μια χαρά...

Εδω τα ιδια τα "οργανα" κυκλοφορουν χωρις πινακιδες,κρανος ..........

GFawkes
09/05/2014, 12:25
Και επίσης το σωστό είναι να πέσουν τα ασφάλιστρα. Δεν μου φαίνεται πως συμβαδίζουν με την εποχή ούτε τα ασφάλιστρα ούτε αυτά που προσφέρουν.

+1000

To αυτο....

amyroukai
09/05/2014, 19:09
Εδω τα ιδια τα "οργανα" κυκλοφορουν χωρις πινακιδες,κρανος ..........

Προ... τριετίας. Έχει σπάσει το ταψί του Ζ και το έχω στην τσάντα, σε σακκούλα γιατί βαργιέμαι να το ξαναπεράσω. Πάω τράπεζα και μου την πέφτουν τα βεστρόμ με τα όπλα. Ελέγχουν όλα ΟΚ, τους δείχνω και την πινακίδα, μου λέει ο ένας "βάλε την ρε συ επάνω, ντάξει σε είδα προβλεπόμενα ντυμένο και τους λέω δικός μας είναι ρε τι να ελέγξουμε αλλά ρε συ με το Ζ απ'έξω από τράπεζα και εσύ;"
Οπότε μάθαμε τα εξής: Οι δικοί τους κατά κανόνα απινακίδωτοι "γιατί αν έχουν την πινακίδα σου τα κωλόπαιδα σε βρίσκουν και κινδυνεύεις", το Ζ είναι το αγαπημένο των ληστών τραπεζών...; Πάντως ένα εξάμηνο, ΣΥΝΕΧΩΣ μου την έπεφταν. Μετά με το fazer ηρέμησα... :)

Με τα ανασφάλιστα ρε Shooter δεν έλεγαν από την αρχή του χρόνου ότι θα αντιπαραβάλλουν πινακίδες σε κυκλοφορία (που τις έχει η εφορία στους υπολογιστές της) με τα στοιχεία από τα ασφαλισμένα των εταιριών για να τους βρουν; ΜΠΟΡΟΥΝ να τους βρουν, απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να το κάνουν. Τα "άμα σε πιάσουν σε πήδηξαν" είναι μαλακίες, τάχα δήθεν κάνουμε κάτι.

SHOOTER045
09/05/2014, 20:54
Αυτό με την αντιπαραβολη από συγκοινωνιών και ασφαλιστικές το έβλεπα κάτι πολυυυυυυ μακρινό αφού τα υπουργεία μεταξύ τους είναι χαμένα στην μετάφραση
Νομίζω ότι πάλι πετάνε το μπαλάκι στην Αστυνομία αφού τους είναι κόπος να κάνουν διασταύρωση στοιχείων








Όσο για τους ακρανωτους απινακιδωτους και εν γενη παραβάτες συναδέλφους με βρίσκει κάθετα αντίθετο
Δεν είναι θέμα επαγγέλματος
Είναι αν το χεις
Και σε μεγάλη πόλη ήμουν και χανομουν στο πλήθος
Αλλά δικαιώματα δεν έδινα
Πόσο δε μάλλον εδώ σε μικρή περιοχή που<γνωριζομαστε>να σταματήσω κανέναν και να μου πει-με γράφεις για πινακίδα, αλλά εσύ δεν έχεις-δυστηχως αυτοί που φαίνονται φαίνονται και δίνουν άσχημα παραδείγματα φαίνονται

o_gavros
09/05/2014, 22:08
αυτοφορο και μεσα πρεπει να τους χωνουν για κανα μηνα...

να τους γινει το ομικρον Ωμεγα να δουν τι εστι βερυκοκο!

γιατι εχετε την εντυπωση οτι οι ανευθυνοι που κυκλοφορουν ανασφαλιστοι,
θα σταματησουν να το κανουν με μια απλη αφαιρεση στοιχειων?? ας γελασω!!

νομίζω ότι ορισμένοι, όπως ο φίλος Μικες εδώ, ξεφεύγετε λίγο με τους αφορισμούς λόγω της -δικαιολογημένης σας κατα τα άλλα- αγανάκτησης.

Εξηγούμαι.
"Εμένα" τον ελεύθερο επαγγελματία,τον μεροκαματιάρη όχι τον μεγαλοεργολάβο, που το τέβε και η εφορία με έχει γονατίσει, με έχει φέρει ένα βήμα πριν το λουκέτο με ότι αυτό συνεπάγεται,που κάνω το σκατό μου παξιμάδι γιατί η δουλειά έχει πτώση έως και 80%, και που το αυτοκίνητο μου είναι το βασικό μου εργαλείο για να βγάλω το ψωμί μου,αλλά τα γαμήδια τα λεφτά ΔΕΝ μου φτάνουν για να το ασφαλίσω, θα μου προτείνετε ότι ειπώθηκε μέχρι τώρα στο θρεντ (και με το ανάλογο ύφος);;;
Να πάω με το μετρό,το λεωφορείο,το ποδήλατο; και όλα τα εργαλεία στην πλάτη;

Επικαλούμαστε πάντα τη νομιμότητα, χωρίς όμως ποτέ να λαμβάνουμε υπόψην ότι το ίδιο το μπουρδελάκι που λέγεται Ελληνικό κράτος,δεν φέρεται με την αντίστοιχη νομιμότητα,αυτή της ηθικής,απέναντι στους πολίτες του.
Για πείτε μου ρε παιδιά,τι να κάνω "εγω" που στο τέλος του μήνα το ταμείο είναι μόνιμα μείον.

Δε δικαιολογώ την χρήση ανασφάλιστων οχημάτων.Μπορώ όμως να καταλάβω πως κάποιοι επιλέγουν να παρανομήσουν λόγω οικονομικής ανέχειας.



Υγ:το πρώτο πρόσωπο,ελπίζω να κατάλαβετε ότι δεν πάει για μενα προσωπικά

George_Sp
09/05/2014, 22:18
Να στο πω πολύ απλά.

Είναι απόλυτα κατανοητό να ζορίζεται κάποιος απίστευτα πολύ λόγω κρίσης και να μην έχει στον ήλιο μοίρα. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα προσθέσει ένα ακόμα πρόβλημα στην καθημερινότητα των υπολοίπων που, ας πούμε, στάθηκαν πιο τυχεροί.

Πριν αγοράσω μηχανή κουβάλαγα τη δουλειά στη πλάτη με το ποδήλατο σε όλη την Αθήνα. Ήταν η εποχή που ζορίστηκα όσο τίποτα στη ζωή μου και που ευτυχώς κατάφερα και είχα ένα ποδήλατο για να μετακινούμαι. Δεν υπάρχει δικαιολογία όταν υπάρχουν λύσεις. Ακόμα και αν όπως λες το μπουρδελοκράτος σε αναγκάζει να αψηφίσεις τους νόμους. Το να αψηφίσεις έναν νόμο που δεν ζημιώνει τους γύρω σου ακόμα και σε υποτιθέμενο σενάριο εγώ είμαι υπέρ αν πρόκειται για την επιβίωσή σου.
(π.χ. να μην πληρώσεις διόδια για δρόμους που έχουν χιλιοπληρωθεί)

Το να αψηφίσεις νόμους όμως που εν δυνάμει μπορούν να αποφέρουν ολέθριες οικονομικές ή άλλες συνέπειες προς εσένα ή άλλες οικογένειες αυτό δε πρέπει να το παίρνουμε ελαφρά τη καρδία.

Για μένα λοιπόν ανασφάλιστο όχημα δε νοείται γιατί μπορεί να συμβεί το μοιραίο και να τρέχεις και να μην φτάνεις εσύ ή ο παθών.
Το να ανεβάσεις τη μπάρα του μπόμπολα που έχει να ταίζει και τα τετράκις δισέγγονα και στα 5 σόγια που θα τον ακολουθήσουν 5γενιές μετά, Ε ΝΑ ΣΤΑ @@ ΜΑΣ πραγματικά.

mikes
09/05/2014, 22:29
νομίζω ότι ορισμένοι, όπως ο φίλος Μικες εδώ, ξεφεύγετε λίγο με τους αφορισμούς λόγω της -δικαιολογημένης σας κατα τα άλλα- αγανάκτησης.

Εξηγούμαι.
"Εμένα" τον ελεύθερο επαγγελματία,τον μεροκαματιάρη όχι τον μεγαλοεργολάβο, που το τέβε και η εφορία με έχει γονατίσει, με έχει φέρει ένα βήμα πριν το λουκέτο με ότι αυτό συνεπάγεται,που κάνω το σκατό μου παξιμάδι γιατί η δουλειά έχει πτώση έως και 80%, και που το αυτοκίνητο μου είναι το βασικό μου εργαλείο για να βγάλω το ψωμί μου,αλλά τα γαμήδια τα λεφτά ΔΕΝ μου φτάνουν για να το ασφαλίσω, θα μου προτείνετε ότι ειπώθηκε μέχρι τώρα στο θρεντ (και με το ανάλογο ύφος);;;
Να πάω με το μετρό,το λεωφορείο,το ποδήλατο; και όλα τα εργαλεία στην πλάτη;

Επικαλούμαστε πάντα τη νομιμότητα, χωρίς όμως ποτέ να λαμβάνουμε υπόψην ότι το ίδιο το μπουρδελάκι που λέγεται Ελληνικό κράτος,δεν φέρεται με την αντίστοιχη νομιμότητα,αυτή της ηθικής,απέναντι στους πολίτες του.
Για πείτε μου ρε παιδιά,τι να κάνω "εγω" που στο τέλος του μήνα το ταμείο είναι μόνιμα μείον.

Δε δικαιολογώ την χρήση ανασφάλιστων οχημάτων.Μπορώ όμως να καταλάβω πως κάποιοι επιλέγουν να παρανομήσουν λόγω οικονομικής ανέχειας.



Υγ:το πρώτο πρόσωπο,ελπίζω να κατάλαβετε ότι δεν πάει για μενα προσωπικά νταξει εσενα αμα (κουφια η ωρα που το γραφω...) σε κοπανησει και σε σακατεψει κανεις ανασφαλιστος, δειξτου κατανοηση οταν σου πει αυτες ακριβως τις δικαιολογιες, αστον να φυγει και οτι ζημια παθεις εσυ η το οχημα σου φτιαξτην απο την τσεπη σου..

φιλε δεν υπαρχει δικαιολογια σε αυτο το θεμα! προτημας δλδ για να γλυτωσεις 35 ευρω τον μηνα να χασεις περιουσιες που χτιστηκαν με κοπο και αγωνα και να πληρωνεις και μια ζωη απο πανω? (το δευτερο ενικο δεν αναφερεται προσωπικα σε σενα... χρησιμοποιηθικε γιατι εβαλες κι εσυ πρωτο προσωπο)

o_gavros
09/05/2014, 22:43
Να στο πω πολύ απλά.

Είναι απόλυτα κατανοητό να ζορίζεται κάποιος απίστευτα πολύ λόγω κρίσης και να μην έχει στον ήλιο μοίρα. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα προσθέσει ένα ακόμα πρόβλημα στην καθημερινότητα των υπολοίπων που, ας πούμε, στάθηκαν πιο τυχεροί.

Πριν αγοράσω μηχανή κουβάλαγα τη δουλειά στη πλάτη με το ποδήλατο σε όλη την Αθήνα. Ήταν η εποχή που ζορίστηκα όσο τίποτα στη ζωή μου και που ευτυχώς κατάφερα και είχα ένα ποδήλατο για να μετακινούμαι. Δεν υπάρχει δικαιολογία όταν υπάρχουν λύσεις. Ακόμα και αν όπως λες το μπουρδελοκράτος σε αναγκάζει να αψηφίσεις τους νόμους. Το να αψηφίσεις έναν νόμο που δεν ζημιώνει τους γύρω σου ακόμα και σε υποτιθέμενο σενάριο εγώ είμαι υπέρ αν πρόκειται για την επιβίωσή σου.
(π.χ. να μην πληρώσεις διόδια για δρόμους που έχουν χιλιοπληρωθεί)

Το να αψηφίσεις νόμους όμως που εν δυνάμει μπορούν να αποφέρουν ολέθριες οικονομικές ή άλλες συνέπειες προς εσένα ή άλλες οικογένειες αυτό δε πρέπει να το παίρνουμε ελαφρά τη καρδία.

Για μένα λοιπόν ανασφάλιστο όχημα δε νοείται γιατί μπορεί να συμβεί το μοιραίο και να τρέχεις και να μην φτάνεις εσύ ή ο παθών.
Το να ανεβάσεις τη μπάρα του μπόμπολα που έχει να ταίζει και τα τετράκις δισέγγονα και στα 5 σόγια που θα τον ακολουθήσουν 5γενιές μετά, Ε ΝΑ ΣΤΑ @@ ΜΑΣ πραγματικά.


νταξει εσενα αμα (κουφια η ωρα που το γραφω...) σε κοπανησει και σε σακατεψει κανεις ανασφαλιστος, δειξτου κατανοηση οταν σου πει αυτες ακριβως τις δικαιολογιες, αστον να φυγει και οτι ζημια παθεις εσυ η το οχημα σου φτιαξτην απο την τσεπη σου..

φιλε δεν υπαρχει δικαιολογια σε αυτο το θεμα! προτημας δλδ για να γλυτωσεις 35 ευρω τον μηνα να χασεις περιουσιες που χτιστηκαν με κοπο και αγωνα και να πληρωνεις και μια ζωη απο πανω? (το δευτερο ενικο δεν αναφερεται προσωπικα σε σενα... χρησιμοποιηθικε γιατι εβαλες κι εσυ πρωτο προσωπο)

Μάγκες, δεν διαφωνώ πουθενά με όσα λέτε.

Σας έδωσα όμως ένα παράδειγμα το οποίο είναι πέρα για πέρα αληθινό (αναφέρομαι σε συγγενείς και φίλους μου ελ.επαγγελματίες που τα 200€/εξάμηνο είναι αβάσταχτο βάρος) και αντί απαντήσεων έλαβα, απο την μία, θεωρία (γιατί για να σε δω να κουβαλάς ένα φορτηγό εργαλεία στο ποδήλατο, και τότε αρχίζω μαθήματα αιώρησης επιτόπου) και απο την άλλη, λαϊκισμό (σόρρυ Μικε αλλά είναι ορισμός του λαϊκισμού η απάντηση σου).

Το παράδειγμα,δεν το έγραψα για να ανοίξω μια ακόμα αντιπαράθεση.
Με ενόχλησε ας πούμε, το ύφος των γραφομένων.
Λες και ολα είναι μόνο άσπρα ή μόνο μαύρα.

Προφανως και δεν πρέπει να οδηγείς ανασφάλιστο όχημα.
Τι θα έκανες όμως "εσύ", αν ήσουν πχ ηλεκτρολόγος, και επειδή σου κάθονταν δουλειά με το σταγονόμετρο δεν σου φτάνουν να τα έχεις όλα πληρωμένα ,ενώ πίσω όλοι περιμένουν απο σένα για να φάνε;

mikes
09/05/2014, 22:55
αυτό το πραγμα μας εχει φαει! το ότι όταν λεμε τα πραγμματα όπως πρεπει να είναι και όχι όπως θα θελαμε να είναι, κατηγορούμαστε για λαϊκισμο!
το τι θα εκανα το ανεφερα πιο πανω! σε καμια περιπτωση δεν θα ρισκαριζα το βιος μου για 35 νευρω τον μηνα! ναι, θα αφηνα κατι άλλο απληρωτο, αλλα αυτό σιγουρα δεν θα ηταν κατι που θα επηρεαζε τους γυρω μου σε περιπτωση στραβης...



μην το βλέπεις σαν αντιπαραθεση... κουβεντα κανουμε!
αντιπαραθεση θα ηταν αν η απαντησεις ξεκικουσαν με τις εξης φρασεις:

-ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ... μπλα μπλα μπλα....
-ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΔΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΛΑΡΟ ΡΕ ΜΠΟΥΧΕΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΝΑ... μπλα μπλα μπλα...
-ΑΝΤΕ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΡΕ ΞΕΡΟΛΑ... μπλα μπλα μπλα...
:lol: :lol: :lol:

George_Sp
09/05/2014, 22:56
15-20χιλιόμετρα ημερησίως με το ποδήλατο και 1-2 λάπτοπ σε τσάντα πλάτης. Βάρος περίπου στα 5-10κιλά.
Για περίπου 2σερί χρόνια.

o_gavros
09/05/2014, 23:08
αυτό το πραγμα μας εχει φαει! το ότι όταν λεμε τα πραγμματα όπως πρεπει να είναι και όχι όπως θα θελαμε να είναι, κατηγορούμαστε για λαϊκισμο!
το τι θα εκανα το ανεφερα πιο πανω! σε καμια περιπτωση δεν θα ρισκαριζα το βιος μου για 35 νευρω τον μηνα! ναι, θα αφηνα κατι άλλο απληρωτο, αλλα αυτό σιγουρα δεν θα ηταν κατι που θα επηρεαζε τους γυρω μου σε περιπτωση στραβης...



μην το βλέπεις σαν αντιπαραθεση... κουβεντα κανουμε!
αντιπαραθεση θα ηταν αν η απαντησεις ξεκικουσαν με τις εξης φρασεις:

-ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ... μπλα μπλα μπλα....
-ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΑΠΟΔΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΛΑΡΟ ΡΕ ΜΠΟΥΧΕΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΝΑ... μπλα μπλα μπλα...
-ΑΝΤΕ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΡΕ ΞΕΡΟΛΑ... μπλα μπλα μπλα...
:lol: :lol: :lol:

Δεν το βλέπω σαν αντιπαράθεση φίλε.απλά λέω ότι η φάση έχει σφίξει αφόρητα πολύ, αφόρητα όμως, για κάποιους.



15-20χιλιόμετρα ημερησίως με το ποδήλατο και 1-2 λάπτοπ σε τσάντα πλάτης. Βάρος περίπου στα 5-10κιλά.
Για περίπου 2σερί χρόνια.

φίλε,δεν πάω να μειώσω την ταλαιπώρια που τραβηξες.
Απλά λέω ότι για κάποιους,το ποδήλατο/μμε/βάρκα/κλπ,δεν είναι λύση.
ένας μάστορας,έχει ένα σκασμό εργαλεία που πρέπει να κουβαλάει μαζί του σε μια δουλειά.

και τέλος πάντων το νόημα της "ένστασης" μου νομίζω το καταλάβατε.

KAWAMANRIDER
10/05/2014, 00:33
νομίζω ότι ορισμένοι, όπως ο φίλος Μικες εδώ, ξεφεύγετε λίγο με τους αφορισμούς λόγω της -δικαιολογημένης σας κατα τα άλλα- αγανάκτησης.

Εξηγούμαι.
"Εμένα" τον ελεύθερο επαγγελματία,τον μεροκαματιάρη όχι τον μεγαλοεργολάβο, που το τέβε και η εφορία με έχει γονατίσει, με έχει φέρει ένα βήμα πριν το λουκέτο με ότι αυτό συνεπάγεται,που κάνω το σκατό μου παξιμάδι γιατί η δουλειά έχει πτώση έως και 80%, και που το αυτοκίνητο μου είναι το βασικό μου εργαλείο για να βγάλω το ψωμί μου,αλλά τα γαμήδια τα λεφτά ΔΕΝ μου φτάνουν για να το ασφαλίσω, θα μου προτείνετε ότι ειπώθηκε μέχρι τώρα στο θρεντ (και με το ανάλογο ύφος);;;
Να πάω με το μετρό,το λεωφορείο,το ποδήλατο; και όλα τα εργαλεία στην πλάτη;

Επικαλούμαστε πάντα τη νομιμότητα, χωρίς όμως ποτέ να λαμβάνουμε υπόψην ότι το ίδιο το μπουρδελάκι που λέγεται Ελληνικό κράτος,δεν φέρεται με την αντίστοιχη νομιμότητα,αυτή της ηθικής,απέναντι στους πολίτες του.
Για πείτε μου ρε παιδιά,τι να κάνω "εγω" που στο τέλος του μήνα το ταμείο είναι μόνιμα μείον.

Δε δικαιολογώ την χρήση ανασφάλιστων οχημάτων.Μπορώ όμως να καταλάβω πως κάποιοι επιλέγουν να παρανομήσουν λόγω οικονομικής ανέχειας.



Υγ:το πρώτο πρόσωπο,ελπίζω να κατάλαβετε ότι δεν πάει για μενα προσωπικά








εχω φαει αρκετα πακετα & ταλαιπωρια με δουλεια πολυ πριν της κρισης για τους περισσοτερους & συμφωνω με οτι λες , αλλα η ζωη & η υγεια ειναι τεραστιο αγαθο & μη συγκρισιμο , δεν κατηγορω τους συναθρωπους μου για την τραγικη τους κατασταση , ελεος , για την αγνοια , την αμελεια ισως - δεν λεμε δολο - οτι το οχημα με το οποιο κινουνται & η χρηση του βασει του νομου των πιθανοτητων ειναι ικανο να τραυματισει ή να σκοτωσει ανθρωπο ,

ενηλικες ειμαστε οφειλουμε να κατανοουμε την ευθυνη που εχουμε για την πιθανοτητα που θα χρειαστει να αποζημιωσουμε & να αποκαταστησουμε την υλικη ζημια το λιγοτερο , αλλα την υγεια & την σωματικη βλαβη καποιου συνανθρωπου μας που εστω κατα λαθος βλαψαμε , που ειναι το σημαντικοτερο ολων , σορυ αν σε ενοχλησε το υφος μου φιλε :beer:, η αγανακτηση για την ανευθυνοτητα που βλεπω γυρω δεν παλευεται , σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα οριο
















υ.γ. σορυ & για τα & :a2:

stefanos
10/05/2014, 02:08
Τι θα έκανες όμως "εσύ", αν ήσουν πχ ηλεκτρολόγος, και επειδή σου κάθονταν δουλειά με το σταγονόμετρο δεν σου φτάνουν να τα έχεις όλα πληρωμένα ,ενώ πίσω όλοι περιμένουν απο σένα για να φάνε;

Δηλαδή το βλέπεις πιθανό κάτι να αλλάξει και ξαφνικά να φτάσουν για να πορευτούμε?
Δεν θα συμβεί.

o_gavros
10/05/2014, 17:59
Καβαμαν, δεν χρειάζονται συγνώμες φίλε. κουβέντα κάνουμε,κατανοώ την αγανάκτηση.


Δηλαδή το βλέπεις πιθανό κάτι να αλλάξει και ξαφνικά να φτάσουν για να πορευτούμε?
Δεν θα συμβεί.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς (ως προς το θέμα) εννοείς με το παραπάνω

tsompanis
10/05/2014, 22:06
georgesp - mikes θα συμφωνήσω μαζί σας,όπως συμφωνεί και ο γαύρος.
αλλά οι περισσότεροι γύρω μας πλέον τα έχουν γράψει κανονικά.παλεύουν για το σούπερ μαρκετ της ημέρας.η ασφάλεια των αυτοκινήτων είναι το τελευταίο που τους απασχολεί.
κάπου διάβαζα,πόσοι δεν έχουν πληρώσει τέλη κυκλοφορίας και κυκλοφορούν κανονικά!ότι να ναι λέμε!

teo_g7
10/05/2014, 23:06
georgesp - mikes θα συμφωνήσω μαζί σας,όπως συμφωνεί και ο γαύρος.
αλλά οι περισσότεροι γύρω μας πλέον τα έχουν γράψει κανονικά.παλεύουν για το σούπερ μαρκετ της ημέρας.η ασφάλεια των αυτοκινήτων είναι το τελευταίο που τους απασχολεί.
!

Να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει το πρωτο που θα τους απασχολεί αν συμβεί καμια αναποδια!
Ρε μάγκες όλα ωραία και καλά αλλά προσεχτε γιατί μια στραβη μπορεί να σας διαλυσει όλη τη ζωή (κι όχι μονο τη δική σας).Αυτός δηλαδή που δεν έχει να δώσει για ασφάλεια έχει να δώσει για λάστιχα η για τακάκια;;;Η ανέχεια δε μπορεί για να κανένα λογο να δικαιολογήσει την κυκλοφορία "τάφων" στους δρόμους και όσο πιο γρήγορα το καταλαβετε τόσο το καλύτερο. Σε κανέναν δεν περισσεύουν αυτές τις μερες!

Επίσης σε όλους εσας που κραζετε για εγκαταλείψεις σε τροχαία φαντάζομαι οτι δε χρειάζεται να επισημανω πως ο ανασφαλιστος την "κανει" πιο εύκολα!

billyP
11/05/2014, 07:24
Εφόσον δεν θα υπάρχει ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά, ο παθών κάνει δικαστήριο στον ανασφάλιστο ζητώντας τη μάνα του κ τον πατέρα του....αν υπάρχει μάλιστα και τραυματισμός, οι απαιτήσεις θα πάνε πολυ πολύ ψηλά....σημειώνω δε, οτι ο δικαστής είναι αμείλικτος προς τους ανασφάλιστους....
Έχω πρόσφατο παράδειγμα ενός ατυχήματος με θάνατο, όπου το δικαστήριο επιδίκασε 250.000 στην οικογένεια και ο ανασφάλιστος παραμένει φυλακή γιατί δεν μπορεί να τα δώσει !!!!!

tsompanis
11/05/2014, 09:09
Να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει το πρωτο που θα τους απασχολεί αν συμβεί καμια αναποδια!
!

Σιγουρος ειμαι!
Και δεν υπαρχει περιπτωση να σε διαβασει κανενας γιατι δεν θα τους βρεις εδω μεσα.
Και στο θεμα ανασφαλιστα το εχουμε αναφερει αυτο πολλες φορες.
Οσο και να το λεμε εμεις ο ελληναρας θα συνεχιζει το βιολι του.
Δεν αλλαζει με τιποτα και ιδιως τωρα που δεν του περισευουν κιολας!

tsompanis
11/05/2014, 09:14
Εφόσον δεν θα υπάρχει ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά, ο παθών κάνει δικαστήριο στον ανασφάλιστο ζητώντας τη μάνα του κ τον πατέρα του....αν υπάρχει μάλιστα και τραυματισμός, οι απαιτήσεις θα πάνε πολυ πολύ ψηλά....σημειώνω δε, οτι ο δικαστής είναι αμείλικτος προς τους ανασφάλιστους....
Έχω πρόσφατο παράδειγμα ενός ατυχήματος με θάνατο, όπου το δικαστήριο επιδίκασε 250.000 στην οικογένεια και ο ανασφάλιστος παραμένει φυλακή γιατί δεν μπορεί να τα δώσει !!!!!

Και τι θα γινει νομιζεις;ο παθων θα παρει τα @ρχιδια του και ο μαλακας θα κατσει μεσα 2-3 χρονια και θα ξανακυκλοφορει στο δρομο....χαλαρα και στανταρ...

macedonas
11/05/2014, 11:22
Και τι θα γινει νομιζεις;ο παθων θα παρει τα @ρχιδια του και ο μαλακας θα κατσει μεσα 2-3 χρονια και θα ξανακυκλοφορει στο δρομο....χαλαρα και στανταρ...

+1000
Χέστηκα εγώ αν ο ανασφάλιστος μπει μέσα για 2 ,ή 102 χρόνια όταν εγώ θα είμαι με σπασμένα πόδια , πλευρά και μια μηχανή για πέταμα !!!

gregogti
11/05/2014, 15:32
αναρωτηθειτε γιατι ξαφνικα υπαρχουν τοσα ανασφαλιστα???ενω παλια δεν υπηρχαν...ποιος φταιει??

devil's animal
11/05/2014, 16:37
ευτυχως ή δυστυχως, δεν υπαρχει δικαιολογια ως προς την ασφαλιση του οχηματος...
και αυτο γιατι ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να μεταμορφωθει σε φονικο οπλο..θες τα λαδια στον δρομο, θες οι λακουβες, θες ενα ελλιπες σερβις, θες η μ@λακια του οδηγου, θες μια αστοχια υλικου...κλπ...μπορει να παρει την ζωη απο κοσμο που δεν φταιει...αλλα και να φταιει, το ιδιο ειναι το αποτελεσμα...

ολοι ζουμε στους δυσκολους αυτους καιρους που δεν βγαινουν για τιποτα..και ειδικα αν εχεις υποχρεωσεις "βαριας μορφης", πρεπει να βαζεις προτεραιοτητες για να την παλεψεις...

ε, μια προτεραιοτητα ειναι να ασφαλισεις το οχημα σου γιατι μπορει να καταστραφεις εσυ και ολη σου η οικογενεια...
και (συγνωμη που θα το πω αλλα ετσι πιστευω), μπορει καποιος να ειναι στα @@ του για τον εαυτο του...αν θα κατσει μεσα στην φυλακη ή που οτι λεφτα πιανει στα χερια του θα τα δινει και δεν μπορεσει ποτε να εχει κατι στ'ονομα του, αλλα δεν νομιζω να ειναι στα @@ του για την οικογενεια του και τα παιδια του..
δεν νομιζω να μην θελει να τα ζησει καθως μεγαλωνουν..
δεν νομιζω να μην θελει να αποκτησουν εφοδια μεγαλωνοντας...
δεν νομιζω να μην θελει μια καλη ζωη γι'αυτα (ειτε με υλικα αγαθα, ειτε με πνευματικα)...

ολα αυτα, και αλλα πολλα θα καταστραφουν για μια στιγμη, για ενα δευτερολεπτο, για 40€ τον μηνα...:(

οποτε πρωτιστως, οταν ασφαλιζουμε το κανουμε για την οικογενεια μας και εμας τους ιδιους και δευτερευοντως για τους αλλους...
ισως αν καποιοι το δουν ετσι, να ασφαλισουν το οχημα τους...
γιατι πολλοι πιστευουν οτι η ασφαλεια θα καλυψει τους αλλους...ΛΑΘΟΣ...πρωτα τον δικο μας κwλο καλυπτει και μετα τους αλλους...
:wave2:

McTalas
11/05/2014, 20:07
αναρωτηθειτε γιατι ξαφνικα υπαρχουν τοσα ανασφαλιστα???ενω παλια δεν υπηρχαν...ποιος φταιει?? η μαλακια που μας δερνει φταιει!!!!

sergiosm
11/05/2014, 20:16
Proxthes stin agia barbara, yaris ekleise papaki yamaha kai to erikse sta kagkela. Ksapla o papobios, kommatia to papi, podies fanaria marspiedes rimadio ola. Katebainei o odigos tou yaris kai leei: ftaio, se ekleisa , exeis asfaleia?
Elikse, tou leei o papobios.

ANTE GEIAAAAA tou leei o allos kai anaxorise.

aksizei gia 30-40 euro na kykloforeis etsi ???

Το θέμα όμως εν προκειμένω, αφού όπως το περιγράφεις υπαίτιο ήταν το yaris, είναι αν ήταν αυτό ασφαλισμένο και όχι το παπί.

Από εκεί και πέρα, η συμπεριφορά του οδηγού του yaris εκτός από ασχετοσύνη, δείχνει και το επίπεδό του.

Αυτός κανονικά θέλει πολύ &Ι$Ι%$($%@#