PDA

View Full Version : H δικιά μου CB 400 SF.



zentakiasSF
13/05/2014, 22:10
Πρίν 3,5 μηνες πήρα και γώ μια SF, που την είχα κάψα απο πριν λίγα χρόνια οταν την πρωτοειδα στη σχολή οδήγησης.
Το ψάξιμο άρχισε απο τέλη Νοεμβρη μέχρι και τέλη Ιανουαριου, γιατί στο γνωστό σε ολους car.gr είχε πολλά "τρανσφορμερς" και πολλα κανιβαλισμένα CBδάκια και δεν ηθελα να κάνω μια βιαστική αγορά την οποία θα μετάνοιωνα.
Ετσι κατέληξα σε μια σχετικά καλοδιατηρημένη project big one του 92' με πρώτη άδεια στην Ελλαδα το 99'.
Τα σημάδια απο παλιά πτώση εμφανη, καθοτι 22 χρονών μοτοσυκλέτα, αλλά αφού δεν ηταν στραβή και είχε επισκευαστεί σωστά, δεν με εμποδισε απο το να την πάρω.
Η τίμη, βάση των αναγκών της μηχανης, ηταν σε χαμηλό επίπεδο και είπα αφού ο κορμός ειναι εντάξει, τα υπόλοιπα θα τα φτιάξω σιγά σιγά.
Πρώτα πήγα μαζί με μέλη του CB SF club (www.go4it.gr) να την ελέγξουν οι γνώστες, μετά την πήγα και σε εξουσιοδοτημένο χόντα για ακόμα έναν έλεγχο και αφου πηρα το ok απο όλους, προχώρησα στην αγορα.

Εχουμε και λέμε μέχρι στιγμής έχω κάνει τα εξής
-service στον κινητηρα: λάδια, φίλτρα, μπουζί, παραφλου (τα παλιά λάδια δεν ηταν και πολυ δουλεμμενα (καφε διαυγη) και τα μπουζι σε καλή κατάσταση και με τους σωστους κωδικους)
-αλλαγή ντίζας συμπλέκτη
-σήμερα άλλαξα και τα αλυσιδογράναζα
-εβαλα καθρέφτες

Τα υπόλοιπα που χρείζουν αλλαγής είναι τα λάστιχα και τακακια+δισκόπλακες (είπαμε ομως σιγά σιγά, γιατί λεφτά δεν υπάρχουν)
Φυσικά υπάρχουν και άλλα θέματα σχετικά μικρότερης σημασίας οπως είναι:
1) τα όργανα: χρειαζονται νέα καβουκια, ντίζα κοντερ(αλλά πιθανόν να χρειαστώ και ατέρμονα), ενώ το στροφόμετρο κάνει τα δικά του, και
2) το σπασμένο διάφραγμα μέσα στην εξάτμιση.

Ακολουθόυν φωτογραφίες


316152


τα πρώτα αναλώσιμα...

316153

zentakiasSF
13/05/2014, 22:14
316154

316155

316156

zentakiasSF
13/05/2014, 22:22
316157

316158

zentakiasSF
13/05/2014, 22:27
316159

zentakiasSF
13/05/2014, 22:35
316160

316161

zentakiasSF
13/05/2014, 22:50
εδώ η αλλαγή ντίζας (όσο πιάνουν τα χέρια μου με τα απλά πράγματα, τα κάνω)

316162

316163

316164

zentakiasSF
13/05/2014, 22:50
μια απο το εσωτερικό της εξάτμισης

316165

zentakiasSF
13/05/2014, 22:54
τα αλυσιδογράναζα που έβαλα σημερα
σετ JT γραναζια 15-43 (το μαμά γραναζωμα) και χρυση DID αλυσιδα

316167

316168

zentakiasSF
13/05/2014, 22:56
αλλη μια απο το σετ

316169

zentakiasSF
13/05/2014, 23:05
όσον αφορά τα όργανα στο κοντέρ εδώ έχω ενα βιντεάκι που έβγαλα

https://www.youtube.com/watch?v=jAUGbIC4rSY

βέβαια τα έχω σουλουπωσει λιγο απο τότε αλλά ειναι χάλια.
Εχω βγάλει το καπάκι με τα τζαμάκια και έχω κοντίνει τη βελόνα του στροφόμετρου (ειναι απο βαραντερο) γιατί έβρισκε στο καβουκι, και επισης οταν την έβγαλα την τοποθέτησα ωστε να δείχνει περιπου 1200-1300 στροφές στο ρελαντί (εν δυνάμει καλιμπραρισμα δηλαδη).


Το βίντεο το τράβηξα πρίν τα κάνω αυτά που έδειχνε ρελαντί στις 2000 στροφές και κόλλαγε η βελόνα στις 6000.

SHOOTER045
14/05/2014, 00:13
Ωραίος μάστορα
Σιγά σιγά θα σουλουπωθει

Babis@
14/05/2014, 08:40
Καλορίζικη και καλοτάξιδη.. Νομίζω κι εγώ με μια τέτοια είχα δώσει για δίπλωμα.

GFawkes
14/05/2014, 09:03
Με γεια το μηχανακι σου να το χαρεις.

Για την εξατμιση θα πρεπει να βγαλεις την ταπα και να προσθεσεις υαλοβαμβακα και να κολλησεις τα διαφραγματα....

το θεμα ειναι οτι η ταπα της ειναι πρεσαριστη απ οτι βλεπω οποτε θα πρεπει να βαλεις αλλο "καπελο"-τελειωμα.
Πιο καλα πηγαινε την σε ενα μοτο-εξατμισα.εχει αρκετους στην Αθηνα. Αν σου πουν πανω απο 30-40€ βρες μια αλλη μεταχειρω να αλλα ξεις και το λουκ.

zentakiasSF
14/05/2014, 15:33
GFawkes μαλλον για αλλαγή τελικού θα πάω, γιατί η επισκευή αυτής της εξάτμισης κοστίζει περιπου τα ιδια με ενα αφτερμαρκετ οπως λές.

kcrete
14/05/2014, 16:41
Σε καλοσοριζω στη μεγαλη οικογενια των cb.
και γω αλλαξα εξατμιση με αυτη που σου εβαλα link γιατι μου ζητουσαν 100Ε για να την φτιαξουν.
Ο κινεζος κανει θαυματα!!! Σαν ποιοτητα ηχου καλη, δεν νομιζω να αντεξει 25 χρονια οπως η γνησια αλλα δειχνει και ακουγεται πολυ μουρατη.
Γενικα ο αλης εχει πολλες επιλογες.
http://www.aliexpress.com/item/Cb400-exhaust-pipe-big-19-22-trs-exhaust-pipe-adjustable-end-to-end-Free-shipping-Exhaust/1573414797.html

zentakiasSF
14/05/2014, 17:09
Σε καλοσοριζω στη μεγαλη οικογενια των cb.

Ελπίζω να είσαι και μέλος στο go4it, το φορουμ των cb400 super four, που είμαστε μαζεμμένοι αρκετοι. ;)

ευχαριστώ για το link.

Gi_4ce
14/05/2014, 17:31
Καλησπέρα κ απο εδω αγορίνα (Δίτροχος κένταυρος)

Καλοτάξιδο.

Shizuo
15/05/2014, 01:30
φιλε εχω και γω ενα super four, μου πεταχτηκε ενα βραδυ ενας σκυλος στα 5 μετρα σε επαρχιακο δρομο και με το πεσιμο εσπασε το κοντερ... γρατζουνιστηκε και το τεποζιτο αλλα ενα βαψιμο το ηθελε ετσι κ αλλιως.

παρειγγειλα απο κινα ανταλλακτικο ιδιο με το αρχικο καπου στα 80 ευρω μαζι με μεταφορικα. ψαξε στο ebay. ειχα βρει και απο αγγλια ενα original μεταχειρισμενο εκει καπου στο 70ευρω αλλα ο τυπος δεν το εστελνε εξω απο την χωρα του. απο μαστορες που ειχα ρωτησει ειτε μου λεγανε 150+ ευρω η οτι δεν υπαρχει <_<

zentakiasSF
15/05/2014, 02:03
Τα οργανα-κοντερ ειναι πονεμενη ιστορια στα super four και ειναι τα πρωτα που χαλανε σε πτώση δυστυχως.
Οι τιμές, πολυ τσιμπημενες στα γνησια (εχω δει και 400 και 600 ευρω).
Απο το ebay ομως, αν αγοράσεις οργανα, τα περισσοτερα δειχνουν οτι να 'ναι, οπότε αγοράζεις κινέζικα και απλά βάζεις τους δικούς σου μηχανισμους μέσα.
Οταν ερθει ο καιρός να φτιάξω το κοντέρ, θα αγοράσω είτε καβουκια σκετα στα 30€ απο ebay, είτε οργανα ολοκληρωμένα το πολυ με 50€ και θα κάνω τράμπα τους μηχανισμους.
Ενημέρωσε μας, οταν παραλαβεις το κοντερ σου, αν θα δουλεψει σωστα. (φιλος, πηρε 3 κοντερ απο κινα, και τα 3 τερματιζαν το στροφομετρο με ισα ισα γκαζι και εκλεβαν καμια 20αρια χλμ/ω ταχυτητας, οποτε εκανε αυτο που σου εγραψα πριν, αντικατασταση τα εντοσθια)

zentakiasSF
15/05/2014, 02:17
Ατυχή συμβάντα που μου έτυχαν μέχρι στιγμής

την παρκαρα διπλα σε καδο το βράδυ και το πρωϊ βουαλά (χτες έγινε, μου την ματιασατε!! :evil: )

316183


λιγες μερες πιο πριν εντοπισα αυτο

316184

πιθανον λόγω κραδασμών απο την εξάτμιση (ετσι χωρις διαφραγματα ακουγεται σαν αφτερμαρκετ) κόπηκε η βάση που συγκρατει το τριγωνο πανω στο οποιο δένει το τελικο και τα πατητηρια οδηγου & συνοδηγου.


Ευτυχώς κανένα απο τα 2 σοβαρά, αλλά η βάση πρεπει να κολληθει το συντομότερο, ωστε να προλαβω τα χειρότερα.
Ρίχτε καμια ιδέα, πρέπει να την πάω σε φαναρτζή να μου κολλησει με οξυγονοκόλληση τη βάση; αν γίνει αυτό μετά τί διαδικασία χρειάζεται; (πχ βάψιμο ισα ισα με σπρέυ για να μήν σκουριάσει; )

MAIK72
15/05/2014, 11:15
:(Aυτό δεν το είδε κανείς στον έλεγχο;

zentakiasSF
15/05/2014, 11:46
δεν πρεπει να ηταν σπασμενο οταν την πηρα.
Την διαφορά την ενιωσα στο δρόμο μια μερα, όταν άρχισα να αισθάνομαι περισσοτερους κραδασμους στο δεξί μαρσπιε.

MAIK72
15/05/2014, 12:08
δεν πρεπει να ηταν σπασμενο οταν την πηρα.
Την διαφορά την ενιωσα στο δρόμο μια μερα, όταν άρχισα να αισθάνομαι περισσοτερους κραδασμους στο δεξί μαρσπιε.

Aυτό δεν σπάει με τους κραδασμούς ούτε από τον χονδρό συνεπιβάτη.Εκτός αν ξεπερνάει τα 250 κιλά και χορεύει το λαμπάντα πάνω στο μαρσπιέ:D
Αυτό μάλλον ξεκίνησε με την πτώση .Προυπήρχε.
Η φωτό πάντως δεν βοηθάει πολύ.
Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό.

:a022: :eleison:

zentakiasSF
15/05/2014, 22:56
μόνο που εγώ δεν έπεσα, την ουρά μου τη χτυπήσανε.

Εκτός και αν εννοείς την πτώση που λογικά εγινε πριν αρκετά χρόνια και έχουν αφησει σημαδι και στο φώς μπροστα στην δεξια πλευρα.

zentakiasSF
16/05/2014, 14:50
καθάρισα λίγο την περιοχή γύρω απο το χτύπημα.
Το χρώμα της μηχανής είναι το μαύρο μεταλλικό της nissan με κωδικό z11 και ρώτησα για ενδεικτική τιμη...
κοντά στα 20€ το 1/4 πρέπει να έχει μου είπαν... :faint:

316239

316240

Shizuo
17/05/2014, 02:05
ηρθε χτες ειδοποιηση για το κοντερ, το πηρα σημερα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ~92 δολλαρια τιμη + 3 μονο δολλαρια εξοδα αποστολης (συνολο καπου 70 ευρω) και δουλευει κανονικοτατα. ουτε τελωνια ουτε τιποτα. η παραγγελια εγινε 30 απριλιου, τα πληρωσα την επομενη, οποτε εκανε 15 μερες να φτασει.

χρησιμοποιησα την αρχικη βαση, καθως ηταν πολυ ταλαιπωρια να βιδωθουν με την καινουργια, που στο κατω κατω ειναι κινεζια :bawl:

ολα τα κομματια ταιριαξαν ακριβως, κουμπωσε στο σημειο που επρεπε και δειχνει μαμισιο (αν εξαιρεσεις τα 0 χλμ σε μηχανη 18 χρονων)

στις ιδιες στροφες δειχνει τα ιδια χιλιομετρα που εδειχνε με τα αρχικα οργανα της (~80χλμ στις >4.000 στροφες με 6η), οπως και ιδια τελικη (~180χλμ με εκτη η πεμπτη στα τερματα).

επισης ο κοφτης πιανει στις ιδιες στροφες με πριν. ολα τα φωτακια σωστα. ελπιζω να κρατησουν αμα βρεξει :rolleyes:

εκτος κ αν κλεβει ακριβως το ιδιο ποσοστο και στα δυο πια οποτε τους παραδεχομαι, αμα ειναι να ειναι λαθος εστω να ειναι σωστα λαθος :D


ο δεικτης βενζινης, που δεν λειτουργουσε καθολου στο παλιο ουτε πριν το ατυχημα, τωρα λειτουργει που και που. κατι δεν κανει καλα επαφη, αν και δεν ειδα κατι οπως το αλλαζα (οχι οτι εχω ιδιαιτερες γνωσεις). σκοπευω μεσα σε μερικες μερες να αλλαξω λαδια, και θα ρωτησω αυτον που θα παω να τα παρω αν μπορει να του ριξει μια ματια.

zentakiasSF
17/05/2014, 03:08
απο ebay το πηρες ετσι?
στειλε μου το link ειτε εδώ ειτε σε pm να ξερω ποιον πωλητή να προτιμήσω.
Αρκετά καλη τιμή και αν οντως δουλευει σωστά, τότε μαλλον πέτυχες τζακ ποτ!! :a08:

:beer:

zentakiasSF
16/09/2014, 20:22
Νεα λαστιχα σημερα, bridgestone s20 evo

323028

323029

323030

PetranGR
16/09/2014, 20:28
πολύ ωραία μηχανή άντε και καλούς δρόμους.

panik
16/09/2014, 21:46
Εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το μοντελο. Καλα χιλιομετρα να κανεις!

zentakiasSF
18/09/2014, 22:07
Σας ευχαριστω.

Χτες το πηγα και για καθαρισμα και ρυθμιση των καρμπυρατερ, και εγινε και ελεγχος ολων των ηλεκτρικων και της πλεξουδας.
Τωρα δουλευει αψογα μοτερικά, αλλά παρατηρησα οτι το παραφλου γλυφει τον θερμοστατη σε καποια σημεια, και απο Μαρτιο εως τωρα εχασα 200 ml παραφλου απο το κυκλωμα. Ισως φταινε τα σωληνακια, γιατι δεν παρατηρω κατι περιεργο στη θερμοκρασια ή στην ενδειξη των κοντερ.

PetranGR
18/09/2014, 22:20
Σας ευχαριστω.

Χτες το πηγα και για καθαρισμα και ρυθμιση των καρμπυρατερ, και εγινε και ελεγχος ολων των ηλεκτρικων και της πλεξουδας.
Τωρα δουλευει αψογα μοτερικά, αλλά παρατηρησα οτι το παραφλου γλυφει τον θερμοστατη σε καποια σημεια, και απο Μαρτιο εως τωρα εχασα 200 ml παραφλου απο το κυκλωμα. Ισως φταινε τα σωληνακια, γιατι δεν παρατηρω κατι περιεργο στη θερμοκρασια ή στην ενδειξη των κοντερ.

http://www.ebay.com/itm/HON-16-Honda-CB-400-NC23E-Vtec-I-II-III-1998-2007-Samco-Silicon-Rad-Hoses-/291127579886?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item43c88e54ee

SF
20/09/2014, 01:50
Αγρατζούνιστη μαμίσια εξάτμιση!!! Την ποθώ! Αν ποτέ θες να βάλεις after, αγοράζω την μαμίσια!

doctoras
20/09/2014, 07:44
γαμάτη μοτοσυκλέτα φίλε!
και ρετρό μπορεί να είναι και τουρισμό(με κάποιες προσθήκες) μπορεί να κάνει και commuter καθημερινό εργαλείο και ηχάρα απο τον Ι4 και ευκολο στην συντήρηση και και και....
σε ώριμους μοτοσυκλετιστικά αναβάτες θα μπορούσαν να συντροφευόσουν για το υπόλοιπο της ζωής τους

zentakiasSF
20/11/2014, 20:48
Αγρατζούνιστη μαμίσια εξάτμιση!!! Την ποθώ! Αν ποτέ θες να βάλεις after, αγοράζω την μαμίσια!

εχει καποιες ψιλές γρατζουνιες αλλά γενικα ειναι μια χαρα.
Το μονο θεμα της ειναι οτι εχει σπασμενα τα διαφράγματα εσωτερικα και δεν υπαρχει ιχνος υαλοβαμβακα.
Εδω στη Λαρισα που ειμαι δεν γνωριζω κανεναν εξατμισα για να μου την φτιαξει... :(


http://www.ebay.com/itm/HON-16-Honda-CB-400-NC23E-Vtec-I-II-III-1998-2007-Samco-Silicon-Rad-Hoses-/291127579886?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item43c88e54ee


H διαροή ειναι στο θερμοστατη ακριβως κατω απο το ντεποζιτο. Με αλλαγη θερμοστατη θα ειμαι μια χαρα.

zentakiasSF
09/01/2015, 22:17
Πλεον με τα καινουργια οργανα που ειχα βαλει τον οκτωβρη καθε φορα μετραω καταναλωση 7,5 στα 100.
Υποτιθεται οτι πληρωσα για καθαρισμα κ ρυθμισμα στα καρμπς, αλλά μαλλον τα τζιμανια εδω στην Ελλαδα
ειναι "take the money and run" και μετα αναρωτώνται γιατί δεν τους εμπιστευομαστε και τους βλεπουμε με καχυποψια.
Τελος παντων, θα ξαναδωσω ενα κατοσταρικο για την ιδια δουλεια αλλά αυτη τη φορά ας κοψει το λαιμο του ο μαστορας εγω θα ειμαι παρων στη διαδικασία και πανω απο το κεφάλι του.


Πριν λιγο καιρο, ενω πηγαινα λαρισα, η μηχανη μου ζητησε ρεζερβα λιγο πριν φτασω στο βενζινάδικο.
Κανονικά ολα τα sf, ρεζέρβα ζητάνε μετα απο 15 λιτρα καυσιμου, αλλά εγω οταν συμπληρωσα μεχρι την ταπα πηρε μονο 12 λιτρα.
Τωρα ψαχνω την αιτία γιατί να μου το κάνει αυτό.
Σκεφτηκα οτι ισως το φιλτρο του ρουμπινετου ειχε πιασει βρωμα ψηλά και ετσι το μηχανακι ατροφουσε πριν πεσει η σταθμη στο οριο για ρεζερβα,
ελα ομως που οταν ελυσα ντεποζιτο, εβγαλα το ρουμπινετο και ελλειπε το σιτάκι-φιλτρο βενζινης που ειναι εσωτερικα του ντεποζιτου!

(στην ενδεικτικη εικονα το ασπρο)

329572



Καθαρισα λοιπον το ντεποζιτο και το ρουμπινετο και τα ξαναεβαλα πανω οπως ηταν, το θεμα ειναι ομως οτι χωρις αυτο το φιλτρο
ειναι παλι επιφοβο να περασει σκουπιδι ή κατακαθι στα καρμπς και ισως παθω μεγαλυτερη ζημια.

Αν εχει καποιος τετοιο φιλτρο που δεν το χρησιμοποιει ας μου πεί.

Bob_o_mastoras
10/01/2015, 00:32
Bαλε ενα εξωτερικο φιλτρο βενζινης αναμεσα στο ρουμπινετο και στα καρπς. Φθηνοτερο (1,5~2 ευρω) και πιο αποτελεσματικο.
Ακομα και να εχεις τη σιτα μετραει να εχεις και ενα εξωτερικα.

zentakiasSF
10/01/2015, 09:59
Δεν γινεται να βαλω φιλτρο εξωτερικό γιατί στραγγαλιζει την υποπίεση του ρουμπινετου.
(Δοκιμασμενο απο πολλους κατοχους sf στο παρελθον)

Το φιλτρο εντος του ντεποζιτου ειναι πριν την υποπιεση οποτε δε δημιουργει προβλημα, ενώ σκεψου αν το βάλω να παρεμβάλεται μεταξυ καρμπς και ρουμπινετου δε θα δουλευει σωστα και ισως μου χαλάσει και τη μεμβρανη στο ρουμπινετο.

amyroukai
10/01/2015, 10:22
Σορι για την παρεμβαση, εχω σοκαριστει με τα 7.5λ απο 400αρι.

Επι του θεματος, χωρις κανενα φιλτρο, υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο καθαρισαν αλλα να ξαναπηρε βρωμα αμεσως. Με μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ, αυτο το εσωτερικο δεν το ειδα. Στο cmsnl.com ισως το εχει αλλα δεν ξερω χρονια.

zentakiasSF
10/01/2015, 11:32
Αmyroukai κανονικα θα επρεπε να ειμαι στο 6-6,5 στα 100.
Εψαξα και το ντεποζιτο για πιθανες διαρροες αλλα δεν υπαρχουν, οποτε καιει τον αμπακο σαν ξερυθμιστο.

Πιστευω οτι οντως δεν εγινε καθαρισμα και ρυθμισμα, γιατί μολις εβγαλα το ντεποζιτο ειδα τί γινεται αναμεσα στα καρμπς, φουλ μακα η οποια δε φαινεται τοσο φρεσκια... οποτε αμφιβαλλω αν τα 80 που εδωσα επιασαν τοπο.
Ειναι και εξουσιοδοτημενος αυτος που του το πηγα... θα με ξαναδει πολυ.


Στο θεμα μας, το φιλτρο-σιτα βενζινης υπαρχει σκετο (http://www.motopissaris.gr/full_product.php?prod_id=16952MY9000) στον Πισσαρη στα 45,45€ (πανακριβο γιατί αγοραζω ρουμπινετο κομπλε με σιτα στα 17 ευρω απο ebay) και στο cmsnl το βρισκω παλι ακριβο στα 35€.

Δεν περιμενα να ειναι φθηνοτερο αφου ο σαρακακης δινει το οεμ ρουμπινετο στα ~190€ γνησιο!

amyroukai
10/01/2015, 12:35
Πάλι σοκαριστικό είναι, τόσα και λιγότερα καίει το 1000 μου...

Οπότε σε βλέπω ebay για σετ, βάζεις στο ρουμπινέτο σου τη σίτα και κρατάς το νέο ρουμπινέτο "κάβα". Να πω και χαζή πατέντα; Αν πάρεις το κλασσικό εξωτερικό βαρελάκι και το συνδέσεις εσωτερικά στο ρουμπινέτο, δεν θα δουλέψει;

Γιατί δεν τα βγάζεις μόνος σου τα καρμπιρατέρ να τα καθαρίσεις; Είναι πιο εύκολο από ότι νόμιζα και δεν θέλει εξειδεικευμένα εργαλεία. Θα φας μερικές ώρες, αλλά έχει πλάκα και μαθαίνεις κιόλας. Για τη ρύθμιση... Πας σε κάποιο μαγαζί και είσαι αποπάνω να δεις τι και πως.

toyar
10/01/2015, 13:18
πρωτα πας για ρυθμιση-συγχρονισμο κατα προτιμηση με καυσαναλυτη χωρις να λυθει τιποτα κι αν δεν στρωσουν ανοιγονται μετα
στο ανοιγμα πας αλλου γιατι το καθαρισμα μπορει να μην αρκει και να θελουν βελονες φουσκες κλπ

zentakiasSF
10/01/2015, 19:46
τα καρμπυρατερατα καινε αρκετα, ποσο μαλλον τα 4κυλινδρα.
Δεν μπαινει εξωτερικο φιλτρο και γιατί δεν χωράει και λογω σχεδιασμου του ρουμπινετου.

Να τα λυσω μονος αποκλειεται. Μονο τα σλάιντ εχουν 120+ το καθενα αν παθουν ζημιά, πανακριβοι ειναι και οι συνδεσμοι μεταξυ καρμπ και ορισμενα αλλα εξαρτηματα-εντοσθια, οποτε το αφηνω για αυτους που το κατεχουν.
Στο παπί λυνω και δενω για πλάκα, στο cb για κανενα λογο.

zentakiasSF
10/01/2015, 19:51
πρωτα πας για ρυθμιση-συγχρονισμο κατα προτιμηση με καυσαναλυτη χωρις να λυθει τιποτα κι αν δεν στρωσουν ανοιγονται μετα
στο ανοιγμα πας αλλου γιατι το καθαρισμα μπορει να μην αρκει και να θελουν βελονες φουσκες κλπ


Ευτυχως δεν εχω θεμα με τα πυραυλακια, ουτε υπερχειλησεις απο κολλημενα φλοτερ ουτε κατι τοσο σοβαρο.

Μαλλον καθαρισμα και σιγουρα ρυθμισμα-συγχρονισμο θελουν...
Και αν δε στρωσει η καταναλωση με την παραπανω διαδικασια, θα πω στο μηχανικο να κοιταξει τις μεμβρανες μην ειναι καποια τρυπια.

Για ρουμπινετο εβαλα λεφτα στο paypal και θα δωσω παραγγελία απο ebay.
Δε βλεπω αλλη λυση στο να βρω εσωτερικο φιλτρο σε καλη κατασταση και με λογικο κοστος.
Θα μου μεινει και καβα το καινουργιο ρουμπινετο, αφου το οριτζιναλ μου δουλευει σωστα. (φτου φτου μη το ματιασω)

zentakiasSF
11/01/2015, 11:57
Μπορω να πω οτι ευτυχως τα "προβληματα" που αντιμετωπιζω ειναι γελοια και οχι τιποτα σοβαρες μηχανικες βλαβες. :D
Χτες βραδυ εγινε παραγγελια το ρουμπινετο απο το οποιο θα παρω τα o-rings και το φιλτρακι για να φρεσκαρω το γνησιο keihin που εχω πανω και δουλευει ρολόι. :cool:
Μετα μενει να αλλαξω το σωληνακι υποπιεσης ετσι προληπτικα γιατι το βλεπω πολυκαιρισμενο και αργοτερα σειρα εχει ξανα καθαρισμα+ρυθμιση στα καρμπς αυτη τη φορα υπο την επιβλεψη μου και ας μην καταλαβω γρί απο το πως γίνεται η ρυθμιση. :smokin: