PDA

View Full Version : Ταξιδι στα Βαλκανια ταυτοτητα?



electronics
13/05/2014, 21:39
Γεια σε ολους! Τον αλλο μηνα θα παμε με δυο φιλους στα Βαλκανια και θελω να ξερω αν αρκει η νεου τυπου ταυτοτητα για να εισελθουμε σε αυτες τις χωρες.

taisteal
13/05/2014, 21:58
Μονο αν μπειτε Κοσσοβο

Billymuse
13/05/2014, 22:14
απο motoadv.gr

Σε χώρες της ΕΟΚ δεν χρειάζεται διαβατήριο, αρκεί η ταυτότητά σας να είναι νέου τύπου, δηλαδή και με λατινικούς χαρακτήρες. Σε περίπτωση που χρειάζεται να εκδώσετε διαβατήριο, η διαδικασία έκδοσης γίνεται από το αστυνομικό τμήμα της περιοχή σας και για την έκδοση του χρειάζονται τα παρακάτω δικαιολογητικά: Αίτηση (συμπληρώνεται στο αστυνομικό τμήμα), μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4×6 εκ. καθορισμένων τεχνικών προδιαγραφών, παράβολο τελών έκδοσης (για διαβατήριο 5ετούς διάρκειας 26,40€ ή 10,80€/13 μήνες ή 5,40€/8 μήνες ή τέλος 5,40€/3 μήνες), παράβολο βιβλιαρίου 53€, ταχυδρομικά τέλη 5€, φωτοαντίγραφο των δύο όψεων του δελτίου ταυτότητας και υπεύθυνη δήλωση όπου ο ενδιαφερόμενος αναφέρει:

- Αν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για συγκεκριμένα αδικήματα που αφορούν την έκδοση, την χρήση, την απώλεια ή την κλοπή διαβατηρίου

- Αν εκκρεμούν σε βάρος του ποινικές διώξεις ή έχει παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα

- Αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης

- Αν εκκρεμεί σε βάρος του απαγόρευση εξόδου από τη χώρα

- Εάν κατείχε διαβατήριο, εκδοθέν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3103/2003, το οποίο απωλέσθη, εκλάπη ή ζητά την αντικατάστασή του

Συνήθως τα αστυνομικά τμήματα έχουν προσυμπληρωμένες υπεύθυνες δηλώσεις. Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζετε τον αριθμό δημοτολογίου, εφόσον δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητάς σας.

Mikecrt
13/05/2014, 22:24
Το καλοκαίρι που μας πέρασε διασχίσαμε Σκοπιά-Αλβανια-Μαυροβούνιο και Κροατια, και τα παιδιά που ταξιδεύαμε παρέα ειχαν μόνο ταυτότητες. Δεν αντιμετώπισαν προβλημα πουθενά.

yianyian
13/05/2014, 22:50
Πέρσυ πέρασα από Κροατία-Σερβία-Σκόπια με ταυτότητα μόνο και χωρίς πρόβλημα.

SOTOS80
13/05/2014, 23:07
Κι εγω Βουλγαρια, Ρουμανια,Σερβια,Βοσνια και Fyrom με ταυτοτητα μονο χωρις κανενα προβλημα.

DAYMAN
14/05/2014, 08:46
Κοσσοβο με διαβατηριο.Δεν ξερω αν επιχειρησεις να μπεις Σερβια ενω υπαρχει σραγιδα Κοσσοβου αν θα εχεις θεμα.

GFawkes
14/05/2014, 09:11
Τι να κανει στο Κοσσοβο;

Μια χαρα πας με ταυτοτητα αρκει να ειναι νεου τυπου με λατινικα.
Σκοπια δεν ειμαι σιγουρος, ισως θελει διαβατηριο.
Βουλγαρια, Ρουμανια, Σερβια, Ουγγαρια, Κροατια κανενα προβλημα.

DAYMAN
14/05/2014, 13:22
Τι να κανει στο Κοσσοβο;

Μια χαρα πας με ταυτοτητα αρκει να ειναι νεου τυπου με λατινικα.
Σκοπια δεν ειμαι σιγουρος, ισως θελει διαβατηριο.
Βουλγαρια, Ρουμανια, Σερβια, Ουγγαρια, Κροατια κανενα προβλημα.

Τι να κανει;πολλοι επισκεπτονται το κομματι αυτο της πρωην Γιουγκοσλαβίας.Σκοπια κανονικα ταυτοτητα.

GFawkes
14/05/2014, 14:10
Εχω παει και πραγματικα δεν βρισκω λογο να παει καποιος...

εκτος εαν ψαχνει για μπελαδες...

tsompanis
14/05/2014, 21:24
Εχω παει και πραγματικα δεν βρισκω λογο να παει καποιος...

εκτος εαν ψαχνει για μπελαδες...


....ή περιπέτεια και λίγο ξεπόρτισμα

ε? ;)

GFawkes
15/05/2014, 07:36
Γεματος ο τοπος π@#$$%@ες ειναι ρε φιλε...

ειναι αναγκη να τραβιεσαι για @λβανιδες εκει πανω....

Whatever....

καλο ταξιδι στον φιλο...

andreastwin
15/05/2014, 19:13
αλβανια μοντενεγκρο κροατια βοσνια κοσσοβο σκοπια τα περασα το 2013 με ταυτοτητα νεου τυπου με λατινικους χαρακτηρες