PDA

View Full Version : Αλλαγη μοτερ σε honda chally 72cc



autosignaljohn
11/05/2014, 18:05
Καλησπερα!Εχω ενα chally 72cc και πηρα ενα μοτερ 100cc απο κινεζικο παπι (zongshen).Ειναι αυτο που μοιαζει με το honda astrea.Θα του κανω μια επισκευη(κυλινδροπιστονο,φλατζες,καδενα,γλυστρες,δισ ακια) και θελω να το βαλω πανω στο chally. Μπαινει ευκολα?Θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα?Ευχαριστω εκ των προτερων

SHOOTER045
11/05/2014, 19:22
Νομίζω τα λιφαν είναι ποιο ποιοτικά
Αλλά αν η άδεια σου είναι 50cc θα έχεις πρόβλημα

autosignaljohn
11/05/2014, 23:09
Με την αδεια θα την βρω την ακρη....το θεμα ειναι αν μπαινει πανω στο chally? To συγκεκριμενο μοτερ φαινεται ολοιδιο με honda astrea

SHOOTER045
11/05/2014, 23:19
αν και εχω την εντυπωση οτι ολα αυτα πατησανε πανω στα c-glx μοτερ
και δεν εχουν διαφορες απο τα astrea πρεπει να μπαινει γαντι
ντξει η αδεια θα ναι 50
ο κυλινδρος τροχισμενος βαμμενος κλπ κλπ
τα καναμε και εμεις καποτε αυτα
προσεχε ομως

notakos600
12/05/2014, 09:02
Με την αδεια θα την βρω την ακρη....το θεμα ειναι αν μπαινει πανω στο chally? To συγκεκριμενο μοτερ φαινεται ολοιδιο με honda astrea Μόνο το καρμπυρατέρ του CB 50 χωράει στο πλαίσιο του chaly με το Lifan 110. Για μεγαλύτερο καρμπυρατέρ θα ψαχτείς με λαιμούς.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:09
Με την μιζα τι θα κανω; Μου λενε οτι δεν μπαινει.... Αν κοψω λιγο το σκελετο;;

notakos600
12/05/2014, 09:11
Με την μιζα τι θα κανω; Μου λενε οτι δεν μπαινει.... Αν κοψω λιγο το σκελετο;;

Η μίζα σίγουρα δεν χωράει, εκτός αν είναι από τα μοτέρ εκείνα που την έχουν στο κάτω μέρος του μοτέρ.
Να αποφύγεις όσο μπορείς τα κόψε-ράψε στο πλαίσιο, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:15
Δηλαδη; Τι μπορω να κανω;;

notakos600
12/05/2014, 09:17
Δηλαδη; Τι μπορω να κανω;;

Βάλε μοτέρ χωρίς μίζα και μακρύτερο λαιμό για το καρμπυρατέρ.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:18
Ωραια. Λαιμο θα παρω απο το παπι και θα τον βαλω στο chaly.οσο για την μοζα αν την βγαλω το τριγωνικο πλακακι που θα εξεχει δεν θα βρισκει πανω στο σκελετο;

notakos600
12/05/2014, 09:21
Θα μείνει τρύπα στη θέση του γραναζιού της μίζας αν το κόψεις.
Στο chaly δεν χωράει μοτέρ με μίζα.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:28
Οποτε τι να κανω με τη μιζα γιατι δεν εχω καταλαβει

notakos600
12/05/2014, 09:29
Βάλε μοτέρ χωρίς μίζα ή κόψε το τριγωνάκι που προεξέχει.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:33
Ωραια καιβτην τρυπα που θα μεινει πως θα την κλεισω;

notakos600
12/05/2014, 09:34
Αυτό είναι ένα θέμα...

autosignaljohn
12/05/2014, 09:36
Δεν μπορει ολο και καποια ιδεα θα εχεις......

notakos600
12/05/2014, 09:39
Ιδέες να την ταπώσεις αφού κόψεις το τρίγωνο που προεξέχει πολλές.
Βγάλε μια φωτογραφία το μοτέρ χωρίς τη μίζα για να δούμε τι θα κάνεις με την τρύπα.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:41
Να μην κοψω λιγακι το πλαισιο και να ξεμπερδευω;

notakos600
12/05/2014, 09:43
Για να χωρέσει η μίζα θα πρέπει να κόψεις το μισό πλαίσιο.

autosignaljohn
12/05/2014, 09:45
Καταλαβα......

autosignaljohn
12/05/2014, 10:23
Τα πραγματα απο το supra 100cc μπαινουν μεσα στο δικο μου μοτερ;;

SHOOTER045
12/05/2014, 14:14
Ωραια καιβτην τρυπα που θα μεινει πως θα την κλεισω;

Σιδηροστοκο η βρίσκεις μοτέρ χωρίς μίζα

RaGe_Raptor
13/05/2014, 00:59
Ιδέα:κάντο έτσι...:uplate:316094

Dbnn
13/05/2014, 16:27
Ιδέα:κάντο έτσι...:uplate:316094

Το θέλω! :uplate::uplate::uplate::uplate::uplate::a01:

bruno
13/05/2014, 18:22
Το θέλω! :uplate::uplate::uplate::uplate::uplate::a01:

Αυτό θελει μεγαλη προσοχη,HOOVER HOOVER!:D

Dbnn
14/05/2014, 00:10
Αυτό θελει μεγαλη προσοχη,HOOVER HOOVER!:D

Με πιάνεις...... :D

supraman
14/05/2014, 09:17
κοιτα αν δεν το λυπασαι το μοτερ και ξερεις πως μετα δεν θα το βαλεις πουθενα να θελεις και μιζα μπορεις αυτο να το κοψεις (το τριγωακι)
εχω δει πολλους που το κανουν αυτο κυριως σε αστρεα μοτερ σε λιφαν και σε αλλα με μιζα μπορει να ειναι και βλακεια αλλα ειναι και μια εναλακτικη ιδεα οπως το παρει κανεις

motomaniac
15/05/2014, 18:38
επειδη το εχω κανει. αφαιρεις το καπακι των πηνιων, βγαζεις το βολαν (θελει εξολκεα), βγαζεις τηνξ ασφαλεια που εχει το μικρο γραναζακι της μιζας, παιρνεις εξω το συνολο γραναζι μικρο γραναζι μεγαλο αλυσιδακι, ξαναβαζεις το βολαν και το καπακι. κοβεις τ0ο περισιο αλουμινιο -> βαση μιζας καπακικαλλυμα μιζας με τροχο. δεν αφηνει κενο αν το κοψεις προσωπο. στην προκειμενη εγω αφαιρεσα εντελως το κομματι των καρτερ που ειχε την μιζα κι απο το καπακι ενα φιλετο ετσι ωστε να μην αφησω κενο. αν θελεις εντελως σωστη δουλεια αλλαζεις πηνια και βολαν με αμιζα. δηλαδη βαζεις τα δικα σου. ολα καθονται κουτι. (εκτος κι αν το παλιο μοτερ ηταν πλατινοφορο.)

supraman
15/05/2014, 18:49
επειδη το εχω κανει. αφαιρεις το καπακι των πηνιων, βγαζεις το βολαν (θελει εξολκεα), βγαζεις τηνξ ασφαλεια που εχει το μικρο γραναζακι της μιζας, παιρνεις εξω το συνολο γραναζι μικρο γραναζι μεγαλο αλυσιδακι, ξαναβαζεις το βολαν και το καπακι. κοβεις τ0ο περισιο αλουμινιο -> βαση μιζας καπακικαλλυμα μιζας με τροχο. δεν αφηνει κενο αν το κοψεις προσωπο. στην προκειμενη εγω αφαιρεσα εντελως το κομματι των καρτερ που ειχε την μιζα κι απο το καπακι ενα φιλετο ετσι ωστε να μην αφησω κενο. αν θελεις εντελως σωστη δουλεια αλλαζεις πηνια και βολαν με αμιζα. δηλαδη βαζεις τα δικα σου. ολα καθονται κουτι. (εκτος κι αν το παλιο μοτερ ηταν πλατινοφορο.)

+1 :wave2:

autosignaljohn
15/05/2014, 21:44
Δεν μπαινουν τα δικα μου πηνια γιατι ειναι πλατινοφορο?Με την καλωδιωση τι θα κανω? Εχω μαμα καλωδιωση απο astra? Nα βαλω αυτην? Αλλα δεν θα ειναι πολυ μακρια γιατι το chally ειναι πιο κοντο απο παπι?.

motomaniac
15/05/2014, 22:24
αν εχεις πλατινοφορο θα χρειαστεις την πλεξουδα απο το grand. μη σε απασχολει το μηκος. ηλεκτρονικη εχεις? τα δικα σου πηνια δνε μπαινουν αν ειναι με πλατινες.

autosignaljohn
15/05/2014, 22:43
To μοτερ που θα βαλω πανω 100cc ειναι απο κινεζικο παοι που ειναι ιδιο με το astrea και εχει πηνια 12v.Οποτε λεω να βαλω αυτα

autosignaljohn
16/05/2014, 22:01
Το μοτερ μπηκε πανω! Τα ηλεκτρικα σχεδον συνδεθηκαν τουλαχιστον για να μπορει να κινειται!!ολα ωραια και καλα αλλα εχω ενα θεμα με το σασμαν!πρωτη και τεταρτη μια χαρα. Δευτερα και τριτη ομως εχω ενα θεμα! Αν για παραδειγμα βαλω δευτερα και ανοιξω γραμμικα το γκαζι κανει κομπιασματα σαν να μπαινει νεκρα και να ξαναμπαινει ταχυτητα μονη της! Το ιδιο και η τριτη!Ειναι κατι ανησυχητικο η θελει ρυθμισμα απο την βιδα που ειναι εξωτερικα;;

motomaniac
16/05/2014, 22:13
να ανησυχησεις.

autosignaljohn
16/05/2014, 22:15
Δηλαδη;;

motomaniac
16/05/2014, 22:23
μπορει και φουρκετα αλλα μαλλον για σπασμενη δευτερα και τριτη σε κοβω. μακρια θα παει η βαλιτσα αν δεν το επισκευασεις μονος..

autosignaljohn
16/05/2014, 22:24
Να φτιαξει με την βιδα δεν παιζει; Γιατι την πηραξα αρκετα χωρις να ξερω. Εβαλα και καινουργιους δισκους

notakos600
16/05/2014, 22:25
Είναι από τις φορές που εύχεσαι να μην είχες πειράξει τίποτα, αλλά και πάλι αν δεν χαλάσεις δεν μαθαίνεις.

autosignaljohn
16/05/2014, 22:27
Δηλαδη φτιαχνεται χωρις να ανοιξω μοτερ;

motomaniac
17/05/2014, 16:04
oxi

SHOOTER045
17/05/2014, 19:28
Μάλλον με το σαζμαν έχεις θέμα
Λύσιμο κλπ άρα κατέβασμα μοτέρ

supraman
17/05/2014, 20:46
xaaa το ιδιο οπως και γω αλλα εμενα μου πεταγε τριτη μονο σε αυτο που ουτε εγω το διορθωσα μεχρι στιγμης δεν ξερω να σε βοηθησω τι φουρκετα τι ταχυτητες τι αστερι τι καμπανα δισκακια εχω κοιταξει και γω και ο μαστορας τπτ ειναι απεριγραπτο και ανεξηγητο αυτο

motomaniac
18/05/2014, 01:28
xaaa το ιδιο οπως και γω αλλα εμενα μου πεταγε τριτη μονο σε αυτο που ουτε εγω το διορθωσα μεχρι στιγμης δεν ξερω να σε βοηθησω τι φουρκετα τι ταχυτητες τι αστερι τι καμπανα δισκακια εχω κοιταξει και γω και ο μαστορας τπτ ειναι απεριγραπτο και ανεξηγητο αυτο

esena dhladh eide to sasman kai den eide f8ora sta dontia e?

Dbnn
18/05/2014, 03:03
Άλλαξε σασμάν και φουρκέτα να ηρεμήσεις. Μην ψάχνετε την εύκολη λύση γιατί με μαθηματική ακρίβεια θα είναι το δύσκολο η λύση και όχι το εύκολο, ειδικά αν μιλάμε για σασμάν.

supraman
18/05/2014, 08:23
esena dhladh eide to sasman kai den eide f8ora sta dontia e?
καμια φθορα πουθενα φιλε μου

notakos600
18/05/2014, 08:33
καμια φθορα πουθενα φιλε μου

Άλλαξε μάστορα όσο είναι νωρίς. ;)

supraman
18/05/2014, 09:19
xaxa μαστορας δεν υπαρχει εδω και το πηγα στο αγρινιο και το ειδανε και μου ειπαν πως δεν εχει τιποτα και το αποφευγω αυτο γτ προτιμω να τα φτιχνω εγω ;)

autosignaljohn
18/05/2014, 12:00
Ωραια θα ξαναλυσω μοτερ.....δεν υπαρχει αλλη λυση.να ρωτησω κατι αλλο....τα εχω βρει σκουρα με το να συνδεσω τον κεντρικο διακοπτη.ξερει καποιος την συνδεσμολογια του?ο διακοπτης απο το chally εχει δυο σκαλες και η δευτερη ειναι για τα φωτα.την δευτερη σκαλα τωρα δεν την χρειαζομαι γιατι εβαλα τα φωτα με διακοπτη απο το astrea.

motomaniac
18/05/2014, 12:01
δεν γινεται αυτο που λες. να με συγχωρας κιολας αλλα τα συμπτωματα που παρουσιαζεις ειναι ξεκαθαρα σασμαν και προφανως λειπει δοντι. το βγαλατε το πηρατε στα χερια ελεγξατε ολα τα γραναζια προσεχτικα και ηταν ενταξει?

motomaniac
18/05/2014, 12:08
Ωραια θα ξαναλυσω μοτερ.....δεν υπαρχει αλλη λυση.να ρωτησω κατι αλλο....τα εχω βρει σκουρα με το να συνδεσω τον κεντρικο διακοπτη.ξερει καποιος την συνδεσμολογια του?ο διακοπτης απο το chally εχει δυο σκαλες και η δευτερη ειναι για τα φωτα.την δευτερη σκαλα τωρα δεν την χρειαζομαι γιατι εβαλα τα φωτα με διακοπτη απο το astrea.

φιλε αμα δεν βαλεις φωτο δουλεια δεν γινεται.

SHOOTER045
18/05/2014, 13:20
Ωραια θα ξαναλυσω μοτερ.....δεν υπαρχει αλλη λυση.να ρωτησω κατι αλλο....τα εχω βρει σκουρα με το να συνδεσω τον κεντρικο διακοπτη.ξερει καποιος την συνδεσμολογια του?ο διακοπτης απο το chally εχει δυο σκαλες και η δευτερη ειναι για τα φωτα.την δευτερη σκαλα τωρα δεν την χρειαζομαι γιατι εβαλα τα φωτα με διακοπτη απο το astrea.

Κατάλαβα το λες, γυρνάς κλειδί στο ΟΝ βάζεις μπροστά και μετά αν θες φώτα γυρνάς άλλη μια σκάλα
Είναι απλο(σχετικα)βαζεις μπροστά ανάβεις φώτα και βγάζεις καλώδιο
Αυτό που θα σβήσουν είναι αυτό που θες το μετακομίζεις στον διακόπτη και είσαι οκ

autosignaljohn
18/05/2014, 15:17
316316 αυτη ειναι η καλωδιωση. Κατω ειναι τα καλωδια που ερχονται απο τον διακοπτη και πανω αυτα που ειναι πανω στην 12v καλωδιωση που εβαλα απο το astrea.Απο την καλωδιωση του astrea εχει μεινει οπως φαινεται και στην photo ενα μαυρο καλωδιο και ενα βισμα με 3 καλωδια( ενα μαυρο ασπρο και δυο μαυρα κοκκινα).Αν ενωσω με ενα καλωδιο τα δυο μαυρα κοκκινα ο πολλαπλασιαστης στελνει ρευμα στο μπουζι και το μηχανακι λειτουργει κανονικα!απο την καλωδιωση του διακοπτη μου εχουν μεινει επισης τεσσερα καλωδια( μπλε ασπρο, μαυρο ασπρο,κιτρινο και κοκκινο). Καποια απ αυτα θα ειναι για τα φωτα που τα ειχα στην δευτερη σκαλα του διακοπτη οταν ηταν 6v.Οποιος γνωριζει τι πρεπει να ενωσω και που για να εχω διακοπτη με κλειδι ας μου πει γιατι ειλικρινα εχω μπερδευτει πολυ.....

autosignaljohn
22/05/2014, 10:39
Η καλωδιωση ειναι ετοιμη. Τελικα αγορασα ενα διακοπτη απο astrea και τον εβαλα πανω και ολα ειναι ενταξει.Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι επειδη εκοψα την μιζα για να μπει το μοτερ πανω στο chally εχει τωρα το αριστερο καπακι του βολαν μια τρυπα. Χρειαζομαι λοιπον ενα καπακι τετοιο απο καποιο μοτερ αμιζο για να το βαλω πανω και να μην εχει τρυπα.Μπορει να μου πει καποιος απο που θα βρω κατι τετοιο και τι να βαλω;;;;

motomaniac
22/05/2014, 11:28
Η καλωδιωση ειναι ετοιμη. Τελικα αγορασα ενα διακοπτη απο astrea και τον εβαλα πανω και ολα ειναι ενταξει.Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι επειδη εκοψα την μιζα για να μπει το μοτερ πανω στο chally εχει τωρα το αριστερο καπακι του βολαν μια τρυπα. Χρειαζομαι λοιπον ενα καπακι τετοιο απο καποιο μοτερ αμιζο για να το βαλω πανω και να μην εχει τρυπα.Μπορει να μου πει καποιος απο που θα βρω κατι τετοιο και τι να βαλω;;;;

με την γεννητρια του μιζατου δεν μπαινει καπακι απο αμιζο.
μπαλωσε το με καλη κολλα 2 συστατικων.

autosignaljohn
22/05/2014, 11:49
Αν αλλαξω βολαν και πηνια τι καπακι μπορω να βαλω απο αμιζο μοτερ;

motomaniac
22/05/2014, 13:56
Αν αλλαξω βολαν και πηνια καπακι μπορω να βαλω απο αμιζο μοτερ;

ναι αν βαλεις πηνιοπλακα κομπλε με βολαν μπορεις να βαλεις καπακι απο αμιζο. αλλα γιατι να το κανεις?

autosignaljohn
22/05/2014, 14:56
Πως θα κλεισω μια τετοια τρυπα;

Dbnn
22/05/2014, 18:47
Πως θα κλεισω μια τετοια τρυπα;

Αλουμινοταινία απο μέσα και σιδηρόστοκο απ έξω.

autosignaljohn
22/05/2014, 22:08
Πιστευω ειναι καλυτερη ιδεα η κολλα δυο συστατικων.....

Dbnn
22/05/2014, 23:12
Πιστευω ειναι καλυτερη ιδεα η κολλα δυο συστατικων.....

Και αυτό δεν είναι άσχημη ιδέα. Απλά ο σιδηρόστοκος δεν θα το αφήνει να φαίνεται.
Αν και το καλύτερο θα ήταν να άλλαζε μοτέρ και να βάλει ένα χωρίς μίζα.

motomaniac
23/05/2014, 01:08
Και αυτό δεν είναι άσχημη ιδέα. Απλά ο σιδηρόστοκος δεν θα το αφήνει να φαίνεται.
Αν και το καλύτερο θα ήταν να άλλαζε μοτέρ και να βάλει ένα χωρίς μίζα.

ο σιδηροστοκος ειναι η χειροτερη λυση. τιναζει για πλακα. μην δινουμε τετοιες συμβουλες.. δυο δαχτυλα θελει να γεμισει οχι γρατζουνια.. λυσεις υπαρχουν πολλες.. η καλυτερη ειναι αλουμινοκολληση στην περιπτωση σου. μια καλη κολλα 2 συστατικων κανει πανω 7 ευρω. ποσο θα σου παρει ενας μααστορας να το γεμισει? μεχρι κια πολυσετερα μπορεις να κανεις αν ξερεις.

Dbnn
23/05/2014, 14:38
ο σιδηροστοκος ειναι η χειροτερη λυση. τιναζει για πλακα. μην δινουμε τετοιες συμβουλες.. δυο δαχτυλα θελει να γεμισει οχι γρατζουνια.. λυσεις υπαρχουν πολλες.. η καλυτερη ειναι αλουμινοκολληση στην περιπτωση σου. μια καλη κολλα 2 συστατικων κανει πανω 7 ευρω. ποσο θα σου παρει ενας μααστορας να το γεμισει? μεχρι κια πολυσετερα μπορεις να κανεις αν ξερεις.

Αν ειναι Αθήνα ας έρθει να του το γεμίσω με πολυεστέρα....
Προυπόθεση ενα φραπεδάκι πολύ γλυκό χωρίς γάλα! ;)

autosignaljohn
26/05/2014, 09:08
Το ελυσα και αυτο οπως μου ειπατε.... Αγορασα κολλα δυο συστατικων ταιριαξα και ενα κομματι αλουμινιο πανω στην τρυπα που ειχε και το κολλησα.... Πραγματι εγινε πολυ καλη δουλεια.τωρα εχει προκυψει κατι αλλο....τρεχει λαδι απο την τσιμουχα στροφαλου απο τη μερια του βολαν ..... Πηγα και αγορασα γνησια honda και την εβαλα πανω. Μειωθηκε καπως αλλα και παλι χανει. Βγαζω τοβολαν βγαζω το γραναζι το οποιο σε μενα ειναι αχρηστο γιατι εβγαλα την μιζα και αλλαζω την τσιμουχα. Τα ξαναβαζω ολα πανω και μολις κανω μια βολτα βλεπω σταγονες να βγαινουν απο το καπακι το πλαινο. Μηπως εχω βαλει πολυ λαδι στο μοτερ; Παιζει ρολο αυτο;; Τι να κανω;;

motomaniac
26/05/2014, 11:19
Το ελυσα και αυτο οπως μου ειπατε.... Αγορασα κολλα δυο συστατικων ταιριαξα και ενα κομματι αλουμινιο πανω στην τρυπα που ειχε και το κολλησα.... Πραγματι εγινε πολυ καλη δουλεια.τωρα εχει προκυψει κατι αλλο....τρεχει λαδι απο την τσιμουχα στροφαλου απο τη μερια του βολαν ..... Πηγα και αγορασα γνησια honda και την εβαλα πανω. Μειωθηκε καπως αλλα και παλι χανει. Βγαζω τοβολαν βγαζω το γραναζι το οποιο σε μενα ειναι αχρηστο γιατι εβγαλα την μιζα και αλλαζω την τσιμουχα. Τα ξαναβαζω ολα πανω και μολις κανω μια βολτα βλεπω σταγονες να βγαινουν απο το καπακι το πλαινο. Μηπως εχω βαλει πολυ λαδι στο μοτερ; Παιζει ρολο αυτο;; Τι να κανω;;

εχει κι αλλη την περιμετρικη. μηπως χανει απο κει? τα ορινγκακια πισω απο τις βιδες ηταν στις θεσεις τους?

autosignaljohn
26/05/2014, 11:35
Η τσιμουχα που χανει ειναιι πισω απο το βολαν και απο το γραναζι την μιζας και περικλυει τον στροφαλο.Στο εξωτερικο καπακι του μοτερ δεν εχω βαλει φλατζα αλλα και παλι η φλατζα σε αυτο το σημειο δεν μπαινει για το λαδι γιατι μεσα σε αυτο το καπακι δεν πρεπει μα υπαρχει λαδι.Και ξαναλεω οτι την αλλαξα την τσιμουχα στροφαλου και πηρα γνησια honda και παλι χανει.... Ελαχιστα βεβαια αλλα χανει..... Υπαρχει περιπτωση να εχω βαλει πολυ λαδι στο μοτερ η δεν παιζει ρολο;;

Dbnn
27/05/2014, 22:27
Η τσιμουχα που χανει ειναιι πισω απο το βολαν και απο το γραναζι την μιζας και περικλυει τον στροφαλο.Στο εξωτερικο καπακι του μοτερ δεν εχω βαλει φλατζα αλλα και παλι η φλατζα σε αυτο το σημειο δεν μπαινει για το λαδι γιατι μεσα σε αυτο το καπακι δεν πρεπει μα υπαρχει λαδι.Και ξαναλεω οτι την αλλαξα την τσιμουχα στροφαλου και πηρα γνησια honda και παλι χανει.... Ελαχιστα βεβαια αλλα χανει..... Υπαρχει περιπτωση να εχω βαλει πολυ λαδι στο μοτερ η δεν παιζει ρολο;;

Άν έχει παραπάνω λάδι στο πετάει απο τις αναθυμιάσεις.
Άν ανοίχτηκε το κάρτερ, κάτι δεν μπήκε σωστά ή κάτι δεν μπήκε καθόλου. Μπορεί επίσης να έχει σκιστεί η φλάτζα του κάρτερ.
Γνήσια και ημιτασιόν τα ακούω βερεσέ όταν έχουμε να κάνουμε με φλάτζες και τσιμούχες. Αν δεν μπήκε σωστά ή το κάρτερ έχει φάει χτύπημα σε αυτό το σημείο δεν το σώζεις.

notakos600
28/05/2014, 09:06
Η τσιμουχα που χανει ειναιι πισω απο το βολαν και απο το γραναζι την μιζας και περικλυει τον στροφαλο.Στο εξωτερικο καπακι του μοτερ δεν εχω βαλει φλατζα αλλα και παλι η φλατζα σε αυτο το σημειο δεν μπαινει για το λαδι γιατι μεσα σε αυτο το καπακι δεν πρεπει μα υπαρχει λαδι.Και ξαναλεω οτι την αλλαξα την τσιμουχα στροφαλου και πηρα γνησια honda και παλι χανει.... Ελαχιστα βεβαια αλλα χανει..... Υπαρχει περιπτωση να εχω βαλει πολυ λαδι στο μοτερ η δεν παιζει ρολο;;

Άμα δεν χαλάσεις δεν μαθαίνεις. :beer:

motomaniac
28/05/2014, 09:35
το πιθανοτερο ειναι να εχεις κανει χαζομαρα στο βαλσιμο την τσιμουχας. κι αφου θα την βγαλεις την πλακα παλι ελεγξε κι αμα πισω απο τις βιδες τα εχεις τα τσιμουχακια και αμα η μεγαλη περιμετρικη ειναι σε καλη κατασταση

autosignaljohn
28/05/2014, 09:52
Ποια πλακα εννοεις; Γιατι το μονο που βγαζω για να αλλαξω την τσιμουχα στροφαλου ειναι το βολαν και το γραναζι της μιζας. Τιποτα αλλο.....και οταν το ειχα ανοιξει τις προαλλες χανει ακριβως απο την τσιμουχα που ειναι στο κεντρο. Οχι απο την πλακα που ειμαι γυρω απο την τσιμουχα

motomaniac
28/05/2014, 11:33
Ποια πλακα εννοεις; Γιατι το μονο που βγαζω για να αλλαξω την τσιμουχα στροφαλου ειναι το βολαν και το γραναζι της μιζας. Τιποτα αλλο.....και οταν το ειχα ανοιξει τις προαλλες χανει ακριβως απο την τσιμουχα που ειναι στο κεντρο. Οχι απο την πλακα που ειμαι γυρω απο την τσιμουχα

σωστος. δεν θυμαμαι κι ακριβως πως ηταν τα μιζατα. ποιο πολλες μαλακιουλες απο οτι τα αμιζα που εχουν μονο μια τσιμουχα. το γραναζι με την πλακα που εχει πισω του εχει τσιμουχα ενδιαμεσα? θα το κοιταξω κι εγω μετα στο γκαραζ που εχω αρκετα μιζατα ανταλακτικα.

autosignaljohn
28/05/2014, 13:42
Δες το φιλε μου και πες μου για οτι νεοτερο......

autosignaljohn
31/05/2014, 10:19
Μεσα στη βδομαδα θα λυσω το μοτερ για να δω τι παιζει και με το σασμαν.Με τον κυλινδρο και το πιστονι το καινουργιο εχω κανει περιπου 400 χιλιομετρα.Χρειαζεται τωρα που θα λυσω το μοτερ παλι να ξαναλλαξω ελατηρια πιστονιου;;

Dbnn
31/05/2014, 17:40
Μεσα στη βδομαδα θα λυσω το μοτερ για να δω τι παιζει και με το σασμαν.Με τον κυλινδρο και το πιστονι το καινουργιο εχω κανει περιπου 400 χιλιομετρα.Χρειαζεται τωρα που θα λυσω το μοτερ παλι να ξαναλλαξω ελατηρια πιστονιου;;

Όχι, απλά μην τα βγάλεις απο πάνω και πρόσεχε κατά την τοποθέτηση, οι εγκοπές να "πέσουν" αστέρι και όχι η μία πάνω στην άλλη.

motomaniac
03/06/2014, 17:16
Δες το φιλε μου και πες μου για οτι νεοτερο......

τσιμουχα στην στρογγυλη πλακα του μοτερ και τσιμουχα στο γραναζι της μιζας το μεγαλο. δες και τις δυο. αν δεν εχεις βαλει ενα απο τα δυολογικο να χανεις λαδια.

autosignaljohn
03/06/2014, 21:12
Και τα δυο πανω ειναι.....και την μεσα τσιμουχα τημ μεγαλη την εβαλα γνησια.....

motomaniac
03/06/2014, 21:45
Και τα δυο πανω ειναι.....και την μεσα τσιμουχα τημ μεγαλη την εβαλα γνησια.....

ελεγξε προσεκτικα μηπως χανει απο το μεγαλο ορινγκ που περιβαλλει την πλακα. το συθιζει να ειναι κλαψιαρικο εκεινο. αλλιως μεχρι και τα δυο ορινγκ πισω απο την πλακα εκει που ειναι τα πασα για τις βιδες της πλακας? γενικως θελει σκουπισμα καλο δοκιμη και τουμπαλιν μεχρι να δεις απο που εχεις διαρροη.

autosignaljohn
14/06/2014, 21:04
Καλησπερα παιδια. Ελυσα το μοτερ παλι σημερα και παλι τα ιδια. Το σασμαν εχει θεμα..... Τι να περιμενω απο κινεζικα μοτερ..... Ψαχνω μοτερ astrea 100.υπαρχει κανενας που μα εχει σε λογικη τιμη;

Dbnn
15/06/2014, 02:16
Καλησπερα παιδια. Ελυσα το μοτερ παλι σημερα και παλι τα ιδια. Το σασμαν εχει θεμα..... Τι να περιμενω απο κινεζικα μοτερ..... Ψαχνω μοτερ astrea 100.υπαρχει κανενας που μα εχει σε λογικη τιμη;

Αμέ, χιλιάδες, με χτυπημένα νούμερα και χωρίς χαρτιά.....
Έψαχνα 3 μήνες χωρίς αποτέλεσμα.

autosignaljohn
15/06/2014, 02:59
Δεν με νοιαζει αν εχει χτυπημενα νουμερα η ειναι χωρις χαρτια.....

Dbnn
15/06/2014, 03:00
Δεν με νοιαζει αν εχει χτυπημενα νουμερα η ειναι χωρις χαρτια.....

Θα σε νοιάξει άμα συμβεί καμιά στραβή........

motomaniac
15/06/2014, 09:36
Δεν με νοιαζει αν εχει χτυπημενα νουμερα η ειναι χωρις χαρτια.....

εμενα θα με ενοιαζε.

SHOOTER045
15/06/2014, 10:57
Έχουμε στο υπόγειο καμια δεκαριά
Θες?

motomaniac
15/06/2014, 12:37
Έχουμε στο υπόγειο καμια δεκαριά
Θες?

χαχαχαχχαχα
να περιμενει οδδυ.

autosignaljohn
25/06/2014, 11:21
Απ οτι φαινεται θα ξαναβαλω το παλιο μοτερ πανω στο chally(72cc honda). Ελεγα να το κανω τουλαχιστον 12 βολτο.. Γινεται; Τι ακριβως χρειαζομαι;

GiannisBlessed
25/06/2014, 12:11
δεν καταλαβαινω.......
αφου το ελυσες τι ελεγξες-μετρησες?
γιατι δεν αλλαξσες κομπλε ενα σασμαν αοφυ μαλλον δεν μπορεσες να βρεις καποιο προβλημα.
καμια φωτο γιατι δεν ανεβασες απο το εσωτερικο να σου πουμε και εμεις μια γνωμη?
πιστευες οτι αν το ανοιγες και το εκλεινες με καποιον μαγικο τροπο το προβλημα 8α εφευγε?
κριμα ειναι κανεις μπρος πισω και αποτελεσμα δεν εχεις.τεσπα.
περιεγραψε με οση λεπτομερεια περισοτερη μπορεις το προβλημα του σασμαν μηπως ειναι κατι απλο που φτιαχνει ευκολα και οικονομικα.

autosignaljohn
25/06/2014, 13:07
Το σασμαν αλλαχτηκε. Εβαλα απο astrea.και παλι ομως ειναι σαν να μην εκανα τιποτα. Πηρα τα γραναζια απο το σασμαν του. Astrea και τα εβαλα στους αξονες απο το σασμαν του κινεζικου γιατι οι αξονες απο το astrea δεν μπαινανε λογω μηκους.Η τριτη ταχυτητα συνεχιζει να σκορτσαρει δηλαδηειναι σαν να μπαινει και να βγαινει η ταχυτητα μονη της οσο ανοiγω το γκαζι.Αλλοι ειπανε οτι μπορει να εχει προβλημα το φυγοκεντρικο.Αλλοι οτι μπορει να ειναι η καμπανα. Το πηγα σε εναν που φτιαχνει μηχανακια και μου ειπε οτι ειμαι απο μεσα απ το μοτερ και ειναι το σασμαν. Και σαν μα μην εφτανε αυρο συνεχιζει να εχει διαρροη λαδιου απο το αριστερο καπακι του βολαν και ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου. Φυσικα και η τσιμουχα οπως και ολα τα ταιμουχακια- λαστιχακια ειναι καινουργια. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

GiannisBlessed
25/06/2014, 14:31
ξανα αλλαξε την τσιμουχα.
και βαλε ταινια μονοτικη η κατι τετοιο στην ακρη του στροφαλου γιατι ειναι πιθανο να την τραυματισες οταν την εβαλες στην εγκοπη που εχει ο στροφαλος.
αν η 1η και η 4η ειναι κομπλε τοτε ΔΕΝ ειναι ουτε φυγοκεντρικο ουτε καμπανα.
εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα οπως το περιγραφεις.
αν βγει μια ταχυτητα και δεν μπει καποια αλλη στην θεση της τοτε εχεις κατι σαν νεκρα και φευγουν οι στροφες στον θεο?και μετα κρααακ ξαναμπαινει και κλωτσαει μπροστα?
με τι συχνοτητα γινεται καθε δευτερολεπτο?2 φορες το δευτερολεπτο?1 καθε 2 δευτερα?
οταν αφηνεις το γκαζι και κατεβαινεις μεγαλη κατηφορα με μηχανοφρενο τι κανει?
οταν πηγαινεις με σταθερο γκαζι σε ευθεια τι κανει?
το κομπιασμα που ειπες ας πουμε ειναι κατι που ριχνει τις στροφες στο μοτερ.αν εβαζε νεκρα καπως τοτε θα γκαζωνε στον θεο.
κανει καποιον θορυβο?ξερεις μη κανονικο θορυβο.κρατς κρουτς κτλ.
οπως καταλαβαινεις πρεπει να μας βοηθησεις να σε βοηθησουμε.
μπορει εστω και ιντερνετικα να γινει αρκετα καλη διαγνωση αν υπαρχει ΠΟΛΥ καλη περιγραφη του προβληματος.
ενα βιντεο σε διαφορες συνθηκες οδηγησης θα βοηθουσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να καταλαβουμε τι ακριβως κανει.
η φουρκετες σε τι κατασταση ηταν οταν το ανοιξες?τις μετρησες για φθορα?τις ελεγξες αν ειναι ισιες?
τα καναλια του μυλου ηταν εντος οριων?
τα ρουλεμαν που εδραζονται οι αξονες μηπως εχουν κανενα τζογο?
τσεκαρες τα gear dogs (κατι δοντακια στο πλαι του γραναζιου) και η φωλιες τους μηπως ειναι στρογγυλεμενα?

GiannisBlessed
25/06/2014, 14:35
Το σασμαν αλλαχτηκε. Εβαλα απο astrea.και παλι ομως ειναι σαν να μην εκανα τιποτα. Πηρα τα γραναζια απο το σασμαν του. Astrea και τα εβαλα στους αξονες απο το σασμαν του κινεζικου γιατι οι αξονες απο το astrea δεν μπαινανε λογω μηκους.Η τριτη ταχυτητα συνεχιζει να σκορτσαρει δηλαδηειναι σαν να μπαινει και να βγαινει η ταχυτητα μονη της οσο ανοiγω το γκαζι.Αλλοι ειπανε οτι μπορει να εχει προβλημα το φυγοκεντρικο.Αλλοι οτι μπορει να ειναι η καμπανα. Το πηγα σε εναν που φτιαχνει μηχανακια και μου ειπε οτι ειμαι απο μεσα απ το μοτερ και ειναι το σασμαν. Και σαν μα μην εφτανε αυρο συνεχιζει να εχει διαρροη λαδιου απο το αριστερο καπακι του βολαν και ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου. Φυσικα και η τσιμουχα οπως και ολα τα ταιμουχακια- λαστιχακια ειναι καινουργια. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

το προβλημα μπορει να μην ειναι απαραιτητα στα γραναζια.
υπρχουν αλλα 2 πραγματα που μπορουν να προκαλεσουν προβληματα οι φορκετες και ο μυλος?
αυτα τα αλλαξες?
και τελος.η δευτερα διορθωθηκε και εχει πλεον μονο η 3η θεμα?

autosignaljohn
25/06/2014, 14:45
Μονο η τριτη εχει. Και το κανει καθε δευρερολεπτο. Ειναι σαν να εχει λοξιγγα το μιχανακι.Σαν να μπαινοβγαζω την ταχυτητα συνεχεια.Σαν να μπαινει και να βγαινει συνεχεια η τριτη.ειτε ανοιγω το γκαζι ειτε παω με σταθερη πορεια.Οταν αφηνω τον γκαζι την κατηφορα δεν το κανει.Πρεπει να εχω το γκαζι ανοιγμενο εςτω και ελαχιςτα.Το μηχανακι δηλαδη ουςιαςτικα ειναι σαν να συμπλεκταρει και μα βαζει την τριτη ταχυτητα μονο του αςταματητα.δεν μετρησα κατι απ αυτα που αναφερατε. Και αλλαξα και μυλο. Αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει και μενει αθηνα μπορω να το φερω να το δει και απο κοντα.Δεν συμφερει να βαλω το παλιο μοτερ πανω και να το κανω 12 βολτο που ειναι και honda kai oxi κινεζια;;Οσο για την τσιμουχα εχω κανει τα παντα.Ειναι η τριτη που αλλαζω.Και την εχω βαλει πολυ προσεκτικα χωρις να τραυματιστει καθολου και παρολ αυτα οπου αφηνω το μηχανακι αφηνω σταγονες απο λαδι

GiannisBlessed
25/06/2014, 15:45
ποσο σιγουρος εισαι οτι χανει απο εκει?
ισως χανει απο το ορινγκ της πηνιοπλακας η τα 2 ορινγκ των βιδων της πηνιοπλακας.
αλλιως ισως εχει θεμα η φωλια της τσιμουχας στροφαλου στην πηνιοπλακα.
ισως δεν χανει καν απο εκει και χανει απο την ταπα του τεντωτηρα απο κατω η την βιδιτσα για το λαδωμα (priming) του τεντωτηρα.
αλλα αν βρισκεις λαδια και μεσα απο το καπακι πανω στο βολαν τοτε δεν ειναι αυτα.
αρα ειχες και στην 2α θεμα και καπως διορθωθηκε....αλλα δεν ξερουμε πως.
αν μπορεσεις ανεβασε καποιο βιντεακι μηπως βοηθησουμε καλυτερα.

autosignaljohn
25/06/2014, 16:47
Λοιπον δοκιμασα να βγαλω βιντεο αλλα δεν ακουγεται τιποτα.μολις βαζω τριτη και ανοιγω το γκαζι κανει σαν ανοιγεις και να κλεινεις το γκαζι..... Αυτο το πεταγμα δηλαδη.και καθε φορα που το κανει ακουγεται ενα κρακ μεσα απο το μοτερ.σαν κατι να εχει μποσικο.Τα συμπερασματα δικα σας.....

autosignaljohn
25/06/2014, 23:17
Για μα φτιαξω το αλλο το μοτερ που ειχε το challaki και να ξεμπερδευω χρειαζομαιβστροφαλο για να το κανω 12v?

motomaniac
26/06/2014, 16:45
Το σασμαν αλλαχτηκε. Εβαλα απο astrea.και παλι ομως ειναι σαν να μην εκανα τιποτα. Πηρα τα γραναζια απο το σασμαν του. Astrea και τα εβαλα στους αξονες απο το σασμαν του κινεζικου γιατι οι αξονες απο το astrea δεν μπαινανε λογω μηκους.Η τριτη ταχυτητα συνεχιζει να σκορτσαρει δηλαδηειναι σαν να μπαινει και να βγαινει η ταχυτητα μονη της οσο ανοiγω το γκαζι.Αλλοι ειπανε οτι μπορει να εχει προβλημα το φυγοκεντρικο.Αλλοι οτι μπορει να ειναι η καμπανα. Το πηγα σε εναν που φτιαχνει μηχανακια και μου ειπε οτι ειμαι απο μεσα απ το μοτερ και ειναι το σασμαν. Και σαν μα μην εφτανε αυρο συνεχιζει να εχει διαρροη λαδιου απο το αριστερο καπακι του βολαν και ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου. Φυσικα και η τσιμουχα οπως και ολα τα ταιμουχακια- λαστιχακια ειναι καινουργια. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

ρε φιλε θες να το φτιαξεις κι ηδη κανεις μιξεις με γραναζια στο σασμαν? ποιος σου ειπε οτι τα γραναζια εχουν ιδιο πλατος ας πουμε? τα δικα μου κινεζικα μοτερ εχουν πιο στενα. βαλε ολο το 3αρι απο το 72αρι κομπλε με μυλο φουρκετες και καμπανα πανω σττον κινεζο. η αλλιως τον στροφαλλο του κινεζου πανω στο 72αρι. και πηνια αμιζα 12βολτα.

autosignaljohn
26/06/2014, 16:47
Καταρχας δεν εκανα μιξη.πηρα ολα τα γραναζια και τα εβαλα πανω στους αξονες του κινεζου.Οποτε τα γραναζια ιδιο πατημα εχουν ολα μεταξυ τους.Φιλε μου ειπε ενας φιλος οτι ο στροφαλος απο το κινεζικο το 100 αρη δεν μπαινει στο 72 αρι μοτερ και οτι χρεαζομαι στροφαλο απο glx.Εγω απλα δεν θελω να ξανασχοληθω με τον κινεζο και ελεγα να φτιαξω το 72αρι μοτερ που εχω. Το μονο που μου την εδινε με αυτο το μοτερ ειναι οτι ειναι 6v και γι αυτο ψαχνω τροπο να το κανω 12v.

Dbnn
26/06/2014, 17:17
Καταρχας δεν εκανα μιξη.πηρα ολα τα γραναζια και τα εβαλα πανω στους αξονες του κινεζου.Οποτε τα γραναζια ιδιο πατημα εχουν ολα μεταξυ τους.Φιλε μου ειπε ενας φιλος οτι ο στροφαλος απο το κινεζικο το 100 αρη δεν μπαινει στο 72 αρι μοτερ και οτι χρεαζομαι στροφαλο απο glx.Εγω απλα δεν θελω να ξανασχοληθω με τον κινεζο και ελεγα να φτιαξω το 72αρι μοτερ που εχω. Το μονο που μου την εδινε με αυτο το μοτερ ειναι οτι ειναι 6v και γι αυτο ψαχνω τροπο να το κανω 12v.

Καταρχάς δεν έκανες μίξη. Παρτούζα έκανες.
Τα γρανάζια τα μέτρησες και είδες οτι είναι ίδια? Και άντε να είναι ίδια, τα έβαλες σωστά? Κάτι ασφάλειες, τσιμούχες, αποστάτες που έχει ο μύλος τα έβαλες σωστά?
Πολύ απλά αν τα έβαλες όλα σωστά και πετάει ταχύτητα συνέχεια τότε κάτι δεν είναι ίδιο με το μαμά.
Φλάτζα έβαλες στο κάρτερ ή το πλάκωσες με φλατζόκολλα? Ακόμα και 0,01mm να έχει πάει πιο μέσα το ένα καρτερ με το άλλο μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα.
Πείραξες τίποτα ελατήρια στην καμπάνα?

Φιλική συμβουλή: ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην ακούς φίλους κλπ που είναι "μηχανικοί" και όχι ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.
Πάρε εναν στρόφαλο απο 100cc μοτεράκι και ρίχτο πάνω στου chally. Μόνο τότε θα δείς αν κάνει ή όχι....

autosignaljohn
26/06/2014, 17:25
Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?

Dbnn
26/06/2014, 17:35
Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?

Δεν το έχω κάνει. Θα το δοκίμαζα όμως.
Αλλά καλού κακού θα έβαζα και τον κύλινδρο του astrea, με πιστόνι κομπλέ, μη σου πω και την κεφαλή.
Δεν χάνεις και τίποτα. Εφόσον το challάκι είναι λυμένο δοκίμασέ το.
Κάπου πρέπει να έχω έναν απο 107cc. Αν είσαι Αθήνα βρησκόμαστε να στον δώσω (χάρισμα) να δοκιμάσεις. Υ.γ. δεν είναι για να δουλέψει.

motomaniac
26/06/2014, 17:47
Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?

το εχω κανει. ολα τα παλιοκινεζικα μοτερ των 100 κυβικων ειναι κατα βασην ιδια με τα 90αρια τα 3ΑΡΙΑ. οχι τα 4αρια. αρα αν ηθελες να κανεις κατι επρεπε να βαλεις ολον τον κινεζο μεσα στο δικο σου. εκτος κι αμα μπερδευομαι καπου κι εχεις εσυ astrea μοτερ...

autosignaljohn
26/06/2014, 17:54
Oxiι κινεζικο εχω..... Zongshen......

motomaniac
26/06/2014, 17:57
Oxiι κινεζικο εχω..... Zongshen......

λοιπον τα κινεζικα μοτερ των 100 (μπορει και τα 110) ειναι ολοιδια με τα 90αρια τα 3ταχυτα. η μονη (κυρια) διαφορα ειναι στο σασμαν οπου το κινεζικο ειναι 4 ταχυτητες αλλα πιο στενα γραναζια (γι'αυτο και σπανε για πλακα) αν θελεις να κανεις κατι βαλε ολοκληρο σασμαν απο το ενα στο αλλο. μην σου πω και τον επιλογεα-αξονα φυσικα με το αστερακι του και ισως και την καμπανα τους. ολα μαζι.