PDA

View Full Version : μπερδεμενος για νεα μηχανη...



pararos
12/05/2014, 23:39
καλησπερα παιδια...κατοχος εδω και καιρο ενος honda bros 400 ηρθε η στιγμη να το αποχωριστω.απο εδω και περα τι κανουμε?τι περνουμε?εχω μπερδευτει...τα θελω ολα...:lol:
θελω ενα να τα κανει σχεδον ολα...να παταει λιγο χωμα,να κανω και κανα ταξιδακι και γενικα να μου ειναι ευκολο στην μετακινηση καθημερινα...τρελαινομαι για supermotard και naked.σε λεφτα παιζω γυρω στα 1700 και κλεινω προς το xt 600 motard-klr 650...αλλα πειτε και εσεις καποια γνωμη μηπως μου διαφευγει καποιο...:confused::confused:

dimzan
13/05/2014, 01:55
για on-off πας, αλλα ειναι χαμηλο το budget σου.

σε αυτα τα χρηματα παρε οτι βρεις καλο

George_Sp
13/05/2014, 02:17
F650GS?

yiannis172
13/05/2014, 02:47
F 650 ST,για να εισαι εντος του Budget που εθεσες.Αθανατο Rotax μοτερ,καλο γκαζακι και κανει τα παντα,απο ταξιδι μεχρι χωμα.Στο 1,5 θα βρεις κατι καλο πιστευω.

kokkiklhs
13/05/2014, 06:21
Σε αυτό το budget, ΚLE 500...
:beer:

s.a.
13/05/2014, 09:41
Transalp 600, εισαι εντος προυπολόγισμου, πατας χωμα, κανεις ταξιδια & ειναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα.

notakos600
13/05/2014, 10:28
Πάρη έχεις πμ.

nick_VFR
13/05/2014, 11:01
KLE 500 και από μένα με αυτά τα λεφτά. Είναι αρκετά καλό και για μέσα στην πόλη και για κανά ταξίδι.


Απλά για την σέλα του δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά αν κάνεις ταξίδια μπορείς αργότερα και να την βελτιώσεις με 100 € πάνω-κάτω.

est
13/05/2014, 14:05
Εγώ αυτά τα ζητούμενα τα βρήκα σε ΤΑ. Αλλά εγώ από την άλλη δεν τρελαίνομαι για μοταρντ..
Πάντως πραγματικά με αυτά τα λεφτά κοίτα για μηχανάκι που να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και να μην προδιαθέτει για σκίσιμο (πχ βρίσκεις και lc4 σε αυτά τα λεφτά αλλά μόνο εάν γνώριζα τον κάτοχο θα το έπαιρνα).
Επίσης το Kle το θεωρώ (εγώ και μόνο εγώ, προσωπική γνώμη εκφράζω) σε όλα υποδεέστερο απο το μέτριο ΤΑ.
Πλέον βρίσκεις και TransAlp 650 με τόσα χρήματα..

pararos
13/05/2014, 14:28
και δεν εκλεινα καθολου προς αυτα...θα το ηθελα λιγο πιο παιχνιδιαρικο...κοιταζα μεχρι και mz baghira 660 αλλα ξεφευγει λιγο

taisteal
13/05/2014, 15:09
και δεν εκλεινα καθολου προς αυτα...θα το ηθελα λιγο πιο παιχνιδιαρικο...κοιταζα μεχρι και mz baghira 660 αλλα ξεφευγει λιγο


Το ειχα το baghira...
Μην το σκεφτεις καν..
Παρε τρανζλαπ 600.

Pan (dvs)
13/05/2014, 16:27
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4071812/

George_Sp
13/05/2014, 16:29
μηχανή από το συγκεκριμένο έμπορο ούτε με τηλεσκόπιο.

Pan (dvs)
13/05/2014, 16:45
μηχανή από το συγκεκριμένο έμπορο ούτε με τηλεσκόπιο.

Τον εμπορο δεν τον γνωριζω και πιθανοτατα να εχεις δικιο.Ιδεα για μηχανη εριξα.

notakos600
13/05/2014, 16:48
μηχανή από το συγκεκριμένο έμπορο ούτε με τηλεσκόπιο.

Άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης... :lol:

est
13/05/2014, 16:49
και δεν εκλεινα καθολου προς αυτα...θα το ηθελα λιγο πιο παιχνιδιαρικο...κοιταζα μεχρι και mz baghira 660 αλλα ξεφευγει λιγο
Το Τρανσαλπ σίγουρα είναι ένα από τα πιο βαρετά μηχανάκια που μπορείς να βρεις. Χωρίς ξεσπάσματα, χωρίς αρκετή δύναμη για να σε βάλει στην πρίζα. Γι' αυτό και συνήθως δεν είναι λιωμένα.
Κατανάλωση εντός πόλης οδηγώντας κανονικά (Το κανονικά, είναι κανονικά. Ούτε αλλαγές στις 8,5-9Κ στροφές, ούτε και στις 3Κ στροφές..κανονικά λέμε!:D) παίζει στο 6 με 6,5 ανάλογα την κίνηση.
Το ένα του καλό είναι ότι "βαστάει". Αν βρεις ένα καλοσυντηρημένο δεν θα σε απογοητεύσει.
Το άλλο του καλό είναι πως θα σε πάει παντού. Από εθνική μέχρι δασικό χωματόδρομο. Και σκέψου ότι στο χώμα θα γίνει πιο διασκεδαστικό απ'ότι στην άσφαλτο.
Αν νιώθεις ότι θα βαρεθείς με ένα τέτοιο μηχανάκι, μην το πάρεις. Αν θέλεις παιχνίδια και εντο και σουζίτσες και και και.. θα σε απογοητεύσει παντελώς.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν απ' όσο ξέρω και για τον μονοκύλινδρο, ισάξιο κατ' εμέ αντίπαλο, BMW F650 GS με εξαίρεση την κατανάλωση που είναι κανα-ενάμιση λίτρο πιο κάτω.
Απλά για να πας σε αυτό θα χρειαστεί να "τεντώσεις" λίγο το μπάτζετ σου προς τα πάνω.

Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μονοκύλινδρα που είναι πιο διασκεδαστικά πχ ΚΤΜ 640 LC4, HUSKY TE610, SUZUKI DRZ 400 αλλά το θέμα είναι τι θα σου ζητήσουν σχετικά άμεσα και τι θα βγει στην πορεία.
Και κάποια από αυτά θα θέλουν κάτι παραπάνω από εσένα αν τα χρησιμοποιείς καθημερινά.. αντέχεις;

α (το FMX δεν το βάζω μέσα γιατί θα μας την πέσουνε όσον αφορά το "διασκεδαστικό" μιας και κυκλοφορούν φήμες πως είναι ψοφίμι :p )
β (Για το ΧΤ που λες δεν ξέρω αν συγκαταλέγεται στα παραπάνω επίσης για το fun της υπόθεσης)

Επίσης με μια τέτοια επιλογή σαφώς και αποκτάς πλεονέκτημα στην κίνηση εντός των τειχών, αλλά θα κάνεις υποχωρήσεις στην άνεση και το ταξίδι.

ΥΓ.Επειδή τώρα στην προεπισκόπηση είδα το SLR.. καλό και άγιο αλλά πρέπει να είναι λίγο πιο βαρύ από το FMX, λίγο πιο παλιό και λίγο πιο αργό.
Ίσως και λίγο πιο "παπουδιέρα" από το Τρανσαλπ!!!:lol:
Και σίγουρα η τιμή του συγκεκριμένου είναι στο θεό!

freewind
13/05/2014, 19:05
ελα στην παρεα μας και εσυ παρε freewind :p:p:p

devil's animal
13/05/2014, 19:30
καλησπερα παιδια...κατοχος εδω και καιρο ενος honda bros 400 ηρθε η στιγμη να το αποχωριστω.απο εδω και περα τι κανουμε?τι περνουμε?εχω μπερδευτει...τα θελω ολα...:lol:
θελω ενα να τα κανει σχεδον ολα...να παταει λιγο χωμα,να κανω και κανα ταξιδακι και γενικα να μου ειναι ευκολο στην μετακινηση καθημερινα...τρελαινομαι για supermotard και naked.σε λεφτα παιζω γυρω στα 1700 και κλεινω προς το xt 600 motard-klr 650...αλλα πειτε και εσεις καποια γνωμη μηπως μου διαφευγει καποιο...:confused::confused:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4845138/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4844672/

και γενικοτερα οτι ΚΤΜ DUKE II υπαρχει κοντα στα λεφτα αυτα...

pararos
14/05/2014, 18:53
τα ktm δε τα κοιταω καθολου,ειναι μηχανακια με προβληματα,δεν εχω ακουσει εναν που να μην εχει αλλαξει ρουλεμαν στροφαλου και δεν ειμαι για τετοια...

μαλλον κλινω προς xt 600...

devil's animal
14/05/2014, 21:19
τα ktm δε τα κοιταω καθολου,ειναι μηχανακια με προβληματα,δεν εχω ακουσει εναν που να μην εχει αλλαξει ρουλεμαν στροφαλου και δεν ειμαι για τετοια...

μαλλον κλινω προς xt 600...


γιατι το λες αυτο??
εδω μεσα ολοι πινουν νερο στα ΚΤΜ και στην αξιοπιστια τους...
και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139451&highlight=%CE%9A%CE%A4%CE%9C+poll) ειναι και το σχετικο thread που συμφωνα με τους ιδιοκτητες, τα ΚΤΜ ειναι αξιοπιστα...και υπαρχει και καλο ποσοστο που δεν ειναι ιδιοκτητες αλλα τα θεωρει αξιοπιστα και ανετα θα αγοραζε ενα...


τωρα πως γινεται να χανουν μεταπωλητικη αξια και να εχουν ιδια τιμη με τα ΧΤ οταν το ενα καινουργιο εχει 10000€ και το αλλο 6500€, ενας Θεος το ξερει...:rolleyes:

pararos
15/05/2014, 14:23
ειναι ωραια μηχανακια και ειδικα τον δουκα τον παω με χιλια,πολυ ομορφα με δυναμη με κρατημα κλπ....αλλα εχω ακουσει πολλα και δεν εχει και τα πιο φθηνα ανταλλακτικα...προσφατα ειχα δυο εμπειριες απο κολλητους οι οποιοι εχουν ξοδεψει τα μαλλια της κεφαλης τους για να τα φτιαξουν και φαντασου δεν τους εχουν πιει κ το αιμα...δε ξερω μπορει να ετυχε αλλα γενικα την ιδια ζημια ακουω παντου,ρουλεμαν στροφαλου...

notakos600
15/05/2014, 14:46
" Ναι, ΚΤΜ έχω, το 950 το adventure. Απο τότε που ήρθε η ΚΤΜ στην Ελλάδα δεν έχασαν ευκαιρία να φάνε τα γνωστά λαμόγια του χώρου. Και εξηγώ:
Αυτή η εταιρία με το που ήρθε, πραγματικά έφερε τα πάνω κάτω στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Ναι, τα ΚΤΜ όσο και να βγάζουν προβληματάκια, τα γουστάρουμε ατελείωτα. ΑΛΛΑ, βαρέθηκα να τσακώνομαι με τους μάστορες με τους υπεύθυνους στην ΚΤΜ κλπ. Παίρνεις ένα μηχανάκι ακριβό. ΟΚ. Ξέρεις από πριν ότι "παίζει" να σπρώξεις και χρήματα για βλάβες. ΟΚ -το γουστάρουμε παρ'όλα αυτά. Λες, εντάξει σοβαρή εταιρία είναι άρα θα με στηρίξει. Και όταν τύχει το πρώτο πρόβλημα καταλαβαίνεις πόσο μπινέδες είναι όλοι τους. Ο ένας μάστορας κράζει τον άλλο, η ΚΤΜ το ξέρει ότι είναι όλοι χάλιες και δεν κάνει τίποτα γι'αυτό. Και αυτό γιατί το ελληνικό δαιμόνιο λέει: αφού πήρε ΚΤΜ θα έρθει σε μένα τον εξουσιοδοτημένο να το φτιάξει, άρα στα π@π@ρι@ μου γιατί με έχει ανάγκη. Κι αν δεν έρθει σε μένα θα πάει στον Κίτσο ή στο Μήτσο (όχι τον blogger χαχα) που είναι εξουσιοδοτημένος να το φτιάξει, οπότε πάλι ανάμεσά μας θα το συντηρήσει το μοτόρι.
Και λέω ρε παιδιά, αφού όλοι τους είναι λαμόγια, γιατί γνωρίζουν οτι εξαρτάσαι απο αυτούς και δουλεύουν όπως δουλεύουν:
1. Γιατί η ΚΤΜ τους αφήνει να δουλεύουν με αυτό τον τρόπο;
2. Με ποια κριτήρια γίνονται εξουσιοδοτημένο συνεργείο;
3. Γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά σε stock στην ΚΤΜ και σε κάθε πρόβλημα πρέπει να περιμένουμε από Αυστρία να έρθουν; και μιλάμε πχ για πρόβλημα συμπλέκτη που ΟΛΑ τα 950 βγάζουν. Αφού βλέπετε ρε άχρηστοι οτι είναι σοβαρό το πρόβλημα και χρειάζονται ανταλλακτικά συνέχεια, γιατί δεν κρατάτε ένα stock;
4. Τα συνεργεία (εξουσιοδοτημένα) δρουν ανεξέλεγκτα και κάνουν ότι θέλουν. Και λέω: Είναι τόοοοοοσο δύσκολο να φτιαχτεί μια επιτροπή απο την ΚΤΜ που θα ελέγχει τη δουλειά των μαστόρων; που θα επιβλέπει και θα αξιολογεί ανα τακτά διαστήματα τα συνεργεία; που θα καταγράφει τα προβλήματα των ιδιοκτητών για να βρίσκει λύσεις;

Συμπέρασμα;
Μάλλον οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται ούτε για τις πωλήσεις τους, ούτε για τους πελάτες τους. Δεν εξηγείται αλλιώς. Γιατί γνωρίζουν ήδη οτι το ΚΤΜ πουλάει μόνο του μιας και το στηρίξαμε και το πιστέψαμε απο τότε που πρώτο ήρθε στην Ελλάδα.
Κάτι πρέπει να γίνει και προσωπικά ήδη ετοιμάζω επιστολές για την ΚΤΜ στην Αυστριά με ονόματα και καταστάσεις που βέβαια θα προωθηθούν μέσω δικηγόρων.
Αυτά, γιατί τσαντίστηκα πρωί πρωί..."

korkodeilas

http://pelatis.blogspot.gr/2007/07/h.html

pararos
17/05/2014, 21:00
καποιο αλλο? :a4:

angelosxf650
17/05/2014, 22:23
φιλε μου πιστευω σε αυτα που ζητας και με τα λεφτα που εχεις οτι μπορεις να κανεις μια καλη αγορα!μην βιαστεις σκεψου καλα τι θες και τι χρειαζεσε!στα μονοκυλινδρα εχω να σου προτινω το bmw 650 που ειπαν τα παιδια και το freewind που το εχω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!ειναι απιστευτο value for money μηχανακι καλυτερο απο xt σε κραδασμους σε ταξιδι σε φρενα και πιστευω και σε γκαζι επισης το ιδιο αξιοπιστο με το χτ.εχει καλη σελα πας ταξιδακι με 120-140 και στην πολη εισαι κυριος!με τα χρηματα που εχεις παιρνεις ενα καλο και ριχνεις και λεφτα σε σερβις η οτι αξεσουαρ σου αρεσει!το kle πολυ σκυλι μηχανακι αλλα απο φρενα κρατηματα και παιχνιδι με το γκαζι πασχει!!

angelosxf650
17/05/2014, 22:28
σορρυ αλλα το slr που εβαλε ο φιλος μου φερνει πολυ γελιο.....ειναι αστειο το μηχανακι ειλικρινα....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4918405/ με χιλια το παιρνεις και με τα αλλα 800ε κανεις σερβις εξατμιση χουφτες φιλτρο και οτι αλλο σου κανει κεφι......
και πιστεψε με νομιζω οτι σε κατι xt fmx kle θα κανεις μεγαλη πλακα στο δρομο.....

tony81
18/05/2014, 05:08
Καλησπέρα μάγκες 1ο μήνυμα και λέω επειδή είμαι κοντά σε αυτό το θέμα λέω να μην ανοίξω άλλο.
Λοιπόν εγώ δίνω 2,5χήνες. Δεν έχω καβαλήσει δίκυκλο παρά δύο φορές παπί και αυτό για λίγο πολύ σιγά. Anyway είμαι άσχετος.
Λοιπόν ετοιμάζομαι για δίπλωμα απεριόριστο και έχω αρχίσει σιγάαα σιγάαα να ψάχνω για μηχανή. Λέω να τολμήσω για 650cc.. Χρήση εντός πόλης κυρίως και αν γίνεται εκτός για λίγες φορές..
Το εύκολο κομμάτι είναι η άποψή σας για τύπο μηχανής και πιο ειδικά.
Εγώ έχω δει
1. cbr 600f
2. gsxr-600
3.gsr
4. xt 660x
5. duke
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το κόστος συντήρησης. Δεν κοιτάω παπί αλλά αν είναι ακριβά για την τσέπη μου να τη συντηρήσω θα πάω σε λιγότερα κυβικά (ίσως μια ninja 250)
Διάβασα ότι οι ktm θέλουν πιστά σερβις και ότι yamaha και vstrom είναι κάπως σκυλιά.
Πείτε μου τι κοστίζει γενικά ετήσια μία μηχανή τέτοιου κυβισμού πολύ περίπου (ξέρω είναι ανάλογα τι θα προκύψει)

DAYMAN
18/05/2014, 11:47
μηχανή από το συγκεκριμένο έμπορο ούτε με τηλεσκόπιο.
:beer: Ακριβως!

angelosxf650
18/05/2014, 14:19
Καλησπέρα μάγκες 1ο μήνυμα και λέω επειδή είμαι κοντά σε αυτό το θέμα λέω να μην ανοίξω άλλο.
Λοιπόν εγώ δίνω 2,5χήνες. Δεν έχω καβαλήσει δίκυκλο παρά δύο φορές παπί και αυτό για λίγο πολύ σιγά. Anyway είμαι άσχετος.
Λοιπόν ετοιμάζομαι για δίπλωμα απεριόριστο και έχω αρχίσει σιγάαα σιγάαα να ψάχνω για μηχανή. Λέω να τολμήσω για 650cc.. Χρήση εντός πόλης κυρίως και αν γίνεται εκτός για λίγες φορές..
Το εύκολο κομμάτι είναι η άποψή σας για τύπο μηχανής και πιο ειδικά.
Εγώ έχω δει
1. cbr 600f
2. gsxr-600
3.gsr
4. xt 660x
5. duke
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το κόστος συντήρησης. Δεν κοιτάω παπί αλλά αν είναι ακριβά για την τσέπη μου να τη συντηρήσω θα πάω σε λιγότερα κυβικά (ίσως μια ninja 250)
Διάβασα ότι οι ktm θέλουν πιστά σερβις και ότι yamaha και vstrom είναι κάπως σκυλιά.
Πείτε μου τι κοστίζει γενικά ετήσια μία μηχανή τέτοιου κυβισμού πολύ περίπου (ξέρω είναι ανάλογα τι θα προκύψει)
δεν εχεις καβαλησει δικυκλο και θες να παρεις gsxr 600 η cbr 600f?

dimzan
18/05/2014, 17:16
Καλησπέρα μάγκες 1ο μήνυμα και λέω επειδή είμαι κοντά σε αυτό το θέμα λέω να μην ανοίξω άλλο.
Λοιπόν εγώ δίνω 2,5χήνες. Δεν έχω καβαλήσει δίκυκλο παρά δύο φορές παπί και αυτό για λίγο πολύ σιγά. Anyway είμαι άσχετος.
Λοιπόν ετοιμάζομαι για δίπλωμα απεριόριστο και έχω αρχίσει σιγάαα σιγάαα να ψάχνω για μηχανή. Λέω να τολμήσω για 650cc.. Χρήση εντός πόλης κυρίως και αν γίνεται εκτός για λίγες φορές..
Το εύκολο κομμάτι είναι η άποψή σας για τύπο μηχανής και πιο ειδικά.
Εγώ έχω δει
1. cbr 600f
2. gsxr-600
3.gsr
4. xt 660x
5. duke
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το κόστος συντήρησης. Δεν κοιτάω παπί αλλά αν είναι ακριβά για την τσέπη μου να τη συντηρήσω θα πάω σε λιγότερα κυβικά (ίσως μια ninja 250)
Διάβασα ότι οι ktm θέλουν πιστά σερβις και ότι yamaha και vstrom είναι κάπως σκυλιά.
Πείτε μου τι κοστίζει γενικά ετήσια μία μηχανή τέτοιου κυβισμού πολύ περίπου (ξέρω είναι ανάλογα τι θα προκύψει)

υπολογισε 2 με 2μιση χηνες το χρονο για τα 600αρια που γραφεις για συνολογικο κοστος χρησης (λαστιχα, τελη, ασφαλειες, βενζινες)
κατω απο 2 χηνες για καποιο 250αρι
και πανω απο 1 χηνα για 125αρια μοτοσυκλετοειδη και παπακια.


κακη επιλογη το gsxr για πρωτη μηχανη. το duke το αφηνεις γτι η συντηρηση ειναι λαχειο. cbr και gsr καπως μεγαλα για τη μηδενικη εμπειρια σου.

akis_trevor
18/05/2014, 18:18
για μηχανακι δεν θα σου πω κατι,υπαρχουν απειρα θεματα εδω μεσα που μπορεις να βρεις χρησιμες κουβεντες και πληροφοριες.
το κοστος συντηρησης-χρησης εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απτα χλμ που θα κανεις.αλλο να κανεις 5.000 χλμ τον χρονο και αλλο 20.000.

tony81
18/05/2014, 19:24
Ναι το ξέρω ότι ανάλογα τη χρήση πάει και η συντήρηση και ναι φίλος που λες για 1η μηχανή υπερβολή το gsxr αλλά ιδέες έχω για αρχή. Ας πούμε για αρχή για συντήρηση ποιες είναι οι πιο οικονομικές σε ανταλλακτικά κτλ και αν μου είναι ασύμφορο να πέσω σε cc.
Διάβασα για τις yamaha, vstrom, transalp ότι είναι σκυλιά ας πούμε.
Επίσης που λέμε για gsxr κτλ ακατάλληλες για 1η, λόγω ίππων? Δηλαδή μια yamaha xtx που έχει 50 κάτι ίππους είναι εντάξει ή γενικά 650cc είναι πολλά...?
Προσθέτω ότι την θέλω για λίγα χιλιόμετρα να ξεφύγουμε από τον περιορισμό των μέσων το βράδυ και το βραχνά του parking με το ιχ (ναι οκ και τη μούρη).:cool:
Αν πάω σε παπί ναι θα είναι άλλη η χρήση...κάθε μέρα και μέχρι το wc..
Τέλος από χιλιόμετρα που είμαστε περίπου για μηχανές...(ξέρω όσο το λιγότερο είναι και καλύτερο) , όλες αυτές που λέω είναι περίπου στα 40-50κ χιλ. Είναι οκ?

dimzan
19/05/2014, 00:48
λοιπον, επειδη μαλλον εισαι καινουριος στον τομεα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις στα αντιστοιχα υποφορυμ για προβληματα συντηρησεις κοστη διασκεδαση κλπ κλπ.

η προσωπικη αποψη ειναι πως αν θες αξιοπιστο δικυκλο πας σε ιαπωνεζικο. 2 χηνες τα 600αρια 1,5 τα 250αρια και 1χηνα τα παπια και 125. Πολυ χοντρικα αυτα, και με χρηση περιπου 10.000χλμ το χρονο. Ομως, το βασικοτερο ειναι να ψαξεις καθε μοντελο ξεχωριστα στα αντιστοιχα φορουμ, και να μαθεις τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε μηχανης ξεχωριστα, και φυσικα αν ταιριαζουν με τις αναγκες σου.


Θεωρω οτι για εναν "ασχετο οπως ειπες, δεν ειναι καλη επιλογη το ξεκινημα με σπορτιφ και απολυτο 600αρι. Ενα πιο χαλαρο 600αρι θα σε βοηθησει καλυτερα να μπεις στον κοσμο της μοτοσυκλετας και μπορει πιο ευκολα να σου συγχωρεσει λαθη, και να σε σωσει αν το παρακανεις.

angelosxf650
19/05/2014, 01:40
Ναι το ξέρω ότι ανάλογα τη χρήση πάει και η συντήρηση και ναι φίλος που λες για 1η μηχανή υπερβολή το gsxr αλλά ιδέες έχω για αρχή. Ας πούμε για αρχή για συντήρηση ποιες είναι οι πιο οικονομικές σε ανταλλακτικά κτλ και αν μου είναι ασύμφορο να πέσω σε cc.
Διάβασα για τις yamaha, vstrom, transalp ότι είναι σκυλιά ας πούμε.
Επίσης που λέμε για gsxr κτλ ακατάλληλες για 1η, λόγω ίππων? Δηλαδή μια yamaha xtx που έχει 50 κάτι ίππους είναι εντάξει ή γενικά 650cc είναι πολλά...?
Προσθέτω ότι την θέλω για λίγα χιλιόμετρα να ξεφύγουμε από τον περιορισμό των μέσων το βράδυ και το βραχνά του parking με το ιχ (ναι οκ και τη μούρη).:cool:
Αν πάω σε παπί ναι θα είναι άλλη η χρήση...κάθε μέρα και μέχρι το wc..
Τέλος από χιλιόμετρα που είμαστε περίπου για μηχανές...(ξέρω όσο το λιγότερο είναι και καλύτερο) , όλες αυτές που λέω είναι περίπου στα 40-50κ χιλ. Είναι οκ?

φιλε μου επειδη εισαι καινουργιος και θες να ασχοληθεις με τον τομεα μηχανη κανε καποιες κινησεις.1 διπλωμα 2 σκεψου με τον εαυτο σου γιατι την θες την μηχανη και γιατι την χρειαζεσε?(βολτες,ταξιδια,ταχυτητα,φτηνο μεσο,σουζες,κοντρες?τι ειναι αυτο που θες και χρειαζεσε?3ποσα λεφτα διαθετεις?με μηδενικη πειρα που εχεις οπως μας ειπες και ενα ninja 250 μπορει να ειναι πολυ επικυνδινο. 600 street μην τα κοιτας καν.....

drspeed
19/05/2014, 09:17
Εγώ απλά τρομάζω στην ιδέα ότι επιτρέπεται σε κάποιον χωρίς πείρα στις μηχανές να πάρει ένα ss600 με περσσότερα άλογα από ένα οικογενειακό αυτοκίνητο!Κανονικά θα έπρεπε να μετράνε τα χρόνια ασφάλησης για να μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (όπως και αρκετά ακόμα τέρατα που βλέπω να τα παίρνουν χωρίς να ξέρουν που πάνε τα 4) και όχι μόνο ποιό δήπλωμα μπορείς να πάρεις
Πάρε κάτι μέχρι 60 άλογα για αρχή(μη σου πω και λιγότερα) και όταν μάθεις να οδηγάς μετά από αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα, πάρε αυτό που θές για να βγάζεις γούστα και να μπορείς να το χαρείς όπως πρέπει.

tony81
19/05/2014, 15:43
Ευχαριστώ παιδιά. Έχω κάποια χρόνια οδήγησης σε ιχ και επαγγελματικό και πλέον είμαι αρκετά προσεκτικός, οπότε θα κοιτάξω κάτι προς 50hp..

dimzan
19/05/2014, 15:51
Ευχαριστώ παιδιά. Έχω κάποια χρόνια οδήγησης σε ιχ και επαγγελματικό και πλέον είμαι αρκετά προσεκτικός, οπότε θα κοιτάξω κάτι προς 50hp..

δεν εχει καμια σχεση το κουτι με το δικυκλο, φιλικα.


αν μπορεις, κι εχεις καποιο φιλο, πηγαινε σε μια αλανα με μηχανη να δεις πως ειναι και αν την παλευεις.


βασικα ξεκινα με το να βγαλεις διπλωμα και το ξανασυζηταμε

tony81
19/05/2014, 16:12
Το mercedes 814 όντως είναι πιο δύσκολο;)

drspeed
19/05/2014, 17:26
Το mercedes 814 όντως είναι πιο δύσκολο;)
Ναι αλλά αμα κάνεις μ@λ@κ1@ ούτε θα σε πετάξει στο χαντάκι ούτε θα σκάσει πάνω σε κανένα πόδι!!! άσε που έχει και όπισθεν!!!
Αν είναι να οδηγάς την μηχανή σαν το φορτηγό.... γάματο και πάρε κανένα κάμπριο να κάνεις το κομμάτι σου

tony81
19/05/2014, 18:08
Ναι αλλά αμα κάνεις μ@λ@κ1@ ούτε θα σε πετάξει στο χαντάκι ούτε θα σκάσει πάνω σε κανένα πόδι!!! άσε που έχει και όπισθεν!!!
Αν είναι να οδηγάς την μηχανή σαν το φορτηγό.... γάματο και πάρε κανένα κάμπριο να κάνεις το κομμάτι σου

Ανέφερα τι οδηγάω απλά για να υποστηρίξω ότι θα είμαι προσεχτικός αυτό είναι όλο..

Διάβασα 5-6 σχετικά άρθρα και 99% προτείνουν 600cc και abs μάλλον μονόδρομος..
Το xtx έχει abs, ξέρουμε?

DAN_DAN
19/05/2014, 20:46
Ανέφερα τι οδηγάω απλά για να υποστηρίξω ότι θα είμαι προσεχτικός αυτό είναι όλο..

Διάβασα 5-6 σχετικά άρθρα και 99% προτείνουν 600cc και abs μάλλον μονόδρομος..
Το xtx έχει abs, ξέρουμε?

Νομίζω όχι.

est
19/05/2014, 21:39
Ούτε εγώ νομίζω πως βγαίνει με abs το xtx/r.
Η Yamaha θα έβγαζε μια φουρνιά xtz με abs πριν από 1-2 χρόνια, αλλά πέρα του ότι δεν άκουσα κάτι για κυκλοφορία, φαντάζομαι θα είναι καινούρια και ακριβά.
Για πιο οικονομικό θα σου πρότεινα BMW F650 GS.. ψάξε για μοντέλο με abs, έχει.
Είναι ήρεμο, εύκολο, άνετο, χαμηλό, οικονομικό σε κατανάλωση και θα σε καλύψει μια χαρά στα πρώτα σου βήματα.
Και άμα θες κανα δικάβαλο ή καμιά εξόρμηση παραέξω δεν θα σε απογοητεύσει.

tony81
19/05/2014, 21:53
Ευχαριστώ πολύ..όλα εκεί κλείνουν για bmw τα κάνει όλα και συμφέρει κυριολεκτικά...ακόμα και οικονομικά ανταλλακτικά (σχετικά πάντα) φαντάσου..

dimzan
19/05/2014, 22:22
το xtx οχι, δεν εχει.

abs εχουν τα er-6, hornet, diversion, vstrom, tdm, transalp το τελευταιο.

απο ss σχεδον κανενα δεν εχει, περα απο τα καινουρια cbr 600 και 1000, που ειναι ομως πανακριβα

GFawkes
20/05/2014, 07:55
BMW F650 μονοκυλινδρο.

Αυτο χρειαζεσαι Τονυ.

οικονομικο, σε παει πολη, σε παει παραλια, σε παει ταξιδακι...δεν εχει ακριβο σερβις....

Κοιτα και το καβασακι ΚΛΕ, 500αρι ημιψηλο και τα κανει ολα επισης.
και τα δυο ειναι πλεον πολυ φθηνα (κατω απο 2500€)

Καλα μαθηματα και καλες βολτες

tony81
20/05/2014, 20:52
Είναι φυσιολογικό μια μηχανή 600cc 10ετίας (και) να έχει 30-40κ χιλιόμετρα? Υπερβολικά λίγα δεν είναι?

George_Sp
20/05/2014, 20:59
Αν ο ιδιοκτήτης είχε την 600άρα μόνο για ταξίδια και στρίψιμο ενώ για καθημερινότητα κάτι διαφορετικό δε θα το λεγα οτι είναι και απίθανο σενάριο. Ο κανόνας πάντως λέει οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα χιλιόμετρα είναι γυρισμένα είτε έχει μεσολαβήσει έμπορος (σχεδόν σίγουρο) είτε όχι (σχετικά πιθανό να τα γύρισε και κάποιος ιδιώτης για να το πουλήσει ευκολότερα/υψηλότερα)

tony81
20/05/2014, 21:35
Οπότε εγώ απλά τις κοιτάω με κάποια παραπάνω επιφύλαξη επειδή αφού μπορεί να τις πείραξαν μπορεί να κρύβουν και κάτι άλλο ή τις βγάζω off εντελώς?
Επίσης από έμπορο δεν κοιτάμε καν ακόμα και αν η τιμή είναι πάνω κάτω όσο ''πρέπει''?

George_Sp
20/05/2014, 21:42
Οι πιθανότητες απάτης σε έμπορο πολλαπλασιάζονται εκθετικά. Για να παίξεις όσο το δυνατόν πιο safe, τσίμπα από ιδιώτη και να χει περάσει μέχρι 2 ιδιοκτήτες για να είσαι ο 3ος ας πούμε. Μέχρι τους 2 προηγούμενους ψιλομαθαίνεται το ιστορικό ειδικά αν έχεις στην περιοχή και καλό μηχανικό που να έχει ξαναελέγξει τη μηχανή στο παρελθόν ή να μπορεί να ψάξει το ιστορικό της βάση book service.

Το ιδανικό είναι να την πάρεις 2ο χέρι και το book service να είναι γεμάτο ανά τακτά χρονικά διαστήματα όχι μόνο βάση χιλιομέτρων αλλά και βάση ετήσιας προβλεπόμενης συντήρησης λόγω πολυκαιρισμού σε όσα αναλώσιμα θέλουν έλεγχο ή αλλαγή. Μπορεί π.χ. να δεις service 1χρόνο μετά από το προηγούμενο χωρίς να έχουν περάσει τα χιλιόμετρα και να γράφει αλλαγή λαδιών, υγρών φρένων και υγρών ψυγείου. Είναι μια εργασία που λέει οτι ο ιδιοκτήτης παρότι δεν έλιωνε την μηχανή στα χιλιόμετρα τουλάχιστον ήταν σχολαστικός στο να τη συντηρεί στην ώρα της.

notakos600
20/05/2014, 21:42
Ακόμη και 80.000 χλμ να έχει η σωστά συντηρημένη μοτοσυκλέτα, εχει τα τριπλάσια μπροστά της απροβλημάτιστα.
Το μεγαλύτερο βάρος στην εκτίμηση της κατάστασης μιας μοτό να το ρίχνεις στην εξωτερική της κατάσταση, λέει πάντα την αλήθεια, τα χιλιόμετρα όχι πάντα.

est
20/05/2014, 21:42
Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν σχετικά τίμια.. υπάρχουν και άλλοι που είναι λέρα. Εγώ θα ήμουν περισσότερο επιφυλακτικός.
Πάντως αν καταλήξεις σε ''ήρεμη'' και εμπορική μοτό, μην τα φοβάσαι τα χιλιόμετρα. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλά χιλιόμετρα και δεν θα σε ταλαιπωρήσουν.

drspeed
20/05/2014, 23:59
Αν τελικά πάς για BMW στηλε πμ να σου πω τι θα κάνεις πριν την πάρεις ήτε από ιδιώτη ήτε από έμπορο.