PDA

View Full Version : εξατμιση για ktm duke iii 690



TRAK
09/05/2014, 08:28
Σκέφτομαι να αλλάξω εξατμιση στον δούκα. Η αλλαγή θα γίνει κυρίως για τον ήχο κ για να ανασαίνει το μοτερ.
Τι επιλογές εχω? Σκεφτόμουν για χειροποίητη ολόσωμη από racetech k raceguns.
Η είναι καλύτερα μόνο τελικό? Έχει βάλει κάποιος από εδώ μέσα αυτές? Κ αν ναι είχε κάποιο πρόβλημα? Αλλάξω φίλτρο κ χάρτη,?
Για akrapovic η leovince τι λέτε? Δεν εχω βρει κ καμία στο car.gr

daz
09/05/2014, 09:46
Αν ανασάνει το μοτέρ θες και χάρτη. Ξεκίνα από εκεί.

Δλδ με ολόσωμη δύσκολα γλυτώνεις την χαρτογράφηση, οπότε σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις και φίλτρο για να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά. Ξεφεύγει όμως απ' τα όρια της βελτίωσης του ήχου, κοστίζει και μπαίνεις και στον μπελά της σωστής χαρτογράφησης.

Με ένα τελικό μόνο για τον ήχο δύσκολα θα χρειαστεί κάτι παραπάνω.

Ο δούκας έχει αρκετή δύναμη, στη θέση σου θα άλλαζα μόνο τελικο. Κάνε υπομονή μέχρι να βρεις κάποιο σε καλή τιμή ή φτιάξε ένα σε αυτούς που ανέφερες. (Μην πετάξεις πουλήσεις το μαμά)
Σε αυτό που θα φτιάξεις ή θα αγοράσεις, η διάμετρος του σωλήνα που μπαίνει μέσα στο τελικό να είναι η ίδια με του μαμά.

TRAK
09/05/2014, 09:53
Σε ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη απάντηση.. ήθελα να βάλω ακραπα αλλά δεν βρίσκω κάποια οικονομική. Αν βάλω ολόσωμη χειροποίητη απο αυτόυς που ανέφερα κ βάλω φίλτρο κ ΤΟ πρόγραμμα της ακραπα θα δουλεύει σωστά? Εχω παραγγείλει το καλώδιο για .tune ecu

daz
09/05/2014, 10:13
Κάτσε να μπει ο bigουλας που το έχει με τα ktm να σου δώσει ολοκληρωμένη εικόνα.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι όλα τα προγράμματα κονσέρβα είναι μια πολύ καλή βάση που όμως χρειάζεται και κάποιες τροποποιήσεις από μηχανάκι σε μηχανάκι.
Στα κτμ που δεν χρειάζονται παράλληλους εγκεφάλους είναι μια διαδικασία που αξίζει να γίνει, αν γίνει σωστά. Αν είναι να γίνει στο περίπου άλλαξε μόνο τελικό.

Συνήθως οι ολόσωμες έχουν πιο χοντρούς αυλούς και δίνουν περισσότερη δύναμη ψηλά χάνοντας στα χαμηλά (το ίδιο και ροπή). Είναι κάτι που το θέλεις αυτό?




Edit..

Με λίγα λόγια το πρόγραμμα της ακράπα θα χρειαστεί αλλαγές ακόμα και αν βάλεις ακράπα. Πόσο μάλλον αν βάλεις κάτι άλλο.

Julius
09/05/2014, 10:13
Αν βάλω ολόσωμη χειροποίητη απο αυτόυς που ανέφερα κ βάλω φίλτρο κ ΤΟ πρόγραμμα της ακραπα θα δουλεύει σωστά?

Μόνο οι εν λόγο μάστορες μπορούν να σου το πούν αυτό. θα έλεγα να χτυπήσεις λενα τηλέφωνο στον Δυονήση στον Raceguns και ρώτησε των εάν έχει κάτι «ετοιμο» και πώς δουλεύει.

TRAK
09/05/2014, 10:22
Δέν θέλω να χάσω δύναμη χαμηλα..σε σημείο που να γίνεται αντιληπτό...
Στο raceguns μού είπε ότι κάνει ολόσωμη 450€ αλλά δεν ΘΑ μπαίνει η καρίνα..πράγμα το οποίο δεν θέλω..
Ο racetech μού είπε για τελικό από 150-200. Για λαιμούς θα παω σήμερα από εκεί να το δει. ΤΙτάνιο που ήθελα δεν έχει κανένας. ΉΘελα να κάνω τους λαιμούς έτσι ώστε να μην μαυρίζουν

devil's animal
09/05/2014, 10:31
αν θες να εχεις ορατα αποτελεσματα στην δυναμη, η ολοσωμη εξατμιση ειναι μονοδρομος...
απο εκει και περα οντως οι επωνυμες μαρκες ειναι ακριβες αλλα ειναι σταθερες αξιες με ετοιμα προγραμματα για το συγκεκριμενο μηχανακι...
οι δικοι μας κανουν καλες εξατμισεις...ειναι value for money δλδ, και δεν θα εχεις καποιο προβλημα...μαλιστα μπορεις να ζητησεις μια αντιγραφη της akrapovic π.χ. (δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι πετυχημενη, οχι τοσο στην οψη οσο στις διατομες του λαιμου και την σωστη ογκομετρηση που θα γινει στο τελικο)..

οπως και να εχεις αποφασισε ποσα θες να δωσεις σε χρημα και μετα σε συννενοηση με τον μαστορα σου, παρτε μια αποφαση και για την ρυθμιση του μιγματος....

παντως ψαξου και στο ebay (http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.H0.Xktm+690+duke+exhaust&_nkw=ktm+690+duke+exhaust&_sacat=0&_from=R40), στο οποιο παιζουν καποιες καλες τιμες...;)

TRAK
09/05/2014, 11:03
Πως μπορώ να βρω τις διαστάσεις . Εσωτερικές. Της ακραποβιτς? Ώστε να πω του εξάτμισά..
Επώνυμες έψαξα στο ebay αλλά δεν βρήκα κάποια μεταχειρισμένη.

devil's animal
09/05/2014, 12:04
Πως μπορώ να βρω τις διαστάσεις . Εσωτερικές. Της ακραποβιτς? Ώστε να πω του εξάτμισά..
Επώνυμες έψαξα στο ebay αλλά δεν βρήκα κάποια μεταχειρισμένη.

δεν θα πεις εσυ στον εξατμισα...
δικια του δουλεια ειναι να κανει ακριβες αντιγραφο...

τωρα δεν εχω καταλαβει γιατι να ψαξεις μεταχειρισμενη οταν δινουν καινουργιες arrow ολοσωμες στα 450...:confused:
τσεκαρε στο link που σου εβαλα..(πατας το ebay)

TRAK
09/05/2014, 12:22
ΚΑλή η arrow αλλά την βγαζει στο πλάι κ δεν μού αρέσει..θέλω να βγαίνει από κάτω.. η ακραποβιτς κ η λεο βινς βγαίνουν έτσι...

BLiTzER
09/05/2014, 12:27
Η LeoVince είναι εξαιρετικής ποιότητας και μισή τιμή από την Akrapovic. Συνιστώ ανεπιφύλακτα.

TRAK
09/05/2014, 12:31
Η leovince είναι μόνο τελικό? Έχει κανα 500 ε?

BLiTzER
09/05/2014, 12:40
Τελικό μόνο. +κάτι carbon κομμάτια που ομορφαίνουν την καρίνα. Αν θυμάμαι καλά, την είχα πάρει γύρω στα 320-330 σύνολο, από Ιταλία. Καινούρια.

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/306971_10150850314996441_693038777_n.jpg

nauagios
09/05/2014, 12:54
εβαλα ολο το πακετα (ακραπα-φιλτρο-προγραμμα-εκκεντροφορο). ξεκινησα να αλλαξω τον θορυβο και τελικα εσκασα 2000 ευρα. δεν αξιζει με την καμια τον κοπο και τα λεφτα. εχασε λιγο χαμηλα αλλα ανεβαζει σαν τρελο και περναει σχεδον αμεσως την περιοχη των 3500-4500 που εχασε και δεν του φαινεται. σβησιματακια εχω παρολο που ειναι ολα fix και δεν παιζει να τα διορθωθουν αν δεν φτιαξω απο την αρχη χαρτη με δυναμομετρησεις και τα σχετικα. για μενα λοιπον πηγαινε σε μια leovince ή remus(για μενα ο καλυτερος ηχος) και δωσε τα παραπανω χρηματα για το φλιτρο και να φερεις τον χαρτη στα μετρα σου. μην τα πεταξεις τα λεφτα ουτε για μεταχ ακραπα γιατι παιζουν 900-1000 ευρα.

TRAK
09/05/2014, 19:09
εβαλα ολο το πακετα (ακραπα-φιλτρο-προγραμμα-εκκεντροφορο). ξεκινησα να αλλαξω τον θορυβο και τελικα εσκασα 2000 ευρα. δεν αξιζει με την καμια τον κοπο και τα λεφτα. εχασε λιγο χαμηλα αλλα ανεβαζει σαν τρελο και περναει σχεδον αμεσως την περιοχη των 3500-4500 που εχασε και δεν του φαινεται. σβησιματακια εχω παρολο που ειναι ολα fix και δεν παιζει να τα διορθωθουν αν δεν φτιαξω απο την αρχη χαρτη με δυναμομετρησεις και τα σχετικα. για μενα λοιπον πηγαινε σε μια leovince ή remus(για μενα ο καλυτερος ηχος) και δωσε τα παραπανω χρηματα για το φλιτρο και να φερεις τον χαρτη στα μετρα σου. μην τα πεταξεις τα λεφτα ουτε για μεταχ ακραπα γιατι παιζουν 900-1000 ευρα.

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση..
Εψαχνα για ακραπα αλλα τις πουλανε πολυ ακριβα... γι αυτο ελεγα να στραφω σε χειροποιητη..απλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει...ουτε και τι ηχο θα κανει.!

zannisvel
10/05/2014, 10:23
Πηγα εχθες στο Διονυση Raceguns γιατι ακουμπαγε η εξατμιση που ειχε ερθει με το μηχανακι στη πισω ροδα οταν ημουν δικαβαλος. Δεν εχεις δει πιο τελειομανη ανθρωπο. Ειναι πολυ καλος και μου εφτιαξε μια εξατμιση ακριβως οπως την ηθελα και εκει που την ηθελα. Επισης του ζητησα να μην κανει θορυβο και ακομα και εκει επεσε διανα. Εσε που θα γινετε και φιλαρακια. Πηγα στις 8 το απογευμα και τελειωσαμε 12 το βραδυ. Δε μπορω να πω κατι αρνητικο. Ασε που οι κολησεις του ειναι απο αλλο πλανητη. Δυστυχως δεν εχω προλαβει να τραβηξω photos.

TRAK
10/05/2014, 10:59
θα παω απο εκει με την πρωτη ευκαιρια...
Το μονο που με φοβιζει ειναι οτι δεν ξερω τι ειδους θορυβο θα κανει...και αν θα δουλευει σωστα το μηχανακι.
Για δυναμομετρηση και δημιουργια χαρτη που να απευθυνθω και ποσο θα κοστισει περιπου??

zannisvel
10/05/2014, 14:01
Ο Διονυσης οδηγει ενα 990 sm και εχει φταξει ο ιδιος τις εξατμισεις του, αρα σιγουρα θα μπορει να σου πει. Εγω του ζητησα να μην κανει φασαρια. Μπορεις να του ζητησεις να σου βαλει μπροστα το δικο του να δεις τι παιζει απο θορυβο και να την ακουσεις. Τωρα για δυναμομετρησεις και χαρτες λογικα θα σου πει τι εκανε και στο δικο του.

zannisvel
10/05/2014, 15:34
315981
315982
315983

TRAK
10/05/2014, 20:33
Πολυ ωραιες φενονται...!
Δεν ειναι απο τιτανιο, ετσι???

zannisvel
11/05/2014, 09:35
Η συγκεκριμένη είναι αλουμινίου. Έχει και τιτανίου και carbon απλα το θεωρησα υπερβολή για το XTaki.
:beer:

Julius
12/05/2014, 09:06
Πηγα εχθες στο Διονυση Raceguns γιατι ακουμπαγε η εξατμιση που ειχε ερθει με το μηχανακι στη πισω ροδα οταν ημουν δικαβαλος. Δεν εχεις δει πιο τελειομανη ανθρωπο. Ειναι πολυ καλος και μου εφτιαξε μια εξατμιση ακριβως οπως την ηθελα και εκει που την ηθελα. Επισης του ζητησα να μην κανει θορυβο και ακομα και εκει επεσε διανα. Εσε που θα γινετε και φιλαρακια. Πηγα στις 8 το απογευμα και τελειωσαμε 12 το βραδυ. Δε μπορω να πω κατι αρνητικο. Ασε που οι κολησεις του ειναι απο αλλο πλανητη. Δυστυχως δεν εχω προλαβει να τραβηξω photos.


Καλα και εμένα μια απο τα ίδια. τέλεια δουλειά, τέλειες κολλήσεις, πολύ λεπτομέρεια και λογικότατες-προσγειωμένες τιμές

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα

TRAK
12/05/2014, 10:20
Από ποιότητα υλικών τι λένε? Οι racetech είναι στο ίδιο επίπεδο? Στο αποτέλεσμα του θορύβου πέφτουν κοντά στο τι ζητάς?

Black Mamba
12/05/2014, 10:46
Από ποιότητα υλικών τι λένε? Οι racetech είναι στο ίδιο επίπεδο? Στο αποτέλεσμα του θορύβου πέφτουν κοντά στο τι ζητάς?

Επειδη τους εχω "δοκιμασει" και τους δυο τους, ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους.
Υλικα πανω κατω τα ιδια, αλλα οι Racetech εχουν πιο καλο ηχομονωτικο "δεσιμο" μεσα.
Ο θορυβος ομως που θα ηθελες να κανει μην περιμενεις να ειναι ευκολο γι΄αυτους ωστε να πεσουν 100% σε αυτο που θελεις.
Κοντα μπορει, ακριβως με τιποτα.
Γιατι απλουστατα ειναι υποκειμενικος ο θορυβος για το καθενα μας...
Εγω εχω κολλημα με το ηχο και τις εξατμισεις και εχω ακουσει πολλες στο μηχανακι μου (DUKE690 III).
H Akrapovic κανει, για εμενα , τον καλυτερο θορυβο με ή χωρις ταπες ΑΛΛΑ ειναι απλησιαστη.
Η Remus ειναι καλη αλλα κρεμεται πολυ χαμηλα απο κατω και ετσι και κανεις οτι κατεβαινεις πεζοδρομιο, την τσακισες.
Η LeoVince ειναι value for money.
Eγω εφτιαξα μια frankestein δλδ Remus καζανι απο κατω και κοντο τελικο κομενο Akrapovic ανθρακονημα , με σιτα μεσα για να κοβει θορυβο.
Διπλη ουσιαστικα εξατμιση για μειωση του ενοχλητικου κραου στο φουλ γκαζι.
Ηχος τελειος και ωραιο μπασο χωρις να ενοχλει.

Black Mamba
12/05/2014, 10:59
...η φτιαχνεις κατι τετοιο για να σε κυνηγανε οι γειτονες σου και οχι μονο...:rolleyes:

316043

:a13:

TRAK
12/05/2014, 11:00
Το μοτερ άλλαξε λειτουργία? Έβαλες άλλον χαρτη? Κάνει σβησιματα? Το οπτικό αποτέλεσμα φαίνεται καλό...α απλά εχω κόλλημα κ θέλω την εξατμιση από κάτω. Κ να μπορώ να βάλω κ την καρίνα. Ήχο θέλω παραπλήσιο τησ ακραποβιτς..

Black Mamba
12/05/2014, 11:05
Εγινε πιο γλυκο σε αποκριση, σταματησανε τα χαζα σβησιματα και ολα αυτα με χαρτη Akrapovic και μικρορυθμισεις...
Ηχο παραπλησιο της Akra, με Leo & Remus, oχι.
Θελει ογκο το καζανακι απο κατω για πλησιαζει σε ηχο.
Και ,οχι ,δεν εχω "κολλημα" με την Akra!;)

TRAK
12/05/2014, 11:14
και εγώ θέλω ήχο με μπάσο.. τις ρυθμίσεις πως τις έκανες? Μόνος σου με tune ecu η το πηγές σε ειδικό? Κ αν ναι, που? Πόσο πήγε όλο το project? Άλλαξες κ λαιμούς?

Black Mamba
12/05/2014, 11:28
Αν βαλεις διπλα-διπλα τα αλλα τελικα διπλα στην Akra
θα δεις οτι εχει σχεδον το διπλασιο ογκο απο τη Remus
και σχεδον το τριπλασιο απο την Leo!
Το προγραμμα και ρυθμισεις γινανε σε εξουσιοδοτημενο με το διαγνωστικο της ΚΤΜ.
Αν εχεις ακρη γνωστο με Tune Ecu ακομα καλυτερα γιατι εκει μπορεις να "παιξεις" σε περισσοτερες ρυθμισεις
ιδανικα σε συνδιασμο με ενα δυναμομετρο.
Λαιμος ειναι ο μαμισιος.
Κοστος περιπου στο 200€+.

TRAK
12/05/2014, 11:51
Θα μπορούν να μού φτιάξουν εξατμιση ίδιας διάστασης με την ακρα.? Το εξουσιοδοτημένο το φοβάμαι γιατί εχω ακόμα εγγύηση 10 μήνεσ κ φοβάμαι μην γίνει καμιά κομπλα

Black Mamba
12/05/2014, 12:28
Θα μπορούν να μού φτιάξουν εξατμιση ίδιας διάστασης με την ακρα.? Το εξουσιοδοτημένο το φοβάμαι γιατί εχω ακόμα εγγύηση 10 μήνεσ κ φοβάμαι μην γίνει καμιά κομπλα

Δυσκολο...
Οι παραπανω εξατμισαδες εχουν συγκεκριμενα μεγεθη και τυπους π.χ. oval, trioval, εξαγωνες.
Το να σου φτιαξουν ιδιων διαστασεων με την Akra προυποθετει να εχουν τουλαχιστον της διαστασεις της.
Θα σου κοστισει πολυ περισσοτερο custom κατασκευη...
Αν τελικα διαλεξεις απο τις ετοιμες καλυτερα να ειναι εξαγωνη για περισσοτερο ογκο
και οσο πιο μακρια μπορει να χωρεσει απο κατω.

TRAK
12/05/2014, 12:43
Κατάλαβα...όσο πιο μεγάλη τόσο πιο μπάσος ήχος..σωστά? Οι καρμπόν τι λένε? Χαλάει το χρώμα τους με τον καιρό? Στο τηλ που τους ρώτησα μού είπαν πως δεν έχουν τιτάνιο..έλεγα να κάνω τους λαιμούς για ΝΑ μην μαυρίζουν. Αξίζει..? Η είναι τσάμπα λεφτά?

zannisvel
12/05/2014, 12:46
Κατάλαβα...όσο πιο μεγάλη τόσο πιο μπάσος ήχος..σωστά? Οι καρμπόν τι λένε? Χαλάει το χρώμα τους με τον καιρό? Στο τηλ που τους ρώτησα μού είπαν πως δεν έχουν τιτάνιο..έλεγα να κάνω τους λαιμούς για ΝΑ μην μαυρίζουν. Αξίζει..? Η είναι τσάμπα λεφτά?

Δε νομιζω οτι μποιρεις να κανεις τους λαιμους carbon η τουλαχιστον δεν το εχω ξανακουσει.

Black Mamba
12/05/2014, 12:57
Ενταξει, μεχρι καποιο σημειο.
Παιζει ρολο και η φλογερα (ο διατρητος σωληνας που ειναι μεσα στην εξατμιση).
Οχι carbon γιατι αν φανε μια απο κατω διαλυθηκε. Επισης δεν αντεχει (σε διαρκεια χρονου)
στην ψηλη θερμοκρασια που εχουν τα καυσαερια και εμφανιζει φθορες μεχρι και τρυπημα.
Τους λαιμους carbon, δεν παιζει πουθενα, δεν υπαρχουν.
Τιτανιο ειναι καλυτερο, ακριβοτερο και παναλαφρο αλλα δεν ξερω ποιος θα στο φτιαξει.
Ανοξειδωτοι λαιμοι καλυτερα και τους κανεις και μια μαυρη κεραμικη επιστρωση.

TRAK
12/05/2014, 13:42
Τους λαιμούς έλεγα να κάνω τιτάνιο... Κ καρμπόν την υπόλοιπη... Αν βάλω χειροποίητη που θα κάνω τον χάρτη? Ποιος έχει δυναμομετρό κ κάνει χάρτες?

Black Mamba
12/05/2014, 13:47
Παρε σβαρνα τηλεφωνικως τα γνωστα δυναμομετρα της Αθηνας
μπας και εχει καποιος TunEcu για να σου περασει χαρτη.

BLiTzER
12/05/2014, 14:16
Στον μηχανικό μου έχω αφήσει TuneECU και χάρτες, αν ενδιαφέρεται κανείς. Αλλά δεν έχει δυναμόμετρο. Επίσης πουλάω έτοιμο καλώδιο, εφόσον δεν έχω το μηχανάκι πλέον. Πμ για περαιτέρω ^^

TRAK
13/05/2014, 07:21
Φίλε μού δυστυχώς εχω παραγγείλει καλώδιο από ebay.

TRAK
13/05/2014, 11:06
Ξέρει κάποιος τις διαστάσεις της ακραποβιτς.? Ή ποιες θα ήταν οι ιδανικές ώστε να δουλεύει σωστά το μηχανακι κ να μην χάσει ιπποδύναμη?

Black Mamba
13/05/2014, 11:17
Βαζεις δυσκολα...:rolleyes:
Διαστασεις μονο αν εχει κανενας γνωστο-φιλος και πας για μετρημα.
Ποιος ομως θα στη κατασκευασει, οεο?
Και με τι κοστος?
Ιδανικες διαστασεις, οπως και στις γυναικες, δεν υπαρχουν...:D
Μην μπλεκεσαι γιατι και λεφτα θα χαλασεις και δουλεια μπορει να μην κανεις.
Πανε σε καποιους απο τους γνωστους εξατμισαδες να ΣΕ φτιαξουν ή
μπαινε καθε μερα στο car.gr μπας και κατσει καμμια καλη ευκαιρεια.

Φιλικη συμβουλη καποιου που εχει δωκει ενα σκασμο λεφτα,
γιατι αν τα εδινε μια και καλη στανταρ θα επαιρνε την Akrapa...:cry:

TRAK
13/05/2014, 11:24
Επειδή σε βλέπω σχετικό κ πρόθυμο να βοηθήσεις...και σε ευχαριστώ για αυτό...ποια είναι η γνώμη σου? Να φτιάξω μια χειροποίητη κ να παω ΓΙΑ χαρτογράφηση...ή ΝΑ περιμένω μήπως βρω καμία ακραπα μεταχειρισμένη. Πόσα λεφτά να δώσω για ακραπα? Ζητάνε πολλά την στιγμή που ολόκληρη η μηχανή πωλείται μισότιμής

RaGe_Raptor
13/05/2014, 11:25
Η γνώμη μου είναι να πας για Leo Vince . Δεν υστερούν σχεδόν πουθενά σε σχέση με τις (υπερτιμημένες πλέον) akrapovic και είναι φθηνότερες.value for money νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.

TRAK
13/05/2014, 11:32
Η leovince ξέρεις αν δουλεύουν σωστά με τον χάρτη της ακραπο? Η θα μπω στην ταλαιπωρία για χαρτογραφιση?

Black Mamba
13/05/2014, 11:40
Καλα θα δουλεψει η LeO (που οπως ειπα παραπανω ειναι value4money) με τον χαρτη,
AΛΛΑ
τον ηχο που φανταζομαι οτι θελεις
ΔΕΝ
θα τον εχεις, κατα την ταπεινη μου γνωμη...
Αkrapa μεταχειρισμενη , της προκοπης, δεν θα βρεις ευκολα στα λ7 που θελεις.
Χαρτογραφηση κανε μονο με δυναμομετρο αγκαλια, που λενε.
Χειροποιητη και χαρτη της Akrapovic και τελος.
Γνωμη μου...:cool:

TRAK
13/05/2014, 11:49
ΨΗΝΟΜΑΙ για χειροποίητη επειδή την θέλω σε μαύρο χρώμα..εχω παραγγείλει κ καλώδιο για ΝΑ περάσω τον χάρτη της ακρα...θα δουλεύει όμως σωστά? Η πάλι θα πρέπει ΝΑ παω σε δυναμομετρό?

BLiTzER
13/05/2014, 11:50
Ο χάρτης δουλεύει μια χαρά με LV. Επίσης, πληροφοριακά, εγώ μια χαρά έσταζα κάθε φορά που έβαζα μπροστά το Δουκάκι μου. Και δε θα έδινα ούτε 50ε παραπάνω για akrapovic, την οποία πιθανότατα θα σου κλέψουν στην επόμενη γωνία.

Black Mamba
13/05/2014, 12:00
Ρε Γιωργο, επειδη τις εχω ακουσει και τις 2 live,
δεν εχουν σχεση, κατα τη γνωμη μου παντα.
Η τεραστια διαφορα κοστους γερνει σαφως προς την Leo.
Tωρα για το θεμα της κλοπης, σαφως και παιζει.
Ομως επειδης το φιλο τον βλεπω "ζεστο" καλυτερα
να βαλει την χειροποιητη, που ουτε θα περιμενει τον ταχυδρομο και
ουτε θα πλερωσει μεταφορικα.
Αν κανεις σωστα την διαδιακασια, περασματος χαρτη,
δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

TRAK
13/05/2014, 12:06
Θα πάω σήμερα το απόγευμα να ρωτήσω για τιμές κτλ.. θέλω από λαιμούς επειδή εχω ακόμα εργοστασιακή εγγύηση οπότε να παθει τίποτα να βάλω την μαματη επανω κ να το παω στην κτμ

Black Mamba
13/05/2014, 12:21
ΟΚ, περιμενουμε εξελιξεις.:a014:

BLiTzER
13/05/2014, 18:37
Ρε Γιωργο, επειδη τις εχω ακουσει και τις 2 live,
δεν εχουν σχεση, κατα τη γνωμη μου παντα.

Ναι, έχουν διαφορά. Αλλά 1ον αν βάλεις οποιαδήποτε άλλη εξάτμιση της προκοπής, σε 5 μέρες δε θα θυμάσαι καν πως ακουγόταν η ακράπα και 2ον η ακράποβιτς ζητάει 1,500+ για την εξάτμισή της. Εγώ, προσωπικά, δε δίνω τόσα για το όνομα και έναν ήχο που δε θα'χει καμία απολύτως σημασία την επόμενη βδομάδα. Ο καθένας, φυσικά, θέτει τις δικές του προτεραιότητες.

Εγώ θα έβαζα LV (όπως έκανα), με χειροποίητο λαιμό (όπως σκόπευα, αλλά δεν πρόλαβα).

Black Mamba
13/05/2014, 20:11
Ναι, έχουν διαφορά. Αλλά 1ον αν βάλεις οποιαδήποτε άλλη εξάτμιση της προκοπής, σε 5 μέρες δε θα θυμάσαι καν πως ακουγόταν η ακράπα και 2ον η ακράποβιτς ζητάει 1,500+ για την εξάτμισή της. Εγώ, προσωπικά, δε δίνω τόσα για το όνομα και έναν ήχο που δε θα'χει καμία απολύτως σημασία την επόμενη βδομάδα. Ο καθένας, φυσικά, θέτει τις δικές του προτεραιότητες.

Εγώ θα έβαζα LV (όπως έκανα), με χειροποίητο λαιμό (όπως σκόπευα, αλλά δεν πρόλαβα).

Καλα, εννοειται με την καμια δεν εδινα 1.500 ευρα και απο χρσσο να ητανε!
Μην ξεχνας ομως οτι ειναι ολοσωμη και φουλ τιτανιο μεχρι και η φλογερα...
Οπως οτι δεν βγαινεις απο την εγγυηση γιατι ειναι powerpart.
ΨΙλα γραμματα θα μου πεις και πιθανον να ειναι οπως τα λες μετα απο 5 μερες.
Μεταξυ μας αν την εβρισκα μεταχειρω, 500 ευρωπουλα, κομπλε εννοειται, την επαιρνα αυριο!

;)

nauagios
13/05/2014, 22:58
ρε παιδια εγω το μετανιωσα που δεν εβαλα την LV αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα. δουλευουν τα παντα ρολοι και χωρις κοψε ραψε και τρεξιμο με την ακραπα. και οπως λετε ειναι ΤΙΤΑΝΙΟ και ΟΛΟΣΩΜΗ. οπως και να το κανουμε δεν μπορουμε να την συγκρινουμε με οποιαδηποτε αλλη. μονο το οικονομικο ειναι το αγκαθι που δεν παιζει να τα ξαναεδινα αν ειχα την ευκαιρια αλλα αλλα να λεμε και τα καλα της και να μην ευλογαμε τα γενια μας συνεχεια. αν την πουλουσα σιγουρα θα την εδινα γυρω στα 850. και η λογικη ειναι οτι πουλαω μεταχειρσμενο τιτανιο με τεραστια αντοχη στον χρονο και παναλαφρο που κουμπωνει ακριβως για να παρω ενα απλο μεταλλο που δεν ειναι ολοκληρωμενο(χωρις λαιμο) και δεν ξερω αν θα δουλευει οπως πρεπει.
υγ. παρε την LV επειδη δεν αξιζει να δωσεις 1500+ για την καλυτερη ακραπα

RaGe_Raptor
14/05/2014, 05:16
Πέρασαν 3 akrapovic απ´ τα χέρια μου ολόσωμες evolution II και οι 3 μεταχειρισμένες και κράτησα την καλύτερη. Αν και είναι κόσμημα με τρομερή προσοχή στη λεπτομέρεια και είναι εξ'ολοκλήρου από τιτάνιο (μόνο τα πιρτσίνια είναι ss) Δεν υπήρχε περίπτωση να έδινα τα 2.300€ που ζητούσανε για καινούρια. Αυτά είναι τα καλά του να έχεις ένα δημοφιλές μοντέλο, βρίσκεις εύκολα "πραγματάκια".αν έπαιρνα καινούρια σίγουρα θα πήγαινα για Leo Vince μιας και η απόδοση είναι εφάμιλλη της akrapovic σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

dimitrisduke
20/05/2014, 15:43
Σκέφτομαι να αλλάξω εξατμιση στον δούκα. Η αλλαγή θα γίνει κυρίως για τον ήχο κ για να ανασαίνει το μοτερ.
Τι επιλογές εχω? Σκεφτόμουν για χειροποίητη ολόσωμη από racetech k raceguns.
Η είναι καλύτερα μόνο τελικό? Έχει βάλει κάποιος από εδώ μέσα αυτές? Κ αν ναι είχε κάποιο πρόβλημα? Αλλάξω φίλτρο κ χάρτη,?
Για akrapovic η leovince τι λέτε? Δεν εχω βρει κ καμία στο car.gr

Ειχα και εγω ακριβως το ιδιο θεμα με τον δουκα μου,εψαχνα Acrapovic γιατι με την lv ειχα ξενερωσει!!!!μακρια της!!!τελος εβαλα χειροποιητη και ευτυχως που δεν εδωσα λεφτα για acrapovic...καμια σχεση το κοστος βεβαια...ο ηχος πολυ πιο δυνατος(αλλιως σιγαστηρας) και αποδοση +3 αλογα απο πριν.βεβαια την εβγαλα στα πλαγια οπως ο καινουργιος δουκας και ειναι πανεμορφη!!!!
και μακρια απο δυναμομετρο για ρυθμιση...θα ξενερωσεις...αν μπορεις κανε την ρυθμιση στον δρομο!!!! ;)

Julius
21/05/2014, 09:09
......... και μακρια απο δυναμομετρο για ρυθμιση...θα ξενερωσεις...αν μπορεις κανε την ρυθμιση στον δρομο!!!! ;)

Καλό ανέκδοτο!!!! θα το λέω και εγώ να γελάμε.

:tomates: :tomates: :tomates: :tomates: :tomates: :tomates:

Black Mamba
21/05/2014, 09:14
Καλό ανέκδοτο!!!! θα το λέω και εγώ να γελάμε.

:tomates: :tomates: :tomates: :tomates: :tomates: :tomates:

Μηπως εννοει με Wideband Commander, ρε συ?
Λεω εγω τωρα...
Γιατι αλλιως...:cry:

dimitrisduke
10/06/2014, 09:10
Μηπως εννοει με Wideband Commander, ρε συ?
Λεω εγω τωρα...
Γιατι αλλιως...:cry:

Ναι,ξεχασα να αναφερω οτι η ρυθμιση εγινε με παραλληλο εγκεφαλο!!! :)
ειχα και τους δυο χαρτες πανω,και απο δυναμομετρο και αυτον που ρυθμιστηκε στον δρομο...του δρομου αρκετα καλυτερος,του δυναμομετρου αρκετα κοντος και στεγνος!!!!!

Black Mamba
10/06/2014, 12:28
Ναι,ξεχασα να αναφερω οτι η ρυθμιση εγινε με παραλληλο εγκεφαλο!!! :)
ειχα και τους δυο χαρτες πανω,και απο δυναμομετρο και αυτον που ρυθμιστηκε στον δρομο...του δρομου αρκετα καλυτερος,του δυναμομετρου αρκετα κοντος και στεγνος!!!!!

Το στεγνος το καταλαβα, το κοντος?:D

dimitrisduke
10/06/2014, 16:22
Το στεγνος το καταλαβα, το κοντος?:D

Δεν απλωνε το μηχανακι,ενω στον αλλον χαρτη που ηταν πιο πλουσιος σε μειγμα απλωνε καλυτερα.

h3rc
22/10/2014, 22:27
Oso afora tin leovince kseroume to kostos tis kai kapio magazi-site pou na tin poulaei??

daz
23/10/2014, 00:24
Oso afora tin leovince kseroume to kostos tis kai kapio magazi-site pou na tin poulaei??

https://www.google.gr/search?client=ubuntu&channel=fs&q=leovince&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=Wi5IVLLLFs6vOrG3gdgD#q=leovince&channel=fs&tbs=ctr:countryGR&cr=countryGR

TiAiNO
13/01/2015, 11:15
Καλημέρα και καλή χρονιά... Τελικά τι έκανες φίλε με την εξάτμιση?? τι έβαλες?? Εγώ σκέφτομαι για reacetech αλλά από κάτω όπως είναι ένα duke στο car.gr από περιστέρι αλλά δεν έχω ακούσει ήχο, γιατί η ακραπα πάει πολλά... Αν δεις το ποστ μου πες μου σε παρακαλώ τι έκανες

PetrosKtm
22/09/2017, 01:34
Κανένα νέο από εξατμίσεις παιδιά?? Αξίζει να βάλω Leo Vince η καμία race tech η race gun ξέρουμε σε τι τιμές παίζουν αυτές?