PDA

View Full Version : Πρόβλημα xt600 πίσω φανάρι



MadMar
17/05/2014, 19:50
Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι για ακόμη μια φορά τις γνώσεις σας γιατι θα τρελαθώ. Σήμερα λοιπόν παρατήρησα ότι μου δεν άναβε το πίσω φανάρι είτε πατώντας φρένο είτε ανάβοντας τα φώτα. Λέω θα κάηκε η λάμπα. Λύνω το φανάρι βγάζω την λάμπα και πάω και παίρνω 2 καινούργιες. Μιας και μέσα το ντουί ήταν μες στη σκουριά το καθαρίζω με wd40 και τρίβω με ένα ψιλό γυαλόχαρτο. Όλα οκ, βάζω την καινούργια λάμπα δεν άναβε. Λέω δεν μπορεί, παίρνω το δοκιμαστικό κατσαβίδι το βάζω απ την μία να κρατιέται στο λαμάκι της εξάτμισης για γείωση και μετά δοκιμάζω τα καλώδια. Έχει λοιπόν ένα λευκό το οποίο είναι του φρένου, αφού πατάω φρένο και έχωπάνω του το δοκιμαστικό ανάβει. Μετά έχει ένα ασπρο με πράσινο το οποίο είναι για τα φώτα αφού κι αυτό όταν έχω πάνω του το δοκιμαστικό ανάβει. Εχει κι άλλο ένα καφέ το οποίο μάλλον είναι η γείωση. Με το δοκιμαστικό λοιπόν δουλεύουν όλα τέλεια.
Στο φισάκι που έχει το ντουί ήταν αρχικά συνδεδεμένα το λευκό και το ασπρο-πράσινο και το καφέ ήταν τυλιγμένο σε ένα ελατηριο που είναι μέσα στο ντουί. Με αυτή την σύνδεση δεν ανάβει η λάμπα σε καμία περίπτωση. Σύνδεσα το άσπρο μαζί με το ασπρο-πράσινο απ την μία και το καφέ απ την άλλη, αλλά έτσι ενώ αναβουν κανονικά, όταν πατάω φρένο ανάβουν και τα μπρστά φωτα και του κοντέρ. (μ@κ@κί@ το ξέρω)
Σύνδεσα μόνο το λευκό που είναι το στοπ απ την μια, και το καφέ απ την άλλη και όλα καλά με το φρένο αλλά φυσικά δεν έχω πίσω φως. Επίσης, σύνδεσα μόνο το ασπρο-πράσινο απ την μια με το καφέ απ την άλλη και έχω μόνο πίσω φως χωρίς να λειτουργεί το στοπ. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι συνδέοντας μόνο το ασπρο απ την μια και το ασπρο-πράσινο απ την άλλη χωρίς να βάλω πουθενά την γείωση ανάβει κανονικά η λάμπα απλά και πάλι όταν πατάω φρένο ανάβουν και τα μπροστά φώτα.
Το ερώτημα είναι πώς είναι η σωστή συνδεσμολογία? Γνώμη μου είναι ότι στο φισάκι που έχει μέσα το ντουί με τις δύο υποδοχές, βάζω στην μία το άσπρο(στοπ), στην άλλη το ασπρο-πράσινο(φώτα) και πού βάζω το καφέ(γείωση)? Να επισημάνω ότι όταν το έβαλα στο ελατήριο όπου ήταν και πριν δεν ανάβει η λάμπα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το σεντόνι

MadMar
18/05/2014, 10:41
problem solved...