PDA

View Full Version : Προβολείς την ημέρα; για λέτε...



low pass
16/05/2014, 15:49
Εδώ και καιρό αναρωτιόμουν αν με τους προβολείς την ημέρα γινόμαστε πιο ευδιάκριτοι αλλά πάντα το θεωρούσα ενοχλητικό προς τους άλλους.

Μετά κ το σημερινό όμως καλύτερα ενοχλητικός παρά ξαπλωμένος...

Θεσσαλονίκη, οδός Λαμπράκη κ ενώ προσπερνάω απο αριστερά με χαμηλή ταχύτητα τους κουτάκηδες, ένας εξ΄αυτών στρίβει αριστερά κ ταυτόχρονα ανάβει φλας!

Να υποθέσω πως ήμουν στην νεκρή του γωνία κ δεν με είδε, με ανάγκασε όμως να στρίψω μαζί του κ απέφυγα την πτώση.
Με κοιτούσε φυσικά σαν κατεψυγμένος ροφός, αλλά δεν χρειάστηκε να δώσω συνέχεια γιατί κατάλαβε...

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν έπεσα σήμερα γιατί απο εδω μέσα έμαθα πολλά πάνω στην αμυντική οδήγηση.
Οι προβολείς άραγε πόσο θα βοηθούσανε;

Bradipous
16/05/2014, 16:02
Σε πολλες χωρες ειναι υποχρεωτικη η χρηση των φωτων στις μηχανες και την ημερα.
Εννοειτε δεν θα εχεις θεμα αν τα αναβεις και την ημερα και καλυτερα να αναβεις την μεγαλη σκαλα ειδικα τις μερες με ηλιο.

Αν παλι δεν σε βλεπουν βαλε και εξατμιση. :D

kachius
16/05/2014, 16:03
Έχω δει πολλούς να σταματάνε ανάλογους "ακραίους" ελιγμούς μπροστά μου την τελευταία στιγμή.
Όπως καταλαβαίνεις, οδηγώ με τον προβολέα αναμμένο την ημέρα (εκτός και αν έχει συννεφιά και γενικά είναι "σκοτεινή" μέρα, οπότε έχω τα κανονικά).
Είσαι πολύ πιο ευδιάκριτος (σε πιάνει το μάτι πιο εύκολα) και δεν πιστεύω ότι είναι ενοχλητικό.
Όταν είμαι με το αυτοκίνητο και έχω πίσω μου μηχανάκια με προβολέα λίγες φορές είναι ενοχλητικό -μάλλον έχει να κάνει με το μηχανάκι, το βάρος (ένας ή δύο αναβάτες κτλ- αλλά και πάλι, δε μένει για πολύ πίσω σου.
Με προβολέα λοιπόν από εμένα.

lykourgi
16/05/2014, 16:11
Τα φώτα πορείας (μεσαία) είναι υποχρεωτικά στην Ελλάδα, όλες τις ώρες του 24ώρου.
Τους προβολείς (μεγάλα) μπορείς να τους ανάβεις όταν έχεις κόντρα ήλιο ο οποίος στραβώνει τους υπόλοιπους οδηγούς που κινούνται γύρω σου
(ανατολή ή δύση). Μόνο τότε βοηθούν.

SHOOTER045
16/05/2014, 16:12
Στο παπί μου τα έχω αναμμένα συνέχεια νύχτα μέρα
Στο αμάξι ανάβω τα ψιλά-θεσεως χτες και ενώ ήμουν με αυτό εκεί που λες(λαμπρακη στην Τούμπα )από απέναντι έρχεται Αφρικανος με μια τεράστια κούτα συνεπιβάτη και κάτι ακόμα που προεξειχαν και κρεμόταν, και με κάνει σινιάλα περνάει δίπλα μου και έλεγε τα δικά του ότι καταλάβατε καταλάβατε
Γνώμη μου πάντα αναμμένα και αχρείαστα μία φορά να σε γλιτώσουν φτάνει

kachius
16/05/2014, 16:30
Ως προς το "νύχτα" θα διαφωνήσω, είναι τόσο ενοχλητικό που μπορεί (ακραία μεν) να αποδειχθεί επικίνδυνο για τον μπροστά οδηγό.

low pass
16/05/2014, 17:00
Σας διαβάζω παίδες κ βλέπω πως όλοι συγκλίνουμε στο να έχουμε ανοιχτούς τους προβολείς την ημέρα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.:beer:

Pan (dvs)
16/05/2014, 17:12
Στο δικο μου αναβουνε μονιμα τα πορειας (xenon).Σιγουρα ειναι οτι καλυτερο.

virus
16/05/2014, 19:09
ακριβως οπως ειπε κι ο απανου. μερικα μηχανακια εχουν μονιμα αναμενα τα φωτα, δεν μπορεις να επεμβεις να τα σβησεις. κι αν εχεις μοτο που μπορεις να σβησεις τα φωτα φυσικα να τα εχεις αναμενα ΠΑΝΤΑ.

redfantomas
16/05/2014, 19:23
και εμενα αναβανε μονιμα στο cbf αλλα απο τοτε που μπηκανε τα ξενον μπηκε και διακοπτης ωστε να ειναι σβηστα τα φωτα λογω καταναλωσης ...σιγουρα παντως θα βοηθαει ειδικα τα παιδια που ειναι στον πανζουρλισμο των μεγαλουπολεων

Mits-fz6
16/05/2014, 19:38
Οκτώβρη μήνα έπαθα και εγώ το ίδιο. Το fazer μου έχει μονίμως τα φώτα ανοιχτά. Προσπερνούσα στην πάνω στην διπλή διαχωριστική σταματημένα λόγο κίνησης αυτοκίνητα. Όταν έφτασα στο ύψος ενός φίατ η γυναίκα που οδηγούσε αποφασίζει να κάνει αριστερά χωρίς να ρήξη ούτε μια ματιά στον καθρέφτη της αλλά ούτε ιδέα για σινιάλο. Δυστυχώς ούτε φρένο δεν πρόλαβα να πατήσω και χτυπάω στις πόρτες της και μετά ξαπλώνω μαζί με την μηχανή στην άσφαλτο.
Από τότε έβαλα να ανάβουν και τα δύο φανάρια του fazer και έβαλα και εξατμίσεις. Δεν έχω δει όμως σπουδαία αποτελέσματα. Όσο κάποιο οδηγοί είναι ανάξιοι να πιάσουν τιμόνι, να ευχόμαστε να βρεθούν στον δρόμο μας. :sick:

SHOOTER045
16/05/2014, 19:42
Οκτώβρη μήνα έπαθα και εγώ το ίδιο. Το fazer μου έχει μονίμως τα φώτα ανοιχτά. Προσπερνούσα στην πάνω στην διπλή διαχωριστική σταματημένα λόγο κίνησης αυτοκίνητα. Όταν έφτασα στο ύψος ενός φίατ η γυναίκα που οδηγούσε αποφασίζει να κάνει αριστερά χωρίς να ρήξη ούτε μια ματιά στον καθρέφτη της αλλά ούτε ιδέα για σινιάλο. Δυστυχώς ούτε φρένο δεν πρόλαβα να πατήσω και χτυπάω στις πόρτες της και μετά ξαπλώνω μαζί με την μηχανή στην άσφαλτο.
Από τότε έβαλα να ανάβουν και τα δύο φανάρια του fazer και έβαλα και εξατμίσεις. Δεν έχω δει όμως σπουδαία αποτελέσματα. Όσο κάποιο οδηγοί είναι ανάξιοι να πιάσουν τιμόνι, να ευχόμαστε να βρεθούν στον δρόμο μας. :sick:
Ακριβώς
Μη σου τύχει γιατί κάποιοι και τανκς να είναι πίσω τους δεν θα το δούνε

panavour
16/05/2014, 23:23
Οκτώβρη μήνα έπαθα και εγώ το ίδιο. Το fazer μου έχει μονίμως τα φώτα ανοιχτά. Προσπερνούσα στην πάνω στην διπλή διαχωριστική σταματημένα λόγο κίνησης αυτοκίνητα. Όταν έφτασα στο ύψος ενός φίατ η γυναίκα που οδηγούσε αποφασίζει να κάνει αριστερά χωρίς να ρήξη ούτε μια ματιά στον καθρέφτη της αλλά ούτε ιδέα για σινιάλο. Δυστυχώς ούτε φρένο δεν πρόλαβα να πατήσω και χτυπάω στις πόρτες της και μετά ξαπλώνω μαζί με την μηχανή στην άσφαλτο.
Από τότε έβαλα να ανάβουν και τα δύο φανάρια του fazer και έβαλα και εξατμίσεις. Δεν έχω δει όμως σπουδαία αποτελέσματα. Όσο κάποιο οδηγοί είναι ανάξιοι να πιάσουν τιμόνι, να ευχόμαστε να βρεθούν στον δρόμο μας. :sick:

Aμα ο αλλος ειναι στη λωριδα του .και συ προσπερνας πανω στη διπλη διαχωριστικη,γιατι ο αλλος να κοιταξει στον καθρεφτη για να σε δει ρε κουμπαρε???
ΤΙ αλλο θ ακουσουμε εδω μεσα ρε.
Μαθετε να οδηγατε ρε και μετα ζητατε δικαιωματα.:nono:

SHOOTER045
16/05/2014, 23:29
Aμα ο αλλος ειναι στη λωριδα του .και συ προσπερνας πανω στη διπλη διαχωριστικη,γιατι ο αλλος να κοιταξει στον καθρεφτη για να σε δει ρε κουμπαρε???
ΤΙ αλλο θ ακουσουμε εδω μεσα ρε.
Μαθετε να οδηγατε ρε και μετα ζητατε δικαιωματα.:nono:

Στην διπλή γραμμή ούτε ο μπροστινός έχει δικαίωμα να την παραβιάσει ούτε κανένας
Τώρα αν εκεί που έγινε το συμβάν είχε διακεκομμενη γραμμή αλλαζει

DAYMAN
16/05/2014, 23:37
πρωι τους εχω παντα αναμμενους και δεν με ενδιαφερει αν τυφλωνω απο τοτε που μια κυρια δεν με ειδε και παλευα 22 μερες στα νοσοκομεια.Αναμμενους προβολεις γιατι την επομενη το δεν σε ειδα μπορει να μην το ακουσω.

KostasV2
17/05/2014, 00:04
Η μικρή σκάλα (πορείας) πάντα αναμμένη. Τι εννοείτε προβολείς; Τις πρόσθετές βλακείες που έχουν συνήθως GSάκηδες, Varaderάκηδες και σια; Απαράδεκτοι. Σχεδόν πάντα αρρύθμιστοι, στραβώνουν όποιον βρεθεί στο διάβα τους...

foogr01
17/05/2014, 03:42
πρωι τους εχω παντα αναμμενους και δεν με ενδιαφερει αν τυφλωνω απο τοτε που μια κυρια δεν με ειδε και παλευα 22 μερες στα νοσοκομεια.Αναμμενους προβολεις γιατι την επομενη το δεν σε ειδα μπορει να μην το ακουσω.

Κι αν κάποιος άλλος που "τυφλώνεις" πάθει κάτι και παλεύει κι αυτός στα νοσοκομεία ; ή χειρότερα ; Θα εξακολουθείς να μην ενδιαφέρεσαι ;
Η κυρία που σε χτύπησε μάλλον δεν ενδιαφερόταν κι αυτή...

Νομίζω πολλοί το βλέπετε λάθος. Καλό θα ήταν να ενδιαφερόμαστε όλοι λίγο περισσότερο...

panavour
17/05/2014, 08:54
ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ και μονο οι προβολεις δεν τυφλωνουν,αρα κατ εμενα επιβαλλονται για να σε βλεπουν οι αλλοι.Την νυκτα τα μεσαια φωτα.
Οδηγειτε εξυπνα και αμυντικα για να υπαρχετε και αυριο, ειδικα οι νεωτεροι που εχετε και λιγο τα μυαλα σας στα καγκελα (λογω ηλικιας).Η μοτοσυκλεττα για τους περισσοτερους οδηγους αυτοκινητων δυσκολα φαινεται, και οτι δεν φαινεται δεν υπαρχει.ΤΗΡΗΤΕ τον κωδικα , και μην φοβιζετε τους αλλους οδηγους με τις ενεργειες σας (σφηνες,προσπερασματα στους 5 ποντους,εντο,κλπ) γιατι στο τελος εσεις θα την πληρωσετε την νυφη και οχι ο κουτακιας.ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ.

MotoManis
17/05/2014, 11:16
Καλημέρα παιδιά! Οδηγώ μια V-Star 650 και έχω τα φώτα πάντα αναμμένα για να με προσέχουν περισσότερο οι άλλοι στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι κι εγώ την πάτησα με τον ίδιο τρόπο, ενώ πήγαινα αριστερά στην Μεσογείων και ετοιμαζόμουν να κάνω προσπέραση αλλά πήγαινα χαλαρά ( 40-50 ) ο μπροστινός μου έστριψε απότομα αριστερά χωρίς να ανάψει πιο πριν φλας με αποτέλεσμα εγώ που ουσιαστικά ήμουν στο ύψος της πόρτας του οδηγού να πέσω κάτω παρόλου που προσπάθησα να τον αποφύγω στρίβοντας αριστερά και φρενάροντας , επειδή έπεσε επάνω μου. Αυτός λέει ότι και καλά είχε ανάψει φλας χλμ πριν, το θέμα είναι όμως ότι δεν περιμέναμε εκεί την τροχαία και μιας και είμαι νέος οδηγός (οδηγάω μηχανή κάνα 5μηνο) δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.... Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια; Σε στενάκι προς την Μιχαλακοπούλου έστριψε αυτός....

DAYMAN
17/05/2014, 12:54
Κι αν κάποιος άλλος που "τυφλώνεις" πάθει κάτι και παλεύει κι αυτός στα νοσοκομεία ; ή χειρότερα ; Θα εξακολουθείς να μην ενδιαφέρεσαι ;
Η κυρία που σε χτύπησε μάλλον δεν ενδιαφερόταν κι αυτή...

Νομίζω πολλοί το βλέπετε λάθος. Καλό θα ήταν να ενδιαφερόμαστε όλοι λίγο περισσότερο...
δεν τυφλωνουν την ημερα οι προβολεις απλα υπενθυμιζουν στο χαλι που κυκλοφορει στους αθλιους δρομους μας την παρουσια μας!:beer:

harris_x
17/05/2014, 13:25
Εγω πάντως κρατώ τη μεγάλη σκάλα για χρήση σινιάλου στη χαζομάρα του άλλου μαζί με την κόρνα γιατί όπως είναι γνωστό το ηχητικό μαζί με το οπτικό σήμα είναι καλύτερό ;)

macedonas
17/05/2014, 15:10
Κάπου διάβαζα - έβλεπα ενα βίντεο έρευνα για το πως είμαστε αόρατοι για τους άλους οδηγούς και για το πόσο βοηθάει η χρήση φώτων και μάλιστα αν τα αναβοσβήνουμε ............. αλλα λίγο το αλτσχάιμερ λίγο το τσίπουρο ....... δε θυμάαι που το είδα .
Για βοηθήστε .

low pass
17/05/2014, 15:56
Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, που πράγματι είναι πολύ παραστατικό. Έχει να κάνει φυσικά με νταλίκα.
http://www.videoman.gr/51414

Viper4
17/05/2014, 16:04
Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, που πράγματι είναι πολύ παραστατικό. Έχει να κάνει φυσικά με νταλίκα.
http://www.videoman.gr/51414

Καλό!!

macedonas
17/05/2014, 20:36
Δεν εννοώ αυτό , αν και πολύ καλό βιντεάκι .
Περιέγραφε το -σύνδρομο- συγνώμη φιλε δε σε είδα.

http://www.youtube.com/watch?v=sUvUo79LG_

Ούτε αυτό είναι αλλα δεν άντεξα να μη το βάλω :cry:

MikeG
17/05/2014, 20:44
Τα φώτα πορείας ( μικρή σκάλα) πρέπει πλέον από το νόμο να είναι αναμμένα σε όλη την Ευρώπη. Γι'αυτό και πλέον στις καινούριες μοτοσυκλέτες είναι μόνιμα αναμμένα. Μεγάλη σκάλα, προβολάκια, ξένον και ότι άλλο, μόνο πρόβλημα δημιουργούν.

macedonas
17/05/2014, 21:12
ΟΚ Το βρήκα το βιντεάκι που έψαχνα και αξίζει να το δείτε.
Μια διαφορετική προσέγγιση για το τι πρεπει να κάνουμε για να μην είμαστε αόρατοι.
Πάντως στο εξωτερικό γίνονται σοβαρές μελέτες περί του θέματος και εδώ το μόνο που κάνουμε ειναι να συζητάμε μέσα απο ενα δυο φορουμ μεταξύ μας.
Το κράτος για μια ακόμη φορά λάμπει δια της απουσίας του.

http://www.youtube.com/watch?v=eqQBubilSXU

ERRIKA
17/05/2014, 21:13
To πρωί με τον ήλιο στάνταρντ μεγάλη σκάλα (προβολέας). Με τη μικρή, ειδικά αν έχει ηλιοφάνεια, δε γίνεται δουλειά...

low pass
17/05/2014, 21:47
Πολύ καλό βίντεο φίλε macedonas , προσωπικά δεν την γνώριζα αυτήν την τεχνική.

Φυσικά δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα ή θα σε περνάνε για σουρωμένο...

Πάντως εδώ που τα λέμε οι κουτάκηδες όταν ελέγχουν για να περάσουν διασταύρωση εγκεφαλικά κ μόνο το πρώτο που περιμένουν πως θα δουν είναι ένα άλλο αυτοκίνητο κ στην περίπτωση που δεν τον δουν θα συνεχίσουν την πορεία τους ακόμη κ αν εκείνη την ώρα περνάει μηχανή, ποδήλατο κτλ.

Black Mamba
17/05/2014, 21:52
To πρωί με τον ήλιο στάνταρντ μεγάλη σκάλα (προβολέας). Με τη μικρή, ειδικά αν έχει ηλιοφάνεια, δε γίνεται δουλειά...

Eτσι ακριβως και ας ταλαιπωρητε λιγο η μπαταρια,
επισης και κορνα τυπου συναγερμου , πολυ δυνατη, για να περνουν φωτια τα αυτια των κοιμησιδων...;)

virus
18/05/2014, 09:19
Eτσι ακριβως και ας ταλαιπωρητε λιγο η μπαταρια,
επισης και κορνα τυπου συναγερμου , πολυ δυνατη, για να περνουν φωτια τα αυτια των κοιμησιδων...;)

για γουγλαρισε την nautilus της stebel κορνα ;)

Black Mamba
18/05/2014, 09:24
για γουγλαρισε την nautilus της stebel κορνα ;)

Τη ξερω την συγκεκριμενη που ειναι πολυ διαδεδωμενη στο Αμερικα.
Θα την εχω υπ'οψην μου οταν θα παρω νταλικα!:D

devil's animal
18/05/2014, 11:27
http://ipop.gr/webtv/automoto/pissaman/pissaman-episode-7/
:wave2:

stefanos
18/05/2014, 13:26
Ο προβολέας έχει πολύ μικρότερο εύρος δέσμης από το πορείας και γι αυτό το λόγο η χρήση του την μέρα έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλετε.
Δεν μας ενδιαφέρει να "τυφλώσουμε" κάποιον 300 μέτρα μπροστά μας στην κίνηση αλλά να μας βλέπουν ΟΛΟΙ όσοι προπορεύονται μπροστά μας.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι κοιτούν στον καθρέφτη τους.

est
18/05/2014, 14:19
Χμ.. συνονόματε θα διαφωνήσω με αυτό που λες. Την ημέρα όλα είναι πιο φωτεινά και η δέσμη των φώτων πορείας φωτάει στο ύψος τις πινακίδας του προπορευόμενου τουτου (και πιθανότατα πάει στα αζήτητα..) αντίθετα η μεγάλη σκάλα ''χτυπάει'' ακριβώς εκεί που θέλουμε για να γίνουμε αντιληπτοί.
Εννοείται πως αν κάτσω στο τυφλό σημείο δε πα να'χω 44 λέιζερ και αντιαεροπορικά προβόλια, ΔΕΝ κάνω δουλειά.. θέλει λίγο σκέψη και τακτική από μέρους μας.

stefanos
18/05/2014, 14:45
Χμ.. συνονόματε θα διαφωνήσω με αυτό που λες. Την ημέρα όλα είναι πιο φωτεινά και η δέσμη των φώτων πορείας φωτάει στο ύψος τις πινακίδας του προπορευόμενου τουτου (και πιθανότατα πάει στα αζήτητα..) αντίθετα η μεγάλη σκάλα ''χτυπάει'' ακριβώς εκεί που θέλουμε για να γίνουμε αντιληπτοί.
Εννοείται πως αν κάτσω στο τυφλό σημείο δε πα να'χω 44 λέιζερ και αντιαεροπορικά προβόλια, ΔΕΝ κάνω δουλειά.. θέλει λίγο σκέψη και τακτική από μέρους μας.

Από πίσω σίγουρα τους ψήνει,αλλά όταν είμαι σε προσπέραση και 1-2 αυτοκίνητα απόσταση τα μεσαία μου είναι καλύτερα.
Αυτό στο λέω σίγουρα τουλάχιστον για τα δικά μου φώτα.
Βέβαια το καλύτερο είναι να προσέχουμε και να έχουμε περιθώριο για φρένα.
Επί πλέον δεν έχει τραβήξει ποτέ την προσοχή μου φως στον καθρέφτη από επερχόμενο μηχανάκι.
Αντίθετα με τις εξατμίσεις που τις οποίες ακούω και κοιτάω παρ όλη την κουφαμάρα μου:D

foogr01
18/05/2014, 18:32
http://ipop.gr/webtv/automoto/pissaman/pissaman-episode-7/
:wave2:

Ας γίνει sticky αυτό το video ή ας καταγραφούν σε ένα μόνιμο θέμα όλα αυτά για να τελειώνει αυτή η ιστορία.

"Έεεεεεεεεεετσι ελληνάρα, προβολάκια ομίχλης με ξένον, εσύ ξέρεις !" (καταλαβαίνετε το ύφος μου φαντάζομαι και δε χρειάζεται να εξηγήσω πως το γράφω)

KAWAMANRIDER
19/05/2014, 17:03
κρατατε αποστασεις , καντε υπομονη , αφηνετε δευτερολεπτα ή και λεπτα αν χρειαστει πριν προσπερασετε , προσπαθηστε να κανετε γνωστη την παρουσια σας χωρις να τρομαξετε , να τυφλωσετε και να αγχωσετε τους υπολοιπους χρηστες :rolleyes: , αυτος ο τροπος οδηγησης ειναι ασφαλεστερος , μην αναβετε προβολεις , μην χρησιμοποιειτε xenon , μας τυφλωνετε εμας τους γνησιους μηχανοβιους και ικανους δικυκλιστες , αν ειστε κουλομαριες και τυχαρπαστοι αναβατες της καλοκαιρινης σεζον , καθιστε σπιτι σας , εχω βαρεθει να με τυφλωνει η καθε στραβη παλιοκουλατζα με προβολεις , xenon , λαπαντερ , πολυελαιους κτλ , εγω δηλαδη τοσα χρονια γιατι δεν εχω χρειαστει να αναψω μεγαλη σκαλα και χωρις να τρυπαω τυμπανα να κανω αισθητη την παρουσια μου :confused:

db88
19/05/2014, 19:39
κρατατε αποστασεις , καντε υπομονη , αφηνετε δευτερολεπτα ή και λεπτα αν χρειαστει πριν προσπερασετε , προσπαθηστε να κανετε γνωστη την παρουσια σας χωρις να τρομαξετε , να τυφλωσετε και να αγχωσετε τους υπολοιπους χρηστες :rolleyes: , αυτος ο τροπος οδηγησης ειναι ασφαλεστερος , μην αναβετε προβολεις , μην χρησιμοποιειτε xenon , μας τυφλωνετε εμας τους γνησιους μηχανοβιους και ικανους δικυκλιστες , αν ειστε κουλομαριες και τυχαρπαστοι αναβατες της καλοκαιρινης σεζον , καθιστε σπιτι σας , εχω βαρεθει να με τυφλωνει η καθε στραβη παλιοκουλατζα με προβολεις , xenon , λαπαντερ , πολυελαιους κτλ , εγω δηλαδη τοσα χρονια γιατι δεν εχω χρειαστει να αναψω μεγαλη σκαλα και χωρις να τρυπαω τυμπανα να κανω αισθητη την παρουσια μου :confused:

Αυτο ακριβως θελει υπομονη και ψυχραιμια, καλυτερα να φτασει 5 λεπτα αργοτερα παρα να μην φτασεις ποτε, ειδα και τα βιντεακια των φιλων ωραια ειναι αλλα για εξω, αμα κανεις τετοιους ελιγμους στον τοπο μας και στην τελικη σε καρφωσει ο αλλος, θα πουνε τον τσογλανο οδηγουσε επικινδυνα , μην σου πω μπορει να σε γραψουν και για επιδειξη ικανοτητων. Αποψη μου και την μοιραζομαι μαζι σας.
Εδω ειναι το λινκ απο μια καμπανια που κανει η αυστραλια και θεωρω πως εχει τα πιο ουσιαστικα βιντεο. https://www.youtube.com/watch?v=HT666XwJR2s Οποιος το βλεπει αυτο και βαζοντας τον εαυτο του στη θεση του αναβατη δεν αναθεωρει τον τροπο που οδηγει ειναι αξιος για οτι του επιφυλλασει το μελλον. Παντα ορθιοι.

spyro
19/05/2014, 20:06
με την αιτιολογία οτι είμαστε σε αδύναμη θέση έναντι των κουτιών, κοιτάξτε να τους τυφλώσετε, να τους τρομάξετε, να τους φωνάξετε , να τους κορνάρετε, να τους βρίσετε , ώστε να κάνουν όλοι στη μπάντα για πάρτι σας,

κάντε ότι μπορείτε, (ξεταπώστε εξατμίσεις, βάλτε xenon, βάλτε έξτρα κόρνα κτλ) έτσι ώστε να μην οδηγάει κανένας φυσιολογικά παρα μόνο εσείς. Είστε το κέντρο του κόσμου και η ασφάλεια η δικιά σας είναι πέραν όλων.

:ZZZ:

TROOPER
19/05/2014, 20:18
φωτα αναμενα σε κουτια και μηχανες και ποδηλατα και πατινια μερα-νυχτα. παντα τα μαμα. αν παμε για αφτερμαρκετ φωτα πληρωνουμε και τα βαζουμε προβλεπομενα και ρυθμισμενα, ωστε να μην ενοχλουνε.

ολα τα υπολοιπα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.

SHOOTER045
19/05/2014, 20:33
Ότι είπε ο από πάνω και τίποτα άλλο
Τα υπόλοιπα είναι θέμα προσοχής και τύχης
Αλλιώς θα έπρεπε για σιγουριά να κυκλοφορούμε με τανκς

stefanos
19/05/2014, 21:04
με την αιτιολογία οτι είμαστε σε αδύναμη θέση έναντι των κουτιών, κοιτάξτε να τους τυφλώσετε, να τους τρομάξετε, να τους φωνάξετε , να τους κορνάρετε, να τους βρίσετε , ώστε να κάνουν όλοι στη μπάντα για πάρτι σας,

κάντε ότι μπορείτε, (ξεταπώστε εξατμίσεις, βάλτε xenon, βάλτε έξτρα κόρνα κτλ) έτσι ώστε να μην οδηγάει κανένας φυσιολογικά παρα μόνο εσείς. Είστε το κέντρο του κόσμου και η ασφάλεια η δικιά σας είναι πέραν όλων.

:ZZZ:

Οδηγείς στην Ελλάδα ή μας γράφεις από καμιά πολιτισμένη χώρα όπου οι κάτοικοι δεν λαδώνουν για το δίπλωμα, γνωρίζουν τον ΚΟΚ κλπ κλπ?
Γιατί όταν κυκλοφορώ ανάμεσα σε άσχετους μεθυσμένους ανασφάλιστους σε χάλια δίκτυο χωρίς αστυνόμευση και είμαι και το πιθανότερο ΘΥΜΑ τους νομίζω δικαιούμαι να προβληματίζομαι.

spyro
19/05/2014, 22:34
Οδηγείς στην Ελλάδα ή μας γράφεις από καμιά πολιτισμένη χώρα όπου οι κάτοικοι δεν λαδώνουν για το δίπλωμα, γνωρίζουν τον ΚΟΚ κλπ κλπ?
Γιατί όταν κυκλοφορώ ανάμεσα σε άσχετους μεθυσμένους ανασφάλιστους σε χάλια δίκτυο χωρίς αστυνόμευση και είμαι και το πιθανότερο ΘΥΜΑ τους νομίζω δικαιούμαι να προβληματίζομαι.

εχω ζήσει αρκετα χρονια στο εξωτερικό. σε πληροφορώ οτι είμαστε πολυ καλύτεροι απο πολλες χώρες (ντάξει οχι και οι καλυτεροι). σε αυτο που είμαστε οι χειρότεροι είναι η "φασαρία" που κάνουμε όταν κυκλοφορούμε. και οταν λεω φασαρία δεν εννοώ μόνο κόρνες κτλ. εννοώ η προσπάθεια μας να φανούμε με οποιοδήποτε τρόπο. ...

και καλα "ήρθα". "είμαι εγώ εδω τώρα". Δε μιλάω γι τους κάγκουρες. μιλάω για τους καθως πρέπει υπερφοβισμένους άσχετους, πρόσφατους δικυκλιστές, οι οποιοι προσπαθούν να επιβληθούν σε ότι άλλο κινείται τριγύρω τους

low pass
19/05/2014, 22:42
Παραθέτω κείμενο απο το άρθρο του Θανάση Χούντρα, - Μοτοσικλέτα - Οδηγήστε έξυπνα και με ασφάλεια -

"Ένας τρόπος για να γίνουν πιο "ορατές" οι μοτοσικλέτες είναι να έχουν αναμμένα τα φώτα, ημέρα και νύχτα, κάτι το οποίο έχει θεσπιστεί και νομικά, ενώ πλέον δεν υπάρχει διακόπτης που να σβήνει τα φώτα στα δίκυκλα.

Ωστόσο, ειδικά σε χώρες με έντονη ηλιοφάνεια ούτε αυτό αρκεί.
Αυτό που συστήνουμε είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας (μισή ώρα μετά την Ανατολή και έως μισή ώρα πριν τη ∆ύση) οι μοτοσικλέτες να έχουν τα φώτα στη μεγάλη σκάλα (προβολέας).

Γίνονται έτσι πιο ευδιάκριτες χωρίς να "τυφλώνουν" τους άλλους οδηγούς.

Προσοχή όμως: αν κυκλοφορούμε με το προβολέα μας αναμμένο το βράδυ, είναι πιθανό να "τυφλώσουμε" τον οδηγό του οχήματος που έρχεται από την αντίθετη κατεύθυνση, με αποτέλεσμα να προκληθεί ατύχημα."

http://www.scribd.com/doc/70563511/%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%AD%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

spyro
19/05/2014, 22:43
α και κάτι άλλο. οι κουτάκιδες στην ελλάδα προσέχουν του δικικλιστές περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη χώρα. εγω το μόνο που βλέπω τριγύρω μου είναι φοβισμένους κουτάκιδες που σου ζητάνε χίλια συγνώμη όταν κάνουν καμια ψιλο στραβή. τρομοκρατημένοι κάνουν δεξια ή αριστερα με το που πλησιάσεις γι να περάσεις ΧΩΡΙΣ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ. και οι υπερφοβισμένοι λαπάδες νέας γενιάς δικικλιστές, πάνε και τους παίζουν τα φώτα, τους μουτζώνουν τους φωνάζουν κτλ κτλ