PDA

View Full Version : sym wolf 125 vs wave vs kaze r



crazyjohn
22/05/2014, 10:13
Καλησπέρα.θελω την γνώμη σας,σκεφτομαι να αγόρασω καινούργιο μηχανάκι και ειμαι ανάμεσα σε wolf 125 wave και στο kaze r...δεν με απασχολεί η εμφάνιση παρα μόνο μηχανικά.αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ευχαρίστως.

nikonian
22/05/2014, 14:25
Για το Wave μόνο μπορώ να καταθέσω:
Άριστη ποιότητα, αθόρυβο, πολύ ευέλικτο, το πιο οικονομικό σε βενζίνη, αρκετός χώρος κάτω απ'τη φαρδιά σέλα, καλά φρένα, καλό κράτημα.
Το μόνο μειονέκτημα είναι οι σφικτές αναρτήσεις που κουράζουν .

irinia
22/05/2014, 15:49
Για το Wave μόνο μπορώ να καταθέσω:
Άριστη ποιότητα, αθόρυβο, πολύ ευέλικτο, το πιο οικονομικό σε βενζίνη, αρκετός χώρος κάτω απ'τη φαρδιά σέλα, καλά φρένα, καλό κράτημα.
Το μόνο μειονέκτημα είναι οι σφικτές αναρτήσεις που κουράζουν .







TO ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ............ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ






Νά συμπληρώσω μετά άπό ένα χρόνο καθημερινής χρήσης πώς έχει ψεκασμό,
είναι γιά τά 1800 εύρώ πολύ καλής ποιότητας τά πάντα του,δέν τρίζει,έχει πολύ δυνατά φώτα,
ήμουν κάτοχος κάιζερ τού παλιού,ζχ-130, μοντένας κρίς άπό αύτά τής σειράς του.
Ό ψεκασμός του μετά άπό 8000χλμ. δουλεύει ΑΨΟΓΑ.
Έπίσης έχει πολύ φθηνό σέρβις ,μέ 800 ml λαδιού ήμισυνθετικού είσαι οκ. περισσεύει
καί γιά συμπλήρωμα.
Άπό τά τρία παραπάνω τό θεωρώ καλύτερο μέ διαφορά..!!

notakos600
22/05/2014, 21:46
Το sym είναι μοτοσυκλετάκι και είναι σχολείο, καμία σχέση με τα παπάκια.

Nik0s_Dk
21/12/2014, 17:55
Επειδή είδα πως μιλάτε για το wave και δεν θα ήθελα να ανοίξω νέο τόπικ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το αγόρασα καινούριο 2 Ιουλίου. Δεν έχω κανένα παράπονο (πέρα από κάτι τριξιματάκια) ωστόσο με προβληματίζει η κατανάλωση του. Αν υποθέσουμε πως ότι λέει η εταιρία είναι στις ιδανικότερες των ιδανικοτέρων συνθηκών υποθέτω πως η ρεαλιστική του κατανάλωση θα είναι κατάτι μεγαλύτερη. Αλλά ποσο παραπάνω? Ακόμα και στο στρώσιμο (έγινε όσο πιο ιδανικά θα μπορούσα να το κάνω), έκαιγε μεταξύ 2 με 2,2 τα 100. Και τώρα που το ξαναμέτρησα ήταν στα 2,3. ΟΚ δεν είναι η κατανάλωση τρελή αλλά ρωτάω πιο πολύ μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβήμα. Το μηχανάκι έχει αλλάξει 3 φορές λάδια (έγινε και το μεγάλο σέρβις των 5000 χλμ), έχω αλλάξει λάστιχα (άν κάπου μετράει αυτό) και η χρήση που του γίνεται είναι καθημερινή, περίπου 20χλμ τη μέρα τα μισά δικάβαλο. Νορμάλ καθημερινή οδήγηση. Αν κάποιος έχει κάποια άποψη θα ήταν εκτιμηταίο. Κατά τα λοιπά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη χρήση του. Ευέλικτο, εύκολο, πιστεύω πολύ καλό για τα χρήματα που έδωσα.

mikes
21/12/2014, 19:12
περίπου 20χλμ τη μέρα τα μισά δικάβαλο

εδω ειναι η απαντηση που ψαχνεις!

Nik0s_Dk
21/12/2014, 20:48
εδω ειναι η απαντηση που ψαχνεις!

Ok αν ειναι αυτό μόνο είμαι κομπλέ. Απλά φοβήθηκα μήπως υπάρχει κάποιο άλλο θέμα και έπρεπε να το κοιτάξω περεταίρω. Ευχαριστώ Mikes.

irinia
21/12/2014, 20:54
Επειδή είδα πως μιλάτε για το wave και δεν θα ήθελα να ανοίξω νέο τόπικ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το αγόρασα καινούριο 2 Ιουλίου. Δεν έχω κανένα παράπονο (πέρα από κάτι τριξιματάκια) ωστόσο με προβληματίζει η κατανάλωση του. Αν υποθέσουμε πως ότι λέει η εταιρία είναι στις ιδανικότερες των ιδανικοτέρων συνθηκών υποθέτω πως η ρεαλιστική του κατανάλωση θα είναι κατάτι μεγαλύτερη. Αλλά ποσο παραπάνω? Ακόμα και στο στρώσιμο (έγινε όσο πιο ιδανικά θα μπορούσα να το κάνω), έκαιγε μεταξύ 2 με 2,2 τα 100. Και τώρα που το ξαναμέτρησα ήταν στα 2,3. ΟΚ δεν είναι η κατανάλωση τρελή αλλά ρωτάω πιο πολύ μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβήμα. Το μηχανάκι έχει αλλάξει 3 φορές λάδια (έγινε και το μεγάλο σέρβις των 5000 χλμ), έχω αλλάξει λάστιχα (άν κάπου μετράει αυτό) και η χρήση που του γίνεται είναι καθημερινή, περίπου 20χλμ τη μέρα τα μισά δικάβαλο. Νορμάλ καθημερινή οδήγηση. Αν κάποιος έχει κάποια άποψη θα ήταν εκτιμηταίο. Κατά τα λοιπά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη χρήση του. Ευέλικτο, εύκολο, πιστεύω πολύ καλό για τα χρήματα που έδωσα.



MIA ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙΕΙ...........




Άν ήσουν μόνος χωρίς δεύτερο άτομο θα πλησίαζες τα 2 λίτρα στα 100 χλμ..
Πόσο λιγότερο θές..?? Δέν πάει άλλο ,λιγότερο με τα πόδια...!!!
Και να ξέρεις το σέρβις είναι κάθε 4000 χλμ. και όχι κάθε 2000 που λένε αυτοί,
διάβασε το μάνουαλ.Το καλοκαίρι αν το ζορίζεις ναί άλλαξε τα νωρίτερα.

Nik0s_Dk
21/12/2014, 21:20
MIA ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙΕΙ...........




Άν ήσουν μόνος χωρίς δεύτερο άτομο θα πλησίαζες τα 2 λίτρα στα 100 χλμ..
Πόσο λιγότερο θές..?? Δέν πάει άλλο ,λιγότερο με τα πόδια...!!!
Και να ξέρεις το σέρβις είναι κάθε 4000 χλμ. και όχι κάθε 2000 που λένε αυτοί,
διάβασε το μάνουαλ.Το καλοκαίρι αν το ζορίζεις ναί άλλαξε τα νωρίτερα.

Ευχαριστώ Terens. Δεν θέλω λιγότερο (ήδη έχω κάνει απόσβεση κατά τα 3/5 της αξίας του παπιού από την βενζίνη που εξοικονομώ σε σχέση με αυτήν που χαλούσα με το κάρο μου) απλά όπως έγραψα και στον φίλο από πάνω αν είναι μόνο το δεύτερο άτομο τότε όλα ΟΚ. Απλά σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως εν τέλει ήταν κάτι που έπρεπε να προσέξω/διορθώσω. Και πάλι ευχαριστώ!

mikes
21/12/2014, 23:00
Ευχαριστώ Terens. Δεν θέλω λιγότερο (ήδη έχω κάνει απόσβεση κατά τα 3/5 της αξίας του παπιού από την βενζίνη που εξοικονομώ σε σχέση με αυτήν που χαλούσα με το κάρο μου) απλά όπως έγραψα και στον φίλο από πάνω αν είναι μόνο το δεύτερο άτομο τότε όλα ΟΚ. Απλά σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως εν τέλει ήταν κάτι που έπρεπε να προσέξω/διορθώσω. Και πάλι ευχαριστώ!

να ξερεις παντα σε ένα οχημα, οσο πιο βαρυ το φορτιο τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση!

notakos600
21/12/2014, 23:23
2 λίτρα στα 100 με 2 άτομα?
Εκκλησία κλέβεις λέμε. :lol:

Nik0s_Dk
22/12/2014, 01:16
να ξερεις παντα σε ένα οχημα, οσο πιο βαρυ το φορτιο τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση!

Το γνωρίζω αυτό με το βάρος ωστόσο για να είμαι ειλικρινής δεν θεώρησα πως τα κιλα της κοπέλας μου θα έπαιζαν τόσο ρόλο, αλλά μάλλον βλακωδώς αφού μιλάμε για 110 cc, άρα λογικό να ζορίζεται ακόμη και με τα λίγα παραπάνω. Αλλά σκέφτηκα πως καλύτερα να ρωτήσω κι ας είναι μακακία παρά υπάρχει κάτι και να τρέχω αργότερα!! :bawl:

Nik0s_Dk
22/12/2014, 01:18
2 λίτρα στα 100 με 2 άτομα?
Εκκλησία κλέβεις λέμε. :lol:


2,2 για να σαι μέσα!!! :beer: :D

nickald
22/12/2014, 08:55
2,2 για να σαι μέσα!!! :beer: :D

Νταξ ξωκλησι....