PDA

View Full Version : Πρόβλημα κατά την ανάφλεξη



arkas81
12/05/2014, 12:06
Γειά σας πέδες. Έχω ένα κινέζικο σκούτερ και θα ήθελα τη βοήθεια σας προτού απευθυνθώ σε κάποιο συνεργείο. Το έχω αγοράσει πριν κανένα χρόνο περίπου και με το καλημέρα (έπειτα από 1 μήνα) είχα θέμα με την ανάφλεξη του. Θεώρησα ότι φταίει το μπουζί οπότε και το άλλαξα αν και τελικά έδειχνε να είναι καλό. Έπειτα αγόρασα και έβαλα ένα άλλο ίδιο και όλα δουλεύανε τέλεια. Εδώ και λίγες μέρες άρχισε πάλι τα ίδια. Δηλαδή προσπαθώ να βάλω μπρός αλλά δε σκάει. Τι κάνω? Βγάζω το μπουζί, το φυσάω με το στόμα στην ακίδα, έπειτα το ξαναβάζω και λειτουργεί τέλεια. Στην πορεία μέσα ή εκτός πόλης δουλεύει άψογα. Όταν πάω την επόμενη ημέρα να το βάλω πάλι μπρός, πάλι τα ίδια, βγάλε, φύσα, βάλε, όλα οκ. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει???

ΥΓ. Ξεκίνησε να μου το ξανακάνει έπειτα από μια δυνατή βροχή που με έπιασε στο δρόμο. Το αναφέρω μήπως και έχει σχέση.

vaska
12/05/2014, 12:58
Ποτέ δεν ξέρεις τις ορέξεις με τις οποίες θα ξυπνήσει ο Κινέζος.

Αυτά τα πράγματα από εμπειρία σου λέω δεν τα πειράζεις. Αν δουλεύουν οκ και για όσο δουλεύουν πάλι οκ. Αν χαλάσουν απλά δεν ασχολείσαι. Είναι πολύς κόσμος που έχει αναλώσει ώρες επί ωρών προσπαθώντας να βρει τι φταίει και τελικά όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα στο ίδιο συμπέρασμα. δεν επισκευάζονται / ρυθμίζονται/ βελτιώνονται.

Άποψή μου!!!


ΥΓ
Και σε 10 συνεργεία να πας όλοι θα σου πουν ότι φτιάχνεται και φταίει "αυτό". Θα σου πάρουν χρήμα για το ανταλλακτικό και για την εργασία τους και μετά από λίγο θα φταίει κάτι άλλο. Όλο και κάτι θα φταίει.

OldMan
12/05/2014, 13:06
Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)

arkas81
12/05/2014, 13:14
Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, τι να κάνω να κλείσω την παροχή βενζίνης? και να τσεκάρω τι και που αν φέρνει βενζίνη?

arkas81
12/05/2014, 13:16
Ποτέ δεν ξέρεις τις ορέξεις με τις οποίες θα ξυπνήσει ο Κινέζος.

Αυτά τα πράγματα από εμπειρία σου λέω δεν τα πειράζεις. Αν δουλεύουν οκ και για όσο δουλεύουν πάλι οκ. Αν χαλάσουν απλά δεν ασχολείσαι. Είναι πολύς κόσμος που έχει αναλώσει ώρες επί ωρών προσπαθώντας να βρει τι φταίει και τελικά όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα στο ίδιο συμπέρασμα. δεν επισκευάζονται / ρυθμίζονται/ βελτιώνονται.

Άποψή μου!!!


ΥΓ
Και σε 10 συνεργεία να πας όλοι θα σου πουν ότι φτιάχνεται και φταίει "αυτό". Θα σου πάρουν χρήμα για το ανταλλακτικό και για την εργασία τους και μετά από λίγο θα φταίει κάτι άλλο. Όλο και κάτι θα φταίει.

Ναι αλλά δεν είναι λύση αυτή κάθε μέρα με ένα μπουζόκλειδο στο χέρι να βγάζω να φυσάω και να ξαναβάζω...

taisteal
12/05/2014, 13:32
Κινεζος φιλε μου...

arkas81
12/05/2014, 13:55
Κινεζος φιλε μου...

Μην είσαστε προκατελημένοι επειδή είναι κινέζικο. Αν έλεγα ότι είναι ένα Suzuki Burgman το οποίο παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα στα μοντέλα της, ποιά θα ήταν η λύση?

taisteal
12/05/2014, 14:00
Μην είσαστε προκατελημένοι επειδή είναι κινέζικο. Αν έλεγα ότι είναι ένα Suzuki Burgman το οποίο παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα στα μοντέλα της, ποιά θα ήταν η λύση?


Δεν ειμαστε προκατειλημενοι επειδη ειναι κινεζικο,ειμαστε επειδη εχει καει η γουνα μας με αυτα.
Κι επειδη ανεφερες το burgman ως παραδειγμα,οταν εκανε κατι περιεργα το 200αρι,πηγα αντ/πεια και λυθηκε αμεσως το προβλημα.
Με τα κινεζικα δεν βγαζεις ακρη,φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο..

GFawkes
12/05/2014, 14:51
Ετσι δουλευει ο κινεζος....

δεν ειναι τιποτε...

arkas81
12/05/2014, 16:09
Δεν ειμαστε προκατειλημενοι επειδη ειναι κινεζικο,ειμαστε επειδη εχει καει η γουνα μας με αυτα.
Κι επειδη ανεφερες το burgman ως παραδειγμα,οταν εκανε κατι περιεργα το 200αρι,πηγα αντ/πεια και λυθηκε αμεσως το προβλημα.
Με τα κινεζικα δεν βγαζεις ακρη,φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο..

Αυτό το ένα θέλω να φτιάξω και αν βγάλει και άλλα θέματα αργότερα, τότε ναι, δε θα ξανά ασχοληθώ. Εγώ θέλω να μάθω σε παρόμοια προβλήματα απο επώνυμα μηχανάκια, ποια ήταν η αιτία?

vaska
12/05/2014, 16:22
Αυτό το ένα θέλω να φτιάξω και αν βγάλει και άλλα θέματα αργότερα, τότε ναι, δε θα ξανά ασχοληθώ. Εγώ θέλω να μάθω σε παρόμοια προβλήματα απο επώνυμα μηχανάκια, ποια ήταν η αιτία?

Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

:wave2:

arkas81
12/05/2014, 16:38
Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

:wave2:

Καλοοοοοοοοο:lol:

MAIK72
12/05/2014, 17:05
Όπως σου είπε και ο Τάι προκατειλημμένοι δεν είμαστε, εμπειρία σου μεταφέρω. Και αν είναι αυτό που σου λέει ο oldman (έχει πολλές πιθανότητες να έχει πέσει μέσα), ο τρόπος που σου περιέγραψε είναι για να δεις αν κάνει υπερχείλιση το κάρμπ. Αν λοιπόν κάνει τελικά υπερχείλιση και τολμήσεις να το πειράξεις, εκεί τελειώνει το παραμύθι και ξυπνάει ο δράκος.

Φίλος μου αφού πείσμωσε τόσο πολύ και δήλωσε σε όλους μας ότι θα το φτιάξει (έχει πολλές γνώσεις το παλικάρι), μετά δύο μήνες μας φώναξε ένα βράδυ καλοκαιριού στο σπίτι του (έχει και μεγάλο κτήμα) πήραμε και παγωτά και μας είχε έκπληξη.

Πυροτέχνημα το έκανε. Χωρίς πλάκα υπάρχει σχετικό βίντεο με 6 μαντραχαλαίους να γελάνε που ένας άλλος τρελός παρέδωσε κινέζικη πάπια στην πυρά.

Πάντως εσύ να κάνεις την προσπάθειά σου, επιβάλλεται, απλά μην απογοητευτείς!!

:wave2:

Δια-βολικό σχέδιο!! Θέλω το βίντεο!:p

vaska
12/05/2014, 17:48
Δια-βολικό σχέδιο!! Θέλω το βίντεο!:p

Πρέπει να το έχει ανεβάσει στον σουλήνα, αν θυμάμαι καλά. Θα ψάξω και θα βάλω λινκ

:bawl:

mai_tai
30/05/2014, 20:54
Το ευκολο ειναι να τσεκαρεις μήπως κατεβαζει βενζίνη σβηστό (ρακόρ τεπόζιτου)
:lol::lol::lol: