PDA

View Full Version : Συμβουλή σε ατύχημα



MotoManis
17/05/2014, 13:34
Καλημέρα παιδιά! Οδηγώ μια V-Star 650 και έχω τα φώτα πάντα αναμμένα για να με προσέχουν περισσότερο οι άλλοι στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι ενώ πήγαινα αριστερά στην Μεσογείων και ετοιμαζόμουν να κάνω προσπέραση αλλά πήγαινα χαλαρά ( 40-50 ) ο μπροστινός μου έστριψε απότομα αριστερά χωρίς να ανάψει πιο πριν φλας με αποτέλεσμα εγώ που ουσιαστικά ήμουν στο ύψος της πόρτας του οδηγού να πέσω κάτω παρόλου που προσπάθησα να τον αποφύγω στρίβοντας αριστερά και φρενάροντας , επειδή έπεσε επάνω μου. Αυτός λέει ότι και καλά είχε ανάψει φλας χλμ πριν, το θέμα είναι όμως ότι δεν περιμέναμε εκεί την τροχαία και μιας και είμαι νέος οδηγός (οδηγάω μηχανή κάνα 5μηνο) δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.... Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια; Σε στενάκι προς την Μιχαλακοπούλου έστριψε αυτός....

Bradipous
17/05/2014, 13:46
Βοηθα λιγο με το παρακατω γιατι δεν βγαινει ή δεν βγαζω νοημα:
"Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια;"

MotoManis
17/05/2014, 13:58
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτος κινουταν μερα στην αριστερη λωριδα κι εγω ημουν διπλα τ απο αριστερα. Το νομικα ηθελα να το πω για το οτι ημουν παρανομος αφου τον προσπερναγα απο αριστερα στην αριστερη λωριδα...
Σύμφωνα με τον ΚΟΚ πρεπει η μηχανη να καταλαμβανει ογκο αυτοκινητου με την εννοια οχι σφηνες νομιζω

macedonas
17/05/2014, 14:05
Για διευκρίνισε λίγο την κατάσταση .
Είχε διπλή γραμμή ? Διακεκομένη ? Δεν είχε καθόλου , διασταύρωση ?
Άλλο προσπέραση και άλλο σφήνα !

MotoManis
17/05/2014, 14:24
Αριστερά είχε στενό εκεί εστριψε αυτος αλλα δεν αναψε φλας κ εγώ ήμουν δίπλα τ κ θα το άνοιγα για να τον προσπερασω. Αριστερα ειχε παρκαρισμενα. Για όσους ξέρουν ημασταν μεσογειων κ αυτος εστριψε αριστερα στην αρκαδιας για να μπει μιχαλακοπουλου

yes-u
17/05/2014, 14:24
Καλημέρα παιδιά! Οδηγώ μια V-Star 650 και έχω τα φώτα πάντα αναμμένα για να με προσέχουν περισσότερο οι άλλοι στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι ενώ πήγαινα αριστερά στην Μεσογείων και ετοιμαζόμουν να κάνω προσπέραση αλλά πήγαινα χαλαρά ( 40-50 ) ο μπροστινός μου έστριψε απότομα αριστερά χωρίς να ανάψει πιο πριν φλας με αποτέλεσμα εγώ που ουσιαστικά ήμουν στο ύψος της πόρτας του οδηγού να πέσω κάτω παρόλου που προσπάθησα να τον αποφύγω στρίβοντας αριστερά και φρενάροντας , επειδή έπεσε επάνω μου. Αυτός λέει ότι και καλά είχε ανάψει φλας χλμ πριν, το θέμα είναι όμως ότι δεν περιμέναμε εκεί την τροχαία και μιας και είμαι νέος οδηγός (οδηγάω μηχανή κάνα 5μηνο) δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.... Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια; Σε στενάκι προς την Μιχαλακοπούλου έστριψε αυτός....

Ανεξάρτητα ποιος έχει δίκιο, είναι πολύ επικίνδυνο να κινείσαι από αριστερά σε αριστερή λωρίδα. Συνήθως οι οδηγοί όταν είναι αριστερά (αυτοκινήτου ή μηχανής) ελέγχουν δεξί καθρέφτη και δεν περιμένουν κίνηση από αριστερά. Προσωπικά, μου κόβεται το αίμα όταν κάποιος με προσπερνά από αριστερά ενώ είμαι αριστερή λωρίδα..

Viper4
17/05/2014, 14:29
Απαγορευόταν να είσαι στην θέση που ήσουν τυπικά. Το μηχανάκι δεν πρέπει να είναι πίσω από αυτοκίνητο μόνο στο φανάρι σύμφωνα με τον ΚΟΚ.
Αυτό που σου είπε ότι είχε ανάψει φλας από πριν, ακόμα και έτσι να ήταν, το φλας ενημερώνει ΔΕΝ υποχρεώνει, άρα σαν επιχείρημα δεν στέκει, παρόλα αυτά δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν έπρεπε τυπικά να είσαι εκεί που ήσουν...

Κακώς δεν κάλεσες τροχαία από την στιγμή που είχες όλα τα χαρτιά σου. Φαντάζομαι είσαι ασφαλισμένος κανονικά ε με δίπλωμα κλπ; ούτως ή άλλως αν φταις δεν πληρώνεις κάτι από την τσέπη σου...
Τώρα δεν παίζει να βγάλεις άκρη!

BLiTzER
17/05/2014, 14:41
Όπως σου είπαν, το φλας, είτε άναψε, είτε όχι, δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. Επίσης, εφόσον δε φώναξες τροχαία, είναι ο λόγος σου ενάντια στον δικό του και πιθανότατα δε θα βγάλεις άκρη, αλλά έτσι για να γίνεται συζήτηση... Το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν ήσουν ΠΙΣΩ του και έκανες κίνηση να τον προσπεράσεις, κινούμενος στην ίδια λωρίδα με αυτόν ή αν εκείνος έκανε ελιγμό από ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ και μπήκε στη λωρίδα σου για να στρίψει.

MotoManis
17/05/2014, 14:45
Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...

BLiTzER
17/05/2014, 14:52
Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...

Τότε ασ'το να πάει. Φταις. Απρόσεκτος ο οδηγός του αυτοκινήτου, που δεν έλεγξε αριστερά του πριν στρίψει και δεν άναψε φλας, αλλά διπλά απρόσεκτος εσύ που έκανες τέτοια κίνηση με μοτοσυκλέτα και μάλιστα, ενώ είχε διασταύρωση/στενό στα αριστερά. Μάθε πότε και πώς να προσπερνάς με ασφάλεια.

Viper4
17/05/2014, 14:53
Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...

Είτε ήσουν στην τυφλή του γωνία είτε όντας αυτός στην αριστερή πλευρά απλά έστριψε χωρίς να κοιτάξει, γιατί δεν υπάρχει άλλη λωρίδα δίπλα του και η προσπέραση σε εκείνο το σημείο απαγορεύεται.

Ο ίδιος τι σου είπε;

blackbusa
17/05/2014, 16:53
φταις...εισαι τυχερος που δεν επαθες τιποτα...οπως σου ειπαν και πιο πανω προσοχη την επομενη φορα...

MotoManis
17/05/2014, 16:56
Ναι, δεν επρεπε να κανω αυτην την κινηση... Αυτος δεν μου ειπε τπτ, αν χτυπησα κ τηλ ανταλλαξαμε κ τρ θα δω τι θα κανω..... Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις, τωρα επαθα κι εμαθα

blackbusa
17/05/2014, 17:04
Ναι, δεν επρεπε να κανω αυτην την κινηση... Αυτος δεν μου ειπε τπτ, αν χτυπησα κ τηλ ανταλλαξαμε κ τρ θα δω τι θα κανω..... Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις, τωρα επαθα κι εμαθα

τωρα θα κανεις την παπια να μην του πληρωνεις την ζημια που του εκανες και πανε και τα ασφαλιστρα σου στον Θεο ,αφου οπως ειπες εισαι νεος οδηγος.

απλα παρτον και τηλεφωνο να πειτε ολα καλα για να μην βρεθεις προ εκπληξεως...

SHOOTER045
17/05/2014, 19:10
Ότι φταις οκ
Κακώς δεν καλέσατε τροχαία, άσχετα αν είσαι νέος οδηγός
Έχεις δώσει τα στοιχεία σου στο αυτόν? Του έχεις κάνει καμία δήλωση?

DrEvil
17/05/2014, 20:36
Φταις.
Προσπεραση απο σριστερα στην αριστερη, ειναι λαθος και κατα παραβαση καθε κανονα, αλλα και λογικης.

Απο την αλλη, αν ειχες φωναξει τροχαια, φταις - δεν φταις, θα ησουν καλυμμενος μπορει και καβαλα, μιας και εφυγε.
Δεν μενω στο να τιμωρηθει (δικαιως, αφου την εκανε), αλλα στο οτι εκανες την πατατα *προσπεραση) και λαθος (δεν καλεσες/περιμενες την τροχαια).

Απαξ και δεν εχεις κατι να κρυψεις και εισαι στα χαρτια νομιμος, καλεις τροχαια και περιμενεις να ερθει. Οποιος και να φταιει.

Αφου εισαι εσυ καλα, κρατα τη γνωση του συμβαντος, για να γλυτωσεις αυριο.
Παντα ορθιος.

alres
17/05/2014, 21:17
Φιλε ρωτα καποιον ανθρωπο που να ξερει τα σχετικα νομικα. Δεν ειναι καθολου ετσι οπως στα ειπανε. Αν χτυπησες στο πλαι του αυτοκινητου ειναι εντελως ανοιχτο. Η ζημια σου ειναι μηχανακι συν τραυματισμος. Το οτι εισαι νεος ειναι ασχετο με το ποιος φταιει. Μην ψαρωνεις επειδη σου ειπε ο αλλος ετσι. Ρωτα καποιον που θα ξερει κ θα με θυμηθεις. Ψυχραιμια κ οχι βεβιασμενες κινησεις

teo_g7
17/05/2014, 21:25
Η συμβουλή λοιπον είναι μια...
Παντα μα πάντα καλούμε φροντιδα ατυχήματος (η και τροχαία ανάλογα το ατύχημα) και φροντίζουμε όση ωρα περιμένουμε να συγκεντρωσουμε όσα στοιχεία είναι δυνατό.

1.Μάρτυρες
Δεν υπάρχει καλυτερο στοιχειο απο αυτόπτη μάρτυρα που μάλιστα θα δώσει και επιτόπου κατάθεση στην τροχαία.

2.Φωτογραφιες
Όχι τόσο απο τα οχήματα (αν και καλό είναι να τις έχουμε κι εμείς) αλλά απο τη θέση των οχημάτων πριν τα μετακινησουμε,πιθανά ίχνη φρεναρίσματος η οτιδήποτε άλλο μπορεί να μας βοηθήσει να αποδείξουμε πως ακριβως συνέβη το ατύχημα

3.Δήλωση ατυχηματος
Δώστε προσεκτικά τα στοιχεία στον εκπρόσωπο της φροντίδας και ΓΡΑΨΤΕ μαζί την περιγραφή. Κάθε λεξη έχει τη σημασία οποτε προσπαθείτε να είστε οσο πιο ακριβείς γίνεται.

4.Ψυχραιμία
Οτι μα οτι και να έχει γίνει διατηρείτε την ψυχραιμία σας!Απομάκρυνετε με ομορφο τροπο τυχών συγκεντρωμένους - άσχετους που δεν έχουν δουλεια γιατί μπορεί να δυναμιτισουν το κλιμα.Να είστε ηρεμοι και μην κάνετε δηλώσεις τύπου φταις,θα με πληρωσεις κλπ προς τους αλλους εμπλεκόμενους.

Και σαν κλείσιμο να γράψω οτι ακόμα και το ανακριτικό της τροχαιας να ερθει το μονο που κανει είναι καταγράψει τα όσα δηλωσετε (οι εμπλεκόμενοι στο ατύχημα) οποτε επειδή σε κάθε περιπτωση είναι ο λογος έναντι στο δικο του προσπαθούμε να "στοιχειοθετησουμε" την υπόθεση.

MotoManis
17/05/2014, 22:24
Στο πλαι τον χτυπησα, του εκανα γρατζουνια στην πορτα τ οδηγου.(κ η μηχανη μ στο πλαι χτυπησε) Σχεδιαγραμμα ευχαριστως να κανω αλλα δεν ξερω τι εννοειται, να φτιαξω σχεδιο εδω στο φορουμ;

alres
18/05/2014, 04:08
Στο λεω τελευταια φορα: ασε τις ερωτησεις στον καθε ενα,τα ψαξιματα στο ιντερνετ κ πηγαινε σε εναν που να ασχολειται με αυτα. Αμεσα. Εχεις 8 ημερες απο το ατυχημα να κανεις δηλωση κ η τροχαια δεν ηρθε. Δεν υπαρχουν απαντησεις στο ιντερνετ, τι να κανουμε τωρα? Ασε τα σχεδιαγραμματα κ το να δινεις στοιχεια στο ιντερνετ αερα πατερα. Φυλα τα νωτα σου. Να το κανω πιο λιανα ή καταλαβες?

SHOOTER045
18/05/2014, 08:32
Η προσπέραση σε κατοικημένη περιοχή σε δρόμο μόνης κατεύθυνσης-ενα ρεύμα ανά κατεύθυνση-απαγορευεται από τον κοκ
Όπως και η προσπέραση σε διπλή γραμμή
Η στροφή και αλλαγή πορείας γίνεται ΜΟΝΟ στα προκαθορισμενα-φαναρια-οπου υπάρχουν, πουθενά αλλού
Το νόμιμο είναι να πηγαίνει ολοι σε σειρά ο ένας πίσω απ τον άλλο μπλα μπλα μπλα
Τώρα αν αυτός μπορούσε νόμιμα να άλλαξει κατεύθυνση είναι θέμα γιατί έχεις υπαιτιοτητα εσύ, άσχετα με το αν είχε η όχι φλας, δεν μπορείς να το αποδείξεις
Από εκεί και μετά αν τα βρείτε σε φιλικό διακανονισμό-ο ένας την ζημιά του άλλου και το θέμα προχώρησει θα χρειαστείς και μάρτυρες ότι αυτός απροειδοποίητα άλλαξε κατεύθυνση, ότι δεν έδωσε την ανάλογη προσοχή κλπ κλπ
Ρώτα στην ασφάλεια σου-νομικη προστασία
Και πες αν γίνεται σημείο που έγινε το συμβάν (δρόμος, φανάρι κλπ)

alres
18/05/2014, 13:44
Η παραβιαση κοκ δεν επαγεται αυτοματα υπαιτιοτητα για το ατυχημα. Συνεκτιμαται.

Black Diamond
19/05/2014, 07:38
να δώσω μια εικόνα καθότι περνάω απο το σημείο κάθε μέρα. μιλάμε για το κομμάτι της μεσογείων που αποκτά 2 νησίδες (και συνεπώς 3 επιλογές κατέθυνσης) .Το δικό μας εδώ είναι το αριστερό το οποίο δεν έχει διαγράμμιση. Σαν χώρος πέρνει άνετα 2 κουτιά να προχωράνε παράλληλα αλλά στο σημείο αυτό και για 2 τετράγωνα στην αρχή έχει ΠΑΝΤΑ παρκαρισμένα στα αριστερά. Αυτό σημαίνει οτι εισερχόμαστε ένας-ένας και μετά απο λίγο (τα 2 τετράγωνα..) που "μαγικά" δεν έχει παρακαρισμένα ή σπανίως, δημιουργούμε 2 λωρίδες.Αυτές στο τελικό φανάρι υποτίθεται οδηγούν τους δεξιούς σε μιχαλακοπούλου και τους αριστερούς σε κατεύθυνση πάιδων ή μεσογείων και πάλι. Όλα αυτά όμως είναι κουραφέξαλα γιατί δεν υπάρχει διαγράμμιση άρα και προυποθέσεις παράλληλης πορείας. είναι τραγικό να μην σε είδε καθότι εκεί στρίβεις με το μάτι στον αριστερό καθρέπτη αν είσαι κουτί και στον δεξί με την μηχανή, γιατί κόβεις ταχύτητα και ως γνωστόν στο κέντρο η κόρνα (και ο εκνευρισμός) είναι προέκταση του χεριού πολλών.
* Συμβουλή
Σε αυτό το κομμάτι αριστερά στρίβουν τα 2 πρώτα στενά για Μιχαλακοπούλου οπότε είναι προτιμότερο να στέκεσαι πίσω και να περιμένεις λίγο. Παράλληλα πολλοί έξυπνοι έχουν φλας απο πρίν στο φανάρι (ότι θα πάρουν το αριστερό κομμάτι της Μεσογείων δηλ) και το κρατάνε μέχρι να στρίψουν στην Αρκαδίας ΑΝ έχει παραμείνει ανοιχτό αλλιώς στρίβουν όπως και νάχει.
Δυστυχώς δε νομίζω να βρείς το δίκιο σου, είναι απο τις περιπτώσεις που ο ΚΟΚ είναι ξεκάθαρος και ειπώθηκε και παραπάνω. Δεν υπάρχει προσπέραση σε μονής κατεύθυνσης δρόμο. Αν δεν παρκάρανε απλά θα είχες χώρο να ελιχθείς. Σε περίπτωση που η διαγράμμιση έχει χαθεί (κάπου κάποτε υπήρχε και δεν φαίνεται πχ) τότε το κουτί αναγκαστικά χρησιμοποιεί την δεξιά λωρίδα και στρίβει κανονικά καθότι δεν υπάρχει η αριστερή να χρησιμοποιήσει.
Επαναλαμβάνω οτι πρέπει να είσαι τυφλός να μην δείς ποιός έρχεται αν και προσωπικά παρατηρώ όσο μπορώ την "πρόθεση".
Ξέρω οτι ίσως μπέρδεψα πολλούς αλλά εσύ πρέπει να κατάλαβες.

Ellhvas
21/06/2014, 22:41
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο topic για να κάνω αυτή την ερώτηση,αλλά όποιος τη δει και μπορεί να μου απαντήσει,θα με διευκόλυνε πολύ,γιατί έχω μπερδευτεί..

Είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής κατηγορίας Α2 και θέλω να πάρω μια μηχανή 600cc,που όμως ξεπερνά φυσικά τα 48hp περίπου που ορίζει ο νόμος.Είναι όμως δυνατό να περιορίσω τη μηχανή σε αυτά τα άλογα ή ακόμα και σε λιγότερα.

Το θέμα είναι πως αν έχω κάποιο ατύχημα,πώς η ασφαλιστική θα είναι σίγουρη ότι η συγκεκριμένη μηχανή έχει όντως τα προβλεπόμενα άλογα ; Λογικά μόνο με μετρητή που μετρά την ιπποδύναμη.

Άρα,δε γίνεται να πάρω μια μεταχειρισμένη 600cc μηχανή,να πάω σε ένα συνεργείο,να την περιορίσω στα 48hp μέχρι να ανεβώ κατηγορία διπλώματος και να είμαι καλυμμένος ;

PetranGR
21/06/2014, 22:56
Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο topic για να κάνω αυτή την ερώτηση,αλλά όποιος τη δει και μπορεί να μου απαντήσει,θα με διευκόλυνε πολύ,γιατί έχω μπερδευτεί..

Είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής κατηγορίας Α2 και θέλω να πάρω μια μηχανή 600cc,που όμως ξεπερνά φυσικά τα 48hp περίπου που ορίζει ο νόμος.Είναι όμως δυνατό να περιορίσω τη μηχανή σε αυτά τα άλογα ή ακόμα και σε λιγότερα.

Το θέμα είναι πως αν έχω κάποιο ατύχημα,πώς η ασφαλιστική θα είναι σίγουρη ότι η συγκεκριμένη μηχανή έχει όντως τα προβλεπόμενα άλογα ; Λογικά μόνο με μετρητή που μετρά την ιπποδύναμη.

Άρα,δε γίνεται να πάρω μια μεταχειρισμένη 600cc μηχανή,να πάω σε ένα συνεργείο,να την περιορίσω στα 48hp μέχρι να ανεβώ κατηγορία διπλώματος και να είμαι καλυμμένος ;

δεν γίνεται.

Ellhvas
21/06/2014, 23:04
δεν γίνεται.

Κρίμα και χάρηκα... Έχω βάλει εδώ και καιρό στο μάτι την Yamaha XJ6 Diversion F , αλλά θα πρέπει να περιμένω κοντά 2 χρόνια ακόμα.. :(

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.