PDA

View Full Version : μπιελα σε honda supra



Linkin Park
11/05/2014, 12:37
ένα honda supra που έχω έχει βαρέσει στρόφαλο,τα χιλιόμετρα του τάχει, κάπου 130000,βγάζει συνέχεια προβλήματα.
τι συμφέρει καλύτερα όταν η επισκευή μπιέλας μαζί με ρουλεμάν στροφάλου άντε και ένα πιστόνι τσιμούχες κλπ σου πάει 250?
να το επισκευάσεις να αγοράσεις ένα Lifan 110 η να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μοτέρ?
πόσα χιλιόμετρα μπορεί να σε βγάλει έτσι όπως βαράει τώρα?

makaros33
11/05/2014, 14:00
επισκευαζης το ιδιο και σου βγάζει άλλα τόσα χιλιόμετρα
τώρα για το ποσά χιλιόμετρα θα σου βγάλει έτσι πληγωμένο είναι άπλα ένα ΜΕΓΑΛΟΟΟΟΟΟ ρίσκο μιας και κανένας δεν μπορεί να σου πει οτι θα αντεξη άλλα χχχχ χιλιόμετρα

:smokin:

Linkin Park
11/05/2014, 14:09
[QUOTE=makaros33;2467927]επισκευαζης το ιδιο και σου βγάζει άλλα τόσα χιλιόμετρα
τώρα για το ποσά χιλιόμετρα θα σου βγάλει έτσι πληγωμένο είναι άπλα ένα ΜΕΓΑΛΟΟΟΟΟΟ ρίσκο μιας και κανένας δεν μπορεί να σου πει οτι θα αντεξη άλλα χχχχ χιλιόμκα

καθε 30000χλμ αλλαζω μπιελα, στανταρ.χωρια αλλες μ@λ@κιες που βγαζει το μοτερ.ενα lifan δηλαδη θα κολησει στα 10000?

makaros33
11/05/2014, 14:14
δεν είναι στα ποσά θα σου κοληση άπλα το ρίσκο που περνης με ενα κινέζικο , ασε και το κοστος που θα χρειαστείς για την νόμιμη αλαγη κινητήρα (άδεια )

και εξαλου για το θέμα μπιέλα και γενικά ανταλλακτικά υπάρχουν πιοτητες και πιοτητες που εσυ θα αποφασισης για το ποιο σηκωνη η τσέπη σου

makaros33
11/05/2014, 14:20
εαν είσαι αθηνα ριξε μια ματια σε καταστηματα με ανταλακτικα παπιων και παρε μονος σου μια ειδεα σχετικα με το κοστος των ανταλακτικων

μιας και στο εμποριο υπαρχουν πολων ειδων ανταλακτικα

κινεζικα χαλια
κινεζικα ποιο καλα
ταιβανεζικα

και φυσικα τα γνησια, αν και μου φενεται κοματακι περιεργο να χτυπα μπιελα καθε 30.000 χλμ ,που σημενη μηπως εχει και καποιο αλλο προβλημα που επιδινωνεται με την χρηση η ο μαστορας που σου το επισκευαζη δεν σου βαζει καλης ποιοτητας ανταλακτικα

Linkin Park
11/05/2014, 15:08
οπως και ναχει ειμαι μπλεγμενος.κινεζικο δε θα πας ουτε χιλιομετρο,αν κρατησω το ιδιο μοτερ θα συνεχισω να κανω πλουσιο το μαστορα.καθε μηνα βγαζει και ενα διαφορετικο προβλημα αυτο το μοτερ.τον προηγουμενο ειχε σπασει το καρτερ και εσκασα 80 ευρωπουλα για να το κολησει.

yiannis172
11/05/2014, 15:49
εαν είσαι αθηνα ριξε μια ματια σε καταστηματα με ανταλακτικα παπιων και παρε μονος σου μια ειδεα σχετικα με το κοστος των ανταλακτικων

μιας και στο εμποριο υπαρχουν πολων ειδων ανταλακτικα

κινεζικα χαλια
κινεζικα ποιο καλα
ταιβανεζικα

και φυσικα τα γνησια

Γιατι τα γνησια,γιαπωνεζικα ειναι; Taiwan ειναι,οπως και τα ιδια τα παπια εξ Ιαπωνιας.Οταν εκανα ανακατασκευη στο Innova,με τα παντα γνησια,καποια σακουλακια εγραφαν Japan αλλα ηταν κυριως τσιμουχακια κτλ.Μπιελες,πιστονια κτλ ολα Taiwan.

Dbnn
11/05/2014, 16:53
Το μοτεράκι φτιάχνεται.
Ή το φτιάξεις ή πάρεις ίδιο χόντα θα σου βγεί το ίδιο σε ποσό. Αν του βάλεις απλά λιφάν θα σου βγεί πιο φθηνά. 180 το είχα πάρει εγώ κομπλέ στο κουτί με τιμολόγιο αγοράς.

Κοίτα για την αγορά μοτέρ δεν ήθελα να πάρω χόντα γιατί ότι βρήκα σε μεταχειρισμένο ήταν όσο να πάρω 2 λιφάν μοτέρ συν οτι τα περισσότερα είχαν χτυπημένα νούμερα. Και εννοείται οτι δεν υπήρχαν χαρτιά.
Τώρα στο κόστος επισκευής εξαρτάται και ο μάστορας. Το να πάρεις τα εξαρτήματα για όλο το μοτέρ θα σου φύγει κανα 150άρι χοντρικά. Τα υπόλοιπα είναι τα εργατικά, + οτι κάποιοι μάστορες βγάζουν απο τα ανταλλακτικά, ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε.
Και υπόψιν δεν τα αλλάζουμε όλα, αλλάζουμε ότι έχει πρόβλημα. Κάποια εξαρτήματα πχ όπως εκκεντροφόρος, βαλβίδες, τάπες κλπ δεν χαλάνε εκτός αν δούλευε χωρίς λάδια.

Και επειδή πάλι ειπώθηκε για τα λιφάν οτι είναι μάπα, σταματήστε αυτή τη καραμέλα. Τα μοτέρ αυτά δεν είναι μάπα. Το αν τα παίρνουν τα 15χρονα και τους αλλάζουν τα πρέκια με ενισχυτικά οκτανίων και ναφθαλίνες στη βενζίνη, κοψίματα στα κάρτερ για να πάνε 59+ χιλιοστά και μετά λένε "αααα έσπασε είναι μάπα" δεν στέκει. Είναι ενα μοτέρ να σε πάει βόλτα, να σε πάει στην δουλειά σου και γενικά να κινείσαι, αν θες να "παίξεις" και λίγο το κάνεις άφοβα. Αν θες να το πηγαίνεις χωρίς αύριο παγωμένο και κάθε μέρα να στήνεσαι στα φανάρια δεν θα αντέξει.

makaros33
11/05/2014, 19:27
Γιατι τα γνησια,γιαπωνεζικα ειναι; Taiwan ειναι,οπως και τα ιδια τα παπια εξ Ιαπωνιας.Οταν εκανα ανακατασκευη στο Innova,με τα παντα γνησια,καποια σακουλακια εγραφαν Japan αλλα ηταν κυριως τσιμουχακια κτλ.Μπιελες,πιστονια κτλ ολα Taiwan.


απλα τα < γνησια > μπορει να ειναι ταιβαν αλλα εχουν πιστοποιηθη απο την μαμα εταιρια οποτε εχεις ενα + παραπανω σε θεμα αξιοποιστιας

makaros33
11/05/2014, 19:29
[QUOTE=Linkin Park;2467937αν κρατησω το ιδιο μοτερ θα συνεχισω να κανω πλουσιο το μαστορα.καθε μηνα βγαζει και ενα διαφορετικο προβλημα αυτο το μοτερ.τον προηγουμενο ειχε σπασει το καρτερ και εσκασα 80 ευρωπουλα για να το κολησει.[/QUOTE]


δοκιμασε να το πας και σε αλλο μαστορα

και οσο για το καρτερ ετσι απο περιεργεια πως εσπασε ???

SHOOTER045
11/05/2014, 19:30
Το μοτεράκι φτιάχνεται.
Ή το φτιάξεις ή πάρεις ίδιο χόντα θα σου βγεί το ίδιο σε ποσό. Αν του βάλεις απλά λιφάν θα σου βγεί πιο φθηνά. 180 το είχα πάρει εγώ κομπλέ στο κουτί με τιμολόγιο αγοράς.

Κοίτα για την αγορά μοτέρ δεν ήθελα να πάρω χόντα γιατί ότι βρήκα σε μεταχειρισμένο ήταν όσο να πάρω 2 λιφάν μοτέρ συν οτι τα περισσότερα είχαν χτυπημένα νούμερα. Και εννοείται οτι δεν υπήρχαν χαρτιά.
Τώρα στο κόστος επισκευής εξαρτάται και ο μάστορας. Το να πάρεις τα εξαρτήματα για όλο το μοτέρ θα σου φύγει κανα 150άρι χοντρικά. Τα υπόλοιπα είναι τα εργατικά, + οτι κάποιοι μάστορες βγάζουν απο τα ανταλλακτικά, ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε.
Και υπόψιν δεν τα αλλάζουμε όλα, αλλάζουμε ότι έχει πρόβλημα. Κάποια εξαρτήματα πχ όπως εκκεντροφόρος, βαλβίδες, τάπες κλπ δεν χαλάνε εκτός αν δούλευε χωρίς λάδια.

Και επειδή πάλι ειπώθηκε για τα λιφάν οτι είναι μάπα, σταματήστε αυτή τη καραμέλα. Τα μοτέρ αυτά δεν είναι μάπα. Το αν τα παίρνουν τα 15χρονα και τους αλλάζουν τα πρέκια με ενισχυτικά οκτανίων και ναφθαλίνες στη βενζίνη, κοψίματα στα κάρτερ για να πάνε 59+ χιλιοστά και μετά λένε "αααα έσπασε είναι μάπα" δεν στέκει. Είναι ενα μοτέρ να σε πάει βόλτα, να σε πάει στην δουλειά σου και γενικά να κινείσαι, αν θες να "παίξεις" και λίγο το κάνεις άφοβα. Αν θες να το πηγαίνεις χωρίς αύριο παγωμένο και κάθε μέρα να στήνεσαι στα φανάρια δεν θα αντέξει.

Ετσι
Λιφαν 110εχω,καλα λαδια κάθε, 1000
Δισκάκια Χοντα
Και έχω αισίως 8000χλμ και δεν έχει κάνει Τσικ

Linkin Park
13/05/2014, 07:58
δοκιμασε να το πας και σε αλλο μαστορα

και οσο για το καρτερ ετσι απο περιεργεια πως εσπασε ???
το καρτερ έκανε ρήγμα κοντά στη βίδα που αλλάζω τα λάδια γιατί....όπως είπε ο μάστορας ........επειδής αλλάζω εγώ τα λάδια έτυχε και είχα βάλει ψιλή ροδέλα στη βίδα και έτσι στράβωσε η ροδέλα και έμπαινε μέσα στην τρύπα με αποτέλεσμα τα ζοριστεί το καρτερ και να κάνει ρήγμα................ο μάστορας το είπε. τα έξοδα ήταν δικαμου , ένα 80αρι για κατέβασμα και επισκευή καρτερ, και πάλι δε φτιάχτηκε , ακόμα στάζει.


τελικά με κόβω για Lifan άλλα ακόμα δεν έχω αποφασίσει 110 η 125, καμία γνωμη ρε παιδιά?το 125 μπαίνει στο supra η θέλει άλλα τόσα για μετατροπές?
και κάτι άλλο, άμα σε πιάσει μπάτσος και τσεκάρει ότι έχεις αλλάξει μοτέρ τι γίνετε μετά ?τον ήπιες?

Linkin Park
13/05/2014, 08:04
Ετσι
Λιφαν 110εχω,καλα λαδια κάθε, 1000
Δισκάκια Χοντα
Και έχω αισίως 8000χλμ και δεν έχει κάνει Τσικ

το μοτέρ το πήρες καινούριο?τι διαφορές βρήκες σε σχέση με το γνήσιο μοτέρ astra100 οσο εχει να κανει με δύναμη,κατανάλωση βενζίνης υπερθέρμανση κλπ?πρέπει να το δηλώσεις στο υπουργείο?τι έξοδα έχει αυτή η ιστορία?

notakos600
13/05/2014, 12:58
Όπως τα λέει ο shooter είναι.
Έχω βάλει από το '07 ένα lifan 110 άμιζο στο εξάβολτο και όλα καλά.
Με την αγορά του μοτέρ σου δίνουν στην απόδειξη αγοράς και το νούμερο του μοτέρ που την έχεις με την άδεια πάντα μαζί σου.
Προτίμησε το 110 και όχι το 125, ίδιες βάσεις έχουν αλλά το 110 είναι σκυλί.
Συχνές αλλαγές λαδιών, κάθε 1000 και θα πηγαίνεις παντού και πάντα.
Αν είναι να το καραφτιάξεις, άστο γιατί θα το πετάξεις στο μήνα απάνω.
Αυτά τα ολίγα.
Αν χρειαστείς ηλεκτρική συνδεσμολογία για το 110 κτύπα πμ να σου στείλω σχεδιάκι.

Dbnn
13/05/2014, 13:37
το καρτερ έκανε ρήγμα κοντά στη βίδα που αλλάζω τα λάδια γιατί....όπως είπε ο μάστορας ........επειδής αλλάζω εγώ τα λάδια έτυχε και είχα βάλει ψιλή ροδέλα στη βίδα και έτσι στράβωσε η ροδέλα και έμπαινε μέσα στην τρύπα με αποτέλεσμα τα ζοριστεί το καρτερ και να κάνει ρήγμα................ο μάστορας το είπε. τα έξοδα ήταν δικαμου , ένα 80αρι για κατέβασμα και επισκευή καρτερ, και πάλι δε φτιάχτηκε , ακόμα στάζει.


τελικά με κόβω για Lifan άλλα ακόμα δεν έχω αποφασίσει 110 η 125, καμία γνωμη ρε παιδιά?το 125 μπαίνει στο supra η θέλει άλλα τόσα για μετατροπές?
και κάτι άλλο, άμα σε πιάσει μπάτσος και τσεκάρει ότι έχεις αλλάξει μοτέρ τι γίνετε μετά ?τον ήπιες?

παραδίνομαι..... :lol:
Λοιπόν 110 θα πάρεις, πραγματικά σκυλί μαύρο, στα ηλεκτρικά του είναι plug and play με αστρα, βάσεις ίδιες και κανένα πρόβλημα για πολλά χλμ.
Απλά θα το πηγαίνεις νορμάλ για 1000-1500χλμ.
Εγώ μόλις το πήρα: έβαλα 20/50 ορυκτέλαιο. στα 500 χλμ 20/50 ορυκτέλαιο. και μετά στα 1000 χλμ πάλι αλλαγή με 20/50 ορυκτέλαιο.
Αν κάνεις ντελίβερυ κλπ ανα 1000 χλμ άλλαζε τα λαδάκια σου αλλιώς ανα 2000 - 2500χλμ.

Κάααααποια στιγμή αλλάζεις και δίσκους με γνήσιους χόντα αστρα (10 ευρώ το σετάκι για μονοκάμπανο) και ηρέμησες.

Linkin Park
13/05/2014, 14:12
παραδίνομαι..... :lol:
Λοιπόν 110 θα πάρεις, πραγματικά σκυλί μαύρο, στα ηλεκτρικά του είναι plug and play με αστρα, βάσεις ίδιες και κανένα πρόβλημα για πολλά χλμ.
Απλά θα το πηγαίνεις νορμάλ για 1000-1500χλμ.
Εγώ μόλις το πήρα: έβαλα 20/50 ορυκτέλαιο. στα 500 χλμ 20/50 ορυκτέλαιο. και μετά στα 1000 χλμ πάλι αλλαγή με 20/50 ορυκτέλαιο.
Αν κάνεις ντελίβερυ κλπ ανα 1000 χλμ άλλαζε τα λαδάκια σου αλλιώς ανα 2000 - 2500χλμ.

Κάααααποια στιγμή αλλάζεις και δίσκους με γνήσιους χόντα αστρα (10 ευρώ το σετάκι για μονοκάμπανο) και ηρέμησες.

πηρα ενα τηλεφωνο στο motosmart , 185 τα εχει και ενα 50αρικο κατεβασμα ανεβασμα κινητηρα.
το 110 παει οσο το supra ετσι μου ειπε, και το 125 λιγακι καλητερα.η διαφορα ειναι ενα 50αρικο.
αλλα γιατι λετε ολοι οτι το 110 ειναι καλητερο?
τον ρωτησα για εγγυηση...........δεν..!!!
απλα στα τοοοσα μοτερ που εχει δωσει μονο μια φορα τουτυχε σε εναν πελατη να μην αλλαζουν οι ταχυτητες και αυτο σε 125 μοτερ. και του το αλλαξε.
αυτα...οπωτε παω για αγορα και ο θεος βοηθος....!!!!!

Dbnn
13/05/2014, 16:25
πηρα ενα τηλεφωνο στο motosmart , 185 τα εχει και ενα 50αρικο κατεβασμα ανεβασμα κινητηρα.
το 110 παει οσο το supra ετσι μου ειπε, και το 125 λιγακι καλητερα.η διαφορα ειναι ενα 50αρικο.
αλλα γιατι λετε ολοι οτι το 110 ειναι καλητερο?
τον ρωτησα για εγγυηση...........δεν..!!!
απλα στα τοοοσα μοτερ που εχει δωσει μονο μια φορα τουτυχε σε εναν πελατη να μην αλλαζουν οι ταχυτητες και αυτο σε 125 μοτερ. και του το αλλαξε.
αυτα...οπωτε παω για αγορα και ο θεος βοηθος....!!!!!

Και εμένα μου λέγανε το 125 απέφυγέ το. Δεν ξέρω τον λόγο ούτε τον έψαξα. Τώρα για 10 κυβικά παραπάνω που το γκάζι του μπορώ να το κερδίσω με ένα απλό ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ του 110 δεν έχει νόημα.
Και μη το φοβάσαι το λιφάν. Μια χαρά αξιόπιστο μοτέρ είναι. Δεν είναι honda αλλά θα σε βγάλει παλικάρι.
Όσο για αυτό που αλλάχτηκε, μπορεί να πάρεις και honda και να σπάσει στα 10χλμ. Μηχανήματα είναι.

Καλή τιμή σου έκανε και με το ανέβα κατέβα, δεν είναι δύσκολο το βγάλε βάλε αλλά αν δεν το έχεις δώσε το 50άρικο να είσαι σίγουρος.

Linkin Park
23/05/2014, 18:59
τελικά άλλαξα στρόφαλο και ότι άλλο χρειαζόταν και το μηχανάκι για την ώρα δουλεύει μια χαρά. όλοι μου έλεγαν να το επισκευάσω γιατί το λιφαν θα μου στοίχιζε και ποιο ακριβά αλλά και ότι θα είχα περισσότερα προβλήματα. έτσι καθάρισα με 150 ευρώ και ο θεός βοηθός.