PDA

View Full Version : Χαθηκαν τα κλειδια απο CBR1000RR 2008



Sakisdraminos
16/05/2014, 19:50
παιδες καλισπερα εχω χασει και τα δυο κλειδια απο οτην μηχανη τι κανω τωρα?


βοηθηστε γιατι εχω να το κανω δυο μηνες βολτα και θα σκασω!

taisteal
16/05/2014, 19:53
Μηπως θες ακριβως τον τροπο διαρρηξης με λεπτομερειες;;;


:rolleyes:

theofilos888
16/05/2014, 19:54
Νομιζω θες εγκεφαλο. 1500 γιουρα καινουργιο. Μαζι με κλειδια ιμομπιλαιζερ.

SHOOTER045
16/05/2014, 19:58
Με την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητα σου πας Χοντα και ρωτάς

gior-gos
16/05/2014, 20:05
Αν δεν εχεις χασει και το μεταλλικο ταμπελακι με τον αναγλυφο κωδικο του κλειδιου, πας σε μια αντιπροσωπεια χοντα και σου παραγγελνουν απ εξω αλλο.

gior-gos
16/05/2014, 20:10
Νομιζω θες εγκεφαλο. 1500 γιουρα καινουργιο. Μαζι με κλειδια ιμομπιλαιζερ.

...και καινουργια κλειδαρια κεντρικου διακοπτη, ταπα ρεζερβουαρ και κλειδαρια σελας :a021:

Sakisdraminos
16/05/2014, 20:42
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων!!!
τον τελευταιο χρονο πανε ολα στραβα...
το μεταλικο δεν το εχω ηταν πανω με τα κλειδια επισις δεν μου τα κλεψανε σιγουρα!
απο εμενα εχει γινει μαλακια απλα δεν μπορω να θυμηθώ!

Μια λυση ειναι να παω απο αντιπροσωπεια αλλα ειναι λιγο επικίνδυνο λογο Σαρακακη ! μια αντλια μου ειχε χαλασει και οσους πηρα τηλ μου ζητησαν πανω απο 840ευρω και τελικα βρηκα απο αμερικη με 265ευρω!

τωρα το θεμα ειναι αμα παραγκιλω κλειδι δεν θα μου ερθει κομενο, αντε και αλλαξα κλειδαρια θα μπορει να βρει το ημομπιλαιζερ η θα χρειαστω και ιμομπιλαιζερ?

τωρα αυτο με τον εγκεφαλο μου φενεται περιεργο και αμα παω σε κατι τετοιο μαλλον για αγραφο το κοβω!

drspeed
16/05/2014, 22:17
Πάρε ένα ρεπό, φώναξε και 2 καθαρήστριες και πές ότι θές να κάνεις γενική φασίνα στο σπίτι.Και τα κλειδιά θα βρούνε και καθαρό σπίτι θα έχεις και θα σου βγεί και φθηνότερα

Sakisdraminos
16/05/2014, 22:25
αποκλειεται εχει γινει ειδι αυτο

George_Sp
16/05/2014, 23:15
κάτσε ψάξε τα κλειδιά σε ρούχα βαλίτσες που είναι στο πατάρι ή σε καμιά εργαλειοθήκη αν έχεις δικό σου γκαράζ. καμιά φορά όταν έχουμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι για αρκετό καιρό, πράγματα που έχουν σχέση με αυτό είναι πιο πιθανόν να βρεθούν δίπλα σε άλλα που χρησιμοποιούσαμε τότε.

Lioulios
16/05/2014, 23:34
η μαλακια ειναι οτι θα τα βρεις αφου θα έχεις φτιαξει τα καινουρια :(

toyar
17/05/2014, 06:55
να χασεις κλειδια εξω το καταλαβαινω αλλα να γυρισεις σπιτι με το μηχανακι και να τα χασεις μετα και μαλιστα και τα δευτερα ακουγεται περιεργο

MG-KTiNoS
17/05/2014, 07:36
η μαλακια ειναι οτι θα τα βρεις αφου θα έχεις φτιαξει τα καινουρια :(

:lol:

ΝΟΜΟΣ

nathair
17/05/2014, 11:14
Πρόσφατα έχασα την κάρτα του e-pass της ΑΟ. Εψαχνα απο εδώ, έψαχνα απο εκεί, τίποτα. Δήλωσα απώλεια, έβγαλα φρέσκια. Μέχρι την επόμενη φορά που ξαναχρησιμοποίησα το αδιάβροχο της μηχανής...Ε, μαντέψτε που ήτανε...

Sakisdraminos
17/05/2014, 15:53
παιδες ευχαριστω πολυ ηια την συμπαρασταση αλλα το προβλημα μου ειναι οτι εργαζομαι στην Σαμο και ανεβενω για δεκα μερες με αδεια και ηθελα να την κατεβασω την μηχανη.
το θεμα ειναι τι να κανω.
τα κλειδια δεν βρησκονται!
απο εδω και περα τι θα κανω?
http://www.ebay.com/itm/2008-2009-2010-2011-CBR1000RR-CBR1000-CBR-1000RR-Lock-Set-Ignition-Key-Switch-/131185249105?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item1e8b400b51&vxp=mtr
κατι τετοιο θα κανει ? θελει να βρεις και το imobilaizer ?

roukos_x
17/05/2014, 16:20
ψαξε!!! ψαξε κ στα πιο κουλα μερη! φιλος βρηκε τα κλειδια της μηχανης μετα απο χρονια στο σκαφακι του πλυντηριου, αλλος στο σκουπιδιαρικο (παιχνιδι) του γιου του.. καντα ολα ωπα. τσεπες, κουκουλες, καλτσες, κουζινες, καναπεδες.. σινουκ που ελεγαν κ στο στρατο!!!

Sakisdraminos
17/05/2014, 16:31
Στρατιωτικός ειμαι και εχω κανει πολλα σινουκ τωρα ειναι το θεμα τι κανουμε?

MG-KTiNoS
17/05/2014, 17:59
κοίτα

ή θα βρεις τα κλειδιά

ή θα πληρώσεις πολλά

Σόρι
:D

Pan (dvs)
17/05/2014, 18:07
Σε alfa romeo ειχα απενεργοποιησει το ιμομπιλαιζερ.Πηγανε σε εναν κλειδαρα την κλειδαρια και εφτιαξε αλλο κλειδι.Δεν θυμαμαι ομως πολυ καλα τη διαδικασια.Για ρωτα και κανεναν καλο κλειδαρα.

gior-gos
21/05/2014, 13:02
τωρα το θεμα ειναι αμα παραγκιλω κλειδι δεν θα μου ερθει κομενο, αντε και αλλαξα κλειδαρια θα μπορει να βρει το ημομπιλαιζερ η θα χρειαστω και ιμομπιλαιζερ?

Το κλειδι ειναι μαγνητισμενο. Το immobilizer διαβαζει τον κωδικο απο το κλειδι.

Ακομα κι αν παραγγειλεις καινουργιο κλειδι (το οποίο δεν θα ειναι μαγνητισμενο) και αλλαξεις κλειδαρια, το immobilizer δεν θα διαβαζει τιποτα... και φυσικα δεν θα επιτρεψει στη μηχανη να λειτουργησει. Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να απενεργοποιηθει το immobilizer το οποίο δεν γνωριζω αν γινεται.

Αν είχες το μεταλλικο ταμπελακι θα σου στελνανε απο χοντα καινουργιο μαγνητισμενο κλειδι.

Ψάξε!

Έντιτ: Τωρα το ειδα οτι εχουν περασει καποιες μερες... ελπιζω να το χεις βρει!

keyman
22/05/2014, 19:14
Υπαρχει λυση πας σε συνεργειο σου βγαζει την κλειδαρια σου βγαζει τον εγκεφαλο τα στελνεις αθηνα και με κοστος περιπου στα 120 με 150e εχεις ξανα κλειδια.

andreastwin
28/05/2014, 21:34
αγοραζεις κλειδια για το συγκεκριμενο μηχανακι απο ebay και μπαινεις ytube για να φιξαρεις τα κλειδια μονο σου, για honda παντος που ειθελα να μαθω στο δειχνει βημα βημα. αλλα την κλειδαρια θα την βγαλεις για να παει κλειδαρα να σου φιαξει το κλειδι.δεν αλλαζεις ουτε εγκεφαλο ουτε ιμοβιλαιζερ.

Sakisdraminos
01/06/2014, 07:10
παιδες καλημερα αγορα ενα απλο κλειδι που να τεριαζει το πηγα 1α στον ηλεκτρολογο και μετα στο κλειδαρα ο ενας εβαλε το κλειδι στον εγκεφαλο και ο αλλος εκοψε το σχημα.
πρεπει να πατε ολη την μηχανη στο μαγαζει γιατι μου εκοψε το κλειδι μονο απο την μιζα δεν ανοιγαν η σελα και το ντεποζιτο.
το κλειδι ειναι μεγαλυτερο απο το κανονικο αλλα παριγκιλα απο ebay και μολις ερθουν θα κανω παρομοια διαδικασια!
το καθε κλειδι πρεπει να περαστει στον εγκεφαλο δεν γινεται διαφορετικα!

SHOOTER045
01/06/2014, 07:25
Δεν νομίζω ότι το κλειδί της τάπας και της σέλας θέλουν πέρασμα στον εγκέφαλο
Το ΤΑ 700εχει ένα κλειδί για όλα, αλλά σίγουρα η τάπα και η σέλα δεν<διαβαζουν> immobilizer

PetranGR
01/06/2014, 11:53
Δεν νομίζω ότι το κλειδί της τάπας και της σέλας θέλουν πέρασμα στον εγκέφαλο
Το ΤΑ 700εχει ένα κλειδί για όλα, αλλά σίγουρα η τάπα και η σέλα δεν<διαβαζουν> immobilizer

συμφωνώ.

Δεν παίζει αυτό που λες.Μόνο στην τιμονόπλακα διαβάζεί.

Το ντεπόζιτο και το "σελάκι" πίσω δεν διαβάζει.

Sakisdraminos
02/06/2014, 09:03
Δεν νομίζω ότι το κλειδί της τάπας και της σέλας θέλουν πέρασμα στον εγκέφαλο
Το ΤΑ 700εχει ένα κλειδί για όλα, αλλά σίγουρα η τάπα και η σέλα δεν<διαβαζουν> immobilizer

συγνωμη λαθος διαιποση.
δεν θελουν ιμομπιλαιζερ απλα εχοθν διαφορετικο κοψημο απο την κλκιδαρια!!!!

sniper
02/06/2014, 09:34
συγνωμη λαθος διαιποση.
δεν θελουν ιμομπιλαιζερ απλα εχοθν διαφορετικο κοψημο απο την κλκιδαρια!!!!

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ταιριάζουν... Εκτός αν εχει αλλαχτεί κάποια απο τις 3 κλειδαριές...

PetranGR
02/06/2014, 09:39
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ταιριάζουν... Εκτός αν εχει αλλαχτεί κάποια απο τις 3 κλειδαριές...

ακριβώς, ξανά.

Όλα έχουν το ίδιο κόψιμο ,γιατί 1 κλειδί ανοίγει και τα 3 σημεία. Είτε ντεπόζιτο ,είτε την πλάκα, είτε την θέση συνοδηγού.

keyman
03/06/2014, 11:14
Ερωτηση προς τον Sakisdraminos:Πριν χάσεις τα κλειδια σου ολες οι κλειδαριες(μιζα,ταπα,σελα) ανοιγαν με το ιδιο κλειδι?Εαν ναι τοτε το κλειδι που σου εβγαλε ο συναδελφος δεν ειναι αυτο που ειχες .Πώς μπορεί να συμβεί αυτό;Κατα το λυσιμο της κλειδαριας πρεπει να μπερδεψε τα λαμακια.

sniper
03/06/2014, 11:47
Ερωτηση προς τον Sakisdraminos:Πριν χάσεις τα κλειδια σου ολες οι κλειδαριες(μιζα,ταπα,σελα) ανοιγαν με το ιδιο κλειδι?Εαν ναι τοτε το κλειδι που σου εβγαλε ο συναδελφος δεν ειναι αυτο που ειχες .Πώς μπορεί να συμβεί αυτό;Κατα το λυσιμο της κλειδαριας πρεπει να μπερδεψε τα λαμακια.

ΟΛΑ τα CBR έχουν ένα κλειδι που ανοιγει και για τη κεντρική κλειδαριά της μίζας, και το ντεπόζιτο και τη σέλα.

Αρχίζουμε κι έχουμε δεύτερες σκέψεις.

Dbnn
03/06/2014, 12:25
Εντωμεταξύ με τόση πληροφορία, άνετα μαθαίνει κανείς πως να βγάλει κλειδί να βάλει μπρος την μηχανή και να φύγει.... :look:

sniper
03/06/2014, 12:33
Εντωμεταξύ με τόση πληροφορία, άνετα μαθαίνει κανείς πως να βγάλει κλειδί να βάλει μπρος την μηχανή και να φύγει.... :look:

Τπτ δεν μαθαίνεις απο τα παραπάνω.

το μόνο που ισως μάθαμε είναι οτι τα Honda έχουν το HISS και θες κατάλληλα προγραμματισμένο κλειδι για να βάλεις μπροστα τη μηχανή.
Μάθαμε ότι κάποιος έχει πειράξει τις κλειδαριές του συγκεκριμένου cbr.
Και αυτό που δεν σου είπε κανένας είναι ότι αν δεν εχεις ουτε ένα κλειδί θες καινουργιο ΗΙSS.

Ψαξε και βρες το κλειδι που εχασες.

andreastwin
03/06/2014, 15:01
παιδια παλι λεω,αν εχεις κομενο κλειδι,[αγορασμενο κλειδι αλλα ολα ειναι απρογραματιστα] μπορεις να το προγραματισεις μονος σου.μπες στο youtube και θα δεις βημα βημα πως γινετε.δεν αλλαζεις hiss.

McGyver
03/06/2014, 15:10
παιδια παλι λεω,αν εχεις κομενο κλειδι,[αγορασμενο κλειδι αλλα ολα ειναι απρογραματιστα] μπορεις να το προγραματισεις μονος σου.μπες στο youtube και θα δεις βημα βημα πως γινετε.δεν αλλαζεις hiss.

Χρειάζεσαι ένα ήδη προγραμματισμένο κλειδί γι' αυτό.

andreastwin
03/06/2014, 15:28
στιν φαση με το μπριζακι πιθανον να θελει κλειδι, .....

Edited by sniper : Μπορει να ειναι ευρέως διαθέσιμη αυτή ή παρόμοιες πληροφορίες αλλά δεν θα γίνουμε βήμα του πως να φτιάξεις κλειδί για μια μηχανή που δεν σου ανήκει.

SHOOTER045
03/06/2014, 20:19
Ορθοοοον

motoexelixis
03/06/2014, 22:38
μωρε απο την αρχη βρωμουσε απο μακρυα...