PDA

View Full Version : Προβλημα με μπαταρια σε Fazer 600 S2



geos3
20/05/2014, 20:11
Καλησπερα παιδια.Να ρωτησω και εγω 2 πραγματακια.Πηρα μια μπαταρια Varta YTX12-BS και εβαλα στο 600αρακι μου (Fazer S2 2007 μοντελο) και εχει καποιες διαφορες στις διαστασεις απο την GS GEL GT12B-4 που ειχα επανω.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πλατος.Εχουν 18 χιλιοστα διαφορα και λογο αυτου δεν φτανει να βιδωθει το φιλτροκουτι στην θεση του.Το στριμωξα αβιδωτο και τσιμα τσιμα εκατσε το τεποζιτο και το βιδωσα αλλα μου κανει εκνευσριστικο θορυβο ο αερας που στροβιλιζεται(μαλλον).Εχει βαλει καποιος αλλος να μου πει τι να κανω?
Και μια δευτερη ερωτηση.Η παλια μου μπαταρια (GS) ειναι 2 ετων αλλα λογο δικης μου μ...ας ειχε ψοφησει τελειως.Την εβαζα στον φορτιστη και εβγαζε Error μετα απο καποιες ωρες.Την εβαζα και την ξαναβαζα μεχρι που καποια στιγμη φορτισε κανονικα.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ενω κανει κανονικα τον κυκλο την φορτισης αν στο καπακι την ξαναβαλω αναβουν μονο 3 λαμπακια απο τα 7 (εκει δειχνει οτι ειναι τελειως φορτισμενη).Δεν ειναι περιεργο αυτο?Παρολα αυτα την μετρησα μετα την πληρη φορτιση και δειχνει 13,10volt
(μετα απο 6 ωρες δειχνει 12,4volt).Κανει λετε να την βαλω παλι επανω ή θα με αφησει πουθενα και θα τρεχω????
Ευχαριστω εκ των προτερων:)

notakos600
20/05/2014, 21:01
Η μπαταρία που αγόρασες προφανώς δεν κάνει για τη μοτοσυκλέτα σου και μην προσπαθείς να την στριμώξεις.
Η παλιά δεν κρατάει φορτισμένη, συναγερμό έχει η μοτοσυκλέτα; Αν μετράς την απώλεια με τη μπαταρία επάνω και τον συναγερμό οπλισμένο, λογικά μου ακούγονται μετά από έξι ώρες τα 12,4. Αν η μπαταρία το κάνει αυτό στο πάγκο, πάει για ανακύκλωση.

geos3
21/05/2014, 08:55
Και εγω μαζι σου φιλε μου οτι δεν κανει.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω 12αρα με υγρα στις διαστασεις της GEL που ειχα.Μηπως γνωριζει καποιος καποια μαρκα να μου προτεινει που να ειναι πιο στενη απο 88 χιλιοστα?Η GEL εχει πλατος 70.
Η μπαταρια ειναι εκτος μηχανης και σημερα που την μετρησα εχει φτασει 12,25volt.Να υποθεσω οτι ειναι τελειωμενη?

motord
23/05/2014, 19:10
Υπάρχει σε Gk κ είναι και οικονομική. Πάντως σίγουρα αυτή που πήρες δεν σου κάνει