PDA

View Full Version : Περίεργο πρόβλημα στην εκκίνηση



zannisvel
08/05/2014, 15:58
1)Λοιποιν το ΧΤ ξεκιναει τρομερα ευκολα κρυο (με Choke).
2)Ξεκιναει εξισου ευκολα οταν ειναι ζεστο (χωρις choke)

Ολα καλα μεχρι εκει.

Χθες και σημερα το αφησα στον ηλιο, αναγκαστικα αφου ηρθα αργα στο γραφειο και μου ειχαν παρει τη θεση. Το μηχανακι οταν πηγα μετα απο 4-5 ωρες δυσκολευοταν, δεν ξεκιναγε ουτε με το choke ουτε χωρις. Επρεπε να το τραβηξω καπου στη μεση και να δωσω και λιγο γκαζι. Ηταν λες και βρισκοταν σε μια ενδιαμεση κατασταση μεταξυ 1) και 2).

εξωτερικη θερμοκρασια 22C υπο σκια
Ειναι φυσιολογικο η κατι τρεχει?

George_Sp
08/05/2014, 16:01
Μήπως το σκάλισε κανένας;
Εκτός αν η ντίζα του choke έχει κάνα θέμα και σκαλώνει κάπου λόγω φθοράς/παλαιότηας και θέλει αλλαγή.

zannisvel
08/05/2014, 16:04
To choke στο ΧΤ ειναι πανω στο carb αρα δεν υπαρχει θεμα με ντιζα. Τωρα να το πειραξε κανεις δε ξερω, αλλα τι να του εκανε?
Απλα δε ξερω αν για να ξεκινησει οταν η θερμοκρασια του κινηηρα ειναι σε μια ενδιαμεση θερμοκρασια παιζει ρολο στο ποσο αερα χρειαζεται για να ξεκινησει.

George_Sp
08/05/2014, 16:08
προφανώς και ανάλογα τις καιρικές συνθήκες υγρασία θερμοκρασία, θέλει ρύθμιση στο σωστό σημείο.

Εδώ στο injection ρυθμίζω ρελαντί ανάλογα τον καιρό, να πετυχαίνω πάντα το 1350rpm που λέει ο κατασκευαστής.

zannisvel
08/05/2014, 16:17
Πρωτη φορα εχω να κανω με carbs και νομιζω βγαζω φοβιες. Θεωρητικα ακουγεται σωστο αλλα δεν το εχω ξανακουσει απο καποιον. Με ολα τα αλλα μηχανακια , ειχα το αντιθετο προβλημα, δυσκολευοντουσαν στα κρυα.

OldMan
08/05/2014, 16:19
1)το αφησα στον ηλιο,
εξωτερικη θερμοκρασια 22C υπο σκια
Ειναι φυσιολογικο η κατι τρεχει?
Φυσιολογικότατο ειναι γιατι η βενζίνη στο τεπόζιτο σιγουρα δεν ειχε 22βC...

zannisvel
08/05/2014, 16:59
Φυσιολογικότατο ειναι γιατι η βενζίνη στο τεπόζιτο σιγουρα δεν ειχε 22βC...

Thanks,
:beer:
αλλα τι σχεση εχει η θερμοκρασια της βενζινης?

OldMan
08/05/2014, 17:26
αλλα τι σχεση εχει η θερμοκρασια της βενζινης?
Έλα μου ντε...:smokin:

Από τη πλευρα του σημείου αναφλεξης (flash point), όσο πιο ζεστό το καύσιμο τόσο καλύτερα...

Από την πλευρα αναλογίας μίγματος, όσο πιο κρυο το καύσιμο τόσο καλύτερα...

Υ.Γ.
Προτιμας να το σκεφτείς εσύ, εγώ ή άλλος..??? :p

zannisvel
08/05/2014, 19:39
Αρα για να καταλαβω.
Οταν η μηχανη και η βενζινη ειναι κρυα, κλεινω τον αερα γιατι χρειαζομαι περισσοτερο καυσιμο ετσι ωστε να εχω την απαιτουμενη ποσοτητα αναθημιασεων για να γινει η καυση. Αφου οταν η βενζινη ειναι κρυα εξατμιζεται πιο αργα αρα περισσοτερο καυσιμο λιγοτερος αερας.

Οταν η μηχανη και το καυσιμο ειναι ζεστα χρειαζομαι λιγοτερη βενζινη (αφου εξατμιζεται πιο γρηγορα χρειαζομαι και λιγοτερη ποσοτητα) και περισσοτερο αερα για να εχω τη σωστη ποσοτητα αναθημιασεων στο μιγμα.

Και οταν ειμαι σε μια μεση θερμοκρασια χρειαζομαι μια ενδιαμεση ποσοτητα αερα και καυσιμου. Και γι αυτο πρεπει να εχω το choke καπου ενδιαμεσα για να ξεκινησει.

Sorry αν το κουρασα αλλα πες μου οτι επεσα εστω και λιγο μεσα, να μην ξενυχτισω διαβαζοντας...:confused:

drspeed
08/05/2014, 20:07
Για να καταλάβεις...
όταν είναι κρύο το μηχανάκι άρα και ο θάλαμος καύσης όταν τραβάς το τσοκ βάζεις περισότερο αέρα χωρίς περισσότερο καύσιμο που θεωρητικά κάνει πιο εκρηκτικό το μείγμα.Με το ίδιο πράγμα τώρα σε ζεστό μηχανάκι το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις φτωχό το μείγμα.Οπότε σε μία μέση θερμοκρασία θέλεις(θεωρητικά πάντα) λιγότερο αέρα γιατί το μείγμα εξατμίζεται μέσα στον θάλαμο καύσης από μόνο του, οπότε αν του δώσεις περαπάνω αέρα το κάνεις λιγότερο εκρηκτικό αφού του αφαιρείς θερμοκρασία...