PDA

View Full Version : Σε χτύπησε αλλά οδηγούσε σουρωμένος. Έλα φιλαράκι να κεράσω φραπέ και όλα γκουντ.



George_Sp
13/05/2014, 11:03
Προσωπικά θα είχα καλέσει και τροχαία για αλκοτέστ να τον τσούξει το κωλαράκι του.

https://www.youtube.com/watch?v=uPyGLxeWQPg

https://www.youtube.com/watch?v=yVgdnTBtplk

MG-KTiNoS
13/05/2014, 11:29
έχω την εντύωση ότι αν ο οδηγός είναι τύφλα...
Ασφάλεια γιοκ.
:)

skylaros
13/05/2014, 11:33
Δε γνωρίζω αν η ασφάλεια σε πληρώνει και μετά διεκδικεί από τον πελάτη της ή αν γίνετε δικαστήριο για αποζημίωση κατευθείαν από αυτόν που προκάλεσε το συμβάν... Αν γνωρίζει κάποιος και γίνετε να μας πει :)

Bladerunner
13/05/2014, 12:21
Δε γνωρίζω αν η ασφάλεια σε πληρώνει και μετά διεκδικεί από τον πελάτη της

"Ο οδηγός που έχει καταναλώσει οινοπνευματώδη ποτά πάνω από το επιτρεπόμενο όριο 0,50 mgr/l, δεν καλύπτεται από την ασφάλειά του σε περίπτωση ατυχήματος, σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο.

Σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, αποκλείονται της ασφάλισης ζημιές οι οποίες προξενήθηκαν σε χρόνο που ο οδηγός του οχήματος τελούσε υπό την επίδραση οινοπνεύματος ή τοξικών ουσιών. Ο δεσμευτικός αυτός κανονισμός πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στο ασφαλιστικό συμβόλαιο ή το συμβόλαιο να παραπέμπει στη σχετική υπουργική απόφαση.

Πάρα ταύτα, σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική εταιρεία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη αποζημιώσεως του μη ευθυνόμενου για το ατύχημα και υποχρεούται να καταβάλει τη νόμιμη αποζημίωση. Ωστόσο μπορεί να αξιώσει από τον μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα τα χρήματα της αποζημίωσης που κατέβαλε στον οδηγό «θύμα»."

Πηγή: Εφημερίδα Έθνος (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63105309)

john-z
13/05/2014, 12:21
Απ' όσο γνωρίζω, η ασφαλιστική εταιρία δεν υποχρεούται να αποζημιώσει στις παρακάτω περιπτώσεις --
α) στην περίπτωση που ο οδηγός που προκάλεσε το ατύχημα, βρεθεί υπό την επήρεια αλκοόλ ή ναρκωτικών ουσιών.
β) στην περίπτωση που το όχημα του οδηγού που προκάλεσε το ατύχημα, δεν φέρει αριθμό κυκλοφορίας.

Μακριά απο εμάς με λίγα λόγια, γιατί μετά μπλέκεις δικαστικά.:cry:

cityfly
13/05/2014, 13:14
Απ' όσο γνωρίζω, η ασφαλιστική εταιρία δεν υποχρεούται να αποζημιώσει στις παρακάτω περιπτώσεις --
α) στην περίπτωση που ο οδηγός που προκάλεσε το ατύχημα, βρεθεί υπό την επήρεια αλκοόλ ή ναρκωτικών ουσιών.
β) στην περίπτωση που το όχημα του οδηγού που προκάλεσε το ατύχημα, δεν φέρει αριθμό κυκλοφορίας.

Μακριά απο εμάς με λίγα λόγια, γιατί μετά μπλέκεις δικαστικά.:cry:

η ασφαλιστική εταιρεία υποχρεούται να αποζημειώσει τον οποιοδήποτε εμπλέκεται στο ατύχημα και δεν ευθύνεται, δεν υποχρεούται και δεν καλύπτει το μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα.

teo_g7
13/05/2014, 13:28
Ρε παλουκάρια με καθε ανενεωση του συμβουλαίου σας σας ερχεται μαζι και ενα φυλλαδιακι που λεεί αποξω "Γενικοι και Ειδικοί Όροι Ασφάλισης"
Διαβαστε το το μαμημενο κι αν δεν καταλαβετε κατι εδω είμαστε.Αλλα πλιζ σταματήστε να γράφετε ανακρίβειες γιατί μπερδευεται ο κόσμος!

Bradipous
13/05/2014, 14:05
Ναι ρε παλικαρια αλλα εφοσον δεν καλεσαν την αστυνομια για αλκοτεστ, πως θα εξακριβωσει η ασφαλιστικη οτι ο οδηγος ηταν μεθυσμενος;

Pan (dvs)
13/05/2014, 14:14
Σε αυτη την περιπτωση,νομιζω,οτι η δικη μας ασφαλιστικη μας πληρωνει τη ζημια που μας εκανε ο αλλος και με τη σειρα της περνει τα λεφτα απο την ασφαλεια του αλλου.
Εαν αποδειχτει οτι ο αλλος ητανε μεθυσμενος η δικη του ασφαλεια ,πλεον,τα διεκδικει απο αυτον.

zami
13/05/2014, 16:05
Διογενους και Κλεανθους γωνία....χμμμ.Το πιο πιθανο ειναι να ειχε πιει καμμια " Τουμπα-Λιμπρε" πριν γινει το συμβαν...
Περα απο αυτο, οι ασφαλιστικες ΔΕΝ καλυπτουν την αστικη ευθυνη που προκαλεσε πελατης της υπο της επηρρεια ουσιων...
Συγχαρητηρια στον φιλο για την ψυχραιμια που ειχε!,

Billymuse
13/05/2014, 22:02
Oι Σαλονικείς απο τι ώρα πίνετε ρε? Απογευμα ειναι εκει πέρα και έσυ σουρώσει ο άλλος

rider
13/05/2014, 23:27
χικ! κακοήθειες... χικ!:a15:

nick_VFR
14/05/2014, 08:25
Απόγευμα είναι εκεί; Εμένα γιατί μου μοιάζει σαν να είναι νωρίς το πρωί; :confused:


(κρίνοντας και από την ελάχιστη κίνηση...)

Billymuse
14/05/2014, 18:29
Απόγευμα είναι εκεί; Εμένα γιατί μου μοιάζει σαν να είναι νωρίς το πρωί; :confused:


(κρίνοντας και από την ελάχιστη κίνηση...)

Χμμμ λες να τα πίνω απο το απογεύμα εγω και να νομίζω οτι και οι άλλοι κάνουν το ίδιο :eek::lol:

PetranGR
14/05/2014, 19:16
χίκ χίκ !

Μα δεν είναι και λάθος του οδηγού της μηχανής οτι δεν κάλεσε τροχαία ; Αν στα 50 μέτρα σκότωναν κανένα πεζό ή χτυπούσαν κανένα παιδάκι; Ναι ξέρω,αν είχα ρόδες θα ήμουν πατίνι,και ναι ξέρω οτι μικρές πιθανότητες.

Αλλά και πάλι,εφόσων μπορούμε να τις εξαλείψουμε καλώντας τροχαία κτλ. εφόσων το θέλανε και οι ίδιοι ... τότε γιατί να μην το κάνουμε και να προστατέψουμε ένα ακόμα άτομο ή μια ακόμα ζωή γύρω μας;

nick_VFR
14/05/2014, 22:27
Χμμμ λες να τα πίνω (τα αλκοολούχα) απο το απογεύμα εγω και να νομίζω οτι και οι άλλοι κάνουν το ίδιο :eek::lol:


Εντάξει... ο καθένας ο,τι ώρα διψάσει!! :lol:

OldMan
15/05/2014, 13:04
Διογενους και Κλεανθους γωνία....
Μικράς Ασίας, καρνταση...
(η Διογένους ξεκινάει μετά το φανάρι της Κλεάνθους..)

Υ.Γ.
Πολλα εχω ακούσει αλλα για "άρπαγμα" των ρουλεμάν από σπρώξιμο στην ροδα, ομολογώ πως όχι...:p

nick_VFR
15/05/2014, 15:44
Υ.Γ.
Πολλα εχω ακούσει αλλα για "άρπαγμα" των ρουλεμάν από σπρώξιμο στην ροδα, ομολογώ πως όχι...:p

Πράγματι... φαντάσου τι ζημιά παθαίνει το πλαίσιο άμα πέσει η μηχανή από το σταντ! :eek:



Έχουμε βέβαια και τον αντίλογο, ότι θα μπορούσε ο μεθυσμένος να προξενούσε πολύ μεγαλύτερη ζημιά... και όχι στο μηχανάκι... :(

OldMan
15/05/2014, 16:49
Έχουμε βέβαια και τον αντίλογο, ότι θα μπορούσε ο μεθυσμένος να προξενούσε πολύ μεγαλύτερη ζημιά... και όχι στο μηχανάκι... :(
Εννοείται, αλλα πιστεύεις ότι ο πιτσιρικάς δεν θα οδηγήσει ξανά μεθυσμένος επειδή μπορεί να κανει ζημια σε κανενα ρουλεμάν..???

georgezzr600
17/05/2014, 21:33
παιδια...εχω παθει πλακα...το παιδι το ξερω και μαλιστα πολυ καλα...
μου ειχε πει οτι τον χτυπησε αυτοκινητο απο πισω,αλλα τωρα που τον βλεπω...αμαν...

db88
19/05/2014, 13:06
Χαιρετώ την παρέα. και εγώ ήθελα να πάρω την τροχαία φίλε μου αλλά δυστυχώς σκεφτόμουν το τρέξιμο που θα είχα μετά για να βρω το δίκιο μου. Όταν είσαι στην απέξω όλα εύκολα φαίνονται αλλά όταν ξέρεις πως λειτουργούν οι ασφαλιστικές και τα δικαστήρια το ξανά σκέφτεσαι. Μακάρι να ζούσαμε σε έναν τόπο όπου σε τέτοιες περιπτώσεις το κράτος να σε υποστήριζε αλλά δεν, αντιθέτως ο παλικαράς θα ήταν αραχτός και εγώ θα έτρεχα να βρω άκρη χάνοντας ένα σωρό μεροκάματα. Αυτά :)

db88
19/05/2014, 13:09
έχω την εντύωση ότι αν ο οδηγός είναι τύφλα...
Ασφάλεια γιοκ.
:) Ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε

db88
19/05/2014, 13:11
"Ο οδηγός που έχει καταναλώσει οινοπνευματώδη ποτά πάνω από το επιτρεπόμενο όριο 0,50 mgr/l, δεν καλύπτεται από την ασφάλειά του σε περίπτωση ατυχήματος, σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο.

Σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, αποκλείονται της ασφάλισης ζημιές οι οποίες προξενήθηκαν σε χρόνο που ο οδηγός του οχήματος τελούσε υπό την επίδραση οινοπνεύματος ή τοξικών ουσιών. Ο δεσμευτικός αυτός κανονισμός πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στο ασφαλιστικό συμβόλαιο ή το συμβόλαιο να παραπέμπει στη σχετική υπουργική απόφαση.

Πάρα ταύτα, σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική εταιρεία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη αποζημιώσεως του μη ευθυνόμενου για το ατύχημα και υποχρεούται να καταβάλει τη νόμιμη αποζημίωση. Ωστόσο μπορεί να αξιώσει από τον μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα τα χρήματα της αποζημίωσης που κατέβαλε στον οδηγό «θύμα»."

Πηγή: Εφημερίδα Έθνος (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63105309)
Έχει την υποχρέωση να πληρώσει αλλά ξέρεις πότε στο δικαστήριο μόλις τα πάρει από τον πελάτη της . Άσε όλο παραθυράκια είναι οι νομοί.

db88
19/05/2014, 13:13
Διογενους και Κλεανθους γωνία....χμμμ.Το πιο πιθανο ειναι να ειχε πιει καμμια " Τουμπα-Λιμπρε" πριν γινει το συμβαν...
Περα απο αυτο, οι ασφαλιστικες ΔΕΝ καλυπτουν την αστικη ευθυνη που προκαλεσε πελατης της υπο της επηρρεια ουσιων...
Συγχαρητηρια στον φιλο για την ψυχραιμια που ειχε!,
Ευχαριστώ πολύ φίλτατε , τουλάχιστον καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Πάντα όρθιος ;)

db88
19/05/2014, 13:14
Απόγευμα είναι εκεί; Εμένα γιατί μου μοιάζει σαν να είναι νωρίς το πρωί; :confused:


(κρίνοντας και από την ελάχιστη κίνηση...)

Πρωί είναι :)

STARD
19/05/2014, 13:15
Πρωί είναι :)

Επίσημα το παιδί του βίντεο είναι ο db88, καλώς ήρθες! :D

db88
19/05/2014, 14:07
Επίσημα το παιδί του βίντεο είναι ο db88, καλώς ήρθες! :D

:D Καλως σας βρηκα

STARD
19/05/2014, 14:08
:D Καλως σας βρηκα

Τελικά σε αποζημιώσανε; Ζημιά τι είχε;

db88
19/05/2014, 14:22
Τελικά σε αποζημιώσανε; Ζημιά τι είχε;
Λαστιχα μονο , αλλα εβαψα και ζαντα και αλλαξα και ρουλεμαν. Για το πισω λαστιχο με καλυπτουν μονο. Ολα οκ :D Επρεπε να δεις τον τυπα της ασφαλειας που ηρθε , ηταν και αυτος μηχανοβιος με μισο ματι τον κοιτουσε. ;)

STARD
19/05/2014, 14:41
Λαστιχα μονο , αλλα εβαψα και ζαντα και αλλαξα και ρουλεμαν. Για το πισω λαστιχο με καλυπτουν μονο. Ολα οκ :D Επρεπε να δεις τον τυπα της ασφαλειας που ηρθε , ηταν και αυτος μηχανοβιος με μισο ματι τον κοιτουσε. ;)

Πάντως αν καλούσες την τροχαία θα είχε μεγάλο πρόβλημα ο άλλος οδηγός, δύσκολη η απόφαση που πήρες! Πάλι καλά που σε αποζημιώσανε, είχες κάποιο νέο από τον άλλο;

db88
19/05/2014, 16:32
Πάντως αν καλούσες την τροχαία θα είχε μεγάλο πρόβλημα ο άλλος οδηγός, δύσκολη η απόφαση που πήρες! Πάλι καλά που σε αποζημιώσανε, είχες κάποιο νέο από τον άλλο;
Ουτε τον ειδα , ουτε θελω να τον δω και ελπιζω να μην τον ξαναδω. Ας ελπισουμε πως εβαλε μυαλο. Εσυ φιλος τι οδηγας?

OldMan
20/05/2014, 12:45
και αλλαξα και ρουλεμαν.
Κάτι εχεις με τα ρουλεμαν εσύ....

db88
20/05/2014, 12:55
Κάτι εχεις με τα ρουλεμαν εσύ....

χαχαχαχα την στιγμη που με χτυπησε τα ελεγα για γαρνιτουρα , τωρα οσο αναφορα την πραγματικοτητα θα ημουν χαζος αν εβγαζα ζαντα για βαψιμο , εβαζα καινουριο λαστιχο και δεν αλλαζα και τα ρουλεμαν που ηδη μετρουσαν 11 χρονια στη μηχανη. Αυτα για τα ρουλεμαν :D

sergiosm
20/05/2014, 15:25
Πάρα ταύτα, σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική εταιρεία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη αποζημιώσεως του μη ευθυνόμενου για το ατύχημα και υποχρεούται να καταβάλει τη νόμιμη αποζημίωση. Ωστόσο μπορεί να αξιώσει από τον μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα τα χρήματα της αποζημίωσης που κατέβαλε στον οδηγό «θύμα»."

Πηγή: Εφημερίδα Έθνος (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63105309)[/SIZE][/QUOTE]

Έτσι ακριβώς.

Και στην πράξη το κάνουν πάντοτε.

db88
20/05/2014, 15:38
Πάρα ταύτα, σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική εταιρεία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη αποζημιώσεως του μη ευθυνόμενου για το ατύχημα και υποχρεούται να καταβάλει τη νόμιμη αποζημίωση. Ωστόσο μπορεί να αξιώσει από τον μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα τα χρήματα της αποζημίωσης που κατέβαλε στον οδηγό «θύμα»."

Πηγή: Εφημερίδα Έθνος (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63105309)[/SIZE]

Έτσι ακριβώς.

Και στην πράξη το κάνουν πάντοτε.[/QUOTE]

Πραγμα το οποιο μπορει να κανει και οταν βγει η αποφαση του δικαστηριου. Αρα η τα παιρνεις αμεσως εφοσον το δεχτει ο πελατης της ασφαλιστικης η τα παιρνεις οταν η δικαστικη διαδικασια λαβει τελος που δεν ειναι σε 2-3 μηνες αλλα μαλλον σε 2-3 χρονια.