PDA

View Full Version : τι να είναι άραγε??????



MOZART
18/10/2005, 10:01
Εδώ και δυο βδομάδες όταν το 636 περπατάει σε μη καλό δρόμο ακούγεται ενα σαν χτυπημα πορτας στο μπροστινο μέρος.Σαν κατι να ξεκόλησε και χτυπά.Μηπως ετυχε σε καποιον αλλο?
θα παω σημερα να το κοιταξω.(δεν εχω κανει ποτε σουζα για να το επαθε απο εκει)

devil's animal
18/10/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Εδώ και δυο βδομάδες όταν το 636 περπατάει σε μη καλό δρόμο ακούγεται ενα σαν χτυπημα πορτας στο μπροστινο μέρος.Σαν κατι να ξεκόλησε και χτυπά.Μηπως ετυχε σε καποιον αλλο?
θα παω σημερα να το κοιταξω.(δεν εχω κανει ποτε σουζα για να το επαθε απο εκει)



τι λες????:confused: :confused:


για λεγε...........για λεγε.........να μαθαινουμε και εμεις:look: :look:

periklisk
18/10/2005, 21:56
Παίζει να θέλει ο λαιμός σφίξιμο γιατί τα ρουλεμάν χαλαρώνουν με τη χρήση.... Πόσα χλμ έχεις κάνει?

MOZART
19/10/2005, 09:10
Εχω φαει μια ωρα και στην Kawa χθες για να δουμε τη φταιει.Η ακτινικη στο χερι,δαγκανες εξω και ολα τα συναφη,αφου του ειπα οτι ημουν τεζα στο μπραλο και δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στα σαμαρακια απο το μπροστινο ψαξαμε αλου το προβλημα.(εγω να σκεφτομαι ευτυχως ειναι μπλε θα το πεταξω κατευθειαν στη θαλασσα).Τελικα η μπριζα που ενωνονται τα φωτα με το κοντερ χτυπουσε στο φαιριν.Εκανα μια βολτα αφου το δεσαμε και δεν εκανε θορυβο αλλα τωρα το πρωι το ακουσα παλι πολυ λιγοτερο ομως.Αυριο θα παω να βγαλουμε ολα τα φαιρινκ και να κοιταξουμε ολα τα καλωδια.Να ναι καλα ο αλβανος που μου το επλινε.:a29:

MOZART
26/10/2005, 20:30
τελικα τους κραδασμους τους ειχα απο τα showa τα οποια τα παιξανε στα 8000 χιλ.Γι'αυτο και χτυπουσανε και τα φυσακια.Δεν ειχα κουνηματα απλα οταν δεν ηταν βυθισμενα χτυπουσαν.Δεν ξερω αν μου την πηραξανε την αναρτηση ομως.Απλα ως ασχετος νομιζα οτι μαλακωσε απο την χρηση και αφου δεν κουνουσε πλαγιασμενο δεν το πηρα στα σοβαρα.Η αναρτηση ρυθμιστηκε απο την αρχη(απο τον μηχανικο του Συνιωρη παλι καλα)και το μπροστινο ειναι σαν καινουριο.Να το κοιταξετε και εσεις.

eliasaek
04/11/2005, 23:19
Μπράβο στον μηχανικό που ανακάλυψε το πρόβλημα σου. Για σύστησε τον μου μπας και βγάλω και εγώ ο άσχετος καμιά άκρη με την ανάρτηση του 636 μου.

MOZART
05/11/2005, 13:23
ΦΙΛΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΘΗΝΑ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ RACING ΤΕΑΜ TOY ΣΥΝΙΟΡΗ.Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΙΣΘΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΗ ΚAWA NA MOY BΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ FAIRING ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΩ ΕΤΣΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ Η ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΕΠΑΘΕ?

eliasaek
05/11/2005, 16:06
KAI H ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8.500 ΧΛΜ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΛΙΓΟ IΔΙΩΣ TO MΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ;

zarras
02/01/2006, 11:24
το ιδιο προβλημα συναντησα και εγω στα 5,000χμλ
την πηγα για σφιξιμο στο μπροστινο, αλλα ενω το προβλημα
μειωθηκε, ακομα παραμενει....γμτ

μαλλον 8α κοιταξω για σκληροτερο λαδι στις αναρτησεις....,

MOZART
03/01/2006, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zarras
το ιδιο προβλημα συναντησα και εγω στα 5,000χμλ
την πηγα για σφιξιμο στο μπροστινο, αλλα ενω το προβλημα
μειωθηκε, ακομα παραμενει....γμτ

μαλλον 8α κοιταξω για σκληροτερο λαδι στις αναρτησεις....,
και εμενα μου σφιξανε την αναρτηση και κοντεψα να σκοτωθωγιατι ειχε γινει πολυ νευρικο.Μετα απο ενα μηνα μεσα στο σερβις περιμενοντας τσιμουχες το πηρα και εφυγα.Ακουγεται πολυ λιγοτερο οταν ειναι σφιγμενο αλλα το μηχανακι στην παραμικρη λακουβα χανει το μπροστινο.Θα κατεβω αθηνα σε εναv,που ασχολειται μονο με αναρτησεις.Σκεφτομαι να αλλαξω και τα ελατηρια.Κοστος απο οτι γραφει στο site γυρω στα 200ευρω.Το μπροστινο εχει γινει τοσο πουτανα που στα φρενα τρεμει ολοκληρο

zarras
03/01/2006, 20:59
:eyepop:

MOZART
03/01/2006, 23:07
Εχω βρει αυτο το site www.k-shock.gr.Εχεις να μου προτεινεις τιποτα καλυτερο για αναρτησεις.Δεν υπαρχουν μαστορια παντως.Ολοι ειναι οι ασχετοι που δεν βγαλανε γυμνασιο και πηγανε σε ενα ΟΑΕΔ.Εχω απελπιστει.Τουλαχιστον στο site αυτο ασχολουνται μονο με αναρτησεις

zarras
03/01/2006, 23:23
το θεμα του "μαστορα" μαστορα ειναι τεραστιο κεφαλαιο...
παντως πιστευω οτι με τα καινουργια ελατηρια 8α ειναι οκ...
βασικα δεν εχει αλλο λογο να μην ειναι :P
το κακο ειναι οτι το προβλημα αυτο παρουσιαστηκε σε ουκ ολιγα κομματια, οποτε ειναι απογοτευση να ξερεις οτι το προηγουμενο μοντελο υπεφερε απο το ιδιο προβλημα και το καινουργιο... εξακολουθει να κανει το ιδιο παρολο που η καινουργια αναρτηση ειναι εντελως νεα, σε σχεση με το προηγουμενο.... :sad:

Ghostwalker
04/01/2006, 02:19
Γιατί με τρομάζετε τώρα... :confused:

a_kostas
13/01/2006, 12:16
Κατ' αρχήν, γειά χαρά σε όλους.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ εδώ και 1000-1500 χιλιόμετρα (7500 σύνολο).
Στην kawasaki λένε "Δεν έχουμε κάποια ενημέρωση!!!" και μετά από υποτιθέμενο έλεγχο του μπροστινού, διαπίστωσαν το θόρυβο, αλλά λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!! (Τότε γιατί μέχρι τα 6000 δεν υπήρχε?).
Παρεπιπτώντος, πέραν του θορύβου, το πρόβλημα είναι εμφανές και στις μεγάλες κλίσεις και στα έντονα φρένα.

Υπάρχει κανένας που να έχει βρεί λύση?
Έχει κανείς αλλάξει ελατήρια?

OldMan
13/01/2006, 12:48
:look: :look: :look:

Περίεργα πράγματα ...

Αναρτήσεις που "τρέμουν" μόνο όρθιες !!!

Ρυθμισμένες "τέλεια" από αστέρι μηχανικό και ΞΑΝΑΡΥΘΜΙΣΜΕΝΕΣ χάλια !!!

"Σφιγμένα" πηρούνια που δεν "ξεσφίγγουν" !!!

Φίσες που κοπανάνε στο fairing και φταίει η ανάρτηση !!!






Δυσκολεύομαι να διατηρήσω "σώας τας φρένας".....
:wave2: :wave2: :wave2:

MOZART
13/01/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Περίεργα πράγματα ...

Αναρτήσεις που "τρέμουν" μόνο όρθιες !!!

Ρυθμισμένες "τέλεια" από αστέρι μηχανικό και ΞΑΝΑΡΥΘΜΙΣΜΕΝΕΣ χάλια !!!

"Σφιγμένα" πηρούνια που δεν "ξεσφίγγουν" !!!

Φίσες που κοπανάνε στο fairing και φταίει η ανάρτηση !!!






Δυσκολεύομαι να διατηρήσω "σώας τας φρένας".....
:wave2: :wave2: :wave2:
εχεις δικιο σ'αυτο που λες γιατι η διαπιστωσεις και οι εκτιμησεις ειναι απο τα αστερια τους μηχανικους εδω.
Τελικα το προβλημα μου παραμενει και αρχισε γυρω στα 6000 χιλ
Η απαντηση της kawasaki ειναι οτι ετσι ακουγετε.H απντηση της παραεισαγωγης οτι εγω δεν το ακουω.Η απαντηση της αντιπροσωπειας στη Λαρισα ειναι οτι φταινε οι Τσιμουχες χωρις να χανει ομως λαδια το μοτορι:eyepop:
Η κατασταση ομως ειναι στασιμη και η αναρτηση πουτανα αφου βαλανε τρια αστερια πανω της το χερακι.Το σαββατο γλυτωσα πτωση γιατι μου κουνησε παρα πολυ σε ανωμαλια(το μηχανακι ηταν τρενο παλιοτερα)και στο καπακι εχασα τα φρενα στην επομενη γιατι σπαρταρουσε.εχω σκεφτει να αλλαξω ελατηρια αλλα διαβασα στο forum για τα z και ο τομεας θελει πολυ ψαξιμο

zarras
13/01/2006, 13:08
lol.... μεχρι στιγμης κανεις δεν εχει λυσει αυτο το προβλημα?????

φυσες που κοπανανε στα πλαστικα

ελατηρια που κολυμπανε μεσα στο usd....

OldMan
13/01/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
εχεις δικιο σ'αυτο που λες γιατι η διαπιστωσεις και οι εκτιμησεις ειναι απο τα αστερια τους μηχανικους εδω.
Τελικα το προβλημα μου παραμενει και αρχισε γυρω στα 6000 χιλ
Η απαντηση της kawasaki ειναι οτι ετσι ακουγετε.H απντηση της παραεισαγωγης οτι εγω δεν το ακουω.Η απαντηση της αντιπροσωπειας στη Λαρισα ειναι οτι φταινε οι Τσιμουχες χωρις να χανει ομως λαδια το μοτορι:eyepop:
Η κατασταση ομως ειναι στασιμη και η αναρτηση πουτανα αφου βαλανε τρια αστερια πανω της το χερακι.Το σαββατο γλυτωσα πτωση γιατι μου κουνησε παρα πολυ σε ανωμαλια(το μηχανακι ηταν τρενο παλιοτερα)και στο καπακι εχασα τα φρενα στην επομενη γιατι σπαρταρουσε.εχω σκεφτει να αλλαξω ελατηρια αλλα διαβασα στο forum για τα z και ο τομεας θελει πολυ ψαξιμο

Αν όντως ισχύουν αυτά που λες, ΤΡΑΒΑ αμέσως να ρυθμίσεις -φτιάξεις τις αναρτήσεις σου, γιατί στις κάνανε μ@υνί !!!

Όσο για τους μ@λάκες που ισχυρίζονται ότι φταίνε οι τσιμούχες (με την λογική ότι αυτές κρατάνε την επαφή μπουκάλας - καλαμιού), ΜΗΝ πας ούτε να τους βρίσεις !!!

:wave2: :beer: :wave2:

devil's animal
13/01/2006, 13:32
εγω μετα απο ολα αυτα εχω τρομαξει για τα καλα....:uplate: :uplate: :a7: :a7: :a53:


ρε παιδια βρειτε τι φταιει για να ξερουμε και εμεις τι γινετε....:beer: :beer: :ninja:

a_kostas
13/01/2006, 13:34
Είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τις τσιμούχες.... Επίσης το πλέον σίγουρο είναι ότι ο θόρυβος προέρχεται από τα καλάμια και όχι από φαίριγκ κλπ.

zarras
13/01/2006, 13:42
ναι οντως αυτο περι τσιμουχας ειναι γελοίο......
τπτ πιο αξιολογο δε σκεφτηκαν να σου πουνε... eleoR

a_kostas
13/01/2006, 14:16
Πιστεύω πως η αντιπροσωπεία θα έπρεπε να ενημερώσει την Kawa, πράγμα που προφανώς δεν έχει κάνει, αλλιώς ο Ιάπωνας θα είχε προβεί σε λύση του προβλήματος με επισκευή ή τουλάχιστον σχετική ενημέρωση.... Έχεις κανείς διεύθυνση email για Ιαπωνία? Νομίζω πως πρώτα κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει για την ύπαρξη του προβλήματος...

zarras
13/01/2006, 14:28
παιζει ενα φορουμ αμερικανικο το οποιο ασχολειται μονο με τη σειρα ZX, κοιταξα εκει για παρομοια θρεντ, και απο οσο ειδα κανεις δεν αντιμετωπιζε το ιδιο προβλημα....
υποπτο ε?

αν ξαναβρω το λινκ του φορουμ θα το ποσταρω εδω,
θα ανοιξω και εκει ενα νεο θρεντ μπας και οι λεβεντες ξερουν κατι....


το ιαπωνικο url ειναι
http://www.kawasaki-motors.com/
αλλα μαλλον τα ιδεογραμματα δε θα βοηθησουν πολυ
για να βρεις το μαιλ τους....

εγω πιστευω οτι το ξερουν και κανουν τους... κινεζους!

a_kostas
13/01/2006, 14:38
Εννοείς το http://www.kawiforums.com/, έχω "χτενίσει" όλα τα posts, μόνο ένα βρήκα με παρόμοιο πρόβλημα, του οποίου λύθηκε υποτίθεται με ρύθμιση της ανάρτησης. Παρεπιπτώντος έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις ρυθμίσεις που μπορεί να πάρει το μπροστινό.

zarras
13/01/2006, 14:45
μμμ οχι καπως αλλιος λεγεται.. θα το βρω μολις παω σπιτι...

και ναι οντως οτι ρυ8μιση και να βαλεις το προβλημα παραμενει.... απλως αν τις σκληρυνεις ο θορυβος "φαινεται" να πνιγεται καπως, αλλα... παραμενει :(

παχυτερο λαδι ή ελατηρια ftw imo....

idi
13/01/2006, 14:51
γιατι δε δοκιμαζεις να φερεις τις ρυθμησεις στις εργοστασιακες συμφωνα με το μανουαλ????

ηρεμιστε!!! το συγκεκριμενο μπροστινο ειναι ΣΟΥΠΕΡ

(αμα σας χαλαει το αλλαζουμε με το δικο μου οκ??? :D :D :D )

zarras
13/01/2006, 14:55
μα... απο default θεση ξεκινησε το ...ηχητικο προβλημα!
οπως ηρθε απο τη μαμα...

a_kostas
13/01/2006, 15:02
Μιας και τυχαίνει να έχω το manual έχω δοκιμάσει να το επαναφέρω στις εργοστασιακές. Το πρόβλημα παραμένει. Επίσης η ανάρτηση είναι "σούπερ" όταν δουλεύει σωστά, αλλιώς δεν είναι ανάρτηση είναι κουδουνίστρα!

idi
13/01/2006, 15:02
στο παπι μου εκανε θορυβο η "αναρτηση" μεχρι που καταλαβα οτι ηταν η ντιζα.... για ψαξε καλα καλα γυρω γυρω γιατι καμια φορα την παταμε με "προβληματα" που τελικα ηταν μπροστα στη μουρη μας η λυση :wave2:

a_kostas
13/01/2006, 15:13
Το μηχανάκι έχει οδηγηθεί χωρίς πλαστικά και λοιπές υποτιθέμενες πηγές θορύβου. Ο θόρυβος προέρχεται καθαρά απ' τα καλάμια...

devil's animal
13/01/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από a_kostas
Το μηχανάκι έχει οδηγηθεί χωρίς πλαστικά και λοιπές υποτιθέμενες πηγές θορύβου. Ο θόρυβος προέρχεται καθαρά απ' τα καλάμια...


:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

MOZART
13/01/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από a_kostas
Το μηχανάκι έχει οδηγηθεί χωρίς πλαστικά και λοιπές υποτιθέμενες πηγές θορύβου. Ο θόρυβος προέρχεται καθαρά απ' τα καλάμια...
Απο την μια χαιρομαι γιατι πιστευα οτι ειμαι ο ενας και μοναδικος και ελεγα τι γκαντεμης ειμαι θεε μου.
Επειδη στην αρχη νομιζαμε οτι ειναι απο τα πλαστικα και την φυσα τα ξιλωσαμε ολα.Ο θορυβος παραμενει.Στις εργοστασιακες ρυθμισεις το μπροστινο ειναι πολυ μαλακο και ο θορυβος ειναι πολυ εντονος.Ιdi το μηχανακι ηταν τρενο.Να σκεφτεις οτι πρωτη φορα που πηγα μπραλο και οδηγος μολις δυο βδομαδων σε μηχανη(πιο πριν σκουτερ ειχα)πατησα ολο το λαστιχο χωρις τον παραμικρο φοβο.Τωρα εκτος οτι ξαπλωνει πιο γρηγορα απο οτι περιμενεις στην πολυ πιεση δεν εχεις καμια αισθηση,αν βρεις δε ανωμαλια πρεπει να θυμιθεις τι κανει ο rossi και δεν πεφτει.
Δεν ξερω να οδηγω καλα για να σας πω παραπανω λεπτομεριες.Σκεφτηκα παντως για αρχη να αλλαξω τα λαδια και μετα τα ελατηρια.Φυσικα ολα αυτα θα γινουν Αθηνα γιατι εχω μαλωσει με ολους εδω.

devil's animal
13/01/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Απο την μια χαιρομαι γιατι πιστευα οτι ειμαι ο ενας και μοναδικος και ελεγα τι γκαντεμης ειμαι θεε μου.
Επειδη στην αρχη νομιζαμε οτι ειναι απο τα πλαστικα και την φυσα τα ξιλωσαμε ολα.Ο θορυβος παραμενει.Στις εργοστασιακες ρυθμισεις το μπροστινο ειναι πολυ μαλακο και ο θορυβος ειναι πολυ εντονος.Ιdi το μηχανακι ηταν τρενο.Να σκεφτεις οτι πρωτη φορα που πηγα μπραλο και οδηγος μολις δυο βδομαδων σε μηχανη(πιο πριν σκουτερ ειχα)πατησα ολο το λαστιχο χωρις τον παραμικρο φοβο.Τωρα εκτος οτι ξαπλωνει πιο γρηγορα απο οτι περιμενεις στην πολυ πιεση δεν εχεις καμια αισθηση,αν βρεις δε ανωμαλια πρεπει να θυμιθεις τι κανει ο rossi και δεν πεφτει.
Δεν ξερω να οδηγω καλα για να σας πω παραπανω λεπτομεριες.Σκεφτηκα παντως για αρχη να αλλαξω τα λαδια και μετα τα ελατηρια.Φυσικα ολα αυτα θα γινουν Αθηνα γιατι εχω μαλωσει με ολους εδω.


οταν με το καλο βρεις το προβλημα και το διορθωσεις,
ποσταρισε εδω για να ξερουμε και εμεις τι γινετε και πως αντιμετωπιζετε....

ευχομαι η περιπετεια σου να εχει αισιοδοξο τελος και να μην ταλαιπωρηθεις πολυ γιατι το μηχανακι ειναι καινουργιο και ειναι αμαρτια....:( :( :(

καλα ξεμπερδεματα και μην ξεχασεις να μας κρατας ενημερους!!!
:wave2:

MOZART
14/01/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οταν με το καλο βρεις το προβλημα και το διορθωσεις,
ποσταρισε εδω για να ξερουμε και εμεις τι γινετε και πως αντιμετωπιζετε....

ευχομαι η περιπετεια σου να εχει αισιοδοξο τελος και να μην ταλαιπωρηθεις πολυ γιατι το μηχανακι ειναι καινουργιο και ειναι αμαρτια....:( :( :(

καλα ξεμπερδεματα και μην ξεχασεις να μας κρατας ενημερους!!!
:wave2:
Ξερεις εχω στεναχωρεθει πολυ γιατι το προβλημα το εχω απο το 18/10.Θα αλλαξω τα λαδια και αν δεν γινει τιποτα θα αλλαξω και τα ελατηρια και αν παλι δεν γινει τιποτα δεν θα πεθανω.
Απο το να στεναχωριεμαι τοσο προτιμοτερο ειναι να τα σκασω χοντρα και να βαλω αλλα καλαμια.
Εμεις να μαστε καλα και αυτα γινονται ευκολα.
Αναμενεται νεοτερα.Κατεβαινει ο χωριατης στα κεντρικα της kawasaki και της Moto hellas

a_kostas
14/01/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Ξερεις εχω στεναχωρεθει πολυ γιατι το προβλημα το εχω απο το 18/10.Θα αλλαξω τα λαδια και αν δεν γινει τιποτα θα αλλαξω και τα ελατηρια και αν παλι δεν γινει τιποτα δεν θα πεθανω.
Απο το να στεναχωριεμαι τοσο προτιμοτερο ειναι να τα σκασω χοντρα και να βαλω αλλα καλαμια.
Εμεις να μαστε καλα και αυτα γινονται ευκολα.
Αναμενεται νεοτερα.Κατεβαινει ο χωριατης στα κεντρικα της kawasaki και της Moto hellas

Αν και πιστεύω ότι στην Kawasaki δεν θα βγάλεις άκρη, έχω πάει ήδη δύο φορές, αν καταφέρεις κάτι με οιοδήποτε τρόπο, ενημέρωσε μας, μήπως λύσουμε και το δικό μας πρόβλημα...
Δοκιμάστηκε επίσης αλλαγή λαδιών στα καλάμια, δυστυχώς χωρίς επιτυχία...

zarras
07/02/2006, 09:46
εχω καποια νεα για το θεμα...
πηγα για ελατηρια, δοκιμασαμε ohlins και WP αλλα
δυστηχως ειναι πιο χοντρα και εβρισκαν μεσα, οποτε
μειναμε μονο στην αλλαγη λαδιου (λιγο πιο παχυ) και λιγο περισσοτερο.
Τωρα ειμαι εδω και 2 μερες ετσι, και δεν ακουγεται τπτ απολυτος απο μπροστα, ουτε αισ8ανεσαι στο τιμονι το ντουπ ντοουπ που εκανε οταν χτυπουσε.
αυτα...

MOZART
07/02/2006, 13:25
που το πηγες?.Καλα δεν ταιριαζουν τα οhlins?Πως γινεται αυτο?

jinks
07/02/2006, 13:35
το χειροτερο σ'αυτα τα προβληματα ειναι οτι χανεις την εμπιστοσυνη στη μηχανη, με συνεπεια να μην απολαμβανεις καθολου την οδηγηση, αντιθετα, καθε βολτα εστιαζεται στον εντοπισμο του προβληματος και μονο.και καμια φορα, ακομη και μετα την επιλυση του προβληματος η εμπιστοσυνη ...αργει να επανελθει!!!

zarras
07/02/2006, 13:45
ενω μας διαβεβαιωσε οτι κανανε, οταν τα βαλαμε
ηταν ελαχιστα πιο χοντρα και "βρισκανε" (και υποτι8εται πηγαμε με δειγμα :P )

αλλα απο οτι μας ειπε μπορει να παραγγειλει απο εξω καποια αλλα της olhins τα οποια...ορκιστηκε οτι κανουνε.
αλλα μιας και το πραπρα δειχνει οκ μετα λαδια 8α μεινω ετσι προς το παρον.
χ8εσ το πηγα σε κατι δρομους για του κ ολου για να δω...
δεν ακουστηκε κιχ απο μπροστα :)))))

+οτι τωρα αισθανεσαι οτι τα εντοσθια πλεουν μεσα σε λαδι ...και οχι σε νερο οπως ητανε πριν

MOZART
07/02/2006, 14:01
Μακαρι Θεε μου.
Παντως για την εμπιστοσυνη αυτο ειναι μεγαλη υποθεση.
Κατεβηκα αθηνα και δεν μπορουσα να το στιψω επειδη φοβουμουν
Και να σκεφτεις οτι πηγαινα φετες μια βδομαδα μετα την αγορα της.Ειχα στο μυαλο μου συνεχεια οτι αν βρω ανωμαλια το μονο σιγουρο ειναι οτι πλαγιασμενος θα αγορασω οικοπεδο καπου στο μαλιακο:nono: Δεν ηξερα και ποσο στοιχιζουν

a_kostas
07/02/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zarras
εχω καποια νεα για το θεμα...
πηγα για ελατηρια, δοκιμασαμε ohlins και WP αλλα
δυστηχως ειναι πιο χοντρα και εβρισκαν μεσα, οποτε
μειναμε μονο στην αλλαγη λαδιου (λιγο πιο παχυ) και λιγο περισσοτερο.
Τωρα ειμαι εδω και 2 μερες ετσι, και δεν ακουγεται τπτ απολυτος απο μπροστα, ουτε αισ8ανεσαι στο τιμονι το ντουπ ντοουπ που εκανε οταν χτυπουσε.
αυτα...

Όταν λες πιο "παχύ" λάδι τι εννοείς (SAE,κλπ.)? Γιατί και εγώ έχω αλλάξει λάδια αλλά το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε πολύ συντόμα. Για ελατήρια, τσέκαρε τα Hyperpro....

zarras
08/02/2006, 18:27
ναι κωστα, και μεχρι στιγμης ειναι οκ,
βεβαια δεν το εχω απιθανο να ξαναεμφανιστει.,....
εσυ αλλαξες ελατηρια, εβαλες hyper-pro ?
αν ναι, μπορεις να μας πεις ποια και απο που ?

MOZART
09/02/2006, 13:58
ΤΟ 636 ειναι Αθηνα και μολις πηγε στη Motohellas.Μιλωντας τηλεφωνικα με τον μηχανικο με ρωτησε πως καταφερα και το εφερα απο την Λαρισα καβαλα.Οι αναρτησεις ειναι χαλια αλλα ο θορυβος με διαβεβαιωσε αφου το οδηγησε οτι προερχεται απο τους πλευστους δισκους και τις ακτινικες.Ειναι λογικος μου ειπε αλλα ηταν και χαλια και τα φρενα παρολου που τα λαδια δεν ηταν πεσμενα.Οτι ειμαι φρενακιας το παραδεχομαι αλλα ειναι δυνατον να μην το ειχε ακουσει κανενας.
Τι να κανω να βγαλω τις ακτινικες να το κανω καμια βολτα?

a_kostas
09/02/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zarras
ναι κωστα, και μεχρι στιγμης ειναι οκ,
βεβαια δεν το εχω απιθανο να ξαναεμφανιστει.,....
εσυ αλλαξες ελατηρια, εβαλες hyper-pro ?
αν ναι, μπορεις να μας πεις ποια και απο που ?

Φίλε μου δεν τα έχω βάλει στο 636. Τα φοράω στο 400 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στο συγκεκριμένο τουλάχιστον και κατά την προσωπική μου άποψη δουλεύουν πολύ καλύτερα από άλλα (πχ.WP). Τα ελατήρια τα φέρνει η TECHNO-MOTO rasing στην Καλλιρρόης (περίπου 130 Eυρώ) και οποιοδήποτε συνεργρείο (σχεδόν:lol: ) κανει την τοποθέτηση.

a_kostas
09/02/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
ΤΟ 636 ειναι Αθηνα και μολις πηγε στη Motohellas.Μιλωντας τηλεφωνικα με τον μηχανικο με ρωτησε πως καταφερα και το εφερα απο την Λαρισα καβαλα.Οι αναρτησεις ειναι χαλια αλλα ο θορυβος με διαβεβαιωσε αφου το οδηγησε οτι προερχεται απο τους πλευστους δισκους και τις ακτινικες.Ειναι λογικος μου ειπε αλλα ηταν και χαλια και τα φρενα παρολου που τα λαδια δεν ηταν πεσμενα.Οτι ειμαι φρενακιας το παραδεχομαι αλλα ειναι δυνατον να μην το ειχε ακουσει κανενας.
Τι να κανω να βγαλω τις ακτινικες να το κανω καμια βολτα?

Στο δικό μου ο θόρυβος δεν προέρχεται από τα φρένα. Εξ' άλλου αυτό δεν διακαιολογεί το ότι το πηρούνι είναι χάλια. "Τα φρένα είναι χάλια", επίσης λίγο περίεργο μου φαίνεται δηλ. τι είχαν? Αν θες να δοκιμάσεις αν ο θόρυβος προέρχεται από εκεί τότε πήγαινε σ' ένα δρόμο με σαμαράκια που κοπανάει η ανάρτηση και κράτα πατημένα τα φρένα. Αν είναι από εκεί το ο θόρυβος πρέπει να σταματά. Στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση δεν....

gojakla
09/02/2006, 17:46
Εχω διαβασει ολο το post απο την αρχη και με εχετε προβληματισει τρελα... εδω και κανα διμηνο, δηλαδη περιπου απο τα 7-7500χλμ, ακουω και στο Ζ τον ιδιο θορυβο απο μπροστα... εγω βεβαια εχω εντονη την αισθηση (μπορει να ειναι και εσφαλμενη βεβαια) οτι ο θορυβος προερχεται απο καπου μεσα απο την μασκα...
Με ολα αυτα που λετε τωρα με βαλατε σε ανησυχια ΜΗΠΩΣ εχω κι' εγω προβλημα με τις μπουκαλες!!!!!!!!!!!

Α, επειδη το τσεκαρα ΚΑΙ με τον μηχανικο αλλα ΚΑΙ μονος μου, ο θορυβος ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ!!!!!
Την επομενη εβδομαδα θα παω να λυσω ολο το μπροστινο μηπως οντως κατι «πλεει» απο την μασκα μεσα... αν οχι... ΤΟΝ ΗΠΙΑ!!!!!!!!!!!!

Βεβαια, τον ηπια απο τη μια... θα «αναγκαστω» να βελτιωσω το μπροστινο απο την αλλη... θα δειξει...

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

a_kostas
09/02/2006, 17:58
Εύχομαι να μην έχει τίποτα η ανάρτησή σου. Δυστηχώς η δικές μας, σίγουρα κάτι έχουν.....

gojakla
09/02/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από a_kostas
Εύχομαι να μην έχει τίποτα η ανάρτησή σου. Δυστηχώς η δικές μας, σίγουρα κάτι έχουν.....

Αυτο που με καθησυχαζει στην δικια μου περιπτωση ειναι οτι κτος του θορυβου δεν εχω προβληματα με το μπροστινο μου... ουτε κουναει, ουτε το χανω σε ανωμαλιες, ουτε γλυστραει...
Αυτα τα προβληματα παιζουν στα ΖΧ σας???

MOZART
09/02/2006, 18:17
ΘΑ ΒΑΛΩ OHLINS

gojakla
09/02/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
ΘΑ ΒΑΛΩ OHLINS

ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕ OHLINS Η ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ????
Και αν αλλαξεις ολο το μπροστινο μηπως θα μπορουσες να μας πεις και ποσο θα κοστισει???
Ε? Ε? Ε? Ε? Ε? Ε? ΚΑΛΕ ΜΑΣ ΦΙΛΑΡΑΚΟ??????

Lazio
09/02/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Εχω διαβασει ολο το post απο την αρχη και με εχετε προβληματισει τρελα... εδω και κανα διμηνο, δηλαδη περιπου απο τα 7-7500χλμ, ακουω και στο Ζ τον ιδιο θορυβο απο μπροστα... εγω βεβαια εχω εντονη την αισθηση (μπορει να ειναι και εσφαλμενη βεβαια) οτι ο θορυβος προερχεται απο καπου μεσα απο την μασκα...
Με ολα αυτα που λετε τωρα με βαλατε σε ανησυχια ΜΗΠΩΣ εχω κι' εγω προβλημα με τις μπουκαλες!!!!!!!!!!!

Α, επειδη το τσεκαρα ΚΑΙ με τον μηχανικο αλλα ΚΑΙ μονος μου, ο θορυβος ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ!!!!!
Την επομενη εβδομαδα θα παω να λυσω ολο το μπροστινο μηπως οντως κατι «πλεει» απο την μασκα μεσα... αν οχι... ΤΟΝ ΗΠΙΑ!!!!!!!!!!!!

Βεβαια, τον ηπια απο τη μια... θα «αναγκαστω» να βελτιωσω το μπροστινο απο την αλλη... θα δειξει...

:wave2: :beer: :beer: :wave2:



goj λιγο χλωμο κατι να «πλεει» στις μπουκαλες εκτος αν επεσες σε κανα ταφο στο δρομο οποτε τοτε μιλαμε για ζημια

εμενα ακουγεται οταν συμπιεζεται το μπροστινο σε σαμαρακια και νομιζω προερχεται απο τα ελατηρια τα οποια ειναι καινουργια και μαλιστα ohlins ..:rolleyes:

gojakla
09/02/2006, 20:04
Ευτυχως δεν επεσα σε καμια «μπανιερα» στο δρομο... γι' αυτο λεω οτ ιεχω εντονα την αισθηση οτι κατι παιζει μεσα απο την μασκα...

Ανυπομονω να παω να την βγαλω να δω τι παιζει...
:confused: :confused: :confused: :confused:

MOZART
09/02/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕ OHLINS Η ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ????
Και αν αλλαξεις ολο το μπροστινο μηπως θα μπορουσες να μας πεις και ποσο θα κοστισει???
Ε? Ε? Ε? Ε? Ε? Ε? ΚΑΛΕ ΜΑΣ ΦΙΛΑΡΑΚΟ??????
Φιλε μου με συμφερει περισσοτερο να το πουλησω και να αγορασω ενα ιδιο καινουριο παρα να βαλω μπουκαλες ohlins.
Ελατηρια και λαδια θα αλλαξω και ο,τι γινει

gojakla
09/02/2006, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Φιλε μου με συμφερει περισσοτερο να το πουλησω και να αγορασω ενα ιδιο καινουριο παρα να βαλω μπουκαλες ohlins.
Ελατηρια και λαδια θα αλλαξω και ο,τι γινει

MOZART γι' αυτο σε ρωτησα γιατι πανε γυρω στα 2500-3500 ολο το μπροστινο απο Ohlins...

:wave2: :beer: :wave2:

idi
09/02/2006, 22:33
ρε ξεκολλάτε!

καμια σχεση δεν εχουν τα μπροστινά του Ζ 750 με του 636!!!!

ακομα και τα μπροστινά του 636 2003/4 είναι διαφορετικό απο του 2005->

το ενα ειναι sowa και το αλλο ΚΥΒ...

σιγα μην εχουν πρόβλημα ολα τα μπροστινα της KAWA! =πατε καλα?? παντα ηταν το πρωτο που ξεχώριζες σε ενα kawa ηταν το μπροστινό!

αμα υπαρχει κατασκευαστική ατέλεια υπαρχει και σε ολα τα SS γιατι πανω κατω τα ιδια μπροστινα εχουν

παντα υπαρχει περίπτωση παρτίδας ελαττωματικής οπως σε καθε εξάρτημα εξωτερικού προμηθευτή και για αυτο υπαρχει η εγγυηση

υσχυει παντως ακομα η προσφορα μου να αλλαξω τις δικες μου μπουκαλες που δουλευουν αψογα, με τα "προβληματικά" και "χαλια" δικα σας απο 636!!!

:D

ρωτηστε και κανα σχετικο μαστορα μην ακουτε το καθε "πρωην αγωνιζομενο που τα ξερει ολα" τα εχουμε ξαναπει αυτα

periklisk
09/02/2006, 23:23
Κάντε κάτι απλό.....

Ξεβιδώστε τελείως τα αντίβαρα του τιμονιού και κάντε μια βόλτα χωρίς αυτά από το δρόμο που συνήθως ακούτε το θόρυβο.....

hornet
10/02/2006, 11:39
Εγω αυτο που διαβασα τελικα ειναι οτι γινοσαστε ερμαια διαφορων ανευθυνουπευθυνων και σας ταλαιπωρουν αδικως!!!

Καταρχην ειναι τελειως ακυρο να πας στην ohlins και να σου δωσει λαθος ελατηρια (δεν εμπαιναν!!!) ειναι απιστευτο!!!

Το ντουπ στα μπροστινα ειναι απο διαφορους παραγοντες και μπορει να προελθει καποιος θορυβος απο τις πλευστες αλλα στο παλικαρι με το 636 φαινεται οτι ηταν απο λαδια -νερο

Μπες στην ohlins και βρες για το μοντελο σου το συγκεκριμενο ελατηριο δεν ειναι πολυ ακριβη επεμβαση κανα 150αρι υποθεση + τα εργατικα

MOZART
14/02/2006, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Εγω αυτο που διαβασα τελικα ειναι οτι γινοσαστε ερμαια διαφορων ανευθυνουπευθυνων και σας ταλαιπωρουν αδικως!!!

Καταρχην ειναι τελειως ακυρο να πας στην ohlins και να σου δωσει λαθος ελατηρια (δεν εμπαιναν!!!) ειναι απιστευτο!!!

Το ντουπ στα μπροστινα ειναι απο διαφορους παραγοντες και μπορει να προελθει καποιος θορυβος απο τις πλευστες αλλα στο παλικαρι με το 636 φαινεται οτι ηταν απο λαδια -νερο

Μπες στην ohlins και βρες για το μοντελο σου το συγκεκριμενο ελατηριο δεν ειναι πολυ ακριβη επεμβαση κανα 150αρι υποθεση + τα εργατικα
+1000
Σε ολα επεσες μεσα απορω πως δεν εχεις kawasaki;)
Εγω και ohlins βρηκα και φυσικα τα περασα.Τα βρηκε ο φιλος μου στη μοτοδυναμικη οπου ζητησε για το zx6rr.147ευρω με τα λαδια.Ο φιλος μου ειπε οτι δεν ακουει και τον θορυβο.Θα κατεβω αθηνα την κυριακη να το παρω και θα σας πω εντυπωσεις.

MOZART
07/03/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
+1000
Σε ολα επεσες μεσα απορω πως δεν εχεις kawasaki;)
Εγω και ohlins βρηκα και φυσικα τα περασα.Τα βρηκε ο φιλος μου στη μοτοδυναμικη οπου ζητησε για το zx6rr.147ευρω με τα λαδια.Ο φιλος μου ειπε οτι δεν ακουει και τον θορυβο.Θα κατεβω αθηνα την κυριακη να το παρω και θα σας πω εντυπωσεις.
Τελικα το προβλημα μου δεν υπαρχει πια.Μια ρυθμιση χρειαζεται και ειμαι ετοιμος.

idi
07/03/2006, 10:04
ε μα!

αντε ετοιμος για πιστα τωρα :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

MOZART
07/03/2006, 10:08
Αν ξυπνουσε ο adam θα πηγαιναμε ττην Κυριακη.
Ιdi τι πρεπει να ρυθμισω για να τα κανω λιγο πιο σκληρα ωστε να μην εχουν τοσο γρηγορη βυθιση.Η επαναφορα ειναι νταξη

devil's animal
13/03/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Τελικα το προβλημα μου δεν υπαρχει πια.Μια ρυθμιση χρειαζεται και ειμαι ετοιμος.


αντε ντε!!!
:beer: :beer: :beer:

εγωτου εχω κανει ακομα 760 χλμ του μωρου μου....αλλα καλο ειναι να ξερεις τι μπορει να αντιμετωπισεις!!

το κοστος παρεπιπτοντως ειναι γελοιο για αλλαγη των ελατηριων με ohlins (μονο τα αντικλεπτικα που πηρα μου πηγαν 360 €...)

σιγα μην κολησουμε στα ελατηρια!!!

αντε φερτο καμια βολτα Αθηνα να τα βολταρουμε παρεα!!
:wave2:

MOZART
13/03/2006, 19:35
Το σαββατο ειμαι Αθηνα.Αλλα ενα εχω να πω εισαστε τρελοι εσεις εκει κατω οταν οδηγητε μεσα στην πολη.Νταξει εχω δει θεσαλλονικη να με περνανε με αναποδα και μετα το να σηκωνουν για πλακα,αλλα αυτο που ειδα στον Σταθμο με το που βγηκα εξω ηταν τρελο.Ενα 636 πρασινο μπορει να ειχε πανω απο 150χιλ και μονο γονατο δεν εξυνε.Μιλαμε τωρα φετες μπροστα στην πιατσα των ταξι.:eyepop: