PDA

View Full Version : είναι δυνατόν έξω απο νοσοκομείο;



PetranGR
09/05/2014, 17:15
καλησπέρα,

Έτυχε φίλη μου να είναι μπροστά σε ένα τροχαίο - δυστήχημα εχθές στην Θεσσαλονίκη :

Σύνδεσμος : http://www.thestival.gr/society/police/item/173821-tragiko-troxaio-dystyxima-sto-kentro-tis-thessalonikis-nekri-23xroni-pou-epebaine-se-motosikleta

Έγινε έξω απο νοσοκομείο και παρακαλώ...

όπως μου το έστειλε :

"μαλωνα με τους γιατρους στο γεννηματα που δεν ερχονταν για τις πρωτες βοηθειες αφου ηταν διπλα, μεχρι να ερθει ασθενοφορο
ακου ΑΤΑΚΑ γιατρου ! "ε κ τι να κανουμε εμεις?δεν εφημερευουμε!κ αφου δεν απανταει το εκαβ γιατι δεν καλειτε ενα ταξι?"
ταξι????????
ειναι ποτε δυνατον!!!!!!!"

και η συνέχεια :
"σκεψου οτι εμεις πηγαμε να βρουμε σακουλα κ παγο κ μαζεψαμε το ποδι, μπας κ το σωσουν στο χειρουργειο,νοσοκομοι κ γιατροι απ το γεννηματα στα τετοια τους,και οι αστυνομια το ιδιο ουτε σημασια δεν εδωσε,παλι καλα που βρεθηκε εκει ενας μαλλον τουριστας γιατρος κ σταματησε καπως την αιμορραγια του παιδιου.."

Εν συνέχεια οι άνθρωποι κάνανε ανώνυμη καταγγελία στο νοσοκομείο,με κάτι δημοσιογράφους που είχε εκεί...

Η κοπέλα ,που ήταν στην μηχανή τελικά κατέληξε το παλικάρι έχασε το πόδι του τελικά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι,ο οδηγός ΙΧ συνελήφθη ,και η 1η μηχανή απο οτι έμαθα "έτρεχε" λίγο παραπάνω αλλά ο γέρος πήγε να ξεπαρκάρει για αναστροφή ; κάτι τέτοιο.

Ο λόγος που το ανοίγω σαν θέμα δεν είναι για το τροχαίο μόνο ,κάθε μέρα γινόνται τόσα.

Αλλά για τον διάλογο ΕΞΩ απο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,είναι δυνατόν; ΤΑΞΙ ; Δεν εφυμερεύουμε;;;;

Πάμε καλά;

theofilos888
09/05/2014, 17:25
Δυστυχως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα αυτο λεει. Δεν μου κανει καμμια εντυπωση. Το συστημα υγειας ειναι ετσι. Κριμα για τα παιδια....

taisteal
09/05/2014, 17:27
Δυστυχως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα αυτο λεει. Δεν μου κανει καμμια εντυπωση. Το συστημα υγειας ειναι ετσι. Κριμα για τα παιδια....

Αυτο.

:( ...

PetranGR
09/05/2014, 17:31
Δυστυχως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα αυτο λεει. Δεν μου κανει καμμια εντυπωση. Το συστημα υγειας ειναι ετσι. Κριμα για τα παιδια....


Αυτο.

:( ...

έχω αηδιάσει,η φίλη μου δεν μπόρεσε να κοιμηθεί λόγω οτι έβλεπε κομμένα πόδια κτλ,γιατί εκείνη το μάζεψε με άλλα άτομα,και δεν είναι οτι πιο ωραίο να το βλέπεις αυτό το πράγμα,αλλά έχω αηδιάσει με το σύστημα μας ,άντε να πώ στην άλλη μεριά της πόλης οκ, 1/10 ... αλλά έξω απο νοσοκομείο;;;;;;;!!!!!!!!! και οι γιατροί να λένε να πάρει ταξι γιατί δεν εφημερεύει αυτό το νοσοκομείο;

theofilos888
09/05/2014, 17:35
έχω αηδιάσει,η φίλη μου δεν μπόρεσε να κοιμηθεί λόγω οτι έβλεπε κομμένα πόδια κτλ,γιατί εκείνη το μάζεψε με άλλα άτομα,και δεν είναι οτι πιο ωραίο να το βλέπεις αυτό το πράγμα,αλλά έχω αηδιάσει με το σύστημα μας ,άντε να πώ στην άλλη μεριά της πόλης οκ, 1/10 ... αλλά έξω απο νοσοκομείο;;;;;;;!!!!!!!!! και οι γιατροί να λένε να πάρει ταξι γιατί δεν εφημερεύει αυτό το νοσοκομείο;
Να παρακαλας στη ζωη σου να μην χρειαστεις ποτε γιατρο ή δικηγορο. Σοφα λογια του παππου μου. Τωρα που εγινα κολλητος με τα νοσοκομεια και τους γιατρους (οχι απο επιλογη) καταλαβα ποσο δικιο ειχε.

p@nos
09/05/2014, 17:38
για το μπουτσο ανθρωποι απλα οι συγκεκριμενοι γιατροι...δεν ειναι παντου ετσι...απλα οι συγκεκριμενοι ηταν καθικια αν εγινε οπως περιγραφεται το συμβαν...και επειδη νομιζουν πως η ιατρικη ειναι καριερα για να βγαζεις τα μαυρα με το ιατρειο, ενω ειναι λειτουργημα, θα επρεπε στην καλυτερη να τους παρουν τις αδειες...ηταν υποχρεωμενοι να βοηθησουν αν ηταν μπροστα

PetranGR
09/05/2014, 17:39
Να παρακαλας στη ζωη σου να μην χρειαστεις ποτε γιατρο ή δικηγορο. Σοφα λογια του παππου μου. Τωρα που εγινα κολλητος με τα νοσοκομεια και τους γιατρους (οχι απο επιλογη) καταλαβα ποσο δικιο ειχε.

δεν μπόρεσα να την γλυτώσω και εγώ,και χρειάστηκα...άσε!


για το μπουτσο ανθρωποι απλα οι συγκεκριμενοι γιατροι...δεν ειναι παντου ετσι...απλα οι συγκεκριμενοι ηταν καθικια αν εγινε οπως περιγραφεται το συμβαν...και επειδη νομιζουν πως η ιατρικη ειναι καριερα για να βγαζεις τα μαυρα με το ιατρειο, ενω ειναι λειτουργημα, θα επρεπε στην καλυτερη να τους παρουν τις αδειες...ηταν υποχρεωμενοι να βοηθησουν αν ηταν μπροστα

ακριβώς έτσι έγινε, απο έξω έγινε και τους είπαν αυτά τα πράγματα επί λέξη,για αυτό τρελάθηκε και μάλωνε μαζί τους.

Bradipous
09/05/2014, 17:40
Ποιο συστημα υγειας κ μλκς λετε, δηλαδη δεν μπορουσαν να βγουν να βοηθησουν τον τραυματια μεχρι να ερθει το ασθενοφορο απο το νοσοκομειο που εφημερευει; Ανθρωπια ειναι αυτο οχι "το κακο συστημα". Να ξεχωριζουμε καποια πραγματα. Δηλαδη ο γιατρος τουριστας που σταθηκε να βοηθησει πρωτα τσεκαρε οτι το νοσοκομειο που δουλευει εφημερευει κ μετα πηγε να βοηθησει;

Αν ηταν τα παιδια τους στη θεση του οδηγου της μοτο φανταζομαι το ιδιο θα εκαναν ε; :rolleyes:

ερε ξυλο που θελουν...

devil's animal
09/05/2014, 18:07
αηδια και απεχθεια...:yuck:

irinia
09/05/2014, 18:12
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΧΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.............






ΑΝΘΡΩΠΟΣ.........

skylaros
09/05/2014, 18:13
Παιδιά εγώ θα το πω, σε τέτοιες περιπτώσεις ξύλο, πολύ ξύλο και μετά ακόμα λίγο περισσότερο ξύλο.

KAWAMANRIDER
09/05/2014, 18:53
περα απο ανθρωπια , ευαισθησιες κτλ , υποχρεωμενα ειναι τα μουν@πανα , τουλαχιστον να προσφερουν τις πρωτες βοηθειες , δεν λεμε να κανουν επεμβαση στο πεζοδρομιο , μαλιστα αν χρειαστει σε καποια περιπτωση & δεν γνωστοποιησουν την ιδιοτητα τους εχεις δικαιωμα να τους καταγγειλεις , ομως πολυ κριμα για τα παιδια τι να πεις ρε π@υστη , αλλα πως στα κομματια εγινε ολο αυτο ? ειναι να τρελενεσαι

PetranGR
09/05/2014, 19:34
Ποιο συστημα υγειας κ μλκς λετε, δηλαδη δεν μπορουσαν να βγουν να βοηθησουν τον τραυματια μεχρι να ερθει το ασθενοφορο απο το νοσοκομειο που εφημερευει; Ανθρωπια ειναι αυτο οχι "το κακο συστημα". Να ξεχωριζουμε καποια πραγματα. Δηλαδη ο γιατρος τουριστας που σταθηκε να βοηθησει πρωτα τσεκαρε οτι το νοσοκομειο που δουλευει εφημερευει κ μετα πηγε να βοηθησει;
Αν ηταν τα παιδια τους στη θεση του οδηγου της μοτο φανταζομαι το ιδιο θα εκαναν ε; :rolleyes:

ερε ξυλο που θελουν...

δεν θα έφταναν καν στην θέση αν ήταν τα παιδιά τους απλά θα είχαν κολλήσει όπως και τώρα.


αηδια και απεχθεια...:yuck:

2 λέξεις και τα λες όλα.


ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΧΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.............
ΑΝΘΡΩΠΟΣ.........

δυσεύρετο εγώ λέω..


Παιδιά εγώ θα το πω, σε τέτοιες περιπτώσεις ξύλο, πολύ ξύλο και μετά ακόμα λίγο περισσότερο ξύλο.



περα απο ανθρωπια , ευαισθησιες κτλ , υποχρεωμενα ειναι τα μουν@πανα , τουλαχιστον να προσφερουν τις πρωτες βοηθειες , δεν λεμε να κανουν επεμβαση στο πεζοδρομιο , μαλιστα αν χρειαστει σε καποια περιπτωση & δεν γνωστοποιησουν την ιδιοτητα τους εχεις δικαιωμα να τους καταγγειλεις , ομως πολυ κριμα για τα παιδια τι να πεις ρε π@υστη , αλλα πως στα κομματια εγινε ολο αυτο ? ειναι να τρελενεσαι

ενας γερος πηγε να ξεπαρκαρει μαλλον για αναστροφη ενα tdm κατεβαινε δεν τον ειδε γιατι το εκανε τελευταια στιγμη τον χτυπησε,και μετα αντιθετο ρευμα ερχοταν αλλο μηχανακι πιο μικρο,τωρα σκεψου tdm πανω σε μικρη μηχανη ; και χτυπησε τα παιδια η κοπελα εχασε την ζωη της τελικα και το παλικαρι το ποδι του επι τοπου.

Cpt. Haddock
09/05/2014, 19:56
Τι δουλεια εχει το συστημα υγειας εδω ρε παιδες (το οποιο ειναι μπουρδελο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Γιατρος σπουδαζεις για να βοηθας σε ΚΑΘΕ περιπτωση.

imitrelos
10/05/2014, 00:44
Απλά τραγικοί .....αλλα δεν φταίει κανένας άλλος ....εμείς

Οι γιατροί ΣΕ όλο τον κόσμο έχουν τον όρκο του Ιπποκράτη τον οποίο μερικοί τον έχουν κάνει κουρελοχαρτο

Και ναι βάση νόμου υποχρεουταν να βοηθήσει και οχι να πει δεν εφημερευουν
Και για να γίνω πιο κακός κάθε γιατρός τέτοιας νοοτροπίας ...ξουτ
Ποδι απο το σύστημα υγείας άμα είναι μάγκας να κάνει ιδιωτικό γιατρειο να δούμε ποσα πιδια βανει ο σάκος αλλά τότε θα σέβεται τους ασθενείς ;)

Lioulios
10/05/2014, 01:35
Τί να πεί κανείς !!!

Είμαστε ένα μπουρδέλο και η καθημερηνότητα έρχεται να το επιβεβαιώσει καθημερηνά .

Ντροπή και θλίψη ... Τίποτε άλλο !

Gi_4ce
10/05/2014, 02:15
Με επιασε αλλεργικο σοκ. Δεν ειχα αδρεναλινη πανω μου κ ετρεξα απο πατησια στους παπαδες.μου ειπαν οτι δεν εφημερευε κ με διωξανε. Με δικο μου οχημα πηγα σωτηρια κ μου εθπαν οτι αν αργιυσα κανα 5λεπτο θα ηταν ασχημα τα πραγματα. Ανασαινα με το ζορι κ ζαλιζομουν αρκετα,

astroman76
10/05/2014, 02:20
Ποιο συστημα υγειας κ μλκς λετε, δηλαδη δεν μπορουσαν να βγουν να βοηθησουν τον τραυματια μεχρι να ερθει το ασθενοφορο απο το νοσοκομειο που εφημερευει; Ανθρωπια ειναι αυτο οχι "το κακο συστημα". Να ξεχωριζουμε καποια πραγματα. Δηλαδη ο γιατρος τουριστας που σταθηκε να βοηθησει πρωτα τσεκαρε οτι το νοσοκομειο που δουλευει εφημερευει κ μετα πηγε να βοηθησει;

Αν ηταν τα παιδια τους στη θεση του οδηγου της μοτο φανταζομαι το ιδιο θα εκαναν ε; :rolleyes:

ερε ξυλο που θελουν...

+1 η γαιδουρια στην Ελλαδα ειναι αρρωστια που εξαπλονετε με γρηγορο ρυθμο σορρυ αλλα ετσι ειναι... λες τον αλλον καλημερα και σε κοιταει λες και εισαι τρελος και κατι ψαχνεις :(

Pardalotzatziki
10/05/2014, 02:37
Κριμα για τα παιδια...νεοι ανθρωποι...

Οσο για τους συγκεκριμενους γιατρους....τι να πουμε...
Αν εισαι γιδι, εισαι γιδι...

irinia
10/05/2014, 06:30
ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ..........ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ






Φαίνονται πράμματα πού σάς έχω γράψει πολλές φορές.
Ή έποχή πού ζούμε πλέον ,ή έποχή τού fast food,ή έποχή
πού οί άξίες ίσοπεδώθηκαν καί πού ή ΖΩΗ έγινε σκουπίδι πιά
δέν μπορούσε παρά νά έχει αύτήν τή συμπεριφορά τών γιατρών...!!
Μήπως κάποιοι δέν σκοτώνουν γιά 10 εύρώ..??
Μήπως δέν μαχαιρώνονται οί άνθρωποι γιά τό χρώμα τής όμάδας..??
Μήπως δέν βιάζονται οί γριές καί βασανίζονται οί γέροι γιά νά μαρτυρήσουν
πού είναι κρυμμένο τό κομπόδεμα..??
Μήπως ό έρωτας αύτή ή όμορφιά πού ζήσαμε δέν κατάντησε one night stand
πού τό λένε τώρα κυριλέ...??
Μήπως δέν είδαμε τό θεριό μέ τά μούσια χθές βράδυ στήν τηλεόραση
όταν πρίν τριάντα χρόνια τόν έναν καί μοναδικό πού έκδηλωνόταν στήν περιοχή μου
τόν παίρναμε μέ τά λεμόνια..??
Πώς νά είναι έξω άπό τό έργο ό κάθε γιατρός..??
ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΗΘΗ ΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ....!!!
Καί άν αύτό σάς ξενίζει καί βγάζετε εύαισθησίες γιά όλα τά άλλα πού γράφω καί τά χιλιάδες άλλα
πού ύπάρχουν παραδείγματα ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ...??
Τά προσπερνάτε σάν φυσιολογικά..??
Όχι παλικάρια μου πολλά άλλαξαν τά τελευταία 30-40 χρόνια...!!!!!!
Λύπη γιά έναν νέο άνθρωπο πού έφυγε καί γιά έναν δεύτερο πού άλλαξε ριζικά ή ζωή του
μένοντας άνάπηρος......μεγάλη λύπη.
Έδώ καί καιρό σχεδόν πάνω άπό ένα χρόνο όδηγώ πλέον στήν πόλη πολύ συντηρητικά,
περισσότερο δέ γίνεται μετά τό τελευταίο μου άτύχημα όπου μέ έμβόλισε μιά πιτσιρίκα πού
τής ήρθε ξαφνικά νά στρίψει πέφτοντας πάνω μου.
Τά λίγα χιλιόμετρα πού είχα μέ έσωσαν ,ό έξοπλισμός άντεξε καί σηκώθηκα χωρίς νά σπάσω
τά γέρικα κόκκαλα μου.
Έπίσης τό παπί πού είχα βοήθησε νά μήν τραυματιστώ περισσότερο,έλαφρύ μηχανάκι καί φυσικά
πάντα ό παράγοντας τύχη..!!
Όμως ρέ παιδιά έκεί έξω είναι πλέον ζούγκλα,μετά άπό τόσα χρόνια λέω ότι θέλει πολύ προσοχή.
Καί όταν βλέπω νά μέ προσπερνάνε τά σκουτεράκια μέ χίλια στήν εύθεία,μέ κοριτσάκια ξέκολα
κι άνέμελα άπό πίσω,χωρίς νά φοράνε ένα ΚΡΑΝΟΣ έστω, καί μετά όταν πάνε νά στρίψουν νά
άρχίζουν νά τρέμουν καί νά φοβούνται νά γύρουν κόβοντας έντελώς ταχύτητα καί δείχνοντας
τήν άσχετίλα τους καί παράλληλα τήν άγνοια τους γιά τό πόσο κινδυνεύουν έπειδή φαίνεται
τόσο καθαρά ότι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΟΥΝ τό άθλημα.....είλικρινά άνατριχιάζω καί σκέφτομαι
νάναι καλά ,άλλά γιά πόσο...???
Όλα μου τά γαμημένα τά άτυχήματα τά είχα ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΕΣΑ...!!!
Ύπομονή ,άς πάμε λίγο πιό άργά,λίγο πιό σιγά...!!!

tzimidis
10/05/2014, 07:32
315962

akis_trevor
10/05/2014, 09:35
@tzimidis: :a23:
κριμα για τα παιδια!

alexxxcbr
10/05/2014, 09:53
Kριμα....:(

alres
10/05/2014, 10:45
Σκέφτομαι ότι για να συμβεί όλο αυτό με το νοσοκομείο, δεν έχει γίνει ένα λάθος. Έχουν γίνει πολλά. Και το ότι μάλλον θα ξαναγίνει σημαίνει ότι κανείς δε σταματά τα λάθη.
Σε μια άλλη κοινωνία ο γιατρός που λέει "εγωδεδουλευωδενεφημερευεωκανωτσιγαρομημουταζαλιζετ εμετατροχαια" μπροστά σε τέτοιο περιστατικό, θα έπρεπε την επόμενη ημέρα να ήταν σε ορυχείο. Έτσι για αλλαγή περιβάλλοντος.

Όταν τα πλουσιόπαιδα βλαμμένα των 16-18 τσιρίζουν με ύφος "εγώ θα γίνω γιατρός" και φαντάζονται λεφτά, αυτοκίνητα και νοσηλεύτριες, θα έπρεπε να υπάρχει μια κοινωνική συνθήκη που να τους πετά στα σκατά της ιατρικής άμεσα, νωρίς, να βλέπουν πως είναι να δουλεύεις 20 ώρες, πως είναι να αντιμετωπίζεις τη φρίκη και το δράμα, πως είναι να πρέπει να δίνεις κουράγιο, να χαμογελάς και να σκίζεσαι για τον ασθενή...Υπάρχουν γιατροί με αρχίδια στα νοσοκομεία, που μια ζωή κάνουν υπερβάσεις και όταν τους μιλάς έχουν το κεφάλι κάτω. Κάθε μέρα τσακώνονται με τον εαυτό τους και τον όρκο, μήπως μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω...

Σε κάτι τέτοιους πρέπει να μαθητεύουν τα νεούδια, μπας και πάρουν πρέφα ότι ο γιατρός δεν έχει ωράρια, δεν έχει "νυστάζω", δεν έχει "τώρα κάνω τσιγάρο", πως να το κάνουμε, το κακό δεν σε ρωτάει αν μπορείς. Κάτι τέτοιοι πρέπει να είναι οι διευθυντές οι προϊστάμενοι και γω δεν ξέρω πως διάολος λέγεται αυτός που έχει ευθύνη γι αυτό το πράγμα που έγινε. Να πιάσει τον αδιάφορο γιατρό και να του ξηγηθεί πεζοδρομιακά, να τον περιφέρει γυμνό στο νοσοκομείο, να του κάνει κλύσμα τον όρκο.

Ο γιατρός είναι γιατρός, ο ασθενής είναι ασθενής, το κακό δεν έχει ωράριο και τα νοσοκομεία είναι γι αυτές τις δουλειές. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι συζητήσιμο..

Το ότι ο τύπος που είπε αυτή την κουβέντα, είναι ακόμα στο νοσοκομείο και τυπικά θεωρείται γιατρός, είναι απόδειξη μεγάλης δυσλειτουργίας.

irinia
10/05/2014, 14:55
315962






ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΡΕ ΦΙΛΕ...................







ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ

Μικe777
10/05/2014, 15:36
Δυστυχως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα αυτο λεει. Δεν μου κανει καμμια εντυπωση. Το συστημα υγειας ειναι ετσι. Κριμα για τα παιδια....

:priest::priest::priest:

Μικe777
10/05/2014, 15:37
:beer::beer::wave2:

gregogti
10/05/2014, 16:41
θα τον πλακωνα στο ξυλο τον γιατρο και θα του εσπαγα και το χερι του π......η επι τοπου....θα γινοταν τις π............σ το καγκελο εκει μεσα.............ολα ωπα

SHOOTER045
10/05/2014, 16:45
Πριν καιρό είχα ποσταρει μια ιστορία με μία γιατρίνα που στην εφημερία της ήταν σπίτι
Εντάξει εγώ την δουλειά μου την έκανα τότε
Αλλά και αυτήν την πέτυχα σε άλλη εφημερία να σφάζει κόκκινο και όταν την σταμάτησα μου είπε ότι είχε εφημερία και την φώναξαν να πάει μέσα για χ λογο
Φυσικά δεν με επεισε
τέλος πάντων κρίμα στα παιδιά

SoulGR
10/05/2014, 20:39
γενικά δεν είμαι της βίας αλλά βλέπεις κομμένο πόδι και σου λέει ο άλλος δεν εφημερεύω....γίνεται να μη τον πας σηκωτό?

tsompanis
10/05/2014, 22:11
θεός να μας φυλάει με όλους με τους μαλάκες που έχουμε μπλέξει ρε πστ μου.Ουραγκοτάγκοι:(

xristos x
10/05/2014, 23:01
Πολυ κρίμα για την κοπελα και τα παιδια! Μεγαλη γαιδουρια αν οντως συνεβησαν ετσι τα πραγματα.
Παρολα αυτα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου και θα πω οτι το 2006 οταν με χτυπησε αυτοκινητο με την μηχανη και εσπασα το ποδι μου, σε αυτο το νοσοκομειο με πηγαν (εφημερευε) και η συμπεριφορα των γιατρων (και εκεινη τη μερα και στην παρακολουθηση αργοτερα ) και του προσωπικου ηταν αψογη (αφου χρειαστηκα χαρτια για ασφαλιστικες και διαφορες βεβαιωσεις για τα γραφειοκρατικα) .

Πριν το ξυλο να θυμησω οτι οποιος φοραει ασπρη ποδια ΔΕΝ ειναι απαραιτητα και γιατρος μπορει και ουτε καν γνωστης πρωτων βοηθειων (τραγικο ναι, αλλα οχι απαραιτητο προσον για εναν παρασκευαστη, τραυματιοφορεα, χειριστη ακτινολογικου κλπ). Ξαναλεω οτι Γαιδουρια αν γιναν ετσι τα πραγματα γιατι οποιος και να σαι προσπαθησεις να βοηθησεις. Το ΑΝ το βαζω γιατι σε εντονα φορτισμενες συναισθηματικα στιγμες πριν το ξυλο θα θελα να ακουσω και την αλλη πλευρα τι εχει να πει.

Και ενα τελευταιο... να θυμησω οτι αυτη την περιοδο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οδηγοι στα νοσοκομεια γιατι τους εχουν βγαλει σε ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ και την δουλεια τους (εξιτηρια ασθενων χειρουργημένων , διακομιδες απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο κλπ) δρομολογια οχι επειγοντα μεν απαραιτητα να γινουν με ασθενοφορο τα εχει φορτωθει το ηδη βεβαρημενο ΕΚΑΒ. Οποτε μαντεψτε που δεν θα ειναι το ασθενοφορο του οταν θα κανει αυτα τα δρομολογια. Οποτε το νου μας ολοι και κοτες δεν ειναι καιρος για ατυχηματα!!!

Μικe777
10/05/2014, 23:50
ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ..........ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ






Φαίνονται πράμματα πού σάς έχω γράψει πολλές φορές.
Ή έποχή πού ζούμε πλέον ,ή έποχή τού fast food,ή έποχή
πού οί άξίες ίσοπεδώθηκαν καί πού ή ΖΩΗ έγινε σκουπίδι πιά
δέν μπορούσε παρά νά έχει αύτήν τή συμπεριφορά τών γιατρών...!!
Μήπως κάποιοι δέν σκοτώνουν γιά 10 εύρώ..??
Μήπως δέν μαχαιρώνονται οί άνθρωποι γιά τό χρώμα τής όμάδας..??
Μήπως δέν βιάζονται οί γριές καί βασανίζονται οί γέροι γιά νά μαρτυρήσουν
πού είναι κρυμμένο τό κομπόδεμα..??
Μήπως ό έρωτας αύτή ή όμορφιά πού ζήσαμε δέν κατάντησε one night stand
πού τό λένε τώρα κυριλέ...??
Μήπως δέν είδαμε τό θεριό μέ τά μούσια χθές βράδυ στήν τηλεόραση
όταν πρίν τριάντα χρόνια τόν έναν καί μοναδικό πού έκδηλωνώταν στήν περιοχή μου
τόν παίρναμε μέ τά λεμόνια..??
Πώς νά είναι έξω άπό τό έργο ό κάθε γιατρός..??
ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΗΘΗ ΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ....!!!
Καί άν αύτό σάς ξενίζει καί βγάζετε εύαισθησίες γιά όλα τά άλλα πού γράφω καί τά χιλιάδες άλλα
πού ύπάρχουν παραδείγματα ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ...??
Τά προσπερνάτε σάν φυσιολογικά..??
Όχι παλικάρια μου πολλά άλλαξαν τά τελευταία 30-40 χρόνια...!!!!!!
Λύπη γιά έναν νέο άνθρωπο πού έφυγε καί γιά έναν δεύτερο πού άλλαξε ριζικά ή ζωή του
μένοντας άνάπηρος......μεγάλη λύπη.
Έδώ καί καιρό σχεδόν πάνω άπό ένα χρόνο όδηγώ πλέον στήν πόλη πολύ συντηρητικά,
περισσότερο δέ γίνεται μετά τό τελευταίο μου άτύχημα όπου μέ έμβόλισε μιά πιτσιρίκα πού
τής ήρθε ξαφνικά νά στρίψει πέφτοντας πάνω μου.
Τά λίγα χιλιόμετρα πού είχα μέ έσωσαν ,ό έξοπλισμός άντεξε καί σηκώθηκα χωρίς νά σπάσω
τά γέρικα κόκκαλα μου.
Έπίσης τό παπί πού είχα βοήθησε νά μήν τραυματιστώ περισσότερο,έλαφρύ μηχανάκι καί φυσικά
πάντα ό παράγοντας τύχη..!!
Όμως ρέ παιδιά έκεί έξω είναι πλέον ζούγκλα,μετά άπό τόσα χρόνια λέω ότι θέλει πολύ προσοχή.
Καί όταν βλέπω νά μέ προσπερνάνε τά σκουτεράκια μέ χίλια στήν εύθεία,μέ κοριτσάκια ξέκολα
κι άνέμελα άπό πίσω,χωρίς νά φοράνε ένα ΚΡΑΝΟΣ έστω, καί μετά όταν πάνε νά στρίψουν νά
άρχίζουν νά τρέμουν καί νά φοβούνται νά γύρουν κόβωντας έντελώς ταχύτητα καί δείχνοντας
τήν άσχετίλα τους καί παράλληλα τήν άγνοια τους γιά τό πόσο κινδυνεύουν έπειδή φαίνεται
τόσο καθαρά ότι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΟΥΝ τό άθλημα.....είλικρινά άνατριχιάζω καί σκέφτομαι
νάναι καλά ,άλλά γιά πόσο...???
Όλα μου τά γαμημένα τά άτυχήματα τά είχα ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΕΣΑ...!!!
Ύπομονή ,άς πάμε λίγο πιό άργά,λίγο πιό σιγά...!!!
+656
τα ειπες ολα φιλε μου πατο πιασαμε..εντελως!!!
κανονικα πρεπει να γινει καταγγελια και Ε.Δ.Ε
Αλλα σε αυτη την κολοχωρα..τιποτα δεν γινεται..
πρεπει να σηκωθουμε να φυγουμε μακρια οσοι λιγοι σοβαροι
ανθρωποι εχουμε μεινει μακρια!!
αφηστε εδω ολα τα κατακαθια και τα λαμογια..
Ειμαι Νοσηλευτης και εχω αηδιασει με την ζωη μου,,γαμω το Ε.ΣΥ τους:evil:

DrIoannis
11/05/2014, 11:15
Δεν ξέρω τι και πώς έγινε στο ατύχημα αλλά και μετά με το προσωπικό του νοσοκομείου αλλά ο γιατρός πρώτα πρέπει να είναι άνθρωπος και μετά επιστήμονας. Μου φαίνεται αδιανόητο να μπορείς να βοηθήσεις σε μία τόσο δύσκολη στιγμή ένα συνάνθρωπό σου και να μην το κάνεις.

Innersense
11/05/2014, 11:34
Πολύ θλιβερό το περιστατικό...
Το θέμα της υγείας "πονάει" παιδιά και το ξέρουμε όσοι έχουμε αναμιχθεί είτε για τον εαυτό μας είτε για συγγενικά πρόσωπα. Παρόλα αυτά εννοείται ότι δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχουν γιατροί που τους έδωσες 10€ μέσω του εοπυ και θυμούνται με το νέο και με το σ ποιος είσαι, τι εχεις και τι χαπάκι σου δώσανε πριν ένα χρόνο και υπάρχουν "γιατροι" που τους έδωσες 100€ στο ιατρείο σου, με το ζόρι γύρισαν να σε κοιτάξουν και με το που πλήρωσες και βγήκες σε ξέχασαν.
Ακόμα θυμάμαι που είχα τον πατέρα μου στον Ευαγγελισμό και τη μέρα που τον πήρα με ταξί η κυρία που οδηγούσε (που βρέθηκε από ανάγκη στο τιμόνι) μου έλεγε ότι πολλές φορές παίρνει παιδιά-νοσηλευτες-ειδικευομενους κομμάτια που έχουν κάνει τρελά ωράρια και στο πεντάλεπτο μέσα κοιμούνται και τους ξυπνάει μόλις φτάσουν στον προορισμό τους.
Πάντα υπάρχουν δύο όψεις σε κάθε ιστορία. Το θέμα είναι μαζι να υπάρχει κατανόηση, αλληλοσεβασμος και ανθρωπιά.